23. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Rytmus života
23. 5. 2006

Paroubek PROTI, Topolánek PRO, Filip PROTI, Němec PROTI, Bursík PROTI

V České republice si můžeme závidět. Je to země - pokud to ještě nevíte, kde vám může hrozit cokoliv, jen ne nuda. Dějí se zde věci, nad kterými chvílemi zůstává rozum stát, aby v příštím mžiku bral každý další mžik úprk. Řada renomovaných novinářů, kteří to mají v popisu práce, alespoň jeden předseda poměrně velmi významné politické strany a řada dalších se týdny, ale spíše měsíce, snaží vydolovat z našich státních a politických představitelů stanovisko. Stanovisko k ne až tak bezvýznamnému problému, který může ovlivnit další vývoj v této zemi a Střední Evropu vůbec.

O čem je řeč? O případné základně USA v ČR.

Sloupek
Zbyněk Benýšek

Miluji ji,
miluji,
jak Tom Becky
ve sluji.

ze sbírky Diagnóza a jiné básně, Torst, Praha 1999 vybral Štefan Švec

Antiraketa Nike-Zeus A
22. 5. 2006

Pentagon si už řekl o peníze v Kongresu

Antiraketa Nike-Zeus A

Bushova administrativa uvažuje nadále o místě ve střední Evropě, kde by USA instalovaly protiraketový systém jako předsunutou obranu proti raketám z Iránu, mířící "proti Spojeným státům a jeho evropským spojencům".

Americký vládní návrh, který přišel opět už po několikáté během posledních let, uprostřed rostoucího zájmu o Írán, o kterém se USA domnívají, že vyvíjí jaderné zbraně, požaduje instalovat 10 antiraketových sil v Evropě do roku 2011. Česká republika je mezi státy, které připadají v úvahu. Očekává se, že doporučení na vhodnou lokalitu dorazí toto léto k ministru obrany Donaldu H. Rumsfeldovi. Pentagon požaduje po Kongresu 56 miliónů USD na počátek projektu, což není částka, která by v Kongrsu vyvolala silnou opozici. Celkové náklady, včetně nosičů, je odhadován u 1.6 miliardy USD. Pentagon plánuje pro daňový rok 2007 na protiraketovou obranu "hvězdných válek" celkově 9.3 miliardy USD .

Základna by se měla stát další součástí amerického protiraketového "deštníku", jehož hlavní články USA vybudovaly na Aljašce nebo na Marshallových ostrovech. Plán na vybudování protiraketové základny ve střední Evropě naráží na rozhodný odpor Ruska. Náčelník Generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij řekl polskému listu Gazeta Wyborcza, že Moskva s případným vybudováním štítu nic nenadělá. "Měli byste ale vědět, co vás čeká," upozornil Balujevskij země, na jejichž území by mohla základna stát. "Rusko neplánuje jaderný konflikt s USA. Tyto země ale pochopitelně zvyšují své riziko," dodal Balujevskij. Česká republika se podle autora článku, Michaela R. Gordona, snažila vyhnout se veřejné diskuzi o projektu americké účasti na protiraketovém projektu, protože se ministři obávali, že by se toto téma mohlo stát událostí číslo jedna v červnových parlamentních volbách. Obezřetní z téhož důvodu byli i Američané. Výsledkem je, že se úředníci Pentagonu neodvažují mluvit otevřeně o potenciálním umístění základny na českém území.

Michael R. Gordon, NYT: U.S. Is Proposing European Shield for Iran Missiles ZDE

Americká protiraketová základna v České republice TÉMA BL

22. 5. 2006

Americké rakety v Česku? Politici by měli říct jasné slovo

"Česká republika se snažila vyhnout veřejné diskusi o tomto projektu z obavy, že by se to mohlo stát otázkou parlamentních voleb v červnu."

V probíhající volební kampani se otázky mezinárodních vztahů téměř vytratily a jsou-li vůbec představiteli stran uchopeny, soustředí se na problematiku Evropské unie, zejména tehdy, jestliže jsou vnímána její pozitiva. Političtí představitelé se tak řídí "poptávkou" veřejnosti, která v průzkumech mínění tyto otázky upozaďuje. Přesto existuje problém, který by občany nepochybně zajímal a vyvolal by občanský zájem, kdyby o něm byl volič otevřeně a věrohodně informován. Jde o otázku českého zapojení do budování antiraketových systémů Spojených států nebo NATO a s tím související možnost umístění raketové základny na území České republiky.

Ještě v neděli se v Otázkách Václava Moravce část publika smála a někteří zúčastnění představitelé kroutili hlavami, když na možnost americké základny na našem území upozornil s odkazem na New York Times Vojtěch Filip.

23. 5. 2006

Dostali jsme asi tři maily, v nichž čtenáři argumentují, že David Rath se chová nemožně a že Mackova facka zezadu byla "tak nějak chlapská" a "výchovná". Je to pozoruhodné zmatení myslí.

Na evropském kontinentě se fackování už nejméně třicet let za výchovné nepovažuje, považuje se za primitivní a buranské. Právě proto se Mackův výstup dostal do světových médií. Hodně přispěl k "popularitě" České republiky, která se normálně do zahraničních médií nedostane. Děkujeme, pane Macku, že tak šíříte "dobré jméno" své vlasti do světa.

Říkejte tomu cenzura, ale články, obhajující fackování, v tomto listě publikovat nebudeme, stejně jako zde nebudeme zveřejňovat texty, obhajující kouření a kritizující jeho zákaz (píšu tohle v kavárně na pražském letišti, kde mě kouřením odvedle dusí český podnikatelský primitiv - na mysl mu nepřijde, že by se mohl zeptat okolosedících, zda jim jeho protispolečenský zlozvyk nevadí). Těším se do Skotska, kde je ve veřejných místnostech čistý vzduch - vyperu zase veškeré šatstvo...:)

Kdybychom zveřejňovali články, obhajující "výchovné facky" či kouření, bez ohledu na to, jak velká část české veřejnosti v ně možná věří (v souvislosti s Mackovým útokem se vyskytly neuvěřitelně hloupé názory), také bychom se zařadili mezi burany a primitivy.

23. 5. 2006

Motto: Už jste řekli své ano raketovému silu ve vaší zahrádce, milí chalupáři?

Volby, nevolby, asi se tomu nevyhneme. Ať někdo chce nebo nechce. Téma případné vojenské základny USA na území České republiky probublává, jako by se "nechumelilo". Poručit větru dešti stále neumíme. Tak se to nějak samo schumelilo, že si o základně štěbetají vrabci na světových střechách.

Jen u nás ticho po pěšině.

Michael R. Gordon, NYT: U.S. Is Proposing European Shield for Iran Missiles ZDE

Americká protiraketová základna v České republice TÉMA BL
23. 5. 2006

Akademický senát VŠUP dospěl k závěru, že od svého zvolení rektorem ak. mal. prof. Boris Jirků svým jednáním a rozhodováním vážně porušil řadu nejen vnitřních předpisů VŠUP, ale i obecně platných právních předpisů, a tím ohrozil stabilitu, funkčnost a dobrou pověst VŠUP. Senát ho hodlá odvolat.

VŠUP - volba rektora TÉMA BL

22. 5. 2006
Vystoupení na Salónu kritického myšlení, Litoměřice 20. 5. 2006

Každá generace má spasitele, lotry, pseudoumělce, vrahy, zlolajníky, šašky a lid -- lidu bylo třeba, a je stále, důkladně vysávat z financí, ukládat do kasiček, kas, vlastních i cizích kapes mocných a nemocných, zakládat konta a promptně přikrádat v zájmu ďábelského skřeta, ukrytého v každém z nás -- pravda je: že kdo vykřikuje, že nekrade, krást nepřestal, kdo se štítí morální čistou, nebyl a není zcela čistý, kdo známkuje bližní zlehka ve valčíkovém tempu, podivuje se uraženě, když sám je oznámkován.

23. 5. 2006
Vystoupení na Salónu kritického myšlení, Litoměřice 20. 5. 2006

Chceš-li v strachu, nepokoji žít
musíš k tomu vtip na rozum mít.
Chceš-li dodělat se vezdejšího chleba
Bývej hloupým, kde je toho třeba.

Karel Havlíček Borovský

Obecné pravdy známe. Všichni si je uvědomujeme a potýkáme se s odpovědmi. Každý jeden a po svém. Známe klasickou otázku Černyševského a nejenom jeho: "Što dělať".

O co jsme v posledním století přišli? Přesně o to, co jsme získali. Stali jsme se bohatými s víme, čemu za to vděčíme. Mít co ostatní a být a zůstat sám. V tom je podstata našeho žití. I v materiálnu je chudoba.

23. 5. 2006

Desítky osob včetně 16 civilistů byly zabity při americkém leteckém úderu v okrese Pandžwayi v Afghánistánu, konstatovaly americké úřady. Útok byl zaměřen proti Talibánu a Američané ze smrti civilistů obvinili Talibán. Konstatovaly, že se partyzáni z Talibánu záměrně skrývají za civilisty.

23. 5. 2006

Po odsouzeníhodném ataku na komunistického poslance Jiřího Dolejše autora zprvu ani nenapadlo událost veřejně komentovat. Názor jsem nezměnil ani po následném incidentu, jehož obětí se stala členka Strany zelených Kateřina Jacques. Třebaže jsem byl, přiznávám, zvědav, kdy nastane (očekávatelné) "završení" triády útoků na členy nepravicových partají.

Michael Marčák: Čeští vojáci bojovali v minulosti už za lecjakou hovadinu, ale za bezvízový styk je to určitě poprvé !
22. 5. 2006

23. 5. 2006

Mít prezidentem profesora v odvětví, které je některými lidmi, včetně samotného prezidenta, považováno za vědecký obor, má své zjevné výhody. Prezident pracuje na základě poznaných zákonů a nemůže tudíž dělat chyby.

23. 5. 2006

Je až s podivem, jak velký mandát mají moderátoři ČT - naposledy v diskusi se zástupci malých stran v nočních zprávách na ČT 1 ve 22.30 hod. v pondělí 22. května 2006 večer. Přestože zástupci neparlamentních stran několikrát výslovně žádali, aby mohli mluvit o tom, co oni sami považují za důležité, byli vždy moderátorem zcela nekompromisně donuceni odpovídat na tu otázku, kterou jim moderátor položil. Například i pro mě zcela nudnou - jakého chtějí prezidenta.

Michael Marčák: Napadne-li vás agresivní  útočník, třeba nějaký poradce prezidenta, útok vykryjete levou rukou...
22. 5. 2006

23. 5. 2006

Ještěže Macek nevytáhl soubojovou pistoli...

tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví

O tom, co bylo údajnou příčinou rozhodnutí Miroslava Macka k útoku na ministra zdravotnictví Davida Ratha, média informovala poměrně podrobně. I méně soudný či názorově "protirathovsky" vychýlený čtenář z toho musí nutně poznat, že v žádném případě nešlo o výrok, který by se jakkoliv dotýkal cti paní Mackové a bylo třeba kvůli němu volit účtování, typické pro předminulé století. Mohl se ovšem dotknout jiných osobnostních vlastností pana Macka a dotkl-li se, pak poprávu. Neboť nebyl to David Rath, kdo by byl první zavdal příčinu ke konfliktu, který se udál v sobotu 20. 5. 2006. Připomeňme zde některé výroky Miroslava Macka, které ze strany Davida Ratha zůstaly až dosud bez odezvy.

22. 5. 2006

ANALÝZA SOUVISLOSTÍ

Bývalý místopředseda ODS a dnes externí poradce čestného předsedy ODS a prezidenta republiky Václava Klause v sobotu místo moderování diskuse na stomatologickém kongresu zezadu udeřil do hlavy ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Chvíli na to ho napadl pěstmi.

Tolik suchá zpráva. Ponechme nyní stranou otázku, zdali je etické, aby diskusi nepolitické profesní organizace, kterou podle zákona (č.220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře) má být profesní komora, moderoval prominent jedné politické strany. Tento způsob organizace akce, která měla zahájit "týden zdravotnického neklidu", organizovaný zejména Stomatologickou komorou, spíše potvrzuje, že ministr Rath nemusí být daleko od pravdy, když tvrdí, že jde o politickou akci organizovanou před volbami ve prospěch ODS.

Nejen o profesní a politické etice po tomto aktu asi nemá smysl hovořit. Etika dostala na frak. Zkusme si však položit několik otázek, které s touto fackou více či méně souvisí.

23. 5. 2006

Facky, jak známo, padají z těch nejrůznějších důvodů a v nejrůznějších sociálních prostředích: v parlamentech, na hospodských záchodech při tancovačkách nebo jako jemný políček v kostele jakožto výchovný iniciační rituální symbol z dlaně biskupovy, jak jsem jej pocítil na tváři při biřmování před mnoha a mnoha desetiletími v katedrále sv. Petra v Brně. Bohužel jsem se dočetl, že naše osvícená doba staleté rituály nesnáší, pročež byl biskupský políček z biřmovacího obřadu vypuštěn.

Z kostelů vypuzen, v Praze si našel výchovný políček nový prostor při zahájení stomatologického kongresu, definován jako záležitost mezi muži.

22. 5. 2006

Křivárny před volbami jsou vždy politické.

Když neumějí novináři vybrat z pár českých slov to správné, tak ať pouští celé záznamy bez sestříhávání, každý si udělá obrázek sám.

Z hlediska televizního diváka se ukázalo, že s televizním zpravodajstvím veřejnoprávní televize asi není vše v pořádku. O tom, že ne všichni redaktoři našich televizí (a nejen jich) patří k výkvětu vzdělanosti, je možné se přesvědčovat poměrně často, a i se o tom občas píše. Jako důkaz nechť poslouží popis události, o které se bude hovořit jako o "Mackově pohlavku."

23. 5. 2006

Nezávislý publicisté patří asi do říše snů...

Mám asi problém. Netýká se to jen toho, že jsem dva měsíce nenapsal žádný "pamflet" do Britských listů a kromě Strategie ani nikam jinam. Jde spíš o to, že si nejsem jist, jestli je rozdílu mezi Petrem Štěpánkem, Petrem Žantovským či Vítem Blahou na jedné straně a Janem Čulíkem, Štěpánem Kotrbou či Bohumilem Kartousem na straně druhé. Přiznávám, že bližší mi jsou ti tři poslední. Nicméně, proč první skupina kritizuje ze zásady jen ČSSD (nebo KSČSSD, jak se dnes říká) a druhá skupina nezávislých publicistů jen ODS?

23. 5. 2006

aneb Jan Beránek & WISE Brno: dezinformační kampaň pokračuje

Opět musím reagovat na ohlupující kampaň protijaderných a jinak zelených aktivistů, která občas pronikne i na stránky BL. Někdy ochránci všeho živého bojují za pracovní místa v uhelných dolech a elektrárnách, jindy vyjadřují obavy o ekonomickou efektivitu a ziskovost největšího tuzemského výrobce elektrické energie. Ve své nejnovější agitce se pustili do boje za nižší cenu elektřiny (čímž patrně chtějí podpořit její vyšší spotřebu). Pro tento účel zneužili tentokrát srovnávací údaje Eurostatu ohledně cen elektrické energie v EU.

22. 5. 2006

GOLSA KE DNI

Výskyt citací "vyčtenin" z časopisu Der Spiegel u publicisty Karla Hvížďaly ZDE

23. 5. 2006

FEMA report: oficiální verze má malou pravděpodobnost

Děkuji za polemiku Tomáše Poláčka, "Konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí", krásně totiž ilustruje neschopnost věcné argumentace většiny apologetů na toto téma. Za prvé můj původní článek měl za cíl především informovat o pozadí a hodnověrnosti organizace Judicial Watch, o které si čtenář mohl ve výsledku udělat obrázek sám. Dále článek apriori ani netvrdil, co bylo či mohlo být příčinou exploze v Pentagonu.

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Paroubek "je skutečně jak Mussolini"   
12. 5. 2006 Unionistický stranický sekretariát Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Milostná Zbyněk  Benýšek
19. 5. 2006 Nokturno Josef Václav Sládek
18. 5. 2006 ■ ■ ■ Michal  Šanda
17. 5. 2006 Hospodský sonet Václav  Daněk
16. 5. 2006 Po oktávách let Vít  Slíva
15. 5. 2006 Tři věty paměti Jan  Zábrana
12. 5. 2006 O matce Milan  Libiger
10. 5. 2006 Filosofská Jiří  Krombholz
9. 5. 2006 Restauracím a jídelnám Marcela  Gunázerová
5. 5. 2006 Malá veselá píseň Ivan  Blatný

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Jak obhájci facky pro Ratha užívají mýtu proti vnitřní nejistotě Bohumil  Kartous
22. 5. 2006 Toto je změna, kterou slibuje ODS? Štěpán  Kotrba
20. 5. 2006 Bude se ODS snažit vysvětlit zbabělost jako oprávněnou? Bohumil  Kartous
20. 5. 2006 Program ODS je mi nejbližší, ale...   
12. 5. 2006 ODS se důrazně ohrazuje   
26. 4. 2006 Kořistka: "ODS zadržuje důkazy"   
17. 4. 2006 Proč budu volit ODS   
17. 4. 2006 ODS a rovnost příležitostí? Josef  Vít
14. 4. 2006 Modrá šance pro ČR   
27. 2. 2006 Chce ČSSD zvrátit mandát ODS z krajských voleb? Boris  Cvek

Český film RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 11. září 2001 - budeme skutečně argumentovat fakty? Michal  Brož
23. 5. 2006 Desítky lidí v Afghánistánu usmrtil americký letecký úder   
22. 5. 2006 Konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí Tomáš  Poláček
19. 5. 2006 Slovíčkaření aneb vlk se nažral a koza zůstala celá Jiří  Jírovec
18. 5. 2006 Let 77 a Judicial Watch jako dezinformační past Michal  Brož
16. 5. 2006 Pentagon donucen zveřejnit videozáznam z 11. září   
5. 5. 2006 Nešlo jen o ZHN, ale i o zlepšení životních podmínek iráckých žen... Jakub  Rolčík
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík
9. 5. 2006 Otazníky kolem státních maturit a CERMATu Radek  Sárközi
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !