31. 5. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 5. 2007

Dobrá zpráva je, že se americká opozice rozhodla ten Bushův raketový plán pozastavit a postavit NMD později, a to v rámci NATO a s jinými technickými parametry. Oponenti radaru ve východní Evropě mají čas do voleb v 2008 k tomu, aby si zvolili vládu, která by lépe reprezentovala těch 70% občanů, kteří říkají, že jsou proti základnám.

Poslední stéblo, která mě vedlo k napsání tohoto zvolání je další, asi už padesátá Výzva občanům. Ta poslední z 25.5.2007 ZDE

Zdá se že když to někomu dalšímu konečně dojde, co ten 'Projekt pro nové americké století (PNAC)' vlastně je, hned zavolá pěti známým a vydají další výzvu, či volání po přímé demokracii, nebo zorganizují další demonstraci. Ono to zvonění klíči fungovalo jednou, v roce 1989 protože to byla výjimečná situace: přechod od totality k nepřímé demokracii. I v nedokonalé demokracii je situace složitější, názory jsou rozděleny blíže k 50% - %50% a hlasy je třeba spočítat, ve volbách, a v parlamentu.

Sloupek
Kateřina Komorádová

Kde je tě konec,
plaché ráno,
co usínáš za úsvitu
přikrytém zvuky nočních serenád?

Dám ti kus sebe,
možná i naději,
co dohořívá,
když naučíš mě
život
znovu milovat.

31. 5. 2007

Reakce na článek Petra Frishe"ČR a USA: Jsme tak trochu mimo mísu"

Co se týče obsahu o radaru a jeho souvislostech, tak víceméně souhlasím. Nesouhlasím, že různé demonstrace a iniciativy nejsou účelné. Právě, že je nutno ten tlak stupňovat a dávat čím dál více najevo nespokojenost a snažit se získávat lidi, kteří normálně ani volit nejdou. Protože když uvidí, že se někdo stará a není mu to jedno, tak je větší šance, že půjde i on.

Za poslední dny se vyrojilo spoustu arogance a povyšování ze strany ODS i jiných členů parlamentu na naše emailové dotazy a akce. K tomu neskutečné lži a zesměšňování, a to i veřejně v médiích, která nás až ostentativně ignorují.

Oficiální zástupce poslance ODS nám dokonce otevřeně řekl, že na média můžeme zapomenout, že ty má pod vlivem někdo jiný, ale že pokud chceme poradit a pomoct jak se tam dostat tak nám pomůže? Přijde Vám to normální? Podepsat pakt s ďáblem, abych pak proti němu mohl bojovat? Za koho nás mají? ptá se Tomáš Bodžar.

31. 5. 2007

Bohatá americká praxe celostátních referend

Protože politici, na rozdíl od občanů, informace mají, nebo to o sobě alespoň tvrdí, určitě mají i povědomí o míře a způsobu používání referend a občanských iniciativ v USA. Rozhodně by v tomto měl mít dobré znalosti jeden z čelných odpíračů referend u nás, Alexandr Vondra (ODS), neboť byl po čtyři roky velvyslancem v USA a i během jeho funkčního období se konala celá řada celostátních referend, jak si ještě ukážeme níže. To, že Vondra o tomto nikdy nemluví a dál stereotypně setrvává na oněch pitoreskních důvodech, proč občany nepustit k referendu, znevěrohodňuje nejen jeho kompetenci v oblasti správy věcí veřejných, ale vůbec jeho morální kredit, neboť prokazatelně manipuluje s informacemi v neprospěch občanů.

Nezbývá, než se spolehnout na první pravidlo zdravého rozumu: nevěřím ničemu, co mi říká moje vláda. Za vším je potřeba hledat konkrétní zájem. A zájmy ministrů a poslanců vůbec nemusí být stejné jako zájmy jejich voličů. Ve lživé vládní rétorice kolem referend je to v těchto dnech vidět křišťálově jasně.

Je spousta zajímavějších věcí než radar a vojenská základna, které stojí za to importovat k nám z Ameriky. Například občanské sebevědomí a především metody přímé demokracie, které jsou v USA naprosto běžné a mají již stoletou historii. Je na první pohled zarážející, jak se čeští pravicoví politici ohánějí transatlantickou vazbou. USA vyzdvihují jako vzor našeho směřování, přitom však naprosto selektivně vybírají pouze ty aspekty, které se jim hodí do krámu. Česká pravice je známa svým tvrdým odmítáním přímého rozhodování občanů o konkrétních veřejných otázkách pod celou řadou záminek: občané jsou hloupí a problematice nerozumí, nemají dost informací, jsou manipulovatelní, nenesou politickou odpovědnost a podobně.

Nechci zde nyní dokazovat absurdnost těchto tvrzení, chci se zaměřit na jinou věc. Ti samí politici, pro které jsou USA jakousi modlou, pokud jde o soukromé vlastnictví, volný obchod, svobodu jednotlivce, vojenskou rozhodnost atd., naprosto zamlčují fakt, že v USA již více než 100 let úspěšně funguje přímé rozhodování občanů o konkrétních veřejných otázkách. Téměř polovina států USA má funkční legislativu pro přímé rozhodování občanů (referenda) na celostátní úrovni a co více, toto přímé rozhodování je velice často využíváno. Čeští politici a s nimi většinová média však neustále omílají lživé důvody, proč občan nemá strkat nos do rozhodování, přestože je právě americká praxe usvědčuje přinejmenším z historické zaostalosti.

31. 5. 2007

Odborník na lidské povahy a genetiku radil ženským obětem domácího násilí, aby okamžitě opustily mrzkého rabiáka, neboť s ním nedojdou lásky, pochopení, něhy a klidného života v již tak samo o sobě neklidné době. Je to podobně obtížné jako nalézt ve volné přírodě vodní fialku, kdo ji viděl, ať mi dá vědět.

Nepochopil jsem, jak rabiáka rozpoznat před manželským svazkem. Stěží bude holomek při prvních schůzkách ženu častovat pěstí, kopat ji do břicha, vláčet za vlasy a urážet hrubými slovy.

31. 5. 2007
Reakce na článek "Hrubě zkreslené zpravodajství televize Nova".

Jak jsme už referovali, televize Nova se svou reportáží pokusila vytvořit dojem, že se sobotní demonstrace proti radaru na Václavském náměstí neúčastnil skoro nikdo, viz fotografie vpravo. Jak to na demonstraci vypadalo ve skutečnosti, vyplývá z fotografie, kterou nám zaslal Jan Stern (vlevo).

31. 5. 2007

Andrej Lugovoj, považovaný v Británii za osobu, podezřelou ze zavraždění bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, se ve čtvrtek vyjádřil, že se ho britská rozvědka pokusila naverbovat. Na čtvrteční tiskové konferenci v Moskvě znovu popřel, že by měl s Litviněnkovou smrtí cokoliv společného.

Britské výzvědné služby ho prý požádaly aby pro ně "shromažďoval kompromitující materiály o prezidentu Vladimíru Putinovi. Litviněnko nebyl můj nepřítel. Budu bojovat o očištění svého jména."

Začátkem tohoto týdne doručil britský velvyslanec v Moskvě ruským úřadům žádost o vydání Lugovoje k soudu do Británie. Britská prokuratura se minulý týden vyjádřila, že má dost důkazů, aby ho za Litviněnkovu vraždu postavila před soud.

Litviněnko ostrý kritik Vladimíra Putina, zemřel 23.listopadu 2006. Byl usmrcen radioaktivním izotopem polonium-210.

Podrobnosti v angličtině ZDE

31. 5. 2007

George Bush ve středu oznámil, že Spojené státy vydají během následujících pěti let 30 miliard dolarů v Africe a jinde a na boj proti nemoci AIDS.

Tak se Spojené státy stanou dosud největším dárcem finančních prostředků pro boj proti AIDS. Dosud vydaly Spojené státy od roku 2003 na boj proti AIDS 15 miliard dolarů.Určité části Bushovy politiky proti AIDS kritizují mezinárodní zdravotnické organizace, univerzitní učitelé, ženské organizace, evropské vlády a dokonce i inspekční orgán americké vlády. V souladu s domácí americkou křesťanskou ortodoxií je totiž většina těchto peněz poskytována náboženským organizacím, které hlásají sexuální abstinenci až do sňatku a odmítají rozdávat kondomy, což je přístup, který mnozí kritizují jako kontraproduktivní a vedoucí k zbytečnému umírání.

Jedna z organizací, kritických vůči Bushově politice, newyorská Mezinárodní koalice pro zdraví žen, přivítala Bushovo rozhodnutí vydat na boj proti AIDS dalších 30 miliard dolarů; označila to za "jeden z Bushových největších úspěchů". Vyjádřila také naději, že Bush opustí přístup, prosazující sexuální abstinenci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

31. 5. 2007

Americká Sněmovna reprezentantů v květnu schválila dalších 25 milionů dolarů na společnou výrobu a integraci systému Arrow a 45 milionů dolarů na americko-izraelský protiraketový systém krátkého doletu Davidův prak, který má být schopen likvidovat projektily s vysokou dráhou letu, jako jsou rakety Kaťuša, odpalované organizací Hizbollah.

Americký a izraelský protiraketový systém mají být do roku 2013 plně integrovány. Spojené státy vydají další 1 miliardu dolarů na izraelské programy. Zatím už je financovaly částkou 2,8 miliard dolarů.

31. 5. 2007

Evropa ČR zase zradí, Spojené státy nikoliv

Se zájmem jsem si, pane Kartousi, přečetl Váš článek "Totalitní praktiky kovaných demokratů", v němž se pouštíte do Alexandra Vondry, potažmo do Mirka Topolánka. Přečetl jsem si i jiné Vaše články a velmi snadno jsem rozpoznal, v jaké politickém spektru se nachází Vaše mysl. Tomu ostatně odpovídá Váš životopis, který jsem si též přečetl.

Pokusím se Vám tedy vysvětlit, proč u trochu inteligentního člověka převládá názor, že mít v ČR americký radar není tak špatný nápad, píše Jaromír Eisman.

31. 5. 2007

Politik Petr Pithart, je senátorem za Chrudimský okres a část okresu Havlíčkův Brod. Dne 13.3.2007 v okresních havlíčkobrodských novinách "Cesta Vrchovinou" se vyjádřil v pravidelné rubrice listu "Otázka pro" k americké základně i osobě amerického prezidenta. Následuje přepis článku:

Petr Pithart -- jasné NE základně

Umístění amerických protiraketových radarů na území našeho státu se týká nás všech. Více než tři pětiny Čechů si nepřejí, aby naše vláda něco takového dovolila. Senátora Petra Pitharta jsme se zeptali na jeho názor.

"Naše země je členským státem paktu NATO. Z toho nám vyplývají nějaká práva a povinnosti. Samotná Amerika ale není NATO. Nevidím důvod, proč by měl mít tento stát na našem území nějaká zařízení pro svou obranu. Až to bude v zájmu NATO, pak o tom náš stát jednat musí. Já osobně nepovažuji amerického prezidenta za mírotvůrce, spíše naopak. Zdá se, že většina toho, co doposud udělal bylo špatně. Já osobně mu nevěřím a těším se, až v dalších amerických prezidentských volbách zvítězí některý demokratický kandidát."

31. 5. 2007

DOKUMENT z listu Izvestija

Michail Volžinskij, kapitán prvního stupně v. v., Izvestija

Polský prezident Lech Kaczynski odmítl zprostředkování NATO v jednáních o umístění v jeho vlasti objektů amerického systému protiraketové obrany (PRO). Prohlásil: "Kdybychom se ptali všech členů aliance, mezi nimiž jsou někteří, jejichž názory zcela závisí na stanovisku Moskvy, možná bychom se systému PRO nikdy nedočkali." USA se chystají umístit deset antiraket v Polsku a vybudovat radarovou základnu v Česku. Tato otázka -- konflikt kolem americké PRO -- velmi specifická a zdánlivě důležitá jen pro odborníky, se stala v posledních několika letech tématem všeobecně veřejně posuzovaným. Ovšem záplava informačního šumu jenom zamlžuje podstatu věci. O reálných cílech budování PRO, jejích pravděpodobných následcích a o možnosti jejího použití komentátoři mlčí -- pravděpodobně úmyslně. Problém je zřejmě natolik závažný, že se lidé, dobře chápající, o co jde, uchylují k eufemizmům, pochopitelným jen jim podobným -- zasvěceným.

Radar v Brdech - základ rozbití Evropy nebo základ bezpečnosti Evropy? TÉMA BL

Kostnice
31. 5. 2007

Virtuální bohoslužba nejen pro budovatele euroatlantického radarového souručenství

27. 5. 2007 byla neděle Ducha svatého, Ezechiel 37,1-14

„Naše kosti uschly, zanikla naše naděje, jsme ztraceni.“ Takhle ajvajovali mnozí Židé v babylónském zajetí, ospravedlňujíce tak svůj defétismus a „nutnou“ kolaboraci s Babylóňany. Nemá to cenu o něco se snažit, je třeba přistoupit na dohodu: oni nám dají najíst a my budeme držet ústa a krok. Neboť: „Hospodin nás nevidí, Hospodin zemi opustil” (Ez 8,12)

31. 5. 2007

Nerozumím tomu, proč jsem ze svých domácích médií i nadále hůře informován o situaci na Dálném východě, než je moje britská, americká, nebo třeba německá konkurence. Může mi to prosím někdo nějak vysvětlit?

Je mi šest hodin a směju se na celý svět
31. 5. 2007
PAVILON GORIL V PRAŽSKÉ ZOO NYNÍ MONITORUJÍ ČTYŘI KAMERY

Rozumný člověk nemůže fakta nikdy odmítnout

Sir David Attenborough

Gorilu Kijivu a její mládě, které porodila v noci na 30. 5., můžete sledovat v přímém přenosu na stránkách projektu ČRo Odhalení. Servery Českého rozhlasu se však momentálně potýkají s enormním zájmem uživatelů. K porodu došlo dřív, než pracovníci pražské zoo očekávali. "Přesto se ho však podařilo zachytit našimi kamerami a odvysílat živě v internetovém vysílání," říká autor projektu Odhalení Miroslav Bobek z Českého rozhlasu Leonardo.

Moja má sourozence... REPORTÁŽFOTOGALERIEVIDEO

31. 5. 2007
Pavel Smetana

Kázání při bohoslužbách na Svatodušní svátky ( 27. května 2007) v Augsburgu.

Text: Řím. 12, 9; 14; 17- 21

" Láska nechť je bez přetvářky. Ošklivte si zlo, lněte k dobrému...Svolávejte dobro na ty,kteří vás pronásledují, dobro a ne zlo...Nikomu neodplácejte zlým za zlé. Vůči všem mějte na mysli jen dobré. Je-li možno, pokud to záleží na vás, žijte se všemi v pokoji. Nechtějte sami odplácet, milovaní, ale nechte místo pro Boží soud, neboť je psáno: 'Mně patří pomsta, já odplatím, praví Pán.' Ale také: "Jestliže má tvůj nepřítel hlad, nasyť ho, a má-li žízeň dej mu pít; tím ho zahanbíš a přivedeš k lítosti. Nedej se přemoci zlem, ale přemáhej zlo dobrem,"

Milí bratři a sestry v Kristu,

s vnitřními rozpaky a nejistotou jsem přijal pozvání, abych kázal při dnešních bohoslužbách. Nejde ani tolik o jazykové problémy. Vždyť tam, kde se lidé mají rádi, jsou schopni se dorozumět, i když mluví rozdílnými jazyky. Konečně nejnázornějším příkladem jsou samotné Svatodušní svátky. Návštěvníci Jeruzaléma z celého tehdejšího známého světa rozuměli apoštolskému kázání, protože ho vnímali srdcem. Jaký však má být obsah mého kázání? Co Vám mohu povědět, abych nedrásal Vaše sotva zhojené rány?

31. 5. 2007

Už několikrát si český národ sám dobrovolně pošlapal svoje sebevědomí.

Nepochybně za protektorátu - nikdo nám tehdy nemohl nařídit nepoužít ve světě nejdokonalejší pohraniční pevnosti k likvidaci určité části Hitlerových podomků a napomoci tak výrazně a ve stěžejním čase k jejich zničení - mohl nám to pouze doporučit. My taková doporučení ale s radostí přijímáme. Je to totiž pohodlnější, míní Beno Trávníček.

Michael Marčák: Je radost mít prezidenta, který rozumí všemu. To pak může být národ složen již jen ze samých pitomců.
31. 5. 2007

31. 5. 2007

Mocné íránské ministerstvo výzvědných služeb varovalo íránské univerzitní učitele, že budou považováni za špiony Západu, pokud budou udržovat styky se zahraničními institucemi, anebo budou cestovat na mezinárodní konference.

Varování vydal íránský ředitel protišpionáže v atmosféře rostoucího podezírání, kdy Írán tvrdí, že rozbil buňku špionů CIA a obvinil tři americké občany ze špionáže.

31. 5. 2007

Napätie v slovensko-maďarských vzťahoch -- medzištátnych i vnútroštátnych -- opäť vzrástlo. A opäť -- podobne ako pred necelým rokom -- v súvislosti s kauzou Hedviga. Z vyšetrovania podozrenia na trestný činu je znova politický spor. Ten istý prípad, tí istí aktéri a zdá sa, že aj tie isté -- alebo veľmi podobné -- záujmy politikov: vytĺkať kapitál, ktorý im síce môže priniesť politické body, ale celkom určite zasa na istý čas otrávi ovzdušie, v ktorom Maďari a Slováci musia žiť spoločne.

Opätovnou príležitosťou na vášne bolo oznámenie policajného vyšetrovateľa, že vzniesol voči H. Malinovej obvinenie z krivej výpovede a krivej prísahy. Za tento trestný čin hrozí páchateľovi jeden až päť rokov väzenia a v prípade, že išlo o konanie z osobitného motívu môže trest narásť až na osemročné väzenie.

10. 11. 2006 : Kauza Hedviga jako TÉMA BL

31. 5. 2007

Prípadu Hedvigy Malinovej sa obšírne venujú aj slovenské médiá. Podobne ako politici, rozdelili sa aj novinári -- na tých, ktorí veria jej a tých, ktorí veria polícii. Bohužiaľ, mnohí novinári sa podobajú politikom ešte v niečom: namiesto nestranných pozorovateľov a komentátorov sú z nich zapálení bojovníci za jednu zo strán. A hoci sami obviňujú políciu zo zaujatosti, namiesto nezávislého súdu už stačili vyriecť ortieľ.

10. 11. 2006 : Kauza Hedviga jako TÉMA BL

31. 5. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V Hamburku se sjeli ministři zahraničních věcí ze 46 zemí světa. Jednali tam o ochraně životního prostředí. Hlavním výsledkem setkání 27 evropských a 16 asijských států byly demonstrace a poznání, že se páni ministři dohodli jen o tom, že by bylo dobré, kdyby existovaly závazné cíle pro využívání regenerativní energie a že je nutné, aby se někdy začalo vyjednávat o pokračování smlouvy z Kjóta.

31. 5. 2007

Po přečtení úvahy pana Tučného o "české zbabělosti" jsem si jako příslušník starší generace uvědomil, jaké pocity musí u příslušníka protifašistického odboje vyvolávat poukazy na českou zbabělost, píše Jiří Šlouf.

Samozřejmě byla část národa zbabělá za všech okolností a hájila cizí zájmy proti naším vlastním. Pokud porovnáme postoje jednotlivých složek národa v letech 1939, 1968 a v současné době, dojdeme k určitým paralelám.

Rozhodně bych se neodvážil obvinit ze zbabělosti vojáky na hranicích v roce 1939, příslušníky odboje během 2. světové války nebo účastníky demonstrací v srpnu 1968 ze zbabělosti. K tomuto výčtu je možné připojit i současné odpůrce základen. Umístěním základny na svém území se vzdáváme části své samostatnosti, a to "na věčné časy" a na stejnou dobu se stáváme spoluúčastníky nešťastné, hegemonistické politiky USA.

Za zbabělce z minulosti nebyli historií označení řadoví občané, ale lidé jako Hácha, Bilak nebo Indra. O která jména se tato řada rozšíří do budoucna ?

31. 5. 2007

Pokrevně spříznění králíci z klobouku. Jeden je čipera, druhému se z vyhřáté pokrývky hlavy nikdy nechce. Iniciativnější bráška musí pohodlného sourozence popadnout za slechy a vytřepat ven.

30. 5. 2007

Zajímejte se o to, co se děje ve vašem okolí, nikdy nevíte, čeho všeho je vaše zastupitelstvo schopné...

Probuzení do sobotního rána bylo příšerné. Na hluk ze stavby metra, kde dělníci úderem sedmé hodiny začnou bušit kladivy do kovové konstrukce (alespoň tak to zní), jsme si všichni už zvykli, ale dnes ráno to bylo něco nového. Zvuk motorové pily. Stalo se to, co některé z nás už napadlo, ale myšlenku jsme obvykle zahnali jako příliš absurdní. V tom jediném zeleném pruhu, který tady po výstavbě stanice metra zbyl, a který jako poslední zbývající alespoň trochu odstínil hluk a zápach ze silnice, pruh, kde se nacházely třicet let staré, vzrostlé, košaté a na pražské poměry překvapivě zdravé stromy, tak právě o jeho vykácení bylo rozhodnuto.

30. 5. 2007

Některá média jsou k evidentním přešlapům mimo herní plochu demokracie slepá

Bývalý disident Alexandr Vondra vyhrožuje jako kdysi normalizační bossové... Ano, je to tak, jak to napsalo Právo, o tom stejném BL referovaly už před několika měsíci.

Je nutné si na prvním místě povšimnout paralely totalitního a Vondrova (Topolánkova) myšlení. Totalita je ve své podstatě snahou o vytváření nereálného, ideologizovaného světa, v němž jsou práva jedince i společnosti podřízena právě ideologickým principům. To se samozřejmě děje za neustálého přesvědčování o stavu světa -- o jeho nutnostech, hrozbách, rizicích a o postojích, které MUSÍME zaujímat proto, abychom DANOSTI světa naplnili.

30. 5. 2007

Podnět etické komisi Syndikátu novinářů

Dne 26.5.2007 uvedl reportér Jiří Borovec ve zpravodajské relaci televize Nova Televizní noviny informaci, podle které se demonstrace iniciativy Ne základnám účastnilo jen několik set lidí. Spot byl natočen tak, že za zády reportéra bylo vidět jen několik desítek lidí (přikládám snímek obrazovky).

30. 5. 2007

Kdo nechce novou Národní knihovnu a nechce radar, je bez vzdělání

Na demonstraci jsem viděl drsné cool chlapáky, co fotili převážně jen komunisty se svými rudými prapory. Proč, to jsem pochopil později druhý den, až když jsem pročítal články na internetu a poslouchal rádio, kde se zmiňovali převážně o demonstraci komunistů a ultralevicových přívrženců. Z mnoha médií tak vyplynula hlavní myšlenka, že se jedná o akci kterou nejvíce podporují komunisté a nějací extremní levičáci. Já třeba komunista nejsem, a přesto jsem se zúčastnil, ale já jsem příliš obyčejný student, pro fotografy nezajímavý, stejně jako celá rodina s dětmi vedle mne, nebo opodál stojící další nestraníci. Na té demonstraci jsem si uvědomil, jak si ti reportéři vybírají co a koho budou fotit. Že to jsou také jenom lidé, kteří mají svůj názor na věc, a tak jen hledají další důkazy aby podpořili svá stanoviska.

V pondělí jsem se po dlouhé době podíval do novin (naši odebírají MF Dnes - bohužel - těžko je přesvědčovat o změně, zvyk je hodně železná košile...). A začetl se zrovinka do článku o nové knihovně v Praze (tzv. Chobotnici). Autor článku nás seznamoval s výsledky ankety, komu se nejvíce líbí nová knihovna a kdo ji naopak odmítá. Čísla poukazovala na to, že více se líbí můžům a také lidem vzdělanějším. Autor výsledky prezentoval takovým způsobem, abychom pochopili, že nová knihovna je nádherný kousek, a mužům se líbí proto, že jsou přece jen pořád chápáni jako páni tvorstva a ženy jako někdo kdo takovým věcem přeci nerozumí. Nebylo to doslovně řečeno, ale každý vnímavý člověk to z článku vycítil. Stejně tak jsem nepochopil jaká je souvislost mezi vkusem a úrovní vzdělanosti. Tím chtěl zase autor naznačit, že lidé kterým se projekt nelíbí jsou prostě lidé hloupí bez patřičného vzdělání, píše student Karel Krůpa.

30. 5. 2007

Bestiář (2007), režie Irena Pavlásková

Bestiář, natočený na motivy románů Barbory Nesvadbové, je jeden z četných současných českých filmů, svědčících o nepoužitelnosti českých mužů a o tom, jak mladá dívka marně hledá uspokojivého partnera.

30. 5. 2007

(fejeton)

Začalo to tím, že zástupce vedoucího motorizovaného kanalizačního družstva Brejžek (čtenáři mých fejetonů vědí, že se jmenuje Blahoslav, ale jelikož se jednou na pohlednici podepsal Bl.Brejžek, neřekne mu nikdo jinak, nežli Blbrejžku; vědí také, že ten titul znamená, že je závozníkem u takzvaného hovnocucu) se zamyslel, jelikož další výtečník, vycpavač Kája Strmoles, dokázal udržet přes dvě minuty malého panáka fernetu na vyplazeném jazyku, aniž by rozlil. Že se to stalo v hostinci U Vopičků na rohu, snad ani nemusím dodávat.

"Ty vole," obdivoval ho Blbrejžek, "to by fakt každej nedokázal."

30. 5. 2007

tisková zpráva Ekologického právního servisu

Inspektoráty práce v roce 2006 provedly ve 13 obchodních řetězcích celkem 106 kontrol, při kterých zjistily 187 [1] druhů pochybení. Nejvíce pochybení bylo zjištěno u obchodního řetězce Ahold (48 druhů pochybení), který v České republice provozuje prodejny Albert a Hypernova. Za četná porušení pracovněprávních předpisů mu však inspekce práce uložila pokuty, které v souhrnné výši za celý rok dosáhly do výše pouhých 10 000,- Kč. Nejvyšší souhrnnou pokutu ve výši 150 000,- Kč v roce 2006 od inspekce práce obdržel hypermarket Kaufland za 10 druhů porušení pracovněprávních předpisů. Řetězce Delvita, Billa, Baumax, Tesco, Lidl, Hornbach a Makro však z porušování pracovněprávních předpisů vyšly dokonce bez udělení pokuty.

4. 5. 2007

V dubnu 2007 přispělo celkem 97 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 18, 437.07 Kč . Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2007 částku 255 292.76 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
31. 5. 2007 Jak americký protiraketový systém ovlivňuje situaci na Blízkém východě   
31. 5. 2007 Ruse, kušuj!   
31. 5. 2007 Protiraketový systém se tváří jako obrana, je ale určen k útoku   
31. 5. 2007 Má-li si ČR zachovat samostatnost, potřebujeme americký radar   
31. 5. 2007 Petr Pithart: Jasné NE základně   
31. 5. 2007 ČR a USA: Jsme tak trochu mimo mísu Petr  Frish
31. 5. 2007 Sobotní pražská demonstrace proti americkému radaru vypadala takhle   
30. 5. 2007 Radar v Brdech a širší konsekvence jeho existence pro českou národní bezpečnost Lukáš  Rázl
30. 5. 2007 Hrubě zkreslené zpravodajství televize Nova   
30. 5. 2007 Írán a Česká republika   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
31. 5. 2007 Protiraketový systém se tváří jako obrana, je ale určen k útoku   
30. 5. 2007 Jak se dělá propaganda   
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
8. 5. 2007 XBR radar v Brdech zřejmě nebude jediný Stanislav  Kaucký
8. 5. 2007 Jak zavléci Česko do samého středu Hvězdných válek Štěpán  Kotrba
7. 5. 2007 Radary včasné výstrahy Stanislav  Kaucký
7. 5. 2007 Americký raketový deštník v Evropě: Logika, nebo jen provokace?   
3. 5. 2007 Vláda: Americký radar prý nic nevyzařuje Jan  Neoral
2. 5. 2007 Schwarzenberg: Radar tu bude a nebudeme se nikoho ptát, nenecháme se kontrolovat Jan  Neoral
30. 4. 2007 Havel: Vývoj v Rusku je znepokojující, jsem pro americkou raketovou obranu   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 5. 2007 Pro hluché, kteří nechtějí slyšet Fidel Castro Ruz
18. 5. 2007 Putin je opět zatracován pro odpor k Sorosovým nečistým praktikám Hugo  Fibiger
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
5. 5. 2007 Čeho je bezprostředně zapotřebí, je energetická revoluce Fidel Castro Ruz
6. 4. 2007 Panevropský ropovod z Kazachstánu a Ázerbájdžánu   
5. 4. 2007 Aktivisté, experti a politici: strašák jménem Temelín Jiří  Pálka
30. 3. 2007 Americký vládní úřad GAO varuje: Připravte se na ropný zlom Michal  Brož
29. 3. 2007 Kuba a ropa Petr  Baubín
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Pragmatika energetické i jaderné bezpečnosti - vyvážená multilaterální politika Štěpán  Kotrba

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   

Soud a poprava Saddáma Husseina RSS 2.0      Historie >
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
10. 1. 2007 Dvojí reakce na popravu Saddáma Husajna Jiří  Jírovec
9. 1. 2007 Pomsta, nebo trest? Petr  Wagner
9. 1. 2007 Bylo správné otisknout fotografii oběšeného Saddáma Husajna?   
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
6. 1. 2007 "Ostudná oprátka" Viliama Bucherta Jan  Čulík
6. 1. 2007 Přehodnotíme své styky se zeměmi, které kritizují popravu Saddáma Husajna   
5. 1. 2007 "Oběšením se Saddám Husajn stal mučedníkem"   
5. 1. 2007 Tony Blair k Saddámově popravě mlčí   
4. 1. 2007 Závěrečná bilance vlády režimu Saddáma Husseina a možná východiska z krize Jaroslav  Bureš

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
18. 5. 2007 Omyly ministryně Stehlíkové a premiéra Topolánka aneb proč nemá smysl pozitivní diskriminace vlády Anna  Čurdová
3. 4. 2007 Michael  Marčák
24. 3. 2007 Proč je potřeba Ústav paměti národa Lubomír  Novotný
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2007 USA odmítly německý návrh pro summit G8 na boj proti globálnímu oteplování   
23. 5. 2007 Světové emise CO2 jsou vyšší než nejhorší modelovaný scénář   
21. 5. 2007 Klimatické změny, globální darwinismus a náboženský fanatismus Kamil Vladislav Vaněk
19. 5. 2007 Ne, Blaire! Americký dar na rozloučenou britskému premiérovi   
16. 5. 2007 Placatá, nikoliv kulatá Země   
16. 5. 2007 Klaus a úroveň českého mediálního diskursu Jan  Čulík
5. 5. 2007 Vědci OSN: Není moc času   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Klimatická změna zasáhne i Střední Evropu: Je třeba jednat   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
28. 4. 2007 Mám absolutní pohrdání pro Bushův tým   
25. 4. 2007 Americká armáda "zneužila smrti fotbalisty Tillmana"   
17. 4. 2007 Padlí vojáci neodrazují zájemce o službu v kanadské armádě Miloš  Kaláb
16. 4. 2007 Turecko chce provést vojenskou invazi do severního Iráku Miloš  Kaláb
12. 4. 2007 Irák: Stále se prohlubující krize   
31. 3. 2007 Slovenská armáda definitivně opustila Irák, Fico odsoudil nelegálnost mise "Trvalá svoboda" Štěpán  Kotrba
28. 3. 2007 Irácká vláda uvítá zpět Saddámovy obávané bezpečnostní síly Miloš  Kaláb
19. 3. 2007 Pákistánec Muhammad přiznal řízení atentátů z 11. září Josef  Vít

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   

Školství RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas
16. 3. 2007 Co čeká (někdy) intelektuála? Miloš  Dokulil
7. 3. 2007 Jde o maturity, nebo o CERMAT?   
6. 3. 2007 Jak zabránit nové maturitě? Bojkotem CERMATu... Radek  Sárközi
6. 3. 2007 Za "ideální" maturity? A za faktografická testovací síta i na nižších stupních? Miloš  Dokulil
1. 3. 2007 Čtenáři slov Pavel  Táborský

Český film RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2007 Bestiář: Překvapuje banalitou i mechaničností Jan  Čulík
29. 5. 2007 Tajnosti: Snad nejhlubší a nejpozoruhodnější film z poslední doby Jan  Čulík
28. 5. 2007 Vratné lahve: Sentimentální variace na známé téma Jan  Čulík
23. 5. 2007 Zemřel filmový režisér Pavel Hobl   
14. 5. 2007 Konec básníků v Čechách Jan  Čulík
14. 5. 2007 Jak básníci neztrácejí naději Jan  Čulík
10. 5. 2007 Byli jsme to my? Jan  Čulík
4. 4. 2007 Vítězslav Tichý a jeho pozoruhodná sbírka českého filmu Jan  Čulík
20. 3. 2007 Tmavomodrý svět Jan  Čulík
19. 3. 2007 Vratné lahve: Vypůjčit a vrátit Tomáš  Koloc

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2006 Beneš a nenucená nadřazenost Martin  Škabraha
15. 6. 2006 Sudetoněmecký den nepřinesl nic nového Richard  Seemann
2. 2. 2006 Benešovy dekrety Alois  Matuška
21. 11. 2005 Provokace paní Merkelové   
18. 11. 2005 Merkelová podporuje zřízení Centra vyhnání Radek  Vogl
16. 9. 2005 Sudetští Němci v Krnově světí památku židů   
2. 9. 2005 Dějiny jsou prevít Pavel  Urban
27. 7. 2005 Kolakowski sem, Jaspers tam - už jsme se omluvili Polákům? Karel  Dolejší
25. 7. 2005 Okupanti utekli ještě před koncem války, kolaboranti zůstali Stanislav A. Hošek
25. 7. 2005 Soucit s těmi, co nemohou zapomenout na prožité křivdy   

Bodies RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Jaký je rozdíl mezi anatomickou pitvou a komerční exhibicí Martin  Kucharík
16. 5. 2007 O pochybné etice výstavy Bodies   
14. 5. 2007 Oči k vidění a mozek na myšlení, aneb kdo nechce vědět, co je člověk, ten ať klidně zůstane doma Uwe  Ladwig
14. 5. 2007 Jak vydělat na mrtvých, které si prohlížejí ti, kteří žijí Štěpán  Kotrba
14. 5. 2007 Nebudeme přece tmáři   
14. 5. 2007 Chybí základní úcta k lidské bytosti Jan  Čulík
11. 5. 2007 Uč se synu moudrým býti Ladislav  Žák
7. 5. 2007 Prznění mrtvol Radek  Mikula

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý