6. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 4. 2006

RRTV:

Z tiskové zprávy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání:

[RRTV] dospěla při diskusi o podnětu na téma hlasování prostřednictvím SMS v politicko-publicistických pořadech k závěru, že zařazování SMS hlasování do zpravodajských a politicko-publicistických pořadů může být v rozporu se zněním ustanovení § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb., který stanoví povinnost provozovateli vysílání poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů a uložila předsedovi Rady informovat o tom provozovatele televizního vysílání.
Sloupek
Ivan Blatný

Vždyť je tak blízko den, jenž řekne dosti, dosti,
dost tísní, bláznovství a mrazu zoufalosti,
dost dlouhých lijáků, jež tlukou do oken,
mučivých trapností a strašných lázní studu,
malátné prázdnoty a zauzlených bludů,
dost dlouhých lijáků, vždyť je tak blízko den.

z knihy Fragmenty a jiné verše z pozůstalosti Host, Brno 2003 vybral Štefan Švec

6. 4. 2006

Amnesty International ve středu vydala zprávu, v níž žádá o nezávislé veřejné vyšetřování všech aspektů britského angažmá na tajných letech CIA, jimiž jsou do zahraničí převáženy osoby, podezřívané americkými úřady z terorismu. AI zároveň zveřejnila podrobnosti o více než 200 takových letech, které používaly britských letišť.

5. 4. 2006

Štěpán Kotrba je někdy divný brouk, pokud tvrdí, že zelení by měli mít přístup do politiky jedině jako aktivní ochránci zvěře nebo regionální pracovníci z resortu životního prostředí. Je to stejné, jako kdyby chtěl po původně dělnické sociální demokracii, aby se její představitelé rekrutovali výhradně z odborových předáků a dílenských mistrů. To je poněkud směšná představa, podíváte-li se do parlamentních lavic ČSSD nebo na volitelná místa jejích kandidátek.

6. 4. 2006

V úterý 4. dubna se v brněnském Domě pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici konala vernisáž výstavy fotografií pražského výtvarníka Jiřího Davida Inside Out. Zároveň vyšla výpravná, stejnojmenná obrazová publikace obsahující reprezentativní výbor Davidovy fotografické tvorby, víc fotografií, než kolik jich můžete zhlédnout na výstavě. Název (Naruby) je výstižný -- varuje nás, že David bude svým dílem ničit naše běžné vnímání světa. A dělá to hlubokým a autentickým způsobem.

6. 4. 2006

Británie:

Britský státní Úřad pro vyšetřování vážných podvodů ve středu informoval, že podá trestní stíhání na devět ředitelů farmaceutických společností za to, že údajně vytvořili cenový kartel, který okradl britské státní zdravotnictví o miliony liber. Tento Úřad také jmenoval v souvislosti s tímto údajným podvodem pět farmaceutických společností, které uměle zvyšovaly ceny běžně užívaných antibiotik a léku warfarin, jehož se užívá u pacientů, kteří utrpěli mrtvici, ke zřeďování krve.

6. 4. 2006

Jakešova pomsta

"...ti, kteří si nejvíce slibovali od toho, že bude přijata smlouva, která jednoznačně vede ke zjednodušení rozhodovacích mechanizmů, a to směrem k jakémusi více federálnímu státu, ... všechny přechodníky, pasarely, které Ústavní smlouva v sobě měla, by do jisté míry vedly k tomu, že by docházelo k větší centralizaci moci, ke zjednodušení rozhodování, k nápravám některých nedodělků z NICEJSKÉ SMLOUVY, které byly jistě pozitivní, tato očekávání nebyla naplněna, zatímco ti, kteří to nejvíce očekávali, byli nejvíce zklamáni." (senátor Luděk Sefzig, předseda Výboru pro záležitosti EU, na schůzi Senátu dne 23. června 2005, lze dohledat na www.senat.cz)

"V minulém roce to byli Irové, kteří zastavili proces schvalování NICEJSKÉ SMLOUVY, to je úplně normální. Evropa je v tomto smyslu superdemokratická, když už bych musel slovo super říct, protože stačí malá menšina uvnitř menších států a všichni na ně musí počkat, až se dohodneme." (Petr Pithart v Interview BBC dne 13. června 2003, tehdy ještě jako předseda Senátu, lze dohledat na www.bbc.co.uk a na www.kdu.cz).

Věru komplikovanými to souvětími promlouvají přední čeští politici! Málem bychom, ukolébáni monotónní rozšafností jejich veřejných projevů, přeslechli onen cimrmanovský termín "NICEJSKÁ SMLOUVA", který se v nich od roku 2001 (kdy byla podepsána Smlouva z Nice čili Niceská smlouva) s nemalou frekvencí vyskytuje...

6. 4. 2006

(Jeden svět a naše stereotypy vnímání jinakosti)

Po Jednom světě sem napsal do A2 následující úvahu. Poslal bych ji už k ledu, kdybych si nepřečetl článek Jana Klusáčka o Darwinově noční můře. Aby mi bylo dobře rozuměno: nemám vůbec nic proti filmu, ten rozhodně stojí za vidění, jen mám z recenze pana Klusáčka dojem, že si Afriku nebezpečně zjednodušujeme a je nám v tom náramně dobře... Afrika jako čirá chudoba a beznaděj, Afrika jako spolehlivě fungující sentimentální gesto.

6. 4. 2006

Eurokomisař Dimas kritizuje Evropskou agenturu pro bezpečnost potravin za špatně hodnocení rizik GMO.

Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas na velké mezinárodní konferenci ve Vídni pořádané v rámci rakouského předsednictví EU otevřeně kritizoval Evropskou agenturu pro bezpečnost potravin (EFSA) za špatné hodnocení rizik geneticky modifikovaných plodin a potravin z nich vyrobených. Podle zprávy agentury REUTERS Dimas uvedl, že se EFSA příliš spoléhá na data poskytnutá přímo průmyslem genových manipulací. Podle přímých účastníků konference se eurokomisař Dimas vyslovil překvapivě silně a může jít o signál plánované změny v politice EU v oblasti GMO.

6. 4. 2006

K článku Petr Kužvarta "Mimoúrovňová křižovatka Malovanka v Praze 6 -- skandál v právním státě!"

Je pravda, že Ministerstvo dopravy se dopustilo vážného procesního pochybení, když nesprávně spočítalo lhůtu pro podání odvolání Atelieru pro životní prostředí proti vydání stavebního povolení na křižovatku Malovanka.

profesor Paul Gilroy, Yale
5. 4. 2006

Američtí univerzitní profesoři jsou opět udáváni za údajný "antiamerikanismus".

Učitelé ve školách jsou suspendováni za své politické názory. Studenti jsou vedeni k tomu, aby udávali své učitele. Jsou americké univerzity obětí honu na čarodějnice, anebo je život amerických univerzit skutečně příliš "levicový", ptá se v deníku Guardian komentátor Gary Younge.

Jak podobné je to s životem disidentů za komunistické normalizace. Když byl americký scénárista Walter Bernstein v padesátých letech za mccarthyismu umístěn na černou listinu, jeho život se zúžil. "Skuteční přátelé mě neopustili, ale známí se se mnou přestali stýkat. Zdálo se jim, že jsem kontaminovaný a oni nechtěli riskovat, že se nakazí, Vyhýbali se mi, přestali k nám chodit na návštěvu, když jsem je sháněl telefonem, nezatelefonovali zpátky a když jsme se náhodou potkali na veřejnosti, chovali se nervózně a s odtažitostí."

Něco podobného se nedávno stalo profesoru Paulu Gilroyovi, vedoucímu katedry afroamerických studií na Yale University poté, co přednesl přednášku, kritickou vůči americké invazi do Iráku.

6. 4. 2006

Čínská a britská vláda v úterý 4. 4. 2006 v Londýně uzavřely dohodu, která oficiálně odstartuje vzájemný program vysokoškolských stipendií, který bude kombinovat finanční zdroje obou vlád, vysokých škol a podníků. Cílem je podpovovat akademickou výměnu obou zemí při studiu a výzkumu. Podle tohoto programu má docházet k výměnnému pobytu 50 mladých čínských vědců a 5 britských studentů, čínským vynikajícím studentům pak dohoda umožní šanci na jednoleté praxe v některém britském podniku. Informaci přineslo China Radio International.

Obdobnou metodu "otevírání se Číně" zvolily Spojené státy. Ty uvolní své přísné vízovými požadavky a mnoho čínských studentů vidí tento rok jako nejlepší čas ke studiu na amerických univerzitách. Mladí Číňané mohou žádat o americké vízum 120 dnů před tím, než začne jejich studijní program, místo 90 dnů, které dovolily americké předpisy nyní. Mohou také přijet do USA 45 dnů před začátkem studijníého pobytu, o 15 dnů dříve než nyní. Americké univerzity absolvovalo na 60 000 Číňanů od roku 2001. Ve Velké Británii se počet studujících strmě zvýšil, od 10 000 v školním roce 2001-02 až k 53 000 v roce 2004-05. Britští státní úředníci odmítají názory, že množství čínských studentů klesá a britské univerzity se pro studium budoucí čínské elity stává méně zajímavé.

6. 4. 2006

Evropská komise si našla nový cíl, kam může napřít svoje snahy o naplnění socialistického pohledu o svobodný trh a odstraňování bariér obchodu. Podobně jako před nedávnou dobou, kdy si Evropská unie vzala na paškál Microsoft a její produkt Windows XP, se dnes zaměřila na nový operační systém Windows Vista, který by měl přijít na trh někdy na začátek příštího roku.

31. 12. 2000 - Oznámení na obrazovce České televize
5. 4. 2006

POZVÁNKA

Noční můra vzbouřenců z Kavčích hor přelomu let 2000 a 2001 se stala skutečností. "Kniha, která probouzí svědomí. O televizní krizi, politicích, o současnosti v EU." Tak nazval 208 stran textu vydavatel. Křest knihy bývalé šéfredaktorky zpravodajství ČT a současné europoslankyně Jany Bobošíkové Nebudu mlčet, vydané v nakladatelství Sincon, proběhne 12. 4. ve 20:00 v prostoru Zoom v Kongresovém centru v Praze 4. Má obrazovou přílohu z fotografií, převzatých z archivu Britských listů. Součástí křtu je i promítání sestřihu z filmu Bezesné noci autorů Radima Špačka a Davida Čálka. Název je parafrází sloganu, pod kterým "Bobo" kandidovala do Evropského parlamentu.

National security strategy of USA
5. 4. 2006

Prezident George Bush schválil novou Národní bezpečnostní strategii Spojených států amerických. Snaha udržet převahu USA nad zbytkem světa pokračuje.

Síla a transformační diplomacie -- tak by se dal stručně vyjádřit obsah nové, přibližně padesátistránkové Národní bezpečnostní strategie USA, kterou v polovině března podepsal americký prezident George Bush. Literárně vzato je nová strategie zvláštní dokument: jednotlivé kapitoly začínají citacemi z předcházejícího, stejně nazvaného dokumentu z roku 2002. Tyto citace definují úkol, pak následuje seznam úspěchů a přehled trvajících problémů či cílů.

5. 4. 2006

Legendární americký satirik Art Buchwald, který vydal přes osm tisíc novinových sloupků a třicet knih, čeká na smrt ve washingtonském hospici. Držitel Pulitzerovy ceny se dobrovolně rozhodl neprodlužovat své utrpení.

Film Darwinova noční můra
5. 4. 2006
Darwinova noční můra Darwin's nightmare, Le Cauchemar de Darwin, Darwins Alptraum. Dokumentární. Rakousko / Belgie / Francie / Kanada / Finsko / Švédsko 2004, 107 minut. anglicky, rusky, swahilsky. Nominováno na Oskara. režie Hubert Sauper

Další dokument o Africe plné podvyživených dětí, zástupů umírajících na AIDS a životních osudů zpečetěných bídou. Možná, že to není nový příběh. Darwinova noční můra vás však vytáhne z pohodlných křesel blahobytného středoevropského světa tak drasticky a pravdivě zároveň, že na to stěží zapomenete.

Darwinova noční můra začala před několika desítkami let. "Jednoho odpoledne prostě hodil nějaký chlápek do vody kýbl s tou rybou," popisuje ve filmu očitý svědek klíčový moment, kdy se do Viktoriina jezera dostal vetřelec jménem nilský okoun.

4. 4. 2006

Nejen Česko, ale velkou část Evropské unie (EU) v posledních letech často trápí   nadbytek vody, většinou se z toho ale Evropané relativně rychle vzpamatují. Velké části světa naopak dlouhodobě trpí nedostatkem vody, hlavně, ale nikoli pouze, té hygienicky nezávadné, tedy pitné. 4th World Water Forum se ve dnech 16. - 22. 3. 2006 uskutečnilo v Mexico City pod názvem "Lokální akce pro globální výzvu", aby diskutovalo o zprávě OSN a vyvodilo z ní závěry. Sešli se tam zástupci téměř 150 vlád a jistě by bylo dobré dozvědět se od představitele České republiky, co se tam dohodlo a co na to našim jménem říkal. O tom by i česká média snad informovala...

5. 4. 2006

Zelenání větších stran je sice záležitostí hlavně předvolebního jara 2006, ovšem v menší míře bylo vidět už v roce 2003. Po převzetí "jednoprocentní" Strany zelených "tmavozelenými" kolem aktivistů Patočky a Beránka se SZ -- byť s nevyhnutelnými doprovodnými jevy sektářského třeštění -- začala probouzet k životu a dosahovat kolem 3 % preferencí. A v médiích začali politici větších partají najednou čím dál víc skloňovat "zelená", tedy "postmaterialistická" témata -- nejen ochranu přírody, ale i feminismus, práva menšin, legalizaci marihuany, registrované partnerství, vývoz zbraní, lidská práva v různých dalekých despociích atd.

5. 4. 2006
reakce na článek Pavla Pečínky "Zelený postmaterialismus jako hit sezóny"

Když už chce Pečínka dělat mediálního obhájce zeleného autentismu a všechny ostatní nařknout z populistického konjukturalismu, měl by alespoň - jako publicista, vzešlý z akademického prostředí - ctít fakta, snadno ověřitelná.

5. 4. 2006

Rovná daň na pokračování

Zaujal mě článek Rovná daň 15%? Všechno je jinak" Antonína Hrbka a protože jsem si nedávno také pohrával s daňovou kalkulačkou ODS, pokusil jsem se shrnout svá pozorování...

Vlastimil Tlustý v Otázkách Václava Moravce dne 26.3. odhadl deficit rozpočtu v prvním roce po zavedení reforem navržených ODS na 18 miliard korun. Vládní ČSSD oponuje, že skutečný dopad by byl 120 mld.

Obě strany tvrdí, že výpočty pocházejí od nezávislých odborníků. Pozoruhodné.Ještě pozoruhodnější je, že zmiňované výpočty nejsou k dispozici. Pan Tlustý sice mával nějakým tlustým fasciklem, ve kterém to údajně všechno je detailně propočítáno, ale odmítl ho zveřejnit s úsměvným zdůvodněním, že ČSSD od nich všechno opisuje...

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta
10. 2. 2006 Jazyková vybavenost českých studentů je mizerná Marian  Kechlibar

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2006 Krátká nevědecká úvaha o umění Martin  Damašek
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
10. 3. 2006 Kdo financuje ekologické NGO? Miroslav  Šuta

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic