8. 12. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 12. 2004

Dva pracovníci americké vojenské rozvědky svědčili o tom, že letos v červnu, několik týdnů po tom, co vyšlo najevo týrání iráckých vězňů ve vězení Abu Ghraib, viděli, jak američtí vojáci brutálně zacházejí s iráckými povstalci. Vyplývá to z memoranda, které bylo zveřejněno v úterý, a o němž informoval americký list New York Times ve středu

8. 12. 2004

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se ve středu v Kuvajtu stal terčem ostré kritiky amerických vojáků, kteří mají být vysláni do Iráku. Vojáci si stěžovali, že jsou vysíláni do boje s nedokonalou ochranou a zastaralým vojenským zařízením.

8. 12. 2004

Optimistickými tvrzeními Bushovy vlády, že se situace v Iráku po lednových volbách zlepší, silně v úterý otřásla prozrazená zpráva od odcházejícího šéfa rezidentury CIA v Bagdádu. Tuto jeho zprávu publikoval v úterý deník New York Times. Varuje, že Irák se propadne do ještě většího chaosu, pokud vláda nedokáže prosadit svou autoritu a zajistit konkrétní zlepšení hospodářské situace.

Toto varování přišlo v den, kdy americké jednotky zaznamenaly smrt tisícího amerického vojáka, usmrceného v boji v Iráku.

8. 12. 2004

O víkendu sněmovala ODS, KSČM a ČSSD. Odlišné ideologie doprovázel i odlišný názor na budoucnost.

Volební kongres občanských demokratů, jednání ústředního výboru komunistické strany a zasedání ústředního výkonného výboru sociálních demokratů nabídly srovnání nejen cílů těchto tří největších parlamentních stran, ale i stylu jejich práce. Zveřejněné závěrečné dokumenty, ale hlavě vystoupení předsedů a místopředsedů těchto stran, představují pozoruhodný materiál pro srovnávací výzkum.

8. 12. 2004

Lokální, regionální, celostátní a evropská úroveň vztahů SZ a SOS podle víceúrovňového přístupu Krise Deschouwera

Zásadní a svým způsobem historickou událostí se pro SZ stalo zvolení nestraníka, novináře Jaromíra Štětiny za Prahu 10 na senátní úrovni ve volbách v listopadu 2004. Štětinovo vítězství se kromě pozitivních dopadů - zviditelnění SZ a získání prostředků na zaplacení dluhů po "staré" SZ - stalo součástí vnitrostranické polemiky. Např. část opozičníků poukazovala internacionalisticky zleva na Štětinovu pročečenskou a protiruskou tendenčnost v oboustranně krvavém konfliktu a naopak část vedení vychutnávala Štětinu jako mocenský trumf: "Jako předseda jsem slíbil, že dovedu SZ do parlamentu. Svůj slib jsem splnil a to je teprve začátek," uvedl po volbách Jan Beránek. Kandidatura částečně zaujatého, přitom osobně jistě statečného válečného reportéra a různé pragmatické kroky a prohlášení části vedení SZ na celostátní či "lokální-senátní" úrovni včetně proměn včerejších soupeřů SZ na dnešní spojence (a naopak) v "lokálně-senátní", celostátní či evropské úrovni by si zasloužili samostatné pojednání. V tomto textu tudíž nebudou.

Michael Marčák: To víte, pane kolego, do Senátu se volily především osobnosti
8. 12. 2004

zpěvačka, skladatelka a textařka Zuzana Navarová
8. 12. 2004
Po těžké nemoci zemřela 7. 12. 2004 ráno ve věku 45 let zpěvačka, skladatelka a textařka Zuzana Navarová.

Tolik strohá zpráva. Zhasla hvězda - nebyla královnou popu a ani jí nechtěla být. Zazářila před více než dvaceti lety v dnes již legendárním Nerezu. Autorská trojice Navarová-Vřešťál-Sazavský byla zjevením své doby. Beznadějně vyprodané koncerty a těžko dostupné desky to byla dráha této skupiny. Vítězové porty 1982 si na svou první nahrávku museli počkat až na LP z Porty 83. Pak následoval singl ze Supraphonské edice Dostavník a konečně i první LP pro změnu u Pantonu, sehnat ho byl v oné době věru problém. Neopakovatelná byla atmosféra jejich koncertů ta byla zážitkem pro každého účastníka.

8. 12. 2004

I ta sofistika nám dneska upadá, míní Jan Hruška: Od nepaměti používala trik, který G. K. Chesterton popsal: "Když mi někdo tvrdí, že kdyby byla země kulatá, neměly by kočky čtyři nohy, prosím, můžu s ním polemizovat. Když ale řekne, že kdyby byla země kulatá, neměly by kočky pět noh, tady jsem bezmocný". Cílem sofisty bylo formulovat svoje tvrzení tak, aby si nikdo nevšimnul, že v podstatě tvrdí, že kočky mají pět noh. Aby i chytří lidé zuřili, protože si uvědomují, že je argumentace falešná, ale nemohli přijít na to v čem. Chtěl bych ten úpadek demonstrovat na článku Ti kdo nenávidí svobodu".

Eric Laurent: Tajný svět George W. Bushe V síti víry, obchodu a moci
8. 12. 2004

NOVINKA

Eric Laurent: Tajný svět George W. Bushe V síti víry, obchodu a moci. z originálu "Le Monde Secret de Bush. Le religion. Les affaires. Les réseaux occultes" přeložil Cédric Jabůrek, 166 stran, 2004 :intu:, ISBN: 80-903355-1-9, 151 Kč

George W. Bush, jenž nebyl v televizním pořadu krátce před volbami schopen vyjmenovat pět cizích hlav států, se v listopadu 2000 stal prezidentem USA, ačkoli získal o 337 576 hlasů méně než jeho demokratický soupeř, tehdejší viceprezident Al Gore. Šlo o vítězné završení téměř třicetiletého tažení pravicových politiků, náboženských fanatiků, pochybných nadací a pseudovědeckých institutů. Tuto "neokonzervativní revoluci" financují krajně pravicoví miliardáři, ropné společnosti a vojensko-průmyslový komplex USA. Právě zájmy zmíněných skupin určují Bushovu politiku, jejímž hlavním rysem je opakovat lež tak dlouho, dokud se z ní nestane "hlas moudrosti a zdravého rozumu".

8. 12. 2004

Je to už měsíc , co 3. listopadu 2004 zemřel herec Václav Kotva -- zakládající člen Činoherního klubu , kterého znal podle tváře skoro celý národ. Vytvořil asi dvě stě filmových a televizních epizodních rolí. Můj kolega se s ním seznámil v kostele a rozhodl se, že o něm natočíme pro Český rozhlas 6 jeden díl pořadu Pamětníci. Prostota a pokora pana Kotvy mě ohromovaly asi tak, jako mě bavil složitý systém otevírání jejich domu pomocí házení klíčů z okna.

8. 12. 2004

Zapomínaná fakta

Právě jsme složitě prošli 15. výročím "sametové revoluce" s velkou snahou po zjednodušení prožitků, fakt i pocitů. Snad nám už konečně zase jednou bude jasno. Umný pan Moravec z BBC se 19.11. 2004 zeptal bezelstně Ivana Klímy: "Existuje některý aspekt, který se vědomě nepřipomíná?" Oslovenému se složitě hledala odpověď i když měla znít jasně a jednoznačně: "a n o ,   m n o h o   - a   hlavně ty   n e j p o d s t a t n ě j š í".

Michael Marčák: Když mě řekli, že si půjdu sednout na místo pana ministra, chápal jsem to jinak
8. 12. 2004

Jan Kasl
8. 12. 2004

Za nezájmu médií proběhla o víkendu také konference nejmenší parlamentní strany - Evropských demokratů, dříve Jana Kasla. Hlavními tématy bylo hodnocení krajských a senátních voleb a program strany do parlamentních voleb. Volební výsledky byly horší, než očekávání většiny účastníků.

8. 12. 2004

Zpráva o letošním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, s minirecenzemi či poznámkami k následujícím filmům: České Velenice bez hranic Jana Gogoly ml.; Pravidla hry Víta Janečka; Den E Eriky Hníkové, Ivany Miloševičové a Víta Janečka; ESHQ Jany Počtové; Kristova léta, dámy Terezy Kopáčové; Pomocníci Petra Kerekese; Kočárkárna Michala Pěchoučka; Zámek zmizík. Díl první, paliva Vladimíra Voříška; Afoňka už nechce pást soby (2004) Martina Ryšavého; Český sen (2004) Víta Klusáka a Filipa Remundy; Gambling, gods and LSD Petera Mettlera; The Corporation Jennifer Abbottové a Marka Achbara; Public Lighting Mike Hoolbooma; The Ring Anguse Reida; Super size me Morgana Spurlocka; War on paranoia Jannicke S. Jacobsenové.

Ilustrační foto z V. sjezdu KSČM
8. 12. 2004

V pondělí 6. prosince jsem si koupil -- poprvé vůbec -- Haló noviny. Byl jsem totiž zvědav, jak o zasedání ústředního výboru KSČM, o němž jsem se dočetl v jiných sdělovacích prostředcích, referuje její vlastní tisk. Noviny mne zarazily. Jsem pamětník a jako venkovský student jsem čítával tehdejší Haló noviny -- oficiálně na KSČ nevázané. Tam jsem se dovídal podrobnosti "dlouhého pochodu" čínských komunistů (reportáže Agnes Smedleyové !) nebo dychtivě sledoval filmové kritiky Lubomíra Linharta -- bylo to odlišné okno do světa, než v jiných novinách. Tato vzpomínka mi šla hlavou při prohlížení Haló novin dnešních. Dýchla na mě zatuchlina.

8. 12. 2004

Generální ředitel BBC Mark Thompson oznámil, že má-li BBC v budoucnosti přežít, bude muset propustit 5000 svých zaměstnanců. Podle Thompsona je BBC v klíčovém bodu obratu ve své 77-leté historii a je nutno "škrtat ve finančním rozpočtu máme-li přežít do budoucnosti".

Miroslav Grebeníček - ilustrační foto
8. 12. 2004

Grebeníčkův projev na zasedání ÚV KSČM

"... nelze donekonečna projevovat na centrální úrovni vstřícnost a porozumění pro subjekt, který má sice levicový program, ale namísto jeho plnění směřuje doprava. Topící se stébla chytá. Ale těm, kdo od nás čekají vstřícnost se záměrem cíleně nás stáhnout pod vodu, nelze dost dobře pomáhat. Nadále platí, že budeme v konkrétních věcech zájmu občanů a republiky spolupracovat a vést dialog napříč celým politickým spektrem. Nemůžeme ale při nejlepší vůli beztrestně překračovat určité programové limity a dávat bianko šeky paušální podpory těm, kdo o levicových hodnotách jen mluví a v praxi plní ve vládní politice programové cíle ODS."

Zasedání ústředního výboru KSČM v Nymburce bylo do určité míry přelomové. Pro ty, kteří umějí odezírat ze rtů, naznačilo další taktiku směřování této strany na české politické scéně. Komunisté vytušili, že Grossova ČSSD se hodlá odklonit od dosavadních tezí svého programu směrem doprava a přešli do ofenziního boje o levicové voliče pro parlamentní volby 2006. Komunisté si jsou vědomi, podle svých vrcholných představitelů, že snahám o revizi dosavadního modelu evropského sociálního státu musí čelit jednotnou evropskou strategií společně s dalšími stranami levice. A to je také past, do které směřují a směřovat přitom musejí. Protože evropská levice prochází krizí identity a vniřním přeskupováním. "Je důležité, zda levice bude komunikovat, nebo se hašteřit, rozdělovat nebo dokonce štěpit," řekl po jednání v Nymburce místopředseda KSČM Karel Klimša se zjevnou narážkou na to, co se stalo v Německu a co nejspíše potká i ČSSD. Současně dal najevo, že mezi potencionálními partnery vidí evropské odbory a rozumně uvažující příslušníky a voliče levicově reformních stran, včetně těch, sdružených v Socialistické internacionále. Klimša připomněl levici ve Francouzské socialistické straně či Oskara Lafontaina a "Volební alternativu" , která se odštěpila od SPD a PDS.

Bohužel, uvažování Karla Klimši stále ještě vězí v pasti konzervativní tradice "reálného socialismu" - názoru dostatečného maximálně pro stárnoucí členskou základnu, jejíž průměrný věk se pohybuje okolo 75 let... Grebeníček oproti tomu ve svém projevu vyzval ke stanovení pravidel pro spolupráci s ČSSD, neboť snaha vycházet vstříc vládním sociálním demokratům, kteří se zmítají v krizi, komunisty podle Grebeníčka "přichází draho". Komunisté pomohli vládě schválit rozpočet na rok 2005 a přesto se z tohoto gesta Gross nedokázal poučit. Příště mu bude muset pomoci ODS. Gross páchá řízenou sebevraždu a všichni jsou toho svědky.

Plné znění Grebeníčkova projevu ZDE

7. 12. 2004
polemika s projevem Miroslava Grebeníčka na zasedání ÚV KSČM

"Na rovné dani, kterou prosazuje ODS, mohou těžce prodělat lidé závislí na sociálních transferech, na veřejných službách. A lidé, kteří chodí do zaměstnání. Podpora podnikání, kterou občanští demokraté slibují, není schopna kompenzovat omezení solidarity, a tudíž ve svém důsledku povede k narušení sociálního smíru."

Tak praví předseda KSČM Grebeníček a považuje to jistě za varovné znamení, že se prostě vrcholnému dějinnému stádiu společenského uspořádání nelze vyhnout. Na první pohled to vypadá jako velice dobře zkonstruovaný politický argument, ale opak je pravda.

8. 12. 2004

Dvadsiate prvé storočie v optike kognitívnych vied

Znepokojujúci fakt: Nobelove ceny za vedu sa pomaly stávajú monopolom Američanov.

Za rok 2004 dostali Nobelovu cenu za fyziku traja americkí fyzici, za medicínu dvaja americkí biológovia. Výnimkou je trochu chémia: v trojici čerstvých nobelistov za chémiu sú vedľa Američana aj dvaja izraelskí biochemici. (Ibaže ich výskum bol v podstate financovaný z amerických peňazí a väčšinu práce urobili v USA.) Len od roku 1990 získala Amerika 24 Nobelových cien za fyziku, 21 za medicínu a 19 za chémiu. Ostatné krajiny ďaleko zaostávajú. A my zaostávame katastrofálne: za celých sto rokov, čo sa táto najprestížnejšia cena udeľuje, Česi získali za vedu jedinú Nobelovu cenu; Slováci nijakú, Rakúšania 17, Maďari 14.

Tento neradostný stav spustil v Európe lavínu diskusií o príčinách európskeho zaostávania.

8. 12. 2004

Telka Miloslavy Kodoňovej

V polovici mája tohto roku ohlásil z obrazovky STV jej generálny riaditeľ "spustenie pôvodnej slovenskej tvorby" ako veľký cieľ súčasného manažmentu.

Do konca kalendárneho roka sme mali, či ešte len máme, na obrazovke Dvojky vidieť dvanásť nových celovečerných (päťdesiatminútových) dokumentárnych filmov a dvadsať krátkych (tridsaťminútových) dokumentov ako dôkaz, že vedenie "nerezignovalo na pôvodnú tvorbu." Malo ich byť dovedna tridsať dva, no aj tento žalostne chudobný súčet je ohrozený. Ak nerátame desaťminútové strihové materiály z archívnych zdrojov k sedemnástemu novembru, doteraz bolo odvysielaných 21 dokumentov, teda na december s tradične sviatočnými programovými zvyklosťami ich zostane ešte jedenásť.

Polští vojáci v Iráku
8. 12. 2004

Poľsko sa na vojnovom ťažení v Iraku zúčastňuje na úkor modernizácie vlastnej armády.

Zdá sa, že velenie armády alebo politici zle odhadli reálne náklady na túto vojenskú misiu. 2 500 vojakov a všetky ich zariadenia stoja poľský štátny rozpočet čoraz viac. Pod tlakom opozície a verejnej mienky premiér Marek Belka parlamentu sľúbil, že už o pár mesiacov začne sťahovať poľských vojakov domov.

8. 12. 2004

Zatiaľ máme politikov bez riešení a politikov s nebezpečne jednoduchými riešeniami

Radovan Geist

V regionálnych voľbách v Nemecku bola pred časom mimoriadne úspešná krajná pravica. V Holandsku, vzore multikultúrnej spoločnosti, prebehla vlna komunálnych nepokojov s následným vládnym plánom sprísňovania imigračných zákonov. V diskusii o tureckom členstve v EÚ sa objavuje čoraz viac xenofóbnych argumentov...

Už pár rokov sa európska ľavica nevie zhodnúť, kto je jej väčším nepriateľom -- centristická pravica, ktorá ju v druhej polovici 90. rokov nahradila na poste najsilnejšej európskej politickej skupiny, alebo extrémna pravica, ktorá jej kradne voličov a mení štruktúru politického diskurzu. Neuvedomila si pritom, že najväčším nepriateľom si je ona sama, jej vlastná ideologická nekompetencia, ktorá ju ovláda približne od prvej polovice 90. rokov, keď sa de facto vzdala svojej snahy rozšíriť efektívne model sociálneho štátu na celoeurópsku úroveň.

8. 12. 2004

Mitterrandová varovala disidenty před liberalismem

Osmdesátiletá manželka zesnulého francouzského prezidenta Danielle Mitterrandová v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes říká, že ví, co je to žít v kapitalismu a tvrdí: Jsem proti všem válkám. Ukazuje zároveň vyvážený postoj k tak rozporuplnému státníkovi, jakým je kubánský prezident Fidel Castro Ruz. Oceňuje jeho program alfabetizace Kuby, stejně jako rozdělení půdy kubánským zemědělcům. Kubánské disidenty považuje za velmi netolerantní a radikální.

Špičkový rozhovor zvláštní zpravodajky Mladé fronty Dnes Michaely Prokopové v plném znění ZDE

Ramiro Cibrian a Wim Kok
8. 12. 2004
Nils Moore

Barrosova Komisia by sa mala zamerať na vytvorenie európskej ekonomickej vlády, a nie na vytváranie nových paktov a stratégií.

Správa o Lisabonskej agende, predstavená bývalým holandským premiérom Wimom Kokom 5. novembra, uzatvára, že cieľ vytvoriť z Európy "najkonkurencieschopnejšiu a najdynamickejšiu poznatkovo orientovanú ekonomickú oblasť sveta" nebude do roku 2010 splnený. Financial Times, prakticky denník európskej elity, označil predbežné výsledky desaťročného programu za "úplné zlyhanie".

8. 12. 2004

Protiválečné hnutí v Kanadě a Quebecu považuje Bushe za jeho akci v Iráku za válečného zločince

John Catalinotto

Prezident George W. Bush se nemůže objevit v žádném cizím městě, aniž by proti němu vyšly do ulic tisíce lidí. A brutální útok na iráckou Fallúdžu hněv světa zdvojnásobil. I když Bush zůstává ve Washingtonu nebo v Texasu, hledají lidé ve světě důvod k útokům na něho a jeho politiku. Desítky tisíc lidí vyšly 19. a 20. listopadu v Santiagu de Chile, aby protestovaly proti konání Fóra asijsko-pacifické spolupráce a zvláště proti americké okupaci Iráku.

7. 12. 2004
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

V telefonickém rozhovoru pro TV al-Džazíra prohlásil v sobotu šajch Abd as-Salám al-Kubajsí, který je v radě ulamá šéfem úseku pro styky s veřejností, že "více než polovina Fallúdže je v rukou fallúdžského odporu". Vysmál se chlubení Američanů, že "zlikvidovali" ve městě odpor s tím, že naopak Američané jsou nyní v úzkých. "Na počátku útočili," řekl, "ale nyní jsou v defenzívě." Řekl, že Američané do města vstoupili, ale v celé jeho polovině se nikdy nedostali ani do jediné uličky či průchodu.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
7. 12. 2004

Hodnota amerického dolaru už delší dobu soustavně klesá. Od srpna 2004 do prosince téhož roku poklesla proti jiným světovým měnám o 9%. I když je tato skutečnost námětem mnoha článků, sama o sobě není problémem. Tím je světová hospodářská situace - přesněji řečeno porušení její rovnováhy.

Podle nedávného článku pana Davida Wessela v novinách The Wall Street Journal spotřebovávají Američané mnohem více než jejich hospodářství dokáže vyrobit. Ke zboží se dostávají tak, že je získávají od zemí, jejichž občané vyrábějí mnohem více, než sami spotřebovávají. Amerika tedy bere od světa věci, aby se mohla živit, oblékat, vozit a mohla je připojovat do elektrických zástrček nebo na baterie.

Viz též článek Je to divný svět: jak komunistická Čína financuje Spojené státy

7. 12. 2004

Američtí fundamentalističtí únosci způsobili, že je svět daleko nebezpečnější...

Týden ve Spojených státech, jaký jsem tam já právě strávil, stačí snad pro každého k tomu, aby začal mít plné zuby Pánaboha, nebo přesně řečeno jeho vytrvalého vzývání americkými politiky, v čele s prezidentem. Žádná veřejná akce by nebyla úplná bez vzývání požehnání Všemohoucího pro všechno, co je zrovna na politickém programu, většinou jde o válku v Iráku. Toto vzývání víry je většinou plné upřímnosti, píše v listě Guardian bývalý šéfredaktor konzervativního deníku Daily Telegraph Max Hastings:

7. 12. 2004

Někteří lidé natolik nemají rádi George Bushe, že by raději dali přednost autoritářskému režimu než demokratické vládě, nakloněné Spojeným státům, napsala v deníku Washington Post komentátorka Anne Applebaumová:

Britský deník Guardian poukázal na to že ukrajinská revoluce za svobodu je "americké provenience, je to sofistikovaná a brilantně provedená akce, využívající značek a hesel západního stylu a masového marketingu," píše autorka a poukazuje na to, že v jiném článku Guardian charakterizoval události na Ukrajině jako "postmoderní puč" a "povstání v třetím světě z doby studené války, podporované CIA a přizpůsobené postsovětským podmínkám".

Ani jeden z obou autorů nebyl nevýznamný novinář a Guardian není nevýznamný deník. Zmíněné články byly citovány po celém světě.

7. 12. 2004

aneb Výstřižková služba Ministerstva vnitra

Vlastní výstřižková služba, SVODky nebo Monitor tisku? A proč ne? Vezměme třeba Ministerstvo vnitra. Proč by měly tisíce úředníků sledovat každý den desítky zdrojů, aby se dozvěděly, co o nich ti novináři píší? Na to by si museli brát přesčasy a to bychom se teprve nedoplatili. Takže to za ně celkem správně za ně dělá Odbor tisku a public relations, kde na to mají lidi. Ale co ti lidé dělají, po tom ti, občane, nic není.

7. 12. 2004

Obyvatelé města Fallúdža, navracející se domů, zřejmě zjistí, že nová tamější americká opatření připomínají policejní stát a nikoliv slibovanou demokracii, píše list Boston Globe. Všichni navracející se Fallúdžané totiž budou muset nejprve povinně projít tzv. "středisky pro zpracování občanů" na okraji města. Američané tam zaznamenají do své databáze totožnost všech Fallúdžanů, včetně záznamu jejich DNA a scanů jejich rohovky. Obyvatelé města Fallúdža také dostanou visačky se svou domácí adresou, které budou muset neustále nosit. Ve městě budou zakázány automobily, aby se zabránilo sebevražedným atentátům, a obyvatelé budou po něm dopravováni jen autobusy.

7. 12. 2004

Západní sdělovací prostředky jsou závazkem objektivity nuceny omezovat se jen na publikaci fakt, která mohou dokázat. V irácké válce se tak stávají viníky zločinů proti lidskosti jenom ti, které někdo vyfotografuje nebo nafilmuje při činu a navíc se nebojí své záběry zveřejnit. Tak se stalo, že dávno předtím než vypuknul skandál s mučením iráckých vězňů, upozorňovala Amnesty International ve své výroční zprávě na svědectví o mučení vězňů v Iráku a v Afghánistánu a ani úmrtní zprávy, ze kterých vyplývalo, že vězni zemřeli na následky bití, nevyvolaly výraznou reakci sdělovacích prostředků.

7. 12. 2004
Karolína Kučerová
Tři mušketýři (Divadlo Broadway): námět Oldřich Lichtenberg, Lou Fanánek Hagen a Michal Čech; libreto Lou Fanánek Hagen; scénář Libor Vaculík a Lou Fanánek Hagen; hudba Michal David; režie Libor Vaculík. Premiéra 18.11.2004.

Vybrat si Dumase jako předlohu pro muzikál není úkol z nejlehčích. Když děláte muzikál, musíte přesvědčit diváka, že písně mají smysl -- že vyjadřují emoce, náboj, podtrhují vyjádřenou myšlenku, prostě že je důvod, proč věc zpívat, a ne mluvit (pokud tedy zrovna neinscenujete pásmo hitů propojené "true story" jako u Beatles nebo Olympicu). Poměrně udržitelný je muzikál i tehdy, pokud vypráví nový příběh, a pozornost a nároky diváků jsou rozloženy mezi hudbu, slova a děj. Tři mušketýři nejsou ani jedno z toho.

6. 12. 2004

Americký velvyslanec v Londýně David T. Johnson ostře protestoval, když dne 26. listopadu napsala komentátorka Naomi Kleinová v listě Guardian tuto větu: "V Iráku se už americké jednotky a jejich iráčtí náhradníci neobtěžují skrývat útoky na civilní cíle a otevřeně eliminují každého - lékaře, duchovní, novináře - kdo se odváží počítat mrtvoly." Zejména ostře protestoval americký velvyslanec proti slovu "eliminují". Požádal deník Guardian, aby tento výrok buď vzal zpět, anebo předložil důkazy. V sobotu 3. prosince tedy Kleinová v otevřeném dopise, publikovaném v tomto listě, požadované důkazy předložila:

6. 12. 2004

ČTK: "Jakákoliv jiná úvaha se zdá sice být možná, avšak nesprávná."

Reakce na článek "Prodej zapalovačů ve tvaru hořícího WTC je trestným činem".

Rád bych jednou takovou úvahou přispěl opačným názorem k diskusi otevřené subjektivním a emotivně zabarveným výkladem zákona, který zveřejnila ČTK. Nebudu polemizovat s autorovým výkladem zákona, nejsem právník a zákon nepovažuji za nezpochybnitelnou etickou či morální autoritu, odvoláním na níž je možné diskusi uzavřít. Raději se nad celou věcí zamyslím z hlediska mého vnímání etiky a svobody člověka, konkrétně svobody myšlení a projevu.

6. 12. 2004

V listopadu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 8550 Kč, zadavatelé reklamy nám zaplatili 2400 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich
8. 12. 2004 Tajný svět George W. Bushe - V síti víry, obchodu a moci Ondřej  Slačálek
8. 12. 2004 Čtyři tváře Strany Zelených a Strany pro otevřenou společnost Pavel  Pečínka
8. 12. 2004 Trojí pohled na tuto zemi Oskar  Krejčí
8. 12. 2004 Mám rád děti celého světa... Tomáš  Koloc
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
7. 12. 2004 Pouze Čína může zastavit pád amerického dolaru Miloš  Kaláb
7. 12. 2004 Velký bratr nás monitoruje Petr  Říha
7. 12. 2004 Mušketýři Karolína  Kučerová
7. 12. 2004 Ti, kdo nenávidí svobodu   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2004 O úspěchu ve volbách nerozhodují billboardy, ale realizovaný program Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 Krize v ČSSD už je - a sociální demokraté to myslí upřímně ! Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 ČSSD je třeba po trojích volbách... Oldřich  Průša
2. 12. 2004 Vzkaz Mlynářovi: Chceme širokopásmový internet bez DPH!   
30. 11. 2004 Doleva se Škromachem? Irena  Ryšánková
29. 11. 2004 Schröder, Zapatero a Gross vyzvali evropské občany k schválení Evropské ústavy   
25. 11. 2004 Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu   
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Volební kampaň sociální demokracie Pavel  Urban
22. 11. 2004 Klaus a Gross v Berlíně představili diametrálně různý pohled na EU Radek  Vogl

Kongres ODS 2004 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2004 Topolánek: "Jde o útok na svobodu" Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 Klaus nikdy neskrýval své myšlenkové zázemí... Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 Zahradil: Co tato země potřebuje, víme... ODS. Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 Tlustý: Máme před sebou čtyři, možná i osm let vládnutí Štěpán  Kotrba
3. 12. 2004 Nadšená Jaklová, ODS a závěry XVII. sjezdu Štěpán  Kotrba
3. 12. 2004 Nadšená Jaklová ještě jednou: Každý stranický sjezd je malou slavností řadových členů...   

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Hrozí na Ukrajině etnický konflikt?   
3. 12. 2004 Proč se Západoevropané stavějí s takovým odporem vůči ukrajinské oranžové revoluci?   
3. 12. 2004 Odpovědi na Ashovy otázky o Ukrajině   
2. 12. 2004 "Komisař Aaronovich"   
2. 12. 2004 Kučma je ochoten rozpustit vládu   
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem   
1. 12. 2004 Ukrajina se nerozštěpí   
30. 11. 2004 Česká vláda nemá Ukrajince ráda Milan  Daniel
30. 11. 2004 Ukrajina: Mýty o Juščenkovi   
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich
22. 11. 2004 Čo je to vlastne za odkaz pre budúce generácie ? Miloslava  Kodoňová
19. 11. 2004 Jak jsem se vyrovnal... Ladislav  Žák
19. 11. 2004 Jeden pohled zleva Jiří  Dolejš
19. 11. 2004 Naďalej polojasno Peter  Greguš
19. 11. 2004 15 let ekonomické transformace v České republice   
19. 11. 2004 Rozpaky nad rozostřenou spravedlností Petr  Blažek
18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko RSS 2.0      Historie >
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
24. 9. 2004 Žvástat lze i o plynových komorách... Karel  Dolejší
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
21. 9. 2004 "Rusko není schopno samo řešit situaci v Čečensku"   
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Je možné pochopit, proč Bůh dopouští, aby trpěly nevinné děti? Ondřej  Chrást
20. 9. 2004 Askar Akajev sa ešte nerozhodol   
9. 9. 2004 Jak američtí neokonzervativci manipulují čečenskou válkou ve svůj prospěch proti Rusku   
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2004 Michael Moore plánuje další film   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2004 Šéf CIA: Irák se propadá do chaosu   
8. 12. 2004 Další týrání iráckých vězňů Američany   
8. 12. 2004 Američtí vojáci kritizovali Rumsfelda   
7. 12. 2004 Policejní stát ve městě Fallúdža?   
6. 12. 2004 Američané v Iráku eliminují ty, kdo se snaží počítat mrtvé   
27. 11. 2004 V městě Fallúdža zahynulo při americké ofenzívě prý až 6000 občanů   
24. 11. 2004 Proč jsem odvysílal reportáž o zavraždění iráckého povstalce   
23. 11. 2004 Irák: Umění pod palbou   
23. 11. 2004 Jak to bylo, když jsem natočil, jak americký voják zastřelil raněného povstalce   
22. 11. 2004 A až se vzpamatují z krveprolévání........   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
26. 11. 2004 Jak populární je Satan? Efraim  Israel
22. 11. 2004 Opustil tento svět pokojně, na rozdíl od tisíců obětí, které poslal do hrobu předčasně   
12. 11. 2004 Bush: Palestinský stát by mohl vzniknout "do čtyř let"   
28. 10. 2004 Jásir Arafat vážně nemocen   
27. 10. 2004 Ariel Šaron zvítězil při historickém hlasování v Izraeli   
22. 10. 2004 Ohrožuje existence státu Izraele islám? Karel  Sýkora
11. 10. 2004 Královské šaty a královské parohy Efraim  Israel
14. 9. 2004 Muslimové a politické násilí   
1. 9. 2004 Odpor muslimských autorit proti únoscům Martin  Ondreját
24. 8. 2004 Přes osm tisíc vězňů v izraelských věznicích je vysíleno hladovkou   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2004 BBC propustí 5300 zaměstnanců   
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent   
28. 11. 2004 Zpravodajství BBC propustí 350 zaměstnanců   
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
19. 11. 2004 Ohlédnutí o rok a čtvrt zpět: BBC plnila svou veřejnoprávní roli výborně Jan  Čulík
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Orientovat školství na elitu, nebo na širokou veřejnost? Miroslav Václav Steiner
29. 11. 2004 Problémy českého školství je třeba pojmenovat, až potom je můžeme začít řešit   
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
26. 11. 2004 Co je to "test" Boris  Cvek
23. 11. 2004 Princ Charles uprostřed kontroverze ohledně kvality školství   
18. 11. 2004 Je vhodnější ústní forma zkoušení nebo písemné testy? Vladimír  Wagner
16. 11. 2004 Já ústnímu zkoušení naopak fandím Ignác  Pospíšil
16. 11. 2004 Školství politiky nezajímá Radek  Sárközi
16. 11. 2004 Kam kráčíš, česká techniko?   
15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha
23. 11. 2004 Týden proti násilí na ženách   
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek
13. 10. 2004 Američané neokupovali Afghánistán, aby hájili práva žen   
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková