16. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 8. 2005

Kolumbijské letadlo se 152 cestujícími na palubě havarovalo v špatně přístupné severozápadní oblasti Venezuely. Letadlo společnosti West Caribbean Airways letělo z Panamy na ostrov Martinik.

Letoví dispečeři ztratili s letadlem kontakt brzo poté, co pilot oznámil, že má problémy s motory. Záchranáři jsou na cestě na místo havárie, které je ve státu Zulia. Venezuelský ministr vnitra konstatoval, že je nepravděpodobné, že havárii někdo přežil. Firma West Caribbean Airways byla založena v roce 2000. Provozuje levné lety.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sloupek

než je malovat
protože tak jak je vidím ve tmě
je stejně nikdy nenamaluju
když jsi nahá
dívám se jinam
dokážu se vůbec nedívat
ale buď taky trochu ošklivá
buď ošklivá řikám ti upřímně
nebo tě namaluju jak tě vidím ve tmě
a v životě už se mnou nepromluvíš

ze sbírky Co říkal Zouplna, Jaroslav Kovanda (Psí víno), Zlín 2005 vybral Štefan Švec

16. 8. 2005
Ulrich Beck: Čo je globalizácia? Omyly globalizmu. Odpovede na globalizáciu, přel. Peter Kubica, Vydavateľstvo spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 2004, 189 s.

Lze ještě říci něco nového a inspirativního ke globalizaci? Nestává se slovo globalizace synonymem pro banálnost, pro prázdné omílání klišé a stereotypů, za nímž se navíc skrývají ty či ony mocenské zájmy a politické předsudky?

16. 8. 2005

Ve věku, v němž všechny velké myšlenky přišly o důvěryhodnost, je strach z nepřítele to jediné, co politikům zůstává, aby si udrželi moc, argumentuje britský politolog Adam Curtis. Jeho slova zazněla ve významném dokumentárním seriálu televize BBC The Power of Nightmares (Moc nočních můr), který objevil a zdokladoval znepokojující paralely mezi myšlením islámských extremistů i amerických neokonzervativců. Autorem seriálu je právě Curtis.

Vyšlo v Lidových novinách v úterý 16.8. ZDE

16. 8. 2005

Muži začínají vypadat stále více jako ženy. Podívejte se jen na muže, kteří jsou vyzdvihováni jako velké sportovní symboly David Beckham, a, proboha, Tim Henman."

Michael Buerk, námý britský moderátor televizního zpravodajství a editor a reportér intelektuálního rozhlasového pořadu The Moral Maze (Morální bludiště), který se na stanici BBC Radio 4 pravidelně zabývá aktuálními morálními dilematy dneška, si stěžoval, že "posun v rovnováze moci mezi pohlavími dospěl příliš daleko a muži už nejsou skoro ničím víc než 'dárci spermií'".

16. 8. 2005

Nejméně 26 lidí bylo zraněno, když severovýchodní pobřeží Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 7,2 stupňů na Richterově stupnici. Japonský meteorologický ústv vydal varování ohledně tsunami, ale posléze ho zrušil, když k pobřeží dorazily jen dvě malé vlny o výšce asi 10 centimetrů. Epicentrum zemětřesení bylo na mořském dně, zřejmě ve vzdálenosti asi 20 km od prefektury Mijagi a došlo k němu ve 4:46 hodin středoevropského času (11:46 dopoledne japonského času).

Ke zranění lidí došlo především tím, že spadla střecha plaveckého bazénu v městě Sendai v prefektuře Mijagi. Podle původních zpráv bylo zde zraněno asi 80 lidí, tento počet byl později snížen na 13 lidí - jedna osoba byla zraněna vážně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

16. 8. 2005

Změny v exekučním řízení (zavedení institutu soukromých exekutorů, novelizace výkonu rozhodnutí v občanském soudním řádu) umožnily velkou měrou urychlit exekuční řízení. Převaha práv oprávněného (věřitele) nad právy povinného (dlužníka) vede mnohdy až k drastickým případům. V několika televizních reportážích tak byly popisovány případy, kdy kvůli poměrně nízkému dluhu přistoupil exekutor k prodeji nemovitosti a dlužník pro dluh několik tisíc korun rázem přišel o střechu nad hlavou. Bohužel v praxi se nepostupuje vždy se stejnou razancí, jak svědčí některé zvláštní případy exekučních řízení. Jeden z tohoto pohledu zajímavý případ, s nímž jsem se ve vlastní praxi setkal, se pokusím alespoň v krátkosti popsat.

15. 8. 2005

Konzervativci v USA chválí britského premiéra Tonyho Blaira, který podle nich zareagoval po londýnských červencových atentátech velmi "jasně a důrazně" a srovnávají to s "váháním" amerického prezidenta George Bushe ohledně budoucnosti Iráku i teroristické hrozby.

Prezident Bush je v defenzívě. Je pod tlakem průzkumů veřejného mínění, které ukazují, že se podpora Američanů pro válku v Iráku silně snižuje,a mj i pod silným mediálním tlakem mírové aktivistky Cindy Sheehanové, jedné ze zlatou hvězdou odměněných matek, chválených americkou armádou, jejichž syn zahynul v Iráku.

15. 8. 2005

"Mladí lidé musejí být vybaveni ke konkurenci v globalizované ekonomice jednadvacátého století a musejí mít tyto znalosti, pokud se mají vyrovnat ekonomickému náporu ze zemí, jako je Indie a Čína."

Tento týden konečně dostávají britští teenageři domů poštou výsledky svých písemných maturitních zkoušek (A levels), které psali na jaře. Zároveň jsou zveřejňovány celostátní statistiky, které vždy vyvolají kontroverzi. Letos je zjevné, že v Británii ostře klesá počet mladých lidí, kteří studují jazyky. Kapitáni britského průmyslu se vyjádřili, že je to celonárodní ostuda.

Namísto aby mladí Britové studovali "pořádné" předměty, jako jsou jazyky, biologické a technické obory či matematika, volí stále častěji tzv. "měkké" obory, jako jsou "mediální studia" :) a psychologie.

16. 8. 2005

Američtí činitelé konstatovali v pondělí, že varování, že údajný třetí násilný útok na Británii bude proveden tak, že útočníci najedou s unesenými cisternovými vozidly, naplněnými benzínem, do benzínových stanic, je nespolehlivé.

15. 8. 2005

V článku "Pět zásadních bodů..." Boris Cvek nabízí vize zásadního průlomu do programů "malých" politických stran, které rovněž považuje "...za klíčové pro tuto zemi". Na první pohled to jsou zcela zřetelné cíle, bohužel podrobnější vhled ukáže jejich vizionářskou nereálnost, ne nepodobnou utopiím z 19. století. Co je na těchto byť pěkných vizích nereálné, ptá se Jiří Zeman.

16. 8. 2005
Jiří Paroubek
Otevřená odpověď předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi na inzerát, hodnotící 100 dní vlády

Vážený pane předsedo, s dojetím jsem si přečetl Váš inzerát. Toto nenápadné, leč hodnotné literární dílo mi konečně odhalilo mou vlastní podobu, o které jsem dosud neměl tušení. Vždycky jsem měl pocit, že hledám efektivní a levná řešení, ale díky Vám konečně vím, že hledám levná gesta. Plně chápu, že laciná gesta se Vám příčí, protože četná drahá transformační gesta Vaší strany máme čest až dosud splácet z peněz nebohých daňových poplatníků. Píšete jistě oprávněně, že se snažíme rozdávat všem potenciálním voličům, proti Vám jsme ovšem naprostí břídilové: Vy jste jen formou kupónové privatizace odstartované ve volebním týdnu zadarmo rozdali málem polovinu hospodářství.

16. 8. 2005

Důstojníkova důstojnost

Zaujalo mě vyjádření špičkového atleta, vyššího důstojníka naší armády a armádního sportovce roku 2004 (v den vyhlášení majora) Romana Šebrleho, které citoval čtvrteční magazín MF Dnes, píše Aleš Kozelský.

podrobnosti ZDE

"Teď můžu říct, že bych nešel do propagace tabákových výrobků. Ale když mi dají deset milionů, tak řeknu i to, že kouřím třicet cigaret denně. A přitom jsem nekuřák. Peníze jsou potřeba, mám syna."

"Za melouna bych klidně i zatancoval nebo se svlíknul do slipů."

Sám dodám jen tolik, že by mi nevadilo, kdyby se pan Šebrle někde bavil a začal tančit třeba bez slipů. Myslím si ale, že když se jeden z nejlepších českých sportovců a hlavně vyšší armádní důstojník otevřeně vyjadřuje ve smyslu, že za peníze bude veřejně lhát a ponižovat se, o něčem to vypovídá a rozhodně to stojí za komentář.

15. 8. 2005

Neměl na sobě těžký zimní kabát. Do stanice metra vstoupil prostřednictvím elektronické tramvajenky. Nepřeskočil přes turniket. A policie nyní tvrdí, že ve stanici nefungovala průmyslová televize, takže neexistuje videozáznam toho, co se stalo. Proč tedy zastřelili tajní policisté mladého Jeana Charlese de Menezese sedmi střelnými ranami do hlavy? Velkou reportáž na toto téma v neděli publikoval britský týdeník Observer:

15. 8. 2005

Analytici by měli urychleně vypočítat, kdy se s ropou přestane obchodovat a začne se o ni válčit

V uplynulém týdnu došlo na české mediální scéně k události hodné zaznamenání. Hned tři mainstreamová média prolomila mlčení a v různých souvislostech se zmínila o některých aspektech ropného zlomu.

Deník Právo 11. srpna v článku [1] komentuje očekávané zdražení zemního plynu v ČR o desítky procent a přitom spíše mimochodem cituje prognózu uznávané autority české ekonomické praxe:

"Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík si ale myslí, že dnešní ceny ropy představují jen krátkodobý vrchol a že v příštích šesti měsících by se mohly držet na úrovni 50 dolarů za barel. ,Prostor pro to, aby dále klesly, však už rozhodně není,' řekl Mertlík."

Přeji upřímně Pavlu Mertlíkovi, aby mu jeho nadřízený tento veřejný výrok veřejně neotřískal o hlavu, až se za půl roku zjistí, že surová ropa stojí trvale 70 - 80 USD.

15. 8. 2005

Monitor Jana Paula

Jsem silně otřesen některými videi ze zásahu na Czechtek 2005. Ani v listopadu 1989, jakkoliv došlo k hrubému porušování lidských práv, jsem nespatřil v ruce policajta pistoli, kterou by mířil na hlavu bezbranné oběti. O čem se vůbec chce dohadovat Paroubek a Bublan s veřejností, o čem se vůbec vedou všechny ty zdlouhavé a trapné mediální spory, když pochybení policistů je tak průkazné?

To, co jsem viděl, je obyčejný gangsterismus, institucionálně tolerované násilí, odstrašující o to víc, že je uniformované.

15. 8. 2005

Politický program pro volby 2006

Poslouchal jsem v neděli 14. 8., den před Nanebevzetím P. Marie, opět po dlouhé době polední diskusní pořad na ČT 1 a opět s V. Moravcem. Jsem rád, že se vrátil, i když nevím proč...(z různých zdrojů se šíří nepodložené zprávy, že české vysílání BBC má být zrušeno, šéf české redakce BBC Vít Kolář tyto zprávy dementuje, pozn. red.) A jsem rád, že veřejnoprávní televize, na rozdíl od Novy, pochopila, že prázdniny mají pouze školáci, ne však politické diskuse. Ostatně letošní léto je zvláště politicky nabité.

15. 8. 2005

Kdybych měl náhodou pocit, že by mi mělo záležet na demokracii v této zemi, asi by se mnou nedělní Otázky Václava Moravce otřásly.

Kdyby moderátorské schopnosti Václava Moravce opravdu odpovídaly ódám, které na něj mnozí soustavně pějí, asi by disproporčně nedával slovo Vladimíru Železnému jen na základě toho, že obracel oči v sloup, kroutil hlavou, nebo si dělal poznámky. Nenechal by ho skákat ostatním diskutujícím do řeči a klást jim otázky -- jinými slovy, nepřenechával by mu v některých okamžicích moderování své show.

15. 8. 2005

O vývoji technologií po příštích dvacet let

trochu zavádějící reakce na glosy Patrika Zandla k prognóze Tomi Ahonena: "Jak budou vypadat mobily za dvacet let"

Inženýři mají chuť vidět svět pouze očima možností vědy a aplikovaného výzkumu. Pokrok, definovaný jako interakce sociálních struktur a technologií má ale daleko povlovnější podobu. Světový pokrok se ale záměrně zpomaluje, neboť rozdíl mezi kosmickými či vojenskými technologiemi dneška a "civilním sektorem" je oněch dvacet, v některých případech i více let. Nedávno jsem na Britských listech psal o mlžném monitoru, virtuální klávesnici či dešifrovacím analogovém počítači izraelského kryptologa Adi Shamira. Psal jsem i o paprskových zbraních, které svět vyvíjí už půl století. Vy je znáte jako mikrovlnnou troubu. Základní výzkum paprskových zbraní se v Praze dělal od šedesátých let minulého století a Československo bylo a dosud je v tomto oboru špičkou. Infrazvuková děla jsou v provozu od padesátých let minulého století. Teprve nedávno odtajnila americká armáda jednu z "aplikací" budoucí klimatologické války jako protiteroristické, neletální zařízení na zastavení protivníka teplem mikrovln.

Tomi T. Ahonen, Communities Dominate Brands: Ottawa and 20 year future of mobile telecoms:
My most challenging conference presentation ever ZDE

Zneužitelné technologie TÉMA BL

Digitalizace TÉMA BL
Inteligentní doprava TÉMA BL
15. 8. 2005

plastikovými kyji, už zase vzduchem letí slova o anarchii..." Tak začíná nová píseň od Jaromíra Nohavici. Můžeme být jeho fanoušky nebo ne, může se nám tato píseň líbit nebo ji můžeme pokládat za kýč. Buď jak buď bylo od Nohavici jakožto od člověka, který už toho dokázal tolik, že nemá za potřebí sbírat laciné body, hezké, když jasně vyjádřil svůj názor a riskoval i pokles popularity u konzervativněji naladěné části svých fanoušků. A na tom nic nemění ani to, že již první tvrzení v písni, které se stalo rovněž jejím názvem, je nebezpečný nesmysl, pro účastníky a účastnice Czechteku hluboce urážlivý.

15. 8. 2005

... ani nás nemlátí žádné gestapo a už vůbec nestojíme proti "komunistické" policii a neopakuje se rok 1989. V policejním státě by policie proti nějakému Czechteku vůbec nemusela zasahovat, neboť by jej zmařila dávno předtím, než by začal. Vládlo by se prostřednictvím práskačů, přičemž by slovy Egona Bondyho "jeden udávaje druhého prostřednictvím třetího udával sám sebe".

Kdyby proti stoupencům freetekna stálo gestapo, nebyli by jen surově vyhnáni, ale následující léta by strávili buď v pankrácké věznici, kde by byli mučeni, nebo v koncentračním táboře, kde by dřeli do roztrhání těla a v případě, že by měli "nevyhovující rasový původ", čekala by je smrt plynem. A není tu ani žádná "komunistická" policie.

15. 8. 2005

Pospícháme životem a zapomínáme na letmé dotyky s lidmi, na rozhovory, přátelství, obětavost a houževnatost - ženeme se kupředu, abychom stačili doběhnout ke svému neodvratnému konci. Každý má příležitost k malým prodlevám a ohlednutí se do minulosti -- hořké nebo sladké. Mít lidi uložené ve vzpomínkách není přepych, ale obyčejná lidská slušnost.

Tož, dobře ale připomenout některým zvláště povedeným bytostem, připomínajícím nápadně monady - prvoky, že budou-li hledat na internetu diagnózu jejich osobnosti, najdou ji ve veselé charakteristice pod názvem Zmrdi a Kokoti. Poučné čtení pro pukající lebky, politiky, druhy a poddruhy placených kazatelů, pro všechny, co si o sobě myslíme, že nám patří tento svět. Kdo se v tomto čtení nepozná, má zaručenou dovolenou v očistci.

15. 8. 2005
polemika s textem Milana Valacha "CzechTek - odpad kapitalismu"

Aby bylo jasno hned od začátku: přiznávám, že jsem nebezpečně posedlý člověk s anarchistickými sklony, přitom mezinárodně propojený. Skutečně provokuji masivní, alkoholem a drogami přiživované ...mejdany. Naopak proti pokojné společnosti nemám potřebu silácky demonstrovat a AIDS, žloutenku či salmonelu jsem nikdy neměl a mít nehodlám - natož abych je šířil.

Ze záplavy textů komentujících dění kolem letošního nezdařeného velkomejdanu mne nejvíc zaujala analýza Milana Valacha "CzechTek - odpad kapitalismu". Text je to hutný, dlouhý a na první pohled dokonce smysluplný. Bohužel se v něm autor dopustil řady prohřešků, které znehodnocují upřímnou snahu po nalezení a vyřčení pravdy. Součástí freetechno komunity jsem přes sedm let, proto jsem se rozhodl snažení pana Valacha podpořit, někde doplnit, jinde poopravit. Názory zde prezentované v žádném případě nevyjadřují stanovisko komunity, které z podstaty věci ani nemůže vzniknout.

15. 8. 2005

Mistrovství světa v atletice, stejně jako jiná vrcholná sportovní klání, s sebou již tradičně nesou tzv. dopingové skandály, diskuse o etice a "čistotě" sportu. V málokteré oblasti je slyšet tolik názorů, tolik zmatení a matení a tolik pokrytectví.

Protože se metabolickými modulacemi zabývám i když v jiné oblasti, celý svůj profesní život, pokusím se o shrnutí svých názorů. A to i vědomím toho, že pravděpodobně nejsou konformní s většinovými postoji ani se současnou legislativou.

15. 8. 2005

Obracíme se na čtenáře:

Čtvrtek 7. 7., den bombových atentátů v Londýně, vstoupil do dějin žurnalistiky. Poprvé se totiž jasně ukázalo, že obyčejní, řadoví občané jsou dnes vybaveni často téměř profesionálním fotografickým, video a audio nahrávacím zařízením. Občané, kteří byli na místě atentátů, to, co se dělo, hned operativně zaznamenali. Televize BBC večer ve čtvrtek 7.7. zahájila své hlavní zpravodajství videozáznamy, které pořídili cestující v metru vlastními mobilními telefony ZDE. Dramatickou demokratizaci sdělovacích prostředků potvrdil i nedávný brutální policejní zásah proti Czechteku, který byl také nebývalou měrou zdokumentován občany a tato videodokumentace byla zveřejněna na internetu.

Od útoků ze 7. července se internetové stránky BBC obrací při každé mimořádnější události na své čtenáře, aby společnosti BBC poskytli své video a audiozáběry, pokud byli při tom

Stejně tak apelujeme i my, na vás, čtenáře Britských listů: vyskytnete-li se u události, o níž platí, že je třeba ji ve veřejném zájmu publikovat, neváhejte a pošlete nám svou obrazovou a zvukovou dokumentaci. Adresa je redakce@blisty.cz

Redakce Britských listů

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 8. 2005 Globalizace podle Ulricha Becka Martin  Škabraha
16. 8. 2005 Dvojí metr v exekučním řízení u českých soudů Aleš  Uhlíř
16. 8. 2005 Naše noční teroristické můry Jan  Čulík
16. 8. 2005 Evoluce nebo kreacionismus?   
15. 8. 2005 Pět zásadních bodů, které žádná česká strana kupodivu neprosazuje Boris  Cvek
15. 8. 2005 Uniformovaná zvůle je následkem infiltrace deprivantů mezi policisty Jan  Paul
15. 8. 2005 Proč přijímají "malé strany" vnucovaný status quo? Ondřej  Slačálek
12. 8. 2005 O sběratelství Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
12. 8. 2005 Vládní kroky na obranu země musejí podléhat nezávislé kontrole   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2005 Scénáře ropného šoku - mediální odezva Jindřich  Kalous
10. 8. 2005 Cena ropy dosáhla 64 dolarů za barel - rapidně se zvyšuje cena benzínu   
8. 8. 2005 Ze zámoří přicházejí znepokojivé zprávy Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
15. 7. 2005 Co přijde po ropě? Pavel  Houdek
11. 7. 2005 Jíme ropu a zemní plyn Jindřich  Kalous
2. 5. 2005 Absťák Jindřich  Kalous
22. 4. 2005 Konec ropné éry?   
11. 8. 2004 Ropa, politika a krev Oskar  Krejčí
2. 6. 2004 Atentát v Saúdské Arábii vyvolal ropnou krizi   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2005 Uniformovaná zvůle je následkem infiltrace deprivantů mezi policisty Jan  Paul
15. 8. 2005 "Už zase bijou děti... Ondřej  Slačálek
15. 8. 2005 Nežijeme v policejním státě... Ondřej  Slačálek
13. 8. 2005 CzechTek 2005: Policie zahájila trestní stíhání Václava Šrouba   
13. 8. 2005 CzechTek 2005: Vyvážená informace není zmatečná informace Štěpán  Kotrba
12. 8. 2005 O dodržování pravidel Milan  Černý
12. 8. 2005 CzechTek 2006: nechte maličkých Jiří  Tyl
12. 8. 2005 ČEK TEK MEK II. Alex  Koenigsmark
12. 8. 2005 CzechTek 2006: Bod Omega a generační smír s rodiči Michael "xChaos" Polák
11. 8. 2005 Naše vlastní strana zla Jindřich  Jůzl

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
16. 8. 2005 Nemalovat obrazy je lepší Petr  Štengl
15. 8. 2005 Za trochu lásky... Jaroslav  Vrchlický
12. 8. 2005 * * * Viktorie  Rybáková
11. 8. 2005 * * * Michal  Šanda
8. 8. 2005 * * * Viola  Fischerová
5. 8. 2005 * * * J. H. Krchovský
4. 8. 2005 Především Lucie  Zabrňáková
3. 8. 2005 * * * Naděžda  Plíšková
29. 7. 2005 Záznam noční Bohumil  Nuska
28. 7. 2005 Poprava milenců Petr Odillo Stradický ze Strdic

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík