11. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 7. 2005

Britská demokratizace médií:

Zpravodajství britských sdělovacích prostředků o čtvrtečních bombových atentátech v Londýně bylo do značné míry založeno na fotografiích a videozáběrech, které poskytli sdělovacím prostředkům řadoví členové veřejnosti. Natočili záběry a fotografovali scény atentátů s použitím mobilních telefonů. Pozorovatelé konstatují, že čtvrtek 7. 7. byl v tomto smyslu historickým mezníkem v rozvoji sdělovacích prostředků. Došlo k jejich podstatné demokratizaci.

Sloupek
Štěpán Okač

Povídal nám jeden opat
že se máme chopit lopat
Vážně myslel, že jdem kopat
Byl to opat -- sociopat

z almanachu Mrtvé děti, který chystá k vydání časopis www.dobraadresa.cz, vybral Štefan Švec

11. 7. 2005

22. dubna 2005 byl na těchto stránkách uveřejněn článek upozorňující na skutečnost, že v současné době pravděpodobně vrcholí světová těžba ropy. V českých médiích jde o ojedinělé zpracování tohoto tématu. Není to první a bohužel asi ani poslední případ, kdy mainstreamová česká média zásadní problémy globálního dosahu buď zcela ignorují nebo o nich referují neadekvátním způsobem. Tentokrát mě však nepoměr mezi intenzitou diskuse v zahraničních médiích a českým mlčením na toto téma uvedl do stavu blízkého šoku.

11. 7. 2005

"S vypracováním osnovy nového trestního zákona na zásadách, které odpovídají potřebám naší společnosti v období dovršení socialistické výstavby, budování vyspělé socialistické společnosti a shromažďování sil pro přechod ke komunismu, úzce souvisí i potřeba nově upravit trestní řízení soudní. Stačí si v tomto směru připomenout známou Marxovu poučku ... Nová úprava musí dávat podklad pro správné užití leninského principu..."

Připomínka dávných dob temné totality? Ale kdež. Je to důvodová zpráva k platnému trestnímu řádu č. 141/1961 Sb. Aplikaci Marxových poučkek a leninských principů na trestní řízení lze globálně sledovat dodnes: na světové špičce byly v roce 2003 sice USA se 701 vězněm na sto tisíc obyvatel, dále však následují Rusko (606), Bělorusko (554), Kazachstán (552), Ukrajina (415), Estonsko (361), Moldávie (301), Polsko (218), Česká republika (169), Maďarsko (165), Slovensko (164). Statistiky počtu nespravedlivě stíhaných a nevinně odsouzených neexistují. U trestů smrti v USA je odhadován na 12%.

10. 7. 2005

Londýn:

Policie se domnívá, že čtvrteční bombové atentáty na Londýn spáchala skupina nejméně čtyř atentátníků, kteří využívali komerční výbušniny s hi-tech časovacím zařízením. Policie se obává, že by mohlo dojít k dalším takovýmto útokům.

10. 7. 2005

Není pravda, že Irák nebyl faktorem při tomto útoku

A nejdůležitější je s rozhodností usilovat o to, aby naše práva a svobody, kterým se nyní těšíme, nebyly ochromeny extremistickými fanatiky či autoritářskými politiky, kteří chtějí zneužívat strachu jako zbraně pro zavedení reakčních protiteroristických zákonů.

Britský premiér Tony Blair nepřesvědčuje, když se snaží líčit čtvrteční teroristický útok na Londýn jako přímý útok na naše hodnoty a na náš způsob života, píše britský list Sunday Herald a pokračuje:

To je jen pohodlný způsob, jak zkreslit charakteristické rysy extremistů, kteří proti nám vedou válku.

Charles Clarke, ministr vnitra, tvrdí, že atentátníci chtějí zničit samu podstatu naší společnosti. Vyjadřuje názor, že naše demokracie, naše multikulturní společnost se stala terčem útoků a že to nemá nic společného s Irákem. Tvrdí, že toto napětí už existovalo předtím.

Avšak ve špatně definované "válce proti terorismu", která nyní přinesla do londýnských ulic to, co se děje v ulicích Bagdádu už dva roky, není hlavním bojištěm naše kultura a náš životní styl.

11. 7. 2005

Naivita britského ministra vnitra

Nápad britského ministra vnitra Charlese Clarka v rámci boje proti terorismu zahrnout i odposlechy a archivaci všech telefonických rozhovorů i e-mailové komunikace po dobu od šesti do 12 měsíců na celém území EU, jak o tom píše londýnský nedělník Sunday Express, je šílený. A to jak po stránce technické, tak i právní a realizační. Je přesně tou reakcí, která ukončí evropskou spolupráci a fakticky rozbije EU a vžene ho do války proti vlastním občanům.

Teroristé by to nevymysleli lépe než britský ministr vnitra.

11. 7. 2005

Slovo idealismus má mnoho rozličných významů a celkově vzato jeho zvuk nám nezní příliš vábně. Plete se s naivitou, buranskou přímočarostí nebo s fanatismem manipulovaných obětí náboženských sekt. Leckdo ho nedokáže odlišit od nezodpovědného snílkovství či naopak od dogmat konzervativců. Možná právě proto nám idealismus chybí, bojíme se ho, neboť v něm cítíme spoustu nástrah a otazníků.

10. 7. 2005

Filmový festival v Karlových Varech:

Ze soutěžních filmů na festivalu v Karlových Varech jsem viděla jen tři snímky. Tento je však mým favoritem. Noriko no Shokutaku (Večeře u Noriko), 2005 je nejnovější a komerčně nejúspěšnější film od japonského básníka a režiséra Siona Sona a v mnoha ohledech je to silný film.

10. 7. 2005

Karlovy Vary Film Festival:

I have only seen three of the films in the main competition at Karlovy Vary. But this one is definitely my favourite. Noriko no Shokutaku (Večeře u Noriko / Noriko's Dinner Table) 2005, is the latest and most commercially successful offering from Japanese poet and director Sion Sono, and is strong in a great number of ways.

11. 7. 2005

Filmový festival v Karlových Varech:

Informace z Karlových Varů a recenze nejzajímavějších filmů jsme po celý minulý týden průběžně publikovali v Britských listech ZDE.

11. 7. 2005

Francouzští atentátníci zůstali ve vězení jen 2 roky

Před dvaceti lety spáchala francouzská tajná služba DGSE násilný útok na loď Rainbow Warrior. Památka Fernanda Pereiry, který ve vraku lodi zahynul, si nepochybně zaslouží, abych tento barbarský čin dnes připomenul. Třeba článek přispěje k debatě o kořenech současného globálního terorismu, když si uvědomíme, že i země tak hrdá na svou demokratickou tradici jako Francie se neštítila užít teroru vůči svým kritikům a vynaložila značné úsilí proto, aby pachatelé zločinu byli potrestáni co nejmírněji.

11. 7. 2005

30. června uveřejnily Britské listy příspěvek JUDr. Aleše Uhlíře, advokáta ve Frýdku-Místku, "Je advokátní komora skutečně garantem kvality právních služeb poskytovaných advokáty?" s výmluvným doprovodným titulkem "Cenzura v Bulletinu advokacie."

Aleš Uhlíř nemá rád Českou advokátní komoru a v oblibě nemá ani Bulletin advokacie, tj. odborný a stavovský měsíčník, který Komora vydává. Myslím, že vím proč. V roce 2000 byl na počátku své advokátní praxe Komorou uznán vinným kárným proviněním v oblasti profesní reklamy.

11. 7. 2005
Jindřich Jonáš Bláha

Žijeme ve zvláštní době. Většina z nás je zároveň otrokářem i otrokem. Míra našeho otroctví či otrokářství je dána poměrem výnosů z našich zhodnocujících se aktiv k částce potřebné k uspokojení našich potřeb, respektive k zisku, který jsme svou prací někomu přinesli. Přináším-li zisk sám sobě, jsem otrokem vlastních žádostí, přináším-li zisk někomu jinému, jsem také jeho otrokem. Otroky svých žádostí jsme (téměř) všichni, neboť všichni máme představu, čeho chceme dosáhnout. Nedaří-li se nám to, jsme nespokojeni, je-li cíl nedosažitelný, jsme frustrováni.

11. 7. 2005

Vzkaz autorům článků o "ekonomii"

Neuvěřitelné množství bizarních chyb v logickém myšlení

Podle jedné židovské anekdoty přijde student ješivy za učitelem a hrdě praví: "Rabi, nevěřím ve Všemohoucího. Stal se ze mě apikoros, odpadlík od víry." Mladík pohlédne vyzývavě na rabína a očekává bouřlivou reakci. Rabín se klidně zeptá: "Kolikátým rokem studuješ Tóru?" "Prvním rokem," odpoví student. "Pak víš ještě příliš málo, než abys měl nárok prohlašovat se za bezvěrce," pokračuje nevzrušeně rabín. "Nyní jdi a uč se."

11. 7. 2005

K debate o ekonómii

Vela vedeckých článkov pozitívnej ekonómie je iba matematickými modelmi potvrdzovaním hypotéz mapujúcich politické normatívne súdy

Ekonómia je veda skúmajúca správanie človeka pri hospodárskej činnosti. Hospodárska činnosť je spojená so ziskom, teda dosiahnutím vyššej hodnoty na konci činnosti ako bola na začiatku. To je zmysel konania človeka. Nie však každá činnosť človeka má tento cieľ.

11. 7. 2005
Otvorený list riaditelovi televízie JOJ - tisková zpráva Konferencie biskupov Slovenska

Bratislava 7. júla 2005

Vážený pán riaditeľ,

obraciame sa na Vás otvoreným listom. Sme predstavitelia stotisícov slovenských občanov, matiek a otcov, starých rodičov, sme predstaviteľmi mnohých občianských združení a hnutí. Týmto Vás žiadame, aby ste boli principiálny v zápase o pozitívnu slovenskú kultúru.

Žiadame Vás, aby ste zastavili prípravy vysielania relácie VyVolení!

11. 7. 2005

Jaderná versus větrná energie

Neudělal jsem chybu ve výpočtu, píše Vítězslav Novák v reakci na reakci Jiřího Ekla. Těch 1,2 MWe je instalovaný výkon DVOU věží v Jindřichovicích pod Smrkem. Každá má instalovaný výkon 600 kWe (6000 stowattových žárovek, to jen tak pro představu). Pokud by se pan Ekl dočetl až ke 4. odstavci mého článku, našel by tuto informaci hned v první větě. 2 GWe = 2000 MWe. Výpočet (2000 / 1.2) * 2 = 2000 / 0.6 = 3333.33 periodických. Zaokrouhluji (ve prospěch VěE) na 3300.

11. 7. 2005

Mobilním fotožurnalistům, fotoblogerům, reality TV a bulvárním voyerům všeho druhu tak už nic technologicky nestojí v cestě. Je to dobře nebo špatně?

První hybrid - mobilní telefon s profesionálním 7 megapixelovým fotoaparátem - je na světě. Je jím Samsung SCH-V770 , jehož cena startuje v mateřské Koreji na 990 000 wonech (950 USD). SCH-V770 obsahuje 7 megapixelový CCD chip, 3x optický a 5x digitální zoom, automatické i manuální ostření, 16mil TFD-LCD QVGA a TV výstup. Umí zaznamenávat i QVGA video rychlostí 15 až 30 snímků za sekundu. Podporuje tele a wide předsádku. Kvalita snímků je díky rozlišení i optice dostatečná i pro ofsetový tisk do formátu A4. Paměť Samsung MMCmicro (prozatím max 128 MB) zajišťuje dostatečnou kapacitu pro ukládání. Telefon bohužel pracuje pouze v 3G síti CDMA 2000 1x EV-DO (800 MHz), takže český trh si ještě bude muset nějakou chvíli počkat...

11. 7. 2005

Autor pouze informuje o článku v Der Spiegel. To za prvé. Za druhé Krček uvádí dokonce zdroj, ze kterého čerpali němečtí novináři. Je jím studie ve sborníku Natural Resources Research, který vydává Springer Science+Business Media a Kluwer Academic Publishers (ISSN: 1520-7439 - tisk, 1573-8981- online). Zde je jako poslední materiál zveřejněna studie Ethanol Production Using Corn, Switchgrass, and Wood; Biodiesel Production Using Soybean and Sunflower autorů Davida Pimentela z College of Agriculture and Life Sciences, Cornell University a Tada W. Patzeka z Department of Civil and Environmental Engineering, University of California, Berkeley.

Závěr této studie se dá shrnout do jediného odstavečku: Výroba bionafty používající slunečnicový olej vyžaduje o 18% fosilní energie více, než bionafta jako palivo vyrobí. U bionafty s příměsí sojového oleje je to o 27% více. Energetický výtěžek z sojového oleje na hektar je daleko nižší než výnos ethylalkoholu z kukuřice. Tečka.

9. 7. 2005
iHNed: Je pravděpodobné, že za Benešovou se postaví lidovečtí ministři. Informovaly o tom deníky Mladá fronta Dnes (MfD) a Právo, které vyjdou v sobotu.
Zdroj ZDE

Snad nechtěný vtip se povedl novinářům HN při kreativním přepisu zprávy ČTK do podoby redakčního článku s názvem "Paroubek zatím nemá na odvolání Benešové názor". Ukazuje ale názorně hranici, kterou označila před nedávnem BBC v současné online žurnalistice za limitní - psát o tom, co se ještě nestalo.

11. 7. 2005
reakce kritiku Filipa Jursíka "Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů" komentující článek Jaroslava Zvěřiny "Softwarové patenty a demokracie v EU"

Na posledním plenárním zasedání Evropský parlament naprostou většinou hlasů všech poslaneckých klubů zamítl návrh na společné stanovisko členských zemí k patentům, ipmplementovaným počítačem. Pan Filip Jursík v článku z 8. 7. 2005 sice mé "bláboly" nechce komentovat, nicméně se do komentáře pouští, a to do komentáře nesmírně hostilního, jak je ostatně u lidí jeho přesvědčení zcela typické, a to v celé kampani kolem této právní normy.

8. 7. 2005

Karlovy Vary Film Festival

The drug movie is a familiar thing. We have watched countless unfortunate youths get high, come down, go through withdrawal, overdose, and betray each other on the silver screen. Of course, there was Trainspotting (1996) and Requiem for a Dream (2000), and Blow (2001) and Spun (2002) ... to name but a few. So what then should make Sergei Potemkin's film Sunless City (Город без солнца / Město Bez Slunce) Russia 2005, any different? Well, there is something.

8. 7. 2005

Filmový festival Karlovy Vary

Filmy o drogách jsou známá věc. Viděli jsme už bezpočet nešťastných mladých lidí, jak se dostanou do narkotického transu, pak zažívají traumatické období bez drog, pak utrpí předávkováním a navzájem se na stříbrném plátně zrazují. Samozřejmě, existují filmy jako Trainspotting (1996) a Requiem for a Dream (2000) a Blow (2001) a Spun (2002) -- a to je jich jen několik. Takže co činí film režiséra Sergeje Potěmkina (Город без солнца / Město Bez Slunce) (Rusko 2005) něčím odlišný? No, něco zajímavého na tom filmu skutečně je.

7. 7. 2005

Karlovy Vary Film Festival

Subtitled as a tale of working class heroes, Sluneční stát (City of the Sun) (ČR 2004) (the one Czech film in the main competition at Karlovy Vary) is a film about unemployment. The introducers of the film joked that in making this film, director Martin Šulík and writer Marek Leščak are fighting unemployment -- the more films that are made on this subject, the more people will be employed. And this will continue until but one small group of unemployed remains. About whom the films will be made.

Režisér Martin Šulík říká: Mimochodem, ta taška, co mám s sebou, je dost velká na to, aby se do ní vešla ta cena...
8. 7. 2005

Filmový festival Karlovy Vary

S podtitulkem, že je to film o "dělnických hrdinech", je Sluneční stát (ČR 2004) (jeden z hlavních českých soutěžních filmů letos v Karlových Varech) filmem o tom, jaké je to být nezaměstnaný. Osoby, které tento film v Karlových Varech uváděly, vtipkovaly o tom, že tím, že režisér Martin Šulík a scénárista Marek Leščak tento film natočili, bojují proti nezaměstnanosti -- čím více filmů se prý bude na toto téma natáčet, tím více lidí bude mít zaměstnání... A to bude pokračovat tak dlouho, dokud nezůstane jen jediná skupinka nezaměstnaných. O které se budou pořád točit takovéto filmy.

Příběh filmu Sluneční stát opravdu pojednává o nezaměstnanosti, ale ve skutečnosti je to film o mužích jako takových.

8. 7. 2005

Záber Šulíkovho filmu neprekračuje reportáž na tému vplyvu ekonomických a sociálnych podmienok na rodinný a súkromný život na Ostravsku. Reportáž by bola určite vhodnejšia forma, ako sa k téme vyjadriť, ale ani v nej by autori nepovedali nič nové. Všetko už poznáme. Prečo ale o tom točiť film?

Sluneční stát
8. 7. 2005

POLEMIKA:

Sedm měst newportských jako antropologická expedice na sever Moravy

recenze na recenzi Emmy Čulíkové "Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem"

Od doby, co jsem četl tento jinak všední a nezáživný román o učiteli tenisu v městečku Newport na Rhode Islandu, jsem opatrný ve vydávání soudů o zemích a městech, kterými jsem jen projel a kde jsem nejméně měsíc nežil "s domorodci v prachu". "On nic neví a nic vědět ani nemůže - protože je to turista" je to nejmenší, co může potkat každého filmového recenzenta.

8. 7. 2005

POLEMIKA: Pozoruhodná xenofobie uzavřené společnosti

Nekvalitu omlouváme lokálpatriotismem

Motto: "Kdo nezná Čechy, nemůže rozumět "smějícím se bestiím"."

Polemika s článkem Štěpána Kotrby "Ostravské dřysty po britsku".

S nevěřícíma očima jsem si přečetl xenofobní a apriorně zaujatý komentář Štěpána Kotrby "Ostravské dřysty po britsku", reagující na recenzi filmu "Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem" od Emmy Čulíkové. Nejpozoruhodnější na Kotrbově kritice je to, že apriorně zpochybňuje zveřejněnou recenzi přesto, že film Sluneční stát dosud neviděl, jen proto (známý argument Čechů uzavřených do vlastní společnosti), že recenzentka je "mezinárodního původu" a "nám Čechům", respektive "Ostravákům" "nemůže rozumět". No, co to je, proboha, za přístup? Tato analýza je "neautentická", protože je "britská"? My posloucháme jen "naše" kritiky, kteří "nám" rozumějí?

Proti údajné "výlučnosti" české zkušenosti je nutno intenzivně bojovat. Je to nesmysl. Pokud by nebylo možné nikomu zprostředkovat zkušenost z určitého prostředí či určité éry, kterou dotyčný osobně nezažil, nebyla by možná historie, nebylo by možné umění. Právě velké či autentické umění dokáže zprostředkovat individuální lidskou zkušenost i z nejuzavřenějšího a "etnicky nejozvláštněnějšího" prostředí i lidem, kteří toto prostředí nikdy nepoznali.

7. 7. 2005

Proměna distribuce tisku v letech 2002--2004

Sféře distribuce tisku se, obzvláště pak v České republice, na poli mediálních studií nevěnuje příliš velká pozornost. Distributor je přitom důležitým zprostředkujícím článkem mezi vydavatelem a příjemcem mediální produkce (čtenářem) -- pokud se noviny nedostanou ke čtenářům včas, neplní svůj účel. Z velké části závisí úspěch vydavatele na kvalitě a rozsahu distribuční sítě. Distributor zároveň zprostředkovává zpětnou vazbu -- minimálně ve formě prodaného nákladu -- od čtenářů k vydavateli. Ne vždy a všude tomu tak bylo, do roku 1953, kdy v ČSR vznikla usnesením vlády monopolní Poštovní novinová služba, si své tituly vydavatelé distribuovali sami. Podobně to v některých zemích funguje dodnes, přičemž jednotlivé národní distribuční systémy mají svá specifika.

postupová písemná práce pod vedením Mgr. Petra Orsága na katedře žurnalistiky FF UP v Olomouci ZDE

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2005 Mediaprint&Kapa Pressegrosso versus akcionáři PNS Petr  Vidomus
30. 6. 2005 V této zemi vládne absolutní sociální smír. My nevíme, co jsou stávky. Jiří  Paroubek
30. 6. 2005 Jaký je rozdíl mezi myšlenkou a údem? Alex  Koenigsmark
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
29. 6. 2005 Podvod projektů v rámci "veřejněsoukromých partnerství"   
23. 6. 2005 Návrat Jeana-Paula Sartra   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
22. 6. 2005 Sté výročí narození Jiřího Voskovce Jiří  Jírovec
17. 6. 2005 Dálnice D8 a České středohoří: (re)kapitulace Martin  Škabraha
16. 6. 2005 O privatizaci deníku Mladá fronta Marta  Vildová

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Liberalismus RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
12. 5. 2005 Krajský hejtman Petr Bendl obdržel z Rakovníka petici 4965 občanů Petr  Kotyk

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   
17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky   
14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík
7. 7. 2005 Zelenka's new film brings a tear to our laughing eye Ema  Čulík
7. 7. 2005 The City of the Sun lies under some patchy cloud Ema  Čulík
22. 6. 2005 Česká filmová klasika -- proč nevychází na DVD? Jan  Lipšanský
9. 5. 2005 Příjemná zábava s novým Renčovým filmem Jan  Čulík
7. 5. 2005 Zlopověstné dítě přichází do kin Petr  Šafařík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík
10. 5. 2005 Sedmero rozchodů Irena  Zítková