3. 12. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 12. 2004

"Musím se teprve seznámit s důvody. Ale je to precedentní zásah do politické svobody, a já to považuji za velice špatné," prohlásil Václav Klaus citován serverem Lidovky.cz, když přišel odevzdat prezidentskou zdravici účastníkům kongresu ODS. Výrok se týkal rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kterým byly zrušeny výsledky senátních voleb v Praze 11. Tak upřímného doznání zaujatosti se dostane veřejnosti málokdy. Český prezident asi ztratil soudnost.

5. 12. 2004

Prezident Václav Klaus je člověk pracovitý, disciplinovaný, sebevědomý, ale také nepochybující, neschopný sebekritiky, a tedy v jistých směrech omezený. Ve výčtu jistě některé vlastnosti chybí, ale myslím, že právě poslední vlastnost je v kontextu dnešního politického vývoje důležitá. Pokud je Václav Klaus o něčem přesvědčen, nesrovnává, nedomýšlí možné dopady svých slov, a pokud ano, je mu asi jejich dopad lhostejný. Mluvím teď o jeho vyjádření, které se týkalo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci neplatnosti volby senátora v Praze 11. Kandidát, jehož vítězství soud neuznal, je kandidátem ODS.

6. 12. 2004

Nevím, proč se tak vždy rozčilujete, když prezident řekne, že se mu něco nelíbí, napsal nám anonym. Vy kafráte do všeho, každému dáváte rozhřešení, jako by on se nemohl vyjádřit k věcem, které jdou proti jeho přesvědčení. A jak jsme se několikrát přesvědčili, vývoj událostí mu častokrát dal za pravdu. Rozhodnutí soudů v ČR je něco tak nepochopitelného, že kritika těchto podplacených, nekompetentních lidí je málo. Však tento stát projel snad všechny soudy ve Štrasburku a o arbitrážích ani nemluvě, tam docela dodáváme důkazy proti sobě.

5. 12. 2004

Po přečtení příspěvku Bohumila Kartouse jsem si uvědomil, že to není poprvé, kdy prezident České republiky komentuje soudní proces či soudní rozhodnutí. Paměť lidu bývá někdy krátkodobá, proto si jen dovoluji připomenout červenec 2002, kdy bývalý prezident Václav Havel vyzval k rezignaci předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana.

5. 12. 2004

Vážená redakce, děkuji za zpřístupnění projevu předsedy ODS Mirka Topolánka, píše Josef Kovařík z Písku a pokračuje:

Kdysi jsem psal diplomovou práci na téma: Poučení z krizového vývoje ve straně a splečnosti po 13. sjezdu KSČ a jeho uplatňování v ČSLA. Z celého textu tohoto " Poučení..." je nejdůležitější teze o pravdivosti a neměnnosti 5 základních hodnot budování socialismu a komunismu. Již tato teze tehdy odporovala a odporuje dodnes MxL filozofii. Společenské jevy a procesy nejsou strnulé a nelze je ani silou zakonzervovat.

K projevu Mirka Topolánka. Část projevu jakoby věcně opsal, jakoby se učil od KSČ v letech 1972 - 1989. Také za jednu ze základních a neměnných hodnot vyhlásil nekritizovatelnost kuponové privatizace a celého procesu transformace, když se ve svém projevu přihlásil k odkazu kupónové privatizace a procesu, který už dnes neobhajují ani domácí, ani zahraniční ekonomové a bankéři. Oněch 1 000 miliard ztrát české ekonomiky svědčí o všem. Také považuje ( ve shodě s tehdejší politikou KSČ ) kritiku těchto společenských jevů a procesů první poloviny 90 let za útok na svobodu a demokracii.

Cituji: "Jde o útok na svobodu! Obhajujeme a musíme obhajovat první polovinu devadesátých let...,)" Inu, v naší společnosti se neradi poučíme, ale za to silově protlačujeme jen jediný správný názor, a to proti komukoliv.

5. 12. 2004

To, co se ke mně donáší z Kongresu ODS skrze média, považuji za odpudivé a posiluje mne to v přesvědčení, že v parlamentních volbách bude lepší volit Evropské demokraty. ODS se dme jako žába z Ezopovy bajky -- ale před kým?

George Galloway
5. 12. 2004

Formulace zprávy ČTK autorů čas a ank ze dne 3. 12. 2004, tvrdící, že pravicový Daily Telegraph obvinil v sérii článků publikovaných v dubnu 2003 Gallowaye, který v Dolní sněmovně zasedá za vládní Labouristickou stranu... není pravdivá.

George Galloway byl v říjnu 2003 vyloučen z Labouristické strany za to, že nabádal veřejně Araby, aby bojovali v Iráku proti britským vojákům. Galloway byl shledán "stranickým soudem" vinným, že v televizním rozhovoru v Abu Dhabi Television nabádal Araby, aby bojovali proti britským vojákům, apeloval na britské vojáky, aby se protivili rozkazům svých velitelů, hrozil, že bude kandidovat proti Labouristické straně a v městě Preston podpořil protiválečného kandidáta. V Labouristické straně strávil tento poslanec 36 let. K svému vyloučení uvedl: "Byl to výsměch spravedlnosti, byl to zaujatý tribunál. Rozsudek byl napsaný předem. "

Konzervativní deník Daily Telegraph v dubnu 2003 napsal, že Saddám Husajn Gallowaye tajně platil a že od něho Galloway dostával ročně asi 375 000 liber; že zpronevěřoval peníze z iráckého programu "ropa za potraviny", a tak zřejmě připravoval Iráčany o potraviny a léky; že zneužil dobročinné akce Mariam. Galloway to vždy popíral. Čerstvě vynesený rozsudek nad deníkem Daily Telegraph, který Gallowayovi přiznává odškodnění za tuto pomluvu ve výši 150 000 liber obsahuje nové informace o tom, do jaké míry je či není tisk chráněn podle výše zmíněného principu veřejného zájmu "qualified priviledge".

Britské listy se podrobně věnovaly případu Galloway ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE

4. 12. 2004

a co takhle zvolit Švejka? Myslím, že to byl a je velký vzor pro mnoho našich spoluobčanů a zejména těch co získali nějaký dobrý "pašalík" ve formě politické funkce a je v podstatě jedno zda vpravo nebo vlevo. Prostě jak s oblibou říkají naši moderátoři "napříč politickým spektrem", navrhuje jeden čtenář.

Juščenkovi demonstranti na jednom z kyjevských náměstí
3. 12. 2004

Oxfordský konzervativní historik Timothy Garton Ash kritizoval v deníku Guardian Západoevropany proto, že se stavějí vůči ukrajinské "prodemokratické revoluci" chabě, vyhýbavě či otevřeně nepřátelsky:

Ve středu charakterizoval komentátor deníku Times Simon Jenkins davy v Kyjevě jako "lůzu".

3. 12. 2004

Tato krize je o tom, která frakce místních elit, jež vládnou Ukrajině špatně už od jejího získání nezávislosti, dokáže zmobilizovat dost zahraniční i domácí podpory na to, aby ovládla stát, a tedy většinu hospodářství.

Jako častý návštěvník na východní Ukrajině chci reagovat na kritiku Timothy Gartona Ashe vůči všem, kdo se stavějí skepticky k ukrajinské tzv. "oranžové revoluci", píše v pátečním Guardianu Adam Swain:

Před rokem by Janukovyč zcela jistě volby vyhrál. Jako premiér přivodil hospodářský rozkvět a vzrůst životní úrovně. Mezitím, pod maskou "posilování politického procesu" začaly západní vlády zasahovat do domácí ukrajinské politiky a chtějí tak ochromit Janukovyčův paternalistický model kapitalismu a připravit zemi na neoliberální strukturní změny.

Mirek Topolánek - ilustrační foto
4. 12. 2004

KONGRES ODS

V Praze dnes začal dvoudenní XV. kongres ODS. Jediným kandidátem na předsedu občanské demokratické strany je Mirek Topolánek. Delegáti by měli nového lídra i místopředsedy volit v neděli. Kongres svým projevem zahájil Václav Klaus. Topolánek ve svém úvodním projevu k čtyřem stovkám delegátů řekl, že občanští demokraté mají své vize a nyní musí pro koncepce získat veřejnost. To půjde nejlépe v krajích, kde v nedávných volbách ODS výrazně posílila. "Náš úkol a poslání neskončily a my se musíme soustředit na bitvy další, nové a z hlediska potřeb a dosud nenaplněných nadějí našich občanů nepochybně důležitější, " řekl Topolánek.

"Taktikou našich protivníků se postupně stalo zásadní zpochybňování úspěšnosti a efektivnosti polistopadových změn. Jako by ona nebývalá erupce osobní aktivity, znovunalezené sebevědomí jednotlivců, rodin, komunit, obcí, národa i celé České republiky bylo jen divnou hříčkou, pomýleným výkyvem a my, toužící po svobodě, jakýmsi vymírajícím druhem, či zpátečníky. Nenechme se zmást! Jde o fundamentální útok na samu podstatu našeho osobního přesvědčení a na kořeny pozitivních změn.

Jde o útok na svobodu! Obhajujeme a musíme obhajovat první polovinu devadesátých let, jediné období za posledních takřka sedmdesát let, kdy se v naší zemi právě svoboda stala určující silou společenského a politického procesu. Obhajujme tedy nadále tuto dobu jako uplatnění principu, nikoliv její jednotlivé epizody či pár mediálně zveličených vítězství prachsprosté lidské malosti a chtivosti. Naše tehdejší pozice se samozřejmě nemůže opakovat. Občanská demokratická strana tehdy přesně odpověděla na neartikulovanou společenskou objednávku, nenechala se zmást ani osmašedesátnickým pojetím ekonomiky, ani utopickým pojetím nepolitické politiky."

Topolánek se tak ve svém projevu přihlásil k odkazu kupónové privatizace a procesu, který už dnes neobhajují ani domácí, ani zahraniční ekonomové a bankéři. Ekonomičtí analytici vyčíslili ztráty porevoluční transformace ekonomiky na více než jeden bilión korun. Topolánek ve svém projevu podrobil zdrcující kritice vládní sociální demokraty, jako by zapomněl, že po vzniku US-DEU takzvaným "Sarajevským atentátem" umožnila opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS vznik menšinového kabinetu Miloše Zemana i následné vítězství Vladimíra Špidly a vznik vládní trojkoalice s lidovci a unionisty.

Plné znění projevu Mirka Topolánka ZDE

Václav Klaus - ilustrační foto
4. 12. 2004

KONGRES ODS

Projev čestného předsedy ODS, prezidenta Václava Klause byl očekáván delegáty kongresu s napětím, neboť Klaus je stále živou ikonou občanských demokratů. "Vy mě znáte, a proto víte nejlépe, že i tato skutečnost mě vede k tomu, že jsem k vám ještě kritičtější než k jiným politickým subjektům v naší zemi," řekl Klaus. Prezident věří, že strana, kterou založil a léta vedl, se bude v politice řídit zásadovostí, pracovitostí a neokázalostí vlastní liberálně-konzervativním stranám. "Netěší mne občasné zprávy o různých, méně než kolegiálních soubojích na úrovni obcí a měst, oblastí či regionů. "

Klaus prohlásil, že ODS byla koncipována jako první demokratická, široce založená a tedy nikoli úzce zájmově orientovaná pravicová strana v celé moderní historii českého státu.

Plné znění projevu Václava Klause ZDE

Jan Zahradil - ilustrační foto
4. 12. 2004

KONGRES ODS

Stínový ministr zahraničních věcí, 1. místopředseda ODS a předseda europoslaneckého klubu ODS, vedoucí české národní delegace v EPP-ED Jan Zahradil se ve svém projevu zaměřil na programové otázky, se kterými občanští demokraté vystupovali v rámci své stínové vlády. "Nežijeme v 19. století, v době nadnárodních říší, kdy velikost, rozloha a počet obyvatel platily nade vše platilo v stylu hesla "big is beautiful". Žijeme v pohyblivém a proměnlivém 21. století, kdy spíš platí heslo "size is not everything. Požadavkem dnešní doby je účelnost, pružnost, přizpůsobivost, schopnost rychlé reakce na proměnlivé podmínky - nikoliv velikost ", prohlásil Zahradil v skeptickém komentáři k členství české republiky v EU. Poté delegátům kongresu sdělil, že s konceptem 15% rovné daně se už počítá jako s budoucí realitou. Rovná daň by ovšem přinesla mimo jiné i výrazné zdražení potravin. Zahradil přiznal, že pro ODS byl uplynulý rok "vlastně jednou permanentní volební kampaní - napřed k volbám evropským, potom senátním a krajským.

Zahradil na kongresu kandiduje na místopředsedu ODS opět.

Plné znění projevu Jana Zahradila ZDE

Vladimír Tlustý - ilustrační foto
4. 12. 2004

KONGRES ODS

Kongres ODS podpořili pozdravnými dopisy předsedkyně CDU Angela Merkel, Viktor Orbán (FIDESZ), předseda španělské Lidové strany Mariano Rajoy. Účastníky kongresu pozdravil krátce po poledni i host kongresu, slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a představitel Občanské platformy Polska Jan Rokyta. Projev Vlastimila Tlustého bilancoval roli ODS ve sněmovně.

"Třikrát jsme se pokusili svolat mimořádnou schůzi. Jednou nám to vládní koalice dovolila. Dvakrát nám neschválila ani program takové schůze byť například jsme navrhovali, aby diskuze proběhla o problematickém čerpání z fondů Evropské unie. Ze 179 interpelací jich 149 předložili poslanci ODS", řekl předseda poslaneckého klubu ODS na úvod projevu, hodnotícího také práci odborné komise - stínového kabinetu financí, který vede. Vlastimil Tlustý hovořil i o hejtmanech, senátorech a europoslancích. "Nepředpokládal jsem, že naši protivníci v posledních pěti minutách pomyslného soupeření vstřelí do vlastní brány tři góly." Tlustý nazval premiéra a předsedu ČSSD Grosse a eurokomisaře Špidlu zoufalci.

Předseda poslaneckého klubu ODS konstatoval, že "Špidlova" ČSSD měla jednozančnou orientaci na čtyřkoalici. Tlustý také řekl, že KSČM je dnes naprosto mimo izolaci, a že má mezi sociálními demokraty řadu spojenců. Pokud ČSSD pomůže komunistům získat dominantní roli na levici, bude stát v příštích volbách proti ODS komunistická strana. Proto vyzval Vladimír Tlustý premiéra Grosse z tribuny kongresu: "Odejděte včas, abyste neodešli na příliš dlouho !"

"K blížícím se volbám mi dovolte říci jednu výzvu nám: pokusme se volby vyhrát tak, aby ODS mohla realizovat svou Modrou šanci bez kompromisu - to jest bez koaličního partnera. Pokud by to nebylo možné a pokud by to nevyšlo, přejme si, aby si ODS mohla vybrat z koaličních partnerů toho nejméně špatného - jinými slovy, aby byli nejméně dva, a kdyby náhodou nebyli dva, tak si toho druhého alespoň vymysleme.". Tlustý připomněl, že tou skutečnou zkouškou občanských demokratů, mnohem těžší než těch sedm let v opozici, bude období čtyř nebo osmi let ve vládě.
Michael Marčák: Já volím pravicové strany, protože jsem podnikatel. Podnikám všechno pro to, abych neumřel hlady.
4. 12. 2004

4. 12. 2004

ZASEDÁNÍ ÚVV ČSSD

Gross odmítl spolupráci se Zemanem

Platforma "pro renesanci ČSSD" "naléhavě vyzvala" členy ústředního výkonného výboru sociální demokracie, aby konali. Aby projednali kritickou situaci, do níž se sociální demokracie dostala v průběhu posledních dvou let, a která se dále vyhrotila po trojích prohraných volbách.

Václav Dašek, předseda obvodní organizace v Praze 2, v níž měl kdysi domovské právo bývalý premiér Miloš Zeman, starosta městské části v Praze Josef Dobrý a státní úředník Jaroslav Doležal podepsali za platformu výzvu svým spolustraníkům. Vyčítají v ní, že sociální demokracie sama postrádá vnitrostranickou demokracii, tvrdí, že je nutné přistoupit k okamžitým a radikálním reformám a změnám ve stranickém vedení. Platforma obviňuje straníky, že jejich osobní a skupinové zájmy jsou nadřazeny potřebám strany, dobře placené funkce jsou silnějším motivem než starost o věci veřejné.

Zatímco další člen ČSSD v Praze 2 a její poslanec Stanislav Křeček po včerejším jednání předsednictva strany komentoval toto jednání pro média slovy: "Bavili jsme se hlavně o tom, jak vystupovat jednotně, aby se nestávalo to, že polovina klubu bude hlasovat jinak než zbytek našich poslanců," druhá část téže organizace vyzývá straníky veřejně k převratu. Obvodní konference, která se konala v minulém týdnu, dala však za pravdu Václavu Daškovi a potvrdila ho znovu ve funkci. Proti němu kandidoval totiž pouze Jiří Dienstbier mladší, který vyjádřil svůj program jako touhu podílet se na moci v koalici s ODS a US-DEU...

V projevu k členům Ústředního výkonného výboru ČSSD řekl dnes předseda strany, premiér Stanislav Gross, že hlavním úkolem ČSSD je čelit snahám o "vyprazdňování sociálního státu", mimo jiné tím, že chce škrtat sociální výdaje. Zda tento koncept přijmou voliči sociální demokracie, o tom lze s úspěcherm pochybovat. ČSSD musí podle Grosse přistoupit na kroky, které "budou bolet". Jen tak se stát přiblíží měnové unii. Miliardy se musí uspořit na nemocenské, protože systém není efektivní. Ušetřit se musí dvě miliardy na dávkách nezaměstnaným. ČSSD musí dokázat, že není stranou flákačů, řekl straníkům předseda Gross. Reformovat je podle premiéra nutné i důchodový systém. ČSSD bude muset možná i opustit své pozice... Pokud podle něj ale na krácení sociálních dávek sociální demokracie nepřistoupí, a nevstoupí proto do měnové unie, zradí tím daleko důležitější bod svého programu, a to integraci do EU.

"Pokud si někdo myslí, že Miloš Zeman je budoucností pro ČSSD, tak se šeredně mýlí. Ta cesta nevede k úspěchu," řekl Gross. "Zahořklost není program ani pro sociální demokracii, ani pro Českou republiku," prohlásil Gross. Zdůraznil, že ačkoli ho k tomu předsednictvo strany v pátek vyzvalo, potřetí nebude nabízet bývalému premiérovi a předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi spolupráci. Grossův projev, ve kterém hovořil o ústupu od programu ČSSD při důchodové reformě a o krácení výdajů na sociální dávky, schválila drtivá většina členů ústředního výkonného výboru. Proti byli 3 a nehlasovalo 14 členů nejvyššího stranického orgánu.

Plné znění výzvy ZDE

4. 12. 2004

Je třeba se smířit s tím, že výsledky letošních trojích voleb byly pro ČSSD debaklem.
Je třeba výsledky respektovat a hlavně se z nich poučit.
Je třeba zdůraznit, že výsledky nebyly pro některé představitele ČSSD překvapením.
Je třeba kritizovat svalování viny za neúspěch na voliče, nelze zaměňovat příčiny a následky.
Je třeba si uvědomit, že prázdné divadlo je vždy, když hrají špatní herci.

Miroslav Grebeníček - ilustrační foto
4. 12. 2004

ZASEDÁNÍ ÚV KSČM

"Sociální demokraté projevují neschopnost při vládnutí i zvládnutí vnitřních problémů vlastní strany", prohlásil dnes Miroslav Grebeníček na 4. zasedání ústředního výboru komunistické strany v Nymburce. Navázal tak na tiskovou konferenci s premiérem Grossem v Parlamentu před několika měsíci, kde definoval budoucí tvář KSČM jako "šmeralovskou". "Vláda šetří na úkor sociálně slabších", tvrdí Grebeníček. Komunistického předsedu přitom inspiruje politický styl ODS, která ovšem hodlá zavést takzvanou "rovnou daň": "Čitelnost ODS pro pravicové voliče, jasné vyhranění v roli opoziční strany je účinné bez ohledu na to, že její rétorika hrubě zjednodušuje vážné společenské a ekonomické problémy", řekl předseda KSČM na adresu občanských demokratů. Přes tento obdiv politickým metodám ODS si komunistický lídr myslí, že "brát chudým znamená v současné situaci prohlubovat chudobu a podvazovat ekonomiku."

Ústřední výbor KSČM se v Nymburce bude zabývat také analýzou stavu ekonomiky ČR a jejího vývoje po vstupu do Evropské unie. Předseda KSČM na něm ostře kritzoval na zasedání vedení pražské komunistické organizace v čele s Martou Semelovou, které se k návaznosti na KSČ před rokem 1989 otevřeně hlásí. Semelová překvapuje komunisty svými výroky na adresu Stalina stejně, jako jednoznačným přihlášením se k bývalému funkcionáři KSČ Hoffmannovi.

3. 12. 2004

Je konec roku a v médiích se začíná bilancovat. K tomu nesporně patří i ankety o všech mužích, ženách, dětech, psech, mravencích, prvocích, hercích a zpěvácích, kteří toho roku dosáhli nějakého úspěchu nebo vykonali nějaký záslužný čin. To je z hlediska sociálního velice důležitá služba veřejnosti, protože té v současnosti chybí zásadnější stmelovací prvek a toto je příležitost znovu upevnit národní identitu. Velmi příkladně postupuje Česká televize, která se rozhodla pojmout tuto periodu doslova bombasticky. Jiří Kratochvíl se v článku Žena roku? kriticky zamýšlí nad stejnojmennou anketou LN.

Michael Marčák: Politické divadlo
4. 12. 2004

3. 12. 2004

564 by jich bylo Asijců
123 by jich bylo Afričanů
95 by bylo Východo a Západoevropanů
84 by bylo Jihoameričanů
55 by bylo občanů bývalého Sovětského svazu včetně občanů pobaltských zemí
52 by bylo Severoameričanů
6 by bylo Australanů a Novozélanďanů

3. 12. 2004

Pokračuje upřesňování zákona o pomluvě

George Galloway, levicový poslanec za jeden volební okresek ve skotském Glasgow, který byl nedávno vyloučen z Labouristické strany za to, že nabádal veřejně Araby, aby bojovali v Iráku proti britským vojákům, nyní spektakulárně zvítězil v soudním sporu s konzervativním deníkem Daily Telegraph. Galloway tento vlivný britský celostátní deník žaloval za to, že list napsal, že Galloway dostával korupčně peníze od režimu Saddáma Husajna v Iráku. Galloway je stále - nyní nezávislým - poslancem a při příštích volbách hodlá kandidovat v Londýně v jednom volebním okrsku proti jedné labouristické poslankyni.

Galloway vždy energicky popíral, že by býval usiloval o získání peněz od Saddáma Husajna anebo že by mu Husajn nějaké peníze dával. Tvrdí, že se vždy stavěl proti Saddámově irácké diktatuře.

3. 12. 2004

2. - 5. 12. 2004

Jubilejní desátý ročník semináře britského filmu tentokrát nebude zaměřen jen na profily významných britských filmových režisérů, ale zaměří se na SLAVNÉ FILMOVÉ ADAPTACE SLAVNÝCH BRITSKÝCH DRAMAT. Na programu bude přibližně 30 celovečerních filmů 25 britských dramatiků, ale také dvě divadelní hry (TO PRAVÉ, SHIRLEY VALENTINE). Program tradičně doplní desítka filmů Projektu 100 - 2005, česká předpremiéra a pokračování kinolektorátu o BRITSKÉM HORORU.

Podrobnosti ZDE

Ouranosaurus
3. 12. 2004

Před 540 miliony let v prehistorických oceánech na planetě Zemi byl život primitivní. Většinou existovali jen červi a kusy rosolovité biologické hmoty. Obojí bylo slepé a převalovalo se to na dně oceánů.

Michael Marčák
3. 12. 2004

3. 12. 2004
Sedmatřicetiletý Langer, někdejší korunní princ Václava Klause, chce delegáty kongresu získat svými m a n a ž é r s k ý m i   s c h o p n o s t m i. "Vnímám politickou stranu jako velkou firmu, která prodává produkt. ... Langer je i předním mediálním odborníkem Topolánkovy strany, proto jeho doménou je prezentace a komunikace ODS. ...

Svěží, inspirativní, vyvážené a objektivní zprávokomentáře o kandidátech na místopředsedy ODS před nadcházejícím víkendovým sjezdem spáchala bývalá redaktorka veřejnoprávního, Českého rozhlasu, Dana Jaklová, toho času v žoldu mediálního lobbisty Jaroslava Berky a jeho serveru Česká média. Pokud je čtenářům autorčino jméno povědomé, nemýlí se. Jaklová ničím nezkalenou chválou funkcionářů ODS ani tentokrát nešetřila. Podělila všechny kandidáty tak, aby si opravdu, ale opravdu nemohl ani jeden stěžovat. Určitě se dočká pochvaly, možná i prémií. Novinářská křepelka tak dokázala, že se od ní mají stále kolegové ve sněmovně co učit. Tiskové oddělení ODS by to nezvládlo lépe. Závěry XVII. sjezdu je třba splnit. I dnes.

Jaroslav Berka o tom může přednášet i příště studentům VŠE.

Post scriptum: Omlouvám se, nebude to XVII. sjezd, ale XV. kongres....

Zpravodajka serveru Česká média, manželka poradce předsedy ODS Jakla, Dana Jaklová
3. 12. 2004

BEZ KOMENTÁŘE: Další perla "objektivní žurnalistiky" serveru Česká média

ODS bude mít navíc co oslavovat. Až se delegáti jejího XV. Kongresu v sobotu ráno sejdou v Praze, určitě se bude v jednacím sále i v kuloárech mluvit o podzimních vítězných volbách. Vedle toho ale daleko důležitější hovory budou o tom, jaké má kdo starosti a problémy ve své místní, oblastní či krajské organizaci, jak se těžko komunikuje se spolustraníky v zastupitelstvech, jak je někdy složité získat informace z centra ODS atd.,atd. Zkrátka obyčejné stranické záležitosti, které nezasvěcenci znějí jako jazyk blíže neurčeného afrického kmene.

Na kongresu na vlastní oči uvidí Topolánka, Nečase, Langera a všechny další známé tváře z televize. Popovídají s kolegy-straníky, které často znají jen po hlase v telefonu a pořádně si rozhýbají pravici při hlasování. A zatímco stranické špičky ve všech možných i nemožných koutech kuloárů dolaďují strategii a taktiku voleb, řadoví členové tu u kafíčka, tu u pivka probírají dovolenou, starosti s dětmi a nepochopení drahých poloviček pro jejich "nesmyslné" schůzování.

Mám stranické sjezdy a kongresy ráda. Je to zpravidla víkendový svět sám pro sebe. Kromě vrcholných politiků, které vídám často, pozoruji právě ty bezejmenné lidi, na kterých ale každá politická strana stojí a pozoruji je s obdivem.

... po dvoudenním hlasovacím maratónu členové ODS rozjedou po republice, budou si v autech, autobusech a vlacích špitat o tom, jak si dobře zvolili.

Plné znění "glosy" na serveru Česká média ZDE

3. 12. 2004

ROZHODNUTÍ REDAKCE BL

Ztráta žurnalistické soudnosti redaktorky Dany Jaklové a editora serveru Česká média Ivana Jemelky vede redakci serveru Britské listy k jednostrannému rozhodnutí ukončit dohodu o nekomerční výměně odkazů serveru ČM na BL.

Svatý Mikuláš
3. 12. 2004

Virtuální bohoslužba pro ty, kteří vědí, že dávat je více než brát

Podle jedné legendy k dobrým skutkům biskupa Mikuláše, který žil počátkem čtvrtého století, patřil i tento:

Jeden šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly jako nevěstky na věno ke svatbě. Mikuláš však hodil oknem v noci třem mladým ženám po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se.

Nechme v tuto chvíli stranou absenci moralismu tohoto dobrého muže, která by slušela i dnešním křesťanům a všimněme si na Mikulášovi něčeho jiného - jeho velkorysosti, se kterou uměl rozdávat. Mikuláš vzal vážně slova apoštola Pavla, která jsou základem dnešní virtuální bohoslužby a věděl, že "radostného dárce miluje Bůh".

Tradiční figurky ze šustí
3. 12. 2004

Mikulášské koledy a česká tradice adventu

V našich zemích se stejně jako jinde koledovalo a zpívaly se vánoční písně od adventu do Hromnic. První koledníci se objevovali již o svátku sv. Mikuláše. Žáci farních škol chodili na mikulášskou koledu i se svými správci. Nosili s sebou velkou figuru biskupa. Sami si oblékali bohatě zdobené šaty, jezdili na koních a vozech. V roce 1429 zpívali na Staroměstské radnici o sv. Mikuláši s "biskupem" žáci od sv. Mikuláše, z Týna, od sv. Michala, Havla, Jiljí a Haštala. Vykoledovali si po 2 groších z denních peněz. Koledníci to však v Praze neměli lehké. Například v roce 1447 "purkmistrové a konšelé obojího města přikázali všechněm rektoruom školním i farářuom jich, aby na den sv. Mikuláše žáci nechodili v šatech nádherných ani v pásech pozlacených nebo stříbrných, s záponami, u věncích perlových, ale prostě, kteří chtí, v svých šatech anebo měštěnínských suknicích nedrahých, a ovšem na koních aby nejezdili, jak někdy jsú činievali; a to zachovati uložili v budúciech časech tak choditi pod poslušenstviem panským". Lidem se ale nazdobení koledníci líbili, a tak se vždy našel způsob, jak přísný zákaz pánů konšelů a univerzity zdárně obejít. Ještě v polovině 14. století na koledu chodili i pražští preláti, kanovníci a ostatní duchovenstvo. Na koledu chodili i prostitutky!

Rozsáhlý informativní článek o Vánocích a křesťanské tradici oslav narození Páně na serveru Britské listy ZDE

2. 12. 2004

Analýza zpochybňuje princip koncesionářských poplatků

Tvůrci televizních pořadů společnosti BBC se zřejmě budou muset srovnat s patnáctiprocentními škrty v programovém rozpočtu. Panel expertů, jmenovaných britskou vládou, ve středu otevřel dveře směrem k budoucímu komerčnímu financování této veřejnoprávní společnosti.

2. 12. 2004
Na Západě bude debata o tom, zda užívat buňky z potracených plodů, pokračovat ještě celá desetiletí. V Číně se o tom nediskutuje. Není to tam problém. V důsledku toho nemusejí lidé, kteří jsou ochrnuti nebo kteří umírají, čekat na politiky či na vědce, než prozkoumají etická a lékařská rizika. Mají volbu. Je to nejistá volba.

Dr. Huang Hongyun pěstuje buňky z potracených nenarozených lidských plodů a vpichuje je injekční stříkačkou do mozku a do páteře svých pacientů. Jsou to kontroverzní léčebné metody, ale právě kvůli nim za ním do Pekingu jezdí stovky lidí ze Západu. Ochrnutí pacienti doufají, že jim vrátí schopnost chodit, pacienti odkázaní na respirátory, že jim umožní dýchat, lidé, kteří nemluví, že jim umožní znovu mluvit. Čínský lékař přitom používá metody, které západní lékařský establishment většinou odmítá.

Dr. Hongyun neslibuje nic. Netvrdí, že dokáže zázračně léčit. Jediné, co ví, a co říká svým pacientům, je, že jeho metoda často funguje, a výsledky hovoří samy za sebe.

2. 12. 2004

V diskusi o společenských otázkách jsem slyšel názor, že princip neviditelné ruky není základem žádné ideologie. Když padla všeobecná kritika politické úrovně v ČR, odpovědí bylo stoické prohlášení, že je demokracie relativně nejlepší způsob rozdělení moci a že je nutno se s tím buď smířit nebo moc nějak převzít. To jsou ale jen extrémní protipóly toho, co demokratický režim nabízí, nehledě na to, že veřejná kritika je vlastně naplňováním principu demokracie. Takové názory jsou ve společnosti dost běžné, a to se zdaleka nejedná o nevzdělané jedince.

Michael Marčák: Učitelům nedáme nic, protože se jich nebojíme
2. 12. 2004

2. 12. 2004

čtvrtek 21.00: Odcházející ukrajinský prezident Leonid Kučma konstatoval, že je za určitých podmínek ochoten rozpustit stávající vládu, ve snaze vyřešit vládní krizi.

David Blunkett
2. 12. 2004

"Stalinista" Jejího Veličenstva

David Blunkett je jedním z nejrazantnějších a nejautoritářštějších ministrů Blairovy vlády, někteří kritikové ho nazývají i "stalinistou". Jako student a mladý politik byl totiž aktivní v radikální levici. Blunkett, který je ministrem vnitra od roku 2001, v Británii pod záminkou "boje proti terorismu" zavádí tvrdá autoritativní opatření.

Článek vyšel ve čtvrtek v Lidových novinách ZDE

2. 12. 2004
tisková zpráva komise pro informatiku a telekomunikace ČSSD

Komise pro informatiku a telekomunikace ČSSD se na svém jednání dne 1. prosince 2004 rozhodla veřejně vyzvat ministra informatiky Vladimíra Mlynáře k činnosti ve prospěch uživatelů českého internetu. "Jedním z aspektů stagnace rozvoje informačních technologií v České republice je nedostatečná podpora státu. Zodpovědnou osobou za rezort informatiky je Vladimír Mlynář. Kdo jiný by měl urychleně jednat než on", poznamenal k tomu bývalý ministr Karel Březina.

2. 12. 2004

Muslimové v západní společnosti

Britská zahraniční politika napomohla další integraci britských muslimů do politického života země. Muslimové proměnili svůj nesouhlas a hněv v aktivní účast v politickém životě komunity. "Válka proti terorismu" přivedla islám a všechny jeho varianty do mainstreamové politiky. Umožnila muslimům, aby se angažovli v mainstreamové politické debatě a určovali její rámec a průběh.

2. 12. 2004

Úterní Lidové noviny přišly s nápadem vypsat anketu na ženu roku 2004. Aby čtenáři napověděly, jakou osobnost vybírat, představily mu hned pětici žen, jež mohou na titul ženy roku aspirovat. A právě jejich výběr mi připomněl absurditu a zbytečnost podobných anket.

Nechci nijak snižovat profesi, činnost, úspěchy pětice zmíněných žen, ale přece jen pár poznámek...

2. 12. 2004

POLEMIKA

Stránky AntiWar.com se odvažují vznášet zcela zásadní otázku: Kdo má právo vnucovat nový status quo a za jakou cenu? Podle Aaronovitche toto znamená, že jsme se postavili na stranu nepřítele.

Komunisté měli vždycky charakteristický způsob argumentace, a to takový, při němž se zásadně vyhýbají argumentaci svého protivníka, o jeho názorech se nezmíní, ale spojí ho s 'nepřáteli lidu': s obrovským spiknutím bělogvardějců, hitlerovců a kapitalistů s buřinkami. Jakmile dosáhnou tito lidé středního věku, často změní radikálně své názory - ale metoda jejich myšlení zůstává stejná.

Aaronovitchův hněv se zaměřuje na každého, kdo si dovolil zpochybnit kult Viktora Juščenka, kolem něhož se srocují mezinárodní pokrokáři a neokonzervativní internationalisté v intelektuálním, pro ně všeobecně výhodném, Ribbentropově paktu. Hlavním cílem jeho útoku je John Laughland, politicky nezařaditelný euroskeptik, autor a publicista, jehož kniha The Tainted Source (Špinavý pramen) je panoramatickým přehledem historie evropské myšlenky a jejího pochybného původu v předválečném fašistickém myšlení."

Na - přiznejme si - poněkud stalinský - pokus britského komentátora Davida Aaronovitche zpochybnit argumentaci Johna Laughlanda z organizace BHHRG a Justina Raimonda z amerických internetových stránek www.antiwar.com nikoliv rozdrcením jejich argumentů, ale spojením jejich osob s lidmi a kauzami, obecně nepřijatelnými pro levocentrický britský establishment - což bývala mimochodem skutečně především taktika bolševické propagandy - reagoval na stránkách antiwar.com jejich editor Justin Raimondo nesmírně energickým debatním příspěvkem, skutečnou ironickou invektivou (anglický výraz je diatribe), kterou je radost číst, bez ohledu na to, jaké má autor politické přesvědčení. Ano, přiznávám, v některých ohledech autor útok na Aaronovitche trochu přehání.

Pozn. JČ: Je Aaronovitchovi skutečně možno mít za zlé, že byl jako student členem britské komunistické strany, zejména vzhledem k tomu, že tato strana odsoudila sovětskou invazi do Československa, a byla tedy docela reformní? Nicméně některé Raimondovy argumenty jsou zajímavé... Výběrově z jeho dlouhého článku citujeme.

Justin Raimondo: "Commisar Aaronovitch" v angličtině ZDE

1. 12. 2004
Prezidentura Viktora Juščenka je od 24. listopadu zcela jistá. To, že se na jeho stranu přidali ukrajinští diplomaté, vojáci i funkcionáři Bezpečnostní služby Ukrajiny neznamená, jak si myslí experti a novináři, že náhle byli postiženi patriotismem a hnutím svědomí, ale jim jde o vlastní koryta.

Britské listy v posledních dnech zveřejňují dosti neotřelé pohledy na ukrajinskou situaci, píše z Polska Vladimír Petrilák a pokračuje: Jdou, nikoliv poprvé, proti proudu mínění naprosté většiny médií v Evropě (té západní i střední) (není to pravda, pozn. red. to se tak zdá jen ze střední Evropy.) . Ukrajinské události sleduji z Polska. Zde vzhledem k historickým vazbám a sousedství je jistě mnohem více informací i lepší orientace. Nicméně i v polských médiích převažuje názor, že "oranžová revoluce" je demokratickým vzepětím antivýchodní opozice a bývalý premiér Juščenko je snad jakýmsi andělem demokracie. Svou dějinnou roli nyní sehrává i polský prezident Aleksander Kwaśniewski, který se chystá do Kyjeva, aby tam již podruhé v roli vyjednávače usmiřoval rozvášněné strany sporu.

Avšak i v Polsku existují i jiné názory na to, co se nyní děje v Ukrajině. Myslím si, že pro čtenáře Britských listů může být zajímavé seznámit se s jedním z nich. Jde o článek Józefa Darského, publikovaný na serveru ABC Net, což je mediální servis Nadace "Orientacja", blízké varšavské pobočce Liberálně demokratické strany "Niepodległość" , který se zabývá otázkami středovýchodní Evropy -- čili místo sice jednoznačně orientované "naprawo", ale nanejvýš povolané a fundované. Sám Darski je výtečným znalcem regionu, analytikem a skvělým publicistou. Článek v polštině, který byl publikován 27.11. 2004, přinášíme v českém shrnutí, které připravil Vladimír Petrilák.

Jozef Darski: Koniec pierwszego rozdania - v polštině ZDE

1. 11. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 12. 2004 Pentagon proměňuje poznatky o evoluci v počítačový program, jehož cílem je předpovídat teroristické hrozby   
2. 12. 2004 "Komisař Aaronovich"   
2. 12. 2004 Ideologie Bohumil  Kartous
2. 12. 2004 Čína: "Zázračný lékař" chirurgicky léčí dosud neléčitelná zranění mozku a páteře   
1. 12. 2004 Levice není mrtva Michael  Kroh
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem   
30. 11. 2004 Nicolas Sarkozy může zatím o prezidentském křeslu jenom snít Josef  Brož
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   
29. 11. 2004 Babylon 2004 Václav  Dušek
29. 11. 2004 Revoluce po pracovní době Petr  Miller

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
3. 12. 2004 Proč se Západoevropané stavějí s takovým odporem vůči ukrajinské oranžové revoluci?   
3. 12. 2004 Odpovědi na Ashovy otázky o Ukrajině   
2. 12. 2004 "Komisař Aaronovich"   
2. 12. 2004 Kučma je ochoten rozpustit vládu   
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem   
1. 12. 2004 Ukrajina se nerozštěpí   
30. 11. 2004 Česká vláda nemá Ukrajince ráda Milan  Daniel
30. 11. 2004 Ukrajina: Mýty o Juščenkovi   
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   
30. 11. 2004 Chaos na Ukrajině trvá   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Čo je to vlastne za odkaz pre budúce generácie ? Miloslava  Kodoňová
19. 11. 2004 Jak jsem se vyrovnal... Ladislav  Žák
19. 11. 2004 Jeden pohled zleva Jiří  Dolejš
19. 11. 2004 Naďalej polojasno Peter  Greguš
19. 11. 2004 15 let ekonomické transformace v České republice   
19. 11. 2004 Rozpaky nad rozostřenou spravedlností Petr  Blažek
18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba
17. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož

T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
27. 10. 2004 Události října 1918   

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2004 ČSSD je třeba po trojích volbách... Oldřich  Průša
4. 12. 2004 Krize v ČSSD už je - a sociální demokraté to myslí upřímně ! Štěpán  Kotrba
2. 12. 2004 Vzkaz Mlynářovi: Chceme širokopásmový internet bez DPH!   
30. 11. 2004 Doleva se Škromachem? Irena  Ryšánková
29. 11. 2004 Schröder, Zapatero a Gross vyzvali evropské občany k schválení Evropské ústavy   
25. 11. 2004 Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu   
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Volební kampaň sociální demokracie Pavel  Urban
22. 11. 2004 Klaus a Gross v Berlíně představili diametrálně různý pohled na EU Radek  Vogl
19. 11. 2004 Gross nemá právo si dnes stěžovat na Klause   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2004 V městě Fallúdža zahynulo při americké ofenzívě prý až 6000 občanů   
24. 11. 2004 Proč jsem odvysílal reportáž o zavraždění iráckého povstalce   
23. 11. 2004 Irák: Umění pod palbou   
23. 11. 2004 Jak to bylo, když jsem natočil, jak americký voják zastřelil raněného povstalce   
22. 11. 2004 A až se vzpamatují z krveprolévání........   
21. 11. 2004 Volby v Iráku se budou konat 30. ledna 2005   
20. 11. 2004 Násilí se rozšířilo po celém Iráku   
19. 11. 2004 Viděl jsem, jak Američané zastřelili pětičlennou rodinu   
19. 11. 2004 Červený kříž ostře odsoudil "naprosté pohrdání lidskostí" v Iráku   
17. 11. 2004 "Vojáci mají výcvik, aby zabíjeli raněné protivníky"   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2004 Michael Moore plánuje další film   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent   
28. 11. 2004 Zpravodajství BBC propustí 350 zaměstnanců   
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
19. 11. 2004 Ohlédnutí o rok a čtvrt zpět: BBC plnila svou veřejnoprávní roli výborně Jan  Čulík
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
29. 11. 2004 Problémy českého školství je třeba pojmenovat, až potom je můžeme začít řešit   
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
26. 11. 2004 Co je to "test" Boris  Cvek
23. 11. 2004 Princ Charles uprostřed kontroverze ohledně kvality školství   
18. 11. 2004 Je vhodnější ústní forma zkoušení nebo písemné testy? Vladimír  Wagner
16. 11. 2004 Já ústnímu zkoušení naopak fandím Ignác  Pospíšil
16. 11. 2004 Školství politiky nezajímá Radek  Sárközi
16. 11. 2004 Kam kráčíš, česká techniko?   
15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek
15. 11. 2004 Na zkoušení trvají jen ti učitelé, kteří neumějí učit Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha
23. 11. 2004 Týden proti násilí na ženách   
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek
13. 10. 2004 Američané neokupovali Afghánistán, aby hájili práva žen   
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek