2. 3. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 3. 2005

Zákon o difamaci potlačuje v ČR svobodu projevu:

Právník Petr Partyk byl ve středu odpoledne podle kontroverzního trestního paragrafu o difamaci odsouzen k nepodmíněnému trestu 75,5 dnů vězení za to, že údajně publikoval kritické výroky na internetu. Odsouzený k tomu poznamenává:

Dopadlo to podle předpokladu. Navíc soudce Šídlo reagoval velmi zlobně na přítomnost veřejnosti v počtu zpočátku jedné, později dvou osob. Zavolal justiční stráž a ta zjistila totožnost jednoho diváka.

Jednání samotné bylo rychlé. Šídlo konstatoval, že jsem uložený trest obecně prospěšných prací nevykonal a nařídil přeměnu. Pouze mě zarazilo, že si mám odsedět 75,5 dne: až dosud jsem se domníval, že 150:2 = 75 a ne 75,5.

Stěžuj si, budeš nezaměstnaný: Bydlel bez střechy, tak ho odsoudili, že se ozval ZDE

2. 3. 2005

Motivován zájmem a zvědavostí jsem se před týdnem šel podívat na první středeční demo před Úřadem vlády. Přesto, že jsem časem chtě-nechtě akceptoval skutečnost, že dnešní čeští domorodci dělají mnohé jinak, a že se již nepokouším jim vždy porozumět, byl jsem opět překvapen.

Článek byl odmítnut internetovým listem Neviditelný pes. Autor totiž "překypuje nenávistí ke všemu, co v ČR opustil".

2. 3. 2005

středa 15.30: Britská ministryně kultury Tessa Jowellová zveřejnila ve středu plány na radikální změny ve správě veřejnoprávní společnosti BBC. Oznámila, že BBC bude i po dobu dalších deseti let financována z koncesionářského poplatku. Dosavadní Rada BBC bude nahrazena novým "Trustem BBC". Ministryně kultury konstatovala, že je BBC "natolik součástí britského života jako znárodněné zdravotnictví" a že musí být zajištěno, aby zůstala nezávislá na vládě.

2. 3. 2005

Proč nepodpořil výbor Společnosti pro Literární noviny redakci?

Už dva roky upozorňujeme svého vydavatele, výbor Společnosti pro Literární noviny, že šéfredaktor Jakub Patočka se prakticky práce v novinách neúčastní a zároveň si ponechává rozhodovací pravomoci, což brání vývoji novin. Tato dlouhodobá situace udržuje noviny ve fázi stagnace a rozkladu. Výbor na dopis redakce s tímto obsahem odpověděl loni v březnu, ale i letos v únoru tím, že stávající situaci potvrdil jako jedinou možnou. Situace je stále horší a horší, což se projevuje na obsahové i na finanční stránce novin. Za dva roky se trpělivost promění v hloupost nebo spoluodpovědnost. Výbor nám dal svými rozhodnutími najevo, že názor redakce a její návrhy dalšího řešení situace LtN pro něj nejsou důležité.

Výbor Společnosti pro Literární noviny se 1. 3. 2005 sešel, aby rozhodl o datu Valné hromady Společnosti pro Literární noviny, která podle stanov musí být svolána do třiceti dnů od odchodu některého z členů výboru (v druhé polovině února odstoupily Viola Fischerová a Eda Kriseová). Výsledky jednání nejsou známy. Vzhledem k benevolentnímu způsobu nabírání nových členů společnosti hrozí nebezpečí metody "tmavozelené výzvy", tedy účelového nárůstu členů společnosti, kteří budou hlasovat o závažných návrzích. Média by se o dění na valné hromadě, kde se bude rozhodovat o bytí a nebytí Literárních novin, měla zajímat.

Hovořili jsme s Libuší Bělunkovou, redaktorkou Literárních novin, která spolu s dalšími kolegy z časopisu včera na protest proti Jakubu Patočkovi odešla.

1. 3. 2005

Krize v Literárních novinách

Jedenáct ze šestnácti redaktorů Literárních novin se rozhodlo podat výpověď, protože ostře nesouhlasí s tím, jak jedná šéfredaktor Jakub Patočka.

Krize v Literárních novinách je latentní záležitost, která se táhne už nejméně dva roky. Její momentální kritický vývoj byl způsoben iniciativou všech redaktorů a zaměstnanců LtN (kromě dvou, Jana Šíchy a Martina Stropnického), kteří vyzvali vydavatele, což je Výbor Společnosti pro LtN, aby odvolal Jakuba Patočku z funkce šéfredaktora listu. Stejný návrh podala členka Výboru Eda Kriseová. Hlavní důvody byly dva.

Michael Marčák: Ani náš bytový problém není vyřešen: naše služka, kuchařka, zahradník ani šofér nemají kde bydlet !
2. 3. 2005

2. 3. 2005

William Hague, bývalý šéf britské Konzervativní strany, vydělává asi dvacetkrát tolik za svou práci mimo parlament než kolik peněz dostává ze svého poslaneckého platu. Nevíme, jak přesně je placen za svých 54 dalších zaměstnání, protože britští poslanci nejsou povinni zveřejňovat své příjmy, které nemají souvislost s jejich prací v parlamentě. Loni to však muselo celkem dělat víc než milion liber (cca 45 milionů Kč), míní v listě Guardian George Monbiot.

2. 3. 2005

Žalobkyni zastupovala manželka britského premiéra

Britský odvolací soud ve středu potvrdil právo muslimské dívky chodit do školy v dlouhém muslimském oděvu. Soud rozhodl, že tribunál nižší soudní instance učinil chybu, když dívce zakázal chodit do školy v tradičních muslimských šatech. V britských školých nosí děti uniformu a tato dívka tento předpis porušovala.

Šabina Begumová, 15, obvinila ředitele a správce školy, kterou navštěvuje v Lutonu nedaleko Londýna, že je odepřeli "právo na vzdělání a na projevování své náboženské víry".

2. 3. 2005

Po 77 letech má být zrušena Rada BBC. Bude nahrazena novou strukturou. Ve středu to má oznámit britská minstryně kultury Tessa Jowellová.

Vláda ve středu vydává nový návrh zákona o BBC (tzv. "green paper"), v němž doporučuje, aby byla Rada BBC nahrazena novou nezávislou radou správců, která má v budoucnu zajišťovat, aby BBC plnila přísněji definovanou veřejnoprávní roli.

2. 3. 2005

Zemřel Peter Benenson, zakladatel a kritik Amnesty International

V pátek 25. února zemřel po těžké nemoci Peter James Henry Solomon -- Benenson, zakladatel mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která má dnes po celém světě přes 1,8 milionu členů. Tento muž během svého života vypracoval zcela nové pojetí politické činnosti -- individuální aktivitu orientovanou na pomoc konkrétním lidem.

George Bush v Bratislavě
2. 3. 2005

Před jednáním amerického prezidenta George Bushe a ruského prezidenta Vladimira Putina zdůrazňovali analytici především neshody kolem vývoje demokracie v Rusku. Jednání ale bylo konstruktivní a úspěšné.

Dva dny před setkáním George Bushe a Vladimira Putina v Bratislavě odvysílala ruská televize reportáž, kterou převzala od amerických kolegů. Na obrazovce hovořil z Floridy velitel základny námořního letectva o přípravě nováčků. Děje se tak prý pomocí nácviku boje proti potenciálnímu nepříteli a přivykání si na mentalitu protivníka. V reálu to vypadá tak, že američtí letci během výcviku startují proti stíhačkám F-5, které jsou kamuflovány jako Mig-21 a mají znaky ruského vojenského letectva.

2. 3. 2005
František Hrdlička, Zdena Bratršovská

O fenoménu mileneckých dvojic se lze dočíst v každém bulvárním časopise; schéma seznámení a rozchodů, nevěr a porodů se sice do omrzení opakuje, ale čtenářům (či lépe čtenářkám) to nijak nevadí: Mohou se opakovaně ztotožňovat s jeho exponovanými aktéry. Zato fenomén autorských dvojic dosud uniká jak novinářské, tak badatelské pozornosti, přestože -- jak víme z vlastní zkušenosti -- není pro čtenáře o nic méně zajímavý. Potěšila nás proto glosa Proč chodí novináři ve dvojicích (v Lidových novinách z 5. 1. 2005), v níž se tohoto fenoménu dotýká Miloš Čermák, a pokusíme se ji -- pozdě, ale přece -- doplnit několika komentáři.

2. 3. 2005

Británie oznámila, že nakoupí na doporučení Světové zdravotnické organizace v rámci nouzových plánů proti chřipkové pandemii téměř 15 milionů dávek protivirové látky oseltamivir proti ptačí chřipce. Epidemie této chřipky by totiž mohla usmrtit desetitisíce lidí.

Michael Marčák: Co se pořád bojíš, Noe, vždyť všichni ostatní lidi jsou přece utopený.
2. 3. 2005

2. 3. 2005

Obávám se, že v článku "Učíme se žít na jatkách demokracie" se na jednom místě dopouští autor závažné chyby, když konstatuje : "...Německo po válce nevystavěl Marshallův plán, ale ruce tureckých muslimů...".

Proč ?

2. 3. 2005

Je zřejmé, že Martin Škabraha svým článkem "Modernita je iluze, že žijeme v současnosti", vstoupil na pole subtilních úvah, které připouštějí nespočet intelektuálních kombinací a spolu s tím si žádají akademickou půdu. V mém původním srovnání komunismu a nacismu šlo naopak o prosté věci: všechny státy, které učinily tyto dvě ideologie svou doktrínou, zažily systematický státní teror namířený proti těm skupinám obyvatel, proti nimž se obě ideologie stavěly (a persekuce se vztahovala také na původ, ať už židovský, nebo buržoazní). Teror byl v obou případech pod dogmatickým vedením jedné strany zdůvodněn údajným poznáním smyslu dějin, jímž je prý drastické uskutečnění ideální společnosti.

2. 3. 2005

Marx "byl masový vrah"?

Jen krátce. Boris Cvek si asi neuvědomuje, že si protiřečí. To ale není otázka poměru k ideologiím nebo k jejich společenskému zneužití, to je otázka důkladnosti myšlení.

Michael Marčák: Slunko vyšlo, děkujeme ti, milá vládo
2. 3. 2005

2. 3. 2005

Je určitě třeba pochválit odvahu, s jakou se Štěpán Kotrba ve svém článku o jatkách demokracie otřel o naplnění skutkové podstaty hned několika aktuálně v ČR trestných činů -- totiž schvalování terorismu, propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod atd... Nic proti tomu, když se poukáže, že černé má i jiné odstíny a bílé své temné skvrny. Nic proti svobodě slova, se kterou je Česká republika skutečně na štíru, jak Britské listy správně poukazují. Ale svoboda slova je tu především od toho, aby umožňovala výměnu názorů. A manipulace Štěpána Kotrby s mediálně efektním jménem Usámy bin Ládina zachází příliš daleko.

2. 3. 2005

POLEMIKA

Čerta viděti v mládí, ve stáří jako když najdeš...

Obratné vyznání z atlantické demokracie, exportované "na lafetách děl" ve jménu práv bordelůchtivých Arabů by bylo atraktivní filipikou proti právu národa na sebeurčení, kdyby Usáma bin Ládin byl tím, jak ho Filip Sklenář v článku "Usáma není bojovník za svobodu" líčí. Osamělý pomatený terorista. Ale to není. Kdyby byl, jeho akční rádius by nesahal od Afghánistánu po Irák či Egypt, neinspiroval by islamisty v Británii či Německu. Nedokázal by strašit celý ten mocí, technologiemi a majetkem přesycený, vůči nemajetným a ne-mocným arogantní svět sekularizovaného křesťanství, zvaný globální kapitalismus. Ideologie islamisty Sayyida Qutba i Straussových neokonzervativců, obě vyrostlé na hrobě studené války, daly naději zhnuseným z tohoto světa, kteří v něm museli a musejí žít. Obě našly přirozeného nepřítele v pragmatické liberální bezbožnosti a povrchnosti, s jakou odvrháváme naše vlastní přikázání. Na straně další se k nim přidala ideologie alterglobalismu, nesená myšlenkou stejně inspirující - Globalizujte odpor ! Není podstatné, jestli tyto myšlenkové proudy budeme negovat mlčením, ignorovat, abychom se nějak veřejně nedotkli politicky nekorektních myšlenek. Není podstatné, jestli budeme mávat praporem ušlechtilé nenávisti k teroristům. S teroristy se přeci nevyjednává, ale bojuje... Žijeme na oněch jatkách demokracie. Bez analýzy a syntézy se v tomto světě nezorientujeme.

Dnes totiž pouze sklízíme ovoce stromů rajských, které zasadili naši otcové. A na tom Filip Sklenář svým vyznáním věrnosti té správné vlajce nic nezmění. Vznešené lži, ospravedlnitelné lži, milosrdné lži na tom nic nezmění. Tak to prostě je. Moc nočních můr je zde.

Stefan Halper and Jonathan Clarke: America Alone - The Neo-Conservatives and The Global Order
1. 3. 2005

RECENZE

Stefan Halper and Jonathan Clarke: America Alone - The Neo-Conservatives and The Global Order , Cambridge University Press, 2004, ISBN: 0521838347, 384 str.

Po loňských volbách ve Spojených státech bylo jasné, že poraženi v těchto volbách nebyli jen demokraté, ale snad ještě víc v nich prohráli "tradiční" nebo středoví republikáni. Tedy ti republikáni, kteří měli ve vládnoucí straně (a tedy v celém státě) vliv, když byli prezidenty Richard Nixon, Gerald Ford, a ještě i (ale již ne tak výrazně) Ronald Reagan a George Bush starší. Volby potvrdily, že republikáni tohoto typu jsou nyní v republikánské straně jen slabým třetím proudem, a že ve straně vládnou fundamentalisté a neokonzervativci.

2. 3. 2005

Za 58 let, co jsem na tomto světě, jsem nabyl zkušenosti, že nic není černobílé, ale každá, i špatná demokracie je lepší, než sebeměkčí totalita. Když však máme co do činění s arabským fundamentalismem, je na místě jakákoliv reakce, píše Štěpánu Kotrbovi čtenář Ivan Javorský z Ostravy.

1. 3. 2005

Pikantní podrobnost proběhla českými médii nepovšimnuta (informoval Respekt, iDnes a další), přestože se za ní skrývá ona drobná neopatrnost, která činí spojovací článek mezi podnikáním jakési řeznice z Libuše a Libuší Barkovou, která z Libuše není. Tím, kdo je držitelem internetové domény bordelu ESCADE a platí její provoz, je firma ŠEBA s.r.o. , IČ 61459143, (že by LibuŠE BArková?) jejíž jediná majitelka je Libuše Barková.

1. 3. 2005

Ve smyslu ustanovení § 204 tr. zákona pojem "kořistit z prostituce" zahrnuje mj. jakékoli soustavné přijímání úplat za pomoc k provozování prostituce (zejm. "ochranu" prostititutky, získávání zákazníků pro ni, poskytování prostor k prostituci), píše Jaroslav Štemberk.

Za prostituci se považují jakékoli placené sexuální služby provozované formou tělesného styku (i jinak než souloží).

2. 3. 2005

Seminář s promítáním dokumentárního seriálu společnosti BBC od Adama Curtise The Power of Nightmares, (Moc nočních můr), o pozoruhodných a znepokojujících paralelách mezi islámskými extremisty a americkými neokonzervativci se bude konat od v úterý 8. března od 17.50 ve filmovém klubu Slunečnice na filozofické fakultě Ostravské univerzity, Reální 5, učebna E 24.

1. 3. 2005

aneb dvojí skromné svědectví "na okraj" 25. února 1948

V paměti se mi vykrystalizovaly ty dvě momentky jako taková symbolická zkratka dní, které teprve měly přijít. A to bez ohledu na to, co tu už bylo nakupeno předtím, a bez ohledu na to, co pak přišlo potom. Onoho dne bylo sychravě a "vlezle" zima. Měl jsem pocit, že na mě možná leze chřipka. Z předchozích rušných dnů jsem zároveň byl jaksi zakřiknutý, podemletý, bez majáku směrem vpřed. Ta robustnost ultimát z Gottwaldovy strany, zarámovaná nadmíru účinně předem připravenou režií do řady masových scén jako jejich komparsový doprovod, bila do očí i do uší, ale vrývala se samozřejmě taky přímo do mozku. A nemohla nechat lhostejným skoro nikoho, ať už stál v tom čeření času názorově kdekoli.

11. 2. 2005

Informace pro budoucí postgraduanty

Britská Arts and Humanities Research Board, která financuje postgraduální i další vědecký výzkum na britských univerzitách, se rozhodla každoročně po dobu nadcházejících tří let udělovat šest stipendií na vypracování doktorské práce z oboru středo a východoevropských studií na britských univerzitách - "ring-fenced awards in Central and East European Studies". O stipendium mohou přirozeně žádat i studenti ze zemí střední Evropy, po dohodě se svým případným školitelem na britské univerzitě. Rádi přijeme na katedře slovanských studií na Glasgow University studenty, kteří by tam chtěli pracovat na doktorské práci z oboru české literatury, českého filmu či středoevropských médií. Vítáme studenty i z oboru polonistiky a rusistiky.

Studenti ze zemí Evropské unie (včetně tedy, od 1. května 2004, i z České republiky), kteří nemají trvalý pobyt ve Velké Británii, mají nárok žádat jen o stipendium na uhrazení školného na britských univerzitách, nedostanou stipendium na živobytí, avšak na to si lze v Británii vydělat.

Lze žádat o studium na plný i na částečný (part time) úvazek.

Podrobnosti o stipendiích AHRB ZDE

Žádosti o stipendium nutno podat do úterý 3. května 2005, pozor ale, největší naději na úspěch mají žádosti, podané prostřednictvím konkrétní britské univerzity, s níž je třeba si případný výzkumný program dohodnout hned teď. Např. Na Glasgow University je interní lhůta pro podání žádostí o postgraduální stipendium AHRB do 1. dubna 2005.

Informace o postgraduálním studiu na Glasgow University ZDE ZDE

Internetové stránky katedry slovanských studií (včetně bohemistiky) na Glasgow University ZDE
13. 2. 2005

V lednu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 11 000 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2005 Pravda dějin Bohumil  Kartous
2. 3. 2005 Občanskou aktivitou proti utrpení Karel  Dolejší
2. 3. 2005 Bratislavský summit - studený mír nenastal Oskar  Krejčí
1. 3. 2005 Světová obchodní organizace: 10 let existence a úvahy jak dál Oldřich  Průša
1. 3. 2005 Bordel a jeho doména Štěpán  Kotrba
1. 3. 2005 O životním partnerství a ženské revoltě Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
1. 3. 2005 Příčinou vládní krize není spiknutí médií Milan  Černý
28. 2. 2005 Bůhví v Lucerna Music Baru Claudia  Just
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Zelení RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2005 Stanou se Literárky věstníkem doktrinářského křídla Zelených kolem Jakuba Patočky?   
7. 2. 2005 Uhl Štětinovi: Vaše postoje nejsou postoji Strany zelených Petr  Uhl
27. 12. 2004 Strana zelených podala trestní oznámení na dva členy bývalého vedení Štěpán  Kotrba
8. 12. 2004 Čtyři tváře Strany Zelených a Strany pro otevřenou společnost Pavel  Pečínka
19. 10. 2004 Zelená Evropa: tmavozelený západ, světlezelený jih, šedozelený východ Pavel  Pečínka
22. 9. 2004 Nezralí zelení Milan  Hamerský
15. 9. 2004 Strana zelených dospívá k vnitřnímu sjednocení   
9. 9. 2004 Horáček není "česky" zelený   
27. 8. 2004 Brezina (prý) strašidlem aneb Dokaž, co jsi nenapsal Karel  Dolejší
23. 8. 2004 Jak se stát modrým ptákem Ivan  Brezina

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2005 Piáno těžké, schody srázné Petr  Pospíchal
1. 3. 2005 Příčinou vládní krize není spiknutí médií Milan  Černý
28. 2. 2005 Kauzy a příčiny: metafory politického chápání Dominik  Lukeš
25. 2. 2005 Co všechno na něj ještě vypluje... Boris  Cvek
25. 2. 2005 Gross má pro tisk bulvární potenciál   
25. 2. 2005 Portrét nastávajícího expremiéra Zdeněk  Jemelík
24. 2. 2005 Poukazování i na jiné korupčníky by akce proti Grossovi rozmělnilo   
24. 2. 2005 Gross je jen záminka Milan  Valach
24. 2. 2005 Monitor Jana Paula: Lidé bděte! Jan  Paul
24. 2. 2005 Moc nechápu námitky proti kritice antigrossovské hysterie Vojtěch  Polák

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2005 Proč publikují média "nekompetentní" články Ivana Breziny?   
21. 2. 2005 Kjótský protokol je pouhým začátkem Bushka  Bryndová
17. 2. 2005 Jak se svět mění   
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
3. 2. 2005 Ledový masív v Antarktidě taje - hrozí zvýšení mořské hladiny o 5 metrů   
1. 2. 2005 Globální oteplování zřejmě "do 20 let povede k vyhynutí ledních medvědů"   
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny   
21. 1. 2005 Nájemní smlouva se Zemí Josef  Šmajs
17. 1. 2005 Globální stmívání   

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba

Jan Palach RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Kultivujme tradici, nestavme pomníky Karel  Dolejší
7. 2. 2005 K Janu Palachovi jsem kritický Aleš  Kozelský
4. 2. 2005 Spor o Palacha: Výzva, nebo návod? Karel  Dolejší
4. 2. 2005 Spor o Palacha: sebereflexe, nebo bagatelizace? Vladimír  Línek
2. 2. 2005 Ideál neospravedlňuje, motiv ano Vladimír  Línek
31. 1. 2005 Ideál neospravedlňuje nic Filip  Sklenář
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2005 Více než 100 osob usmrceno atentátem v Iráku   
18. 2. 2005 Vojáci týrali vězně i v Afghánistánu   
16. 2. 2005 Bushova vláda obviňována ze zneužívání financí v Iráku   
16. 2. 2005 Panel v americkém Senátu obvinil činitele OSN, že zpronevěřil 1,2 milionu dolarů   
15. 2. 2005 V iráckých volbách zvítězili stoupenci Íránu   
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   
3. 2. 2005 Vyřeší volby situaci v Iráku? Václav  Žák
2. 2. 2005 Demokracie není zaklínadlo Oskar  Krejčí

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2005 Rada guvernérů BBC má být zrušena   
2. 3. 2005 Británie: BBC bude financována z koncesionářského poplatku dalších deset let   
17. 2. 2005 Cimrman a Největší Čech Vojtěch  Polák
14. 2. 2005 Největší Čech a Jára Cimrman Jan  Čulík
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Česko hledá... Jan  Sýkora
14. 1. 2005 Jára morálním vítězem? Bohumil  Kartous
9. 1. 2005 Sledovanost veřejnoprávní BBC nezadržitelně klesá   
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil
25. 2. 2005 Paradoxy diskuse o školném Radim  Valenčík
24. 2. 2005 Slušný člověk, slušný národ - a etické kodexy Ondřej  Hausenblas
22. 2. 2005 Českým učitelům chybí osobnost, ne etický kodex... Filip  Sklenář
21. 2. 2005 Pedagogická komora a etický kodex učitele Radek  Sárközi
9. 2. 2005 S žaludeční sondou na mozek Bohumil  Kartous
7. 2. 2005 Pak teče i krev a jsou mrtví; a není "v tom" jen škola... Miloš  Dokulil
7. 2. 2005 Na české univerzitě v Brně se vyučuje rakouskému právu (a německy) Zdeněk  Moravčík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček