24. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 4. 2006

Pohřbeno zaživa

Svět považuje situaci na Balkáně, konkrétně v Srbsku, za vyřešenou. Miloševič zemřel, Karadžič a Mladič budou pravděpodobně dopadeni, protože za jejich skrývání tvrdě platí celá země. Kosovo má autonomii a bytostně lidský démon války v podobě polovojenských popravčích gard se opět vrátil zpět pod slupku civilizačního nánosu etických pravidel, k nimž mají tendence evropské společnosti 21. století.

Spojené státy, které se velmi aktivně angažovaly v "mimoúrovňovém" řešení balkánské krize, považují situaci v ohnisku posledních balkánských válečných konfliktů za natolik vyřešenou, že se o něm jejich Národní bezpečnostní strategie vůbec nezmiňuje.

USA nejsou jediné, které si myslí, že na Balkáně je všechno v pořádku. Evropská fotbalová federace (UEFA) použila balkánské krize v reklamním spotu, který má deklarovat ctnostné úmysly UEFA a její charitativní působení. Že je to od věci?

Není. Národní bezpečnostní strategii si přečte doslova pár lidí z celého světa, ale na Ligu mistrů se dívají desítky milionů lidí, kteří neměli možnost nesouhlasně pokyvovat nad tím, že je situace v Kosovu považována za vyřešenou.

Spot je silně manipulativní. V jeho první části se objevuje scéna, jako vystřižená z apokalyptických filmů. Na hřišti obehnaném ostnatými dráty v bloku válkou poničených domů kopou kluci do balonu na betonovém plácku. Je to zničené hřiště, na němž není nic než bílou barvou nakreslená branka na zdi. Vše je laděno tak, aby dojem syrovosti a bezútěšnosti byl co největší. Dole je takový nenápadný, ale dobře postřehnutelný popisek "Balkans 1994".

Tuto scénu vystřídá záběr na stejné místo po jedenácti letech. Popisek praví, že se jedná o ročník "Balkans 2005" a všechno vypadá velice povzbudivě. Kluci už nehrají ve tmavých teplákovkách, ale v zářivě svítících dresech. Nehrají na plácku obehnaném ostnatým drátem, ale na regulérním, nově postaveném hřišti a nekopou už jen tak na zdařbůh, ale hrají organizovaně.

Také okolí hřiště, onen přízračný blok rozstřílených domů, působí daleko obyvatelněji. Prostě všechno napovídá, že na "Balkáně" je skutečně všechno v pořádku a na nejlepší cestě k evropskému standartu, ne-li už v cíli.

Pomiňme tu hrubou, bagatelizující a povýšeneckou formulku "Balkans", která odpovídá povědomí běžného fotbalového fanouška ze západní Evropy o geopolitickém dělení evropského jihovýchodu. Spot, na jehož závěru je krátké sdělení o tom, že takhle UEFA investuje do budoucnosti evropského fotbalu, je jistě zaměřen hlavně na to, aby ukázal evropskou fotbalovou administrativu v dobrém světle.

Pro běžného fotbalového fanouška to má ale daleko působivější sdělení. Spot mu ukazuje, jak úspěšně se podařilo v krátké době vyřešit situaci na "Balkáně", který nejprve plnil titulky novin zprávami o válce, a později o mezinárodním soudním procesu s válečnými zločinci. Běžný fotbalový fanoušek sice nemá nejmenší potuchy, co se na "Balkáně" stalo, ale ví, že se tam stalo něco hrozného. Reklamní spot UEFA ho však uklidňuje do té míry, že si už vůbec nemusí dělat starosti.

Starosti si tak nedělá nikdo. Je to skutečně signál k tomu, aby svět považoval situaci na "Balkáně", v současnosti hlavně v Kosovu a Srbsku vůbec (jak se asi musí cítit Srbové, když je jejich tragické postavení paušalizováno slovem Balkán), za vyřešenou? Nebo je pouze snahou ovlivnit veřejné mínění do té míry, aby situace za vyřešenou pokládána byla, aniž to odpovídá skutečnosti?

Srbsko je země, která se utápí v hluboké krizi. Dobře to ukázala nedávná smrt bývalého prezidenta Miloševiče, kdy velká část obyvatelstva prohlásila mrtvého vězně mezinárodního soudního tribunálu za národního hrdinu, aby další část společnosti prohlásila téhož člověka za vraha, diktátora a válečného zločince.

Svědčí to snad o tom, že Srbové považují situaci na "Balkáně" za vyřešenou?

Je možné pokládat za vyřešenou situaci v zemi, jejíž územní nejistota je tak obrovská, jako je tomu v případě Srbska? Separační snahy v Černé hoře, která tvoří se Srbskem federaci, jsou odůvodněny tím, že Bělehrad je pro ně koulí na noze. Šance Srbska na to, že Kosovo zůstane do budoucna jeho součástí, se zdají být mizivé. Kosovo, které je stále pod dohledem mírových jednotek (to je snad běžný bezpečnostní stav?), má už nyní autonomii, která má blíže k samostatnosti, než k srbské svrchovanosti nad tímto územím.

Ekonomická situace v Srbsku se rovná součtu všech předchozích faktorů. Je mizerná a vyhlídky na zlepšení brzdí právě nedořešené územní otázky a nejistota vzhledem k budoucnosti. Kdo bude chtít v této zemi -- - nezemi investovat?

Velmi to připomíná scénu z jednoho filmu, který se odehrává právě během válečného konfliktu na "Balkáně". Hlavní hrdina končí zády na spínači miny. Nemůže vstát, protože by ho mina roztrhala. Přítomní vojáci z mírových sil přivolají pyrotechnika, který ale konstatuje, že tento typ spínače nelze deaktivovat. Oběť není možné zachránit, ale podle vedení mírových sil je zbytečné, aby o tom někdo věděl.

Udělá se tedy podvod na přítomná média, na nosítkách je za velké slávy odnášen do vrtulníku úplně jiný člověk, a oběť zůstává ve své hrůze napospas smrti, o níž s určitostí nemůže říct, kdy přijde. Může ji pouze urychlit.

O "Balkáně" má být ve světě známo, že je tam všechno v pořádku. Patrně proto, že položit minu je jednoduché, ale deaktivovat ji téměř nemožné. Bude tedy lepší, když se o tom nebude vědět.

                 
Obsah vydání       24. 4. 2006
24. 4. 2006 V Británii nyní půjde v politice o základní svobody
24. 4. 2006 Německý Ústavní soud rozhodl o zajišťování e-mailů
24. 4. 2006 Pýcha moci Přemysl  Janýr
24. 4. 2006 Pohřbeno zaživa Bohumil  Kartous
24. 4. 2006 Je na kohoutech Zbyněk  Hejda
24. 4. 2006 O Španělsku, Lidových novinách a "Lepší mizernej než žádnej" Alex  Koenigsmark
24. 4. 2006 Maďarsko: Pravicoví svazáci prohráli volby Štěpán  Kotrba
24. 4. 2006 Bin Ladin hrozí civilistům
24. 4. 2006 Vy humanisti! Bolševici!
24. 4. 2006 Černobyl stále způsobuje rakovinu u britských dětí
24. 4. 2006 Černobylská lež Mezinárodní atomové agentury Jan  Beránek
24. 4. 2006 Proč Greenpeace lhal o Černobylu? Ivan  Brezina
23. 4. 2006 Březen 2006: rekordní návštěvnost stránek Britských listů
24. 4. 2006 Ženy jsou na nižším stupni vývoje Štefan  Švec
24. 4. 2006 Ty naše volby české... Jakub  Rolčík
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
24. 4. 2006 Jak dochází k učení František  Augusta
24. 4. 2006 Mnohovrstevný hoax Petr  Musílek
24. 4. 2006 Jak Le Pen těží ze sociální krize Simone  Radačičová
24. 4. 2006 Michal Šimek: Jsem rád, že se nemusím omlouvat
24. 4. 2006 Pořádek po česku v roce 2006 Ladislav  Žák
22. 4. 2006 ... либо просто о безопасности... Ladislav  Žák
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 4. 2006 Čeští podvodníci v Glasgow
21. 4. 2006 Blairová si účtovala 330 000 Kč za holiče
21. 4. 2006 Tragédie, po níž došlo poté, co Clintonová v roce 2009 bombardovala Írán
21. 4. 2006 Hořící skládka v Libčevsi je špičkou odpadového ledovce, jehož osud má v ruce Evropská unie Miroslav  Šuta
21. 4. 2006 Evropské dilema: Jaderný Írán a izraelská expanze Lukáš  Veselý
21. 4. 2006 Sex je nejlepší po čtyřicítce?
22. 11. 2003 Adresy redakce
12. 4. 2006 Hospodaření OSBL za únor a březen 2006