4. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 3. 2009

Jim Rogers, spoluzakladatel hedgového fondu The Quantum Fund George Sorose, hovořil s Faisalem Islamem, hospodářským reportérem britské televize Channel Four o současné finanční a hospodářské krizi. Rogers varuje, že politikové vedou svět znovu do velké hospodářské krize. Dochází podle něho k nezastavitelné, hlubinné ekonomické změně. Evropa a Amerika si neuvědomila, že chudne. Nechce si to přiznat a dál spotřebovává jako dřív, což vede k neřešitelné zadluženosti.

Rogers je jedním z nejvýznamnějších světových finančníků. Je považován za legendu na Wall Street vzhledem ke své předvídavosti. Nyní konstatuje, že dochází k zásadnímu přesunu moci ze západu na Dálný východ. Rogers se z Ameriky už proto přestěhoval do Singapuru, kde Channel Four s ním natočil tento rozhovor.

Rozhovor v angličtině je ZDE

4. 3. 2009

Nejde však o žádný negativní zlom v rusko-amerických vztazích

Tvrzení, že ruský prezident v úterý 3. března "odmítl Obamovu nabídku na zrušení protiraketového systému" je mírně řečeno nepřesné. Medveděv v jasné návaznosti na předchozí vyjádření Moskvy dal jasně najevo, že odmítá učinit požadavek na zrušení evropské základny amerického národního protiraketového systému předmětem obchodu, protože jde zkrátka o strategicky důležitou věc, kterou Moskva nebude za nic měnit. Zatvářil se přitom jakoby "nechápavě" a vysvětlil, že americkou vstřícnost oceňuje a že hodlá také nadále spolupracovat v íránské otázce, ale "to přece nemyslíte vážně, že bychom tyhle dvě věci spojovali".

3. 3. 2009

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v úterý odmítl představu, že by Rusko nějakým způsobem "obchodovalo" v zahraniční politice a že by bylo ochotno udělat něco oplátkou za to, že by Obama zrušil plán na vybudování protiraketové obrany nedaleko ruských hranic ve východní Evropě, píše Financial Times.

Medveděvovy výroky byly zjevným odmítnutím návrhu amerického prezidenta Baraacka Obamy, že Spojené státy zruší raketovou obranu, pokud Rusko pomůže zajistit, aby Írán nezískal dalekonosné zbraně. Tento návrh byl osobně doručen Medveděvovi před třemi týdny a v úterý o něm napsal americký deník New York Times.

3. 3. 2009

Prezident Barack Obama napsal tajný dopis ruskému prezidentu Medvěděvovi. V něm navrhl, že zruší připravovaný americký systém raketové obrany, jehož součásti měly být postaveny ve východní Evropě, pokud Rusko vyvine nátlak na Írán, aby přestal budovat jaderné zbraně, píše britský konzervativní deník Daily Telegraph.

4. 3. 2009

Barack Obama odmietol ako nepresnú správu, že Rusku ponúkol zrušiť plány na rozmiestnenie protiraketového systému v strednej Európe výmenou za pomoc v otázke Iránu. Noviny New York Times uviedli, že Obama v liste ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi navrhoval zrušenie plánov na protiraketový štít, ak Rusko pomôže s Iránom. List odovzdali Medvedevovi minulý mesiac. Obama uviedol, že novinová správa charakterizovala list nepresne. ... Správu denníka New York Times dnes poprel aj Medvedev. Ruský prezident na tlačovej konferencii v Madride vyhlásil, že Moskva bude spolupracovať s USA v otázke Iránu a je tiež pripravená rokovať so Spojenými štátmi a Európou o spoločných plánoch protiraketovej obrany.

Ruský prezident Medvedev v utorok v reakcii na Obamov list vyhlásil, že nie je "produktívne" spájať americký obranný systém v strednej Európe s problematickým iránsky jadrovým programom tak, ako to robí Washington. "Ak hovoríme o akejkoľvek výmene, takto otázka nestála, pretože to nie je produktívne," uviedol Medvedev na spoločnej tlačovej konferencii so španielskym premiérom Josém Luisom Zapaterom.

SME: Obama odmietol nepresnú správu o obsahu listu pre ruského prezidenta ZDE

SITA/AP : Obama prezradil, čo bolo v liste Medvedevovi ZDE
3. 3. 2009

Existující a plánované kapacity v samotných USA brání 99% populace

Pokud má být v Evropě nějaký prvek protiraketové obrany plnící úkol obrany bojiště, jako nejvhodnější se jeví umístění původně námořních antiraket Standard SM-3 nebo pozemních KEI na stávajících leteckých základnách v německém Rammsteinu a tureckém Incirliku kombinované s mobilními X-band radary v Ázerbájdžánu a Kataru. Podobného výsledku je možné dosáhnout i permanentním umístěním bojových lodí LCS třídy Aegis s antiraketami SM-3 v evropských vodách, náklady na tuto variantu by však byly výrazně vyšší. Stávající varianta prosazovaná MDA - systém GMD s antiraketami v Polsku s radarem v ČR - se jeví jako nevýhodná z finančních, technických i politických důvodů. Takové jsou ve stručnosti závěry studie Options for Deploying Missile Defenses in Europe, kterou zpracoval poradní orgán Kongresu - Congressional Budget Office na vyžádání členky Sněmovny reprezentantů Ellen Tauscherové.

3. 3. 2009

"Astrologii nevěřím. Proti mnoha jejím moderním obhájcům se držím pokrokového stanoviska z konce 15. století, jak je formuloval jeden náš tehdejší čelný historik, horlící proti astrologům a německým pranostikářům: 'To umění můž v sobě býti pravé; ale by to všechno mělo být tak, jakož oni pravili aneb psali, byli by co bohové... protož těm pranostikářům tolik sluší věřiti jako jiným lhářům'", napsal Záviš Kalandra v článku Happy end v různém vydání (1937). Při četbě předpovědi thinktanku LEAP/E2020 na 4. čtvrtletí 2009 jsem jaksi automaticky sáhl po starém Kalandrově textu. Skutečně těm hochům vše nachlup přesně vychází už od února 2006? Opravdu nás teď čeká "Fáze 5"? Máme co dělat s jakousi asimovovskou psychohistorií, nebo jde o něco jiného? A co si s jejich věštbou vůbec počneme?

4. 3. 2009
Tisková zpráva koordinátorů Hradeckého prohlášení

Dnes uplynul měsíc od vyhlášení tzv. Hradeckého prohlášení, v němž členové akademických senátů řady českých univerzit i fakult kritizovali tzv. Bílou knihu terciárního vzdělávání i proces její přípravy.

K tomu: Tomáš Koloc, "Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít" ZDE

4. 3. 2009

Vyjádření výkonného výboru Demokratické výzvy SZ k usnesením přijatým na ÚRK 26.2.2009 a RR 28.2.2009

Výkonný výbor Demokratické výzvy SZ

Předsednictvu SZ, RR SZ, ÚRK SZ a všem členkám a členům Strany zelených

Věc: Vyjádření výkonného výboru Demokratické výzvy Strany zelených k usnesením přijatým na ÚRK 26.2.2009 a RR 28.2.2009

V Praze dne 4.3.2009

Vážené členky a členové předsednictva SZ, vážené členky a členové ÚRK SZ, vážené členky

a členové RR SZ, vážené členky a členové Strany zelených,

vzhledem k přijatým usnesením ÚRK a RR k činnosti Demokratické výzvy, dále k tomu, že kandidáti Demokratické výzvy nebyli připuštěni na kandidátku do evropských voleb, dále proto, že nechceme, aby případný neúspěch v těchto volbách byl připisován aktivitám Demokratické výzvy SZ a v neposlední řadě jako výraz naší dobré vůle a ochoty komunikovat a spolupracovat s orgány Strany zelených se výbor Demokratické výzvy rozhodl učinit následující opatření:

4. 3. 2009

Existence "předsednictva", a proplácení cestovních náhrad členů rady na tato "jednání" které zákon nezná, stejně jako existence "místopředsedů" s vyššími platy - to byl obsah jednání Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny v souvislosti s projednáváním Zprávy Rady ČRo o hospodaření Českého rozhlasu za rok 2007. Rada je totiž ze zákona odpovědná ze své činnosti poslancům. Radu na jednání zastupovala místopředsedkyně Dana Jaklová (ODS), místopředseda Jíša a člen Rady Tomáš Ratiborský (ODS).

Jelikož se Radou zabývá kontrolní výbor už podruhé, předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) si nechal vypracovat právní analýzu Parlamentním institutem, ze které vyplývá, že interní jednací řád Rady nelze nadřazovat nad zákon o Českém rozhlase a nesmí s ním být v rozporu. Což je logické konstatování. V rozpravě požadoval i poslanec Ježek (ODS), aby hospodaření Rady ČRo prověřil NKÚ. Výbor se okrajově dotkl i situace okolo legality vysílání Radia Wave. K tomu Ježek uvedl, že mu připadá, že se jedná o "boj o frekvence". Nakonec bylo na návrh předsedy výboru navrženo usnesení, aby soulad jednacího řádu a zákona prověřil kulturní výbor Sněmovny. Ten ovšem není schopen už více než rok rozhodnout o několika stížnostech na porušení zákona jednotlivými členy Rady. Důvodem byla vždy blokace usnesení ze strany poslanců ODS. Dále předseda Koníček navrhl usnesení, že jednání předsednictva Rady ČRo je v rozporu se Zákonem o Českém rozhlase. Koníček si vyžádal i další informace k Rádiu Wave a hodnocení rozhlasových stanic ČRo. Výbor přijal návrhy všemi sedmi přítomnými hlasy.

K tomu: Štěpán Kotrba: Rada Českého rozhlasu stále lže - a to nejen o Rádiu Wave ZDE

Wave jako TÉMA BL
4. 3. 2009

Mám kamaráda. Má polské státní občanství, ale již několik let žije a pracuje v Praze. Platí zde daně a také sociální a zdravotní pojištění. A platí víc, než průměrný český občan. Je to také milovník fotbalu. A tak se rozhodl, že společně se svým kamarádem – také Polákem – se vydá na tahák příštího ligového kola – Slavie – Baník, píše čtenář Viktor Talský.

4. 3. 2009

KD│Když jsem studoval v Sovětském svazu, v posledních měsících Gorbačovovy vlády má bytná vždy venčila psa v tutéž noční hodinu. Protože byla zima a já psy nemiloval, rozhodl jsem se, že s ní nepůjdu. Ale když se počasí zlepšilo, jednou jsem se k ní připojil a zjistil, že se ve stejnou dobu potkala s několika jinými majiteli psů. To načasování nebylo náhodné. Ŕíkali tomu Psí hodina - v době, kdy běžel státní zpravodajský pořad Vremja, prostě odešli z domu, píše Gary Younge v příštím vydání týdeníku The Nation.

I když byli frustrovaní, nikdo neměl podezření, že by supervelmoc, která jim tak lezla na nervy, mohla brzy zkolabovat. Strana byla dosud u moci a stát měl k dispozici impozantní armádu. Ale z této noční rutiny pasivní rezistence bylo jasné, že systém neselhává jen ve funkci dodavatele zboží a služeb; současně s tím ztratil i kredibilitu. Měl moc, ale postrádal vliv.

5. 3. 2009

KD│Ruský plynový monopol Gazprom uvažuje o tom, že by v Německu postavil jeden až dva obří podzemní zásobníky na zemní plyn určený Evropské unii. Tvrdí, že by to odstranilo riziko nerovnoměrných dodávek suroviny a zvýšilo energitickou bezpečnost Evropy, zejména s ohledem na nestabilní situaci na Ukrajině. V článku Stefana Nicoly o tom informovala UPI.

3. 3. 2009

Dvacet let po pádu berlínské zdi bylo sděleno západním vedoucím představitelům, že v "nových" zemích Evropské unie na Východě dojde zřejmě k likvidaci pěti milionů pracovních příležitostí, pokud nebudou podniknuty radikální kroky na jejich finanční záchranu.

3. 3. 2009

KD│Proud zlata z Východní Evropy se zastavil. Globální virus sráží polovinu kontinentu na kolena a západním lídrům je pomalu jasné, že mají problém: Kvůli těm, kdo vložili své peníze do dynamických východoevropských trhů, ale také kvůli těm kdo věřili, že eurozóna je oázou stability, napsal Roger Boyes pro TimesOnline.

3. 3. 2009

Růst české ekonomiky byl v posledních dvaceti letech postaven na základních dvou faktorech: laciné pracovní síle a přílivu zahraničních investic, podpořených investičními pobídkami. Leč - stejně lacinou, ne-li ještě lacinější pracovní sílu mohou nabídnout další 3 až 4 miliardy lidí na této planetě. V každodenní praxi nás o tom mohly přesvědčit pracovní agentury, které do ČR přivážely po desetitisících levnější pracovní sílu z Vietnamu, Ukrajiny, Mongolska a dalších zemí. Můžeme se shodnout na tom, že prostřednictvím koncepce laciné pracovní síly cesta k budoucí prosperitě rozhodně nepovede. A co zahraniční kapitál? Vezme „roha“?

4. 3. 2009

DOKUMENT - ANALÝZA ČMKOS

Martin Fassmann, Jaroslav Ungerman
Hodnocení vládního protikrizového plánu vlády a odhad ekonomického růstu v roce 2009 (zpracováno ke dni 2. 3. 2009)

Motto:

Mirek Topolánek – 2. prosince 2008 v Parlamentu hovoří o scénářích rozvoje české ekonomiky v roce 2009 - "První z nich nazvěme krizový - to je, když dynamika růstu HDP bude v roce 2009 klesat výrazně pod dvě procenta. Druhý scénář nazývám pesimistický - to je, když se dynamika růstu HDP v příštím roce bude pohybovat mezi dvěma až třemi procenty. Třetí, dnes očekávaný scénář je, pokud se dynamika růstu HDP příští rok bude pohybovat někde kolem tří procent a za čtvrté optimistický scénář - dynamika růstu se bude pohybovat v roce 2009 nad čtyřmi procenty. Ten poslední dnes pokládám, stejně jako vy, za méně reálný,"

Když v první polovině ledna upozornila ČMKOS, že česká ekonomika stojí před bezprecedentním poklesem výroby a téměř na prahu hospodářské katastrofy, byla tato tvrzení považována za poplašné zprávy a byla všemožně nejen v mediích, ale i v řadách oficiálních politiků, zlehčována.

3. 3. 2009

ANALÝZA PŘÍČIN A VÝCHODISEK

Dnes již je zřejmé, že na rozdíl od původních iluzí, podle nichž šlo jen o krizi hypotéčních úvěrů v USA, byla to jen špička ledovce. Dnes již končí i další postupná iluze, že jde „jen“ o globální finanční krizi, charakterizovanou strmým pádem kapitálových a peněžních trhů i předních bankovních domů, zamrznutím nejen peněz, ale i důvěry. Navíc a hlavně se již projevuje i krize reálné ekonomiky, i její „zamrzávání“. V USA a v některých, zejména evropských zemích sestup ekonomik přerostl již do ledových vod záporného růstu. Je to důsledek, nebo naopak příčina finanční krize?

kníže Grigorij Alexandrovič Potěmkin
3. 3. 2009

Podle známé historky se kníže Grigorij Alexandrovič Potěmkin snažil přesvědčit carevnu Kateřinu II., že peníze vynaložené na dobytí Krymu nebyly vyhozeny z okna. Zaranžoval tedy představení, které předstíralo vysokou urbanizovanost a vůbec civilizovanost krymského území. Tímto kolosálním podfukem si ministr paradoxně vysloužil nesmrtelnost.

Také Češi mají nejméně jednoho knížete -- a jednoho místopředsedu vlády -- s ohromnou touhou po nesmrtelnosti.

2. 3. 2009

Dovoluji si Vám poslat dopisy, které ukazují, že projevovat nesouhlas bude v dohledné době v ČR možné již jen v hospodách. Posílám je v předstihu, Iniciativa Ne základnám bude dnes navrhovat postup řešení, píše Václav Novotný z iniciativy Ne základnám.

Dne 27.2.09 jsem já ohlásil na 4.-5.4.09 shromáždění na Hradčanské náměstí. Tušil jsem, co přijde. K pozemkům "dočasně užívaným policií" přidali i Pohořelec. Tam byla poslední demonstrace proti Bushovi. Manželka blokla dne 27.2.09 Václavské náměstí na stejný termín, tj. 4.-5.4.09. Bylo to po bleskové dohodě v rámci koordinace Ne základnám. Prý to nejde, budou se tam konat "velikonoční trhy". Projel jsem si stránky MČ Praha 1, žádnou výstavu nikde neuvádějí.

3. 3. 2009

Dle obskurního článku Kateřiny Eliášové s titulkem "Rusko uspělo, Češi jsou proti radaru, slyšeli poslanci" na serveru Aktuálně "to tak zvokajšku vyzerá".

Ruští agenti operující na území České republiky pomohli ovlivnit mínění veřejnosti v otázce radaru. I to slyšeli poslanci obranného výboru od tajných služeb, když minulý týden rozebírali výroční zprávu vojenské rozvědky. "Slyšeli jsme, že ruské síly tady pracují dál a vhledem k tomu výsledku veřejného mínění myslím, že úspěšně," řekl deníku Aktuálně.cz aktér schůzky, který setkání popisoval pouze pod podmínkou anonymity. ... Ve zprávě z loňského září se mimo jiné píše o zvýšeném pohybu ruských špionů na našem území a jejich zájmu o projekt protiraketové obrany. ... Tajné služby podle citovaného zdroje přiznaly, že značný podíl na tom mají právě ruští agenti. "Pokoušejí se ovlivnit politické rozhodování, rozhodování na úrovni státní zprávy a pracují i s médii. Snaží se ovlivnit veřejné mínění ve svůj prospěch," vysvětlil.

Kdyby autorka článku nebyla hloupá, položila by sobě, tázanému "anonymnímu zdroji" i nám všem prostou a logickou otázku: jestliže to vojenská rozvědka VÍ A MÁ DŮKAZY, tak proč proti "ruským" agentům NEZASÁHLA a nenechala je zatknout a odsoudit za špionáž, případně vyhostit? A pokud o tom vojenské zpravodajství NIC KONKRÉTNĚ NEVÍ a pouze SPEKULUJE, tak za co své agenty český stát platí? Kdyby editor nebyl stejný hlupák, nikdy by takovouto slátaninu nevydal. Ale server Aktuálně neklade vysoké inteligenční nároky ani na autory, ani na editory, ani na čtenáře.

4. 3. 2009
Milan Kubek
reakce předsedy České lékařské komory Milana Kubka na útok Mladé fronty Dnes a Hospodářských novin - otevřený dopis lékařkám
Hurghada 3. března 2009

Vážené kolegyně, obracím se na Vás formou otevřeného dopisu. V této chvíli jsem s rodinou na dovolené mimo republiku a s úžasem a rozhořčením sleduji mediální výstupy z mého vystoupení před zdravotním výborem PSP, zejména pak články v Mladé frontě Dnes. Nejprve mi dovolte konstatovat, že jsem v žádném případě nekritizoval a nezlehčoval Vaši práci, které si nesmírně vážím, stejně jako práce kolegů lékařů. Při svém povolání a činnosti ve funkcích nerozlišuji mezi lékaři a lékařkami.

4. 3. 2009

Zdravotnictví škodí feminizace, pravil prezident České lékařské komory a označil podle Mladé fronty Dnes na posledním zasedání zdravotního výboru sněmovny "feminizaci" za druhou nejdůležitější příčinu krize českého zdravotnictví - hned po stárnutí lékařů a jejich odchodech do důchodu. Podle mluvčího ČLK Sojky ale Kubek jen uvedl statistická čísla své prezentace a trend označil za problém, neboť lékařky ve stávajícím systému zdravotnictví nemají dostatečné podmínky k přebírání rolí, které se na rodinu a děti neohlížejí . "K té práci patří i noční a víkendové služby. Pro ženy je mnohem náročnější stihnout rodinu a chodit na služby," konstatuje Michal Sojka. V roce 2002 tvořily lékařky 51,8 procenta, v roce 2007 se podíl žen zvýšil na 52,7 procenta. Kdyby nebylo přebytku lékařek, hovořil by Kubek o nedostatku lékařů. A jeho profesní komora by tlačila na zvýšení jejich platu... Protože o peníze jde až v první řadě. Při ústavní rovnosti žen a mužů, zachování genderové rovnosti a politické korektnosti ovšem nelze žádat příspěvek na služku či babysitting pouze pro lékařky.

"Já nemám nic proti ženám, ale ženy pochopitelně, protože mají dvě role - musí zvládat kromě práce také rodinu a děti - tak pochopitelně pracovní nasazení žen nemůže být nikdy srovnatelné s pracovním nasazením mužů," říká Kubek na audiozáznamu. Pracovní nasazení šedých buněk mozkových by ovšem přepracovanému muži-lékaři napovědělo, že má své myšlenky formulovat jinak. Nestalo se tak. Bohužel.

4. 3. 2009
otevřený dopis Gender Studies

Vážený pane prezidente, v pondělním tisku se objevily Vaše výroky o lékařských schopnostech a výkonech žen – lékařek, které jste pronesl na posledním zasedání zdravotního výboru v Parlamentu ČR. Vysoký počet žen – lékařek je podle Vás negativním trendem a druhým největším důvodem krize současného českého zdravotnictví. Nikde neuvádíte, z čeho své závěry odvozujete a zda jste je jako představitel profesního sdružení Česká lékařská komora konzultoval s členy a především členkami, které jste svým prohlášením poškodil nejvíce.

3. 3. 2009

Masarykova dělnická akademie pořádá seminář na téma "Slaďování rodinného a profesního života: potřebujeme ženy na trhu práce?" ve středu 18. března 2009 v 17.30 ve Steinerově sále Lidového domu, Hybernská 7, Praha 1 .

Diskusní příspěvky přednesou ředitel institutu CERGE - EI Doc. Ing. Štěpán Jurajda, PhD; vedoucí oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu AV ČR PhDr. Alena Křížková, PhD; ředitelka Gender Studies, o. p. s. Mgr. Linda Sokačová. Moderuje vedoucí týmu pro rovné příležitosti stínového ministerstva pro ženu a rodinu ČSSD Mgr. Michaela Marksová-Tominová.

4. 3. 2009
Vystoupení JUDr. PhDr. Jaroslava Kuby, CSc. na semináři Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu na téma "Důsledky zakotvení listiny základních práv v Lisabonské smlouvě EU", úterý 3. března 2009, 14:00 - 17:30

Dopady případného zrušení československých prezidentských dekretů na český právní řád jsou problémem, na který se s obavami pohlíží v souvislosti s tzv."Lisabonskou smlouvou" a jejím provázáním s "Listinou základních práv EU ze dne 7. 12. 2000, ve znění upraveném dne 12. 12. 2007". Ve svém výkladu, budu zmíněný dokument dále uvádět jen jako "unijní listinu". Jak z následujícího výkladu vyplyne, je nutno se nejprve stručně zmínit o její právní síle a specifiku jejího uplatnění vůči členským státům, a dále o diskutabilní zvláštnosti úpravy jejích výkladových pravidel.

3. 3. 2009


Krutosti štěstí
učíš mě. Krutostí lásky
mučíš mě. Snad chceš
mít ze mne smolnici,
vysokým ohněm
hořící. Nemohu však
už hořet výš. To celý
na prach shořím
spíš. Poslední kapka
smůly mé kéž také
tebe sežehne.

V úterý 3. března 2009 zemřel v Thomayerově nemocnici ve věku šestaosmdesáti let spisovatel Jan Vladislav, píše Petr Kotyk z Památníku národního písemnictví.

Jan Vladislav (vlastním jménem Ladislav Bambásek) se narodil 15. ledna 1923. Byl to především básník, ale z politických důvodů mohl publikovat za komunismu většinou jen překlady, jimiž v šedesátých letech v Československu proslul. V roce 1968 založil Kruh nezávislých spisovatelů a až r. 1969 mohl ukončit svá studia na pražské FFUK doktorátem z filozofie. Po invazi r. 1968 byl opět zakázán. Založil samizdatovou edici Kvart. Podepsal Chartu 77 a v roce 1981 byl donucen emigrovat do Francie. R. 2003 se vrátil do Prahy.

Jan Čulík psal o Vladislavově poezii, vydávané v exilu, ve své knize o české literatuře v zahraničí, ZDE

Pohřeb Jana Vladislava se koná v úterý 10. března v 15 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

4. 3. 2009
tisková zpráva

Je sobota 28. února, nádražní restaurace v Ústí nad Orlicí je přeplněná k prasknutí. Těžký vzduch rozviřuje příchod Olgy Sommerové, senátora Jaromíra Štětiny, Eduarda Hrubeše, děkana PřF UK v Praze Pavla Kováře, proděkana Technické univerzity v Liberci prof. Jiřího Suchomela, historika z Univerzity Hradec Králové prof. Františka Musila a dalších hostů. Účastníků je na šest desítek a sjeli se sem z celé republiky. Tyto lidi spojila snaha o záchranu staniční budovy v Ústí nad Orlicí postavené roku 1874, která má ustoupit plánované výstavbě železničního koridoru.

2. 3. 2009

"Milí sociální demokraté z Ostravy, chcete platit za lidi poplatky ve fifejdské nemocnici, klidně si je plaťte. Já vám za to jako křesťanský ministr financí nepřevedu majetek nemocnice ze státu na město. Je to nekřesťanské."

Tak nějak by mohl začínat dopis lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska, který se mstí za rozhodnutí Zastupitelstva města Ostravy. Zastupitelstvo rozhodlo hradit za pacienty 30 Kč poplatek v Městské nemocnici. A proč by mělo ministerstvo financí převést majetek na město? Protože město Ostrava nakládala s nemocnicí, jako by byla jeji majetek, investovala do ni nemalé finanční prostředky a dotovala její provoz. Až po čase se ukázalo, že 90 % budov a pozemků patří státu a ne městu.

3. 3. 2009

Kdo by nezaslechl v médiích časté uctivě vyslovované zmínky o nejmocnějších mužích. Lidé v médiích milují nejmocnější muže. Musejí jim něčím velice imponovat. Ani jeden z nejmocnějších ale nedokáže ze světa sprovodit jedinou nemoc, ani jeden nedokáže odstranit ze světa bídu a hlad, ani jeden nejmocnější si nedokáže prodloužit svůj vlastní život ani o jedinou vteřinu. Ani jeden nedokáže jediného člověka zbavit bolesti nad ztrátou blízkého člověka. Respekt tedy nutně musí budit rozsahem armády a nejmodernějších zbraní, které jsou schopni za sebou soustředit a potencí takové armády toho na světě co nejvíce zničit a rozmlátit. Ti nejmocnější z nejmocnějších pak jistě možností vyhodit do povětří celou planetu. Opravdu úctyhodné.

2. 3. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V únoru 2009 přispělo celkem 180 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 35 220.46 Kč. Příjem z reklamy byl 10 200 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 99 040.99 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2009 Riskantní populismus   
4. 3. 2009 Co dělat proti krizi Jindřich  Kalous
3. 3. 2009 Krize se prohlubuje   
3. 3. 2009 Nová železná opona "rozdělí chudé a bohaté v EU"   
3. 3. 2009 Hospodářský kolaps Východní Evropy by ohrozil i Západ   
3. 3. 2009 Izraelská vláda sklidila kritiku za protiraketovou obranu   
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
3. 3. 2009 LEAP/E2020: Havraní soud nad moderní civilizací? Karel  Dolejší
2. 3. 2009 Dahrendorfova vakcína proti nesvobodě Karel  Dolejší
2. 3. 2009 Americká pojišťovna zaznamenala ztráty 61,7 miliard dolarů   

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2009 Medveděv jednoduše odmítl stát se rukojmím Teheránu Karel  Dolejší
4. 3. 2009 Riskantní populismus   
3. 3. 2009 Obama zahájil v Teheránu "holywoodskou diplomacii"   
3. 3. 2009 Vondra, Schwarzenberg, Potěmkin Karel  Dolejší
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
2. 3. 2009 Izrael plánuje na západním břehu Jordánu výstavbu 73 300 nových domů   
1. 3. 2009 Potvrzeno: Obama přijede do Prahy 5. dubna   
28. 2. 2009 Mimořádně velký pokles ohrožuje Obamovy plány na oživení ekonomiky   
27. 2. 2009 Republikáni kritizují obrovský Obamův rozpočet - v hodnotě 3,5 bilionu dolarů   
27. 2. 2009 Obamův záchranný plán prý v ekonomické krizi neobstojí   

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Ukrajina se žene do propasti   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Vidět mladšího člověka na cestě k volbám bylo jak vidět bílou vránu   
27. 10. 2008 Černé bláto a zelená bažina Štěpán  Kotrba

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner

Čína RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Německo získalo miliardové objednávky z Číny   
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2009 Britský ministr spravedlnosti vetoval zveřejnění vládních záznamů o rozhodnutí zaútočit na Irák   
25. 2. 2009 Konec iluzí o manévrovém boji v Afghánistánu   
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2009 Britská vláda "zneužívá strachu" k likvidaci demokratických svobod   
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2009 MŠMT pokračuje v neprůhledné přípravě školské reformy   
27. 2. 2009 70 procent evropských absolventů anglických vysokých škol nesplácí půjčky na školné :) Jan  Čulík
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2009 Medveděv jednoduše odmítl stát se rukojmím Teheránu Karel  Dolejší
3. 3. 2009 Obama zahájil v Teheránu "holywoodskou diplomacii"   
3. 3. 2009 Vondra, Schwarzenberg, Potěmkin Karel  Dolejší
3. 3. 2009 Izraelská vláda sklidila kritiku za protiraketovou obranu   
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
3. 3. 2009 Obama nabídl Rusům, že zruší projekt raketové obrany   
3. 3. 2009 Medveděv odmítl "Obamovu nabídku" ohledně raketové obrany   
1. 3. 2009 Potvrzeno: Obama přijede do Prahy 5. dubna   
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
26. 2. 2009 Záskok za česká média -- aneb informace o jednání v Bruselu Jan  Neoral

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2009 Zemřel spisovatel Jan Vladislav   
2. 3. 2009 Lidé nečtou Josef  Vít
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší