9. 11. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 11. 2005

Začátkem tohoto týdne vyšly najevo přesvědčivé nové důkazy, že Spojené státy v listopadu 2004 při útoku na město Fallúdža svrhly na toto město obrovské množství bílého fosforu, píše britský list Independent a pokračuje: Tím usmrtily povstalce i civilisty prostřednictvím strašlivých popálenin, které působí tato chemikálie.

Od těchto útoků, o nichž nepřinesl informace žádný západní novinář, se šířily dohady, že Američané použili při útoku na toto město chemických zbraní.

Fotografie fosforem usmrcených lidí ve Fallúdže - POZOR - drastické záběry ZDE

Pořad televize RAI "The Hidden Massacre s anglickým komentářem ZDE

Sloupek

Vážené oddělení,

to, že komerční televize používají k upoutávkám filmů hudbu, která s nimi vůbec nesouvisí, anebo ještě lépe patří k filmu jinému, je jaksi charakteristické. Jejich snaha zdokonalovat vše tak, aby každý krok byl marketingově efektivní, je pochopitelná a prostá. Je jim jedno, jak co prodávají, klidně mohou film prodávat třeba s jinou hudbou.

Proč to ale dělá Česká televize tzv. veřejnoprávní, je záhadou. Upoutávku na hollywoodské instantní nudle s názvem Mexičan, kterou ČT inzeruje jako vrcholné číslo veřejné služby tohoto týdne, doplňuje skutečně latinskoamerická hudba. Ačkoli je to na první pohled logické, právě v tom je problém.

Možná se v ČT jen přehmátli, ale ta muzika zcela jistě a zcela nepochybně pochází ze soundtracku k naopak skvělému mexickému filmu Amores Perros. Pravděpodobně se jedná o dlouhodobý výpadek pozornosti, slyšel jsem to už dvakrát.

Pevně doufám, že tato nezištná a přátelská připomínka pomůže orientaci na skutečnou realitu, o kterou médiu veřejné služby jistě jde. Tahle drobnost sice traumatizuje asi jen mě, ale princip je přece princip. Prodávat pitomý americký film Mexičan hudbou z dobrého mexického filmu Amores Perros je zhovadilé a určitě je v silách ČT, aby s ohledem na můj duševní stav uvedla vše do pořádku.

Děkuji.

9. 11. 2005

"Dá se očekávat, že britská a americká vláda bude chtít zakrývat rozsah svých válečných zločinů. Je ale načase, aby s nimi sdělovací prostředky přestaly kolaborovat."

Informace o mrtvých Iráčanech - počty i údaje o tom, kdo zabíjí - jsou absolutně nepoctivé, argumentuje v deníku Guardian George Monbiot.

Bylo nám řečeno, že na Iráčanech nezáleží. Před začátkem invaze se vychloubal šéf amerického ústředního velení generál Thomas Franks, že "my mrtvoly nepočítáme". Jeho tvrzení opakoval v listopadu 2003 Donald Rumsfeld ("Mrtvoly jiných národů my nepočítáme") a letos v lednu i Pentagon ("My počítáme jen americké civilní a vojenské raněné a mrtvé").

Ale to není pravda. Téměř každý týden tvrdí Pentagon, že usmrtil 50 až 70 až 100 povstalců při útocích na nejnovější pevnost všudypřítomného monstra Zarkávího. V květnu tvrdil šéf sdružených vojenských štábů, že jeho vojáci usmrtili 250 Zarkávího "nejbližších spolupracovníků". Avšak minulý týden učinil Pentagon něco nového.

9. 11. 2005

Dovoluji si přiložit návrh petice... Stínový ministr školství za ODS, poslanec Waltr Bartoš navrhl omezit pravomoci akademických senátů, píše Jan Kyncl z ČVUT.

Je to pochopitelné: akademické senáty jsou mladší, dynamičtější a nutí vedení k inovaci výuky, hodnocení výuky studenty, výkonovému odměňování atd.

Věkový průměr senátu fakult je také - alespoň na ČVUT - nižší než zaměstnanců, a to i bez započítání věku studentů. Pro studenty jsou akademické senáty v podstatě jedinou možnosti, jak tlačit na zvyšování kvality výuky; v EU umí-li student řeč a je napíklad z Německa, nemá problém studovat jinde a vybrat si fakultu, která je kvalitní a férová.

Čeští studenti bohužel (snad zatím) nejsou vybaveni ani finančně ani jazykové a někdy je i problém jít na školu ve vzdálenější části republiky; o sociálních stipendiích se teprve uvažuje a studentské půjčky na studium garantované státem neexistují. Čeští studenti se za této situace naučili tlačit fakulty k oné kvalitnější a férovější výuce a zkoušení, a to právě prací v akademických senátech. Navíc se studenti v senátech fakult a škol naučí jednat s lidmi, prosazovat názory, pracovat pro celek a podobně. Myslím, že by z bývalých studentských senátorů mohla jednou vzejít generace politiků, za které se nebudeme muset stydět.

Změní-li se senáty zákonem v hlasovací mašinérie vedení škol a fakult, bude to v podmínkách ČR výrazný krok zpět. Senáty pochopitelně vedení vadí, pokud chce vedení vládnout a nikoli spravovat instituci. Ale takovému vedení by senáty vadit měly.

Z vlastní zkušenosti na FEL ČVUT vím, že akademické senáty udělaly pro lepší fakultu od roku 1989 hodně; pochopitelně demokratické řízení se nelíbí těm, kdo chtějí vládnout na základě jiných pravidel; demokracie se nelíbí nedemokratům. Ale byla by škoda jim na nátlak zákonodárců ustoupit bez boje.

Guantánamo
9. 11. 2005

Co znamená tato záludná rétorika amerických politických představitelů? Stephen Hadley, poradce prezidenta Bushe pro otázky národní bezpečnosti, prohlásil, že v tajných věznicích CIA, pokud vůbec existují, není nikdo mučen. Jak tuto větu chápat? Poradce o tajných vězeních neví, a právě proto nás může ujistit o nemučení, anebo o těchto zařízení ví a může proto veřejnost ujistit, že neexistují? Nebo to máme chápat tak, že neexistují, dokud pod tlakem důkazů nebudou existovat i oficiálně? A jaký je v tom vlastně rozdíl?

9. 11. 2005

V Orientaci, která je pravidelnou součástí sobotních Lidových novin, uveřejnili redaktoři František Šulc a Lukáš Dolanský článek o příjmech poslanců a senátorů nazvaný "Škubánky za Masaryka a dnes". Článek doplnili fotografií ze současné Poslanecké sněmovny, na které čtenář spatří toto: poslanci i členové vlády ve svých lavicích stojí a před poslaneckými lavicemi předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek si s kýmsi podává ruku. Podle autorů, jak patrno z popisky pod touto fotografií, zde jde o to, že "sněmovna hlasuje o důvěře vládě v r. 2003".

To myslím o úrovni celého článku vypovídá více než cokoliv jiného...

Richard
9. 11. 2005

Tři minuty navíc z gorilího života

Foto: Khalil Baalbaki
Líbí se mi, jak furt někde ležej....taky bych se chtěl celý den takhle válet.. ;-)

ČT 24 Druhý díl denního sestřihu záběrů 16 kamer tak trochu jiné reality show Odhalení, uvedený v úterý večer na zpravodajské stanici ČT 24 se věnoval bigamii. Čtete správně. Richardovi jedna samice zdaleka nestačí.

Není sám. Na zálety chodí, ač ženatí, i jiní muži. Znám i vrcholné politiky... A to nemají tak krásný stříbrošedý kožich, jako Richard. Rodinný život vůdčích mužů je plný vysilujícího snažení, jak zůstat na vrcholu slávy, moci i hromady peněz. Většině z nich se to nepovede, ale snažt se považují za svou morální povinnost. Rodinný život goril se odehrává podle přírodního pravidla, které praví, že muž může mít tolik žen, kolik s ním je ochotno být. Ochrání-li a uživí-li jich pět, zůste mu jich pět. Jeho tlupa pak připomíná sultánův harém. Podle psychologů ovšem lidské fantazie o více ženách narážela donedávna na evropskou židovsko-křesťanskou civilizační bariéru. Rozpad křesťanských dogmat zavinil hodnotovou neujasněnost lidských tlup. Otázkou zůstává, jestli tuto překážku neruší právě ti, kvůli kterým v historii vznikla - dnešní celebrity. Otevřete-li bulvární deník Blesk, nebudete věřit, že muž žije podle zákona světského i církevního jen s jednou ženou. Nevaž se, odvaž se, praví evangelium dekadentní, komerční společnosti. A tak ničím nejsoucí, nic neznamenající, ale naprosto amorální terče bulvárních drbů se nevážou a odvazují... Na mejdany Richard nechodí. Nepije. Nedělá skandály. Neprozrazuje postelové scény ošetřovatelům. Přesto se ocitl v Blesku. Dědičné statky Richard nemá. Svou autoritu si musí neustále obhajovat jako rozhodčí sporů svých hádavých žen a ochránce svého malého potomka. Moja také nepřevezme jeho panství automaticky. Bude muset o svou roli v dospělosti usilovat či dokonce bojovat. Přesto o něm píší i v SuperSpy. A v dobrém...

"Milující matce" Kijivu je 12 let a má jednoho ročního potomka. Richardovi je 14 let a je "v nejlepších letech". Sestře Kijivu, "tetičce" Shindě je 14 let a díky antikoncepci je a ještě nějaký čas bude bezdětná. Těžce to nese, přesto prozatím nedochází v hale gorilího pavilónu ke konfliktům. A co u vás doma?

Současné lidské společnosti by se hodila inspirace z gorilího života. Novela zákona o rodině, která by odpovídala faktickému stavu bez přetvářky a falešné církevní morálky. Definice by mohla znít třebas takto: rodina je trvale existující, dobrovolný ekonomický, citový a sociální svazek několika vzájemně nepříbuzných zletilých osob a jejich potomků, stvrzený pověřenou institucí státu. Rodina kdysi byla základ státu... Dnes žijeme stejně v tlupách víc, než v monogamních svazcích. Spočtěte si, kolik času strávíte s rodinou a kolik v práci či s přáteli... S věrností jedné partnerce se moc nepářeme. Jen málo mužů nemělo milenku, jen málo žen nemělo milence. Proč se tedy za to stydět? (Třeba kvůli čisté lidské loajalitě a potřebě nelhat (čistě z důvodů osobního sobectví) trvalému partneru či partnerce? JČ) 60% rozvodovosti je číslo, které u goril nenajdete. Dětem věnujeme stále méně času a ony nám také. Nejsou na tom Kijivu a Moja lépe? Podívejte se sami. Dvacet čtyři hodin denně můžete sledovat dva gorilí televizní programy. Sledujte přirozenou bigamii v přímém přenosu. Na internetu. Sledujte cizí šťastný život, když už nechcete žít ten svůj vlastní... Dnešní doba patří multimediálním voyeurům. Pět minut se čtyřmi gorilami, šestnácti kamerami a dvěma moderátory už podruhé uviděli diváci večerního vysílání ČT 24 a ráno vám v repríze popřejí Dobré ráno v 6:45 na prvním programu České televize. Poprvé uvidíte další tři minuty navíc z gorilího života - v Doborém ránu o dvě hodiny později. Reprízu prvního dne tak trochu jiné reality show z pražské ZOO uvidíte už jen na internetu.

www stránky s přímým přenosem Odhalení

9. 11. 2005

Petr Pospíchal brojí proti manipulativní expertokracii, proti tomu, že jsme ohlupováni experty různých oborů našeho žití. Na úvod si ovšem vybral příklad, který mi docela nesedí, totiž když se pozastavuje nad tím, že se ministrem zdravotnictví stal opět doktor medicíny.

Alfréd Radok
9. 11. 2005

Mercredi 9 novembre à 19h00

ALFRED RADOK

metteur en scène du Jeu de l'amour et de la mort (1964) d'après Romain Rolland

Cette conférence-projection sera consacrée à un spectacle emblématique des années soixante qui résume les recherches esthétiques de l'époque et dans lequel la Révolution française n'est pas sans rappeler la situation politique de la Tchécoslovaquie d'alors. Alfred Radok (1914-1976) est l'un des plus grands metteurs en scène tchèques. Coauteur avec Josef Svoboda de la Laterna Magica, il fut également réalisateur de films. Conférence présentée par Katérina Hala. Entrée libre.

Lieu : Centre tchèque -- Salle Janáček, Centre tchèque, 18 rue Bonaparte, 75006 Paris, tél : 01 53 73 00 26, M° Saint-Germain de Près ou Mabillon, bus n° 95 ou 39, arrêt Jacob

9. 11. 2005

Británie: přechod na digitální vysílání

Kulturní veřejnoprávní televizní okruh BBC 2 bude první stanicí, která přestane ve Velké Británii vysílat analogově, až se vláda rozhodne zrušit analogové vysílání.

BBC 2 bude vypnuta o několik týdnů dříve než ostatní analogové televizní okruhy. Touto taktikou se vláda pokusí lidi předem varovat, že si musejí opatřit digitální televizní přijímací technologii.

9. 11. 2005

"22. listopadu se předpokládá, a tím jsem si jist, že paní Merkelová bude zvolena spolkovou kancléřskou. Nemohu říci , že mě to těší. Ale umím to respektovat"

Gerhard Schröder

V jednom ze svých posledních vystoupení jako německý kancléř před zástupci zahraničního tisku naznačil své budoucí plány. "Ptali jste se co budu dělat. V celém svém životě jsem si přál dvě povolání. Jedno bylo práce advokáta a další byla politická činnost. Jsem skutečně dobrým advokátem, a kdo z Vás potřebuje právní poradu by si toho měl všimnout" Dále pokračoval , že dříve poskytoval tyto rady mnohým lidem zadarmo, dnes to bude činit za obvyklou úhradu.

Kandidatura Matthias Platzecka, na místo předsedy SPD, však naznačuje , že kancléř tak úplně z politické scény nezmizí, jelikož je považován za poradce tohoto designovaného prvního muže německé sociální demokracie. Již mu také poradil, koho si má vybrat za generálního tajemníka. Jenom čas ukáže, jakou novou roli přisoudí osud tomuto muži, který je stále v nejlepších politických letech -- 61 let..

9. 11. 2005

V psychiatrické léčebně se na léky počítá s padesátikorunou na pacienta a den. Léčení na různých odděleních je různě nákladné podle struktury nemocných. Proto má léčebna vnitřní normu pro každé oddělení jinou. Limit ovšem nestačí na léčení, které by nebralo v úvahu ekonomická omezení. Protože je psychiatrie v ČR dlouhodobě podfinancována, nemůže si dovolit plýtvat jako některé jiné obory a léčebny přijaly přísné vnitřní normy.

Farmaceutické firmy musí uspokojovat své akcionáře. Je proto přirozené, že hledají cesty k maximální spotřebě svých produktů. Dobré je například úplné uvolnění přístupu k lékům pro lékaře nespecialisty. Mohou tedy například nasadit antidepresivum každému, kdo se neusmívá. Pak už těžko někdo najde odhodlání antidepresivum po letech vysadit. Pokud se pacient neusmívá, je třeba pokračovat, pokud se usmívá, je třeba pokračovat, protože se antidepresivum osvědčilo.

"Jsem se svou lékařkou zcela spokojená", svěřila se mi jedna novinářka.

8. 11. 2005

Slightly more of a reality show

Míra pokleslosti, úpadku mravů, neodvratný zánik dosud snad platných etických hodnot a měřítek společenské únosnosti se jen povrchně a mizerně dá poměřit kategorií fyzikálních hodnot. Na morálku paní Dulské, stárnoucího plagiátora životního stylu vesmírného tuláka Bukovského nebo pražského středoškoláka, který se v sedmnácti letech potýká ani ne tak se stříbrných větrem ve vlasech, jako s drogovou závislostí lze jen těžko najít metr, neřku-li stejný. Vypočítavá a pokrytecká prudérie časů minulých se po způsobu velkého třesku změnila v posmutněle jásavé stránky titulních listů, perverzních stejně jak pornografické magazíny.

8. 11. 2005

Británie má zkušenosti s pouličními násilnostmi a Francie by se z nich měla poučit

Francie se v mnoha zásadních věcech odlišuje od Británie. Avšak stejně tak, jak se Británie dokázala po násilnostech uprostřed vnitřních měst v osmdesátých a v devadesátých letech poučit z obdobných násilností, k nimž docházelo v USA v šedesátých letech, nyní by se Francie obdobným způsobem mohla poučit ze zkušeností Británie, píše se v redakčním komentáři v úterním britském deníku Guardian. List pokračuje:

Oficiální veřejné vyšetřování v USA (Kerner) a v Británii (Scarman) poukazují na četné způsoby, jimiž lze zlepšit policejní práci, ale také zůdrazňují, že je nutno vyřešit podstatnější problémy - příliš vysokou nezaměstnanost, nedostatačné bydlení, špatné školy i politický systém, který tyto problémy ignoruje. Kernerova slova: "frustrované naděje a bezmocnost" jsou zvlášť aktuální v případě mladých francouzských násilníků, pocházejících z afrických a arabských komunit, mnozí z nichž jsou už třetí generací Francouzů.

8. 11. 2005

Mainstreamoví muslimové, kterých se dotazuje francouzská vláda, zdůrazňují tutéž věc: "Mladí mají pocit, že se na ně všichni vykašlali, nechali je u cesty," konstatoval Larbi Kechat, rektor pařížské mešity v rue de Tanger.

Podle etnicky barvoslepého "francouzského modelu" měli být přistěhovalečtí zaměstnanci, kteří přišli v padesátých a v šedesátých letech z bývalých kolonií na severu a v černé Africe do Francie, považováni za rovné občany. Oni sami i jejich potomci měli mít možnost využít vzdělávacího systému a bohatého sociálního státu k tomu, aby se asimilovali v "bělošské" Francii. Proto stát ani žádná jiná organizace nevydávají statistiky o etnickém či národnostním původu, píše britský deník Times a pokračuje:

V praxi se však Francie vůči svým menšinám obrátila zády a uzavřela je do předměstských ghet a odepřela jim přístup k "sociálnímu výtahu" (ascenseur social), který měl začlenit přistěhovalce do většinové společnosti.

8. 11. 2005

Není přesvědčivé obviňovat muslimy. K těmto násilnostem by došlo, i kdyby byli všichni tamější arabští či afričtí mladíci vychováni jako katolíci.

To, že byli usmrceni dva mladíci elektrickým proudem, je samo o sobě nedůležité. Jde o symbolismus té události. Mládí + policie = smrt. To byla ta rovnice a mohla být realizována tisíci různými způsoby, píše v úterních Timesech David Aaronovich a pokračuje:

8. 11. 2005

Děti alžírských a subsaharských přistěhovalců do Francie považují vychvalované francouzské hodnoty volnosti, rovnosti a bratrství za iluzi. Hovoří často o tom, že se sice nedokáží považovat za Francouze, ale nedokáží se ztotožnit ani se zemí a kulturou, odkud pocházejí jejich rodiče.

Bylo by možná falešné tvrdit, že Francouzi nejsou šokováni každodenními záběry hořících automobilů a davů, házejících kamení. Ale zatímco bylo násilí omezeno na ghetta, o nichž by se bohatým pařížským elitám ani nesnilo, že by je kdy navštívily, mohly na nepokoje na předměstích pohlížet s pozdviženým obočím, ale bez většího zájmu, píše konzervativní britský deník Daily Telegraph a pokračuje:

Zapalovat automobily, to je přece něco, co se v menším měřítku na těchto deprivovaných sídlištích, které jsou - pro ostatní Pařížany příjemně - umístěny až na druhé straně dálnice, která obepíná Paříž - děje pravidelně po celý rok.

8. 11. 2005

Proti rasismu a zkreslování českého tisku:

Jsou to jen chudí mladí lidé, kteří hájí své území

Širší význam celé krize tedy není politicko-náboženský. Je to varování, co se stane, když nechá vláda problémy sociální deprivace a násilí zhnisat.

Klíčovým problémem je však selhání škol. Ty nedokáží zabránit tomu, aby velký počet předměstských dětí, po celé generace, nekončil v asociálním násilí a v nihilismu. Diktát odborů znamená, že nejmladší a nejnezkušenější učitelé často končí v těch nejtvrdších školách.

Je toto intifada, která postihla Francii? Mají nepokoje ve Francii širší význam pro celý Západ?

Jakýkoliv hovor o intifadě je absurdně zavádějící. Zaprvé, násilníci nejsou zdaleka všichni muslimové (i když více než polovina jich pochází z islámského zázemí). Zadruhé, nemají žádný pocit vzájemné politické ani náboženské totožnosti a nemají žádné politické požadavky. Projevují jen loajalitu své čtvrti a svému gangu. Jejich hlavním požadavkem, pokud to lze přesně zjistit, je, aby je policie a francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy nechal na pokoji, aby mohli pokračovat se svým životem drobného násilí a prodeje drog. Širší význam celé krize tedy není politicko-náboženský. Je to varování, co se stane, když nechá vláda problémy sociální deprivace a násilí zhnisat.

Citujeme z analýzy britského deníku Independent.

8. 11. 2005

Zprávy o násilí ve Francii se již několik dní drží mezi hlavními titulky francouzských a zahraničních médií. Události jsou často představovány jako nečekané a francouzská veřejnost je prý šokována. Kritiku od novinářů sklízí především francouzský model Republiky a politika integrace přistěhovaleckých menšin. Na průběhu událostí ale bohužel nesou svůj díl viny i média.

8. 11. 2005

V reakci na rasistické příspěvky zrušil server Novinky na konci minulého týdne diskusi k aktuálním událostem ve Francii. Podle českých rasistů si násilníci ve Francii zaslouží jen to nejhorší a "diskuse" podle toho také vypadala: odvážní mladí muži se předháněli v tom, kdo použije slov tvrdších, vulgárnějších a nenávistnějších.

8. 11. 2005

Ještě jednou k Česku, Evropě a světu

Nejdříve několik pokorných vyznání, pokud ovšem čtenáře zajímají. Pokud ne, může tento odstavec přehlédnout: Jsem opravdu rád, že po nástupu Jiřího Paroubka do čela české vlády se výrazně zmenšují šance ODS na volební vítězství 2006. Jsem opravdu rád z až nepochopitelně dobrých hospodářských výsledků ČR, ještě k tomu v době, kdy její vládu kontroluje strana, jíž jsem členem a když evropské hospodářské mocnosti zápasí s problémy. Rád bych, aby tento trend vytrval až do voleb a po nich. Proto kritizuji předsedu české vlády za vyjádření a postoje, kterými nepochybně krátkodobě získává sympatie velké části veřejnosti a menší části médií. Nerad bych, aby je do voleb zase ztratil. S ním by je totiž nejspíš ztratila i sociální demokracie A co pak, na další čtyři roky a možná více?

4. 11. 2005

V říjnu 2005 přispělo celkem 105 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 376 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 885.28 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2005 "Západ je dokonalý a Francii ohrožují teroristé" Jan  Čulík
31. 10. 2005 Dopady kapitalismu: bezdomovectví Eduarda  Heczková
31. 10. 2005 Bezdomovectví z hlediska bytové politiky -- příčiny, důsledky, možnosti politických řešení Jan  Kelbich
31. 10. 2005 Bezdomovectví - pár slov   
31. 10. 2005 Marxovo myšlenkové dědictví nezastaralo Michael  Kroh
27. 10. 2005 Příběh Josefa K. aneb Grand Slam Alex  Koenigsmark
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
27. 10. 2005 Člověk, který chce zavraždit smrt   
26. 10. 2005 Je ukazatel "průměrná míra neefektivity", použitý ve výzkumu Transparency International, transparentní? Karel  Dolejší
26. 10. 2005 Pozor na inzeráty v Annonci a na Čechy či Slováky, kteří nabízejí práci v Británii!   

Francie RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2005 Vyhlásí Francie výjimečný stav? Simone  Radačičová
8. 11. 2005 Motivace násilí ve Francii není ani politická, ani náboženská   
8. 11. 2005 Co budoucí děti Ukrajinců? Milan  Daniel
8. 11. 2005 The Times: Francie diskriminuje své menšiny   
8. 11. 2005 Daily Telegraph: Rozdělená Francie   
8. 11. 2005 Francie je na pranýři   
8. 11. 2005 The Times: Příčinou násilí ve Francii je nezaměstnanost   
8. 11. 2005 Jaké jsou kořeny násilí ve Francii a proč se tak rychle šíří ? Lucie  Doleželová
8. 11. 2005 Co si počít ve Francii   
8. 11. 2005 "Západ je dokonalý a Francii ohrožují teroristé" Jan  Čulík

Tak trochu jiná reality show Odhalení RSS 2.0      Historie >
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
8. 11. 2005 Gorily: nikdy jsme nepředstíraly, že nejsme nahé Karel  Moudrý
8. 11. 2005 Reality show Odhalení: premiéra na ČT 24 na pozadí bojující Francie Štěpán  Kotrba
7. 11. 2005 Reality show Odhalení je parodie!! Jan  Čulík
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
2. 10. 2005 Vladko dělá pro gaye v ČR víc než Jiří Hromada Fabiano  Golgo
26. 9. 2005 VyVolení k autodafé aneb Voajéři všech zemí spojte se Lubomír  Brožek
22. 9. 2005 Holandská televize plánuje pořad o drogách a sexu   
2. 9. 2005 Petr Zvěřina = beránek, který snímá hříchy světa Štefan  Švec

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek
17. 10. 2005 Jak se ubránit před ptačí chřipkou   
17. 10. 2005 Řecko potvrdilo ptačí chřipku   
15. 10. 2005 V Rumunsku "je ptačí chřipka"   
13. 10. 2005 V Rumunsku zřejmě není ptačí chřipka   

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
23. 9. 2005 INVITATION   
15. 9. 2005 15 let Českého dialogu a Libri prohibiti   
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern
6. 9. 2005 Dnešním časopisům pro děti něco chybí... Štefan  Švec, Jan Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 11. 2005 Jak média kolaborují s pachateli válečných zločinů v Iráku   
9. 11. 2005 Americké jednotky "užily při útoku na město Fallúdža chemických zbraní"   
3. 11. 2005 CIA zadržuje osoby podezřelé z terorismu v tajných věznicích ve východní Evropě   
28. 10. 2005 Cheneyho poradce rezignoval a bylo proti němu zahájeno trestní stíhání   
19. 10. 2005 Dny USA a EU -- že by konspirátoři nebyli mimo mísu? Martin J. Kadrman
19. 10. 2005 Saddam Husajn odmítl uznat soud   
29. 9. 2005 Labouristická strana se omluvila za to, že vyhodila dvaaosmdesátiletého "výtržníka"   
22. 9. 2005 Je načase stáhnout západní vojáky z Iráku?   
14. 9. 2005 Více než 100 osob usmrceno při bombovém atentátu v Bagdádu   
12. 9. 2005 Konec moderního světa   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Důvěrný dopis tiskovému oddělení České televize Bohumil  Kartous
8. 11. 2005 Reality show Odhalení: premiéra na ČT 24 na pozadí bojující Francie Štěpán  Kotrba
7. 11. 2005 Reality show Odhalení: Richard nemá rád fotografy Štěpán  Kotrba
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba
4. 11. 2005 Petice proti zrušení českého vysílání BBC   
2. 11. 2005 Britská vláda: Evropa nás už nezajímá   
28. 10. 2005 Česká televize šíří neodůvodněně strach a xenofobii vůči muslimům   
27. 10. 2005 Orloj z Kavčích Hor Michal  Vimmer
25. 10. 2005 BBC zlikviduje rozhlasové vysílání v 10 jazycích   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2005 Čekání na romskou Hirsi Ali Pavel  Pečínka
7. 11. 2005 Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!"   
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc
19. 9. 2005 Několik otázek k problému zahnívajícího rasismu Ondřej  Fér
19. 9. 2005 Prodaná černoška Filip  Sklenář
19. 9. 2005 O rasismu v médiích a ve společnosti Jan  Čulík
19. 9. 2005 Je rozumné používat pojem "rasa"?   
16. 9. 2005 Kdyby nebylo důležité, jak lidé vypadají, vypadali by všichni stejně Štefan  Švec
16. 9. 2005 Ironizuji přehánění Alex  Koenigsmark

Český film RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2005 Stopy ve tmě Štěpán  Kotrba
4. 11. 2005 * * * Vítězslav  Nezval
1. 11. 2005 Noc v lese Jaroslav  Kvapil
31. 10. 2005 Tibetem tam a zpátky -- II. Vít  Kremlička
27. 10. 2005 * * * Luboš  Majzlík
26. 10. 2005 Osvícení Milan  Ohnisko
25. 10. 2005 Podzimní F. X. Svoboda
24. 10. 2005 Nahé duše Vladimír  Skalla
20. 10. 2005 Zahrada Ivan  Wernisch
19. 10. 2005 To jsou ony Tomáš  Koloc

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Evropská komise o ropném zlomu   
23. 10. 2005 Newyorská konference o ropném zlomu Jindřich  Kalous
14. 10. 2005 Pocit marnosti Jindřich  Kalous
29. 9. 2005 Minimální cena benzinu -- utopie, nebo schůdné řešení? Jan  Hošek
29. 9. 2005 Amerika by měla vrátit nakradené létající talíře Jiří  Míka
20. 9. 2005 Co nebylo řečeno o termojaderné fúzi Michal  Ruman
15. 9. 2005 Francie kompenzuje drahou ropu Simone  Radačičová

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   
2. 9. 2005 "Jen kurvy se musí líbit, básně ne!" Martin  Škabraha

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Ti, kteří zaručeně znásilňují a vraždí   
30. 9. 2005 Američané se musejí zbavit své posedlosti armádou   
18. 9. 2005 Američtí konzervativci útočí na Bushe   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
16. 9. 2005 Lidé umírali a budou umírat Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Nový Orleán Petr  Pospíchal
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
13. 9. 2005 Chaos je blízko a musíme s ním počítat Michal  Spáčil
9. 9. 2005 Bush vyhlásil den modliteb za oběti Katriny   
9. 9. 2005 Šok: Amerika není všemocná   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová
24. 8. 2005 Hysterie a zaujatost by při seriózním řešení problémů neměly mít místo Josef  Provazník

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
9. 5. 2005 Capitalist lapses, Communist lures Jan  Čulík
25. 4. 2005 Secretive politicians vanquish a media foe Jan  Čulík
4. 4. 2005 The democratic deficit in Czech politics Jan  Čulík

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Autorské právo RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2005 Microsoft se bude podílet na digitalizaci světových knihoven   
17. 10. 2005 Autorské právo, písmo svaté a veřejná služba Štěpán  Kotrba
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu   
22. 8. 2005 Komu patří internetové stránky Hospodářských novin Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
15. 7. 2005 Summit v Londýně: "Rozvíjet jednotnou evropskou digitální ekonomiku!" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   

Volby rektora na VŠUP, říjen 2005 RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul