30. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 1. 2006

Česká politika je špatná

Sociální demokraté dohánějí občanské demokraty, volby 2006 hrozí reálným patem a variant, jež nabízejí, je poměrně málo: menšinová vláda vítěze (de facto opoziční smlouva) nebo velká koalice. Někteří skládají naděje v malé strany a zřejmě nic jiného nezbývá.

Slibuje se kdeco: výše průměrné mzdy, tlusté peněženky..., rozhazují se peníze za pořízení dětí (což může výrazně motivovat ziskuchtivce, kteří k pořízenému dítěti jakožto pouhému zdroji financí nebudou mít žádný vztah, a tak vychovají nejspíše jen kriminálníka), ve zdravotnictví dochází k naprosto nepřehledným dějům s otřesnou mírou populismu na obou stranách. Co voliči asi čekají po volbách, kterým scházejí osobnosti s vyhraněnými programy? Koho mají volit ti, jež víc než sliby chyby a populistická gesta (je otázkou, zda budou stejně úspěšná jako kampaň Grossova před podzimními volbami 2004) zajímá fungování policie, justice, právní stát a na prvním místě vysoká transparentnost veřejné správy?

Sloupek
Vít Slíva

Když jsem je všechny pozabíjel,
zase mě vzbudila k snídani

ze sbírky Volské oko, Host, Brno 1997 vybral Štefan Švec

30. 1. 2006
příspěvek k diskusi o lékové politice, vyprovokované článkem "Mlčení ministrů"

Je dojemné, jak novináři místo vůle analyzovat problémy pouze přebírají stereotypy nabídnuté zájmovými skupinami. Nejenže občan je předmětem novinářské manipulace, ale i novinář je manipulován jinými novináři, kteří jsou manipulováni mediálními poradci zájmových skupin.

Výdaje za léky jsou v ČR vyšší než rozpočty resortů obrany, kultury a zahraničí dohromady a dynamika růstu těchto výdajů je veliká. Proto je pochopitelná snaha na výdajích za léky ušetřit. Každý výdaj je něčím příjmem. A ten někdo, jehož byť jen plánovaný příjem je krácen, přirozeně není vůbec rád.

30. 1. 2006

Považuji za nesporné, že společnost ve svém nejvlastnějším zájmu potřebuje funkční a efektivní zdravotnictví. V posledních týdnech jsme svědky střetu mezi dvěma koncepcemi - tou oficielní, presentovanou současným ministrem zdravotnictví MUDr. Davidem Rathem a představami ODS, které tlumočí a podporují společně stínový ministr Julínek a hejtmani, vesměs také členové ODS. V diskusi již padlo a nepochybně ještě padne mnoho silných slov, bohužel ale málo korektní argumentace.

Považoval bych za správné a žádoucí, aby se rozvinula věcná debata na téma "Má být zdravotnická péče občanovi zajišťována se součinností státu, nebo má být řešena pouze neviditelnou rukou trhu?"

30. 1. 2006

Diskuse o zdravotnictví v České republice již probíhá dostatečně dlouhou dobu a je až s podivem, kdo všechno si v ní míchá svojí polévku. Jako občan tohoto státu vycházím ze skutečnosti, že přiměřeně své výdělečné činnosti, čili nákladem na reprodukci své pracovní schopnosti odvádím procentní část svého výdělku na zdravotní pojištění, jehož výsledkem je péče zdravotního systému o mojí osobu, přiměřeně jejímu stavu a zdravotnímu ohrožení v případné budoucnosti (prevence a podobně). Někomu se to může zdát neuvěřitelné, ale i za hodnotu svého domu jsem odvedl pojištění, respektive daň (v případě financování z podílu na zisku). Rozhodně nepřipouštím sebemenší úvahu o tom, že tyto prostředky by měly být zdrojem zisku ku prospěchu soukromých osob.

Jiří Paroubek na programové konferenci ČSSD
30. 1. 2006

ANALÝZA

Fascinují mne "novináři" i někteří neúspěšní středoví politici, kteří shazují programovou rozdílnost politických stran jen proto, že jazyku těchto dokumentů, některým pojmům a jejich významu pro směřování společnosti nerozumějí. Nerozumějí ani rozdílům mezi levicí a pravicí, natožpak rozdílům mezi liberální levicí a konzervatvní levicí nebo liberální pravicí, liberálně-konzervativní pravicí a konzervativní pravicí . Zaštiťují se floskulemi o "modernizaci politiky" a "stírání rozdílů". Nízká úroveň vzdělanosti většiny novinářů a názorová ambivalentnost středových politiků tvoří pak to, co umožňuje stírat rozdíly mezi některými "blairistickými" liberálními demokraty toho času v ČSSD, některými liberálními liberály z US-DEU, či některými středovými populisty z jinak pravicové ODS.

O víkendu měly tři politické strany své programové konference či setkání vrcholných orgánů. Růžoví socialisté se převlékli do meruňkově oranžové barvy kapesníků Kleenex (jsou k nerozeznání), rudí komunisté v Nymburce trochu zrůžověli a místy i zezelenali (v mezích svého rudozeleného programu). Bývalý ministr zahraničí Zieleniec s bývalým primátorem Kaslem přibral do modrožlutých liberálně evropských demokratů zbytky mimoparlamentních nezávislých odpadků . Barvy tomu odpovídají. Podívejme se na ně všechny trochu blíže, neboť máme k dispozici úplné znění programových textů, které nebyly doposud zveřejněny.

30. 1. 2006

Překvapilo mne tvrzení Štěpána Kotrby o údajném "zezelenání" komunistů, jelikož podle mých zkušeností obvykle právě komunisté (jak v českém, tak v evropském parlamentu) hlasují proti většině návrhů směřujících k udržitelnému rozvoji.

Přečetl jsem si proto návrh volebního programu KSČM, na který odkazujete v článku. Oněch pár "zelených" bodů jsem však v rudé záplavě měl problém vůbec najít. A jejich formulace mne zděsila.

30. 1. 2006

Ekologisté si jako lišky chválí pouze svůj vlastní ocas

Polemika s názorem Miroslava Šuty v článku "Komunisté životní prostředí nechrání" nad komparativní analýzou volebních programů

Slova o nízké úrovni chápání programových dokumentů politických stran mi potvrdil Miroslav Šuta ve svém výkřiku. Buď neviděl a nebo nechtěl vidět. Pokud na stejné úrovni (já o voze, on o koze) probíhá jeho diskuse s Ivanem Brezinou, začínám v neschopnosti vidět černé na bílém záměr. Takže nezbývá, než nevěřícím příslušné body v "rudé záplavě" zvýraznit zelenou barvou.

Ty pasáže volebního programu KSČM, které jsou "zelené" ZDE

30. 1. 2006
V některých oblastech, zejména v Gaze, dosahuje mezi Palestinci nezaměstnanost až 80 procent. Protože nemají venkovští Palestinci žádný příjem, v současnosti doslova trpí hladem.
Tím, že přistoupila na demokratický proces, organizace Hamas ukázala, že už nastoupila na pomalou cestu vývoje od zakázané teroristické organizace k mainstreamové politické straně, se vší odpovědností, kterou to přináší.

Ostrakizovaná teroristická organizace zvítězí v palestinských volbách. Kdo je za to obviňován v médiích? Samozřejmě George Bush. Světová média ho kritizují za dvě věci: Zaprvé, jeho naivní představa, že demokracii západního stylu lze vyvážet do arabského světa, umožnila teroristům ovládnout palestinskou politiku. Zadruhé, Bílý dům odmítal seriózně vyjednávat s umírněnějším palestinským vedením, v čele s Mahmudem Abbasem, palestinským prezidentem a šéfem světské strany Fatah. To donutilo velké množství zoufalých, ožebračených Palestinců, aby hlasovali pro islámské extremisty.

Takto aspoň interpretovalo vítězství organizace Hamas ve světovém tisku mnoho komentátorů, píše Con Coughlin v konzervativním britském deníku Daily Telegraph a pokračuje:

Je nutno přiznat, že prezident Bush je právem kritizován za svůj přístup k tomuto regionu, zejména od katastrofálních událostí z 11. září. Neschopnost americké vlády při tom, jak si "poradila" s poválečnou situací v Iráku, je klasickým příkladem toho, co se může stát, když ideologie zvítězí nad zdravým rozumem.

30. 1. 2006

Jan Čulík před třiceti lety zažil na pražském gymnáziu Nad štolou nesmyslné, drsné biflování. A ejhle! Ono se od té doby vůbec nic nezměnilo, jak nás z Trutnova informuje student Jaroslav Bílek.

30. 1. 2006

Dovolím si reagovat na článek Jaroslava Bílka "Trampoty žáka všeobecného gymnázia", píše učitelka z jedné střední školy na Moravě, která prosí o zachování anonymity.

Je to pravda. Jsem učitelka gymnázia a vůbec nejsem spokojena se systémem výuky. Pro mě osobně bylo gymnázium nejhorší školou v životě a pravda je, že se nic moc nezměnilo. Učitelé všech předmětů jsou přesvědčeni, že jejich předmět musí znát všichni dokonalem a tak humanitně zaměření studenti tráví volné chvíle nad studiem chemie, fyziky a matematiky, aby získali v nejlepším případě trojku, zatímco tomu, v čem vynikají, se nemohou věnovat - a je to jejich budoucí profese a mohou v té oblasti se rozvíjet velmi rychle - ale to nehrozí, neboť se musí učit to, k čemu neinklinují a co nebudou v životě nikdy potřebovat.Samosebou totéž platí o přírodopisně nadaných - kontra humanitní předměty.

30. 1. 2006

Reakce na článek Jaroslava Bílka "Trampoty studenta všeobecného gymnázia

Jako bývalý student gymnázia (1990-1994) a bývalý učitel na gymnáziu (podzim zima 2004-2005) musím s Vaším článkem plně souhlasit. Psal jsem o tom do Britských listů víckrát

ZDE ZDE

Obávám se, že vinu za současný stav nesou dva těžko řešitelné faktory: přebujelý byrokratický systém školství, který se odvíjí z vůle ministerských úředníků a smrští různých absurdních výmyslů a koncepci - a pak kvalita samotných učitelů, kteří látce především nerozumějí, a pokud už ano, nedokážou ji podat s dostatečným nadhledem.

Mám osobní zkušenost s tím, že středoškolská chemie (a to není snadný předmět) se dá doučit prakticky z nuly na úspěšné složení přijímaček na medicínu za cca 4 měsíce. Čili je zbytečné čtyři roky studenty prudit detailními fakty, ale důležité je naučit je přemýšlet. Zejména pro předměty jako chemie je zvládnutí myšlení jedinou a nesmírně efektivní cestou k úspěšnému a rychlému zvládnutí látky před přijímačkami.

30. 1. 2006

Studuji druhým rokem vysokou školu v Praze, píše čtenář P.H. (raději uvádíme jen jeho iniciály) . To že se dají seminárky koupit, je pro mnoho lidí bezvadná věc. Mám mnoho kamarádů, kteří kromě toho, že studují denní studium, také musí pracovat (i já jsem mezi nimi). Bez této práce by prostě školu finančně neutáhli. Navíc je jim proti srsti si např. v 22 letech brát od rodičů peníze. A pak nemají čas trávit hodiny nad naprosto nesmyslnými seminárkami našich učitelů. Navíc 90% z nich (těch pracujících) pracuje právě v IT a mají daleko větší praktické zkušenosti než ti pedagogové, co seminárky zadávají.

Představte si reálnou situaci, kdy student, co studuje informatiku, musí vytvořit seminárku např. na téma Pravda do filosofie. Taková seminárka je pro mě prostě ztráta času.

Pozn. JČ: Je to podvádění. Když se vám struktura a vyučovací metody školy nelíbí, proč na ní studujete? Respektive proč předstíráte, že na ní studujete a místo toho se vyhýbáte rozvoji své mysli podvodnými metodami? Není vám to trapné samotnému před sebou, že získáváte podvodným způsobem svůj diplom?

P.H. pokračuje:

Je to strašné, když to takto napíšu, ale neznám studenta, co by byl hrdý na to, že studuje.

30. 1. 2006

Re: "Je bezvadné, že se dají seminárky koupit"

Zkušenosti ze současného života však ukazují, že úroveň naší společnosti se rozvíjí a bude rozvíjet na základě dobře připravených projektů a ty jsou nyní podmíněny týmovou prací. Pracovníci týmů musí být perfektně připravení ve svém oboru a musí mít i rozhled a znalosti z oborů, které na první pohled z jeho oborem nesouvisí.

Poznámka redaktora je správná a není možné jinak než s ní souhlasit:

Pozn. JČ: Je to podvádění. Když se vám struktura a vyučovací metody školy nelíbí, proč na ní studujete? Respektive proč předstíráte, že na ní studujete a místo toho se vyhýbáte rozvoji své mysli podvodnými metodami? Není vám to trapné samotnému před sebou, že získáváte podvodným způsobem svůj diplom?

Reaguji na tento článek a připojuji několik poznámek z pohledu učitele, píše Jan Burkovič:

30. 1. 2006

Co nebo kdo má vést studenta k vlastnímu psaní seminárek?

Proč bych neměla podvádět dál, když je to tak jednoduché a má seminárka mého profesora stejně nezajímá? Kdybych viděla zaujetí profesora nad našimi seminárkami, snažila bych se mnohem víc.

Jsem studentkou sexty všeobecného gymnázia (v Uherském Hradišti - autorčinu totožnost redakce zná, ale pro jistotu ji nezveřejníme, pozn. red.), tudíž povinné psaní seminárních prací se mi nevyhýbá. S údivem sleduji odlišné názory čtenářů Britských listů na tématiku stahování seminárních prací z internetu. Z části určitě rozumím panu Čulíkovi - přebírání seminárních prací mu připadá jako podvod -- vždyť seminárka má sloužit k rozvoji studenta; kde jinde má student možnost použít svou kreativitu a všeobecný rozhled, a není právě nepřítomnost této možnosti to, na co si neustále stěžujeme? Pořád pláčeme nad nepřeberným množstvím informací, které jsme nuceni se našrotit, ale když konečně jednou dostaneme tuto možnost -- vyjádřit se k danému tématu podle sebe -- tak toho nevyužijeme a všichni bez výjimek zapojíme do práce raději google než mozek.

Proč tomu tak je? Chci odpovědět ze svého hlediska za nás, studenty.

30. 1. 2006

K plagiátorství na českých školách

Upozorňujete určitě na závažný problém, píše Jan Drahokoupil. Do velké míry si za něj však mohou i školy samy. S plagiátorstvím se dá bojovat nejen takovými prostředky, jako jsou speciální programy, kterými práci můžete 'projet' a otestovat, zda student/ka nevydává části již existujících děl za vlastní.

30. 1. 2006

Pane šéfredaktore, podivuji se Vašemu překvapení, že si studenti kupují seminárky. Já se tomu vlastně trochu divím také, protože velké množství různých seminárek je na internetu volně k dispozici a studenti si je jenom stahují. Vysokoškolský učitel, který by se v tom chtěl trochu zorientovat, by nemusel dělat nic jiného, než brouzdat po internetu a hledat seminárky.Já už jsem to vzdala, zarazí mne jen to, když dostanu na určité téma dva totožné texty nebo když mi studentka předloží seminárku psanou v mužském rodě, píše čtenářka Iva Švarcová, která neuvedla svůj email. Mám na ni dotaz: a vy tyto podvody tolerujete? Jak píše Jan Drahokoupil, zadání seminárky lze zformulovat tak specificky, že se práce z internetu stáhnout nedá. Kromě toho existují programy, které zjistí, zda je práce zplagiarizována z internetu.

Poznámka ŠOK: Poslení věta je technologickým nesmyslem. Předpokládá, že lze soubor, zazipovaný na cizím, neznámém serveru kdekoliv na internetu přečíst a prohlédnout fulltextovým prohledávačem. Předpokládá výskyt technologií, za které by nejspíše i Google dal nevímco. Pro prohlížení html textu a "markantů" v něm stačí v podstatě Google a zkušenost. Pro komplexní analýzu textu (včetně heuristických metod) jsou technologie umělé inteligence typu Echelon. Ale ty stojí takové peníze, které nemá žádná univerzita. Takže nezbývá než na klíčová slova prohledávat internet číst a číst, pátrat a pátrat. Být na internetu doma. A nebo se na to vykašlat a zadávat taková témata, která okopírovat prostě nelze. Ale to znamená i od pedagoga inteligenci, kreativitu a zvýšený zájem...

K tomu poznamenává Jan Drahokoupil: Ale ano, to je pravda. Přes svou velkou nedokonalost však tyto programy identifikují významný podíl odevzdaných diplomových prací jako plagiáty.

30. 1. 2006

"Nemusíte číst, stačí CD Student!"

Například server maturita.cz. Inzerát je ZDE, píše Alex Tomin.

Nabízí se tu pomoc se čtenářským deníkem, server ji takto vychvaluje:

  • rozbory byly napsány exkluzivně pro CDStudent
  • přes 1000 obsahů knih
  • vysoká kvalita rozborů
  • obsahuje rozbory současné literatury"

"Obsahy knih můžeš rovnou vytisknout a odnést do školy nebo části z nich zkopírovat do vlastního rozboru nebo si je jednoduše pouze přečíst na monitoru."

30. 1. 2006

Fabiano Golgo bude dnes, v pondělí hostem pořadu Petra Žantovského Před půlnocí na ČT24. Vysvětlí tam, jak vznikl článek v listě Metro o odchodu Pavla Šafra z Mladé fronty Dnes, bude hovořit o etice novinářské práce, o televizi veřejné služby, o rozdílech mezi českou a mezinárodní žurnalistikou, o Britských listech a o své práci šéfredaktora zpravodajství v deníku Metro Pořad začíná přibližně :) v 23.33.

30. 1. 2006

S určitým zpožděním způsobeným pracovními záležitostmi, jsem se dostal k přepisu pořadu Sedmička z 22. 1. 2006, abych mohl lépe zdůvodnit svůj názor publikovaný v BL, kdy jsem se pozastavoval nad určitou mírou ..."neinformovanosti, neobjektivnosti, nevychovanosti, nedostatek citu pro situaci, jistá míra nevzdělanosti apod", patrnou v nedělních diskusních pořadech uváděných na TV Nova a Prima. Na tento můj článek poněkud podrážděně zareagoval Martin Veselovský, moderátor pořadu Sedmička, který se cítil být mými výroky dehonestován a požadoval konkrétní důkazy mých tvrzení. Ačkoliv jsem neměl aspiraci se stát kvalifikovaným kritikem televizních pořadů, přesto je nutné, abych si své názory, byť se zpožděním, obhájil.

30. 1. 2006

Leo Pavlát poskytl pozoruhodný rozhovor časopisu Euportál

Zdá se, že se česká krajní pravice rozhodla vydat dvěma různými cestami. Jedna její část setrvává v dosavadní krajně opoziční zapšklosti, vytváří si své samizdaty, organizace a pidistraničky. Druhá část vstoupila do nejsilnější opoziční partaje, Občanské demokratické strany, nebo se na ni více či méně úspěšně navázala. Rozdíly se projevují i ve vztahu k židovství a k židům.

30. 1. 2006
Slavomír Goga

Po více než deseti letech od prvního pokusu doputoval počátkem ledna do Senátu poslanecký návrh zákona o registrovaném partnerství. O zákonu samotném bylo již řečeno a napsáno mnoho, stejně tak není třeba zabývat se detailněji jednáním senátních výborů, jež tento návrh dostaly přikázán k projednání. Naši pozornost by měl přilákat spíše jev, který zůstal poněkud skryt v pozadí celé diskuse, a který se naplno projevil až v závěrečném hlasování.

30. 1. 2006
reakce na názor tajemníka prezidenta Václava Klause, rockera Ladislava Jakla v článku "Homosexualismus jako státní ideologie"

Tvrdím, že skutečný zastánce minimálního státu, který nemá ambice dirigovat soukromí občanů, může registrované partnerství obhajovat pouze omylem. Daleko spíše si umím od takového člověka představit racionální zpochybnění institutu manželství. A vůbec nemám namysli nějaké zastánce "volné lásky" či teorie o přežilé funkci rodiny, ale spíš zastánce myšlenky, že k dobrému rodinnému životu není nutné razítko a dozor státního úředníka.

Před časem jsem na mediálním semináři v Českém Krumlově, v bloku Veřejná služba v digitální éře Ladislava Jakla obvinil z leninismu. Obava z toho, že v hypotetickém demokratickém státu by se stát jako instituce stal nástrojem lidovlády, a nikoliv k prosazování moci elit "předvoje dělnické třídy", vedla revolucionáře Vladimíra Iljiče Lenina k tezím, koncentrujícím všechnu moc tak, aby se lid nemohl chovat, jako by byl stát jeho.. To, že anarchizující tezi o minimalizaci státu od Lenina převzala krajní pravice, patří ke koloritu dějin a k potvrzení nakažlivosti sovětského bolševismu od samého počátku jeho existence.

orchidej
30. 1. 2006

...aneb zase jeden, kterému se novináři ani fakulta neomluví

konečné polojasno za "orchidejovou kauzou" - vyjádřením Čestmíra Číhalíka pro Britské listy: Nejsem zloděj ani pašerák... a tiskovou zprávou MŽP Ministr životního prostředí Čestmíra Číhalíka nezná

Olomoučtí vyšetřovatelé odložili případ bývalého děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Doc. MUDr. Čestmíra Číhalíka, CSc. a jeho kolegy Jindřicha Šmitáka, které v roce 2004 novozélandský soud potrestal statisícovými pokutami za nedovolený sběr orchidejí. Podle české legislativy nespáchali trestný čin.

"Určitě bych odvolání podal, pokud bych dostal nějaký rozsudek. Na žádost české strany přišla z Nového Zélandu odpověď, že se celý spis ztratil. V mezidobí jsem získal další dokumenty, potvrzující, že jsme nic nepoškodili. Jsou mi ale na nic. Jsem z toho znechucený," uvedl Číhalík pro ČTK.

Kvůli incidentu na Novém Zélandu loni na jaře rezignoval na funkci děkana fakulty. Ztracený spis na Novém Zélandu je ale krajně podezřelý a svědčí o něčí úporné snaze diskreditovat Čihalíka za jakoukoliv cenu. Rafinovaný důvod, jak se v Česku zbavit děkana, anebo vyhoštění persona non grata trochu diplomaticky komplikovnaým způsobem?

30. 1. 2006

BRITÁNIE:

O víkendu přinesl informace britský bulvární list News of the World, že prý důstojníci ze speciálního oddělení (Special Branch) britské policie záměrně zfalšovali klíčové důkazy, aby skryli chyby, které vedly loni v červenci k usmrcení brazilského elektrikáře Jeana Charlese de Menezese v stanici metra "Stockwell" v jižním Londýně. Policisté omylem de Menezese považovali za "teroristu".

30. 1. 2006

BRITÁNIE:

V souvislosti s tvrdou parlamentní analýzou situace v britském maloobchodu budou poslanci Dolní sněmovny požadovat celou řadu drastických opatření, v jejichž rámci mbýt omezena moc supermarketů v Británii.

Analýza, kterou vypracoval všestranický parlamentní výbor pro malé obchody, bude požadovat aby britský Office of Fair Trading, vládní Úřad pro férové podnikání, zahájil hloubkovou analýzu toho, jak se chovají v zemi supermarkety.

Analýza doporučuje celou řadu opatření, která mají omezit moc supermarketů:

30. 1. 2006

Víte, jaký je nejtěžší adrenalinový sport na světě? Šoupání sakrálními objekty. Zatímco při bungee-jumpingu se můžete zabít leda tak sami, při stěhování vzácných budov by vás mohli zabít památkáři. Asi proto je tento sport (naštěstí) tak ojedinělý.

2. února uplyne 50 let od prvního stěhování stavebního objektu na území Československa. Premiéru si stavbaři odbyli na dnešním nábřeží Edvarda Beneše v Praze.

30. 1. 2006

V zásadě celý ekonomický rozvoj západních zemí, tak jak ho známe z období zvaného kapitalismus a rovněž z období mu předcházejícího, není postaven jen na technologickém rozvoji a rychlejším rozvoji inovací obecně, jak se nám snaží zejména v poslední době namluvit mnozí liberální ekonomové, kteří by nejraději viděli veškerý zdroj bohatství v ideji, myšlence nebo nápadu, pokud chcete.

Naprosto podstatná část tohoto bohatství stojí na obstarávání si zisku z prokazatelně cizích zdrojů, ať již jde o zdroje lidské nebo surovinové.

30. 1. 2006
polemika s textem Pavla Hály, předsedy právě založené strany Moravané, v regionálním brněnském deníku Rovnost, který vyšel 18. 1. 2006.

A už vůbec se v HSMS neodehrála za účasti deníků Právo, Rovnost a dokonce i při angažmá některých zástupců Lichtenštejnska koncem 90. let malá aféra, kdy tehdejší vysoký představitel HSMS Lubomír Král vydával svoje soukromé podnikatelské aktivity v Lichtenštejnsku za pomoc zaplaveným obcím na Moravě. A, jak jinak, nebyl za tuto záležitost svým vlastním HSMS z čela hnutí sesazen.

Takže jak je vidět, samé "nepravdy" a "nesmyslné závěry".

30. 1. 2006

Velmi podrobná studie o sociálním státu z "počítače" Jiřího Stehlíka, vyčerpává problematiku z jednoho úhlu pohledu. K němu si dovoluji připodotknout jen několik poznámek. První, nejméně významná, se týká samotného pojmu "sociální". V této oblasti popisu reality je totiž čeština velmi nepřesná. Bohumil Geist ve svém Sociologickém slovníku (1992) našel celkem 17 významových spojení, v nichž se slovo sociální v češtině vyskytuje. Od nejširšího, odpovídajícího významu "celospolečenské", či společnostní, až po ten asi nejužší, vyjadřující nesobeckost. Odhaduji, že v seriozních českých textech se pod souslovím sociální stát, myslí takové pojetí sociálna, které obecně řeší patologii onoho celospolečenského, čili společnostního. Jeho pejorativní pojmenovávání souslovími pečovatelský stát, zaopatřovatelský stát a podobné, patří pak spíše do ideologické výzbroje jeho současných odpůrců až likvidátorů.

30. 1. 2006

20. 1.2006 uplynula Petru Partykovi polovina trestu. 16. 1. 2006 požádal advokát o podmíněné propuštění a následně několikrát telefonoval k soudu do Pardubic, aby zjistil, kdo bude věc řešit a osobně jej požádal o rychlejší vyřízení, píše Leoš Zimmerman.

Mgr. Jan Šlosar, který bude ve věci rozhodovat, se ale nenechal přesvědčit, aby se spokojil s posudkem z věznice a s kopiemi rozsudků, které mu JUDr. Hlavnička zaslal, a vyžádal si zaslání celého spisu z Prahy. Veřejné zasedání se bude konat dne 2. 2. 2006 v 10:30 pod č. j. 22 PP 2/2006 v zasedací místnosti ve věznici v Pardubicích (Husova 194, Pardubice). Adresa na soud: OS v Pardubicích , Na Třísle 118, Pardubice, 530 95, tel: 466750111 vyřizuje: Dana Popelová...

Informace ZDE

30. 1. 2006
tisková zpráva George Novotného
Ve dnech 30.1. - 1.2.2006 bude u Městského soudu v Praze probíhat hlavní líčení v trestní věci tkz. "krácení celních poplatků" proti mé osobě a mému spoluobžalovanému PhDr. Vladimíru Železnému. Protože z důvodů bezpečnosti a na doporučení agentury - která měla zajišťovat moji ochranu po dobu procesu - k průběhu líčení do Prahy nepřijedu, požádal jsem předsedu senátu JUDr. Dušana Pásku na základě par. 202 odst. 5 tr.ř., aby líčení bylo konáno za mé nepřítomnosti a budu zastupován svým právním zástupcem JUDr. Vítem Širokým.

Jan Paul: "Mezinárodně hledaný George Novotny poskytl exkluzivní rozhovor Britským listům" ZDE

Případ George Novotný TÉMA BL
30. 1. 2006

Pamatujete? Když před sedmi lety přilákala investiční nabídka firmu Philips do České republiky, prezentovala to Zemanova vláda jako obrovský úspěch. Postavení továrny v Hranicích na Moravě ovšem předcházelo vyjednávání s vlastníky půdy, kteří nechtěli svůj majetek prodat za směšně nízké ceny. Asi nejznámějším se stal případ kadeřnice Markéty Regecové. Ta se rozhodla vzepřít a trvala na svém. Odmítala ustoupit. Okamžitě se stala terčem nenávisti, psychického nátlaku a fyzických vyhrůžek. Dokonce i tehdejší premiér Zeman hovořil o tom, že je potřeba "více Philipsů a méně Regecových".

Schlessingerová, Laura:  Správná péče & krmení manželů
30. 1. 2006

Nejpitomější český knižní titul roku 2005

Schlessingerová, Laura: Správná péče & krmení manželů. orig.: The proper care & feeding of husbands, Přeložila Stanislava Pošustová. Pragma 2005, 202 s., ISBN: 80-7205-208-X, EAN: 9788072052080

Titulem zde rozumíme pouhý název publikace, nikoli -- jako zástupné označení - publikaci celou. Pro člověka z ulice je název knihy ve výloze nesmírně důležitý. Jde přece o určitou obchodní, ano společenskou vizitku!

Nejedno české knihkupectví má doposud za vitrínou mezi novinkami vystavenu také knížku s názvem SPRÁVNÁ PÉČE & KRMENÍ MANŽELŮ . Je to název dokonale, ba přímo učebnicově zmatený, a to hned ze čtyř důvodů.

30. 1. 2006

Pasovská firma Karl Berger skončila. Zabývala se distribucí zvěřiny, kterou nakupovala, jak se dalo.

V Čechách platila zvěřina vždy za méněcenné maso, protože jenom zřídka byla kontrolována veterináři, zvěř se střílela vždy spíše z hlediska chovu, kvalita zastřelených zvířat byla vždy mimo pozornost. Kvůli paroží se střílela zvířata přestárlá, jinak se střílí i zvířata, nevhodná pro chov, třeba nemocná nebo zmrzačená.

30. 1. 2006

Pečlivě jsem se začetl do posledního článku pana Záloma a snažil se poctivě sledovat tok jeho myšlenek. Na řadě míst jsem měl ovšem z jeho textu nepříjemný pocit, že jsem znásilňovaný a manipulovaný.

Příliš mnoho věcí mu "logicky vyplývá", já však cítím, že se mi na této logice něco příčí. Ano, cítím, což je slovo, které pan Zálom vůbec nepoužívá, on vše posuzuje výhradně rozumem. Nevytýkám mu to, jen si myslím, že lidská bytost má kromě rozumu i srdce a cit a mně se už mnohokrát v životě osvědčilo, zvláště ve složitých situacích, kde rozum má k zodpovědnému posouzení různých variant málo informací, dát na svou intuici.

solární panely
30. 1. 2006

Britské listy zveřejnily překlad článku Hermanna Scheera, předního německého ekologisty a poslance Spolkového sněmu. Dovolím si na něj reagovat nikoliv jako stoupenec té či oné výrobní technologie, ale jako energetik. Jako takový mám o svém oboru určitý, byť jistě ne dokonalý přehled. Za posledních 15 let se počet zaměstnanců v české energetice snížil odhadem na třetinu a další propouštění čeká v následujících měsících kolegy v distribučních společnostech. Ani jeden z nich se nestal obětí zničující konkurence obnovitelných zdrojů, nýbrž globalizačních tlaků, "racionalizačních" opatření, technologické modernizace a nemilosrdné konkurence elektrárenských společností.

28. 1. 2006

Hamás zvítězil v palestinských volbách. Pro mezinárodní politiku je to šok, pro Hamás patrně taky. Izrael ani USA nechtějí jednat s vládou sestavenou teroristickou organizací, což se jeví být pochopitelné a správné. Mám takový pocit, že jim to zvláště čeští komentátoři budou sborově schvalovat.

28. 1. 2006

Proč se pořád postoj českých médií tak odlišuje od světového tisku?

Český tisk drasticky zkreslil volební vítězství Hamasu v Palestině

Je intelektuální úroveň českého národu tak chabá, že si nezaslouží nic jiného než schematické výkřiky?

Stále. Stále v zajetí. Tři ze čtyř hlavních českých deníků stále vězí v zajetí bulváru. Palestinské parlamentní volby vyhrálo radikální islamistické hnutí Hamás. Hamás sice nepodniká žádné sebevražedné atentáty v poslední době, avšak choval se jako teroristická organizace minimálně posledních patnáct let. Odpověď na to, co si počít s Hamásem, přenechme odborníkům.

Po shlédnutí titulních stran českých deníků, se však do mysli vkrádá jiná otázka: Co si počít s českými novinami? Těm totiž k vysvětlení vítězství Hamásu stačil jediný symbol: k nebi zdvižená zbraň...

Mladá Fronta Dnes, Lidové noviny i Právo svorně zvolily jako ilustraci hlavní zprávy dne fotografii příznivců Hamásu slavících vítězství se zbraní v ruce (jedinou výjimku tvořily Hospodářské noviny).

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
30. 1. 2006 Trampoty žáka všeobecného gymnázia Jaroslav  Bílek
30. 1. 2006 Chce to (zatím nereálnou) změnu Boris  Cvek
30. 1. 2006 "Boj proti antisemitismu" jako zbraň krajní pravice? Ondřej  Slačálek
30. 1. 2006 Program až na posledním místě? Štěpán  Kotrba
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Vítězství Hamásu může být prospěšné Bohumil  Kartous
26. 1. 2006 "Klienti" versus Ministerstvo práce: pět set ku jedné Milan  Daniel
26. 1. 2006 Google se spojí s čínskými cenzory   
24. 1. 2006 Proč Tchaj-wan není Japonsko Petr  Fiala
23. 1. 2006 Čierne humory Irena  Zítková

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2006 Google se spojí s čínskými cenzory   
24. 1. 2006 Wikipedia.de byla soudně zlikvidována Hynek  Hanke
23. 1. 2006 Ještě k trestnému činu pomluvy Stanislav  Penc
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2006 Hřích Sylvie  Richterová
25. 1. 2006 Večer Ivan  Slavík
24. 1. 2006 * * * Martin  Švanda
20. 1. 2006 Pojem čistý Naděžda  Plíšková
19. 1. 2006 Temná noci! Jasná noci! Karel Hynek Mácha
16. 1. 2006 Starala sa mati má   
13. 1. 2006 Vysoká smrková vazba Bogdan  Trojak
12. 1. 2006 Výčitka Štěpán  Kotrba
11. 1. 2006 Potmě Viktor  Dyk
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Jean Charles de Menezes - nevinně usmrcený Brazilec v Londýně RSS 2.0      Historie >
30. 1. 2006 Policie "zfalšovala záznam o tom, jak byl usmrcen Brazilec v londýnském metru"   
20. 1. 2006 Až deset policistů bude zřejmě stíháno za usmrcení de Menezese v londýnském metru   
26. 8. 2005 Do de Menezese stříleli třicet vteřin   
24. 8. 2005 Policisté zabili Brazilce, protože neměli v metru signál   
22. 8. 2005 Policie věděla, že Brazilec není bombový atentátník   
19. 8. 2005 Proč přišel Jean Charles de Menezes o život   
18. 8. 2005 Šéf londýnské policie se snažil zabránit nezávislému vyšetřování tohoto incidentu   
15. 8. 2005 Smrt v Stockwellu: Nezodpovězené otázky   
13. 8. 2005 Britská policie o usmrceném Brazilci lhala Fabiano  Golgo
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček