25. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 1. 2006

Začátkem osmdesátých let si američtí lékaři začali všímat podivného jevu. Vzácná forma rakoviny, která se dosud vyskytovala jen mezi starými židovskými muži v Evropě, se najednou začala objevovat mezi mladými homosexuály. Ti, když se nakazili virem HIV, dostali také rakovinu. Nyní jsou lékaři přesvědčeni, že i jiné infekce, i obyčejná rýma, mohou vyvolat nejrůznější rakoviny, od leukémie až po karcinom děložního krčku.

Za několik let bude pro dívky k dispozici očkování proti rakovině. Zatím ne proti všem druhům rakoviny, ale očkování proti karcinomu děložního krčku se už připravuje. Je to možné, protože tento druh rakoviny se šíří prostřednictvím viru způsobujícího papilloma (benigní nádor) u lidí. Tím virem se nakazíte pohlavním stykem s někým, kdo je jím nakažen. Takže ženy, které mají více sexuálních partnerů, se tímto virem nakazí pravděpodobněji . Vakcína nebude chránit ženy přímo proti rakovině, ale proti viru, který ho způsobuje. Což znamená, že je karcinom děložního krčku vlastně nakažlivá choroba.

Sloupek
Ivan Slavík

Otvírám dveře
A temný zástup lesa
Ze všech stran se hrne do světnice

Nad smrky vychází měsíc
Můry
Šelestí okolo srdce
Ševel lip
Mi něco připomíná

Mráz vystřikuje z rosy
A cvrček
Křičí jako z jiného světa

z knihy Básnické dílo II., Host, Brno 1999 Štefan Švec

25. 1. 2006

Marocký občen, jehož vydání požaduje Španělsko v souvislosti s jeho údajným spojením s útoky na WTC dne 11. září 2001, uvedl během deportačního slyšení, že byl mučen na "přímý příkaz" britské výzvědné služby.

25. 1. 2006

Britský konzervativní deník Daily Telegraph prohrál své odvolání proti rozhodnutí nižšího soudu, že musí zaplatit odškodné ve výši 150 000 liber (něco přes 3 miliony Kč) za zveřejnění pomluvy, že Galloway dosatával peníze od režimu bývalého diktátora Saddáma Husajna.

List Telegraph se odvolal, poté, co mu bylo nařízeno, aby Gallowayovi zaplatil odškodné ve výši 150 000 liber a aby také uhradil náklady soudu ve výši 1,2 milionu liber.

24. 1. 2006

Vyšetřovatel Evropské unie, který zkoumal obvinění, že CIA provozuje v Evropě svá vězení, konstatoval v úterý, že existuje "množství důkazů", že Spojené státy mají systém, v jehož rámci "vyvážejí" mučení.

25. 1. 2006

Zájem Severoatlantické aliance a Evropské unie o východní Evropu, Kavkaz a Střední Asii je přirozený. Potíž je v tom, že Česko pouze přikyvuje spojencům a neopírá se o analýzu vlastních národních zájmů.

Od Sibiře přes Moskvu až do středu Evropy se valí mrazy. Ostatně - co dobrého by mohlo přijít z východu? Více než půl století v Praze dobře víme, že mráz přichází z Kremlu. Teď už dokonce i směrem na jih. Gruzínský prezident Michail Saakašvilli v neděli obvinil Rusko z vydírání a svolal bezpečností radu státu poté, kdy nastražené nálože zničily na jihu Ruska část plynovodu. Gruzie, kde byl v té chvíli mráz pět stupňů pod nulou, se octla se svými zásobami plynu na jeden den na hranici katastrofy. "Včera to byla Ukrajina, dnes Gruzie a zítra to může být každý, komu Rusko prodává plyn a elektřinu," varoval Saakašvilli svět před necivilizovaným chováním Moskvy.

V pondělí Gazprom dodávky plynu do Gruzie obnovil. Přes Ázerbájdžán. Bez hysterie, veden snahou nepoškodit si obchodní jméno a udržet nemalé zisky.

25. 1. 2006

Přední kanadský environmentalista Patrick Moore volá po masivní celosvětové expanzi jaderné energetiky. V prosinci 2005 řekl novinám Japan News, že jedinou šancí na splnění závazků z Kjóta je pro Japonsko "agresivní kombinace obnovitelných zdrojů a jaderné energie".

V srpnu 2005 napsal, že jádro je jediný zdroj energie, který může v globálním měřítku efektivně nahradit fosilní paliva. Většina ekologických hnutí včetně Greenpeace se podle Moora v kritice jádra zcela mýlí, protože se nechala polapit ideologií politické korektnosti .

25. 1. 2006

Když George Bush zařadil k demokracii se vyvíjející íránský fundamentalistický stát do "osy zla", rozhodl se Írán, podobně jako Severní Korea získat atomovou bombu. Ve vojenských dokumentech "Projektu nového amerického století" (organizace, která dodala řadu členů Bushovy vlády) si Írán mohl přečíst, že možnost, že by stát, napadený americkou armádou mohl zasáhnout americké území jadernou bombou, by USA od tohoto vojenského útoku odradila.

Jozef Ratzinger, papež Benedikt XVI
25. 1. 2006

Ateisté celého světa byli odměněni. Naráz. Vatikánem.

Zpoplatnění každého dokumentu římské kurie nebo slov papeže ve prospěch vydavatelství Libreria Editrice Vaticana znamená, že slova hlavy katolické církve bude slyšet a vidět v médiích stále méně. Nejméně jej budou slyšet a vidět ti, kteří mají nejméně peněz, nejméně vzdělání a tak jsou vůči dogmatům o neomylnosti muže s berlou z Andělského hradu nejméně odolní. Ekonomickou bariéru, kterou Jozef Ratzinger, toho času papež Benedikt XVI. nechal postavit mezi sebe, média a naivní věřící, uvítají všichni, kteří se domnívají, že demagogie a nabubřelosti církve, která pro prachy zapomněla na Krista, už bylo dost. Těch je zejména v rozvojových zemích, kam se napřela láska k bližním katolických misií, dost a dost.

Nařízení Vatikánu se má vztahovat na všechny texty za posledních 50 let. Televizní stanice a vydavatelství by tak měly platit nejen za využití slov současného papeže Benedikta XVI., ale rovněž pěti jeho předchůdců - Jana Pavla II., Jana Pavla I., Pavla VI., Jana XXIII. a posledních dvou let pontifikátu Pia XII.

Naštěstí pro všechna česká média neuznává české právo retroaktivitu, ani nemá podepsanou státní smlouvu s Vatikánem. Vatikánského velvyslance lze i vypovědět. Ekonomická výměna se Svatým stolcem je mizivá. Odpustky hříchů prozatím netisknou. Existuje zde tiskový zákon, který novinářům dává právo citovat kohokoliv - ve veřejném zájmu. Zadarmo. Vatikán navíc není členem Evropské unie. Takže klid. Stačí Ratzingera ignorovat a necitovat. V onom veřejném zájmu. Zadarmo. To není špatný výchozí stav do nového století - pro celou Evropu.

25. 1. 2006

Musím se přiznat, že když jsem v pátek otevřel Právo, tak jsem si myslel, že se mi to jen zdá. Nebo se mi zdá, že ještě žijeme v demokracii. Protože to, co jsem četl, nemá s režimem, kterému jsme kdysi říkali demokracie, nic společného. Demokracie kdysi byla slušná vláda odpovědných politiků, kteří vládli lidem tak, aby lidé žili v míru se svými sousedy a aby na celém světě vládl mír. Po celou dobu studené války se politici zapřísahali, že se navzájem nenapadnou, že si nepřejí válku.

24. 1. 2006

Bezprecedentní krok: Jaromír Nohavica zveřejnil na svém webu kompletní živé nahrávky ze svých pražských koncertů ve formátech MP3 a WMA, upozorňuje Filip Rožánek.

Jaromír Nohavica ZDE
25. 1. 2006

Někdy má člověk pocit, že se sice vyjádřil k problému a to nejlépe kriticky s trochou ironie, ale že tomu vyjádření něco chybí... Nejčastěji je to tím, že jaksi v rámci tohoto vyjádření nenavrhl žádné vlastní řešení a tak sice pohaněl konání či nekonání druhých, ale svou vlastní kůži na trh nedal.

25. 1. 2006

Se zájmem jsem si přečetl článek Karla Sýkory "Zlaté pravidlo a křesťanská morálka". A pak jsem si vedle sebe postavil dvě zprávy, které se shodou okolností objevily ve stejný den:

"V současné době vzniká pod názvem Pražská pálená první internetové volně šiřitelné album. Na internetu je zájemcům k dispozici ke stažení, vypálení i šíření. Toto album označil Nohavica za svůj dárek posluchačům."
"Podle nařízení, které platí několik týdnů, má vydavatelství Libreria Editrice Vaticana pobírat poplatky za využití všech papežových proslovů a textů. Nařízení se navíc vztahuje na všechny texty za posledních 50 let...Vatikán tvrdí, že rozhodně nehodlá obchodovat s papežovými slovy, ale pouze ochránit jeho texty před pirátským komerčním využitím."

Hezky to píše pan Sýkora: "Jak byste chtěli, aby lidé jednali s vámi, tak vy jednejte s nimi. Pokud chci být milován, potom sám musím milovat jiné lidi. Pokud chci být pochopen, potom sám musím chápat jiné atd."

25. 1. 2006

Litanie - která není vůbec nepravdivá -- je špikována výrazy typu "dovolili jsme...", "musíme...". Kdo to jsou ti "my" ? Jsou to ti, co "dovolili", nebo ti, co "by měli něco udělat" ?

Je to autor textu, jsou to ony blíže nedefinované "elity", zvolení ve volbách, nebo jiní "nejlepší z nás", o kterých je nám dnes a denně sugerováno, že v "demokracii" něco řídí, nebo jsou to ti, kteří opravdu něco řídí, ale kteří necítí potřebu vystoupit z anonymity své moci? Chce nám autor ve skutečnosti říci, že popsaný stav je změnitelný, nebo, že vývoj události má svou dynamiku, která není ovlivnitelná z vnějšku? Jaký smysl dává poslední odstavec?

25. 1. 2006

Zavretá mestská nemocnica v Želiezovcach je podľa jej terajšieho riaditeľa Ľudovíta Andrušku varovaním pre všetky malé nemocnice. Nový "zreformovaný" systém vytvára dostatočný priestor, aby boli zlikvidované špinavými praktikami, pri ktorých nejde o pacientov, ale o peniaze. Ukazuje sa, že neexistuje účinný systém verejnej kontroly, ktorý by zabránil tunelovaniu týchto zdravotníckych zariadení, a podľa našich zistení sa presne to isté stalo v Želiezovciach.

Od prvého januára 2003 malo mesto prevziať nemocnicu od štátu. Podľa primátora Gejzu Nagya "boli problémy zo strany nemocnice i ministerstva. Z toho dôvodu som nechcel podpísať delimitačný protokol." Nagy aj pomenúva najzávažnejšie nedostatky. "V tom čase nebola uzavretá účtovná evidencia nemocnice. Po právnej stránke nebol v poriadku ani delimitačný protokol. Pán minister ho podpísal skôr ako ja. Nebolo to normálne."

Vladimir Putin
25. 1. 2006

Hoci je rozširovanie Európskej únie dôležitým strategickým krokom, má už svoje limity. Čoraz jasnejšie a nevyhnutnejšie predstavuje inkluzívny i exkluzívny aspekt: cieľom už nie je posúvať európsky priestor, ale vytvoriť hranicu. V súčasnosti môžeme vidieť, že na východe táto hranica zahŕňa aj priestor bývalého Sovietskeho zväzu -- nielen bývalé pobaltské štáty, ale ťahá sa aj cez Ukrajinu, s vylúčením Ruska. Pokiaľ ide o architektúru EÚ, dá sa to plne pochopiť. Rusko sa však potom stáva zásadným testom zahraničnej politiky EÚ -- omnoho zásadnejším, než by predpokladala "politika susedstva".

25. 1. 2006

Moravané. Jednoduše, stručně, rázně. Jméno této strany, vzniklé koncem loňského roku, působí jako protiklad všech těch předešlých, nevydařených pokusů -- Hnutí samosprávné Moravy -- Společnosti pro Moravu a Slezsko, Českomoravské unie středu, Hnutí samosprávné Moravy a Slezska -- Moravského národní sjednocení a Moravské národní (demokratické) strany. Nová strana se však chce odlišit i od pojmu, s nímž byl "moravismus" uplynulých let stále spojován. A to od Ivana Dřímala.

Mark Oaten - čelný britský liberálnědemokratický politik
24. 1. 2006

Sexuální skandály jsou nástrojem pro lenochy mezi novináři, jak odsoudit osoby ve veřejné sféře. Vyhnou se tím totiž úkolu seriózně zhodnotit jejich práci.

Je něco skutečně šokujícím způsobem špatného na našem procesu demokratické odpovědnosti, když Tony Blair zůstává v Downing Street přesto, že zatáhl svou zemi do války na základě falešných předpokladů. Můžete si však být jisti, že kdyby Blair strávil noc s prostitutkou, bude kvůli tomu donucen odstoupit.

O víkendu v důsledku "sexuálního skandálu", který vyvolal jeden britský bulvární list, rezignoval čelný britský liberálnědemokratický politik Mark Oaten. Bývalý šéfredaktor konzervativního deníku Daily Telegraph Max Hastings o tom napsal v deníku Guardian, že je mu z celé věci trapně - nikoliv však z Oatena, ale z novinářů.

24. 1. 2006

Přepsal jsem dva příspěvky, které se vysílají na rádiu Národní strany. První je přepis proslovu, který Edelmanová údajně pronesla v sobotu v Letech, druhý je krátký medailonek paní předsedkyně národních sil.

Myslím si, že tahle nazi propaganda by se měla všemi silami šířit dál. Ignorovat nácky se nevyplácí. My vyklidíme pole a oni zatím budou pilně dělat svoji práci. Velice výhodná a pohodlná pozice pro ně. Projev paní Edelmanové je navíc tak blbý a nechutný, že si jen těžko dokážu představit člověka, který tomuhle podlehne. Navíc může posloužit i jako dodatečný argument proti skandálnímu postupu policie v sobotu v Letech i jako obhajoba lidského a samozřejmého konání Marcuse Papeho.

24. 1. 2006

Nevím, zda je to středoevropskou, na Rakousko-Uhersko stále ještě orientovanou kulturou, ale Češi mají strašně rádi různé encyklopedické kvízy. Zjistíte to, když si skoro kdykoli v Čechách pustíte rozhlas či televizi. Soutěžící tam hrdě zápolí o to, kdo má lepší "všeobecné znalosti", a jsou nadšeni, když si jsou před mikrofonem schopni vybavit i ta nejodtažitější encyklopedická fakta. Přežívá představa, že moudrý je člověk, který má co nejširší věcné znalosti.

Vyšlo v pondělí 23. 1. 2006 v deníku Metro

24. 1. 2006

Several activists have published yet another open letter protesting what they call the "totalitarian tendencies" of the current Czech government.

24. 1. 2006

Svoboda projevu v Německu

Encyclopedie uzavřena soudním příkazem, protože o Borisi Floricicovi píše, že je to Boris Floricic

Ze stránek encyklopedie www.wikipedia.org: ,,Rodina [již zesnulého známého hackera a phreackera] Trona si nepřeje, aby bylo používáno jeho celé jméno ,Boris Floricic'. Mnoho německých novin používá pouze zkratku ,Boris F.' Dne 14. prosince 2005 dosáhli jeho rodiče toho, že berlínský soud vydal dočasný soudní příkaz zakazující Wikimedia Foundation Inc. provozující volně modifikovatelnou encyklopedii Wikipedia používat jeho plné jméno na jakékoliv ze stránek v doméně wikipedia.org. Dále přikazuje Wikimedia Foundation jmenovat svého zástupce v Německu do dvou týdnů od doručení tohoto rozhodnutí.

Informoval o tom holandský a německý tisk. [...] Není zřejmé jak plánuje německý soud si vynutit tento příkaz v USA.

24. 1. 2006

Jak jednat s lidmi od operátora Tele2

Zákaznická zkušenost: podvodné převedení

Matčin podiv, pramenící z toho, že jsme s ničím nesouhlasili a nic nepodepsali, slečna odrazila s tím, že jsme podepsali doručenku k doporučenému dopisu a tím vyjádřili souhlas s převedením. Jak jsme mohli vyjádřit souhlas s něčím, co bylo v okamžiku podpisu logicky v zavřené obálce (a ostatně v ní zůstalo), už slečna vysvětlit nedokázala. Přesto jsme převedeni.

Přibližně před dvěma týdny, o víkendu, u nás doma zazvonil telefon. Mužský hlas mi v něm nabídl levnější volání z pevné linky a vemlouval se přesně tím vlezlým způsobem, který nejde slušně odmítnout. Abych se ho zbavil, žádal jsem ho o odkaz na internetové stránky, kde si sám najdu další informace. Odpověděl, že nám informace i s předpřipravenou smlouvou rád pošle poštou a vyžádal si číslo našeho účtu u Českého Telecomu, údajně aby nám nabídku smlouvy mohl připravit na míru. Tím jsme hovor zaplaťbůh ukončili.

24. 1. 2006

Věž ze slonoviny

Zápisky od života odtrženého spisovatele

Jeden můj přítel lékař strávil víkend v lázeňském městě na příjemném semináři, spojeném s využitím lázeňské péče, dvěma večeřemi a rautem na závěr, hrazeném velkou farmaceutickou firmou. Nebylo to poprvé, ani naposled. Bylo to nejen příjemné, ale také užitečné a velmi přínosné z odborného hlediska.

Nářek lékárníků a lékařů, jak ho sleduji v médiích, mi čím dál víc připomíná známou židovskou anekdotu: "Jak vám jde obchod, pane Kohn?" "Ani se, Roubíček, neptají, ty daně, ty poplatky, to snižování cen, já dneska doplácím na ten kšeft denně tisíc korun ze svýho..." "Tak proč to neprodají?" "Zbláznili se? Prodat kšeft? A z čeho bych žil?"

24. 1. 2006

Z podvodu či zlodějny je prý život nadějný

Pokouší --li se tě občane uchlácholit nehodný hráč či hráčka ve vysoké politice bojovým pokřikem: v tomto státě se krade! pamatuj, že hra začíná dětským zaříkáváním -- polívka se vaří maso na talíři, přijde na to, sežere to.

Moudrost vyžaduje stavy ovládaného vědomí, moudrých je však nebezpečně málo. Samoregulace vědomí u nás většiny je nefunkční z důvodů pragmatické potřeby přežívaní v nadbytku a pohodlí. Nesnášíme větších psychických zátěží, ty jsme přece zanechali v realitě neznámého minulého světa.

23. 1. 2006

Ministr zdravotnictví David Rath je velmi obratný politik. Při vší bídě a ubohosti pravidelných politických diskusí je někdy dokonce zábavné dívat se, jak jeho méně schopní nebo vůbec neschopní oponenti (nejčastěji z řad ODS) ztrácejí nervy, zbytky inteligence i svou důsledně budovanou mediální tvář a uchylují se k nesmyslným argumentům ve stylu dítěte zahnaného při hádce do kouta. Nejčastěji se jedná o narážky na "komunistické myšlení". Když takové argumenty používá třeba Vlastimil Tlustý, je to skutečně k popukání... :-)

Zdá se ale, že ministr Rath považuje politiku za činnost, která se odehrává pouze a jen v médiích. Její skutečný význam mu pravděpodobně nedochází a Britské listy mají konkrétní důkaz o tom, že ministr zdravotnictví říká (a slibuje) pravý opak toho, co dělá jím řízené ministerstvo....

Na začátku ledna se obrátil šéfredaktor Britských listů Jan Čulík s dotazem jedné čtenářky na ministry Ratha a Škromacha. Čtenářka, která je v invalidním důchodu, se obává, že při svých velmi nízkých příjmech nebude schopna nadále platit za své životně důležité léky. Uvedené léky jsou v dotazu čtenářky předaném ministrům zdravotnictví a sociálních věcí vyjmenovány, včetně jejich současné ceny.

6. 1. 2006

Obrátil jsem se na ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s níže uvedeným dotazem, ve věci jedné čtenářky Britských listů. Dosud nepřišla žádná reakce. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsem obdržel automatický mail pod hlavičkou "Potvrzení o přijetí podání" (tj. nařízení vyřízení zařízení, zase! :)

Dne 10. ledna přišlo vyrozumění, že můj dopis MPSV předává ministerstvu zdravotnictví.

Dotaz, na který dosud od ministrů nepříšla odpověď, zněl:

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Proč Tchaj-wan není Japonsko Petr  Fiala
23. 1. 2006 Čierne humory Irena  Zítková
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
20. 1. 2006 Obránci lidských práv nemohou spoléhat na pomoc západních vlád Karel  Dolejší
20. 1. 2006 O české šlechtě mezi včerejškem a zítřkem Josef  Tomeš
20. 1. 2006 Proč Anglosasové na světě vedou   
20. 1. 2006 Skandál se špehováním na amerických universitách   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
20. 1. 2006 Fabiano Golgo terčem útoků, že prý "prozrazuje důvěrnosti" Jan  Čulík

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Wikipedia.de byla soudně zlikvidována Hynek  Hanke
23. 1. 2006 Ještě k trestnému činu pomluvy Stanislav  Penc
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík

Rasismus RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
25. 1. 2006 Večer Ivan  Slavík
24. 1. 2006 * * * Martin  Švanda
20. 1. 2006 Pojem čistý Naděžda  Plíšková
19. 1. 2006 Temná noci! Jasná noci! Karel Hynek Mácha
16. 1. 2006 Starala sa mati má   
13. 1. 2006 Vysoká smrková vazba Bogdan  Trojak
12. 1. 2006 Výčitka Štěpán  Kotrba
11. 1. 2006 Potmě Viktor  Dyk
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk

Igor Chaun: "Proč věřit v Boha?" - názory a reakce RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Mnohé nepravosti se děly jménem církve   
6. 1. 2006 Indoktrinace? Petr  Hušek
6. 1. 2006 Poznávání, věření, neporozumění Bohumír  Tichánek
5. 1. 2006 Nedovolme pravici unést Boha   
5. 1. 2006 Josef Vít je rozumbrada a v článcích má věcné chyby Boris  Cvek
5. 1. 2006 Víra v Boha v nejateističtější zemi na světě - přijde nový Bůh? Jiří  Mašek
5. 1. 2006 Chtěla bych se zastat Igora Chauna Věra  Říhová
4. 1. 2006 Schopnost věřit je genetická záležitost   
4. 1. 2006 Vadí mi, že nám Igor Chaun vnucuje víru   
4. 1. 2006 Proč věřit v Boha -- opravdu, proč? Josef  Vít

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2006 Dolary paní Osthoffové Tomáš  Krček
20. 1. 2006 V iráckých volbách zvítězila šíitská aliance   
19. 1. 2006 Oficiální americký úřad vykreslil děsivý obraz "nezvládnutelného" Iráku   
18. 1. 2006 Pamatujete na Afghánistán? Nyní jsou tam obyvatelé terorizováni sebevražednými atentátníky   
17. 1. 2006 Povede americká invaze k rozpadu Iráku?   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
11. 1. 2006 Americká vojska střílela na iráckého novináře, oceněného čelnou mezinárodní cenou   
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček