24. 9. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 9. 2004

Tažení současné vlády USA proti terorismu se zadrhává

Boj proti terorismu připomíná operací v Iráku hašení požáru petrolejem

Tažení proti terorismu v režii USA postrádá koncepci i hmatatelné výsledky. Smělé plány washingtonských jestřábů na rychlou pacifikaci Afghánistánu a Iráku se nenaplnily. Bushova administrativa přešlapuje na místě, ale tváří se, že je všechno naprosto v pořádku.

Podle nedávno zveřejněné analýzy CIA, kterou dal začátkem léta vypracovat ještě její dřívější šéf George Tenet, je stabilita válkou zmítaného Iráku v nedohlednu. I v lepším případě budou podle ústřední zpravodajské služby USA současné bojůvky, únosy, ozbrojené a teroristické útoky pokračovat. V nejhorší variantě počítá zpravodajská komunita dokonce s propuknutím občanské války v zemi. Vyhlídky to jsou neradostné. Každodenní zpravodajství takový vývoj ovšem jen potvrzuje. Koaliční vojáci, vedení armádou USA, jen ztěží kontrolují situaci. Veškerý svůj potenciál vypotřebují na zajištění často jen vlastní bezpečnosti ve svěřeném úseku působení, nemají dostatek sil a prostředků na efektivní zabezpečení fungování civilní infrastruktury a podporu rozvoje občanské společnosti.

Permanentní selhání koaličních okupačních sil tak silně přispívá k ještě větší frustraci místního obyvatelstva, které v naprosté většině demontáž diktatury režimu Saddáma Husajna a strany Baas v počátcích okupace jednoznačně uvítalo. Nic na situaci nemění ani postupné zapojení nově a pracně budované irácké samosprávy. Únosy a ozbrojené útoky proti okupačním vojákům a nové irácké státní správě jsou už každodenní rutinou . Situace se nelepší, právě naopak, incidentů přibývá. Odpověď okupantů je bezradná a zběsilá zároveň. Cílené letecké přepady, vyčišťovací pozemní operace, domovní prohlídky, ponižování a zatýkání. Asymetrickou válku městských gueril doprovázejí mrtví civilisté, kteří jsou v nesprávný čas na nesprávném místě. Oběti v řadách civilistů mají na svědomí nejen povstalecké skupiny, ale i koaliční odveta. Ta vzbuzuje stále větší nenávist a odpor postižených rodin. Povzbuzuje k odboji až dosud jinak pasivní obyvatele válkou nejvíce zasažených oblastí.

Relativní bezpečí představují pro koaliční, především však americké vojáky jen opevněné armádní základny. Asymetrická, partyzánská, válka umožňuje početně a technicky slabšímu protivníkovy diktovat vlastní pravidla boje. Rychlým úderem a únikem vyčerpává silnějšího protivníka. Osvědčená taktika gueril "udeř a uteč" slaví i v Iráku úspěch. Američané a jejich spojenci zabředli do partyzánské městské války, na kterou jsou konvenční bojová uskupení jen špatně nebo vůbec připravená. V hustě osídlených oblastech nepomohou ani speciální jednotky, které dosahují dílčí úspěchy v málo osídlených horách Afghánistánu. Jejich nasazení v hustě obydlených oblastech způsobuje velké napětí mezi civilním obyvatelstvem a samozřejmě v terminologii Pentagonu i vedlejší škody (oběti mezi civilisty) . Koaliční vojáci řeší pochopitelný, ale zásadní problém, jak poznat nepřátelského bojovníka od civilisty. Jediný jistý způsob je zadržet ho se zbraní. Na to už bývá často ale pozdě. Podobný problém řešily v masovém měřítku i jednotky USA ve Vietnamu v šedesátých a začátkem sedmdesátých let. Současný Irák nelze s válkou ve Vietnamu srovnávat, jedná se o zcela odlišný mezinárodně - politický kontext a období, i přesto se ale nabízí mnoho zjevných podobností: partyzánský model války, neúspěšný boj o místní a později i domácí, americké, a světové veřejné mínění, postupná vietnamizace -- irakizace konfliktu (přenesení hlavní odpovědnosti za vedení bojových operací na místní vojenské jednotky při postupném stahování Američanů) podobný bude i konečný výsledek celé kampaně, který se dá podle vietnamského modelu v obecné rovině předpokládat. Tedy pravý opak původního záměru.

Jestliže ve Vietnamu šlo o zastavení šíření komunismu v jihovýchodní Asii, povedl se pravý opak a komunisté vládnou regionu dodnes. Obsazení Iráku mělo v rámci boje proti islámskému terorismu zajistit bezpečné předpolí, které bude garantem pro stabilitu celého regionu. Ve skutečnosti se daří pravý opak. Do země se stahují teroristické skupiny, které ve válkou rozvráceném Iráku získávají vítaný operační prostor včetně globální publicity.

Poučení z Vietnamu je zřejmé. Okupační jednotky se nyní snaží předat správu země do rukou vybraných iráckých činitelů a rychle se ze země ztratit. Plánované lednové celostátní volby mají být, kromě legitimizace nového režimu, dalším krokem ke zdánlivé normalizaci situace.

Je jen otázkou času, kdy se i běžní Američané začnou ptát svých volených zástupců, proč jsou američtí vojáci v Iráku. Dobrých důvodů k takovému postoji mají, ti hloubavější - nejen občané USA, ale i dalších zemí válečné koalice, už i nyní více než dost. Oficiální důvod pro vojenský zásah proti Iráku se ukázal jako zcela mylný a neodůvodnitelný. Zbraně hromadného ničení schopné úderu dokonce během "pětačtyřiceti minut", jak agitoval ve svých přesvědčivých válečných projevech britský premiér Blair, se nenašly (několik stovek zrezivělých dělostřeleckých granátů z doby íránsko -- irácké války naplněné bojovým plynem takovou eminentní hrozbu rozhodně nepředstavují)!

Irácké tažení dostává stále větší a nepříjemnější pachu't úplně bezdůvodné, mylné a nesmyslné války, která nic neřeší, jen situaci zhoršuje, kde umírají lidé na obou stranách naprosto zbytečně. Irácké tažení bude další zkušenost, jíž si Amerika mohla odpustit, ale za kterou musí tak jako ve Vietnamu zaplatit. Nestabilita na Středním Východě se ale na rozdíl od dřívějšího konfliktu v Indočíně dotkne velmi silně i celé Evropy, bez ohledu na nynější různou angažovanost jednotlivých evropských vlád. Tentokrát budou za nekompetentní zahraniční politiku USA v boji s mezinárodním terorismem platit všichni včetně států v Iráku vojensky nezúčastněných, a to v důsledku globálního zhoršení bezpečnostní situace. Ta je do značné míry i odrazem špatně určených cílů a zvolené strategie, kterou v boji proti terorismu prosazuje přes četné výhrady spojenců současná vláda USA.

Jozef Ftorek

                 
Obsah vydání       24. 9. 2004
26. 9. 2004 "Lítostivý" Blair požaduje jednotu tváří v tvář irácké teroristické hrozbě
26. 9. 2004 V Londýně nouzově přistálo řecké letadlo
24. 9. 2004 Nádraží u Svratky aneb Utopené miliardy Josef  Ludvík
24. 9. 2004 Delegace britských muslimů se pokusí v Bagdádu zachránit Kennethe Bigleyho
25. 9. 2004 Britská vláda se obává, že dojde k útokům proti muslimům
25. 9. 2004 Dědeček George W. Bushe měl podnikatelské styky s firmami v nacistickém Německu
26. 9. 2004 České sociální fórum začalo skromně, ale zřetelně - požadavkem na "jiný svět, který je možný" Štěpán  Kotrba
24. 9. 2004 Rasismus v České republice
25. 9. 2004 Patron české země, nebo servilní kolaborant? Zdeněk  Bárta
24. 9. 2004 Incident na letišti Jan  Čulík, Jan  Sýkora
24. 9. 2004 Pan Zavřel má možnost domoci se práva Ivan  Válek
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
24. 9. 2004 "Osa BBC-Guardian zosobňuje vážné nebezpečí zájmům Spojených států"
24. 9. 2004 Iráčtí únosci využívají světových médií s geniální efektivitou
23. 9. 2004 Papírování namísto pomoci matkám postižených dětí Martina  Dostálová
22. 9. 2004 České sociální fórum v Praze
23. 9. 2004 Mě stát taky bere na hůl, že mám nemocného syna
24. 9. 2004 Jednou měř, 2x neřež Claudia  Just
24. 9. 2004 Jednou měř, 2x neřež Claudia  Just
27. 9. 2004 Gross means it: politics without policies Jan  Čulík
24. 9. 2004 Attila the Stockbroker Stanislav  Holubec
24. 9. 2004 Žvástat lze i o plynových komorách... Karel  Dolejší
24. 9. 2004 Tažení současné vlády USA proti terorismu se zadrhává Jozef Bohumil Ftorek
24. 9. 2004 Německá stipendia pro novináře ze střední a východní Evropy
24. 9. 2004 Kofi Annan nemá právo hovořit o dodržování mezinárodní zákonnosti Petr  Svoboda
24. 9. 2004 Čekáme na nového Hitlera? Martin  Škabraha
23. 9. 2004 Miloš Zeman: "ČSSD bude úspěšná jen tehdy, bude-li vedena úspěšnými"
23. 9. 2004 Média a tajné služby Miroslav  Polreich
23. 9. 2004 Kubičko má otevřenou editorskou politiku Jan  Čulík
24. 9. 2004 Bushova zpráva jasně vyjadřuje záměr zintenzívnit hospodářskou válku proti Kubě
23. 9. 2004 Měli bychom mít také právo hlasovat v amerických volbách
24. 9. 2004 Kanadský kongres práce: Volný trh se nestal hospodářskou katastrofou Miloš  Kaláb
23. 9. 2004 Poslušně hlásím, pane lajtnant... -- cíl výchovy? Boris  Cvek
23. 9. 2004 Proč se stále nepočítají civilní mrtví v Iráku?
23. 9. 2004 Zelení definitivně míří do politického ghetta Ivan  Brezina
1. 9. 2004 Hospodaření OSBL za srpen 2004
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
22. 11. 2003 Adresy redakce
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
17. 6. 2004 Provizorní umístění starých archivů

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2004 "Lítostivý" Blair požaduje jednotu tváří v tvář irácké teroristické hrozbě   
24. 9. 2004 Tažení současné vlády USA proti terorismu se zadrhává Jozef Bohumil Ftorek
24. 9. 2004 Delegace britských muslimů se pokusí v Bagdádu zachránit Kennethe Bigleyho   
23. 9. 2004 Proč se stále nepočítají civilní mrtví v Iráku?   
23. 9. 2004 Chaos při "jednání" s iráckými únosci?   
22. 9. 2004 John Keegan: Útok na Irák byl správný   
22. 9. 2004 Bagdádský politolog: Nic se v Iráku neopravuje   
21. 9. 2004 Irácká podnikatelka: Jak jsem byla vězněna v Abu Ghraib   
20. 9. 2004 Je možné pochopit, proč Bůh dopouští, aby trpěly nevinné děti? Ondřej  Chrást
20. 9. 2004 Askar Akajev sa ešte nerozhodol   
18. 9. 2004 Konečný závěr: Irák neměl žádné zbraně hromadného ničení   
17. 9. 2004 USA: Invaze do Iráku byla legální   
15. 9. 2004 V Bagdádu bylo usmrceno 47 osob   
14. 9. 2004 Zpravodajství iráckého odporu za dny 4. - 7. září 2004   
13. 9. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. - 3. září 2004