30. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 3. 2006

Stalo se zábavou českých intelektuálů rozhořčovat se nad úspěchem reality show VyVolení, vysílané loni na podzim v televizi Prima. Únavné tirády o úpadku národa, prožívajícího osudy Vlaďka, Reginy či Jindry, se linuly že všech stran ( i z Britských listů :)). Občas se také ozvalo něco v tom smyslu, že na Západě mají tyto show jen omezenou sledovanost a že český úspěch VyVolených svědčí o naší bezbrannosti k lákadlům konzumní bulvární kultury. Jako obvykle, namísto analytického přístupu se čtenáři dočkali jen přístupu apokalyptického, tedy moralizování a povýšenectví vůči popkultuře.

Sloupek
Michal Šanda

do totální prázdnoty vejde se večeře
kuře na paprice americké brambory
zmrzlina slané tyčinky crackery chipsy
skrojek uheráku ždibec sorbetu.
totální prázdnotu vyplnit
jde ovšem pouze nekonečnem a tolik ke snězení
tu zase není.
zbývá
poslední tabulka čokolády
a její obal zmuchlat do kuličky.

totální prázdnota má tvar koule
říkají ti které už domuchlala.

napsáno speciálně pro Britské listy

30. 3. 2006

Počátkem 90. let začaly pokusy o vytváření romských politických stran. Mnozí z asi 200-300 000 českých Romů patřili k účastníkům demonstrací v Listopadu 1989 a následná vlna prudké emotivní politizace cikánské menšiny vedle ke zformování Romské občanské iniciativy (ROI) kolem Emila Ščuky a Jána Rusenka. Ti tehdy jménem Romů podpořili v televizi probíhající vzpouru.

30. 3. 2006

Prezident Klaus několik let pronáší sem tam velmi pozoruhodné soudy. Podivují se i novináři, ale jejich komentáře k výrokům prezidenta Klause mají spíše tendenci je bagatelizovat nebo považovat za vtip. Někdy, jako třeba ZDE, s nimi dokonce polemizují. Václav Klaus však zatím smysl pro humor neprokázal, natož pro humor na úrovni mystifikace o levicovosti sportů, lahví a zavazadel. O chybějícím smyslu pro humor u Václava Klause ostatně svědčil i Miloš Zeman.

30. 3. 2006

Přípravy proti ptačí chřipce jsou velmi pokročilé a že je možné, že poprvé v historii, bude možno zabránit globální pandemii.

Mrtvoly obětí globální chřipkové pandemie z roku 1918 by měly být exhumovány -- zabránilo by se tak šíření ptačí chřipky u lidí, konstatoval ve středu jeden čelný virolog.

Mrtvoly obětí pandemie z r. 1918 -- která se rozšířila přímo od ptáků na lidi a usmrtila asi 50 milionů osob -- by měly být podrobeny zkoumání. Tak by se zjistilo, které orgány obětí virus postihoval, konstatoval John Oxford, profesor virologie na lékařské škole Queen Mary's Medical School v Londýně.

30. 3. 2006

Tisková zpráva Českého svazu ochránců přírody

V souvislosti s výskytem ptačí chřipky na našem území považujeme za nutné veřejnosti zdůraznit známé skutečnosti:

1. Normálně se chovající člověk u nás nemá šanci se touto chřipkou nakazit.

2. Krmit volně žijící ptáky, poskytovat jim místa pro hnízdění a těšit se z jejich přítomnosti je normální chování člověka. Při tomto chování člověk nemá šanci se ptačí chřipkou nakazit.

3. Je zcela zbytečné, neefektivní a nezákonné pod záminkou strachu z ptačí chřipky vyhánět ptáky z míst, kde se běžně vyskytují, nebo je či jejich hnízda likvidovat.

30. 3. 2006

Nastalo roční období, kdy se po mnoha váháních, sporech, pokusech a ústupcích rozhodne, kudy se bude ubírat v naší zemi zdravotnictví. Resort péče o zdraví a jeho šéf se stali jednoznačně letošním volebním tématem č. 1. Jeden rath sice nedělá jaro, ale letošní volby ano. Kromě jara, léta, podzimu a zimy máme ještě jedno další období -- předvolbami. Během pár měsíců bude rozetnut uzel, kdo ve volbách uspěje a kdo nikoliv. Prubířským kamenem se stalo téma, které každého zajímá, více či méně, ale zajímá. Zajímá podle míry sledování naší politické scény, do té míry, jak moc se občan cítí pacientem.

30. 3. 2006

V článku "Hlas z ledové planety", který vyšel 28.3.2006 na Britských listech, a dalších, jež může zvědavý čtenář najít na internetových stránkách občanského sdružení Šalamoun www.spoleksalamoun.com, jsem se vyjádřil k postupu Jany Jurečkové, mladé soudkyně příbramského okresního soudu a viceprezidentky Soudcovské unie ČR, v řízení o povolení obnovy procesu ods. Jaroslava Černého a Tomáše Dunaje-Jurči. Oba byli odsouzeni pro tr. č. nedovoleného ozbrojování, kterého se měli dopustit tím, že přejímali kradené granáty od ods. Jozefa Janíčka, skladníka armádního skladu v Rožmitále pod Třemšínem. Usvědčeni byli právě jeho výpovědí. Jozef Janíček ale po právní moci rozsudku změnil výpověď.

30. 3. 2006

Sedím na letišti Fiumicino poblíž Říma a docela se nudím, protože letadlo do Prahy odlétá až za několik hodin. Kupuji si jen tak International Herald Tribune (29. března), abych měl co číst, a na straně dvě narážím na článek C. S. Smithe "4 simple rules for firing an employee in France" -- a ještě než ho dočtu, už si otvírám notebook, abych shrnul základní skutečnost, která mne na našem evropském přístupu k nezaměstnanosti stále zaráží.

30. 3. 2006

Poté, co jsem si přestal kupovat noviny jsem se stal pravidelným čtenářem Britských listů. Přestože je už čtu pravidelně asi 5 měsíců, nemohu říci, že jsou nějak jednostranně zaměřené. Samozřejmě si pečlivě všímám všech námitek proti jejich obsahu a bohužel jsem nucen konstatovat, že tito čtenáři (kterým se obsah BL nelíbí) jsou buď skrytí nebo veřejní obdivovatelé totalismu v duchu "soudruha Stalina" (co to je, pravicovost nebo levicovost?) i když používají vůči panu Č. výrazy jako ty "zmrde komunistickej". Jsem přesvědčen, že tito lidé:

1. vůbec neví co to komunismus je,

2. vůbec neví, že v ČSR a ČSSR nikdy žádný komunismus nebyl,

3. že komunistická strana vyhrála volby v roce 1946 přesně podle předpisu: ti první mě zklamali a teď budu volit opozici, míní Jiří Kopal a pokračuje:

30. 3. 2006

Nedávno jsem si z dlouhé chvíle přečetl "Koncepci rozvoje sociálního státu" podle Zdeňka Škromacha - rok staré "poznámky" adresované delegátům XXXII. sjezdu ČSSD, zatížené nejen dobou svého vzniku, ale hlavně tím, co už několik let patří k hlavní pracovní náplní pana Škromacha, tj. dohlížet na přerozdělování veřejných peněz. Z podstaty této funkce si nemusí příliš lámat hlavu nad tím, odkud se tyto peníze berou, ani kam směřují, protože drtivá většina příjmů a výdajů v oblasti státní sociální politiky, kde působí, je daná zákonem. Zdroje tu jsou a pokud ne, je třeba více vybrat na daních. Tečka. V následující polemice se proto zaměřím na základní nedostatky takto "zmodernizovaného" sociálního státu a na to, proč by nemohl být "hrází" proti odbourávání sociálních jistot.

Na tomto místě bych rád zdůraznil, že tato polemika není namířena proti "sociálnímu" státu jako takovému.

30. 3. 2006

Internetové servery bbc.co.uk zaznamenávají ze zahraničí měsíčně asi miliardu page views (otevření jednotlivých stránek), ve srovnání s 2,1 miliardami page views z Británie. Většina zahraničních přístupů na stránky BBC je z USA, kde patří BBC tradičně mezi 50 nejpopulárnějších internetových stránek.

Komerční oddělení společnosti BBC plánuje příští rok zprovoznit inetrnetové stránky s reklamou. Chce vydělávat na popularitě společnosti BBC v zahraničí.

29. 3. 2006

Již téměř rok pracuji jako řidič tramvaje, píše Pavel Fluksa. Jsem si vědom, že to není dlouhá doba, přesto jsem se rozhodl reagovat na článek pana Bureše "Jízda z nákupu". Pro upřesnění, jezdím v Ostravě a ne v Praze, což však není v tomto případě rozhodující.

Autor v článku popisuje situaci, při níž byl ve dveřích tramvaje přivřen člověk.

30. 3. 2006

28. 3. 2006

Donald Rumsfeld, americký ministr obrany, byl poněkud zaskočen, když na něj 11. března 2005 při jednání o rozpočtu pro obranu na rok 2006 padla otázka o společnosti DynCorp a její minulosti v obchodování s lidmi včetně dětské prostituce. Stejně tak byl zaskočen, když se dozvěděl z úst senátorky, že v rozpočtu Pentagonu zmizely 3,4 biliony dolarů.

Záznam výměny názorů senátorky Cynthie McKinney s Donaldem Rumsfeldem a náměstkyní resortu obrany Tinou Jonas pochází z přenosu C-SPAN TV . DynCorp je dceřiná společnost energetického koncernu Halliburton a obě tyto společnosti již delší dobu získávaly významné vládní kontrakty na obnovu Iráku, výcvik irácké policie, ale i stavbu věznic, kde z nejposlednějších zakázek za 385 milionů dolarů je stavba tzv. dočasných zadržovacích táborů [temporary immigration detention centers], kam mohou být vlivem nové legislativy [Civil Inmate Labor Program] posíláni i američtí občané.

Je to správné, nebo lépe řečeno: je to vůbec legální?

29. 3. 2006

Již delší dobu je rovná daň prezentována jako základ potřebné ekonomické reformy, jako nástroj, který odstraní všechny současné neduhy a povede k tomu, že všichni, včetně státu, se budou mít lépe.

Pokud nebyly známy bližší podrobnosti o jejím uplatnění, nebylo možno zodpovědněji posoudit všechny její dopady. V současné době byla publikována pro daň z příjmu fyzických osob tzv. "tlustá daňová kalkulačka", umožňující zpřesnit některé pohledy na "rovnou" daň. Nejlepší jsou vždy konkrétní čísla. Následující tabulka byla vypočtena pro nejjednodušší případ -- daň z příjmů jedné fyzické osoby.

K tomu: BBC: Bylo by zavedení rovné daně politickou sebevraždou? ZDE

29. 3. 2006

Pozn pro nepamětníky: když před listopadem 89 bylo málo čočky, obchody Jednota a Pramen prodávaly 1/2 kg čočky a 1/2 kg hrachu k tomu. Nebojte se, nemuselo se to přebírat. Přesto se vázaný obchod neosvědčil. Ani vláda.

Táta má mámu. Ema má rodiče. Každý má mobil. Mají také pevnou linku. Pevná linka má smysl kvůli internetu. Jinak ji táta ani máma ani Ema nepoužívají. Každý má mobil.

Viktor Juščenko v dobách oranžové revoluce
29. 3. 2006

Parlamentní volby skončily očekávaným vítězstvím modrých Viktora Janukovyče a překvapivým úspěchem Bloku Julie Tymošenkové. Výsledek nepřináší trvalou politickou stabilitu.

Když před půl rokem ukrajinský prezident Viktor Juščenko odvolal svou družku z oranžové revoluce Julii Tymošenkovou z postu premiérky, zeptali se ji na tiskové konferenci, jestli se někdy do funkce předsedy vlády vrátí. "Otázka by neměla znít, zda se vrátím, ale kdy se vrátím," odpověděla expremiérka. Téměř nikdo tomuto poněkud bombastickému prohlášení nevěřil. Dnes se však tento návrat stává reálným.

29. 3. 2006

Poznámky k jedné polemice

Abdul Rahmán udělal chybu, zřekl se své víry a přestoupil na jinou. To samo o sobě by nebylo takovým problémem, kdyby neudělal i chyby předcházející a následující. První chybou bylo, že nezabezpečil svou rodinu a neodvezl ji do sekularizované země. Chybou poslední, že se vrátil domů do Afghánistánu. Výsledkem těchto chyb či iluzí je, že mu byly odebrány děti a nyní mu hrozí trest smrti, který je podle islámského práva šaría udělován každému odpadlíku od víry. Je možné, že pod mezinárodním nátlakem současná vláda v Afghánistánu tomuto rozsudku zabrání, a to již proto, že bez zahraniční vojenské podpory by se sama dlouho u moci neudržela.

Pozn. red.: Abdul Rahmán byl nyní propuštěn z vězení, z "technických" důvodů - že je "mentálně neschopen" být postaven před soud. Znamená to však, že afghánská vláda neudělala nic, aby v budoucnosti zabránila takovýmto procesům ani pro budoucnost neochránila samotného Rahmána.

Courrier international : Planète presse
28. 3. 2006

V úterý 28.3. jsem se účastnil semináře o profesionální novinářské práci ve francouzském středisku Univerzity Palackého v Olomouci. Druhým mluvčím byl Eric Maurice, editor pozoruhodného francouzského týdeníku Courrier International. Je to časopis, který ve francouzském prostředí dělá v podstatě totéž, co v českém prostředí dělají Britské listy - ovšem ti Francouzi to dělají daleko profesionálněji, mají na to peníze... :) Přináší informace o mezinárodním diskursu a o tématech, jimž se mainstreamová francouzská média, posedlá hlavně domácí politikou, vyhýbají. Týdeník má náklad 180 000 výtisků a jeho čtenost stoupá - na rozdíl od tradičních novin, jimž náklad nezadržitelně klesá.

Na seminář mě Francouzi pozvali proto, že - jak se ukázalo - v některých (málo) případech, kdy se Courriere International zabývá i Českou republikou, publikuje - ve francouzštině - překlady článků i z Britských listů - přehled viz níže.

Profil Britských listů v Courrier International ZDE

Mediální profil České republiky ZDE
Pavel Kantorek: Au, člověče ! Dívejte se do čeho řežete !
29. 3. 2006

Au, člověče ! Dívejte se do čeho řežete ! Kresba Pavel Kantorek

Přiznávám tím ovšem - ačkoli nerad, že i já pomalu starnu. Narodil jsem se ještě před prvním vysílaním televize a zavedením penicilinu, příšernou chuť rybího tuku a hofmanských kapek na kostce cukru cítím a očkovací znaménka vlastním dodnes.

Pro mléko jsem jezdil na kole, řídil jednou rukou a s konvičkou v druhé jsem si ověřoval odstředivou sílu. Jak v přísloví o džbánu a uchu... se té konvičce jednou na jedné straně urvala "ouchytka" a já přijel domů zlitej mlíkem. Místo dvou přivezl jsem matce jen půl litru. I máslo se tehdy vážilo, zrovna tak jako mouka a cukr.

29. 3. 2006

Sami al Hajj, jeden z klientů, jehož zastupuje britský právník Clive Stafford Smith, odborník na lidská práva, je vězněn v americkém táboře v zálivu Guantánamo. Byl kameramanem pro televizi Al Džazíra. Američané ho 15. prosince 2001 zatkli v Pákistánu a odvezli ho do tábora v zálivu Guantánamo. Právník Clive Stafford Smith o něm píše v deníku Guardian:

28. 3. 2006

TV hlasováním si stanice snižují náklady na výrobu pořadů

Televizní hlasování je zvrhlost, která umožňuje zcela nekontrolovatelnou manipulaci politické situace, míní z Kanady Jiří Jírovec. Viděl jsem například záznam debaty mezi věcně diskutujícím Rathem a Julínkem, který dosti nekoherentně jel podle předem připravené osnovy. A přesto Julínek "vyhrál" 62 - 38.

Vaší pozornosti ale poněkud uniklo, že hlasování je zároveň i prostředkem, jak snížit výrobní náklady. V Kanadě je hlasování dost běžné u stanic, které se zabývají sportem.

28. 3. 2006

Češi mají problém jednak v tom, že se rozhodovači a majitelé moci už zase oddělili od normálního života, jednak v tom, že veřejné diskutování, ale možná i soukromé uvažování významného množství lidí se zatáhlo neprůzračným, dusivým a lepkavým hlenem omezenectví. (Zda to platí o většině občanů, uvidíme u voleb.)

Sledoval jsem televizní Moravcovy otázky pro pány Mládka a Tlustého. Jaktože si oba troufnou být tak nekonečně drzí a krmit televizi a diváky svými rafinovanými kličkami, odváděním pozornosti, utápěním reality v papírech a osočeních? Skrze obrazovku nejde bohužel do studia hodit cihlou ani plivnout.

28. 3. 2006

Voličstvo, jehož sluchu lahodí národovecká písnička, je ve Francii podobné jako v Rakousku nebo u nás. Jde převážně o muže staršího nebo středního věku a nižšího vzdělání, z menších měst, manuálních profesí, muže vyznávající tradiční hodnoty, odmítající nepořádek, nedůvěřující novotám a cizím vlivům a hledící do budoucna s obavami o to, že jim někdo cizí sebere práci. Zkráceně tedy protestní voliči oslovitelní pravicovým populismem. V Česku kolem tohoto vzorku lidí krouží hlavně následníci Miroslava Sládka, ale též částečně ODS a dokonce KSČM, v níž protiněmecké, protievropské a panslavistické tóny přehlušují její někdejší internacionalistický původ.

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta
10. 2. 2006 Jazyková vybavenost českých studentů je mizerná Marian  Kechlibar

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu   
20. 3. 2006 Irák: Má demokracie ještě nárok? Lubomír  Molnár
20. 3. 2006 Blaira varovali poradci: "Americká strategie v poválečném Iráku je strašná"   
17. 3. 2006 USA zahájily velkou ofenzívu proti sunnitským povstalcům   
16. 3. 2006 Irácké střípky Jakub  Rolčík
10. 3. 2006 Neokonzervativní spojenci opustili Bushe ohledně Iráku   
9. 3. 2006 Otevřeli jsme Pandořinu skříňku   
7. 3. 2006 Fundamentalismus? Petr  Hušek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 totální prázdnota Michal  Šanda
30. 3. 2006 Žádostivost Štěpán  Kotrba
27. 3. 2006 V rodině Jan  Nedvěd
24. 3. 2006 Letní ráno Václav  Vokolek
23. 3. 2006 19. Jaroslav  Žila
22. 3. 2006 Pohled z okna Jaroslav  Kovanda
21. 3. 2006 Pokusy zbožíznalcovy Vít  Kremlička
20. 3. 2006 Bez tebe Jaroslav  Vrchlický
17. 3. 2006 Kostelany Jakub  Grombíř
16. 3. 2006 Temnomlýn Petr Odillo Stradický ze Strdic

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari
12. 7. 2005 Srebrenická tragedie - jen srebrenická?? Josef  Vít
22. 1. 2005 Představa, že lze exportovat demokracii, je "nebezpečnou iluzí"   

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
10. 3. 2006 Kdo financuje ekologické NGO? Miroslav  Šuta

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic