3. 11. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 11. 2004

(Potlesk) Děkuju. Děkuju vám všem, že jste přišli. Byla to dlouhá noc a velká noc. (Ovace) Voliči přišli v rekordních počtech a přinesli historické vítězství. Dnes mi zatelefonoval senátor Kerry a blahopřál mi. Náš rozhovor byl opravdu užitečný. Byl velmi laskavý. Senátor Kerry vedl energickou kampaň. A on a jeho stoupenci mohou být hrdi na své úsilí. Laura a já chceme popřát senátoru Kerrymu a jeho celé rodině všechno nejlepší.

Amerika promluvila a já se cítím pokořen tou důvěrou mých spoluobčanů. S touto důvěrou přichází povinnost sloužit všem Američanům. Udělám vše, co je v mých silách, abych tuto povinnost plnil, každým dnem jako váš prezident.

(Projev vítězného amerického prezidenta Bushe, přednesený ve středu ve 21 hodin.)

3. 11. 2004

Děkuji vám mnohokrát. Vůbec nevíte, jak hřejivé a velkomyslné je toto uvítání, vaše láska a vaše náklonnost. Těší mě to. Je mi líto, že jsme sem dorazili trochu pozdě a trochu bez výsledku.

Hovořil jsem dnes s panem prezidentem Bushem a nabídl jsem mu a Lauře naše blahopřání k jeho vítězství. Byl to uspokojivý rozhovor. Hovořili jsme o nebezpečí konfliktu v naší společnosti a o nutnosti, zoufalé nutnosti vytvořit jednotu, najít společnou půdu, sejít se znovu společně. Doufám, že dnes budeme moci zahájit toto uzdravování.

(Projev, který Demokratický kandidát na amerického prezidenta přednesl v Bostonu ve středu ve 20 hodin.)

3. 11. 2004

Amerika hlasovala pro náboženství a "morální hodnoty"

středa 20.15: John Kerry v Bostonu oficiálně přiznal svou porážku. Řekl, že hovořil s Georgem Bushem o nutnosti smíření amerického národa.

"George Bush je příštím prezidentem. Voličům nevadilo, že dopustil státní deficit ve výši trilionu dolarů, že má nejhorší výsledky v boji proti nezaměstnanosti za posledních 70 let, že vede kontroverzní válku v Iráku a že se mu nepodařilo chytit Usámu bin Ladina. S americkými voliči rezonovaly 'morální otázky'. To vyvolalo, že ho jeho stoupenci podpořili daleko silněji, než v co jeho volební tým doufal." (Channel Four News)

Britské televizní zpravodajství Channel Four News ve středu večer poukázalo ve své analýze amerických voleb na dvě důležité skutečnosti:

1. Johnu Kerrymu se nepodařilo zmobilizovat k volbám mladou generaci. Účast mladých lidí při volbách nepřekročila 17 procent.

2. Hlavním důvodem, proč Američané ve velkých počtech hlasovali pro George Bushe, byly důvody náboženské. Nejvýznamnější hodnotou byla pro voliče Bushova religiozita (je "znovuzrozeným křesťanem") a jeho "tradiční, morální hodnoty".

středa 17.30: Demokratický kandidát John Kerry přiznal svou porážku v amerických prezidentských volbách. Už v této věci zatelefonoval Georgi Bushovi. Oficiálně se k tomu má veřejně vyjádřil v 19 hodin středoevropského času a v 20 hodin bude následovat prohlášení George Bushe.

Podle současných předpovědí má George Bush 254 volitelských hlasů a John Kerry 252. Ten, kdo ve volbách zvítězí, musí vyhrát v Ohiu, které vítězi poskytne 20 volitelských hlasů. Podle sečtených hlasů v Ohiu vede Bush o 136 221 hlasů. Podle nejnovějších údajů existuje 147 570 prozatímních hlasů, které musejí být teprve ověřeny a blíže neurčený počet hlasů osob, které hlasovaly v nepřítomnosti.

Vzhledem k podstatnému náskoku George Bushe v počtu jednotlivých hlasů usoudila Demokratická strana, že by bylo všeobecně nepřijatelné, kdyby se během následujících 11 dnů hádala o možnou menšinu prozatímních hlasů, a proto John Kerry rozhodl ohlásit svou porážku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

3. 11. 2004

Reportéři BBC objevují už nyní v postojích George Bushe známky toho, že nyní bude provádět svou politiku ještě agresivněji než dosud. Je tedy prý nepravděpodobné, že by usiloval o smíření. Ve středu v podvečer spekulovali o budoucí Bushově politice v britském rozhlase s britským konzervativním poslancem a bývalým ministrem obrany Michaelem Portillem. Portillo řekl:

Nevíme, zda se posune doprava anebo zůstane v centru. Víme však, že toto rozhodnutí Bush učiní čistě ve vztahu k americkým voličům a ve vztahu k americké historii. Vůbec nebude brát v úvahu to, co si myslí jeho spojenci či evropské státy.

3. 11. 2004

14.00: Bílý dům prohlásil slovy Bushova šéfa štábu Andrewa Carda, že "Bush přesvědčivě vyhrál volby", avšak není to oficiální prohlášení. Očekává se, že George Bush učiní vlastní prohlášení za několik hodin. Podle rozhlasu BBC vyhlásil Bushův tábor své vítězství "ve snaze vyvinout tlak na Johna Kerryho". Jiní pozorovatelé však poukazují na to, že Republikáni jsou svým vítězstvím víceméně jisti a počkají, až budou všechny hlasy sečteny, nebudou se hádat prostřednictvím právníků. Argumentují také, že početně Bush získal převahu občanských hlasů. Reportér rozhlasu BBC z Washingtonu ve 14 hodin poukázal na to, že je stále ještě matematicky možné, aby John Kerry ve volbách zvítězil. I on zdůrazňuje, že konečný výsledek z Ohia nebude zřejmě znám po celou řadu dní. Toto je také oficiální postoj Demokratické strany, avšak ve skutečnosti Demokraté zřejmě vědí, že prohráli. Ohio se stalo letos tím, čím byla v roce 2000 Florida.

Demokraté veřejně odmítají přijmout porážku a tvrdí, že dosud podstatný počet nesečtených hlasů by mohl vést k jejich vítězství ve státě Ohio. I britský konzervativní deník Daily Telegraph poukazuje na to, že na konečný výsledek ve státě Ohio budeme možná čekat 11 dní. To ve vysílání rozhlasu BBC ve středu v poledne potrvdil i guvernér státu Ohio: zdůraznil, že podle zákona se "provizorní" hlasy voličů smějí sčítat až později. Jde o hlasy, které byly v důsledku technických a adminstrativních problémů dočasně z voleb vyloučeny a je nutno pečlivě zkontrolovat, zda jsou legitimní.

Podle pozorovatele Marka Brzezinského z Demokratické strany získali Republikáni více hlasů, protože mají daleko lepší organizaci na místní úrovni, hlavně prostřednictvím církví.

Pozorovatelé, včetně Republikánů, poukazují na to, jak ostře rozdělený je v současnosti americký národ, až na hranici nenávisti, a zdůrazňují, že budoucí prezident bude muset pracovat pro smíření.

John Kerry dosud získal 54,616,818 voličských hlasů, 48% všech odevzdaných hlasů, 20 států a 252 volitelských hlasů.

George Bush zatím získal 58,154,413 voličských hlasů, 51% všech odevzdaných hlasů, 28 států a 254 volitelských hlasů.

Podrobnosti v angličině ZDE a ZDE

12.00: V 11.45 odvysílala rozhlasová stanice BBC 5 Alive živě prohlášení Bushova poradce z Bílého domu Andrewa Carda, před shromážděním Republikánů, že "prezident Bush ve volbách zvítězil". Mluvčí argumentoval, že má informace z Ohia, že i kdyby všechny dosud nesečtené hlasy byly pro Kerryho, přesto je už Bushův náskok tak velký, že stát bude vyhlášen pro Bushe. Zpravodaj BBC poté v 11.55 tyto informace nepotvrdil, uvedl, že je možné, že Bílý dům má lepší informace než novináři, ale že státní úřady v Ohiu právě vydaly tiskové prohlášení, že tyto údaje dosud nejsou k dispozici, takže výsledek v Ohiu je stále nejasný.

11.30 Zdá se, že k vítězství směřuje George Bush, avšak, v 10.15 uvedla společnost BBC, výsledky zřejmě závisejí na státě Ohio a ten "je stále ještě příliš nerozhodný".

Deník Guardian však napsal v 10.30, že se očekává, že Ohio podpoří prezidenta Bushe a poskytne mu 20 volitelských hlasů, které potřebuje k překročení hranice 270 volitelských hlasů.

Volby byly velmi těsné, jak se předpokládalo, ale je velmi pravděpodobné, že v nich zvítězí George Bush. Republikáni podle Guardianu také posilují svou kontrolu nad Senátem a podrželi si kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů. K dalším změnám dojde zřejmě v Nejvyšším soudu, a tak při druhém Bushově volebním období budou mít zřejmě Republikáni kontrolu nad všemi čtyřmi složkami americké vlády.

Účast voličů byla rekordně vysoká, předpovídá se 121 milionů voličů, avšak tento velký počet voličů podpořil Republikány. Američané, jak se zdálo, nebyli ochotni "uprostřed války proti terorismu" změnit vedení státu, míní Guardian.

I před tím, než se vyjasnil obraz v Ohiu, bylo jasné, že Kerry prohrává, píše list Guardian, protože Florida, jeden ze tří klíčových států, podle předpovědí podpořila Bushe.

Podle průzkumů voličů u východu z volebních místností důvěřoval větší počet amerických voličů Bushovi, že povede účinněji než Kerry "válku proti terorismu". To byl pravděpodobně nejvýznamnější rozhodující krok. Většina konstatovala, že země je bezpečnější než před čtyřmi lety, a proto podpořila Bushe.

Společnost BBC ještě v 11 hodin zastávala zdrženlivější postoj.

Podle předpokládaných výsledků zvítězil Bush v 28 státech a Kerry v 19.

Dvě televizní stanice - NBC a Fox - prohlásily, že Ohio podpořilo Bushe, avšak kampaň Johna Kerryho na to reagovala odmítavě. Poukazuje na to, že v Ohiu stále ještě není sečteno asi čtvrt milionu voličských hlasů. Počet nesečtených prozatímních voličských hlasů je podle jejich názoru také větší než rozdíl mezi kandidáty. Podle zákona státu Ohio je lhůta pro sečtení těchto hlasů až 15. listopadu.

Podle předpovědí tiskové kanceláře Associated Press získá Bush státy Florida, Arkansas, Missouri, Indiana, Kentucky, Georgia, Západní Virginie, Alabama, Oklahoma, Tennessee, Virginia, Jižní Karolínu, Severní Karolínu, Texas, Kansas, Nebraska, Severní Dakotu, Jižní Dakotu, Mississippi, Louisiana, Wyoming, Utah, Arizona, Idaho, Montana, Alaska, Colorado a Nevada.

John Kerry má získat státy Minnesota, Vermont, Delaware, Connecticut, District of Columbia, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Rhode Island, Pennsylvania, Kalifornie, Washington, New Hampshire, Oregon, Michigan a Havajské ostrovy.

New Hampshire je jediný stát, který, jak se zdá, hlasoval odlišně od minulých voleb.

Podle výsledků na stránkách společnosti BBC měl v 10.30 Bush 254 volitelských hlasů, John Kerry 242.

V 11 měl Bush 254 volitelských hlasů, Kerry 252.

Podrobnosti v angličtině ZDE

3. 11. 2004

Podobně rezervovaně se v britském rozhlase vyjádřil bývalý britský konzervativní ministr zahraničí Sir Malcom Rifkind: "Má míra uspokojení bude záviset na tom, zda se George Bush nějak poučil ze svého prvního funkčního období. Myslím, že musíme přivítat jeho dosavadní rozhodnost, víme, že zejména po 11. září musel americký prezident jednat velmi rozhodným a pevným způsobem, avšak nesmírně znepokojující bylo roztříštění západní aliance a dojem, který budí někteří lidé ve Washingtonu, že jim rozpad západní aliance moc nevadí, stejně jako to nevadí některým lidem ve Francii a v Německu. Tyto škody nejsou nenapravitelné, pokud však bude mít Bush druhé funkční období a pokud se bude chovat tak kontroverzně jako v prvním, jestliže bude vznikat na obou stranách Atlantiku úplně taková ta škodolibost, s níž se odmítají názory druhé strany, začalo by to opravdu být nenapravitelné. Nejsme ve studené válce, válka proti terorismu je také složitá, ale vyžaduje spojence, což znamená ústupky a kompromisy. Pokud se to neprojeví v druhém Bushově funkčním období, dále se prohloubí roztříštěnost západní jednoty a prospěch z toho budou mít jen lidé, kteří zastávají nepřátelské postoje vůči západním hodnotám.

Jak reagují média a politikové na výsledky amerických voleb ve Velké Británii? Referuje Jan Čulík.

Psáno pro ČRo 6.

3. 11. 2004

5.15: Státy, které v roce 2000 hlasovaly pro Bushe, získal Bush i letos, zatímco Kerry zvítězil ve spolehlivých Demokratických státech.

Jedinou změnou proti roku 2000 je stát Maine, jeden ze dvou států, které rozdělují voličské hlasy proporčním způsobem - a tam jeden z jeho čtyř volitelských hlasů dostal Bush.

Napínavý byl vývoj ve státě Virginia, kde se po určitou dobu zdálo, že je nerozhodný. Toto býval Demokratický stát, ale od roku 1964 volí Republikány. Nakonec zde vyhrál Bush.

Naděje Demokratů byly zklamány i v Západní Virginii, kterou vyhrál Bush. New Jersey, kterýžto stát kdysi doufal získat Bush, hlasoval zřejmě pro Kerryho. Všechno jsou to předpovědi televizních stanic, nikoliv zatím plné a spolehlivé výsledky.

Výsledky z nejdůležitějších států dosud nedošly a jsou příliš nerozhodné pro předpověď.

Ve státě New Hampshire, v jednom z 10 hlavních nerozhodných států, bylo sečteno 50 procent hlasů, ale rozdíl mezi Kerrym a Bushem byl 40 hlasů.

Ve dvou ze tří hlavních klíčových států, na Floridě a v Ohiu, se dál hlasuje i po době, kdy měly být uzavřeny volební místnosti.

Voleb se účastní rekordní počet Američanů a odhaduje se, že celková účast zřejmě dosáhne 121 milionů - o hodně více než 106 milionů v roce 2000. Bude to zřejmě nejvyšší volební účast od roku 1960.

Na Floridě se očekává osmdesátiprocentní volební účast.

Respektovaný průzkumník veřejného mínění John Zogby, jehož předpovědi byly v roce 2000 nejblíže konečnému volebnímu výsledku, očekává že Kerry získá větší počet volitelských hlasů než Bush. Podle jeho analýzy získá Kerry 311 volitelských hlasů, daleko více, než potřebuje, ale podle počtu skutečných odevzdaných volebních lístků zvítězí prý Bush v poměru 49,4 procent ku 49.1 procentům pro Kerryho.

Sporné výsledky by mohly vést k dlouhým právním sporům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

3. 11. 2004

5.00 Předpovědi založené na prvních výsledcích konstatují, že 20 států zřejmě dosud získal Bush a 11 Kerry. Takový výsledek plní očekávání. V pět hodin ráno měl Bush 197 volitelských hlasů a Kerry 112. Předpovědi z rozhodujících států jako Ohio, Florida a Pennsylvania dosud nedošly. Velký počet voličů znemožňuje přesnější předpovědi o volebních výsledcích v Ohio, na Floridě a v Pennsylvánii. V mnoha volebních okrscích bylo prodlouženo hlasování mimo oficiální uzavírací dobu, protože před volebními místnostmi stále ještě čekaly dlouhé fronty voličů.

V Ohiu čekalo ještě množství voličů na hlasování, když se volební místnosti oficiálně uzavřely v 1. 30 SEČ. Podle zákona státu Ohio mají tito voliči právo volit a Demokratická strana konstatuje, že získala rozhodnutí soudu, podle něhož mají volební komise zrychlit hlasování ve dvou okresech například vydáváním papírových hlasovacích lístků. Proti tomu se odvolali Republikáni, což znamená, že se nedají výsledky z tohoto klíčového státu očekávat po mnoho hodin.

Na Floridě je otevřena po oficiální uzavírací době ještě téměř polovina hlasovacích místností a voliči stále hlasují. Vzniká tam také právní spor ohledně sečítání hlasovacích lístků nepřítomných voličů. Republikáni se snaží dosáhnout toho, aby sčítání téměř poloviny hlasů bylo odloženo až do čtvrtka.

To by znamenalo, že výsledky z Floridy by byly odloženy nadlouho.

Podle předpovědí by měl Bush získat státu Indiana, Kentucky, Georgia, Západní Virginie, Alabama, Oklahoma, Tennessee, Virginie, Jižní Karolína, Severní Karolína, Texas, Kansas, Nebraska, Severní Dakota, Jižní Dakota, Mississippi, Louisiana, Wyoming, Utah a Montana.

Kerry má prý získat státy Vermont, Delaware, Connecticut, District of Columbia, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York a Rhode Island.

Podrobnosti v angličtině ZDE

3. 11. 2004
00.57 Podle výsledků z Jefferson County v Kentucky je volební účast letos o 9 vyšší než v roce 2000 a dosahuje 72 procent oprávněných voličů.
01.05 Podle předpovědí Bush zvítězí v Georgii, v Indianě a v Kentucky, Kerry získá Vermont.
01.28 Virginie, kterou měl vyhrát Bush, je prý podle televizí NBC a CBS nerozhodná.
01.32 Podle televize ABC vyhraje Bush v Západní Virginii. To je stát, kde tradičně vítězí Demokraté, ale v roce 2000 zde zvítězili Republikáni.
01.35 Rozhodující stát Ohio je podle amerických televizí nerozhodný.
01.45 Demokraté v Ohiu požádali soudce, aby prodloužil volební dobu, protože ještě v době, kdy se uzavřely volební místnosti, před nimi stáli občané frontu a čekali na možnost volit.
02.20 V 25 státech USA se v 01:00 SEČ uzavřely volební místnosti. První výsledky z patnácti států, převážně z východního pobřeží, hovoří o tom, že v nich Kerry vítězí 66:74. V Illinois získal Kerry 21 hlasů, v Georgii Bush 15 hlasů. Významné státy ale ještě nejsou započteny, takže tento první reálný údaj nelze brát jako určující.
04.04 Po sečtení 18 států, kde v roce 2000 zvítězil Bush a 9 států, kde tehdy vyhrál Gore, se ukazuje, jakoby se od posledních voleb nezměnilo nic. Čísla se ale během posledních dvou hodin změnila značně. Ve 4 hodiny ráno SEČ z 538 volitelů je známo 285 hlasů, z toho pro Bushe 179 a pro Kerryho 109. Bushovi se mimo jiné přičetlo 34 volitelů v Texasu, Kerrymu zase 31 hlasů státu New York. Západní pobřeží, které v roce 2000 celé volilo demokraty, ještě do přehledu zařazeno není.
04.35 Předpovědi se nenaplňují. "Nerozhodnou" Virgínii získal Bush. Skóre prozatím hovoří pro Bushe 193:109. Jak je ale známo i z českých voleb, vesnice a malá města dokáží výsledky značně zkreslovat. V tomto případě má rozdíl na svědomí již téměř kompletní Středozápad. Volební výsledky ve státech Missouri, Wisconsin a Michigan jsou tak velmi těsné, že americké televize je nechtějí prozatím zveřejňovat.
4.38: Na Floridě byly sečteny hlasy z 80 procent volebních okrsků a předpovídá se, že tam Bush vítězí o 4 procenta.
5.30: Bush získal 211 volitelských hlasů, Kerry 188. Podle tiskové kanceláře Associated Press podpoří zřejmě Kalifornie Kerryho. Bush má získat Idaho a Arizonu. V Novém Mexiku bude odloženo sčítání 191 000 hlasů nepřítomných voličů až do středy večer. Kerry získal podle předpovědí klíčový stát Pennsylvánie, ten hlasoval v roce 2000 pro Demokraty. Colorado podpořilo podle předpovědí prezidenta Bushe.
10.44: Kerry získal Wisconsin a jeho 10 voličských hlasů, tím má Bush 254 a Kerry 252. Vítězí ten, kdo získá 270. Ohio začne sečítat hlasy nepřítomných voličů v 16 hodin.
11.00: Bush vede nad Johnem Kerrym ve státě New Mexico jen o 3600 hlasů, je sečteno 99 procent volebních okrsků, ale je nutno ještě sečíst nejméně 29 000 hlasů nepřítomných voličů.

online monitor sečtených hlasů AFP/iDnes v češtině ZDE

Podrobnosti BBC v angličtině ZDE
2. 11. 2004

Od jedné hodiny v noci středoevropského času začnou přicházet volební výsledky z USA. Jak je interpretovat?

3. 11. 2004

středa 01.15:

Přátelé,

zde na východním pobřeží už nám zbývají jen dvě hodiny! Jsem v Clevelandu a účast voličů je neobyčejně vysoká. Stejné to bylo dnes ráno, kdy jsme se byli podívat k volebním místnostem na Floridě. Lidé čekali tři hodiny, než se dostali k hlasování, ale nikoho to neodradilo. Jeden muž mi řekl: "V téhle frontě bych klidně čekal tři dny, kdybych musel". Tady v Ohiu prší, máme velký autobus a taháme lidi z domovů (jemně!) rozdáváme deštníky, poncha a lahve vody (ta voda je tak trochu zbytečná, vzhledem k tomu, že už jsme všichni promočení).

Dostávám první odhady z celé země a vypadá to dobře - velmi dobře. Ale v posledních několika hodinách se může stát cokoliv. Lidi teprve začínají jít domů z práce. Fronty budou obrovské. Řekněte všem, které znáte, pokud se dostanete před zavírací dobou za čáru, MUSEJÍ vám dovolit hlasovat.

Podle prvních informací to bylo velmi těsné v Nevadě, v Novém Mexiku, v Coloradu a v Iowě! Michigane - doufám, že to nebude selhání. Pokud jste nehlasovali, přestaňte tohle číst a jděte hlasovat. Telefonujte lidem a emailujte všem ve svém adresáři.

Tohle je ono. Už jsme skoro doma. Dělejme!

Váš

Michael Moore

Michael Marčák: Inu, ženu stejně jako politickou stranu poznáš, až si ji zvolíš !
3. 11. 2004

3. 11. 2004

Skandál v britské Sněmovně lordů

Čelný britský právník obvinil v pondělí v britské Horní sněmovně britské ministerstvo vnitra, že "vážným způsobem uvedlo v omyl" britské soudnictví poté, co ministerští právníci předložili Horní sněmovně v poslední den sedmidenního slyšení dramatické nové důkazy. Vyplývá z nich, že britští imigrační úředníci na ruzyňském letišti měli interní oficiální instrukce chovat se rasisticky vůči Romům plánujícím cestu do Británie, i když dosud britské ministerstvo vnitra tvrdilo opak, mj. i Janu Čulíkovi v odpovědi na interpelaci jeho britskému poslanci ze dne 25. října 2001.

Tento příspěvek vysílá stanice ČRo6 5. 11. 2004 v pořadu Názory a argumenty od 18:10.

3. 11. 2004

Do zákonů se ochrana před blbostí vměstnat nedá. Blbost vždy zůstane blbostí, lze ji odtušit, vysmát se jí, nelze jí ale vymýtit.

Ševčenkova univerzita na Ukrajině
3. 11. 2004

Prezidentské volby na Ukrajině jdou do druhého kola. Pozorovatelé nevylučují pouliční bouře, které se pokusí změnit oficiální výsledky.

Nedělní hlasování na Ukrajině naplnilo očekávání. Nikdo z kandidátů nedostal požadovanou nadpoloviční většinu hlasů a rozdíl mezi dvěma nejvýznamnějšími kandidáty je velmi těsný: v úterý odpoledne po sečtení 94,9 % hlasovacích lístků činil 1,21 % odevzdaných hlasů. Vše rozhodne druhé kolo, které se uskuteční 21. listopadu. V něm se utká současný premiér Viktor Janukovyč s vůdcem opozice, bývalým premiérem Viktorem Juščenkem.

3. 11. 2004

"Bendlova epocha" je název článku, který přinesl z pera komentátora Pavla Vernera včerejší deník Právo. Autor v něm pátrá po příčinách nelichotivého vysvědčení, jehož se nám dostalo z výsledků průzkumu rakouského institutu Imas. Nález říká, že sedm z deseti oslovených respondentů uvedlo, že žijí v nesnadné době, a že jejich nálada je špatná. A přestože se jejich životní úroveň prý zlepšuje a víc si toho koupí, počet nespokojených roste.

Michael Marčák: Ten dlaždič je sprostej jak ministr životního prostředí
3. 11. 2004

3. 11. 2004

Reakce Eurotelu

Ráda bych reagovala na článek "Technologie ve službách objednávky, možná i politické", píše Diana Dobálová, tisková muvčí Eurotelu.

Eurotel jako první operátor v České republice začal s blokací odcizených přístrojů. Kromě toho o nich poskytuje pravidelně informace Mobil serveru. Zde je veřejně dostupná databáze identifikačních čísel (IMEI) odcizených mobilních telefonů . Tato IMEI sem byla nahlášena jako kradená zákazníky Eurotelu nebo uživateli, kteří je rovnou zapsali do black listu redakce Mobil serveru. Mimo jiné tato služba znamená, že si každý zájemce o koupi mobilu v bazaru může ověřit, zda-li telefon, o který má zájem, nebyl v minulosti odcizen, nebo nepochází z jiné trestné činnosti.

Poznámka ŠK: Bazary tuto službu - logicky - nepodporují. S řešením, které umožní prodavači či zákazníkovi ověřit si přímo v bazaru, zda byl nabízený telefon někomu odcizen, přitom nepřišel Eurotel - jak by čekal zákazník od prvotřídní firmy, ale soukromý internetový server Patricka Zandla Mobil. Identifikační číslo telefonu (IMEI), které lze jej vyvolat kódem *#06#, lze u starších přístrojů změnit. To, jestli je či není změněno, lze zjistit pouze porovnáním s číslem nalepeným pod baterií. Logické by bylo, aby zároveň s nákupem karty či telefonu od Eurotelu dal Eurotel sám možnost legitimnímu majiteli telefonu možnost nahlásit zároveň s blokací karty i blokaci telefonu, a aby MUSELA existovat povinnost všech operátorů v České republice nezapojit telefon, na který byla učiněna blokace, do provozu ve své síti, spolu s upozorněním policie na provozovatele karty, připojené na kradený telefon. Blacklist soukromého serveru Mobil je sice užitečná, ale kolik z osmi milionů uživatelů mobilních telefonů o této možnosti ví, jestliže ji nekomunikují operátoři a jejich AUTORIZOVANÍ prodejci sami jako službu, dávající jejich zákazníkům JISTOTU.

3. 11. 2004

Tam, kde mysli lidí ovládá strach
z velkého a hrozného zla,
tam je tento strach žene do stáda
semknutého kolem svých vůdců

Málokterá z politických událostí, má pro další osud světa takový význam jako prezidentské volby v USA. Můžeme se na ně dívat z hlediska směřování v současnosti dominantní světové velmoci, jejíž vliv na "zbytek světa" je mimo diskusi. Avšak můžeme vývoj americké společnosti vidět také jako symptom krize euro-americké kultury, především jejich základních hodnot.

3. 11. 2004

K požadavkům zrušit paragrafy postihující verbální trestné činy

Nedávno se rozhořela mediální debata o postupu české policie v souvislosti s obžalováním či obviněním občanů z trestních činů souvisejících s paragrafy, kterými se v českém trestním zákonu postihují pomluvy, urážky, podporování rasismu, hanobení národa apod. Objevilo se několik článků, které kritizují postup české justice (a státu) a požadují zrušení takových paragrafů. Jakkoli chápu rozhořčení autorů nad současnou situací v Česku, musím nesouhlasit s předkládaným řešením situace. Zrušení paragrafů postihujících verbální nebo podobné trestné činy nic nezmění!

3. 11. 2004

K mému studiu na Tchaj-wanu

Mám-li psát o každodenním životě 'obyčejného` Tchaj-wančana, lépe řečeno Tchaj-pejčana, protože všední život v hlavním městě znám pochopitelně nejlépe, musím začít od toho nejdůležitějšího: tím je pro každého Tchaj-pejčana samozřejmě motorka.

3. 11. 2004

Holandský filmový režisér Theo van Gogh, který natočil kontroverzní film o násilí proti ženám v muslimských rodinách a jemuž bylo za to vyhrožováno smrtí, byl nyní skutečně v Amsterodamu pobodán a zastřelen. Po přestřelce zadržela holandská policie šestadvacetiletého muže s dvojím marockým a holandským občanstvím. Van Gogh natočil tento film ve spolupráci s liberální holandskou političkou Ayaan Hirsi Ali, uprchlicí ze Somálska, která utekla z rodiči zaranžovaného sňatku. Ayaan Hirsi Ali je od odvysílání Van Goghova filmu pod policejní ochranou. I jí bylo vyhrožováno smrtí a distancovala se od islámské víry.

PDS zahájila v Postupimi svůj sjezd - Lothar Bisky
3. 11. 2004

Ve dnech 30. a 31. října se konalo v německé Postupimi (Potsdam) první zasedání 9. sjezdu Strany demokratického socialismu (PDS). Delegáti bilancovali výsledky 14 voleb v Německu v roce 2004 - zemských a komunálních, do Evropského parlamentu a volby spolkového prezidenta. Projednali a schválili hlavní materiál "Za silnou PDS: sociálně, ale vší silou! - Jako socialistická strana v roce 2006 do Spolkového sněmu". Předsedou strany byl zvolen Lothar Bisky. Mimo "rudého" tisku Neues Deutschland věnovali pozornost tomuto sjezdu i Handelsblatt, Spiegel, Berliner Zeitung, Frankfurter Rundschau či Financial Times Deutschland.

3. 11. 2004

ANALÝZA

Zpráv o zaručeném konci krize německého hospodářství bylo v uplynulých třech letech mnoho, žádná z nich se však zatím nevyplnila. Odhady růstu za první polovinu letošního roku se překvapivě zdály být poměrně příznivé, což vyvolalo v letních měsících malou vlnu euforie mezi současnou vládnoucí koalicí SPD a Zelených, která obrat toužebně očekávala již delší dobu. Vedoucí vládní představitelé optimisticky vyjadřovali naději na dlouhodobější růst ekonomiky a dlouho očekávané zastavení snižování počtu pracovních míst. Přestože i nejnovější odhady výsledků německé ekonomiky za rok 2004 předpovídají po třech letech konečně znatelnější růst a určité zotavení, nálada mezi veřejností je i nadále na bodu mrazu, což se odráží především v nízké domácí soukromé poptávce, která velmi citelně brzdí celé německé hospodářství.

2. 11. 2004

Před půl rokem došlo k rozšíření Evropské unie. V květnu tiskl britský bulvární tisk dramatická varování, že Británii zahltí vlna parazitů ze středovýchodní Evropy, kteří tam budou usilovat o získání sociální podpory.

Britský rozhlas tehdy interviewoval jednu mladou polskou dvojici, která skutečně plánovala přijít do Británie pracovat. V pondělí 1. listopadu odvysílal reportáž o tom, jak to s nimi pak v Británii dopadlo. A není to zrovna nejveselejší příběh:

2. 11. 2004

Bývalá britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortová rezignovala třikrát z britského vládního týmu. Naposledy v květnu 2003 na protest proti tomu, co považuje za chyby Tonyho Blaira při vedení války v Iráku a absenci řádných příprav pro rekonstrukci země po válce. Její rozhodnutí bylo kontroverzní. Někteří ji kritizují, že zůstala ministryní pro mezinárodní rozvoj příliš dlouho a měla jednat na základě svého svědomí okamžitě, kdy bylo v Británii rozhodnuto, že se půjde do války proti Iráku.

V pondělí dopoledne interviewoval o této knize i o jejích postojích vůči Tonymu Blairovi britský rozhlas. Úvodem se zeptal, zda je to jen další osobní útok na britského premiéra a jeho stranu: Clare Shortová právě vydala knihu o svém životě v politice. Zejména se v ní soustřeďuje na Tonyho Blaira, jeho vládu a na válku v Iráku. Kniha se jmenuje An Honourable Deception: New Labour, Iraq and the Misuse of Power (Počestné podvádění: Nová labouristická strana, Irák a zneužívání moci)

1. 11. 2004

Útok na svobodu projevu

Na podstatu hrubě manipulativní billboardové předvolební kampaně ČSSD, zobrazující tvář Stanislava Grosse s nic neříkajícím, avšak emocionálně svůdným heslem "Myslím to upřímně" ZDE a ZDE inteligentním satirickým billboardem reagoval Štěpán Mareš, autor Zeleného Raoula v časopise Reflex. Jeho verze billboardu "Myslím to upřímně", kterou publikujeme, právem poukazuje na skutečnost, že líbivý slogan nevypovídá absolutně nic o osobě, s nímž je spojován - tou osobou může být i terorista. Marešův billboard byl vystaven v jihomoravské Třebíči, protože (jak jinak v ČR, všechno se tam tak dělá!) tam měl autor protekci u jedné místní reklamní agentury.

Tímto se ovšem zviditelnilo, že v České republice neexistuje svoboda projevu a je zakázána satira. Důkazem toho je skutečnost, že Policie ČR satirický billboard násilím odstranila (to samo se zdá z právního hlediska pochybené, viz analýza Jana Sýkory) a jeho vyvěšení na veřejnosti podle ČTK prý vyšetřuje "jako trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka".

Běda zemi, kde bičují šašky. Větší Absurdistán byste si nemohli vymyslet. Jde o další důkaz, že Česká republika má opakovaně vážné problémy se základními pojmy svobody projevu. Trestnými se stávají činy komiků, zatímco netrestatelnými se stávají zákonodárci - a to i v případě evidentních a úmyslných legislativních zmetků.

P. S. Jan Sýkora ve svém příspěvku analyzuje případ podle současného stavu českého práva; je záhodno však upozornit, že to obsahuje jako pozůstatky komunistické praxe nejrůznější "verbální trestné činy" a mezinárodní lidskoprávní organizace požadují už delší dobu od ČR, aby je zrušila, protože verbální trestné činy mohou být zneužívány proti svobodě projevu, jak se právě v případě ČR znovu a znovu prokazuje (viz téma BL "Hon na svobodu slova").

1. 11. 2004

aneb soud se o maličkosti nestará ...

Podle zákona č. 283/1991 Sb. o Policii ČR v aktuálním znění je policistům v § 7, odst. 1 uložena zakročovací povinnost v případě, že je páchán trestný čin, respektive přestupek. Povaha opatření v rámci zákroku je stanovena velmi obecně, zejména v § 2, odst. 1 téhož zákona. V tomto smyslu je tedy účelem služebního zákroku policisty zmařit probíhající trestný čin (nebo přestupek), nebo učinit vhodná opatření v případě, že se lze důvodně domnívat, že jeho spáchání teprve hrozí. Zároveň podle § 6 nesmí být případně způsobená újma bezdůvodná a v právech a svobodách nesmí překročit míru nezbytně nutnou k dosažení účelu, sledovaného služebním zákrokem.

Gerhard Frey - DVU
2. 11. 2004

Pravicoví extrémisté v Německu se sjednocují pro příští parlamentní volby

Na německé extrémně politické scéně došlo o tomto weekendu k pozoruhodné události, když na sjezdu NPD v thüringenském Leinefelde předsedové dvou stran, Udo Voigt ( NPD - Nacionálně demokratická strana ) a jeho host, vydavatel Gerhard Frey ( DVU Deutsche Volksunion - Německá lidová unie ) oznámili, že obě strany spojí své síly a budou v příštích volbách - 2006 - do Bundestagu (spolkový parlament) kandidovat na společné kandidátce. Teprve čas sice ukáže, jestli označení "historický sjezd" bylo oprávněné, protože hlavní otázkou zůstává, zda se jim podaří překonat spory, které doposud tyto strany měly. Lze se však obávat, že vedeni společným cílem, nebudou to, co je doposud dělilo, z pragmatických důvodů příliš diskutovat.

Obávám se, že nynějším rozhodnutím o sjednocení volební kandidátky NPD/DVU bude mít ohlas u voličstva, protože v Německu "protestních voličů" rapidně přibývá a prvně se vytváří i reálná možnost přeskočit pětiprocentní hranici, dělící doposud jednotlivě kandidující extrémně pravicové strany od vstupu do Bundestagu.

2. 11. 2004

Boris Cvek ve svém článku Ekolog a ekologista napsal: "Ideologie se snaží co nejkonkrétněji definovat hodnoty, které pak může aplikovat na problémovou situaci jedině tak, že přehlíží její konkrétní svébytnost." To radikálně snižuje schopnost ideologa přijímat (nepředpojatě) fakta. Naproti tomu pragmatik nedbá na správnost těch či oněch hodnot jako takových; uznává je toliko implicitně (?), s ohledem na účinnou pomoc při řešení konkrétního problému.

Co to jsou "implicitně" chápané hodnoty?

Sayyid Qutb
21. 10. 2004

V minulosti nám politikové slibovali lepší svět. Měli různé způsoby, jak toho dosáhnout, ale jejich moc a autorita pocházela z optimistických vizí, které nabízeli svým občanům. Tyto sny selhaly. A dnes lidé už ztratili víru v ideologie. Politikové jsou stále častěji dnes už považováni jen za manažery veřejného života. Avšak oni nyní objevili novou roli, která jim navrací jejich moc a autoritu. Namísto toho, aby pro nás plnili sny, nám politikové slibují, že nás ochrání -- před nočními můrami.

Tvrdí nám, že nás dokáží zachránit před strašlivými nebezpečími, která nevidíme a jimž nerozumíme. A největší hrozbou ze všeho je mezinárodní terorismus -- mocná a zlá mezinárodní síť, rozprostírající se všemi zeměmi světa. A proti této hrozbě je nutno vést válku proti terorismu.

Avšak většina této hrozby je jen fantazií, přehnanou a zkreslenou politiky. Je to temná iluze, kterou, nezpochybněnu, šíří vlády po celém světě, bezpečnostní služby i mezinárodní sdělovací prostředky.

Toto je soubor filmů o tom, jak a kdy byla tato fantazie vytvořena a komu přináší prospěch. Jádrem tohoto příběhu jsou dvě skupiny: američtí neokonzervativci a radikální islám. Obě skupiny byly idealistické. Obě vznikly ze selhání liberálního snu vytvořit lepší svět. Tyto dvě skupiny skutečně změnily svět, ale nikoliv tak, jak zamýšlely. Společně vytvořili dnešní vizi noční můry tajné mezinárodní organizace, která ohrožuje svět. Je to fantazie, o níž politikové pak zjistili, že jim vrací jejich moc.

Ve středu 20. října 2004 ve hlavním vysílacím čase ve 21 hodin uvedl okruh BBC 2 první díl závažného třídílného dokumentárního filmu od Adama Curtise o "fikci globální teroristické hrozby". Zde je shrnutí jeho argumentace:

Shrnutí druhé části tohoto filmu je ZDE

Shrnutí třetí části tohoto filmu je ZDE

Adam Curtis - Vymítač duchů ZDE

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

28. 10. 2004

Jak si islámci a američtí neokonzervativci navzájem vyhovují

"Tím, že zaujímají neokonzervativci, straussovci tajnůstkářský a elitářský postoj, se straussismus opravdu podobá marxismu. Tito bývalí marxisté -- a v některých případech bývalí liberální straussovci -- by se mohli považovat za svého druhu leninskou organizaci, která má tajnou vizi, jejímž prostřednictvím chtějí změnit historii, ale určité součásti této filozofie skrývají před lidmi, kteří nejsou schopni této vizi porozumět."

Avšak s útoky z 11. září, zaměřenými proti Americe, měli neokonzervativci konečně najít onoho nepřítele, ono "zosobnění zla", které hledali od rozkladu Sovětského svazu. Ve své reakci na tyto útoky proměnili neokonzervativci selhávající islámské hnutí v to, co se, jak se zdá, stalo velkou revoluční silou, o níž Zawahiri vždycky snil. Ale většina toho všeho existuje jen v imaginaci lidí. Bude to příští neviditelný, iluzorní nepřítel.

Jádrem globálního příběhu posledních desetiletí jsou američtí neokonzervativci a radikální islámisté. Britský dokumentarista Alan Curtis v trojdílném dokumentárním filmu, který se v současnosti vysílá v televizi BBC, argumentuje, že se američtí neokonzervativci a radikální islámisté sobě navzájem nesmírně podobají a vzájemně si -- nevědomky vyhovují a pomáhají si. Svět se tak dostává do velmi nebezpečné situace.

V druhé části Curtisova filmu The Power of Nightmares (Moc nočních můr), nazvané Phantom Victory (Iluzorní vítězství), který se vysílal na stanici BBC 2 ve středu 27. 10. ve 21 hodin, líčí autor, jak se američtí neokonzervativci a islámští extremisté spojili, aby bojovali v Afghánistánu proti Sovětskému svazu. Obě skupiny dospěly samostatně k přesvědčení, že právě ony porazily "Říši zla", a tak mají moc změnit svět. Oboje jejich revoluce ale selhaly.

Proto si američtí neokonzervativci ve snaze uchvátit znovu moc vymysleli novou fantazii, nového iluzorního nepřítele pro celý národ, Billa Clintona. Radikální islamisté v téže době propadli zoufalé spirále hromadného masakrování a terorismu, také ve snaze přesvědčit občany, aby je následovali. Z toho vznikl podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž nyní žijeme.

Publikujeme shrnutí argumentace z této druhé části Curtisova filmu. První část je ZDE.

Shrnutí třetí části tohoto filmu je ZDE

Adam Curtis - Vymítač duchů ZDE

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

1. 11. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2004 Pozdní důkaz u britských soudů: Britší imigrační úředníci v Ruzyni Romy skutečně rasisticky diskriminovali   
3. 11. 2004 Nový fašismus Milan  Valach
2. 11. 2004 Pravicová Lidová fronta? Tomáš  Krček
2. 11. 2004 Jak to opravdu vypadá, když se pokusíte pracovat v Británii   
1. 11. 2004 Existuje řádná kontrola silničních oprav? Michal  Rusek
1. 11. 2004 Nemusíte platit za telefon. Už nikdy NEMUSÍTE Ladislav  Kahoun
1. 11. 2004 Proč se perou Klaus a Gross Bohumil  Kartous
1. 11. 2004 Ekolog a ekologista Boris  Cvek
1. 11. 2004 V Košiciach budú farbiť Rómov nazeleno Lubomír  Sedláčik
1. 11. 2004 Marešův Usáma: V České republice je zakázána satira Jan  Čulík

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   
10. 4. 2002 O tom, jak touhu po individuálním osvobození proměnili podnikatelé a politikové v lukrativní konzumerismus   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2004 V Holandsku byl zavražděn filmový režisér   
1. 11. 2004 Marešův Usáma: V České republice je zakázána satira Jan  Čulík
1. 11. 2004 Minima non curat praetor! Jan  Sýkora
20. 8. 2004 Soud pustil z vazby "pořadatele" CzechTeku Štěpán  Kotrba
9. 8. 2004 David píše Pehemu: Prostředky, které chcete použít proti jinak smýšlejícím nejsou demokratické   
9. 8. 2004 Staré dává vzniknout novému Štěpán  Kotrba
8. 8. 2004 Czechtek: "policisté šikanovali odjíždějící účastníky"   
6. 8. 2004 Bývali disidenti Ivan Martin Jirous a Stanislav Penc útočí na Grosse kvůli zásahu proti CzechTeku   
21. 6. 2004 Alžírsko: Omezování svobody tisku? Simone  Radačičová
4. 4. 2004 Čert na druhou aneb jak propojit média veřejné služby tak, aby přežila budoucnost Štěpán  Kotrba

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík
3. 11. 2004 John Kerry přiznal porážku   
3. 11. 2004 John Kerry: "Amerika potřebuje smíření"   
3. 11. 2004 "Blairovi přinese Bushovo vítězství problémy"   
3. 11. 2004 George Bush: "Naše armáda přinesla Americe čest"   

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2004 Monitor Jana Paula : Gross to myslí ještě upřímněji Jan  Paul
1. 11. 2004 Proč se perou Klaus a Gross Bohumil  Kartous
27. 10. 2004 Švehla a Gross: Teprve politika je ta pravá krása Jan  Bohata
21. 10. 2004 Myslí to upřímně -- Grossova strategie úspěchu Petr  Baubín
19. 10. 2004 Jak řekl Stanislav Gross Jaroslav  Doležal
14. 10. 2004 Stát jako dřevorubec a pravomoc, která je nedělitelná Jaroslav  Doležal
8. 10. 2004 O tom, že premiér Gross vlastně zlikvidoval instituci referenda Radek  Batelka
8. 10. 2004 Myslí to Gross upřímně?   
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
4. 10. 2004 ČSSD a sociální stát: sociální demokracie ve vleku neoliberalismu Rudolf  Převrátil

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11   
13. 8. 2004 Rozumím, proč Fahrenheit 9/11 dostal hlavní cenu v Cannes Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 10. 2004 Usáma bin Ladin: "Naše útoky na USA byly odplatou za nesnesitelné zlo"   
30. 10. 2004 V Iráku bylo usmrceno 100 000 civilistů, konstatuje studie   
30. 10. 2004 Co znamená bin Ladinův pokus ovlivnit americké volby?   
30. 10. 2004 Úřad Tonyho Blaira zpochybňuje studii o iráckých mrtvých   
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
27. 10. 2004 Al Jazeera odvysílala další video s unesenou Margaret Hassanovou   
20. 10. 2004 Iráčtí extremisté unesli charitativní pracovnici, která byla proti válce   
19. 10. 2004 Teroristickým útokům z 11. září mohlo být zabráněno Mojmír  Babáček
15. 10. 2004 Vlastenec musí být připraven hájit svou zemi proti její vládě   
15. 10. 2004 Nemůže to dlouho trvat, než někdo Blaira zažaluje kvůli irácké válce   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková
13. 10. 2004 Mé jednání s Aidanem Whitem a zpráva Mezinárodního svazu novinářů, kterou nikdo nechtěl Irena  Válová
13. 10. 2004 České televize se v prosinci 2000 nezmocnili žádní vzbouřenci Ivo  Mathé
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
8. 10. 2004 Budoucnost zpravodajství ve vysílání rádií a digitalizace s otazníkem   
7. 10. 2004 Sdělovací prostředky, internet a digitalizace Jan  Čulík
7. 10. 2004 Poděbrady: Vladimír Mlynář v dohledné době nepodpoří digitální vysílání Českého rozhlasu Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 10. 2004 Soutěž školních časopisů   
16. 10. 2004 Kancléř Oxfordské univerzity pohrozil privatizací   
16. 10. 2004 "Školství má nyní úplně novou roli"   
6. 10. 2004 Oxford Blairovi: "Odvezte si tanky z našeho trávníku"   
4. 10. 2004 Blairova vláda nutí univerzity, aby dávaly přednost uchazečům se slabšími studijními předpoklady   
27. 9. 2004 Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti? Ivo V. Fencl
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
23. 9. 2004 Poslušně hlásím, pane lajtnant... -- cíl výchovy? Boris  Cvek
14. 9. 2004 S kůží na trh Ivo  Bystřičan
31. 8. 2004 V Brně vzniká Univerzita obrany Jaroslav  Hlaváček

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
26. 9. 2004 Brudlý krampoblouch - soutěž literárních sborníků českých škol   
21. 9. 2004 Čistý plamen lásky v Ostravě