15. 11. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 11. 2006

"Válka proti terorismu" je značně mlhavý pojem, který v posledních letech umožňuje libovolné zemi či zájmové skupině dělat, cokoli považuje za prospěšné. V rámci boje proti terorismu byli zabíjeni a mučeni vesničané v Afghánistánu; zabíjeni, znásilňováni a unášeni civilisté v Čečensku; potlačovány stávky vykořisťovaných dělníků v Číně; likvidováni názoroví odpůrci v Pákistánu; apod.

Ani sám pojem "terorismus" není zrovna nejjasnější -- záleží na úhlu pohledu. Nejčastěji bývá kontrast mezi hodnocením násilí vyjadřován slovy "terorismus" na straně jedné a "národně osvobozenecký boj" na straně druhé.

Tak např. Čečenci bojují za nezávislost, ale Rusové hovoří o terorismu a nutnosti zachovat územní celistvost Ruska.

Sloupek
Gregory Nunzio Corso

úryvek z rozhovoru

Co si myslíte o beat generation?
Nemyslím si, že to něco znamená. Nemyslím si, že existuje. Není nic takového jako beat generation.
Vy se nepovažujete za beat?
To se ví, že ne! Nepovažuju se za zbitého(beat) ani za blahoslaveného(beatified).
A co jste, když nejste beat?
Jedinec, nic.
Říkají, že být beat znamená být nic.
Nezajímá mě, co říkají, beat generation neexistuje.
Vy se nezajímáte o existenci beat generation?
To se ví, že ne, chlape!
Máte rád své druhy?
Ne, nemám rád své druhy, vlastně je úplně nesnáším, kromě skutečné osobnosti, pokud takovou poznám. Nechci ovládat ani být ovládaný.
Jste přece ovládán zákony společnosti.
Ale snažím se jim uniknout.
Uniknout ze společnosti znamená oddělit se od ní, a být oddělený od společnosti
znamená být BEAT.
Vážně?
Ano.
Nechápu. Nechci být vůbec ve společnosti. Chci být mimo ni.
Přiznejte si to, vy jste beat.
Nejsem! Není v tom žádná vědomá touha, prostě jsem takový, jsem to, co jsem.
Člověče, vy jste beat, ani o tom nevíte.
Vážně?
Jo.
To je šílený.
Pohoda, dáme si jointa.

z překladů Jana Zábrany, toulajících se po internetu jak beatnici on the road, vybral Štěpán Kotrba

Gregory Corso 26. 3. 1930 -- 17. 1. 2001

Americký básník, čelný představitel beat generation. Narodil se v New Yorku, kde i vyrostl -- lze ho považovat za dítě ulice. V roce 1931 se jeho rodiče rozvedli. Corso byl v péči matky, ale při tom prošel řadou sirotčinců a roku 1941 se dostal k otci. Roku 1942 byl vězněn pro krádeže, zachránil se svědectvím proti překupníkovi, v 17-ti letech (1947) byl odsouzen za krádeže ke třem letům vězení. V r. 1950 se seznámil s Allenem Ginsbergem, o rok později seznámení s Jackem Kerouacem. V roce 1956 odešel do San Franciska, kde se začal věnovat literatuře. Vydal sbírky Panenské dámy z Brattlu -- 1958, Benzin -- 1958, Bomba -- 1958, Šťasné narozeniny smrti -- 1960, Ať žije člověk -- 1962, Elegické pocity Američana -- 1970 a řadu dalších básní.
Nejobsáhlejší knihovnu beat generation má v Česku Jazzová sekce. V češtině mu mimo řady samizdatových sbírek, či útlého výběru z básnických sbírek Benzín a Šťastné narozeniny smrti pod názvem Mokré moře (SNKLU - Plamen, 1964) vyšel obsáhlý výbor Jak neumírat v překladech Jana Zábrany, Kláry Tvarůžkové a Luboše Snížka. (MAŤA 2001, ISBN: 80-7287-003-5)
15. 11. 2006

Anglické vysílání televize Al Džazíra bude zahájeno dnes, ve středu ve 13 hodin českého času a bude k dispozici komukoliv v Británii, kdo má satelitní talíř a také na broadbandu prostřednictvím intetrnetu.

Slavný a dlouholetý britský televizní moderátor Sir David Frost vysvětluje ve středu v rozhovoru pro deník Guardian, jak využil svých známostí na vysokých místech v Downing Street i v Bílém domě, aby se ujistil, že není nic špatného na tom, bude-li pracovat pro katarskou televizi Al Džazíra. Kromě Frosta pro ni nyní pracuje také mladý černošský novinář Rageh Omar, který proslul mezinárodně jako reportér BBC během války v Iráku v roce 2003 a jemuž začala americká média přezvídat "scud stud" ("bejk od raket").

http://english.aljazeera.net/News

15. 11. 2006

Miroslava Němcová:

Sonda do současného myšlení ODS

Čtenář Karel Stehlík napsal Miroslavě Němcové, místopředsedkyni ODS:

OTÁZKA:

Vážená paní místopředsedkyně,

zastavte to "šílenství" pana Topolánka s "Vládou národní shody". Nikdo nechce tuto skrytou velkou koalici (novou oposmlouvu), kde malé strany budou dělat ozdoby.

Boris Cvek v Britských listech napsal:

"ODS může velmi snadno vyvolat předčasné volby, a to okamžitě. Jak? Stačí nabídnout Jiřímu Paroubkovi novou volbu šéfa Sněmovny, v níž by ODS podpořila člena ČSSD, který by ve třetím pokusu o sestavení vlády pověřil právě Paroubka. Strana zelených a ODS by pak jenom čekaly na předčasné volby, KDU-ČSL by do vlády s ČSSD a KSČM jít nesměla (nový "Kalouskův plán" by se nekonal) -- a Paroubek by nabídku, o níž tak dlouho usiluje, prostě nemohl odmítnout. Šance že by sestavil vládu, která by mohla dostat důvěru, je nulová. Definitivně by se ztrapnil, a to přímo před volbami, jež by tak vyvolal. ODS a SZ by v nových volbách získaly (možná ještě spolu s KDU-ČSL) výraznou většinu a mohly by sestavit vládu."

S pozdravem

Karel Stehlík

ODPOVĚĎ:

15. 11. 2006

Je až s podivem, jak pravdivý je tento výrok. Již mnohokrát jsem se o tom mohl přesvědčit, a to jsem stár teprve 31 let. Poslední opakování frašky jsou volby v Havířově, tedy výrok soudkyně krajského soudu v Ostravě Moniky Javorové. Havířov se tak stává městem, kde se od roku 1990 budou konat již druhé mimořádné komunální volby a taková skutečnost nemá v ČR obdoby. Že by bylo něco shnilého ve státě, nebo snad v nejmladší statutárním městě v republice?

Samozřejmě, že je na vině jen a jen Havířov a jeho nepoučitelní občané, kteří i přes všeobecně panující dobrou a modrou náladu volí do svého čela ty špatné, oranžové a možná ještě víc rudé.

15. 11. 2006
Slova jsou jako motýli: Nemůžeš je chytit a nabodnout tak, aby neumřeli.
Werner Lansburgh

Efektivní komunikace jako důležitý předpoklad ekonomického úspěchu našich společností v České republice je nestandardní situací na českém televizním trhu ohrožena. Chystané snížení a následné úplné zrušení reklamních časů ve vysílání České televize je v dané situaci v rozporu s potřebami zdravého fungování televizního trhu. Z pohledu zadavatelů televizní reklamy představuje vyřazení České televize z trhu zásadní poškození prostředí komerčních komunikací v České republice.

Tento odstavec je nejdůležitější částí sdělení, které politikům před několika dny adresovali pracovníci reklamního průmyslu. Skoro na kolenou prosí o zachování reklamy v České televizi. Jinak podle nich nastane katastrofa.

Otevřený dopis skupiny významných zadavatelů reklamy odpovědným státním orgánům a politické reprezentaci k chystanému omezení reklamy ve vysílání veřejnoprávní televize ZDE

15. 11. 2006

aneb Svérázné způsoby orgánů České správy sociálního zabezpečení ve Frýdku-Místku

Ve svém příspěvku v Britských listech z 3. 11. 2005 ("Výkon státní moci jako zločin") jsem popsal případ podivného pojetí správního řízení v důchodové věci u příslušného orgánu ve Frýdku-Místku, v němž správní orgán ignoroval řadu zákonných ustanovení správního řádu (popření práva účastníka na právní zastoupení advokátem, nevedení protokolu o jednání, nedoručování písemností právnímu zástupci aj.). Tehdy platil pro správní řízení letitý zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení. Ten byl s účinností od 1. ledna 2006 nahrazen novým správním řádem, zákonem č. 500/2004 Sb. Ani jeho závaznost si však orgány, jednající ve Frýdku-Místku v důchodových věcech nepřipouštějí a chovají se, jako by zákon neexistoval.

15. 11. 2006

Tak nám prezident Soudcovské unie ČR napsal 25. října 2006 otevřený dopis řediteli BIS, v kterém se ohradil proti tomu, že výroční zpráva BIS může vzbudit dojem, že do české justice prorůstá organizovaný zločin systémově a dlouhodobě. Z mých textů a zkušeností může vyplývat naprosto stejný dojem. Pokud to není pravda a BIS i já se mýlíme, pak by aspoň v souvislosti s konkurzními mafiemi měli soudci organizovaní v jejich unii odpovědět na několik otázek, a to odpověďmi, které by závažná podezření vyvrátily, nebo si založit jinou unii, která se bude zřetelně od zkorumpovaných soudců distancovat.

15. 11. 2006

Diváci rakouské televize ORF jsou v posledních dnech překvapeni vystoupeními nově zvolených poslanců Stracherovy strany Svobodných.

Wolfgang Zanger v pořadu REPORT vyvolal u diváků pobouření, když chválil údajnou pozitivní stránku nacionálně socialistického režimu, který vládl v Rakousku (tehdy Východní Marka) v letech 1938-45. Nový poslanec Svobodných se představil prohlášením, že "samozřejmě nacionální socialismus měl také dobré stránky, jen my je dneska nechceme vidět".

15. 11. 2006

Britský vládní komisař pro informace varoval, že britská vláda připravuje přísné kroky proti firmám, které kradou a prodávají důvěrná osobní data o životech lidí. Jeden soudní případ totiž odhalil, že rychle roste objem kradených osobních dat.

Aktivista Šinágl vysvětluje policistům, že by měli konat a zasáhnout proti prvomájovému setkání komunistů.
15. 11. 2006
1. 5. 2006, Výstaviště Praha: Aktivista Šinágl vysvětluje policistům, že by měli zasáhnout proti prvomájovému setkání komunistů. Foto: Štěpán Kotrba

Překvapení pro novináře nevídané nastalo, když jsem volal tiskového mluvčího České televize Martina Krafla, neboť jsem nedostal za celý den z ČT vyjádření k obviněním generálního ředitele Jiřího Janečka z cenzury, které zveřejnily Lidové noviny. S údivem jsem se dozvěděl, že ve 20:33 už tiskový mluvčí nepracuje. A prý mu ani nemám volat telefonem. Mám se na tiskové oddělení obrátit mailem, a ono odpoví. Nejdříve však Lidovým novinám, teprve až pak všem ostatním. Za celý boží den Česká televize neodpověděla - zaslala jen jednu tiskovou zprávu "ČT potěší všechny příznivce kopané". Důležitá informace. Bez ní by kupříkladu Britské listy nevyšly. Fakt, že "ředitel Janeček cenzuruje pořady ČT", nechává Martina Krafla klidným, i když právě večer mají všechna média uzávěrky...

15. 11. 2006

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Ve snaze udělat něco proti nedostatku lékařů ve venkovských obcích a ve východní části země chce německý spolkový sněm chce změnit smluvní právo pro lékaře. To přinese osobám, kterých se to týká, novou svobodu jednání, ale také možnost pozdějšího odchodu do důchodu.

15. 11. 2006

Rozsudek na Saddámem Husajnem je hned mnohonásobně americký. V prvé řadě již proto, že mnoho zločinů, z nichž byl soudem obviněn, prováděl Husajn jako produkt, ba až spolupracovník politiky USA a především jejich CIA. Byl mimo jiné prakticky zneužit k sedmileté válce s Íránem, který jediné globální supervelmoci počechral tuto ješitnost.

J. W. Bush
15. 11. 2006

Bushova zahraniční politika patřila minulý týden mezi příčiny prohry republikánů ve volbách. V Bílém domě lze očekávat změny, a to nejen nyní, ale i po prezidentských volbách za dva roky.

Porážka republikánů ve volbách je právem spojována se zahraniční politikou prezidenta George Bushe, zvláště pak s jeho válkou v Iráku. V této situaci se vynořila otázka, jak bude po zbývající dva roky Bush vládnout s Kongresem, který nesdílí jeho představy.

15. 11. 2006

V předcházejícím volebním období amerického Kongresu jsme byli svědky neomezeného vlivu neokonzervativců na formování státní politiky. Jejich vliv se projevoval především silnou podporou intervenční zahraniční politiky. Ve vnitřní politice to byla podpora "protiteroristických" opatření, která vedla k postupné destrukci některých občanských svobod a omezení právního státu. Odposlouchávání bez povolení soudu, nerespektování ženevských konvencí, ignorace OSN, přelomení právní zásady habeas corpus -- to jsou velice nebezpečné výsledky vlády Republikánů. V arzenálu republikánské politiky nechybělo odmítání registrovaného partnerství homosexuálů, kotroly zbraní, potratů nebo experimentů s kmenovými buňkami. Neměli by jsme zapomínat na silný příklon k nábožensky motivované rétorice.

15. 11. 2006

Poslal jsem Vám pětistovku za práci, kterou jste v tomto roce vykonali. Není to mnoho, ale za jiné přístupy na webovské stránky se neplatí. Na druhou stranu chápu, že nic není zadarmo.

Včera a dnes mne zaujaly příspěvky, které se týkaly penzí. Pročetl jsem si i Váš rozhovor s Ivanem Svítkem. Je zřejmé, že vše mohlo být jinak, než to ve skutečnosti dopadlo. Vždyť všichni ti žvanilové o svobodě, lidských právech a demokracii nás sprostě okradli.

Můj otec pracoval těžce manuálně. V padesátých létech se mnoho nevydělávalo. Já jsem byl placen totalitním režimem, mírně nadprůměrně, ale ve srovnání s Vaší novou domovinou skromně. Příjmy byly nivelizované. Nevzpíral jsem se, považoval jsem to za spravedlivé. Za to nám všem stát zaručoval důstojnou penzi a dožití. Také jsem měl pocit, že prostřednictvím státních investicí do národního majetku přispívám na zajištění svých dětí a že je nikdo neokrade.

Když srovnávám privatizační krádež po sametu s měnovou reformou z roku 1953, tak mohu tvrdit, zlatí komunisti, aspoň se o nás postarali a lidé si nemuseli začít spořit na svůj důchod znovu od nuly. Mezi lidmi se povídá, za kolik byly různé státní podniky prodány a kolik novým majitelům nyní nesou. Je to pro nás velmi smutné. Nikdo nám dosud nevysvětlil, proč nebyl novým režimem restituován majetek, který si dřívější režim vzal bez výslovného svolení formou sníženého platu?

Nový režim obratnou manipulací odpoutal pozornost od této krádeže. Zkuste problém důchodů udělat jako jedno z důležitých témat BL. Požádejte vybrané ekonomy, ať se k tomu vyjádří a nečekejte jen na nahodilé příspěvky.

Za ten text mohu být obviněn z levičáctví. Nestojím o to! píše čtenář, jehož totožnost je redakci známa.

15. 11. 2006

Pokud jde o reálnost předčasných voleb, lze si představit jednoduchou komediální scénku, píše Martin Bečán:

Přijde manžel unavený domů a říká "Tak ten Mirek si s tím Jirkou do lavice společně nesednou. Sice nosím domů 50 - 100 tisíc měsíčně, ale rozhodli jsme se s nimi zůstat solidární a odhlasovali jsme si, že se rozpustíme a dáme tak šanci i jiným a schopnějším, aby zasedli na naše místa". Manželka zrudne, hodí po manželovi večeři a se slovy "Blbče" odjede k mamince.

15. 11. 2006

Kolín bylo před rokem 1989 silně průmyslové město. Denně sem do zaměstnání dojíždělo přes šestnáct tisíc zaměstnanců. To je minulostí. Dnes dojíždí slabých sedm až osm tisíc. Jenom pro příklad, závod Tatra Kolín zaměstnával přes čtyři tisíce zaměstnanců. Vyráběly se zde vagony pro ČSD a další průmyslové výrobky. Dnes je areál , který má plochu více jak sto hektarů opuštěný. Zprivatizované, lépe řečeno rozkradené haly zejí prázdnotou, budovy se zvolna mění v ruiny a prorůstají plevelem, píše Josef Vlasák z Kolína.

V malé části administrativní budovy je prodejna koberců. Takových podniků s podobným osudem je ve městě několik. Ale jakou to má souvislost s bydlením?

15. 11. 2006

Polemika s článkom Pavla Urbana "Světoobčan Chmelár versus xenofob Huntington"

Úprimne povedané, zo začiatku som váhal, či vôbec má zmysel reagovať na postoje, ktoré ich autor udrží len ignorovaním alebo zosmiešňovaním faktov. Ale keďže chcem veriť v úprimný záujem Pavla Urbana vyjasniť si niektoré otázky spojené s dnešným chápaním svetoobčianstva, rád pridávam niekoľko poznámok.

15. 11. 2006

Jak přesvědčit mainstreamová média, aby nepublikovala jen konvenční bláboly

"Podzimní mračna nad Palestinou": znovu děkuji Danielovi Veselému za výborný a potřebný článek. Velmi mne mrzí, že články k tomuto velmi velmi bolavému tématu lze číst jen na BL, píše Zuzana Dáňová.

Mrzí mne to proto, že lidi, kteří BL čtou, situaci většinou znají, a tudíž o ní číst nepotřebují. Ti kteří o ní číst potřebují, bohužel o BL ani nevědí.

Zkuste prosím, někdo vymyslet, jak z tohoto začarovaného kruhu.

Jak do mainstreamových médií nacpat informaci, že Palestinci jsou lidé, kterým někdo sebral jejich vlastní zemi a nikdo na světě není schopen s tím nic udělat? A že to udělala "jediná fungující demokracie" na Blízkém východě.

Pak bychom se mohli zamyslet nad slovy demokracie, cože to vlastně znamená (m.j. ve vztahu k dalšímu výbornému článku Ladislava Žáka "Úspěch mladé demokracie", event.pak i nad významem slova fungující (zde též ve vztahu k "fungování" OSN).

Pak bychom se všichni mohli zamyslet, zda v situaci, kdy by nám cizí armáda povraždila rodinu, sebrala zemi, perspektiva na šťastnou budoucnost dětí by se rovnala nule, zda bychom opravdu nebyli schopni tu a tam položit někam nějakou tu bombu. Jsem velmi šťastná, že žiju zde a nemusím tuto otázku řešit. Vůbec totiž netuším, jak bych si odpověděla.

14. 11. 2006

Jsem toho názoru, že stát potřebuje funkční politiku, která řeší veřejné problémy (a těch máme v ČR víc než dost). Je úplně jedno, zda se daná politika jeví navenek jako pravicová či jako levicová, důležité je, zda efektivně řeší problémy. K tomu je však zapotřebí vláda se silným mandátem a jasnou vizí, a pak také silná, vyhraněná opozice. Teprve v takovém prostoru může vzniknout smysluplná celospolečenská debata nad různými cestami spravování věcí veřejných, nad definováním prioritních problémů a účinností jejich řešení.

14. 11. 2006

Bílý dům lobbuje u britských ministrů a požaduje od nich, aby hlavní světové farmaceutické společnosti získaly neomezený přístup k britskému státnímu zdravotnictví v rámci jeho volnotržních reforem. Americká vláda nyní podporuje obří farmaceutické firmy, které mají ústředí především v Americe, a které vyvíjejí nátlak na britskou instituci, která schvaluje léčiva pro užívání v nemocnicích a pro předpisy od lékařů.

Farmaceutické společnosti tvrdí, že jim "hází klacky pod nohy" britský inspekční orgán National Institute for Clinical Excellence (NICE), a požadují, aby byl "zreformován".

14. 11. 2006
Řekl jsem veřejně, že nevěřím v rituální vraždu a že zejména proces polenský této vraždy nedokazuje. Mínění to nevyslovil jsem pouze, nýbrž i odůvodnil. A to že se v českém národě nesmí? Že se nesmí samostatně myslet a vědecky pracovat?
TGM, Čas, 18. listopadu 1899

V březnu roku 1899 na Českomoravské vysočině byla nalezena zavražděná dívka jménem Anežka Hrůzová. Nikomu se nepodařilo někoho z toho činu usvědčit a tak se oživila nikdy nedokázaná a mnohokrát vyvrácená pověra o židovské rituální vraždě. Bylo nutné najít pachatele, podezření padlo na mladého muže s nevalnou pověstí, Leopolda Hilsnera. Bez důkazů, na základě svědectví "bujné fantazie" byl tento mladík zatčen. Při soudním přelíčení zaujatý soud nepřihlédl ku svědectvím, která Hilsnerovu účast na vraždě přímo vylučovala. Mladík byl odsouzen k trestu smrti provazem.

14. 11. 2006

Otevřené čelisti se zežloutlými zuby vytržené ze zakrváceného rubáše. To, co zbylo z hlavy bylo zabaleno do plastické tašky umístěné nad čelistmi, naaranžováno tak, jakoby kdyby se nic nestalo. Taška byla celá rudá od zbytků hlavy. Pod čelistmi byl lidský krk, rozřízlý ze shora dolů, masitý; vlhká narůžovělá rána se drala z hnědé pokožky; krk byl ještě spojen s tělem. Nad tělem, v horním mrazícím boxu ležela mrtvá žena s rudými vlasy poprvé spatřenými cizími muži kolem ní. Rudý igelit byl omotán kolem místa, ve kterém byla dříve brada.

Zdroj: ZDE

14. 11. 2006

Venkov býval idylický i krutý předevčírem, včera, dnes a zítra a pozítří snad nebude třeba povědět navždy: Adieu soleil! K hrubostem filozofických úvah současných myslitelských kádrů hodí se připomenout, že všechno je relativní, i ona úvaha ironika - zabij bobra, zachráníš strom.ozaj potřebné. Venkované svobodně rozhodovali o vlastních hubených letech v zapadlých krajinách. Mohli si vymodlit lepší zítří i nazítří, ovšem klekali ve špatných lavicích a modlili se v domech, které mezi námi pesimisty nikdy žádný Pán ani jeho Syn nenavštívili, aby se nenakazili virem tlachů z kazatelen.

14. 11. 2006

Saddám dostal trest smrti. Prezident Bush to nazval úspěchem mladé demokracie. Rozpoutala se debata. Jedni souhlasí, druzí nesouhlasí. Vášně rostou a jak je zvykem, diskutuje se o obecných morálně právních otázkách než o konkrétní situaci a nebo naopak o konkrétní situaci bez jakéhokoliv kontextu.

Musím se přiznat, že mne na první pohled formulace amerického prezidenta zarazila.

14. 11. 2006

SIROMACHA

Co se stalo jednou, může se stát vždycky.
Swami Vivekananda

1.

Umřít bylo za války logicky běžné a banální, šlo jen o to, jak.

První velký spojenecký nálet v noci 13. února 1945 změnil polovinu saského kurfiřtského města Drážďan, přeplněného milionem uprchlíků z Východu, totálně nasazených dělníků, vězňů a evakuovaných lidí, v trosky a v moře plamenů, ve kterém řádila ohnivá bouře vyrážející okna, vrata a přepážky ve sklepech, kde zabila víc než třicet tisíc lidí, kteří se udusili nebo uhořeli zaživa. Drážďany neměly téměř žádné protiletecké kryty. Když letadla zmizela, po městě pobíhali nešťastníci hledající svoje blízké a hasiči se marně snažili oheň aspoň omezit. Budova věznice se otřásla v základech, když několik půltunových bomb dopadlo hodně blízko. Když se po třech hodinách vrátilo 529 bombardérů Lancaster a začal druhý, ještě ničivější nálet, tlaková vlna skácela žulovou zeď dvora věznice, jako kdyby to byl papírový paraván. Vincenc byl mezi těmi, kdo uklízeli trosky na vězeňském dvoře. Někteří dozorci se okamžitě přestali zajímat o vězně a rozutekli se jako myši. Někdo z vězňů vzal Vincence za rameno a postrčil ho:

"Dorthin! Lauf, du Idiot!"

6. 10. 2006

V září přispělo celkem 111 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 19 516,00 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30. 9. 2006 částku 386 416.21 Kč. Využíváme ji v současnosti k modernizaci funkcí našeho serveru. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,665.34 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
15. 11. 2006 Havířov: Historie se opakuje, jednou jako drama a podruhé jako fraška Josef  Baxa
15. 11. 2006 Pokud jde o reálnost předčasných voleb...   
15. 11. 2006 "Kdyby to nevyšlo a vládli Paroubek, Rath a Filip, budu v pozici demokratů z roku 1948"   
14. 11. 2006 Defenestrace Pavel  Kopecký
14. 11. 2006 ODS může velmi snadno vyvolat předčasné volby Boris  Cvek
9. 11. 2006 Koně z Polska do Polska Pavel  Kopecký
8. 11. 2006 Podruhé do téže řeky Oskar  Krejčí
8. 11. 2006 Je to o horkém bramboru nebo spíš gordický uzel? Miloš  Dokulil
8. 11. 2006 Kraus: Případ postavený na svědectví dvou nájemných fízlů a jednoho uvězněného podvodníka Štěpán  Kotrba
7. 11. 2006 ČT 1: Jak jim mohlo ujít, že jim to ušlo? Oldřich  Průša

Americké volby 2006 RSS 2.0      Historie >
15. 11. 2006 USA: Jak vykročit z kruhu Oskar  Krejčí
10. 11. 2006 Demokraté získali i Senát   
9. 11. 2006 Donald Rumsfeld odvolán v důsledku volebních ztrát Republikánů   
9. 11. 2006 Pákistán: Poselství o osmi desítkách mrtvých Lubomír  Molnár
9. 11. 2006 Demokraté zřejmě "ovládli i Senát"   
6. 11. 2006 "Neokonzervativcovo pozdní pokání" nebo jen další pokleslé dějství? Michal  Brož
5. 11. 2006 Odborný americký armádní časopis požaduje Rumsfeldovu rezignaci   
30. 10. 2006 USA: Bouře, která by mohla vést k porážce Republikánů   
30. 10. 2006 Bitva o Kongres používá špínu   
25. 10. 2006 58 procent Američanů zastává názor, že invaze do Iráku byla chyba   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
31. 10. 2006 Anarchie, nebo otevřená společnost? Egon T. Lánský
25. 10. 2006 Kreml -- energetický nepřítel? Oskar  Krejčí
22. 10. 2006 Zelení nebudou nadšeni, Klaus chce uhelné i jaderné elektrárny Štěpán  Kotrba
4. 10. 2006 Klaus: Cesta po dějinách komunismu s tržními prvky Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Ropný zlom se odkládá. Kde udělali soudruzi chybu? Ivan  Brezina
8. 9. 2006 S ropným zlomem počítá i americká administrativa ve svých strategiích Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Zpráva o nálezu velkého ropného ložiska je zřejmě jen PR propaganda   
24. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude II. Emil  Bédi
18. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude Emil  Bédi
12. 8. 2006 Terorismus podle MacGyvera Štěpán  Kotrba

Co bude s ostravskou Karolinou? RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2006 Jak bude využita ostravská Karolina? Vít  Hinčica
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
6. 6. 2006 Veřejná diskuse o budoucnosti Karoliny   
7. 12. 2005 Ostravskou Karolinu bylo nutno zbourat Tomáš  Krček
6. 12. 2005 Krátce k ostravskému "areálu Karolina" Aleš  Uhlíř
6. 12. 2005 Zedník bude pískat, kdo bude skákat? Jan  Mech
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"   
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá   
23. 11. 2005 Podmínky konkursu na zástavbu Karoliny jsou sporné   
21. 11. 2005 Město je na delší dobu než volební období... Igor  Krčmář

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
5. 10. 2006 Barevný podzim 1989 Pavel  Pečínka
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2006 Ministr Kalaš: Reakce na protestní akci Greenpeace   
6. 11. 2006 Greenpeace dnes uzavřelo ministerstvo životního prostředí   
1. 11. 2006 Jak britské státní instituce už nyní bojují proti klimatickým změnám   
1. 11. 2006 V Praze se jednalo o udržitelném rozvoji   
31. 10. 2006 Blair: Musíme platit nyní, abychom se vyhnuli katastrofě   
31. 10. 2006 Sternova zpráva o globálním oteplování: Hlavní body   
31. 10. 2006 Globální oteplování -- Brezina versus modely Ladislav  Metelka
30. 10. 2006 160 bilionů Kč: To je cena, jíž bude muset uhradit svět, pokud nezačne bezodkladně bojovat proti podnebným změnám   
30. 10. 2006 Ivan  Brezina
30. 10. 2006 Britská vláda se dohodla s Al Gorem, aby v Americe přesvědčoval o nutnosti boje proti klimatickým změnám   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
29. 8. 2006 Amerika zavádí všude biometrické průkazy   
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích   
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno   
17. 8. 2006 Je segregace cestujících při bezpečnostních kontrolách řešením?   
15. 8. 2006 Jak transparentně propojit informační systémy veřejné správy a nepostavit přitom Velkého bratra Jiří  Kofránek
8. 8. 2006 Hacker pronikl do nových biometrických pasů   
7. 8. 2006 Gordon Brown chce umožnit soukromým firmám přístup do státních databází o občanech   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2006 Úspěch mladé demokracie Ladislav  Žák
8. 11. 2006 Oko za oko! Oskar  Krejčí
8. 11. 2006 Saddám Husajn a jiní komplicové v zločinech proti lidskosti Daniel  Veselý
8. 11. 2006 Reakce návštěvníků stránek BBC na odsouzení Saddáma Husajna Jiří  Jírovec
7. 11. 2006 Tony Blair donucen veřejně říci: Jsem proti trestu smrti   
7. 11. 2006 Rozsudek nad Saddámem: Obscénní směsice spravedlnosti a pokrytectví   
7. 11. 2006 Donald Rumsfeld si potřásá rukou se Saddámem Husajnem   
6. 11. 2006 "Neokonzervativcovo pozdní pokání" nebo jen další pokleslé dějství? Michal  Brož
5. 11. 2006 Saddám Husajn odsouzen k smrti oběšením   
5. 11. 2006 Saddám Husajn odsouzen Jakub  Rolčík

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 11. 2006 Školné podle Britů odrazuje mladé lidi od studia   
10. 10. 2006 Pedagogika na rozcestí? František  Augusta
11. 9. 2006 Univerzity usvědčují podvádějící studenty   
9. 9. 2006 Když jsem já šel tou putimskou branou... Jaromír  Máša
8. 9. 2006 Návrh změn pro české školství Radek  Sárközi
4. 8. 2006 Co bude se školstvím po prázdninách? František  Augusta
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2006 Podzimní mračna nad Palestinou Daniel  Veselý
11. 11. 2006 USA vetovaly rezoluci, odsuzující izraelský útok v Gaze   
31. 10. 2006 Fašista izraelským vicepremiérem? Daniel  Veselý
30. 9. 2006 Chomejní a Chamenejí nejsou arabští politici Darina  Martykánová
30. 9. 2006 Íránci skutečně nejsou Arabové   
26. 9. 2006 Izrael tajně vyjednává se Saúdskou Arábií   
19. 9. 2006 Smrtící sklizeň: Libanonská pole jsou plna izraelských kazetových bomb   
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
18. 9. 2006 Chomsky: Vnímání světa skrze bomby   
6. 9. 2006 Tichý Čechoslovák v Bejrútu Pavel  Pečínka

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2006 Protiraketová obrana USA: družicový systém SBIRS Stanislav  Kaucký
5. 11. 2006 Prst na spoušti raket v Česku by měl jen velitel armády USA Jiří G. Müller
30. 10. 2006 Hlasování o základnách - chybělo více než jeden hlas Štěpán  Kotrba
26. 10. 2006 Pohanka: A je to jasné, proč referendum k základnám neprošlo o jeden hlas Štěpán  Kotrba
20. 10. 2006 Server mladých komunistů je mimo provoz Štěpán  Kotrba
18. 10. 2006 Vojáci proti válce   
14. 10. 2006 Zaorálek o antiraketovém systému USA Jiří G. Müller
12. 10. 2006 Tři pětiny občanů proti americké základně   
4. 10. 2006 Příznivci americké základny v Česku zoufale hledají argumenty Zdeněk  Havel
4. 10. 2006 Radar u Mohyly míru? Miroslav  Jandora

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 O básnivosti pod Čerchovem vzklíčené Miroslav  Vejlupek
26. 7. 2006 Ztráty a nálezy Pavel  Janoušek
26. 7. 2006 Básník, jemuž věřím Miroslav  Vejlupek
10. 7. 2006 Ztrácí se povědomí o významu Jan  Čulík
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu