2. 12. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 12. 2004

Čína: "Zázračný lékař" chirurgicky léčí dosud neléčitelná zranění mozku a páteře

Na Západě bude debata o tom, zda užívat buňky z potracených plodů, pokračovat ještě celá desetiletí. V Číně se o tom nediskutuje. Není to tam problém. V důsledku toho nemusejí lidé, kteří jsou ochrnuti nebo kteří umírají, čekat na politiky či na vědce, než prozkoumají etická a lékařská rizika. Mají volbu. Je to nejistá volba.

Dr. Huang Hongyun pěstuje buňky z potracených nenarozených lidských plodů a vpichuje je injekční stříkačkou do mozku a do páteře svých pacientů. Jsou to kontroverzní léčebné metody, ale právě kvůli nim za ním do Pekingu jezdí stovky lidí ze Západu. Ochrnutí pacienti doufají, že jim vrátí schopnost chodit, pacienti odkázaní na respirátory, že jim umožní dýchat, lidé, kteří nemluví, že jim umožní znovu mluvit. Čínský lékař přitom používá metody, které západní lékařský establishment většinou odmítá.

Dr. Hongyun neslibuje nic. Netvrdí, že dokáže zázračně léčit. Jediné, co ví, a co říká svým pacientům, je, že jeho metoda často funguje, a výsledky hovoří samy za sebe.

Podle současného lékařství nelze léčit chronická zranění páteře, která vedou k ochrnutí, a je téměř nemožné stabilizovat pacienty, kteří mají ničivou amyotropickou laterální sklerózu, jinak také známou jako Lou Gehrigova nemoc.

V dnešní době lidé důvěřují internetu víc než svým vlastním lékařům a diskusní stránky věnované ochrnutým pacientům a pacientům s Lou Gehrigovou nemocí jsou plné svědectví od Hongyunových pacientů, kteří tvrdí, že jsou schopni chodit, mluvit a poprvé po mnoha letech se třeba i poškrábat na nose.

Nic z toho nebylo dokázáno podle rigorózních západních metod, ale pacienti platí desetitisíce dolarů a hromadně jezdí do Pekingu a stávají se tam Hongyonovými zkušebními králíky.

Při operaci pracuje tak, že očistí u pacienta oblast u páteře, kam bude injekcí vpichovat buňky, a to tak, že rozřízne svaly a dostává se kolem kosti k těm částem páteře, které jsou těsně nad zraněním a pod ním. Buňky, které používá, jsou získané z olfaktorických receptorů v nose potracených lidských plodů. Mají zvláštní vlastnosti, což zřejmě, podle čínského lékaře, stimuluje změnu v nervovém systému. Potracené plody mají být nejlépe 16 týdnů staré. Jejich matky s jejich využitím souhlasí a nedostávají za to peníze.

Po získání buněk je lékař 10-14 dní pěstuje v roztoku, který si sám vyvinul. Nechce prozradit jeho složení, ale říká, že hraje důležitou roli. Při této kultivaci se počet buněk zdeseti až zdvacetinásobí. Na jednu operaci páteře tak vznike přibližně 1 milion buněk.

V případě Lou Gehringovy nemoci je metoda ještě přímější a zdá se, že její výsledky jsou ještě pozoruhodnější. Huang prostě otevře lebku a injekční stříkačkou vpíchne buňky - více než 2 miliony - do odumřelé tkáně předních mozkových laloků. Děje se to pod místním umrtvením, pacient je při vědomí.

"Nevěděl jsem, že budu při vědomí a budu všechno cítit," říká Michael Thomas z Floridy. "Píchli mi prostě jehlu do hlavy, což šíleně bolelo. Byl jsem zcela při vědomí, takže jsem viděl a cítil, jak mi vrtají díru do hlavy. Vypadalo to jako prostě normální vrtačka Black and Decker, jakou má člověk doma. Ještě se jim to při vrtání zaseklo, takže museli dát zpátečku. Moc to nebolelo, až na konci, kdy vrtačka pronikla do hlavy. Pak chirurg vpíchl buňky do mozkových laloků."

Nižší etické bariéry v Číně než jinde ve světě umožnily čínským lékařům, aby experimentovali více než v jiných zemích.

"Buňky z potracených plodů nenahrazují poškozené buňky," říká lékař, "ale fungují jako katalyzátor, což prospívá zraněním páteře, roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě a stavům po mrtvici. Tyto olfaktorické buňky mají mimořádné vlastnosti. Projevují mnoho růstových faktorů. Dokáží změnit místní prostředí, což umožňuje nervovým vláknům, aby se uzdravily," domnívá se.

Přiznává ze, že neví, jak to funguje. "Mechanismus není jasný. Ale musíme přijmout fakta. Všichni vědci, kteří sem přijedou a vyšetří pacienty, uvidí tytéž výsledky jako já."

Pacienti nemají pochybnosti. Všech asi deset pacientů, s nimiž britští reportéři hovořili, svědčili o zlepšení jejich zdravotního stavu po chirurgickém zákroku - někdy o malém, jindy o dramatickém.

Největší zlepšení zdravotního stavu bývá u pacientů s Lou Gehrigovou chorobou.

Není to bez rizika. Americký pacient, který utrpěl loni poranění páteře při autonehodě, svědčil o tom, že po čínské operaci získal za několik dní poprvé cit ve svých prstech u rukou - pak přiznal, že to přineslo bolest - že má pocit, jako kdyby mu někdo do prstů píchal jehlami.

Dva zahraniční pacienti nedávno na místě zemřeli. Byli velmi vážně nemocní, takže by možná zemřeli stejně, ale dlouhý let a velmi nedokonalá pooperační péče v Číně jejich situaci asi značně zkomplikovala.

Mnozí západní lékaři Huangovu práci kritizují. Poukazují na tu, že využívá zoufalých lidí k tomu, aby si vylepšoval lékařskou techniku, která dosud neprošla řádným vědeckým testováním. Avšak Huang má také stoupence, včetně Paula Coopera, ředitele páteřního neurochirurgického programu na newyorské univerzitě. "Huang není šarlatán. To, co dělá, je pozoruhodné. Nerozumím tomu, ale viděl jsem ty výsledky. Sice nekřísí lidi z mrtvých, ale lidé, kteří nemohli pohybovat nohama, už teď mohou, lidé, kteří se nemohli posadit, se mohou posadit, lidé, kteří nemohli udržet hrnek v ruce, ho nyní udržet mohou."

Bývalý Huangův učitel, profesor Wise Young z newyorské univerzity, jeho praxi také podporuje - a také neví, proč to funguje. "Viděl jsem to na vlastní oči, není pochyb, že to funguje. Problém je, že jsou výsledky příliš rychlé na to, aby šlo o regeneraci. Takže jde o nějaký neznámý mechanismus uzdravování. Zkoumáme to nyní na zvířatech."

Huang odmítá dělat běžné vědecké testy, jejichž součástí musí být i placebo, totiž nepoužití léčebné metody. Poukazuje na to, že takové testy jsou neetické, protože by to znamenalo, že by musel některé pacienty rozřezat a jen předstírat, že jim do těla vpichuje buňky. "V Číně by to bylo protizákonné."

Už operoval asi 500 osob. Každý měsíc přichází dalších deset, Dostává z celého světa množsví dotazů a jeho program operací pro cizince je naplněn až do prosince příštího roku.

Na Západě bude debata o tom, zda užívat buňky z potracených plodů, pokračovat ještě celá desetiletí. V Číně se o tom nediskutuje. Není to tam problém. V důsledku toho nemusejí lidé, kteří jsou ochrnuti nebo kteří umírají čekat na politiky či na vědce, než prozkoumají etická a lékařská rizika. Mají volbu. Je to nejistá volba.

Není známo, jaké jsou dlouhodobé výsledky těchto chirurgických zásahů, ale to je pacientům jedno, protože bez této operace by stejně velmi brzo zemřeli.

Kompletní článek v angličtině ZDE

Televizní reportáž novinářů z deníku Guardian na toto téma se vysílala ve středu 1.12. večer v pořadu Newsnight televize BBC.

                 
Obsah vydání       2. 12. 2004
2. 12. 2004 Kučma je ochoten rozpustit vládu
2. 12. 2004 Čína: "Zázračný lékař" chirurgicky léčí dosud neléčitelná zranění mozku a páteře
3. 12. 2004 Británie: Levicový poslanec vysoudil vysoké odškodné
2. 12. 2004 "Komisař Aaronovich"
2. 12. 2004 Vzkaz Mlynářovi: Chceme širokopásmový internet bez DPH!
2. 12. 2004 Ministr slepec, milenka a veřejný zájem Jan  Čulík
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent
2. 12. 2004 Ideologie Bohumil  Kartous
2. 12. 2004 Michael  Marčák
2. 12. 2004 Muslimové v západní společnosti
2. 12. 2004 Jak byste popsali svou totožnost?
2. 12. 2004 Jak ovlivňuje situaci britských muslimů "válka proti terorismu"?
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?
2. 12. 2004 Jak mohou věřící žít v nenáboženské společnosti?
2. 12. 2004 Tiché setkání 2. 12. u sv. Václava v Praze a Olomouc mrtvých Michal  Rusek
2. 12. 2004 Michael  Marčák
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Dealeři nebo lékaři? Pacienti nebo feťáci? Dušan  Dvořák
2. 12. 2004 Množství užívání léků v ČR klesá
2. 12. 2004 Alain Juppé odsouzen ke 14 měsícům vězení a 1 roku nevolitelnosti Josef  Brož
1. 12. 2004 Ukrajinský parlament projevil Janukovyčovi nedůvěru
2. 12. 2004 Ukrajinská rozprávka Matúš  Holý
2. 12. 2004 Ukrajina na križovatke Adrian Peter Pressburg
2. 12. 2004 Legitímnosť proruskej Juho-východnej republiky Jana  Pokorná
2. 12. 2004 Poľsko nevládze financovať vojenskú misiu v Iraku Jakub  Topol
2. 12. 2004 Vznikl mediálně analytický server
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?
1. 12. 2004 Levice není mrtva Michael  Kroh
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
1. 11. 2004 Hospodaření OSBL za říjen 2004
22. 11. 2003 Adresy redakce

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2004 "Komisař Aaronovich"   
2. 12. 2004 Ideologie Bohumil  Kartous
2. 12. 2004 Čína: "Zázračný lékař" chirurgicky léčí dosud neléčitelná zranění mozku a páteře   
1. 12. 2004 Levice není mrtva Michael  Kroh
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem   
30. 11. 2004 Nicolas Sarkozy může zatím o prezidentském křeslu jenom snít Josef  Brož
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   
29. 11. 2004 Babylon 2004 Václav  Dušek
29. 11. 2004 Revoluce po pracovní době Petr  Miller
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
29. 11. 2004 Softwarové patenty v Radě EU odloženy David  Maxera
29. 11. 2004 Vynikající socha Quido Kociána Mrtvý Ábel symbolizuje současný svět Jan  Paul
29. 11. 2004 "Chráníme vaše sny" Jaroslav  Polák
27. 11. 2004 Ukrajina: Revoluce proměněná v televizní show   
26. 11. 2004 Jak populární je Satan? Efraim  Israel