21. 2. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 2. 2005

Bush cestou do Evropy:

V učebně na základně NATO v Neapoli se nedávno sešlo 18 evropských a 3 američtí důstojníci k orientačnímu kursu o tom, jakému výcviku by měli být podrobováni noví důstojníci irácké armády, píše nedělní list New York Times. Většina evropských přítomných byla z "nových" zemí: z Polska, z Rumunska, z Litvy, ze Slovenska, z Estonska. Byli vděční, že se mohou účastnit. "Musím NATu splatit, co pro mou zemi udělalo," řekl major Rudolf Jeeser z Estonska.

Zato důstojníci z Francie, Německa, Španělska, Belgie, Řecka - země, které odmítají americkou válku v Iráku a odmítají tam vyslat jediného svého vojáka - výmluvně - chyběli.

Toto je Evropa, do níž v neděli 20. února přijíždí prezident Bush.

20. 2. 2005

Měl falešný novinář pomáhat americkému prezidentovi?

Je možné, že FBI (která podrobně kontroluje osobní totožnost všech reportérů, akreditovaných do Bílého domu) nevěděla, že se tiskových konferencí George Bushe účastní falešný novinář pod falešným jménem? A že nevěděla, že to je homosexuální prostitut?

21. 2. 2005

O víkendu byla donucena britská vláda odvolat své předchozí tvrzení, že žádný britský vojenský důstojník neměl k dispozici oficiální dokument americké armády, který dovoloval strážím podrobovat vězně vyšetřovacím metodám s použiváním psů, spánkové deprivace a tvz. "stresových" pozic, (kdy byli vězni nuceni dlouho setrvávat v nepříjemných tělesných pozicích), které porušují Ženevské konvence.

Vyšlo totiž najevo, že jeden britský činitel se podílel na vypracovávání předpisů, které povolily užívání extremních vyšetřovacích technik ve vězení Abu Ghraib v Bagdádu.

20. 2. 2005

Je tak těžké opustit moc. On to umí málokdo a na příkladu aristotelika z Vysočiny je patrné, že na moci vzniká fyzická závislost. Otázkou je, zda-li by ji nebylo dobré potírat jako společensky nebezpečnou drogu a nepřipouštět k ní jedince na vzdálenost větší než malou. Takoví narkomani působí společnosti nemalé materiální škody, protože k denní dávce si potřebují obstarat nějaký ten materiál. A to není zadarmo.

21. 2. 2005

Speculation is rife among Prague's political circles about who had it in for Stanislav Gross and what the real purpose was of the media campaign directed against him. Allegedly, some of the prime minister's allies at the Interior Ministry have decided to abandon ship and go over to the opposition prior to the widely expected Social Democratic (ČSSD) debacle in forthcoming elections.

21. 2. 2005

Kauza bytu úřadujícího předsedy je dostatečně známá. Kauza bytů v Českém Těšíně, kde chce radnice prodat několik lepších bytů v centru "na stojato", tedy i s nájemníky, aby uvolnila tyto prostory pro bohatší, zatím dostatečně známá není.

Podrobnosti: ČSSD potřebuje renesanci nejen na nejvyšších místech ZDE

Oba případy mají jedno společné. Otírají se velmi nepříjemně o představitele sociální demokracie. Navíc o představitele volené -- tady vyššího ranku.

21. 2. 2005

Nejdříve k volbám. Volby v Česku při nastavených modalitách připomínají reorganizaci průmyslového koncernu západního typu prostředky "moderního" managementu. Jde tedy o všeobecně známý proces, který svého času popsali zaměstnanci obřího německého elektrokoncernu následující věrohodnou historkou:

21. 2. 2005

FEJETON

Přede mnou -- jsem měšťan ženevský a nacházím se v sedmnáctém století - stojí hranice z pěkného, ani moc suchého, ani moc mokrého dříví a na ní je přivázaný jeden luterán. Já jsem teoreticky kalvinista, neb u nás vládne Kalvín, ve skutečnosti je mi to jedno, jen nechci dopadnout špatně. Asi jsem řekněme fridrichista. To ovšem vysvětlím později. Zatím pronesu několik anachronických úvah, neboť takto jsem v sedmnáctém století vskutku uvažovat nemohl.

V devatenáctém století se zrodí legenda o tom, že umělec musí za své umění trpět. Jako všechny podobné legendy je částečně pravdivá -- umělec nemá být prodejná kurva a nemá se měnit jako chameleón podle potřeby.

Michael Marčák: Hon na lišku na nám zakázali, tak jsme se přišli přidat k populárnímu honu na Grosse
21. 2. 2005

21. 2. 2005

Knížecí rady ze Světové banky

Světová banka nám dává za příklad Maďarsko, kde jsou výdaje o 20% nižší, nebo dokonce i Polsko, kde jsou o 45% nižší. Jinými slovy je nám Světovou bankou doporučováno, abychom zdravotní péči zhoršili na úroveň východních sousedů ve jménu údajného snížení deficitu veřejných financí, za který nemocní určitě nemohou a zdravotnictví se na něm podílí zanedbatelně.

"Světová banka", to zní hrdě. (WBG- World Bank Group) vznikla spojením 4 institucí. Ve zřizovací smlouvě má jako deklarovaný cíl: "boj proti chudobě, sociálnímu vyloučení, podpora ekonomického rozvoje chudých zemí, podpora zlepšování životních a pracovních podmínek občanů členských států".

Ukažme si, že tato instituce prosazuje v ČR cíl právě opačný. Tím si můžeme vysvětlit, že její "expertní skupina" byla přijata na Ministerstvu financí, které stojí v čele snah za zpochybnění solidarity v rámci procesu "modernizace sociálního státu". Světová banka totiž u nás hodlá starat hlavně o to, aby zdravotní péče nebyla nadměrná a moc se za ní neutratilo.

21. 2. 2005

77 procent Španělů, kteří se v neděli účastnili referenda o evropské ústavě, tento dokument schválilo. Účast však byla jen 42 procent - opozice to charakterizovala jako selhání. Španělsko mělo od té doby, co vstoupilo v roce 1986 do EU, a dosud má z Evropské unie obrovský finanční prospěch a členství EU je ve Španělsku populární. Mnoho lidí se referenda neúčastnilo, protože považovali jeho výsledek za automatické "Ano". Kromě toho, španělské referendum není závazné - konečné rozhodnutí má parlament. Voliči odpovídali v referendu na otázku: "Souhlasíte s dohodou, která vytváří ústavu pro Evropu?"

Bylo to první z 25 referend o Evropské ústavě, kterou musí ratifikovat do listopadu 2006 všech pětadvacet členských zemí EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

21. 2. 2005

Nadvláda mainstreamových médií končí

Po mnoho desetiletí určovalo směr a orientaci veřejné debaty několik málo rozhlasových a televizních novinářů. Britští politici vědí, že zda budou smět říct veřejnosti to, co jí chtějí sdělit, závisí na souhlasu skupinky mocných lidí, která ovládá elektronická média.

Doba se ale teď začíná rychle měnit, protože vznikla blogosféra, míní v deníku Guardian bývalý šéf britské Konzervativní strany Iain Duncan Smith.

21. 2. 2005

Nechci se jakkoliv dotknout signatářů petice. A také si rozhodně nepřeji, aby můj text byl brán jako obhajoba libovolné komunistické teze. Jde mi o něco jiného -- a myslím, že i mnohem podstatnějšího. Je zřejmé, že pod praporem komunismu se stalo v dějinách mnoho zla. Přesto se domnívám, že spojovat toto zlo především (nebo snad dokonce pouze) s termínem KOMUNISMUS je (v lepším případě) nepřesnost. V horším případě se velmi obávám promyšleného plánu, který má ochránit především ty, kdo nejvíce zneužívají současného velmi měkkého demokratického systému dnes.

21. 2. 2005

Těmito úvodními slovy začíná snad nejznámější pasáž Písma -- desatero. Můžeme z tohoto biblického textu čerpat novou naději i v dnešní době? Na tuto otázku se budu snažit nalézt odpověď v tomto zamyšlení.

21. 2. 2005

Od prvních dnů války v Iráku se zaměstnanci iráckého ropného průmyslu stavěli na odpor proti okupaci cizími vojsky. Irák má 23 milionů obyvatel a z toho je podle odhadů Pentagonu asi 15 tisíc povstalců, mezi nimiž je i určitý nepříliš velký počet teroristů, většinou zahraničních. Je pak nespravedlivé, když média dávají prostor jejich nenávistným prohlášením, a přitom ignorují názory představitelů iráckého lidu. Hodně lidí v Česku si snad ještě pamatuje, jak se cítili, když bylo Československo okupováno sovětskými vojsky. Nemohu se ubránit dojmu, že pocity a požadavky obsažené v následujících řádcích se velmi podobají těm, které jsme v těch dobách nesvobody měli i my, a myslím si, že bychom se měli vážně zamyslet nad tím, co se nám představitel iráckých odborů pokouší sdělit. Vždyť i Česká republika se podílí na okupaci Iráku po boku Spojených států. Myslím, že je hodně smutné, když se nyní chová Česko podobně, jako kdysi námi tolik opovrhované bratrské armády, které nás v srpnu roku 1968 přišly osvobodit od našich nadějí na svobodu. Demokracie v Česku pomalu odumírá za třeskných zvuků trapných skandálů dětinských politiků, tak bychom měli mít alespoň trochu sebekritičnosti a nesnažit se o ní udělovat lekce tam, kde o ně není zájem. (Bushka Bryndová)

Následující text je shrnutí článku, jehož autor je Hasan Džuma Awad, vedoucí představitel jihoiráckých odborů působících v ropném průmyslu, který uveřejnil britský deník Guardian.

20. 2. 2005

neděle 19.45: Komisař OSN pro uprchlíky, bývalý holandský premiér Ruud Lubbers (65) odstoupil kvůli obvinění, že se v úřadu dopustil sexuálního obtěžování své ženské podřízené. Stěžovala si na něho jednapadesátiletá Američanka, dlouholetá pracovnice jeho úřadu, a dva svědci viděli, jak ji Lubbers vede z kanceláře ven, přičemž má ruku položenou na jejích zádech. Lubbers to označil za "přátelské gesto", nikoliv za sexuální obtěžování. Podle interní zprávy OSN si žena stěžovala, že ji prý Lubbers "uchopil a přitiskl se na ni zezadu". Lubbers to popřel a odmítl rezignovat, avšak vyšetřovatelé OSN zjistili "soubor indicií", z nichž vyplývalo, že to bylo možné. Generální tajemník OSN Kofi Annan odmítl Lubberse propustit, protože mu odborníci sdělili, že by takové obvinění neobstálo u soudu, avšak poté, co podrobnosti případu i vyšetřování publikoval v pátek 19. 2. britský list Independent, Lubbers v neděli sám odstoupil.

21. 2. 2005

GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ

V poslední době někdy slýcháme, že globální oteplování představuje pro lidstvo to největší nebezpečí, s jakým se kdy za svoji existenci střetlo. Najdou se však i odpůrci tohoto názoru, kteří tvrdí, že jiné hrozby jsou daleko důležitější, anebo jsou i tací, kteří říkají, že vlastně už nemá cenu něco podnikat, protože už je stejně pozdě.

Ti první jsou často sobecky motivováni finančními zájmy průmyslu fosilních paliv, zatímco druhý názor je možno považovat za pesimismus lenochů, kteří bývají naprosto neúnavní v hledání záminek k tomu, aby se nemuseli hýbat. Zkusme se podívat na tento problém s trochou umírněného optimismu a s vírou ve schopnost našeho druhu přežít a vyrovnat se s krizovými situacemi. Vždyť jsme myslící bytosti a máme povinnost tohoto daru využívat, abychom zajistili vhodné životní podmínky pro naše děti. Konzumní způsob života sice již značně otupil instinkt přežití lidstva, ale nesmíme se vzdávat naděje, že se lidé ještě vzpamatují a začnou jednat rozumně.

21. 2. 2005

Představa, že kapitalismus a demokracie jsou dvojčata, je iluzí

František Šamalík

J. Palas v deníku Právo z 8.1. 2005 vybízí ČSSD, aby se učila u britských labouristů "lidské řeči" v komunikaci s občany -- voliči. Zdůvodňuje to tím, že hlavním tématem příštích voleb a strategickou vizí SD bude "pozitivní evropanství a modernizace naší společnosti". Jaká poučení můžeme čerpat z Blairova "nového labourismu", který zvětšil tradiční odlišnost labouristů od "klasického" sociáldemokratismu evropského a vydal se "třetí cestou" po převzetí thacherovského restauračního dědictví, včetně důsledků drtivého vítězství Thatcherové nad odbory? A který, jako Británie vůbec, má sníženou socializační energii, takže v EU nejednou zaznělo znepokojení z možné dvouproudové, rozbíhavé sociální politiky?

21. 2. 2005

Potřebují učitelé profesní etický kodex? Co by měl obsahovat? Kdo bude jeho dodržování sledovat? Jaké sankce za jeho nedodržení se nabízejí? Měli by ředitelé vydávat vlastní školní etické kodexy?

21. 2. 2005

Generační spor?

Rád bych něco poznamenal k článku Josefa Provazníka "Stáří cti netratí (někdy)" píše František Hájek. To, co napsali pánové Bystřičan a Provazník mohl napsat jen někdo, kdo v dané době nebyl zaměstnán a podnikové rekreace se nezúčastnil. Pan Provazník je příliš mlád na to, aby mohl vynášet soudy nad dobou, kdy mu bylo kolem 10 let -- není to jeho chyba, v tom věku si nelze udělat samostatný názor.

Protiletadlový systém IGLA - SA-18 Grouse
21. 2. 2005

Ruský list Izvestija potvrdil zprávy, že ministerstvo obrany plánuje dodat Sýrii přenosné protiletadlové rakety 9K38 Igla (v kódu NATO SA-18 Grouse). Rusko již v minulosti kvůli izraelským protestům podobný kontrakt jednou zrušilo. Existuje totiž značné riziko, že by Sýrie mohla rakety v Libanonu předat spojeneckému šíitskému hnutí Hizballáh.

21. 2. 2005

Nedávno proběhla v Britských listech poměrně bouřlivá diskuse o českém ateismu. Všechno to odstartoval článek pana Sklenáře "Jsem hrdý, že se osmdesát procent Čechů hlásí k ateismu". Následovala řada souhlasných a nesouhlasných reakcí, kterou ukončil velmi zdařilý článek pana Urbana s názvem "Ateismus je dogma". Protože se mi zdá, že celá debata proběhla pouze v rovině ateismus versus křesťanství, dovolím si posunout celý spor o stupínek výš a pokusit se vyjádřit, v čem je ateistický postoj chybný a lživý vždy.

21. 2. 2005

Mašinérie sociálního útlaku metastázuje do formy nového typu. Pod šapitó národního cirkusu postaveného v evropské kotlině, očekáváme s nadějí příchod geniálního principála, nezatíženého cestami odporné minulosti. Krasoduchost nám však byla obtížnou. Pesimistický virus napadal účinkující v jednotlivých číslech za doprovodu šramlu v dobře padnoucích uniformách, ale i diváky žasnoucí nad uměním možného.

21. 2. 2005
polemika s názory Milana Nápravníka, Jana Čulíka a Ondřeje Slačálka na kvalitu českého jazyka

V názvu svého příspěvku jsem se dopustil hned dvou smrtelných hříchů. První jistě praštil do oka každého. Tj., když jsem se rozhodl pro nezvyklou pravopisnou formu --izmus, kterou jsem převzal z nových pravidel. Druhým proviněním je anglizmus, kterého si asi všimlo lidí mnohem méně. Je jím aliterace, kterou sice čeština zná, ale mimo poezii jí nepoužívá, zatímco v angličtině má status srovnatelný s rýmem, a je běžnou figurou novinových titulků. O čem to svědčí? Znamená to, že se svévolným překrucování přirozenosti svého jazyka "podlézavě" přiřazuju k nějaké skupině lidí? Nebo to snad ukazuje nedostatečnost mého "citu" pro mateřštinu a potažmo mě také označuje jako oběť intelektuální nivelizace společnosti? Nebo jsem prostě jen nebyl odchován "nejlepšími literárními díly druhé poloviny dvacátého století" a vina za mou tupost je tedy umístěna jednoznačně na bedrech mých učitelů?

21. 2. 2005

Jak je to se "nezávislou" závislostí a "nestrannou" stranností novinářů "respektovaného" Respektu

Mladý křesťanský politik, který už jako 23letý student kandidoval v roce 2002 do ZHMP na kandidátce KDU-ČSL, to mezitím dotáhl na místopředsedu Mladých křesťanských demokratů. Zvolili ho 25. - 26. září 2004 v Liberci. 11. 12. 2004 v Národním domě na Smíchově navštívil jako jednomužná "delegace-zdravice" XV. Kongres Mladých konzervativců. Publikuje velmi disciplinovaně ve stranickém tisku. Připomíná si tam například 150. výročí dogmatu o neposkvrněném početí Panny Marie. O dalších křesťanských dogmatech a potratech hlavně diskutuje vášnivě na mladých křesťanských stránkách. Jako spolupracovník Infoservisu společnosti Člověk v tísni při České televizi píše do médií o Srbsku, případně o Bosně, přitom je potpredsjednik Udruženja prijatelja Crne Gore u Češkoj. Zde si vytkl dokonce za cíl popularizovat černohorskou kulturu a historii. Otázkou zůstává, zda křesťanskou, nebo muslimskou. Jan Bumba z české redakce BBC ho dokonce nazývá "balkanologem" (sic). Tvrdí o sobě, že působí v agentuře ETNA, přičemž žádná tisková agentura tohoto jména registrovaná v obchodním rejstříku neexistuje...

O jakémže nadšeném křesťanském aktivistovi a politikovi to mluvím? O vedoucím zahraničí rubriky "nezávislého" časopisu Respekt Matyáši Zrnovi. Amen.

21. 2. 2005

Když jsem si přečetl otevřený dopis pana Maška, adresovaný nejvýznamnějším představitelům českých medií, zabolelo mě u srdce, neboť mi to připomnělo jeden nepěkný emoční zážitek, který jsem způsobil sobě a ještě další nevinné osobě, která mi ale doufám již odpustila. Čtenáři mi doufám také odpustí, že je budu pár řádků obtěžovat popisováním svých vnitřních pochodů, které mě dlouhou dobu tolik trýznily, doufám totiž, že mi následující řádky pomohou k nalezení jisté vnitřní rovnováhy a ke zbavení se nočních můr. Nuže, přejdu raději hned k meritu věci.

17. 2. 2005

Evropský parlament odmítl návrh zákona o patentování softwaru. Zákon bude muset projít novým kolem konzultací, má-li být v budoucnu schválen. Není vyloučeno, že bude během konzultací podstatně pozměněn nebo úplně zrušen.

Zákon podporovaly počítačové firmy, které argumentovaly, že potřebují patentovou ochranu, mají-li investovat do výzkumu. Oponenti zákona naopak varovali, že by zákon potlačoval schopnost inovovat, že by byl zneužíván firmami, které chtějí zachovat dosavadní monopoly a ochromil by růst hnutí open source.

Zákon se v Evropském parlamentě setkal s vážnými problémy. Odmítli ho polští poslanci Evropského parlamentu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

17. 2. 2005

Jak tomu bývá často, Američané patří nejen k nejneohrabanějším obráncům svobody, ale také k jejím nejodhodlanějším strážcům, píše v britském deníku Times komentátor Simon Jenkins v článku, ostře kritizujícím nového britského ministra vnitra Charlese Clarka, který "zřejmě bude nejslabším britským ministrem vnitra moderní doby. Ustupuje temným silám, skrývajícím se za každou vládou, jimž je jedno, dochází-li k omezování svobod" a omezuje občanské svobody na základě nesmírně pochybných informací.

K tomu cituje Jenkins rozsáhlou, drastickou, nesmírně varovnou reportáž od Jane Mayerové v nejnovějším vydání amerického časopisu New Yorker o obětech politiky "mimořádných únosů", kterou praktikuje americké ministerstvo obrany pod vedením Donalda Rumsfelda.

Tuto politiku schválil prezident George Bush. "Speciální jednotky" unášejí osoby (libovolné národnosti) z různých částí světa a tajně je letecky dopravují do států, spřízněných s USA, které při výsleších používají mučení. Informace, získané mučením Američany unesených osob, jsou pak dávány k dispozici americké rozvědce. Mezi zeměmi, které Spojené státy k mučení unesených lidí používají, jsou Sýrie, Jordánsko, Maroko, Egypt a pravděpodobně i Uzbekistán.

Že je možné, aby takovéto země byly považovány za spojence Velké Británie a USA ve válce proti terorismu, je zcela surrealistické, zdůrazňuje Jenkins a pokračuje:

18. 2. 2005

Američani organizovali simulované popravy

Vyšly najevo důkazy, že americké jednotky v Afghánistánu systematicky týraly afghánské vězně obdobně jako v iráckém vězení Abu Ghraib. Pořizovali si "trofejní fotografie" vězňů a znásilňovali je a sexuálně je ponižovali.

K týrání docházelo v hlavním vazebním středisku v Bagramu, nedaleko Kábulu, a také v menším americkém vězení nedaleko města Kandahár.

Z dokumentů také vyplývá, že američtí vojáci se snažili týrání vězňů v Afghánistánu a v Iráku zatajovat, a to i po loňském skandálu v Abu Ghraib.

18. 2. 2005

Na obranu Mladé fronty Dnes

V době, kdy se mnozí ptají, zda má Mladá fronta Dnes skryté důvody, proč vyvolávat skandál kolem premiéra Stanislava Grosse, a kdy uvažujeme, zda je za tím někdo jiný, buď ze Škromachovy nebo Zemanovy frakce v ČSSD, nebo z opozice, aféra Watergate může sloužit jako paralela.

Samozřejmě je reportérovou povinností zjistit, proč informátor nabízí své informace. Reportér totiž musí zajistit, zda není fakty manipulováno tak, aby to vyhovovalo informátorovým zájmům.

Debata o tom, jak byla zprivatizována Mladá fronta Dnes, by se neměla slučovat s debatou o premiérových těžko uvěřitelných alibi. Jestliže chtějí Britské listy nebo nějaké jiné médium pokračovat s kritikou privatizace MFD, mohou v tom klidně pokračovat, ale nemělo by to zasahovat do významu informací, které přináší list MFD - a to nejen v případě Stanislava Grosse.

MFD může být diskvalifikována pouze tehdy, pokud by publikovala nepravdivé informace. Pokud by tajně prosazovala nedeklarované politické či hospodářské zájmy, které by byly v rozporu s veřejným zájmem.

Bude zřejmě konečně prozrazeno dvaatřicet let staré historické tajemství... Bob Woodward a Carl Bernstein, reportéři listu Washington Post, kteří jako první zveřejnili informace o slavné aféře Watergate, konstatovali, že prozradí, kdo byl Deep Throat (Hluboké hrdlo), jakmile ten člověk zemře (je to muž). Legendární osoba, která prozradila novinářům skandál Watergate (ten donutil amerického prezidenta Nixona v roce 1974, aby odstoupil), je údajně vážně nemocná.

19. 2. 2005

Martin Vadas, Jan Urban, Ladislav Smoljak, Jaromír Štětina, Jiří Dědeček, Martin Mejstřík...

tisková zpráva

Martin Vadas a další lidé ze skupiny aktivistů iniciativy www.zrusmekomunisty.cz, chystají připravit pietní akt na Staroměstském náměstí 25.února mezi 16,30 - cca 19,30 hod. pod balkónem Paláce Kinských.

Během tohoto aktu budou štafetově různými osobnostmi předčítána jména obětí komunismu. Seznam cca 1000 jmen obětí komunismu, ze kterého vycházíme, připravil ing.Adolf Rázek z ÚDV, člen KPV.

Na stránkách www.zrusmekomunisty.cz, se tvrdí, že se KSČ za totalitní režim neomluvila.

K tomu viz článek Čeští komunisté se za totalitní útlak omluvili ZDE
11. 2. 2005

Informace pro budoucí postgraduanty

Britská Arts and Humanities Research Board, která financuje postgraduální i další vědecký výzkum na britských univerzitách, se rozhodla každoročně po dobu nadcházejících tří let udělovat šest stipendií na vypracování doktorské práce z oboru středo a východoevropských studií na britských univerzitách - "ring-fenced awards in Central and East European Studies". O stipendium mohou přirozeně žádat i studenti ze zemí střední Evropy, po dohodě se svým případným školitelem na britské univerzitě. Rádi přijeme na katedře slovanských studií na Glasgow University studenty, kteří by tam chtěli pracovat na doktorské práci z oboru české literatury, českého filmu či středoevropských médií. Vítáme studenty i z oboru polonistiky a rusistiky.

Studenti ze zemí Evropské unie (včetně tedy, od 1. května 2004, i z České republiky), kteří nemají trvalý pobyt ve Velké Británii, mají nárok žádat jen o stipendium na uhrazení školného na britských univerzitách, nedostanou stipendium na živobytí, avšak na to si lze v Británii vydělat.

Lze žádat o studium na plný i na částečný (part time) úvazek.

Podrobnosti o stipendiích AHRB ZDE

Žádosti o stipendium nutno podat do úterý 3. května 2005, pozor ale, největší naději na úspěch mají žádosti, podané prostřednictvím konkrétní britské univerzity, s níž je třeba si případný výzkumný program dohodnout hned teď. Např. Na Glasgow University je interní lhůta pro podání žádostí o postgraduální stipendium AHRB do 1. dubna 2005.

Informace o postgraduálním studiu na Glasgow University ZDE ZDE

Internetové stránky katedry slovanských studií (včetně bohemistiky) na Glasgow University ZDE
22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

13. 2. 2005

V lednu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 11 000 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 2. 2005 Vojáci týrali vězně i v Afghánistánu   
16. 2. 2005 Bushova vláda obviňována ze zneužívání financí v Iráku   
16. 2. 2005 Panel v americkém Senátu obvinil činitele OSN, že zpronevěřil 1,2 milionu dolarů   
15. 2. 2005 V iráckých volbách zvítězili stoupenci Íránu   
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   
3. 2. 2005 Vyřeší volby situaci v Iráku? Václav  Žák
2. 2. 2005 Demokracie není zaklínadlo Oskar  Krejčí
2. 2. 2005 Irák: Největší korupční skandál ve světové historii   

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba

Jan Palach RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Kultivujme tradici, nestavme pomníky Karel  Dolejší
7. 2. 2005 K Janu Palachovi jsem kritický Aleš  Kozelský
4. 2. 2005 Spor o Palacha: Výzva, nebo návod? Karel  Dolejší
4. 2. 2005 Spor o Palacha: sebereflexe, nebo bagatelizace? Vladimír  Línek
2. 2. 2005 Ideál neospravedlňuje, motiv ano Vladimír  Línek
31. 1. 2005 Ideál neospravedlňuje nic Filip  Sklenář
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba

Katastrofa v jihovýchodní Asii RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2005 Oběti asijské tsunami budou žalovat americké správce výstražného systému v Pacifiku   
21. 1. 2005 Koupíte si šest airbusů, anebo na vás uvalíme evropská ochranářská cla   
5. 1. 2005 Je Bůh terorista?   
5. 1. 2005 Výstražný systém, který mohl varovat před tsunami, existoval   
5. 1. 2005 Jak to, že se americká základna v Indickém oceáně ubránila před tsunami?   
4. 1. 2005 Humanitární organizace požadují přístup na Andamanské a Nicobarské ostrovy   
4. 1. 2005 Letiště v městě Banda Aceh bylo dočasně uzavřeno   
3. 1. 2005 Katastrofa v Čechách horší než v Asii? Wenzel  Lischka
3. 1. 2005 OSN: Vlády asi nesplní své sliby   
2. 1. 2005 Při asijské katastrofě nezahynula žádná zvířata   

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2005 To je těžké být kuš Oldřich  Průša
18. 2. 2005 Kdo byl Deep Throat? Fabiano  Golgo
16. 2. 2005 Gross vypadá skvěle a novináři mu závidí Bohumil  Kartous
16. 2. 2005 Už se ucho utrhlo, anebo byl jen ten džbán děravý? Miloš  Dokulil
14. 2. 2005 Skandály Grossových: zrno a plevy Zdeněk  Jemelík
14. 2. 2005 Výpovědní tadle smlouva Bohumil  Kartous
14. 2. 2005 Mýtus levicového voliče Radim  Valenčík
14. 2. 2005 Svět není jen arénou manipulátorů a podvodníků Jan  Čulík
14. 2. 2005 Po Praze se povídá... Oskar  Krejčí
12. 2. 2005 ČSSD dnes projednává Sobotkovu reformu Štěpán  Kotrba

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2005 Ateismus je dogma Pavel  Urban
9. 2. 2005 Ateismus v Čechách nezpůsobili komunisté Boris  Cvek
9. 2. 2005 Historické omyly (?) Filipa Sklenáře Jaroslav  Štemberk
9. 2. 2005 Proč mám z daní platit zástupce někoho, kdo neexistuje?   
8. 2. 2005 Atheismus není nové dogma Filip  Sklenář
7. 2. 2005 Za český ateismus nemůže KSČ, ale katolická církev Ondřej  Slačálek
7. 2. 2005 Vylučování křesťanství je koncem Evropy Jan  Rajlich
7. 2. 2005 Jak tomu bylo s Pannou Marií   
3. 2. 2005 Chci nového papeže, tenhle už je rozbitý Fabiano  Golgo
2. 2. 2005 Papež Jan Pavel II. byl odvezen do nemocnice   

Školství RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2005 Pedagogická komora a etický kodex učitele Radek  Sárközi
9. 2. 2005 S žaludeční sondou na mozek Bohumil  Kartous
7. 2. 2005 Pak teče i krev a jsou mrtví; a není "v tom" jen škola... Miloš  Dokulil
7. 2. 2005 Na české univerzitě v Brně se vyučuje rakouskému právu (a německy) Zdeněk  Moravčík
28. 1. 2005 Vysokoškolské vzdělání -- bezplatně, či za školné? Miroslav Václav Steiner
26. 1. 2005 Petice Jaroslav  Hutka
25. 1. 2005 Vláda občanovi omezuje svobodu volby Miloš  Dokulil
25. 1. 2005 Nebylo to "politické rozhodnutí" Miloš  Dokulil
20. 1. 2005 Je jediná alternativa vůbec alternativou? Miloš  Dokulil
18. 1. 2005 Šéf britské školní inspekce kritizoval islámské školy   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2005 Cimrman a Největší Čech Vojtěch  Polák
14. 2. 2005 Největší Čech a Jára Cimrman Jan  Čulík
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Česko hledá... Jan  Sýkora
14. 1. 2005 Jára morálním vítězem? Bohumil  Kartous
9. 1. 2005 Sledovanost veřejnoprávní BBC nezadržitelně klesá   
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý
4. 1. 2005 Otázky televize BBC   
15. 12. 2004 Rekordně klesla sledovanost televize BBC   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2005 Kjótský protokol je pouhým začátkem Bushka  Bryndová
17. 2. 2005 Jak se svět mění   
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
3. 2. 2005 Ledový masív v Antarktidě taje - hrozí zvýšení mořské hladiny o 5 metrů   
1. 2. 2005 Globální oteplování zřejmě "do 20 let povede k vyhynutí ledních medvědů"   
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny   
21. 1. 2005 Nájemní smlouva se Zemí Josef  Šmajs
17. 1. 2005 Globální stmívání   
10. 12. 2004 Protokol z Kjóta je k ničemu