28. 2. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 2. 2006

Soudruzi!

Ve zprávě Ústředního výboru strany na dvacátém sjezdu a v celé řadě projevů delegátů na Kongresu se hodně hovořilo o kultu osobnosti a jeho škodlivých důsledcích.

Po Stalinově smrti začal ústřední výbor realizovat politiku systematického vysvětlování, že je nepřijatelné a cizí duchu marxismu-leninismu povyšovat jedinou osobu, proměnit ho supermana, který má nadlidské vlastnosti, podobné nějakému bohu. Takový muž prý zná všechno, vidí všechno, myslí za všechny, může všechno, je ve svém chování neomylný.

Stalin nejednal prostřednictvím přesvědčování, vysvětlování a trpělivé spolupráce s lidmi, ale tím, že vnucoval své myšlenky a vyžadoval absolutní podřízenost jeho názorům. Ti, kdo se proti těmto názorům postavili nebo se pokusili prokázat vlastní názor a správnost jejich vlastního postoje, byli odstraněni z kolektivu vedení a pak byli morálně a fyzicky zlikvidováni.

Stalin vytvořit koncept "nepřítele lidu". Tento výraz automaticky znamenal, že nebylo třeba dokazovat, zda člověk nebo lidé se mýlí. Bylo možno používat nejkrutšího útlaku, porušit všechny normy revolučního práva, proti komukoliv, kdo nesouhlasil se Stalinem, proti těm, kdo byli jen podezříváni z ideologického boje. "Doznání" byla získávána prostřednictvím fyzického nátlaku proti obviněným. Obětí se stávali naprosto nevinní lidé.

Nikita Chruščev dne 25. února 1956 v tajném projevu dvacátému sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu.

Celý text v angličtině ZDE

Celý text v češtině ZDE

Robert Conquest, slavný americký sovětolog, autor klasického díla The Great Terror, k tomu píše:

Když se Nikita Chruščev onoho posledního dne 20. sjezdu KSSS postavil na pódium, jeho projev byl tak překvapující a neočekávaní, že někteří lidé v publiku omdleli.

Bylo to 25. února 1956, tři roky po Stalinově smrti a po Chruščevově nástuipu do funkce prvního tajemníka komunistické strany. I když Chruščev projev přednesl před uzavřeným zasedáním, nezůstal dlouho tajemstvím.

Sloupek
Ivan Wernisch

Jak dýně
na sluncem vyhřáté hlíně,
tak rozvaluje se hloupý --
hoví si ve své hlouposti
a zraje

ze sbírky Proslýchá se, Petrov, Brno 1996 vybral Štefan Švec

28. 2. 2006

Veřejnost se občas podivuje velkým rozdílům mezi tresty, uloženými za podobné trestné činy různými soudy, a pozastavuje se nad výroky o vině, vynesenými na základě velmi chatrných důkazů, ba téměř žádných. Viní z těchto nepříjemných úkazů soudce, kteří stojí na konci řetězce trestního stíhání a je na ně dobře vidět, neboť soudní řízení je veřejné. Při pohledu zblízka se ale téměř vždy ukáže, že pochybné rozsudky stojí na nejisté základně neúplného nebo nesprávně vedeného vyšetřování, jehož výsledky přetavil státní zástupce v pochybně odůvodněnou obžalobu.

28. 2. 2006

Opět se někdo pokouší stávkovat a opět mu ostatní nadávají a jiní se pokoušejí zneužít stávky ve svůj politický prospěch. Místo věcných argumentů, ekonomické analýzy finančních toků ve zdravotnictví apod., jsou však opět prezentovány jen osobní dojmy a špatně skrývané zájmy jako hlavní argumenty.

S pořádnou ekonomickou analýzou se nikdo nenamáhá. Občas se argumentuje na základě jednotlivých příkladů a zkušeností, jak to udělala včera paní Říhová. To je ovšem naprosto chybný přístup, od účetní bych očekával více, a to především analýzu financování zdravotnictví.

28. 2. 2006

Z předvolebního průzkumu veřejného mínění, který v minulém týdnu provedla pro ČT agentura SC&C, vyplývá, že by Stranu zelených v Praze volilo 8,2 % voličů. Pokud přijmeme hypotézu, že Zelené je možné v České republice pokládat za liberální stranu, můžeme z toho dále vyvodit zajímavá fakta - tak, jak je skrývají volební výsledky. Ty nám říkají, že volební potenciál zelených se oproti roku 2004 a volbám do Senátu snížil asi na polovinu a oproti výsledkům bezpochyby liberální Koalice ve Sněmovních volbách v roce 2002 o dalších deset procent.

28. 2. 2006

z emailové informace o pořadu televize BBC Newsnight na pondělí 27. 2. 2006

Setkají se medvěd, lev a kuře.

Medvěd praví: "Když já zařvu v severoamerických lesích, celý les se roztřese strachem."

Lev praví: "A když já zařvu na velkých pláních severní Afriky, bojí se mě celá savana."

Kuře: "To nic není. Když já jenom zakašlám, podělá se hrůzou celý svět."

28. 2. 2006

Nějak se mi nechce věřit tomu, že by novinář z MF Dnes Viliam Buchert polemizoval ve svém článku "Tajemství Kateřiny N." s jakýmkoliv mnou vyjádřeným názorem. Četl jsem o tajemství Kateřiny N. několikrát a místo nějakého jasného názorového střetu jsem našel jedině zmínku o mediálních mudrlantech, kterým oči rudnou vzteky, kteří se vyjadřovali pohrdlivě o nějakých sportovkyních, kteří u toho provádějí svůj intelektuální masochistický rituál.

Připusťme tedy, čistě hypoteticky, že Viliam Buchert skutečně polemizuje s mým článkem.

28. 2. 2006

Nebezpečí afrického eldoráda:

V únoru 2006 uskutečnila česká vládní delegace návštěvu subsaharské Afriky. Vzhledem ke skutečnosti, že málokterý z českých představitelů překračuje 25. stupeň severní šířky, když se jedná o cestách do Afriky lze říci, že tato návštěva byla historickou. Byla početná i měla větší ambici. Tomu také odpovídají slova ministra C. Svobody: "Být první se vyplatí" nebo "příležitosti je třeba využít" v týdeníku Ekonom z 15. 2. 2006. Nutno dodat, že to jsou výroky pro Cyrila Svobodu necharakteristické, však výstižné mimo jiné i proto, že česko-africké vztahy je třeba chápat jako funkci souher mezi asymetrickými ekonomickými zájmy na straně jedné, a specifickou historii těchto vztahů na straně druhé.

28. 2. 2006

Ve své reportáži o cestě na Seychellské ostrovy za Radovanem Krejčířem, která vychází v úterý v deníku Metro, píše Filip Sklenář mj.: "Knížka vychází -- je plná strašných tiskových chyb a přehlédnutých stylistických neohrabaností. Věda dobře, že mě za tuto knihu nikdo nepochválí, pochválím se na stránkách Britských listů sám." To se skutečně stalo. Dne 12. 12. 2005 jsme v Britských listech publikovali Sklenářovu recenzi na knihu o Krejčířovi.

Sklenář však Britské listy neinformoval, že je sám autorem této knihy, a že tedy manipulativně píše recenzi na svou vlastní knihu! Kdybychom to věděli, samozřejmě bychom tuto "recenzi" nevydali. Kniha vyšla za podivných okolností a její autor zůstal veřejnosti neznámý.

Jde o hrubý střet zájmů a neetické jednání. Z toho důvodu oznamujeme, že Britské listy s Filipem Sklenářem končí jakoukoliv další spolupráci. Čtenářům se za tento podvod autora "recenze" omlouváme.

28. 2. 2006

Dan Brown, autor bestselleru Da Vinci Code prý ukradl hlavní téma své knihy z dokumentárního knižního díla o Ježíši Kristu a o katolické církvi, stěžovali si žalobci v pondělí u vyššího soudu v Londýně.

Autoři Michael Baigent a Richard Leigh tvrdí, že jim americký spisovatel Dan Brown ukradl témata a myšlenky, které zkoumali ve své knize z roku 1982 The Holy Blood and the Holy Grail (Svatá krev a Svatý Grál).

Žalují amerického vydavatele knihy Da Vinci Code Random House v případě, který zřejmě bude mít dalekosáhlé důsledky pro zákon o autorských právech.

28. 2. 2006

Ve své poslední Zprávě o stavu unie pronesl americký prezident slova, která obletěla svět: "Amerika je závislá na ropě". Očekávaný obrat, o kterém se záhy začalo spekulovat, se ale nekoná. Necelý měsíc poté bubliny splaskly a vše zůstává při starém, ne-li ještě hůř.

28. 2. 2006

Před nedávnem vyšel v Britských listech článek o "sociální ekonomice" , ve kterém pan Novotný navrhuje zakládání státních "sociálních" firem pro řešení problému nezaměstnanosti. Po přečtení díla Fréderica Bastiata (1801-1850) zjišťuji, že podobné návrhy byly na denním pořádku před více než sto padesáti lety, píše Ondřej Palkovský:

ilustrační foto
28. 2. 2006

NECHTĚNÁ ERRATA

Článek "Vykloubená logika", který Britské listy vydaly 12. 2. 2006 pod jménem Ladislava Jakla, tajemníka prezidenta Václava Klause, obdržela redakční spolupracovnice, redaktorka Profitu Andrea Cerquierová jako argumentační přílohu odpovědi Ladislava Jakla na svou korespondenci s Hradem ve věci zákona o registrovaném partnerství.

Vydali jsme tento dokument, analyzující pozici tajemníka Václava Klause proto, aby byly jasné argumenty, které ovlivňují prezidentovo rozhodnutí. Jaké bylo ale naše překvapení, když se Ladislav Jakl ozval, že on autorem těchto argumentů není... Kdo tedy vlastně radí prezidentovi? Po poměrně nervózní korespondenci vyšlo najevo v odpovědi na položenou otázku, že oním tajemným snášečem argumentů proti souhlasu se zněním zákona je bývalý poslanec Oldřich Kužílek (ODA), spoluautor zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, nyní "poradce pro otevřenost veřejné správy". Ten jej zveřejnil pod názvem Poznámky k registrovanému partnerství 10. 2. 2006 na serveru Centrum politiky ODA-US. Stať podle svého vyjádření pro Britské listy vypracoval pro potřeby některých senátorů, a poté poskytl i L. Jaklovi pro potřeby kanceláře prezidenta.

Britské listy měly text k dispozici už před tímto datem. Obdržely ho pod č. 3864520450 z hradní adresy Ladislava Jakla jako přílohu emailové korespondence s Andreou Cerqierovou, aniž by Jakl dal na vědomí adresátce, že text není jeho. Jak je vidět, i poradce potřebuje občas poradit. Ale kdo radí poradcům poradce, když poradce radí prezidentovi?

Čtenářům se za ne-chtěnou ne-pravou autorskou zápletku omlouváme, Ladislavu Jaklovi za ne-pravé autorství a pravému autorovi Oldřichu Kužílkovi za ne-pravého autora také. Jeho přání plníme beze zbytku a text už navždy označujeme jeho jménem. Ať to všichni pěkně vědí, kdo radí poradcům, když si poradci nevědí rady se svobodným přístupem občanů k informacím z Hradu. Olaf Lávka by měl také vědět, co udělat, když budete muset něco napsat na tabuli, a v tu chvíli zjistíte, že je křída zlomená ... Je to jako rozhovor s hostem, kterého jste si vybrali aneb Můžete si za to sami. Prostě Vykloubená logika v podání Oldřicha Kužílka.

12. 2. 2006

Celá logika zákonů o registrovaném partnerství je vykloubená. Původním, tradičním, rituálním a archetypovým obsahem právní úpravy manželství, zejména v rovině dědické, daňové, v rovině vzájemného zastupování atd. je nadstandardní ZVÝHODNĚNÍ jako ODMĚNA za nejdůležitější funkci při přežití biologického rodu, tj. plození dětí.

V přirozenosti úpravy manželství je tedy princip nerovnosti mezi všemi ostatními typ vztahů, když jen tento jediný plní tuto nejdůležitější funkci. Jako nadstandardní se u manželství upravují nejen aspekty daňové, dědické ad., ale stát na sebe ve velké části úpravy manželství bere roli toho, kdo svou mocí prosadí i MORÁLNÍ ZÁVAZKY, plynoucí ze vztahu, jako je vyživovací povinnost, povinnost přiměřeného příspěvku na společnou domácnost atd.

27. 2. 2006

Jako občanka České republiky a pacientka českého zdravotnictví odmítán být nadále zajatcem ve válce lékařů s politickou mocí a být držena jako rukojmí některých lékařů, VZP i ministra zdravotnictví. Odmítám být politickou předvolební zbraní ČSSD kontra ODS. Jsem člověk se svou lidskou důstojností a nikoliv výrobní prostředek ani kasička na peníze zdravotnickým individualistům, lhostejno zda z lékařských ordinací či byrokratických kanceláří.

Odmítám doplácet svým zdravím a hodnotou svého budoucího života na soukromé rozpory několika jedinců ve společnosti, odmítám se finančně podílet na legislativou vynuceném zdroji peněz společnostem, které bez skrupulí vydělávají na záměrném poškozování zdraví občanů.

27. 2. 2006

S článkem Bohumila Kartouse "Mimozemšťané by neměli šanci" polemizuje v pondělí Mladé frontě Dnes, aniž by názoru, s nímž nesouhlasí, poskytl prostor, či ho vůbec jmenoval :) Viliam Buchert, ZDE. Píše, že je vítězství Kateřiny Neumannové pro mnoho Čechů vzorem, a proto je důležité. V zahraničí často znají podle něho Čechy pouze jako sportovce.

Viliam Buchert si o minulém víkendu vyměnil s redaktory Britských listů několik mailů ohledně článku Jana Kavana, s jehož prezentací nesouhlasil. Nabídli jsme mu prostor k vyjádření jeho názoru, to však odmítl. Děje se to pravidelněji: Viliam Buchert občas posílá své kritické - někdy souhlasné - názory na Britské listy, nepřeje si však, abychom je publikovali.

28. 2. 2006

Občanské sdružení Dialog vědy s uměním pořádá od 7. do 17. července 2006 v Nových Hradech (Jižní Čechy) mezinárodní workshop s názvem:

DIALOGUE BETWEEN SCIENCE AND ART - THE CONCEPT OF CONTEMPORARY CREATIVITY (International Workshop).

Workshop je zařazen do databáze Vzdělávacích programů Evropské unie: Socrates Comenius / Grundtvig Course Database 2006-2007. Více na webu: ZDE (referenční číslo: CZ-2006-002).

Kurz je určen přednostně pro lektory, nebo učitele zapojené do vzdělávání dospělých a do celoživotního vzdělávání. Přihlásit se mohou i učitele středních a vysokých škol. Přednášet budou vědci z Anglie, Rakouska a Čech, v ateliéru budou asistovat profesionální umělci z Rakouska a Čech. Poplatek za kurz pro české účastníky je 2 000 Kč, v čem je zahrnutá celodenní penze na 10 dní, materiál pro ateliérovou tvorbu, exkurze a jiné. Zatím jsou přihlášení účastníci ze Španělska, Řecka, Itálie, Rumunska a Slovenska.

Pracovní jazyk kurzu je angličtina. Více informací na e-mailove adrese: ZDE.

24. 2. 2006
text přednášky, kterou autor, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, přednese na Konferenci levicové jednoty - setkání levicových politických stran, odborů, občanských iniciativ. Konference bude diskutovat na téma Válka a mír v dnešním světě a význam mírových hnutí. Uskuteční se v sobotu 25. února 2006 od 9.30 hodin do prostor Klubu Rusko Na Zátorce 14, Praha 6.

Všichni víme leccos o období zvaném studená válka. Naprostá většina z nás i osobně zažila delší či kratší část tohoto období. Zažili jsem období strachu, že studená válka by mohla přerůst do války otevřené. O to větší byla naše úleva, když tato válka skončila. Rušily se celé kategorie zbraní, zavírala se kasárna a prudce se snižovaly vojenské výdaje. Netrvalo však dlouho a válka se vrátila.

Nejprve to byla tzv. první irácká válka - Pouštní bouře 1991. Byla ale legální, tzn. měla mandát RB OSN. Byla i legitimní - jejím hlavním smyslem bylo potrestat agresi. Pak ale přišla první velmi problematická válka - letecké údery proti srbsko - černohorské Jugoslávii - Spojená síla 1999. Ta už byla nelegální, neměla mandát RB OSN. Přesto jsme o ní slyšeli nezapomenutelný výrok - "humanitární bombardování." Navíc přinesla nešťastné chvíle pro Javiera Solanu.

A pak přišlo 11. 9. 2001. Bezesporu krutý a cynický teroristický zločin. Byl také po právu tvrdě odsouzen i v řadě rezolucí RB OSN. Na základě toho prošla i rezoluce schvalující údery na Afghánistán - EF 2001. Z hlediska mezinárodního práva to byla v podstatě bezproblémová válka. Jenomže tím věc neskončila - v Bílém domě padlo rozhodnutí o dalším úderu, tentokrát proti Iráku - IF 2003. Válka však byla jednoznačně nelegální - neměla mandát RB OSN. A přesto dostala tak vzletný název: Irácká svoboda.

27. 2. 2006

Když jsem svůj text "Umělec vyhozený dveřmi se musí vrátit oknem" končil tvrzením, že umělec nemá v současné společnosti žádné postavení a ještě za to musí přijmout větší odpovědnost, měl jsem tím na mysli především fakt, že údělem umělce je dobrovolné přijetí samoty, v níž přesto musí nějakým způsobem pozvednout hlas a snažit se být i za cenu odmítnutí slyšen.

27. 2. 2006

Když bylo před časem na Miloslava Ransdorfa podáno trestní oznámení za jeho údajné výroky, týkající se lágru v Letech, požádal mně jako advokáta o převzetí obhajoby. Toho však nebylo nakonec zapotřebí, neboť jak známo z médií, ke stíhání nedošlo, jelikož příslušný orgán konstatoval absenci skutkových i právních důvodů. Jestliže se dnes o Letech opět hovoří, patří zřejmě ke zdejšímu mediálnímu folklóru, že o Ransdorfovi dokonce i zasloužilí "lidskoprávníci" píší, jakoby byl již přinejmenším třikrát oběšen za popírání holocaustu a velebení genocidia. A tak i proto mám důvod veřejně objasnit jeho pohnutky v "letské cause".

Moazzam Begg: Enemy Combatant
27. 2. 2006
Moazzam Begg: Enemy Combatant. A British Muslim'S Journey To Guantanamo And Back. Free Press, březen 2006 416 str., £18.99, ISBN: 0-743-28567-0

Moazzam Begg chtěl pomoci svým druhům muslimům - v Bosně, v Čečně, v Afghánistánu. CIA a britská rozvědka MI 5 rozhodly, že to znamená, že se stal "nepřátelským bojovníkem". Věznili ho tři roky v Afghánistánu a pak na Kubě - v zálivu Guantánamo. Protože je britský občan, na nátlak britské vlády ho pak propustili. Nic proti němu nikdy neměli. Po propuštění a příjezdu do Británie proti němu nebylo zahájeno trestní stíhání za nic. Nyní vydal Moazzam Begg o své "cestě do Guantánama a zpět" pozoruhodnou knihu. V minulých dnech poskytl rozhovor deníku Guardian.

27. 2. 2006

Mohou politici vyzývat k násilí vůči svým oponentům? Kde končí svoboda slova? A kde "nedotknutelnost" politiků?

Řádně demokraticky zvolený politik Jonáš (ODS) se veřejně podivuje nad tím, že občané nezpráskali holemi jeho oponenta Lišku (SZ) za to, že hájí názor preferovaný většinou voličů v řádném, demokraticky uskutečněném referendu. Náměstek brněnského primátora Radomír Jonáš sáhl v předvolební propagandistické kampani ke zbrani nebývalého kalibru.

27. 2. 2006
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Jakkoli nás veřejní činitelé nabádají, abychom si důkladně rozvážili, koho budeme volit, je zřejmé, že většina z nás se ve skutečnosti neřídí úvahou, nýbrž sympatiemi a antipatiemi, které ke svým zástupcům chováme; toto emotivní hledisko uplatňujeme tím víc, čím méně se dokážeme orientovat v jejich výrocích a programových prohlášeních. Slouží nám to ke cti nebo k necti? To je sporné; takový je prostě současný stav světa.

27. 2. 2006

Samozřejmě je toto travestie na esej, satira na internetové diskuse, ale informace v úvodní části jsou pravdivé. Bohužel jsem nenašel původní studii v angličtině (nečtu německy), takže většina faktu pochází z článku na internetu (link je uveden v textu) a z vědecké a populárně vědecké literatury o mozku, píše autor a pokračuje:

Dvě věci jsou na tomhle zajímavé.

1. Když článek, shrnující výsledky německé studie, poprvé vyšel, někdy na konci devadesátých let, prošel na veřejnosti (v US) téměř bez povšimnutí, zrovna tak jako pozdější US studie, které mezi jiným dokumentovaly naprosto devastující vliv televize na schopnost soustředění, dvoutřetinový pokles slovní zásoby mezi středoškolskými studenty atd. Hlavní mediální zdroje to zkrátka zazdily.

2. Před rokem, když jsem to znovuobjevil, jsem poslal link několika svým americkým přátelům, kteří ho poslali dál, takže mi najednou došlo asi 150 emailů od lidí, které jsem neznal. Spektrum reakci bylo široké, ale zároveň bylo pevně ohraničeno dvěma extrémy: a) konečně! to vše vysvětluje b) ty idiote - útoky na moji osobu a intelekt, jakobych byl autorem článku nebo studie.

27. 2. 2006

Věž ze slonoviny

Poznámky od života odtrženého spisovatele

V Lidových novinách říká Václav Havel (projev v Obecním domě 22.února): "Osobně například nechápu, proč je českým, evropským i světovým ideálem výroba stále většího počtu automobilů, který předpokládá stavbu dalších silnic a dálnic a tím opět nezvratné ničení naší země. Jsme snad šťastnější, veselejší, spokojenější?" Konec citátu. Nu, s tím můžeme jen souhlasit. Vzpomněl jsem si při tom, že jsem před nedávnem také četl, že si Václav Havel šel koupit úplně nový typ mercedesu, na který jako stálý a prominentní zákazník dostal zvláštní cenu. Zvláštní se obvykle rozumí nízká. Už moje prabababička říkala, že čert obvykle sere na větší hromádku a tak na ni sere i mercedes. Snad je Václav Havel tím pádem šťastnější, veselejší, spokojenější...

V knize Mirek Topolánek osobně říká Mirek Topolánek osobně: "Pravicová politika nemá mediálně ustláno na růžích. Když si vezmeme třeba západní univerzity, ty jsou spíše také levicové než pravicové. Z hodnotového hlediska bych řekl, že novináři a to i ti, kteří svou práci dělají profesionálně, jsou spíše liberální, těch konzervativních je minimum. Někteří jsou vysloveně levicoví." Konec citátu. Zdá se, že tuto myšlenkovou armaturu má MT společnou se svými odpůrci -- ti zase vidí novináře jako pravicové spiklence. Pravda, někteří jsou vysloveně pravicoví, dokonce i ti, kteří svou práci dělají profesionálně.

27. 2. 2006

Sexuální frustrace a pocit sexuální méněcennosti zřejmě vede k násilnému extremismu, argumentoval v listě Guardian komentátor Ian Buruma, s odkazem na novelu japonského autora Kenzabura Oe, který dostal v roce 1994 Nobelovu cenu za literaturu.

Oeova novela Sedmnáct se odehrává v šedesátých letech dvacátého století, kdy byla napsána. Hlavní postavou je sedmnáctiletý mladík, který neustále masturbuje, všude, na záchodě, v ložnici, v křoví, ve škole. Stydí se za to a stydí se za všechno. Je nesportovní, s holkama to neumí a s nikým se nesnáší. Je si plně vědom, že je absolutně k ničemu. Jediné, co dokáže, je masturbovat, a přitom má hrůzu z toho, že si toho je celý svět vědom, kdykoliv se na něj podívá.

24. 2. 2006

Jako obvykle každý rok, během března bude Jan Čulík v rámci školské univerzitní výměny EU (Socrates/Erasmus) vést několik kursů na vysokých školách v Praze, v Brně a v Ostravě. Kdo má zájem, ať přijde.

25. 2. 2006

Informace pro budoucí postgraduanty

Britský Arts and Humanities Research Council, který financuje postgraduální i další vědecký výzkum na britských univerzitách, poskytne i pro příští školní rok (2006-2007) šest stipendií na vypracování doktorské práce z oboru středo a východoevropských studií na britských univerzitách - "ring-fenced awards in Central and East European Studies". O stipendium mohou přirozeně žádat i studenti ze zemí střední Evropy, po dohodě se svým případným školitelem na britské univerzitě. Rádi přijmeme na katedře slovanských studií na Glasgow University studenty, kteří by tam chtěli pracovat na doktorské práci z oboru české literatury, českého filmu či středoevropských médií. Sesterská katedra Department of Central and East European Studies přijme studenty pro výzkumnou práci v oboru sociálních věd, týkajících se středovýchodní Evropy (ekonomika, politika, atd.) Vítáme studenty i z oboru polonistiky, hungaristiky a rusistiky, i studenty různých kultur a společností na území bývalého Sovětského svazu.

Studenti ze zemí Evropské unie (včetně tedy, od 1. května 2004, i z České republiky), kteří nemají trvalý pobyt ve Velké Británii, mají nárok žádat jen o stipendium na uhrazení školného na britských univerzitách, nedostanou stipendium na živobytí, avšak na to si lze v Británii vydělat.

Lze žádat o studium na plný i na částečný (part time) úvazek.

Podrobnosti o stipendiích AHRC ZDE

Žádosti o stipendium nutno podat do 2. května 2006, pozor ale, žádost je nutno podat prostřednictvím konkrétní britské univerzity, s níž je třeba si případný výzkumný program dohodnout hned teď. Např. Na Glasgow University je interní lhůta pro podání žádostí o postgraduální stipendium AHRC do 3. dubna 2006.

Informace o postgraduálním studiu na Glasgow University ZDE ZDE

Internetové stránky katedry slovanských studií (včetně bohemistiky) na Glasgow University ZDE

Katedra Středo a východoevropských studií (fakulta sociálních věd), Glasgow University ZDE

25. 2. 2006

Pregraduální studium:

Mladá fronta Dnes přinesla vcelku užitečné informace o možnostech studia ve Velké Británii pro české studenty, viz níže.

Vynechala však na jednu velmi důležitou věc: Většina českých studentů může studovat na britských vysokých školách v pregraduálním studiu bez placení školného - Britská vláda odpouští studentům z chudších rodin povinnost platit univerzitní školné. Pokud vaši rodiče vydělávají (dohromady) méně než 22 000 liber ročně, tzn. je jejich celkový příjem menší než 79 000 korun měsíčně, nemusejí děti těchto rodičů platit v pregraduálních programech na britských univerzitách žádné školné.

Více podrobností naleznete ZDE

Není také pravda, jak píše MFD, že v Británii "Roční školné v průměru vyjde na 1000 - 1500 liber". Školné je standardní, stejné pro všechny studenty, a to v současnosti 1175 liber ročně. Pouze v Anglii. Ve Skotsku platí vysokoškolské školné jen Angličani. Skotští studenti a studenti z EU (včetně Čechů) za studium na vysoké školy ve Skotsku neplatí školné.

Pozor ale, od příštího roku Blairova vláda rozhodla, že univerzitní školné bude v Anglii až 3000 liber ročně, bude se však splácet až po ukončení vysoké školy, v podstatě bezúročně a jen pod podmínkou, že student získá zaměstnání se slušným příjmem. Bez získání takového zaměstnání student školné splácet nebude muset. Úlevy pro sociální případy (tedy většinu českých studentů) budou platit i v tomto případě. Ve Skotsku k tomuto zvýšení nedojde; pro skotské studenty a pro studenty z EU (včetně Čechů) bude univerzitní studium i nadále zadarmo, musí se však o to zažádat. ZDE

Náklady na živobytí pro studenty v Británii jsou asi 500-600 liber měsíčně, 700-800 liber měsíčně v Londýně. Studenti si mohou v Británii na studium (při)vydělávat prací. (Činí to i většina domácích studentů.)

Informace o univerzitním studiu v Británii ZDE

K tomu: Jan Čulík, "Jeďte studovat do Oxfordu!" ZDE

28. 2. 2006
tisková zpráva Britských listů

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNI V lednu 2006 stoupla čenost internetového deníku Britské listy ve všech sledovaných ukazatelích. Oproti prosinci 2005 o 10% stoupl počet unikátních návštěvníků na 120 863, o 15% stoupl počet návštěv na 303 997, o 35% se zvýšil čas strávený sledováním stránek na celkový počet 1 105 112 minut za měsíc leden. A o 28% oproti prosinci 2005 se zvýšil počet zobrazených stran na rekordních 754 988 stran. Toto číslo je doposud nejvyšší za celé sledované období. Téměř ho v minulosti dostihl pouze měsíc srpen, poznamenaný událostmi kolem technoparty CzechTek, ke které Britské listy přinášely řadu unikátních zpravodajských materiálů i dokumentů.

vývoj ukazatalů návštěvnosti v měsíčních průměrech od října 2004 do ledna 2006 ZDE

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNIV roce 2005 přitom Britské listy četlo o polovinu více čtenářů, než v roce 2004. Server během pracovních dnů v lednu 2006 navštěvovalo v průměru 10 487 unikátních návštěvníků denně a zobrazilo přitom 34 556 stran za den. Páteční, "víkendové vydání" si pak přečetlo v průměru 21 575 čtenářů, kteří si stáhli 59 806 stran. Měsíční "reach" Britských listů - podíl na trhu internetových médií - stoupl v lednu 2006 na 2,06% z 1,90% v prosinci roku předchozího. Pro Britské listy zpracovává ověřený monitor návštěvnosti kontinuálně společnost iAudit už od října 2004. Tehdy byl počet unikátních návštěvníků serveru méně než poloviční - 49 715 za měsíc. Metodiku i data ověřuje pro všechna relevantní média v Česku ABC ČR.

vývoj počtu unikátních návštěvníků v týdenních průměrech od října 2004 do ledna 2006 ZDE

iAudit 200410 PDF

iAudit 200512 PDF
iAudit 200601 PDF
22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
7. 2. 2006 Konflikty karikatur   
7. 2. 2006 Kde skončily peníze pro odškodnění romských obětí?   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2006 Mistr Dýně Ivan  Wernisch
24. 2. 2006 Televize Charlie  Soukup
23. 2. 2006 Finta Jiří  Krombholz
22. 2. 2006 Jak se stát sochařem Michal  Šanda
21. 2. 2006 * * * Boris  Cvek
20. 2. 2006 18 Jiří  Studený
17. 2. 2006 Sloky Jan  Vladislav
16. 2. 2006 Pohoda Richard  Weiner
15. 2. 2006 Kmotrem Zdeněk  Volf
14. 2. 2006 Mařatkova Eva Miloš  Vodička

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2006 Německo vyšetřuje únos nevinného občana americkou CIA   
22. 2. 2006 Další neúspěch v Iráku: Hospodářství   
22. 2. 2006 Američané zabili ve svých věznicích 98 vězňů   
17. 2. 2006 V Iráku zatčeno šíitské komando smrti Karel  Dolejší
16. 2. 2006 Babičky všech zemí, pozor! Greg  Evans
11. 2. 2006 Vysoký činitel CIA: Bush si vybíral z výzvědných informací jen, co se mu hodilo   
10. 2. 2006 Hladovkáři v zálivu Guantánamo jsou nuceně vyživováni   
6. 2. 2006 Náklady války v Iráku a v Afghánistánu dosáhnou 440 miliard dolarů   
3. 2. 2006 Bush řekl Blairovi: "Invazi do Iráku provedeme stůj co stůj"   
26. 1. 2006 Američtí vojáci z Iráku páchají sebevraždu   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2006 Poslední operace premiéra Šarona byla úspěšná   
9. 2. 2006 Izrael možná bude litovat svržení Saddáma Husajna Karel  Dolejší
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
31. 1. 2006 Získá Netenjahu po nástupu islamistů?   
30. 1. 2006 Bush za to nemůže, může za to Arafat   
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Organizace Hamas odmítla "vydírání" od poskytovatelů pomoci   
28. 1. 2006 Vítězství Hamásu může být prospěšné Bohumil  Kartous
27. 1. 2006 Hamas se musí rozhodnout, zda bude schopna přijmout moc   
27. 1. 2006 Co je organizace Hamas?   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   

Školství RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta
10. 2. 2006 Jazyková vybavenost českých studentů je mizerná Marian  Kechlibar
9. 2. 2006 Absolventi britských univerzit jsou k ničemu, varují čelné firmy   
6. 2. 2006 Plagiátorství má jednoduché řešení Ondřej  Slačálek
3. 2. 2006 Poptávka je po titulech a mladí se chovají přirozeně Radek  Macalík
3. 2. 2006 Vzdělanostní společnost, univerzity a kvalita vzdělání Boris  Cvek

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura