4. 10. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Michael Howard, předseda Konzervativní strany Británie
4. 10. 2004
Politická strana musí vyprávět příběh, s nímž se lidé mohou identifikovat.

Tento týden probíhá v letovisku Bournemouth výroční kongres britské Konzervativní strany, avšak s poněkud tragickým předznamenáním. Ve čtvrtečních doplňovacích volbách v anglickém Hartlepoolu (za Petera Mandelsona, labouristu, přítele a pravou ruku Tonyho Blaira, který se stává Komisařem EU), se kandidát britské Konzervativní strany umístil až na čtvrtém místě, dokonce i za novou, extremistickou euroskeptickou ministranou UK Independence Party.

Rozhlas BBC vysílal v neděli v poledne diskusi odborníků na téma: "Je toto už konec britské Konzervativní strany?"

4. 10. 2004

Osoby pro odeslání do Guantánama vybírali v Afghánistánu noví odvedenci, kteří nebyli podrobeni skoro žádnému výcviku a byli nuceni záviset na nekompetentních tlumočnících.

Vyslýchání vězňů zadržovaných v americkém táboře v zálivu Guantánamo, jehož američtí vězeňští strážci jsou obviňováni z brutality a z mučení zadržovaných osob, nezabránilo jedinému teroristickému útoku, konstatoval vysoký výzvědný činitel z Pentagonu, který pracoval v rámci americké "války proti terorismu".

Plukovník Anthony Christino, který odešel do důchodu loni poté, co dvacet let pracoval pro americkou vojenskou rozvědku, zdůrazňuje, že prezident George W. Bush a ministr obrany Donald Rumsfeld "divoce přehánějí" výzvědný význam osob, zadržovaných v Guantánamu.

Členka Rady BBC, Pauline Neville-Jonesová
4. 10. 2004

Střet zájmů

Pauline Neville-Jonesová, jedna z členů Rady BBC, která se kriticky vyjadřovala k tomu, jak informuje BBC o válce v Iráku a k aféře týkající se zbrojního odborníka Davida Kellyho, bude mít finanční prospěch z lukrativních vojenských kontraktů pro Irák, které realizuje její firma. Neville-Jonesová byla jednou z hlavních postav v loňském konfliktu mezi společností BBC a britskou vládou. Bývalý generální ředitel BBC Greg Dyke ji osobně obviňuje za to, že právě ona může za to, že byl donucen z BBC odejít.

4. 10. 2004

Nadpis je barokní. Text samozřejmě nechce nikoho a nic ironizovat. Autor chce nejdřív bez emocí a na obecné úrovni přiblížit některé závažné rysy případu, který je v dramatickém přesahu vůči hospodárnosti, občanské slušnosti, ba navíc i vůči krotkým představám o demokracii. Nechci se zatím odvolávat na to, že privilegovaně předkládané řešení (zřejmě nemalého problému) může být ne zrovna optimální. Až následně zakotvíme v tom Brně, které ještě před osmdesáti lety Karel Čapek přirovnával k mladé dívčině...

4. 10. 2004

Británie:

Nejméně tři britské univerzity se rozhodly pod tlakem Blairovy vlády dávat při přijímání uchazečů ke studiu přednost žákům ze státních škol před žáky ze soukromých gymnázií, napsal včera týdeník Sunday Times. Pokud bude uchazeč ze státní školy, nebude muset mít tak dobré studijní výsledky jako uchazeč ze školy soukromé.

Fausto Bertinotti, předseda italské Strany komunistické obnovy (Rifondazione Comunista)  a  předseda Strany evropské levice
4. 10. 2004

ROZHOVOR

Ke konci týdne navštívil Prahu předseda italské Strany komunistické obnovy - Partito della Rifondazione Comunista a předseda Strany evropské levice Fausto Bertinotti. Tématem jeho jednání byla integrace KSČM do evropské radikálně levicové struktury a překonání rozporů, které vznikly před časem v rozdílnosti pohledů SEL a KSČM na období stalinismu a které se stalo překážkou pro přijetí KSČM mezi evropskou levici. O této kontroverzi Britské listy informovaly v článku Milana Neuberta "Pro KSČM má "stalinismus" stále zásadní význam" . V neděli 3. 10. se setkal Bertinotti na separátních jednáních s Neubertem, předsedou SDS, která je zakládajícím členem SEL a předsedou KSČM Grebeníčkem. Jak přiznali oba účastníci diskuzí Britským listům, rozpory s českou stranou zmizely a nyní je technickou otázkou, kdy se KSČM stane členem SEL.

4. 10. 2004

Četla jsem diskusi o českých médiích. Ve zlepšení nevěřím, píše Marie Lipoldová. Myslím, že ČRo 6 je v diskusích o něco lepší než česká BBC, protože alespoň občas pozvou do studia lidi, kteří mají odlišné názory. Ale většinou se z éteru neozývají diskuse, nýbrž kázání. Oni stále lidí jen vychovávají, takže si to někdy z klinického zájmu poslechnu, abych byla zpravena o názorech establishmentu. Většinou je vypínám, abych nudou neusnula.

Noviny jsem odhlásila, což má kladný vliv na moji vzdělanost, protože si teď místo nich čtu v dopravních prostředcích uměleckou literaturu.

4. 10. 2004

Po dlouhých 7 letech, které uplynuly od "sarajevského atentátu", se opět probudily temné síly, které chtějí zničit jedinou pravicovou stranu v České republice, jež to s námi myslí skutečně dobře a jen pletichaření "socanů", špatná mezinárodní situace a silné východní větry brání modrému ptáku, aby opět usedl do svého hnízda se zlatými vejci.

Obrovská nespravedlnost v podobě tragické neuvědomělosti voličů zapříčiňuje, že nám pořád vládnou ti amatéři ze "Strakovky". Každý den se většina z nás (uvědomělých) modlí a zvedá hlavu k nebi, abychom konečně mohli spatřit vycházející slunce, jehož paprsky povedou modrého ptáka k zaslouženému a tak toužebně očekávanému vítězství. Ale každý večer smutně uléháme s prázdnými žaludky (ale s nadějí), že jednou přijde ten den, kdy ODS opět vyhraje volby a nakrmí naše prázdné útroby, zubožené pod krutou nadvládou sociální demokracie.

4. 10. 2004

Omlouvat se nehodlám

Dalo se očekávat, že se Figuríny z výkladů setkají s odporem. Nebylo to žádné lichotivé čtení, ale Britské listy se naštěstí nemusejí podbízet, aby si zvýšily náklad nebo udržely standardní čtenost. Očekával jsem polemiku, ale reakce se omezily na výpověď o tom, že jsem dotyčné urazil. Omlouvat se nehodlám a navíc bych příště prosil o věcnost. Snažil jsem se zachytit určité dobové fenomény, které provázely českou společnost před revolucí i po ní.

4. 10. 2004

Slezský student pan Tomáš Gawron mě předběhl v reakci na nedávné příspěvky pánů Fabiana Golga a Bohumila Kartouse, ale není divu, nepatřím k těm nejmladším, takže mám delší reakční dobu. Za to patřím k těm šťastným, protože jsem opustil Československo v r. 1966, tedy ještě v době, kdy se lidé slušně oblékali a nepáchli - aspoň si nevzpomínám.

4. 10. 2004

V minulých dnech podala francouzská právnička Nohra Boukara první stížnost na chování, kterému musí čelit osmnáctiletá muslimka Samira ve své škole René-Cassin v alsaském Štrasburku. Jedná se vůbec o první případ stížnosti po zavedení "šátkového" zákona na začátku letošního školního roku.

4. 10. 2004

Sociálne fórum, lavica a iné!

Z toho, čo som si prečítal o Českom sociálnom fóre, považujem za najdôležitejší príspevok Ondřeja Slačáleka s jeho pracovným názvom "proč jsme sto let za opicemi", a to z dôvodu, že na tomto fóre a svojom diskusnom príspevku postavil na piedestál dňa pre ľavicu i sociálne myslenie citát od Karla Kosíka, ktorý znie: "Socialistické hnutí je a musí být v krizi, protože se pohybuje uvnitř vládnoucího paradigmatu, dějinně vyčerpaného, sterilního, bezduchého, a chybí mu nejen odvaha, ale také imaginace k jeho překroucení a prolomení."

4. 10. 2004

Minulý pátek se v nizozemském Scheveningenu setkali ministři vnitra evropské pětadvacítky k jednání o budoucnosti imigrační a azylové politiky EU. Po dlouhé debatě se rozhodli schválit finanční podporu (okolo 1 milionu eur) jednotlivým azylovým systémům v Mauretánii, Maroku, Alžíru, Tunisu a Libyi. Stále otevřená však zůstává otázka možnosti vytvořit zde přechodná centra pro uprchlíky směřující do Evropy, kde by mohli počkat na rozhodnutí o (ne)udělení azylu. Tuto alternativu podporuje zejména Itálie a Německo.

4. 10. 2004

Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zůstává obchod s lidmi stále výnosnou aktivitou i v Evropě. Podle OBSE několik tisíc osob ( z toho 75 procent žen, zejména mladých dívek) je obětí tohoto obchodu. Tato forma moderního otroctví vynáší asi okolo jedné miliardy euro ročně, je tedy téměř stejně jako obchod s drogami. Obě tyto nelegální činnosti se navíc často doplňují.

Je to ještě váš byt?
1. 10. 2004

Myslíte si, že váš družstevní byt je ještě váš? Co když jím někdo ručil bance?

Ještě ráno, na začátku krásného červencového dne loňského roku, si Michal Lurie promítl před očima poslední fázi svého bytově družstevního života: Vtrhne do centrály na Hutmance, a teď už nebude dbát na další sliby, výmluvy, vytáčky a vysvětlení. Okamžitě splatí všechny zbytky stavebních úvěrů a nehne se z místa, dokud mu nedají doklad o tom, že má všechny závazky vůči družstvu splněny. Potom mu družstvo převede byt do vlastnictví, přesně tak, jak to nařizuje zákon. Představil si to blaho, až to klapne.

Pak už mu může být celé družstvo ukradené...

Navečer bylo jasné, že už to nestihne. Družstvo je zadlužené, převody nebudou, majetek obstavil exekutor. Ranní představa byla správná, jen zpřeházená. Družstvo mu bylo ukradené už teď.

2. 10. 2004

Americké úřady nyní povolily zveřejnění dopisu britského vězně z Guantánama, Moazzama Begga z Birminghamu. Byl zveřejněn v pátek v Londýně. Begg napsal tento svůj otevřený dopis, datovaný 12. července 2004 svým právníkům a americké a britské vládě. Tvrdí v něm, že byl týrán, že se mu strážci vysmívali kvůli jeho víře a jeho náboženství a že mu bylo vyhrožováno mučením a smrtí. Také tvrdí, že byl svědkem toho, jak zaměstnanci americké armády usmrtili dva vězně.

4. 10. 2004

I na Britských listech jsou k nalezení příspěvky, ve kterých se o Češích nenajde jediný dobrý údaj, píše Bohumír Tichánek a pokračuje: Článek"Figuríny z výkladu" z 30. 9. 2004 naznačuje, že tvořivost státního oděvního průmyslu do roku 1989 byla nulová. Ovšem pamatuji na názor české turistky z prosince 1989 z Holandska - domorodci se divili, jak jsou Češi dobře oblékaní.

4. 10. 2004

Úřední dokument o konfiskaci šroubováků, jimiž se Jaroslav Hutka s kamarády chtěl pokusit odšroubovat řetěz kolem pomníku svatého Václava na Václavském náměstí v Praze.

K tomu tento Hutkův fejeton ZDE
4. 10. 2004

"Píšeš si ještě s někým doma?"

"S nikým! Kdybych jim napsal, co mě tu štve, řekli by si, že jsem blbej, a když jim napíšu, co se mi tu líbí, budou mě považovat za svini."

"Nepřekážejí ti ty nový plomby při jídle?" ptal se mě kdesi daleko v Německu jeden český zubař. Já se cítil nejistě, neboť kromě toho, že jsem si zadarmo nechal opravit zuby, jsem se dal pozvat i na večeři a přespání. V duchu jsem to všechno zlostně sváděl na zaostalé holandské zdravotnictví, které mě znovu donutilo shánět si známé jen proto, abych měl přístup k základním potřebám, jako je kupříkladu ochrana zdraví.

Jaroslav Hutka včera rozeslal po internetu svůj v exilu "zakázaný" fejeton "Návštěva u zubaře" z roku 1981, který, poté, co ho odmítly publikovat tehdejší české exilové časopisy, vydal v roce 1989 ve své vlastním nákladem v Holandsku (a po pádu komunismu pak v Čechách) vydané knížce Požár v bazaru.

4. 10. 2004

Východoněmecké starousedlíky v braniborské obci Kleinmachnow převálcovaly restituce a příliv bohatých západních sousedů. Čerstvá krev si nebere servítky a předělává novou adresu podle svých představ.

Korunami vzrostlých stromů v tiché aleji obce Kleinmachnow ve spolkové zemi Braniborsko na jihozápadním cípu Berlína probleskuje ranní slunce. Paprsky, už chladnější, jak se na září sluší, pronikají listím a osvětlují mozaiku úhledných domů, udržovaných zahrádek a úzkých uliček. Je slyšet ptáky, občas zaštěká pes. Zaparkované vozy mají orosená vnější skla.

4. 10. 2004

Musím se přiznat, že článek Petra Saka "Média a počítače mají zásadní vliv na myšlení, postoje názory, hodnoty, estetiku a životní styl" mi unikl, ale velmi razantní polemika Ivo Bystřičana "Když sociolog nerozumí věcem kolem sebe" mne doslova donutila, abych se k němu vrátil. Bez mučení přiznávám, že Petra Saka léta znám a proto mi bylo divné, že by si zasloužil takový výprask.

Miloš Pick
4. 10. 2004
Vystoupení na konferenci "Sociální stát a kapitalismus", Praha, 2.10. 2004

Odpůrci sociálního státu hlásají, že v éře globalizace světa zanikají, nebo alespoň se podstatně omezují podmínky pro působení sociálního státu. Pokusím se proto hledat odpověď na otázku, zda a jak globalizace tyto podmínky mění. Omezím se zde na čtyři okruhy problémů. Za prvé, jaký vývoj se v éře globalizace projevuje v technice, v ekonomice, ve společnosti i v politice. Za druhé, jaké jsou důsledky tohoto vývoje. Za třetí, jaké jsou jeho příčiny. A za čtvrté, jaká jsou pozitivní východiska. Globalizace je obyčejně prezentována zejména neoliberály jako neodvratný důsledek informační a technické revoluce. Ukáži dále, že je to složitější.

Začnu technickými faktory globalizace, informační a technickou revolucí. Tady dochází skutečně k historicky ojedinělému technickému skoku.

profesor Jan Keller
4. 10. 2004
Podklad k vystoupení na konferenci "Sociální stát a kapitalismus", Praha, 2.10. 2004

Krize sociálního státu je výsledkem souběhu několika procesů: flexibilizace trhu práce, rostoucí křehkost rodiny, proces stárnutí populace a doprovodné formy desolidarizace S každým z nich jednotlivě by se sociální stát zřejmě dokázal vypořádat. Ony se však sbíhají - a navíc v době, kdy globalizace snižuje vládám prostor k manévrování.

Výsledkem je, že ve stejné době, kdy poptávka po zajištění roste, dramaticky klesá možnost ji uspokojovat. Právě tento souběh rostoucí zranitelnosti populace a klesajících možností státu je zakrýván řečmi o tzv. modernizaci.

René Revol, člen Národního výboru Socialistické strany Francie
4. 10. 2004
René Revol
Vystoupení na konferenci "Sociální stát a kapitalismus", Praha, 2.10. 2004

z francouzštiny přeložil Karel Košťál

Vzpomínám si na diskuse, které jsem mel o sociálním státu a o kapitalismu v Praze, po vítězství «sametové» «revoluce». Nebylo lehké najít před patnácti lety společný jazyk. Nikdo z nás tehdy nebyl schopen předvídat společenský vývoj po brutálním přechodu k tržnímu hospodářství. Ani my na Západě jsme nebyli schopni odhadnout, kam povede proces tržní, finanční a zbožní liberalizace kapitalismu západní Evropy. Trvalo nejméně deset let, než jsme si uvědomili, že kapitalismus směřuje k témuž cíli - jak na Západě, tak na Východě. Že naše ekonomiky, naše společnosti, směřují k modelu kapitalismu, který chce zničit základy sociálního státu, jak na Západě, tak na Východě.

Rudolf Převrátil
4. 10. 2004

ANALÝZA

Vystoupení na konferenci "Sociální stát a kapitalismus", Praha, 2.10. 2004

Ve svých základních programových dokumentech, formulovaných koncem 90. let a přijatých orgány ČSSD v dubnu 2001 a lednu 2002, se strana výrazně přihlásila k humanistickým hodnotám. Podrobně je uvádějí "Východiska dlouhodobého programu", která zmiňují mimo jiné rovnost všech lidí v důstojnosti, svobodě a právech, solidaritu a sociální spravedlnost. V úvodních pasážích tohoto dokumentu se dokonce vyskytuje i slovo socialismus. Snad tato radikálnost byla důvodem, proč dostal jen název "Východiska" a byl XXX. sjezdem ČSSD pouze "projednán", nikoli schválen. Nicméně dokument dokázal přeložit zmíněné hodnoty do jazyka praktické politiky a jednoznačně se postavil za koncepci sociálního státu. Totéž lze říci také o pragmatičtěji formulovaném střednědobém programu ČSSD. Koncepce sociálního státu se odráží také v agitaci sociální demokracie před parlamentními volbami roku 2002.

Josef Heller
4. 10. 2004
Podklad k vystoupení na konferenci "Sociální stát a kapitalismus", Praha, 2.10. 2004

V průběhu dnešního semináře byla provedena komplexní analýza problémů sociálního státu z různých aspektů. Je velmi obtížné k této analýze něco přidat. V rámci posledního panelového bloku  zbývá snad už jen jeden aspekt (samozřejmě za situace, kdy nechceme přeměnit dnešní seminář v seminář ze sociální politiky  a přejít na výklad jednotlivých  bodů  programu parlamentních stran  a konkrétních problémů naplňování těchto bodů v sociální politice zmíněných stran). Tímto aspektem je, jak je otázka sociálního státu vnímána v jednotlivých rovinách vnitřní strukturace levicových stran -- v jejich funkcionářském aktivu, členské základně i širších vrstvách sympatizantů a voličů  a jaká stanoviska tedy příslušné strany zaujímají k sociálnímu státu a jeho případné reformě. Dovolte mi, abych se v dílčí odpovědi na tuto otázku zaměřil na KSČM.

Zdeněk Hába
4. 10. 2004
Vystoupení na konferenci "Sociální stát a kapitalismus", Praha, 2.10. 2004

Sociální stát je v současnosti podrobován tvrdé zkoušce. Je předmětem ideologické kritiky zprava: neoliberalismu vadí údajně přílišná míra sociálních jistot, poskytovaných obyvatelstvu, omezující možnosti kapitálu zacházet s najímanou pracovní silou jako s každým jiným zbožím. Stejně tak mu vadí výše daní, kterou sociální stát za tímto účelem vyžaduje. Sociální stát je předmětem ideologické kritiky i zleva, protože jeho idea nesahá ke kořenu problému: ponechává nedotčeny základy tradičního soukromovlastnického systému hospodaření, její prioritou zůstává i nadále hospodářský růst se ziskovou motivací. Může být právem nazvána koncepcí "sociálně udržitelného rozvoje", protože kritériem rozdělování národního důchodu není pro ni sociální spravedlnost, nýbrž potřeba udržet sociální klid a politickou stabilitu společnosti.

4. 10. 2004
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Ší'itský vůdce Muqtadá as-Sadr v prohlášení přineseném TV al-Arabíja prohlásil, že současná politika v Iráku je jedním z produktů sionismu. Kritizoval tzv. premiéra Ijjáda 'Álawího za podání ruky "izraelskému" ministru zahraničí Silvanu Šalomovi při jejich setkání na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Informace o tom potvrdila dosavadní zprávy o tajných stycích mezi iráckou loutkovou "vládou" a sionistickými okupanty v Palestině, týkajících se bezpečnosti, armády a výzvědné služby.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL

Jan Filípek (1913 - 2004)
4. 10. 2004

23. září 2004 zamřel v Kalifornii český patriot, exulant, podnikatel a spisovatel Jan Filípek.

3. 10. 2004

Virtuální bohoslužba nejen pro ty svobodomyslné, které chtějí zkrotit

Tomáš Trusina
Čtení: Ex 1,1-21; Text: Ex 1,17

Jako pěkně rozrostlý klan - v počtu 70 - se Jákob, řečený Izrael a jeho rodina přestěhovali do Egypta. Pozval je tam Izraelův syn Josef - ten, co se stal v době hladu pro Egypt požehnaným sluncem záchrany - ten, co doprostřed hladomoru přinesl nadějný plán: "Boží vizi". Synové Izraele pak v Egyptě zůstali. Nesplynuli však. Zůstali sví -- svobodní, potulní pastevci, nad nimiž nejeden Egypťan ohrnoval nos: podívejte, támhle pasou svá stáda ti divní přivandrovalci, ti Hebrejové. Ale vzpomínka na Josefa, jemuž říkali v Egyptě Zachránce světa - dlouho fungovala - a Izraelci mohli pást nerušeně svá stáda.

Graham Greene
1. 10. 2004

Neúspěch zlidšťuje, úspěch odlidšťuje

"Spisovatel má být zrnkem písku ve státní mašinérii." Spisovatel má podle Greena dvě povinnosti: říkat pravdu, jak ji vidí, a nepřijímat od státu žádné zvláštní výsady. "Jediná výsada, na kterou si může umělec dělat nárok, je neloajálnost. Patřím ke katolické církvi, z čehož by mi jako spisovateli mohly vznikat velké problémy, kdyby mě nezachraňovala neloajálnost. Někteří představitelé považují literaturu za určitý prostředek k cíli -- má povznášet. Tento cíl je možná daleko významnější než literatura, ale patří do jiného světa. Literatura nemá s povznášením nic společného."

Jan Čulík připravil podle stejnojmenné knihy svého otce, Jana Čulíka seniora (1925-1995) níže publikovaný text pro výstavu o anglickém spisovateli Grahamu Greenovi, který by se v neděli 3. října 2004 dožil 100 let. Výstava se koná od začátku září v knihovně teologické fakulty Karlovy univerzity v Praze - Břevnově.

V Británii nepovažují literární vědci Grahama Greena za "významného autora"; jeho dílo má daleko silnější kritickou rezonanci na evropském kontinentě. I když, jak na to nedávno poukázal kritik v britském měsíčníku Prospect, Greenovy knihy se stále i v Británii silně prodávají. V České republice podle svědectví nakladatelů mladší generace tohoto autora "skoro nezná". O zajímavých rozdílech v recepci Grahama Greena ve (starším) středoevropském a v britském prostředí psala v Britských listech Kathryn Murphy v článku Čulíkův 'básník trapnosti'.

30. 9. 2004

Britský regulační úřad pro komunikace navrhl, aby byl v Británii vytvořen nový veřejnoprávní televizní okruh, který by byl konkurencí BBC. Mohla by ho provozovat společnost Channel Four, komerční televize ITV anebo jakákoliv jiná organizace, třeba vydavatelé novin.

2. 10. 2004

Je možno cenzurovat sdělovací prostředky tak, aby jich nezneužívali političtí extremisté?

Ivan Hoffman diskutoval ve čtvrtek 30.9. 2004 ve večerním Radiofóru ČRo 1 - Radiožurnálu s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem, manželkou předsedy politické strany Evropští demokraté Jana Kasla a ředitelkou Nadačního fondu Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou a vedoucím komentátorem Lidových novin Milošem Čermákem nad prací médií v době terorismu.

Mají média zveřejňovat fotografie a záznamy s požadavky extremistů a záběry vraždění rukojmích, nebo je mají ignorovat, případně cenzurovat?

"Al Džazíra dává ve svém vysílání prostor pro často otevřenou razantní diskusi. Na druhé straně je pravda, že to někdy jde až na doraz," připustil šéfredaktor Britských listů, "oni se hájí, že o tom také velmi opatrně diskutují. Není pravda, že je to ostře teroristická stanice. Je ostřejší než západní stanice, ale to je důsledek jistého kulturního posunu, samozřejmě," uzavřel.

Celý text článku Filipa Rožánka ZDE, přepis podstatných částí rozhlasové diskuse viz níže:

30. 9. 2004
Jak chcete novinářům například "přikázat", aby v médiích důsledně respektovali zásadu, že každý text, příspěvek či pořad musí obsahovat nejméně dva protikladné, opačné názory -- jak to běžně praktikuje v Británii např. společnost BBC. Čeští novináři na tohle prostě nejsou zvyklí. Mnozí z nich mají pořád pocit, že existuje jakýsi "správný", "normální" názor, jehož jsou zprostředkovateli. Kolikrát se na mě obracejí s výčitkou: "My přece nemůžeme publikovat argumenty toho a toho 'šílence'."

Diskuse Jana Čulíka a Petra Šafaříka, která vyšla 20. září 2004 v Občanských novinách, příloze Literárních novin.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

1. 9. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V srpnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 6350,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2004 Pocit absolutní identifikace s národem je pastí Bohumil  Kartous
4. 10. 2004 Návštěva u zubaře Jaroslav  Hutka
4. 10. 2004 Guantánamo "nezabránilo teroristickým útokům"   
4. 10. 2004 Konec britské Konzervativní strany?   
2. 10. 2004 Svoboda slova v době terorismu   
1. 10. 2004 Graham Greene -- básník trapnosti Jan  Čulík
1. 10. 2004 Chvála hospod Jiří  Tichý
30. 9. 2004 Figuríny z výkladu Bohumil  Kartous
30. 9. 2004 Slavné projevy
Neslavné konce
Václav  Dušek
30. 9. 2004 Snaha poničit Prahu další magistrálou pokračuje Petr  Kužvart

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2004 Óda na jeden starostlivý a bdělý magistrát; taky rozpačité rekviem za problémové, z módy vyšlé a nadto památkově chráněné nádraží Miloš  Dokulil
1. 10. 2004 Ať o odsunu rozhodnou ti, kdo se budou přesouvat František  Marčík
30. 9. 2004 Brněnské podivnosti Jan  Lipšanský
29. 9. 2004 Vůdcovský mindrák Karla Kobosila Radek  Batelka
29. 9. 2004 Nesouhlasím s vámi, ale... Pavel  Urban
29. 9. 2004 Vlakové nádraží patří do centra Brna i kraje Jiří  Löw
29. 9. 2004 Jde o "totalitní atak" na přesun nádraží?   
27. 9. 2004 Smrkovského argumenty a pseudoproblémy zamindrákovaných "strážců veřejného blaha" jsou opět na stole Karel  Kobosil
24. 9. 2004 Nádraží u Svratky aneb Utopené miliardy Josef  Ludvík

České sociální fórum - Praha 2004 RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2004 Lidská práva bez hranic Jiří  Dolejš
29. 9. 2004 Proč je česká levice sto let za opicemi? Ondřej  Slačálek
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Keller: Evropu čeká vlna neofašismu   
28. 9. 2004 Sociální spravedlnost "není sen, ale možnost" Štěpán  Kotrba
28. 9. 2004 V Praze se konalo České sociální fórum   
26. 9. 2004 České sociální fórum začalo skromně, ale zřetelně - požadavkem na "jiný svět, který je možný" Štěpán  Kotrba
22. 9. 2004 České sociální fórum v Praze   

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2004 Měli bychom mít také právo hlasovat v amerických volbách   
8. 9. 2004 Na George Bushe útočí jen snobové   
8. 9. 2004 Bush versus Kerry: příliš malé rozdíly Oskar  Krejčí
30. 8. 2004 "Bush vyhraje, protože jeho tým účinně používá pomluvy"   
26. 8. 2004 Jsou dnes Američané daleko konzervativnější než dříve?   
10. 8. 2004 John Kerry sa začína vyfarbovať Adrian Peter Pressburg
6. 8. 2004 Kerry nepotrebuje alebo nechce protivojnových aktivistov   
3. 8. 2004 Zprávy na TV Nova: Potvrzení existence paralelních světů Bohumil  Kartous
2. 8. 2004 John Kerry potvrdil svoji šanci stát se americkým prezidentem Radek  Vogl
27. 7. 2004 USA: Demokraté rozhodují o možném prezidentovi Radek  Vogl

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   
8. 9. 2004 Rusové demonstrovali proti terorismu   
8. 9. 2004 Rusko: V boji proti terorismu nemá volbu nikdo Oskar  Krejčí
7. 9. 2004 Nechte maličkých přijíti ke mně Václav  Dušek

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2004 ČSSD a sociální stát: sociální demokracie ve vleku neoliberalismu Rudolf  Převrátil
4. 10. 2004 Zítřek sociálního státu v globalizovaném světě Miloš  Pick
23. 9. 2004 Miloš Zeman: "ČSSD bude úspěšná jen tehdy, bude-li vedena úspěšnými"   
20. 9. 2004 Jak se novinář stane "nepřítelem strany" Štěpán  Kotrba
20. 9. 2004 Posměch zvyšuje oblibu   
19. 9. 2004 Gross nepodepsal zápis ze schůzky se Stanislavem Pencem   
16. 9. 2004 Václav Žák: Nezapomínejme, že John Bok kandidoval za ODS   
14. 9. 2004 John Bok: "Držím hladovku, protože Gross posiluje policejní stát" Jan  Čulík
13. 9. 2004 Co se snaží sdělit Grossovy reklamní slogany? Ivo  Bystřičan
11. 9. 2004 Gross: "Napomůžu k získání prostoru pro akce jako Czechtek" Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý
3. 8. 2004 O tvůrčí integritě v dobách útlaku Jan  Čulík
3. 8. 2004 Morální integrita patnácti milionů lidí, kteří jen žili své životy Štěpán  Kotrba

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11   
13. 8. 2004 Rozumím, proč Fahrenheit 9/11 dostal hlavní cenu v Cannes Jan  Čulík
13. 8. 2004 O Michaelu Moorovi: Souhlasím   
13. 8. 2004 Michael Moore zveřejnil záběry, kde nový šéf CIA konstatuje, že je pro tuto funkci nevhodný   
12. 8. 2004 Iráčtí vzbouřenci nejsou bojovníky za svobodu   

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík
20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2004 Blairova vláda nutí univerzity, aby dávaly přednost uchazečům se slabšími studijními předpoklady   
27. 9. 2004 Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti? Ivo V. Fencl
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
23. 9. 2004 Poslušně hlásím, pane lajtnant... -- cíl výchovy? Boris  Cvek
14. 9. 2004 S kůží na trh Ivo  Bystřičan
31. 8. 2004 V Brně vzniká Univerzita obrany Jaroslav  Hlaváček
24. 8. 2004 Vládní sliby ve školství Ondřej  Hausenblas
5. 8. 2004 Povinná maturita z matematiky - první krok k oživení společnosti?   
4. 8. 2004 Proč povinnou maturitu z matematiky?   
2. 8. 2004 Jak britské univerzity začínají "prodávat" slabým studentům univerzitní tituly   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
4. 10. 2004 Guantánamo "nezabránilo teroristickým útokům"   
1. 10. 2004 "Dopis 100"   
28. 9. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 13. - 17. září 2004   
27. 9. 2004 "Tony Blair to myslí upřímně"   
26. 9. 2004 "Lítostivý" Blair požaduje jednotu tváří v tvář irácké teroristické hrozbě   
24. 9. 2004 Tažení současné vlády USA proti terorismu se zadrhává Jozef Bohumil Ftorek
24. 9. 2004 Delegace britských muslimů se pokusí v Bagdádu zachránit Kennethe Bigleyho   
23. 9. 2004 Proč se stále nepočítají civilní mrtví v Iráku?   
23. 9. 2004 Chaos při "jednání" s iráckými únosci?   
22. 9. 2004 John Keegan: Útok na Irák byl správný   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
26. 9. 2004 Brudlý krampoblouch - soutěž literárních sborníků českých škol   
21. 9. 2004 Čistý plamen lásky v Ostravě   
20. 9. 2004 Divoké víno ještě po čtyřiceti letech Ludvík  Hess
17. 9. 2004 Lékař, biolog a filozof holismu -- s otazníkem nad jeho pozůstalostí Irena  Zítková
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
14. 9. 2004 Přírůstky do památníku Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
13. 9. 2004 V zámku a v podzámčí Zdena  Bratršovská