25. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 4. 2006

Jak se vláda stará o rekvalifikaci nezaměstnaných

Teď sháním nacistické židovské zákony a chci to poslat ombudsmanovi. Doporučím mu, aby v nich nahradil slovo "žid" slovem "občan starší padesáti let" -- a budou to moci hned vydat. Toto že je právní stát?

Dobrý den.

Už jeden a půl roku jsem bez práce. Sehnal jsem si kurz na rekvalifikaci všechno jsem si vyřídil. Byl jsem na úřadě v Berouně, aby mi na to dali peníze a to odmítli.Tak jsem si to zaplatil sám. Dal jsem za to 30 000 korun.V Hořovicích mi úřednice řekla, když si to platím sám, tak jí do toho nic není, píše nám Karel Balý z Olešné:

Od října 2005 mi přestali vyplácet podporu a od té doby nemám žádný příjem.

V lednu 2006 jsem byl na sociálním úřadě a tam mi řekli, že na podporu nemám nárok. Ted v březnu jsem si dělal kurz u ASIXu a zase mi úřednice řekla, že je to moje věc.

Mně jde o to, když si kurs sám seženu a zaplatím, tak by snad měli být rádi, že se starám a měli by mi s rekvalifikací aspoň trochu pomoci.

Nemají zájem, já platím všechno.

Kdybych se na všechno vykašlal a ty peníze bych propil, byl bych na tom lépe.

Tady pořád řvou do světa, že toto je právní stát.

Sloupek
Viktorie Rybáková

básně pro tebe jsem poslala cizím mužům
trýzeň je větší než jsem čekala
sotva jsem hada uspala
vášeň se vrátila od cizích mužů
pod hudbou nade vším mrazivý klid
vysoký tón flétny zalézá do mozku
budu tvůj věčný host zalitá do vosku
nikdy se nesmíš přiblížit

ze sbírky Bílá růže na střence noci, Mladá fronta, Praha 2004 vybral Štefan Švec

25. 4. 2006

Hlasování esemeskami

O zajímavém způsobu uvažování u činitelů České televize jsem se dozvěděl z interních zdrojů. ČT dobře ví, že používání esemeskového "hlasování" v Moravcových pořadech je hrubě zavádějící, ale nezruší ho, "protože zrušením by vytvořila dojem, že ustupuje Paroubkovi".

Je to tedy neuvěřitelné uvažování. Co s tou věcí má co dělat nějaký Paroubek, či jeho případný zájem?

Rozhodování přece musí být založeno na tom, zda je to, co děláme, etické či neetické, pravdivé či lživé. Argumentace: "sice to, co děláme, je nesprávné, ale poukázal na to i jeden politik, a tak kdybychom přiznali chybu, vypadalo by to, jako že mu ustupujeme," je tedy neuvěřitelná.

No prostě, je to etické chování par excellence... :(

25. 4. 2006

Britský filosof Jeremy Bentham navrhl počátkem devatenáctého století originální věznici, ve které by díky její důmyslné architektuře mohli všichni trestanci být z centrálního místa sledováni jediným dozorcem - aniž by v kterýkoliv okamžik mohli poznat, zda zrovna pozorováni jsou, či nikoliv. Hlídali by se tak v podstatě sami, jejich vlastní strach a nejistota zastávající roli dozorce.

Vznikl tak Panopticon - koncept, jehož realizace se Bentham za svého života nedočkal. Nicméně nápad přežil a našel svou realizaci nejen v mnoha moderních vězeňskýçh zařízeních, ale i v projektech pro prevenci terorismu a kriminality, které zavádí dnešní vlády jako službu svým svobodným občanům.

Nejdále zašla v omezování občanských práv ve jménu boje proti terorismu a proti kriminalitě britská vláda Tonyho Blaira. O jejím projektu monitorování britských veřejných prostranství, budov a pohybu lidí a automobilů píše v listu Guardian Jay Rayner.

(Článek pro Britské listy shrnul Tomáš Stýblo)

25. 4. 2006
Proč dvojí standard? Proč je na pranýři paní Paroubková pro svůj vzhled, zatímco je v ČR mnoho veřejných činitelů (manželka politika je soukromá osoba) zarostlých, zpocených, špatně ostříhaných a obézních, kteří zřejmě nevědí, co je to deodorant, a nikdo ani nemukne? Proč stárnoucí psychologové staví ženy před volbu: pokud chceš mít spokojené manželství, nereptej a dělej všechny domácí práce, a ještě se přitom zaštiťují svým titulem a pseudovědou, když tvrdí, že muži na domácí práce prostě nejsou?

Proč nemá "u nás" feminismus na růžích ustláno? Podle Štefana Švece (článek "Ženy jsou na nižším stupni vývoje") za to mohou mimo jiné radikální dílka některých feministek... dejme tomu. Za zamyšlení ovšem stojí, že před tímto prohlášením Štefan Švec zmínil několik dalších feministických knih, které se mu líbily. Proč tedy nenapsal do Britských listů o nich? Proč v něm teorie, s nimiž souhlasí, nevzbudily snahu prezentovat je, zatímco jedna špatná kniha ho pohnala k napsání rozsáhlého článku s dryáčnickým titulkem? Není to právě vypichování těch nejradikálnějších projevu feminismu, které způsobuje, že má "u nás" toto slovo tak špatný zvuk?

25. 4. 2006

ODS ukázala Němcovou, ČSSD Buzkovou. Nic moc.

Před několika týdny jsem se vrátila z delšího studijního pobytu v zahraničí. Nasáknuta atmosférou diskuse univerzity, kde jsme pobývala na stáži, jsem byla zvědava na posun v názorech českých političek. Proto pro mě bylo zajímavé sledovat Otázky Václava Moravce v neděli 22. 4. Po patriarchálních debatách politiků, které jsou stále na jedno kopyto, jsem byla zvědavá, jak si s tématy rovnosti příležitostí a otázkami, které se týkají vyššího počtu žen v politice, poradí samy ženy. Ještě než TV začala anoncovat debatu, těšila jsem se, že uvidím nové tváře, které znám z aktivit v zahraničí.

Ale už toto očekávání bylo mylné.

25. 4. 2006

Před necelým rokem byla na stránkách Britských listů uveřejněna řada příspěvků, které se zabývaly situací v Literárních novinách. Pak se nad touto kauzou jakoby zavřela voda, dokud ji v minulém týdnu narušilo sdělení v Literárních novinách (16/06), vydávaných od loňského jara v Brně. S pocitem uspokojení se tu oznamuje, že podle Městského (ve skutečnosti Obvodního) soudu pro Prahu 1 se valná hromada Společnosti pro Literární noviny dne 19. 4. 2005 konala v rozporu se zákonem a stanovami a je tedy neplatná. A že rozsudek už nabyl právní moc.

25. 4. 2006

RUSKO:

Ahoj, Honzo.

Už je to pár měsíců.

Tady Michael, já jsem ten Kanaďan, který u tebe studuje v Glasgow.

Vím, že nemáš moc času, a tak jsem ti až doteďka nechtěl psát, ale pak mě napadlo, že tě tohle bude zajímat, tak jsem se rozhodl napsat.

Jsem v Tomsku od konce září. Je to příjemné město, které má půl milionu obyvatel a na loňské oslavy svého 400. výročí bylo čerstvě zrenovováno. Není na hlavní "transsibiřské" železniční trase, a tak trpí v izolaci. Abys věděl, kde to asi je, jestli to už nevíš, je 56 hodin jízdy vlakem na východ od Moskvy (nedaleko od Novosibirsku, na sever) a má velmi podobnou zeměpisnou šířku jako Glasgow.

Ale pro to nepíšu.

25. 4. 2006
Hey Jan,

It's been a while.

Michael here, the Canadian who studies under you in Glasgow.

I know you are quite the busy man and so I have hesitated to write you up to now, but seeing as this may interest you I thought I would write.

I have been in Tomsk since the end of September. It is a pleasant city of half a million inhabitants and was newly spruced up to celebrate its 400th anniversary last year. It is not on the main `trans Siberian' train line and thus has suffered in isolation. To give you an idea of where it is, if you don't already know, it is 56 hours easy of Moscow by train (just North of Novosibirsk) and at a very similar latitude to Glasgow.

But this is not why I am writing.

25. 4. 2006

Taková smutná kuriozita - podle oficiálních map OSN z roku 2004 u nás nemáme Krušné hory ale Erzgebirge, ale hlavně místo Krkonoš a Jizerských hor máme Sudeten Mountains...., píše Petr Souček.

mapy OSN ZDEZDE

25. 4. 2006
tisková zpráva

Amnesty International a Nesehnutí paralelně s ohlášenou demonstrací v Minsku, na níž Bělorusové "projeví nesouhlas s průběhem březnových nesvobodných voleb a s brutálním potlačením nenásilných protestů" ve středu 26. dubna 2006 od 16 hodin před velvyslanectvím Běloruské republiky.

25. 4. 2006

Bylo až s podivem, k jak plytkým komentářům prý moudrého, prý vtipného nadhledu se snížila některá tuzemská média v předvelikonočním týdnu, zvláště 12. dubna, v čase 45. výročí všelidsky převýznamného jubilea Gagarinova pionýrského letu do kosmu. Ke cti Britských listů připomeňme, že právě ony to byly, kdo perem Štěpána Kotrby konstatoval ("Dobrý den, majore Gagarine"; 12. 4. 2006) vpravdě věcná a historicky nikoli nezajímavá fakta s dějinnou událostí související.

25. 4. 2006
Karim Petersen, z dánské sítě World Summit on the Information Society

V dlouho očekávaném rozsudku rozhodl Námořní a obchodní soud v Kodani, že internetové odkazy přímo na články, tzv. "deep linking", jsou v Dánsku legální. Očekává se, že rozhodnutí bude mít výrazné důsledky pro mnohé dánské internetové služby a vyhledávače.

25. 4. 2006

Článek Douglase Westermana shrnul Jiří Mašek:

25. 4. 2006

Nevěrohodný článek

Vzhledem k dlouhému poločasu rozpadu uranu 238 je jeho aktivita tak nízká, že se v popisovaném případě nemoc z ozáření nemůže vůbec objevit. Věta "V jedné fázi po válce hlásila nemocnice v Basře více než 600 dětí denně se symptomy nemoci z ozáření" nemůže být pravdivá. Z fyzikálních a biologických zákonitosti je to jasný nesmysl. Statistické zvýšení rakoviny by mohl sice uran způsobit, ale popisovány výskyt v danných podmínkách je velmi nepravděpodobný a vzhledem k předchozímu považuji článek D. Westermana za velmi nevěrohodný, píše Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Pozn. JČ: Je jistě pravda, že v informacích z irácké války - z obou stran - hrozí nebezpečí válečné propagandy. Právě argumenty, které předkládá pan Wagner, se brání americká i britská vláda při pokusech amerických i britských vojáků, kteří bojovali v Iráku a tvrdí, že proto onemocněli, je to tzv. "Gulf War Syndrome" a odehrávají se v této věci nebo se odehrávaly dlouhé soudní spory. Nevím, jak mohli tito vojáci onemocnět, je-li ochuzený uran bezpečný, avšak kontroverze v této věci trvá. Viz např. "Troops show uranium sickness signs, claims expert" (Vojska projevují známky onemocnění z uranu, tvrdí expert) a četné jiné odkazy.

K tomu: Gulf War Syndrome "není rakovina" (anglicky ZDE

25. 4. 2006

Myslím, že v polemice ohledně ochuzeného uranu dochází trochu k nedorozumění, píše lékař Petr Wagner.

Ochuzený uran má celkovou radioaktivitu výrazně (cca o třetinu) nižší a alfa aktivitu takřka o polovinu nižší než přirozený uran. Důvody jeho použití v munici jsou především jeho větší hustota a tím průraznost.

Ovšem chování této munice je specifické. Po nárazu se rozbije na velmi malé části, až povahy aerosolu, a je tak následně nejrůznějšími cestami zapojována do životních cyklů biologických organismů.

23. 4. 2006
tisková zpráva Britských listů

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNI V březnu 2006 dosáhla čtenost internetového deníku Britské listy ve všech sledovaných ukazatelích rekordu. Oproti únoru 2006 stoupl o 28% počet unikátních návštěvníků z 111 682 na 142 754, o 25% stoupl počet návštěv z 286 549 na 358 536, o 25% se zvýšil čas strávený sledováním stránek na celkový počet 1 195 603 minut za měsíc březen. A o 24% oproti únoru 2006 se zvýšil počet zobrazených stran z 691 992 na rekordních 860 753 stran. Toto číslo je doposud nejvyšší za celé sledované období. Sledovanost předstihla jak srpen 2005, poznamenaný událostmi kolem technoparty CzechTek, ke které Britské listy přinášely řadu unikátních zpravodajských materiálů i dokumentů, tak doposud rekordní leden 2006.

vývoj ukazatelů návštěvnosti v měsíčních průměrech od října 2004 do března 2006 ZDE

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNIV roce 2005 přitom Britské listy četlo o polovinu více čtenářů, než v roce 2004. Server během pracovních dnů v březnu 2006 navštěvovalo v průměru 10 596 unikátních návštěvníků denně a zobrazilo přitom 33 540 stran za den. Páteční, "víkendové vydání" si pak přečetlo v průměru 21 926 čtenářů, kteří si stáhli 57 874 stran. Měsíční "reach" Britských listů - podíl na trhu internetových médií - stoupl v březnu 2006 na 3,24% z 1,90% v prosinci roku předchozího a 2,3% z února 2006. Pro Britské listy zpracovává ověřený monitor návštěvnosti kontinuálně společnost iAudit už od října 2004. Tehdy byl počet unikátních návštěvníků serveru třetinový - 49 715 za měsíc. Metodiku i data ověřuje pro všechna relevantní média v Česku ABC ČR.

vývoj počtu unikátních návštěvníků v týdenních průměrech od října 2004 do března 2006 ZDE

iAudit 200410 PDF

iAudit 200602 PDF
iAudit 200603 PDF
Irák
25. 4. 2006
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Vláda premiéra Džafarího vyhlásila neděli 9. dubna veřejným svátkem na "počest" údajného "osvobození Iráku" před třemi lety a nařídila konání veřejných oslav. Mnozí Iráčané však tento den vnímají spíše jako smuteční připomínku okupace a všeho, co po ní následovalo. Ředitel mosulských škol prohlásil, že tento den může být svátkem jen pro ty, kdo přijeli na tancích a nikoli pro Iráčany. V Ba'qúbě si toto výročí obyvatelé připomněli shromážděním jmen všech spoluobčanů, kteří byli během těchto tří let okupačními vojáky a jejich sluhy zavražděni.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
25. 4. 2006

Pane Čulíku pokud jde o ten úsměvný anonym, tak zase tak paradoxní to není, píše Vladimír Neckář:

Vždyt komunistická propaganda tvrdila že její režim je jakýmsi dovršením humanistického myšlení. Ale vážněji. V českých internetových debatách může člověk podobné označení vyfasovat razdva. I když místo humanisté se spíš použivá v angloamerickém diskursu zřejmě neznámé "pseudohumanisté".

Stačí třeba jen naznačit že problémy romského etnika nejsou vinou jen tohoto etnika, že muslimský terorismus má i jiné příčiny než je iracionální náboženský fanatismus, nebo že šíření demokracie a svobody pomocí střel s plochou dráhou letu, DU a "inteligentních" bomb nemusí vždy vést k onomu cíli nastolení svobody a demokracie.

I když v tom posledním případě se spíš dočkáme označení komunista, bolševik v lepším případě levičák (většina českých příznivců G.W Bushe si vůbec neuvědomuje že existuje poměrně početná skupina kritiků americké zahraniční politiky, kteří jsou víc vpravo než Bush).

Šáh Muhammad  Réza Páhlaví   (1919-1980)
25. 4. 2006

V únoru uplynulo 27 let od íránské islámské revoluce, která sesadila z Pavího trůnu Šáha Muhammada Rézu Páhlavího (1919-1980). Proč jej Ajatoláhové svrhli, když to přece myslel se svým národem tak dobře? Jako aktivní účastník zasedání skupiny organizace zemí vyvážejících ropu - OPEC byl jedním z hlavních strůjců ropné krize počátkem sedmdesátých let, kdy prosadil zdražení ropy z 11 na tehdy šokujících (a nyní směšných) 17 dolarů za barel. Za tyto petrodolary a s podporou USA se snažil svou zemi přivést do náruče západní civilizace. Jeho prozápadní reformy opravdu měly u některých skupin jeho spřízněnců takový dopad na jejich životní standard, že se pro tento skok z feudalismu rovnou do pokročilého kapitalismu vžilo slovní spojení "přesednout z osla rovnou do Mercedesu".

24. 4. 2006

Věž ze slonoviny

Zápisky ze života odtrženého spisovatele

Navrátiv se, přečetl si spisovatel noviny. Lidové. Znovu pocítil radost, jakou pociťuje vždy, když objeví nějaký pevný, nesložitý názor, víru, jejíž logice je autor ochoten obětovat i prostý rozum. Lid pevné plaché víry vysílá své nejlepší lidi do novin, kde ti talentovanější píší reportáže, méně nadaní, ale prodejnější spisují politické komentáře a ti nejchytřejší investigativní kooperují se službami.

Odtržený spisovatel pobyl několik velikonočních dnů na Iberském poloostrově a vrátil se ještě odtrženější, než odjížděl. Až mu bylo líto, že se neodtrhl úplně.

Španělsko se mu zdálo být zemí velmi příjemnou. Některé ulice v Santiagu de Compostella se jmenovaly po diktátoru Francovi, což nikdo ani nepopíral, ani nezdůrazňoval. Všichni, s nimiž mluvil, naopak zdůrazňovali, jak fajn je být v Evropské unii a jak na tom Španělsko ohromně vydělalo. Také se mu líbilo tempo života, rytmus pokrmů i jejich kvalita... Též obdivoval velikonoční procesí, opticky připomínající nejvíc svátky Ku-klux-klanu, díky kápím, bílým, zeleným, rudým a černým.

24. 4. 2006

Blair ostře napadl obránce občanských svobod

Britský premiér Tony Blair zahájil bezprecedentní útok na obránce občanských svobod v britském právním a politickém establishmentu. Argumentuje, že tito obránci lidských práv a občanských svobod "ztratili kontakt s obyčejnými občany". Zapřísahal se, že učiní opatření k tomu aby "vyhnal osoby, podezřívané z trestných činů, z Británie".

24. 4. 2006

Svět považuje situaci na Balkáně, konkrétně v Srbsku, za vyřešenou. Miloševič zemřel, Karadžič a Mladič budou pravděpodobně dopadeni, protože za jejich skrývání tvrdě platí celá země. Kosovo má autonomii a bytostně lidský démon války v podobě polovojenských popravčích gard se opět vrátil zpět pod slupku civilizačního nánosu etických pravidel, k nimž mají tendence evropské společnosti 21. století.

Spojené státy, které se velmi aktivně angažovaly v "mimoúrovňovém" řešení balkánské krize, považují situaci v ohnisku posledních balkánských válečných konfliktů za natolik vyřešenou, že se o něm jejich Národní bezpečnostní strategie vůbec nezmiňuje.

Eddie Adams - Vietnam, Saigon 1968
24. 4. 2006
◄ Eddie Adams - Vietnam, Saigon 1968

Analýza Lukáše Veselého Evropské dilema: Jaderný Írán a izraelská expanze" je brilantní. Klidným, zasvěceným, racionálním způsobem rozebírá pozice všech relevantních stran (snad pouze s výjimkou těch, kterých se vlastně týká, tedy Íránců, Iráčanů, Palestinců...), vyvozuje logické závěry, předpovědi a doporučení. Jestliže s nimi přesto hluboce nesouhlasím, nemohu to vysvětlit pouze věcnými, argumentačními či logickými nedostatky Lukášových závěrů.

Elisabeth Badinterová: XY. O mužské identitě
24. 4. 2006
Elisabeth Badinterová: XY. O mužské identitě, přeložila Zuzana Dlabalová, vydal Ladislav Horáček -- Paseka, Praha a Litomyšl 2005, 272 stran, ISBN 80-7185-727-0

Pohled z druhého břehu bývá osvěžující. Proto je fajn, když o Češích píše Nečech, o anarchistech byznysmen a o mužích žena. Tedy, někdy je to fajn. Někdy taky napíše Elisabeth Badinterová knížku XY -- O mužské identitě. Badinterová je francouzská feministka, v češtině jí už vyšla kniha Tudy cesta nevede, spis milý a celkem rozumný. Tím víc překvapí XY.

O mužské identitě se tu dozvíme tři zásadní věci: že už z biologické podstaty je muž méně přirozený než žena, že mužství je vymezené hlavně negativně (nebýt žena, nebýt dítě a nebýt homosexuál) a že současní muži jsou zmrzačení patriarchátem, slabí, zmatení, bez identity, a vůbec jsou to chudáci.

24. 4. 2006

Ve svém minulém příspěvku "Mozek a učení" jsem uvedl dva případy - příklady vytváření podmínek, které napomáhají uložení, případně i vybavení znalostí, či dovedností z mozku. Byly to řetězce elementárních pracovních operací a elementárních psychomotorických operací, potřebných ke zvládnutí obsluhy, v uvedeném případě, mobilu.

24. 4. 2006

Ve čtvrtek 20. dubna 2006 pořádala Katedra politologie a evropských studií v aule Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci další akci v rámci cyklu setkání se zástupci hlavních politických stran "Politické strany a volby 2006". Hostem byl předseda ODS Mirek Topolánek. Po přednášce trvající asi 25 minut probíhala diskuse k současné a k ODS navrhované daňové politice.

Jedna z posledních položených otázek si všímala mediálního vystupování Mirka Topolánka. Zazněl argument, že je problematické užívat pojmu "grosstapo", který evokuje organizaci, jež zabíjela lidi.

24. 4. 2006

Americký list New York Times ve svém redakčním komentáři z 20. dubna poněkud ironicky reaguje na tu část rozhovorů čínského prezidenta Chu Ťin-taa s G. W. Bushem, která se týkala světové situace v zásobování ropou.

12. 4. 2006

V únoru 2006 přispělo celkem 116 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 16 861.00 Kč. V březnu 2006 přispělo celkem 129 dárců na provoz časopisu úhrnem částkou 20 381.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,297.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Školství RSS 2.0      Historie >
24. 4. 2006 Jak dochází k učení František  Augusta
14. 4. 2006 Mozek a učení František  Augusta
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu   
20. 3. 2006 Irák: Má demokracie ještě nárok? Lubomír  Molnár
20. 3. 2006 Blaira varovali poradci: "Americká strategie v poválečném Iráku je strašná"   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2006 ■ ■ ■ Viktorie  Rybáková
24. 4. 2006 Je na kohoutech Zbyněk  Hejda
21. 4. 2006 Tři roky smutku Jiří J. K. Nebeský
20. 4. 2006 Vlk Elena  Suchomelová
19. 4. 2006 Labe Petr  Kukal
18. 4. 2006 Connecting People Jiří  Hrdlička
14. 4. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
13. 4. 2006 Kdo má pravdu Milan  Ohnisko
12. 4. 2006 Malé věci -- Psací stroj Jan  Nedvěd
11. 4. 2006 Vzpomínka na mrtvou dívku Jan  Zábrana

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann