7. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 6. 2007

Prezident George Bush charakterizoval jako "zajímavý" návrh ruského prezidenta Putina jak vyřešit konflikt mezi Ruskem a USA o plánované americké raketové obraně.

Putin Bushovi na jednání G8 navrhl, že Rusko i USA by mohly používat radarový systém v Ázerbajdžánu a na jeho základě vybudovat raketový obranný štít nad celou Evropou.

Sloupek

jen zaváté stopy
starý klobouk vepřový
nikdo nic nepochopí
nikdo se nic
nedoví

z autorova blogu vybral Štefan Švec

7. 6. 2007

Vedoucí představitelé skupiny G8 souhlasí, že budou usilovat o "podstatné" snížení emisí skleníkových plynů v boji proti globálnímu oteplování.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že G8 bude vyjednávat v rámci OSN s cílem nahradit dosavadní smlouvu z Kjóta do konce roku 2009.

7. 6. 2007

Evropští vedoucí představitelé vyjádřili zoufalství nad rozhodnutím amerického prezidenta Bushe z 1. června žádat o vytvoření dlouhodobého dialogu mezi 15 zeměmi, které mají nejvyšší emise skleníkových plynů. Tento plán je podle nich další oddalovací taktikou, která má Bushově vládě umožnit, aby vytvářela dojem, jako že se snaží spolupracovat s mezinárodní komunitou v boji proti globálnímu oteplování, zatímco ve skutečnosti nespolupracuje. Taková akce by podle nich odklonila pozornost od obtížné práce na této problematice, která se dělá v rámci procesu protokolu z Kjóta.

7. 6. 2007

Prezident George Bush odejel, a co bude s americkým radarem dál? Bude stát na českém území, nebo ne? Otázka má několik možných odpovědí, z nichž každá závisí na rozhodnutí někoho jiného než české vlády nebo české veřejnosti. Bude-li americká strana úspěšná v Polsku a dospěje k dohodám o rozmístění svých zařízení ve střední Evropě také s Ruskem a důležitými státy Evropské unie, pak radar na českém území stát bude. Česká vláda nemá jinou možnost, než poslechnout Washington, a na tom nic nezmění ani Topolánkovo slovní siláctví, působící spíše jako folklór.

7. 6. 2007

Myslel jsem, že mě na stávající politické scéně nepřekvapí už vůbec nic. Chyba lávky! Minulý týden mě doslova a do písmena šokovala časová souvztažnost dvou, den po sobě jdoucích zpráv.

7. 6. 2007

Byla cesta amerického prezidenta do Česka jen "společenským" výletem končícího vůdce supervelmoci?

O tom, že se nejedná zkratkovité „podšprajcnutí“, ale relevantní pohled, se lze přesvědčit z krátké rekapitulace návštěvy prezidenta USA v České republice. To co George Bush slíbil, bude de facto řešit jeho nástupce nebo jiní evropští premiéři z NATO a ne on jakožto prezident v úřadě končící.

Bush přijel, projel střeženými trasami, vedl rozhovory mezi čtyřmi očima, něco sdělil novinářům, něco přednesl na konferenci. Ne, že by nebyly dotazy, ale ty nebyly součástí programu.

Michael Marčák: Unáhlil jste se, proučíku. Ten radar nebyl proti nám... i když...
7. 6. 2007

7. 6. 2007

Reportéru MFD Teodoru Marjanovičovi podal Bush ruku uměřeně zdálky, takže se Marjanovič musel úslužně natáhnout přes celý stůl. Situace se však zcela obrátila v Praze, kde se při podávání ruku úslužně natahoval zase George Bush . Pročpak asi? Kdo byl tím nesmírně důležitým člověkem? Natan Ščaranskij, předseda Adelsonova institutu pro strategické studie.

Jak o tom psal nedávno v Britských listech Karel Dolejší: Pražskou konferenci o lidských právech, jíž se tu Bush účastnil, organizovalo prazvláštní uskupení neokonzervativců, Palestince nenávidících disidentských "humanistů" židovského původu a bývalého českého prezidenta, kterou financuje jistý provozovatel kasin z Las Vegas. O této konferenci přezdívané Davos pro disidenty, kterou  v Praze během návštěvy prezidenta Bushe 4.-6. června pořádají jeho spřízněné duše Natan Ščaranskij, Václav Havel a José Maria Aznar, referuje neokonzervativní The Weekly Standard .

Podrobněji například Lyndon Larouche: Vegas Mogul Sponsoring Bush Speech at Eastern Europe Provocation Conference ZDE
Orly Halpern: Former Refusenik Renews Push for DemocratizationZDE

Karel Dolejší: Boj za 'svobodu a demokracii' opět na scéně; s falešnými tóny ZDE

Ščaranskij je pro Bushe daleko důležitější než Teodor Marjanovič. |

7. 6. 2007

Ekonomické statistiky, které se dne 5. června objevily téměř ve všech sdělovacích prostředcích, hnuly žlučí nejméně dvěma třetinám obyvatelstva, které je pod hranicí průměrného příjmu. Tučné titulky inzerovaly tzv. vládní úspěchy zcela neomaleně a naplnily tak beze zbytku známý aforismus, který charakterizuje informační a desinformační sdělení takto: 1, Lež, 2, Sprostá, lež, 3, Statistika. Máme se radovat z toho, že "mzdy vzrostly o 1500 Kč a že Češi za poslední rok dostali přidáno skoro o 1500 Kč." Pražané prý dostali přidáno dokonce 1700 Kč. Možná je to tím, že jsou zde umístěné centrální úřady. Průměrný plat občana je ovšem na míle vzdálený od astronomických příjmů managementu. Z hlediska objektivity by měl být uváděn tzv. statistický median, kdy 50%, procent případů má vyšší plat a stejné množství zkoumaných případů má nižší plat.

7. 6. 2007

V souvislosti s návštěvou G. W. Bushe se strhla lavina analogií, jak hodnotit pohledy na jednotlivé formy americko-české spolupráce. Určité srovnání nám mohou poskytnout i výjevy ze života zvířat.

7. 6. 2007

V BL se začalo diskutovat o času Jurije Gagarina a o životě v Československu začátkem šedesátých let. Zajímavé u toho je nejen, že se toho účastní tolik lidí, ale že ta diskuse vlastně začala kritickým komentářem šéfredaktora Jana Čulíka na text Štěpána Kotrby. Mně na téhle diskusi nejvíc zajímá, jak čtenáři hned může bude jasné, že subjektivní vidění dělá z jediné věci něco, co je popisováno od různých lidí, jako kdyby to byly rozlišné zážitky, a že od účastníků historického procesu se vlastně dá očekávat hodně, ale asi jen málokdy objektivní posudek.

7. 6. 2007

Se zaujetím jsem přečetl článek pana Rolčíka "Jsme národem lokajů a přičinlivých služebníčků", jako ostatně ne poprvé. Musím přiznat, že mě moc nepřekvapily adorační pamflety v příloze MF DNES "Kavárna", na které pan Rolčík ve svém textu odkazuje, lidí typu Ulč, Buchert a Marjanovič; avšak určitým zklamáním pro mne znamenal článek politologa Pavla Barši, jehož si vážím za pronikavé reflexe, týkající se především izraelsko-palestinského konfliktu. Jako jeden z mála v českém akademickém a mediálním prostředí poukazuje na skutečnost, že tato neuralgická kauza hraje daleko za hranice ilegální izraelské zdi a nespočet checkpointů a bariér. Tento spor již výrazně několik desetiletí ovlivňuje dění nejen v regionu, ale na celém světě, a dokud nebude obstojně vyřešen, chaos a neklid minimálně na Blízkém a Středním Východě neutichne.

7. 6. 2007

Radikální feministka a profesorka ženských studií v Berlíně Christina Thürmer-Rohr ve studii pojednávající o nenávisti říká, že mužská společnost nemá zájem na tom, aby ženy projevovaly negativní city nebo postoje. Dokládá to na společensko-historickém fenoménu "normální ženskosti", který tyto postoje a city ženám nedovoluje.

Součástí dějin žen je proto zvláštní psycho-hygiena, která neposkytuje mnoho legitimních možností, aby ženy otevřeně projevovaly negaci. Od žen se naopak očekává, že budou vystupovat jako mírumilovná stvoření, která jsou mimořádně kvalifikovaná pro projevy citů lásky a pokojného zachování života.

Jana Dráská, Eva Grafová, Dagmar Fisteinová a Alexandra Štefanová: Bojovali na všech frontách
7. 6. 2007

ČTENÍ NA POKRAČOVÁNÍ

1. Z emigrace do služeb Intelligence Service

Přinášíme vám na pokračování příběhy z knihy vzpomínek československých židovských vojáků a odbojářů z druhé světové války, kteří na frontách 2. světové války bojovali proti nacismu a fašismu, s názvem Bojovali na všech frontách. Její vydání inspiroval Historický ústav AV ČR a připravila ji Jana Dráská, Eva Grafová, Dagmar Fisteinová a Alexandra Štefanová . Vydalo občanské sdružení MAGEN, Občanská židovská společnost, květen 2007 Kniha vznikla s přispěním České rady pro oběti nacismu.

Ruth Tosková, rozená Ornsteinová, byla jedenáctileté dítě, když Hitler obsadil Československo. S otcem utekla přes Polsko do Anglie, kde strávila tři roky v dětském domově, a už v sedmnácti letech vstoupila do armády. V ženské pomocné jednotce britského armádního letectva (WAAF) přešla k oddílu žen, které pracovaly pro Intelligence Service, a v osvobozeném Bruselu pak pro britskou výzvědnou službu tlumočila výslechy německých zajatců. Dva dny po osvobození Bergen Belsenu se jí podařilo dostat se do tábora a najít tu svou matku. Po válce se paní Ruth dvakrát provdala. Jejím druhým manželem byl televizní komentátor Vladimír Tosek, s kterým se angažovala v pražském jaru 1968, a s ním pak opustila Československo podruhé. Dvacet let pak žila v emigraci a dnes má, jak říká, domovy dva, jeden v Praze a druhý v Londýně.

6. 6. 2007

Environmentální témata se i přes protesty českého prezidenta stávají jednou z priorit evropské politiky. A přestože v environmentálních otázkách není levo-pravicové schéma příliš smysluplným výkladovým rámcem, lze tvrdit, že západní levicové strany jsou v zelené části programů pravicovým oponentům důstojným soupeřem. Dokázala se také česká neradikální levice posunout směrem k západním standardům? Na tuto otázku bych rád odpověděl v následujícím srovnání.

K porovnání jsem vybral českou sociální demokracii a britské labouristy, a to ze dvou důvodů. Jednak čeští sociální demokraté na svůj vřelý vztah k britské Labour Party stále upozorňují, jednak je britská levice (stejně tak jako britská pravice) ve své environmentální politice skutečně vzorem i pro zbytek západní Evropy.

7. 6. 2007

POZVÁNKA

Masarykova dělnická akademie pořádá dne 14. června 2007 seminář "Reforma a jeji alternativy" Alternativní návrhy reforem představí Bohuslav Sobotka (ČSSD), Jiří Dolejš (KSČM), Vlastimil Tlustý (ODS). S komentářem k navrhům vystoupí ekonom Aleš Michl: "Jak ušetřit aneb efektivnější výdaje?

Čtvrtek 14. června 2007, 16 - 18 hodin, Parlament, Praha 1, Sněmovní 1, místnost č. 205. Registrace účastníků v den konání semináře bude probíhat od 15:30 hodin. Bezpečnostní režim budovy umožňuje vstup pouze po predložení průkazu totožnosti.

7. 6. 2007

Josef Provazník v týdeníku Strategie spekuluje, jakouže to musí mít hlavu posluchač nové stanice Českého rozhlasu Radio Česko, když je tak velká a jak k tomu přijdou ti, jejichž zakončení krku zůstalo malé. Ano, Rádio Česko nevsadilo na veřejnoprávně tupou a rozbředlou vizuální prezentaci studia Anfas, kterou mrhá už dlouho peníze koncesionářů dnes už konkurenční Radiožurnál. V jednoduchosti je síla. A temně červený obdélník s dvěma bílými, stylizovanými postavičkami - informačními symboly - v jinak nepestrých Lidových novinách přehlédnout nelze. Strohé sdělení, strohá prezentace, strohé zpravodajství a strohá publicistika po celý den. Mezinárodně srozumitelný symbol. Shoda znaku a významu. Sdělnost. Hlavní cíl kampaně je posílit image zpravodajsko publicistické stanice s nulovým podílem reklamních žvástů i hudby. Hlava plná množství informací. A to je něco, co Josef Provazník mít dlouho nebude... Nedivím se, že to v něm vzbuzuje závistivou frustraci. Studiu Kafka Design nezbývá, než za sérii vizuálů Rádia Česko vyseknout poklonu. Nevyprávíme pohádky. Máte svoji hlavu. Načerpejte informace. To podstatné. To jsou reklamní slogany, které nás budou upozorňovat celý červen na vysílání zpravodajské stanice Českého rozhlasu, vysílající nején na internetu, ale i na satelitu v paketu Czech Link, v DVB-T a na frekvencích BBC World Service v krajských městech České republiky a v Praze na 101,1 FM. Už jsem se bál, že odvahu k jednoduchosti a prvoplánové reklamní sdělnosti v českých, poněkud komunikačně zatuchlých poměrech už nikdo nenajde.

To podstatné: Radio Česko
Český rozhlas

7. 6. 2007

Rakouský spolkový kancléř Alfred Gusenbauer spolu se spolkovým ministrem životního prostředí Josefem Pröllem zaslali dlouho očekávaný dopis premiérovi Mirku Topolánkovi v souvislosti s problematikou jaderné elektrárny Temelín. Ze svého pohledu zde vyjadřují názor, že nebyla splněna všechna ujednání z Melku před sedmi léty o bezpečnosti Temelína. "Rakousko proto vyzývá Českou republiku, aby s ním zahájila jednání, jejichž cílem by bylo ukončení chování, jenž je v rozporu s dohodou, zajištění toho, že se toto jednání nebude opakovat a splnění dojednaných závazků", praví se doslova v dopise českému premiérovi.

7. 6. 2007
Jiřina Šiklová

Marxismus, který se přednášel na všech vysokých školách v letech padesátých a šedesátých jako tzv. společný základ, byl vysoce ideologická disciplína, která měla systematicky ovlivňovat celé generace vysokoškoláků. Měla je ideově homogenizovat, vytvářet z nich socialistickou inteligenci.

Už sám pojem inteligence byl ovšem v celém marxismu nejasný, neboť inteligence neměla jasné zakotvení v třídním rozdělení společnosti na vykořisťované a vykořisťovatele. Inteligence, ta děvka prodejná, jednou posluhovala církvi a podruhé kacířům, jednou byla lidová, podruhé vymýšlela koncepce na udržení moci stalinistům.

7. 6. 2007
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Abú Umar al-Baghdádí vyzval v poselství ke čtvrtému výročí okupace své stoupence, aby nebojovali s těmi, kdo "mají odlišný názor", především s příslušníky ostatních odbojových organizací. V audionahrávce zaslané na internet varoval, že iráčtí mudžáhidové nesmí připustit rozdělení svých řad. Upozornil, že rozpory mezi al-Qá'idou a Brigádami Revoluce 1920 vyvolala strana, která se zapojila do Američany řízeného politického procesu (čímž mínil Islámskou stranu Iráku) a prohlásil, že jde o dílo Satanovo. Vyzval odbojové skupiny, aby zachovávaly jednotu, neboť to, co je jim společné, je silnější než to, co je rozděluje. Zatímco po pádu Bagdádu bylo v Iráku jen několik málo mudžáhidů, nyní jsou jich tisíce a jejich strach z americké námořní pěchoty zmizel.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
6. 6. 2007

Čelný Bushův vyjednavač ohledně globálního oteplování ve středu odmítl prohlášení Tonyho Blaira, že doufá, že na summitu G8 Spojené státy podpoří konkretní opatření proti emisím skleníkových plynů.

James Connaughton, vysoký poradce prezidenta Bushe pro životní prostředí, uvedl, že Spojené státy jsou proti plánům stabilizovat zvýšení globálních teplot na dva stupně Celsia.

Představitelé skupiny GB mají jednat o globálním oteplování zítra. Connaughton sdělil reportérům: "Jsme proti cíli dvoustupňového omezení. Nejsme v tom sami - Japonsko, Rusko, Kanada i většina dalších zemí, s nimiž jsem hovořil, tento cíl z různých důvodů nepodporují. V této věci dosud neexistuje dohoda," dodal.

Podrobnosti v angličtině ZDE

6. 6. 2007

Programovou ředitelkou České televize bude paní Kateřina Fričová. Generální ředitel oznámil jméno nové ředitelky útvarů programu ČT na jednání Rady ČT, která jeho rozhodnutí vzala na vědomí. Kateřina Fričová nastoupí do ČT k 1. červenci t. r.

6. 6. 2007

Janem Potůčkem v Reflexu předjímané a všemi lidmi z branže očekávané jmenování Kateřiny Fričové programovou ředitelkou ČT je ranou pro všechny ty zachránce české kultůry, kteří doteď měli z veřejnoprávní televize dojnou krávu. Profesionálka. Lakomá Barka. Lokomotiva. To jsou přezdívky, které drobnou, jak komín kouřící ženu provázejí na její pouti elektronickými médii. Buldočí zaujatost, klid a důslednost. To jsou vlastnosti, které jsou jí vlastní. Z houfu regionálních kmitočtů vybudovala televizi Prima. Zná výrobu a její ceny z privátu jako málokdo, a tak jednání o cenách už nebude poznamenáno vydíráním ze strany lobbistických skupin či tvůrců. Ví, jak uvažují privátní dramaturgové. Ve Fričové přitom získává Janeček zásadní oporu pro ideu seriózní, korektní veřejné služby. Čili i lapsy a podrazy televizního zpravodajství a publicistiky nejspíše narazí na tvrdý odpor. Za šest let, co ji potkávám na mediálních konferencích, jsem nikdy nezažil jediný podraz, kterého by se účastnila, jedinou falešnou nabo nepravdivou informaci, kterou by poskytla, jedinou neférovost, kterou by iniciovala. A to je mezi televizními profesionály, bojujícími za pozice a zisky svých televizí na hladovějícím trhu skoro zázrak.

Hodně vytrvalosti, odvahy a hodně štěstí, paní ředitelko. Budete ho potřebovat. Jdete do války.

Prezident G.W. Bush při   konfetrenci v Černínském paláci. Foto pro Bílý dům Chris Greenberg
5. 6. 2007

DOKUMENT

George W. Bush
mezinárodní konference Demokracie a bezpečnost, Černínský palác 16:07 - 16:38, Praha

koš | Skupina "disidentů" z různých zemí světa se sešla v Praze s prezidentem Bushem a vyzvala představitele "demokratických" zemí k "důrazné" podpoře demokracie a lidských práv ve vztazích s "nedemokratickými" režimy. Své návrhy v tzv. Pražském dokumentu předali Georgi W. Bushovi. Při té příležitosti pronesl americký prezident projev.

Prezidente Ilvesi (prezident Estonska, podle diplomatického protokolu nejvýznamnější osoba mezi hosty - pozn. red.), ministře zahraničí Schwarzenbergu a vzácní hosté: Laura a já jsme potěšeni, že jsme opět v Praze, a oceňujeme vlídné uvítání v tomto historickém sále. Zítra se zúčastním summitu G8, kde se setkám s lídry největších světových ekonomik.

Vojenské základny USA ve světě
6. 6. 2007

ANALÝZA

Zdeněk Brousil

Rozmístění ozbrojených sil USA v zahraničí a na vlastním území, jejich organizace a vyzbrojování jsou ovlivňovány především geopolitickou situací. Skončením éry studené války se nebezpečí celosvětové konvenční nebo jaderné války stalo málo pravděpodobné a po pádu železné opony a rozpadu bývalého SSSR není potřebné udržovat v Evropě značné armádní síly. Po září 2001 se však pro USA objevily nové hrozby, které mají kořeny v jiných částech světa, nejsou uzavřené geopolitickými hranicemi jednotlivých států a vyžadují proto zcela nový přístup.

Zvláště nebezpečí mezinárodního terorismu předpokládá vzhledem ke své mnohotvárné podobě společná řešení a také konání směřující k zajištění národní i světové bezpečnosti.

6. 6. 2007

Měl jsem včera (5.6.) kolem 16. hod. cestu na Václavské náměstí, a tak jsem se zastavil na demonstraci nesoucí název Děkujeme, Ameriko. Názory organizátorů ani v nejmenším nesdílím, ale zajímalo mě, jací to lidé mohou přijít na podobnou akci. Manifestace podpory amerického prezidenta Bushe, zahraniční politiky USA a záměru vybudovat u nás radarovou základnu se odehrávala v dolní části náměstí, kde i ve "všedních" dnech postává mnoho cizinců ,a proto bylo velmi těžké odhadnout počet demonstrujících (nepočítal bych např. hlouček ruských turistů, kteří se v srdci demonstrace ocitli asi opravdu jen náhodou).

Ostatně sám moderátor tohoto podivného podvečerního setkání uznal, že lidí přišlo velmi málo. Dle mého nekvalifikovaného odhadu jich mohlo být tak 300, ale opravdu nevím. Na podiu vystoupily "osobnosti" české kultury i politiky, jako např. písničkář Pepa Nos nebo pan senátor Štětina, píše Jonáš Richter.

6. 6. 2007

V den, kdy Bush vytruboval, jak důležitá je demokracie, připomněl, jak je důležitý svobodný tisk. Pak se všichni začali smát, když byl tisk umlčen, píše v ironické poznámce z Prahy deník New York Times.

6. 6. 2007

Nemohl jsem se kdysi zbavit dojmu, při četbě Orwellova "Holdu Katalánsku", že mocenský boj mezi partajními komunisty podporovanými SSSR, anarchisty, socialisty a dalšími levicovými frakcemi měl všechny rysy zcela absurdní situace. Silný nepřítel by totiž měl opozici sdružovat s stmelovat, ne stavět její členy proti sobě. Je to otázka priorit a proto se domnívám, že představitelé iniciativy Ne základnám ztrácejí kurz.

4. 5. 2007

V dubnu 2007 přispělo celkem 97 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 18, 437.07 Kč . Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2007 částku 255 292.76 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
7. 6. 2007 Otázky Bushovi nebyly součástí programu Vladislav  Černík
7. 6. 2007 Putin Bushovi: Použijte radaru v Ázerbajdžánu   
6. 6. 2007 Vojensky nevzdělaní novináři Lubor  Kasal
6. 6. 2007 Hledání podpory i strategie Oskar  Krejčí
6. 6. 2007 Vojenské základny USA ve světě Zdeněk  Brousil
6. 6. 2007 Bush pozval ruské generály, aby si prohlédli projekt raketové obrany   
5. 6. 2007 Americký Kongres vyškrtl z obranného rozpočtu výdaje na stavbu protiraketové základny v Polsku   
5. 6. 2007 Politická kontroverze zastínila skutečnost, že raketový štít je nerealizovatelný   
5. 6. 2007 Nová ruská raketa Iskander-M bude zaměřena na americké základny v ČR a v Polsku   
5. 6. 2007 Návštěva potentáta Michal Z. Čenko

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2007 Hledání podpory i strategie Oskar  Krejčí
6. 6. 2007 Vojenské základny USA ve světě Zdeněk  Brousil
6. 6. 2007 Vojensky nevzdělaní novináři Lubor  Kasal
5. 6. 2007 Americký Kongres vyškrtl z obranného rozpočtu výdaje na stavbu protiraketové základny v Polsku   
4. 6. 2007 Topolánek: Ani my ve vládě nemáme o americkém radaru žádné informace Jan  Neoral
2. 6. 2007 The anti-missile shield cannot defend the Czech Republic Jan  Neoral
1. 6. 2007 Antirakety Česko nemohou ochránit Jan  Neoral
31. 5. 2007 Protiraketový systém se tváří jako obrana, je ale určen k útoku   
30. 5. 2007 Jak se dělá propaganda   
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2006 Beneš a nenucená nadřazenost Martin  Škabraha
15. 6. 2006 Sudetoněmecký den nepřinesl nic nového Richard  Seemann
2. 2. 2006 Benešovy dekrety Alois  Matuška
21. 11. 2005 Provokace paní Merkelové   
18. 11. 2005 Merkelová podporuje zřízení Centra vyhnání Radek  Vogl
16. 9. 2005 Sudetští Němci v Krnově světí památku židů   
2. 9. 2005 Dějiny jsou prevít Pavel  Urban
27. 7. 2005 Kolakowski sem, Jaspers tam - už jsme se omluvili Polákům? Karel  Dolejší
25. 7. 2005 Okupanti utekli ještě před koncem války, kolaboranti zůstali Stanislav A. Hošek
25. 7. 2005 Soucit s těmi, co nemohou zapomenout na prožité křivdy   

Bodies RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Jaký je rozdíl mezi anatomickou pitvou a komerční exhibicí Martin  Kucharík
16. 5. 2007 O pochybné etice výstavy Bodies   
14. 5. 2007 Oči k vidění a mozek na myšlení, aneb kdo nechce vědět, co je člověk, ten ať klidně zůstane doma Uwe  Ladwig
14. 5. 2007 Jak vydělat na mrtvých, které si prohlížejí ti, kteří žijí Štěpán  Kotrba
14. 5. 2007 Nebudeme přece tmáři   
14. 5. 2007 Chybí základní úcta k lidské bytosti Jan  Čulík
11. 5. 2007 Uč se synu moudrým býti Ladislav  Žák
7. 5. 2007 Prznění mrtvol Radek  Mikula

Čína RSS 2.0      Historie >
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
18. 5. 2007 Omyly ministryně Stehlíkové a premiéra Topolánka aneb proč nemá smysl pozitivní diskriminace vlády Anna  Čurdová
3. 4. 2007 Michael  Marčák
24. 3. 2007 Proč je potřeba Ústav paměti národa Lubomír  Novotný
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Antonín  Rašek, Miloš Balabán
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2007 Spojené státy jsou stále proti dohodě o skleníkových plynech   
2. 6. 2007 Nekompetence a podvádění při obchodu s emisemi skleníkových plynů ohrožují boj proti globálnímu oteplování   
1. 6. 2007 Bude George Bush vyhlášen šimpanzem roku? Mojmír  Babáček
1. 6. 2007 George Bush zlikvidoval naději, že by schůzka G8 mohla schválit plán proti globálnímu oteplování   
25. 5. 2007 USA odmítly německý návrh pro summit G8 na boj proti globálnímu oteplování   
23. 5. 2007 Světové emise CO2 jsou vyšší než nejhorší modelovaný scénář   
21. 5. 2007 Klimatické změny, globální darwinismus a náboženský fanatismus Kamil Vladislav Vaněk
19. 5. 2007 Ne, Blaire! Americký dar na rozloučenou britskému premiérovi   
16. 5. 2007 Placatá, nikoliv kulatá Země   
16. 5. 2007 Klaus a úroveň českého mediálního diskursu Jan  Čulík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2007 * * * J. H. Krchovský
4. 6. 2007 Maminka Tomáš  Koloc
31. 5. 2007 Hodina mezi psem a vlkem Kateřina  Komorádová
30. 5. 2007 Ještě jednou o Strahově Jiří  Podešva
29. 5. 2007 Smutky Jan  Skácel
22. 5. 2007 Najdu si klidné místo Petr  Štengl
21. 5. 2007 Slová Milan  Rúfus
18. 5. 2007 Noční udice Jan  Skácel
17. 5. 2007 - - - Marcela  Pátková
15. 5. 2007 Rajčata Petr  Borkovec

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Český film RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2007 Tajnost dnešního českého filmu Tomáš  Koloc
30. 5. 2007 Bestiář: Překvapuje banalitou i mechaničností Jan  Čulík
29. 5. 2007 Tajnosti: Snad nejhlubší a nejpozoruhodnější film z poslední doby Jan  Čulík
28. 5. 2007 Vratné lahve: Sentimentální variace na známé téma Jan  Čulík
23. 5. 2007 Zemřel filmový režisér Pavel Hobl   
14. 5. 2007 Konec básníků v Čechách Jan  Čulík
14. 5. 2007 Jak básníci neztrácejí naději Jan  Čulík
10. 5. 2007 Byli jsme to my? Jan  Čulík
4. 4. 2007 Vítězslav Tichý a jeho pozoruhodná sbírka českého filmu Jan  Čulík
20. 3. 2007 Tmavomodrý svět Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2007 Bush nemá rád matky usmrcených vojáků Tomáš  Krček
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
28. 4. 2007 Mám absolutní pohrdání pro Bushův tým   
25. 4. 2007 Americká armáda "zneužila smrti fotbalisty Tillmana"   
17. 4. 2007 Padlí vojáci neodrazují zájemce o službu v kanadské armádě Miloš  Kaláb
16. 4. 2007 Turecko chce provést vojenskou invazi do severního Iráku Miloš  Kaláb
12. 4. 2007 Irák: Stále se prohlubující krize   
31. 3. 2007 Slovenská armáda definitivně opustila Irák, Fico odsoudil nelegálnost mise "Trvalá svoboda" Štěpán  Kotrba
28. 3. 2007 Irácká vláda uvítá zpět Saddámovy obávané bezpečnostní síly Miloš  Kaláb