15. 2. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 2. 2005

Americký odvolací soud:

""I nadále jsme přesvědčeni, že právo novinářů utajovat důvěrné zdroje je základním principem novinářské práce. Bez tohoto práva by se důležité informace, které musejí být k dispozici veřejnosti, nikdy nedostaly na světlo světa. V USA by neměl být posílán žádný novinář do vězení jen proto, že dělá svou práci."

Dva reportéři, kteří odmítli prozradit své zdroje vysoké porotě, která vyšetřuje prozrazení totožnosti tajného agenta CIA , budou odsouzeni do vězení za pohrdání soudem, rozhodla v úterý jednohlasně komise tři soudců u federálního odvolacího soudu ve Washingtonu.

Sloupek

Je velmi pravděpodobné, ba téměř jisté, že skandál kolem bytu Stanislava Grosse byl uměle vyvolán za určitým skrytým politickým účelem. Představa, že skandál objevili neúplatní, neohrožení a objektivní novináři jen proto, aby prospěli pravdě a lásce v boji se lží a nenávistí, je v českém prostředí tak nepravědpodobná, až je směšná. Na to je česká politika příliš blízko Balkánu. Mezi pražskými politiky se spekuluje o tom, kdo mohl mít zájem na tom oslabit či "zničit" Grosse.

Bez ohledu na to, co bylo původní motivací medializace tohoto "skandálu", je však nutno konstatovat, že se ho Stanislav Gross sám zmocnil, odebral ho z rukou novinářů a začal ho dál osobně pozoruhodným způsobem rozvíjet. Jak známo, zpočátku protigrossovskou mediální kampaň Mladé fronty Dnes ostatní sdělovací prostředky pomíjely. Začaly se Grossovým "skandálem" zabývat vlastně až tehdy, když sám Stanislav Gross vyvolal jejich pozornost pozoruhodně rozporuplnými, navzájem si protiřečícími a neuvěřitelnými výroky. Jestliže mladý premiér neumí přesvědčivě reagovat na mediální kampaň a rozptýlit vznesená obvinění rázným a transparentním vysvětlením, jakpak asi řídí český stát?

Možná se pletu, ale pořád mám dojem, že Stanislav Gross přece jen není nezkorumpovanějším politikem na české politické scéně. Jeho nekompetentní a naivní reakce však veřejnosti umožnily pozoruhodný a nebývalý vhled do kultury, která ovládá české politické kruhy. Velmi pochybuji, že by šlo jen o ojedinělé zvyklosti jednoho mladistvého premiéra. Daleko pravděpodobněji jde prostě o étos, rozšířený v určité společnosti.

Tam se zjevně předpokládá, že dochází k běžnému kontaktu mezi velkopodnikateli a politiky a - "ruka ruku myje".

Pochybuju, že si to Gross sám vymyslel a že vůbec žádní jiní čeští politici nic takového nepraktikují, že to jen on - avšak je skutečně pravda, že česká politická kultura považuje za normální, že si politik nakoupí pozemky v očekávání, že v důsledku jeho vlastních politických kroků (tj. vstupu ČR do EU) stoupne jejich cena?

V Británii je za insider trading (obchodování na základě interních, exkluzivních informací) trest vězení v délce sedmi let.

Jde o politickou kulturu, kde se považuje například za normální, že rodinným přítelem premiéra je osoba, která pronajímá jiné osobně nemovitost na nevěstinec.

Je vysoce pravděpodobné, že mediální kampaň proti Stanislavu Grossovi byla spuštěna účelově, ze skrytých důvodů. Přesto však buďme optimisty a doufejme, že by mohla vést k očištění českého politického prostoru. Jak?

Snad si na příkladu Grossova skandálu čeští politici uvědomí aspoň toto: Budu-li se chovat skandálním či korupčním způsobem, mohu si být jist, že se toho okamžitě a razantně pokusí využít k svým vlastním politickým cílům a k mému zničení mí političtí protivníci. Bude tedy pro mě daleko výhodnější dávat si pozor a být raději čistý.

Myslíte, že je takový předpoklad v českém prostředí naivní?

15. 2. 2005

Evropský soud pro lidská práva:

Dva aktivisté, které žalovala multinacionální firma McDonalds za pomluvu, měli dostat od britské vlády bezplatnou státní finanční pomoc "Legal Aid" na financování právníků, kteří by vypracovali jejich obhajobu, rozhodl v úterý nejvyšší evropský soud, Evropský soud pro lidská práva. To, že se oba nemajetní aktivisté museli u soudu sami, bez právníka, na něhož neměli, hájit proti týmu dobře placených právníků od podniku McDonalds označil Evropský soud pro lidská práva za porušení jejich lidských práv a za odepření práva na spravedlivý soud.

15. 2. 2005

Klimatologové odhalili ekonomy jako stoupence utopických fantazií, jako šílence, nebezpečnější než jakýkoliv náboženský fundamentalismus.

Počasí je měsíc v předstihu. Léta v severní Evropě budou dlouhá a teplá.

Zítra, po 13 letech vyjednávání, vstupuje v platnost protokol z Kjóta o podnebných změnách. Nikdo si nemyslí, že jen tato smlouva - v jejímž rámci se zavazuje 30 rozvinutých států, že sníží své emise skleníkových plynů o 4,8 procent - celý problém vyřeší. Smlouva z Kjóta vyprší v roce 2012 a v důsledku americké sabotáže dosud nedošlo k žádnému pokroku ve věci jejího nahrazení. Smlouva z Kjóta poskytuje výjimky největším znečišťovatelům, USA a Austrálii, a nijak neomezuje emise skleníkových plynů z rozvojových zemí. Snížení emisí, které vynucuje, jsou aspoň o jeden řád nižší, než aby dokázaly stabilizovat emise skleníkových plynů na bezpečné úrovni.

Proč tomu tak je? Proč se děsíme terorismu, ale je nám úplně jedno, že dochází k rozkladu podmínek, které nám umožňují život? Problém je, že rozvinutý svět, který o všem rozhoduje, podnebné změny ještě po určitou dobu nezasáhnou dost drasticky. Zatím to bude především odnášet rozvojový svět, píše v deníku Guardian George Monbiot.

O globálním stmívání ZDE

15. 2. 2005

"Marx se podobá onomu zavražděnému králi, který obcházeje po hradbách Elsinoru, uvede ve zmatek Hamletův život: pro naši západní, depresivní společnost, jež neustále halasně vyhlašuje smrt revoluce, aniž by se jí podařilo -- naštěstí, podle mého názoru -- vymýtit ducha revoluce, pro tuto společnost se z něj stal přízrak. Duch revoluce dřímá v každém z nás a čím více vyhlašujeme jeho smrt, tím více se navrací, aby trápil své odpůrce (opěvatele liberalismu), posedlé ztrátou svého nepřítele. Můžeme nakrásně inscenovat smrt komunismu, můžeme se těšit z definitivní Marxovy smrti, ale tato mrtvola se stále hýbe a její přízrak vyvádí svět z míry." (Jacques Derrida v dialogu s Élisabeth Roudinesco Co přinese zítřek?, s. 113)

Na snaze postavit slůvko komunistický mimo zákon mi vadí jedna věc.

15. 2. 2005

Proč se bojí ČT Járy Cimrmana?

V globální debatě, vedené BBC o tom, "co si svět myslí o Americe", byl Největším Američanem nominován Homer Simpson ze známého kresleného seriálu. Získal 47,17 procent hlasů a zvítězil tak nad americkým prezidentem Abrahamem Lincolnem, který získal 9,67 procent hlasů, a nad bojovníkem za občanská práva Martinem Lutherem Kingem, pro něhož hlasovalo 8,54 procent účastníků. Hlasování se konalo jako součástí globální debaty o roli USA ve světě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

15. 2. 2005

Když se Bushova vláda před dvěma lety rozhodla provést invazi do Iráku, domnívala se, že to povede k vzniku proamerické, světské vlády, která bude antitezí teokracie v Íránu a dokáže neutralizovat regionální ambice íránských náboženských činitelů.

Jednou z největších ironií americké intervence v Iráku je, že Iráčané zvolili náboženskou vládu - která má velmi blízko k sousední islámské republice v Íránu. Je to to poslední, co americká vláda očekávala ze své nákladné akce v Iráku - která dosud stála 300 miliard dolarů a jejíž náklady se neustále zvyšují, cituje americký deník Washington Post americké a regionální analytiky.

15. 2. 2005

Šéf zpravodajství televize CNN po 23 letech náhle rezignoval na svou funkci, poté, co obvinil americkou armádu, že v Iráku záměrně útočí na novináře.

15. 2. 2005

V těchto dnech uplynulo 60 let od spojeneckého bombardování Drážďan. Nechci polemizovat o tom, jestli tento akt něco podstatného vyřešil vzhledem k ukončení druhé světové války, to bych přenechal historikům či pamětníkům. Co my všichni přenechat jen historikům bohužel nemůžeme, je fakt, že každoročních vzpomínkových pochodů se letos zúčastnilo nebývalé množství neonacistů,v jejichž čele stála extremně pravicová strana NPD, která se na podzim díky protivládně naladěným voličům (o nichž jsem mimochodem psal v článku "Trestají voliči extremistických stran opravdu jen vládní politiky?") dostala do saského parlamentu.

Michael Marčák: Půda zde patří Němcům, fabrika  Američanům, ale vy musíte být moje, Marie.
15. 2. 2005

Stanislav Gross a Vladimír Špidla
14. 2. 2005

ANALÝZA SITUACE PŘED SJEZDEM ČSSD

Kritika Stanislava Grosse ze strany některých politiků a médií má nejasné zákulisí. To neznamená, že nemusí mít připravenou koncovku.

První kolo parlamentního projednávání kauzy bytu premiéra Stanislava Grosse skončilo nerozhodně. Kritikům premiéra se nepodařilo prokázat Grossovo pochybení, ale pochybnosti o jeho jednání zůstaly. Odhlédneme-li od právního rozměru věci a zapomeneme-li - alespoň na chvíli - na mravní dimenzi Grossova bytového problému, zůstává rozvětvená otázka: kdo celou kampaň odstartoval a co tím sleduje. V této chvíli se můžeme jen dohadovat, zda jde o nějakou obdobu aféry Olovo - či jak někteří kuloároví komentátoři říkají "aféra Cín".

15. 2. 2005

Čtenáři právem upozorňují v souvislosti s článkem Oskara Krejčího , že cín je sice latinsky "stannum", ale jeho chemický symbol je Sn, nikoliv St. Nevíme, do jaké míry ta chyba vypovídá o (ne)znalostech chemických symbolů mezi českými politiky...:)

15. 2. 2005

Váš článek Svět není jen arénou manipulátorů a podvodníků mi hovořil z duše, píše Jan Bárta. Nás, těch malých, jak se říká obyčejných, lidí je velká většina, máme své problémy, starosti, žijeme s lidmi stejného charakteru, stejné sociální úrovně, naše vzájemné vztahy jsou převážně velmi slušné, morální, jinak by se nám stejně žilo velmi špatně.

15. 2. 2005

Ne, nemám v úmyslu být vulgární, tím méně někoho urážet. Tohle oslovení v závěru nadpisu je přece oním důvěrným a vřelým prostředkem, jímž se zhusta oslovují nejen puberťáci; a přitom tím nikoho neurážejí běžně ani další uživatelé tohoto intimního výrazu. To předchozí "Straně věřte" taky není pouze dnešní. S doprovodným "soudruzi" to říkali komunisté už před rokem 1948, ale pak i po něm, když inscenovali ty své krvavé procesy, s četnými oběťmi i ve vlastních řadách. A nám se to "věření" teď už pár let prezentuje jako snad občanská povinnost, bez dalšího oslovení, zleva zprava; anebo nejdřív to bylo víc zprava, a teď zase víc jakoby zleva.

Bohužel se po nás "volech" chce, abychom byli skutečnými dvounohými voly, bez té vřelosti v oslovení, ale navíc s doprovodnýma oslovskýma ušima a přitakávajícím hýkáním.

14. 2. 2005

ČT se v bezradnosti šla zeptat BBC, co dělat

Velkým problémem pro Českou televizi se stalo u projektu Největší Čech, že zřejmě největším počtem hlasů podpořili hlasující fiktivní postavu Járy da Cimrmana - čímž samozřejmě projekt zironizovali. Česká televize se obrátila o pomoc na BBC, od níž projekt "Největší Čech" koupila na klíč o radu. V tiskové zprávě publikovala toto vysvětlení:

15. 2. 2005

Volíme komunisty, i když už nemusíme. Čas je milostivý a při pohledu nazpět s podbízivým úsměvem nasazuje divákovi růžové brýle. Dává zapomenout na palčivé momenty někdejší každodennosti, jakoby skoro neexistovaly. Tak si dejme chvíli klidu a pojeďme spolu například na podnikovou rekreaci, zavzpomínejme si. Byla by vůbec škoda, aby fenomén podnikových rekreací jako historické specifikum zůstal zapomenut.

15. 2. 2005

Autor článku , jehož jméno jsem použil v parafrázi výroku ze známé hry JC, se udatně posmívá řádu rekreačního střediska Dolu Paskov.

Lze souhlasit s tím, že by byla škoda, aby "fenomén podnikových rekreací zůstal zapomenut", ale z jiného důvodu než k jakému se dopracoval náš student.

Michael Marčák: Opravdu si myslím, že v této chvíli bychom ještě výsledky druhé světové války zpochybňovat neměli, Hansi ! !
15. 2. 2005

Papež Jan Pavel II.
15. 2. 2005

Po prijatí zmluvy o katolíckej výchove a vzdelávaní a zmluvy o duchovnej službe v ozbrojených silách a zboroch sa v tichosti pripravuje podpis ďalšej zo série tzv. čiastkových zmlúv, ktoré sa odvíjajú od Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou (vatikánskej zmluvy). Zmluva o uplatňovaní výhrad svedomia pripravená pod gesciou ministerstva spravodlivosti zatiaľ čaká na požehnanie vlády, aby potom mohla byť veselo odsúhlasená parlamentom.

Mnohí si zatiaľ ani neuvedomujú (a iní si to uvedomujú až veľmi dobre) ďalekosiahle dôsledky tejto zmluvy na fungovanie štátu, demokracie a dodržiavanie ľudských práv. Zmluva sa týka niekoľkých základných oblastí, v ktorej si fyzické i právnické osoby budú môcť uplatniť výhradu svedomia, teda "odmietnuť konať to, čo vo svojom svedomí pokladajú za nedovolené podľa vieroučných a mravoučných zásad" vyhlásených Magistériom Katolíckej cirkvi.

15. 2. 2005

Záujmy karbónových dinosaurov

Radovan Geist

Kjótsky protokol, stále nedostatočná, no jediná globálna iniciatíva na boj proti klimatickým zmenám, vstúpil do platnosti 14. februára 2005. Záujmové skupiny, ktorých zisky boj proti emisiám ohrozuje, sa aktivizujú.

Klimatické zmeny už označilo niekoľko autoritatívnych štúdií za väčšie nebezpečenstvo ako terorizmus. Neboli to len analýzy environmentálnych organizácií, ktoré zástupcovia priemyslu radi diskreditujú ako "zelených fanatikov", ale minulý rok napríklad aj výskumné centrum Pentagónu. V súčasnosti sa už väčšina vedcov vie zhodnúť na tom, že klimatické zmeny sú priamo ovplyvňované karbónovými emisiami, za ktoré sú zodpovedné hlavne niektoré odvetvia ťažkého priemyslu, energetika a doprava.

14. 2. 2005

Stanislav Gross propásl v nedělním pořadu ČT "Otázky Václava Moravce" skvělou příležitost potěšit značnou část národa oznámením o rozhodnutí odstoupit. Průzkumy veřejného mínění, narychlo provedené na objednávku různých médií, ukazují, že by jeho odchodu litovala jen menšina voličů. Jeho maléry se baví nejen naše veřejnost, ale vyhodnocují je se záporným znaménkem i zahraniční politické a podnikatelské kruhy, takže lze objektivně tvrdit, že premiér v současnosti setrváváním ve funkci poškozuje svou stranu před voliči a snižuje důvěryhodnost vlády doma i navenek. Odmítám tvrzení, že zemi poškozují novináři, kteří na něj útočí: poskytl jim totiž látku, na které se mohou ještě dlouho přiživovat.

14. 1. 2005

Přemýšlel jsem po dnešním televizním pořadu Otázky Václava Moravce, co bych dělal, kdybych byl na místě českého premiéra a musel řešit situaci, v níž se ocitl. Vycházel jsem ze tří v současné době aktuálních kauz: Grossův byt, podnikání jeho manželky a nákup pozemků s nadějí, že po vstupu do EU stoupne jejich cena. Být politikem by nemělo znamenat, že stačí být trestně bezúhonný nebo že stačí dělat to, co většina občanů. Na to jsme si stále nezvykli a stále nedokážeme pochopit, že je-li někdo premiér, musí být čistý jako anděl... jakmile se ale své funkce vzdá, můžeme k němu přistupovat naprosto shovívavě jako k jiným lidem a mimo trestní bezúhonnost se o nic víc nezajímat. Na Grossově místě bych řekl: udělal jsem chybu a natolik si vážím svých voličů a občanů České republiky, že se necítím hoden nadále zastávat post premiéra. Udělal bych to také z prosté sebeúcty, nicméně byl by to i signál do budoucna. Dokud se nenajde někdo z nejvyšších míst, kdo ukáže takovou mravní odvahu, bude naše politika navždy prolezlá korupcí a hlubokým pohrdáním občany.

14. 2. 2005

Potřeba ctnostných a mravných politiků v současné sekulární a hedonistické společnosti je směšná. Ze samé podstaty archetypálního hesla "Svůj k svému" vyplývá, že množství občanů, kteří nikdy v životě nezalhali, nesesmilnili či nepožádali majetku bližního svého se limitně blíží množství jinak sexuálně orientovaných občanů. Zrnka navzájem se přitahujících povah pak skládají hromadu, zvanou výsledky voleb.

14. 2. 2005

Základní civilizační hodnoty nelze opustit

"Potřeba ctnostných a mravných politiků v současné sekulární a hedonistické společnosti je směšná," argumentuje Štěpán Kotrba a dovozuje, že vzhledem k tomu, že občanstvo všeobecně lže, smilní a krade, je pošetilé, aby od svých politiků zároveň vyžadovali počestné a morální chování. Přijmeme-li tuto argumentaci, jakákoliv kritika politiků za korupci, lhaní či jinak nečestné chování, se musí nutně jevit jako pokrytecká manipulace, prováděná za určitým politickým cílem. Žádná morálka - rozhodnutím většiny - neexistuje a moralizující intelektuálové se mohou jít vycpat.

Je tomu však skutečně tak?

14. 2. 2005

Bývalý libanonský premiér Rafik Hariri byl v pondělí usmrcen v Bejrútu při atentátu na jeho automobil ve městě, o němž se usuzovalo, že se po kruté občanské válce navrací k normálu. Při velké explozi, k níž došlo ve 12.55 místního času (11.55 středoevropského času) zahynulo nejméně dalších 9 osob a asi 100 osob bylo zraněno.

Miliardář Hariri (60) byl libanonským premiérem celkem po dobu 10 let po ukončení občanské války, zuřící v letech 1975 - 1990, avšak loni v říjnu odstoupil v důsledku vznikajícho napětí mezi opozicí a prosyrskou vládou. Pak se politicky přiblížil k opozici, hlavně v důsledku neshod ohledně kontroverzní role Sýrie v Libanonu.

Prosyrští spojenci Haririho starého soupeře prezidenta Emila Lahouda Haririho obviňovali, že byl katalyzátorem rezoluce Rady bezpečnosti OSN z loňského září, kterou podpořily USA a Francie. Rezoluce požadoval, aby Sýrie stáhla svých 15 000 vojáků z Libanonu a přestala zasahovat do libanonské politiky. Z atentátu jsou podezřívány prosyrští aktivisté.

Podrobnosti v angličtině ZDE

14. 2. 2005

Článek z britského tisku otevřel v BL diskusi o "akci" spojenců v noci 13. února 1945 i pro české čtenáře. Celá hrůzná událost si zaslouží více konkrétních informací o jejím průběhu.

14. 2. 2005
Stálá mise ČR, Ženeva

Pro Světovou obchodní organizaci a negociátory nastává nyní období intenzivních jednání, a to poté, co loňská druhá polovina roku byla věnována zejména běžné činnosti organizace a sbírání sil po sjednání červencového rámce negociací. Blíží se totiž VI. konference ministrů WTO, která proběhne v prosinci 2005 v Hongkongu. K ní jsou upřeny naděje na posun mnohostranných negociací k závěrečnému sjednání tzv. jednotného závazku, který bude znamenat další liberalizaci mezinárodního obchodu a upevnění jeho pravidel.

Liberalizace světového obchodu a WTO TÉMA BL

13. 2. 2005
"Mnozí lidé mají pocit,
že musejí dnešní svobody v ČR
využívat k tomu, aby se přiřadili
k nějakému politickému houfu
a bojovali za něco
nebo proti něčemu."

V rukou mají talíř,
musí se o něj bát.
Já mám ruce volné,
mohu jim zamávat.

Jaroslav Hutka,
Prázdná kapsa

Je úžasné sledovat, že velice vnímaví lidé, se kterými se potkávám, mají často - vůči svému intelektu - velice omezené a ochuzené vnímání reality, ačkoli v jejich osobnostech lze často rozpoznat původně velice otevřeného ducha. Jenže on je blokován jakousi zvláštní zkušeností, která mu nedovoluje se vyjádřit, je to něco jako psí řetěz, který je nikdy dál nepustí.

14. 2. 2005

V ČSSD se často diskutuje o tom, zda se má její program orientovat více na levicového či středového voliče, resp. jak široce se má tato strana rozkročit. Velmi často se objevuje tvrzení typu: "Levicový volič by nám neodpustil to a to."

Ve skutečnost žádný "levicový volič", zejména ve smyslu výše uvedeného výroku, neexistuje. Přirozenou klientelou sociálně demokratické politiky je sociálně ustaraný volič - volič, který pociťuje určité sociální nejistoty a který preferuje sociální jistoty. Není to volič lpící na nějakých abstraktních levicových dogmatech. Posuzuje realitu a v rámci toho i programy, sliby a chování politických stran velmi pragmaticky.

13. 2. 2005

V lednu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 11 000 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Nevolnost Josef  Provazník
15. 2. 2005 Může skandál kolem Stanislava Grosse vést k něčemu dobrému? Jan  Čulík
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
14. 2. 2005 Mýtus levicového voliče Radim  Valenčík
14. 2. 2005 Svět není jen arénou manipulátorů a podvodníků Jan  Čulík
14. 2. 2005 Po Praze se povídá... Oskar  Krejčí
13. 2. 2005 Psí řetěz Bohumil  Kartous
12. 2. 2005 Ačkoliv se na tiskovce rozhodli sociální demokraté mlžit, Emmerová zvítězila Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Proč novinář píše petici (a co z toho má) Filip  Rožánek

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
3. 2. 2005 Ledový masív v Antarktidě taje - hrozí zvýšení mořské hladiny o 5 metrů   
1. 2. 2005 Globální oteplování zřejmě "do 20 let povede k vyhynutí ledních medvědů"   
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny   
21. 1. 2005 Nájemní smlouva se Zemí Josef  Šmajs
17. 1. 2005 Globální stmívání   
10. 12. 2004 Protokol z Kjóta je k ničemu   
12. 10. 2004 Jezděte autem a zachraňte planetu   
11. 10. 2004 Vědci zaznamenali drastický vzrůst CO2   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
14. 2. 2005 Skandály Grossových: zrno a plevy Zdeněk  Jemelík
14. 2. 2005 Výpovědní tadle smlouva Bohumil  Kartous
14. 2. 2005 Mýtus levicového voliče Radim  Valenčík
14. 2. 2005 Svět není jen arénou manipulátorů a podvodníků Jan  Čulík
14. 2. 2005 Po Praze se povídá... Oskar  Krejčí
12. 2. 2005 ČSSD dnes projednává Sobotkovu reformu Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Ačkoliv se na tiskovce rozhodli sociální demokraté mlžit, Emmerová zvítězila Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Bída Bohumil  Kartous
12. 2. 2005 ČSSD hrozí nové kolo boje o Lidový dům Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Jahn nebo Emmerová? Ivan  David

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba

Jan Palach RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Kultivujme tradici, nestavme pomníky Karel  Dolejší
7. 2. 2005 K Janu Palachovi jsem kritický Aleš  Kozelský
4. 2. 2005 Spor o Palacha: Výzva, nebo návod? Karel  Dolejší
4. 2. 2005 Spor o Palacha: sebereflexe, nebo bagatelizace? Vladimír  Línek
2. 2. 2005 Ideál neospravedlňuje, motiv ano Vladimír  Línek
31. 1. 2005 Ideál neospravedlňuje nic Filip  Sklenář
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2005 V iráckých volbách zvítězili stoupenci Íránu   
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   
3. 2. 2005 Vyřeší volby situaci v Iráku? Václav  Žák
2. 2. 2005 Demokracie není zaklínadlo Oskar  Krejčí
2. 2. 2005 Irák: Největší korupční skandál ve světové historii   
2. 2. 2005 Účast ve vietnamských volbách byla také velká   
1. 2. 2005 Zpráva o stavu Iráku   
1. 2. 2005 Irák je stále místem strachu   

Zelení RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Uhl Štětinovi: Vaše postoje nejsou postoji Strany zelených Petr  Uhl
27. 12. 2004 Strana zelených podala trestní oznámení na dva členy bývalého vedení Štěpán  Kotrba
8. 12. 2004 Čtyři tváře Strany Zelených a Strany pro otevřenou společnost Pavel  Pečínka
19. 10. 2004 Zelená Evropa: tmavozelený západ, světlezelený jih, šedozelený východ Pavel  Pečínka
22. 9. 2004 Nezralí zelení Milan  Hamerský
15. 9. 2004 Strana zelených dospívá k vnitřnímu sjednocení   
9. 9. 2004 Horáček není "česky" zelený   
27. 8. 2004 Brezina (prý) strašidlem aneb Dokaž, co jsi nenapsal Karel  Dolejší
23. 8. 2004 Jak se stát modrým ptákem Ivan  Brezina
20. 8. 2004 Kdo si hraje, občas zazlobí aneb (nucený) výsek reality Ivanem Brezinou Karel  Dolejší

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2005 Rekordní počet žen je obětí osahávání v tokijském metru   
28. 1. 2005 Egypt otřesen sexuálním skandálem, svědčícím o tamějším postavení žen   
23. 12. 2004 OSN: Sexuální skandál v Kongu novým Abu Ghraib?   
10. 12. 2004 Soud zakázal násilníkovi vstup do bytu   
10. 12. 2004 Ženy jsou ignorované oběti konfliktů po celém světě   
9. 12. 2004 Nejhorší zločin na světě   
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2005 S žaludeční sondou na mozek Bohumil  Kartous
7. 2. 2005 Pak teče i krev a jsou mrtví; a není "v tom" jen škola... Miloš  Dokulil
7. 2. 2005 Na české univerzitě v Brně se vyučuje rakouskému právu (a německy) Zdeněk  Moravčík
28. 1. 2005 Vysokoškolské vzdělání -- bezplatně, či za školné? Miroslav Václav Steiner
26. 1. 2005 Petice Jaroslav  Hutka
25. 1. 2005 Vláda občanovi omezuje svobodu volby Miloš  Dokulil
25. 1. 2005 Nebylo to "politické rozhodnutí" Miloš  Dokulil
20. 1. 2005 Je jediná alternativa vůbec alternativou? Miloš  Dokulil
18. 1. 2005 Šéf britské školní inspekce kritizoval islámské školy   
17. 1. 2005 Školné na vysokých školách: Drsná zkušenost z Kanady Jiří  Jírovec

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček