16. 2. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 2. 2005

Ve včerejších LN vyšel sloupek, který je zase o Grossovi, ale je zase tak hrozný, že snad až Grossovi všechno ulehčuje.

Všichni stále mluví o tom, co všechno už Stanislav Gross řekl, a očekávají, co ještě řekne, a nikdo se přitom nepodívá do těch upřímných očí a neřekne: "Vám to ale sluší".

Nikdo si nevšiml, že Stanislava Grosse patrně políbil princ.

16. 2. 2005

Dr. Zdeněk Jičínský --- spolu s dalšími spolustraníky z ČSSD --- před několika dny ještě nabádal, aby se dále nerozněcovala ta rozmanitá podezření vůči českému premiérovi. Navíc: kolikrát už jsme rovněž slyšeli --- taky odjinud --- zrovna tak nabádavé poukazy na presumpci neviny! Někdy s méně cudným podtextem, že také v jiných stranách mají někteří funkcionáři máslo na hlavě. Že by právě ty čertovské růžky, to poukazování na jistý hnůj u politické konkurence, vedly ke zrychlení obrátek v myslích některých politiků?

16. 2. 2005

Bývalá RRTV požaduje satisfakci:

tisková zpráva

Závěry poslanecké komise k vyšetření okolností arbitráže CME vs. ČR jednoznačně vyvracejí odpovědnost Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) za více než desetimiliardovou škodu, kterou Česká republika utrpěla.

K tomu: Václav Žák, "Svádět fiasko s arbitráží na podvržený dokument je alibismus"

Al Jazeera
16. 2. 2005

Amerika a její klíčový spojenec Saúdská Arábie jsou obviňovány, že se nenápadně snaží dát náhubek televizi Al Džazíra, která opakovaně přiváděla americkou vládu k zuřivosti v důsledku svého zpravodajství o Iráku.

Podle zpráv z USA a z Perského zálivu nařídila katarská vláda, majitelka televize Al Džazíra od jejího vzniku v roce 1996, aby byly urychleny přípravy na její privatizaci. Mnoho zaměstnanců televize Al Džazíra se obává, že to povede k ztrátě novinářské svobody. Televize Al Džazíra vznikla s využitím týmu novinářů, který byl sestaven pro projekt arabského vysílání televize BBC, který posléze nebyl realizován.

15. 2. 2005

Americký odvolací soud:

""I nadále jsme přesvědčeni, že právo novinářů utajovat důvěrné zdroje je základním principem novinářské práce. Bez tohoto práva by se důležité informace, které musejí být k dispozici veřejnosti, nikdy nedostaly na světlo světa. V USA by neměl být posílán žádný novinář do vězení jen proto, že dělá svou práci."

Dva reportéři, kteří odmítli prozradit své zdroje vysoké porotě, která vyšetřuje prozrazení totožnosti tajného agenta CIA , budou odsouzeni do vězení za pohrdání soudem, rozhodla v úterý jednohlasně komise tři soudců u federálního odvolacího soudu ve Washingtonu.

16. 2. 2005

Organizace na obranu občanských práv Electronic Frontiers Foundation podpořila tři americké internetové novináře v jejich právní obraně před útokem od počítačové společnosti Apple.

Firma Apple požaduje, aby reportéři prozradili svých 20 zdrojů, kterých využili pro získání a prozrazení informací o jejích nových výrobcích, včetně počítače Mac Mini.

15. 2. 2005

Evropský soud pro lidská práva:

Dva aktivisté, které žalovala multinacionální firma McDonalds za pomluvu, měli dostat od britské vlády bezplatnou státní finanční pomoc "Legal Aid" na financování právníků, kteří by vypracovali jejich obhajobu, rozhodl v úterý nejvyšší evropský soud, Evropský soud pro lidská práva. To, že se oba nemajetní aktivisté museli u soudu sami, bez právníka, na něhož neměli, hájit proti týmu dobře placených právníků od podniku McDonalds označil Evropský soud pro lidská práva za porušení jejich lidských práv a za odepření práva na spravedlivý soud.

Michael Marčák: Omyl, příteli, svět od nás právem očekává omluvu jedině  za to, že se netrefíme.
17. 2. 2005

16. 2. 2005

Tento útok na velké a krásné město má tři aspekty vzájemně související. Jednak šlo o aplikaci vojenské teorie uplatňované po celou dobu války všemi stranami - že masivní útoky na města podlomí morálku obyvatelstva a povedou k ukončení bojů ze strany napadeného státu. Lokálně to samozřejmě význam mělo, ale na úrovni celostátní se to nakonec v Evropě neosvědčilo ani v Německu ani v Anglii, kde s tím Němci, po zkušenostech ze Španělska, začali ve velkém. V Japonsku však napadení měst vedlo nesporně k ukončení války. Snaha ukončit válku, v níž každý den umíraly desetitisíce nevinných lidí, byla tedy ze strany napadených států zcela legitimní.

16. 2. 2005

Členové amerického senátního výboru pro Demokratickou politiku vyjádřili v pondělí při senátním slyšení znepokojení nad tím, že nikdo nedohlížel na to, jakým způsobem a na co byly vydávány v Iráku nevojenské peníze.

Jeden svědek konstatoval při slyšení na Kapitolu, že prozatímní americká koaliční správa, která vládla v Iráku od června 2003 do července 2004, učinila na počátku několik rozhodnutí, která umožnila soukromým firmám, aby vykradly z fondů na znovuvýstavbu Iráku celé miliardy dolarů.

Irák: Největší korupční skandál ve světové historii ZDE

16. 2. 2005

Americký senátní panel obvinil Benona Sevana, bývalého šéfa OSN pro irácký program ropa za potraviny, že zpronevěřil pro vlastní účely více než 1 milion dolarů. Prozatímní zpráva nezávislého panelu, vyšetřujícího OSN, zjistila, že Sevan získával od Saddáma Husajna dodávky ropy. Avšak zpráva netvrdila, že Bevan bral úplatky či spáchal trestný čin. Nyní však konstatuje zpráva senátního výboru: "Irácké dokumenty odhadují, že Sevan vydělal z těchto dodávek ropy osobně asi 1,2 miliony dolarů." Seven popírá, že by učinil cokoliv špatného. Vyšetřovatelé také chtějí získat podrobnosti o roli Kojo Annana, syna Kofiho Annana, v programu potraviny za ropu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

16. 2. 2005

Skupina rakouských a německých obětí tsunami, která zasáhla jihovýchodní Asii dne 26. prosince 2004, plánují žalovat thajské úřady, francouzský řetězec hotelů Accor a americké správce výstražného námořního systému, který má varovat před tsunami v Pacifiku. Budou požadovat, aby jim bylo dokázáno, že všechny tyto osoby a instituce reagovaly na blížící se katastrofu dostatečně profesionálně, konstatovali právníci.

16. 2. 2005

Pátek 13. dubna 2029

13. dubna 2029 asi ve 22 hodin večer mine Zeměkouli těsně asteroid 2004 MN4 o průměru asi 350 metrů. Proletí prostorem mezi Měsícem a Zemí, a to dokonce blíže, než jsou některé komunikační satelity. Přesto však se však podle vědců se Zemí nesrazí.

16. 2. 2005

Ve středu přichází do francouzských kin nový film o bývalém prezidentu Françoisu Mitterrandovi. Film Le Promeneur du Champ-de-Mars (Muž, procházející se v Champ-de-Mars) porušuje silné tabu, dosud platné ve francouzské společnosti. Podrobně totiž zkoumá život veřejně známé osoby nedlouho po její smrti. Jediný socialistický prezident ve Francii zemřel na rakovinu prostaty v roce 1996.

16. 2. 2005
Jaroslav Doležal, Václav Dašek
tiskové prohlášení Platformy za renesanci ČSSD

Česká televize nedávno přinesla reportáž z demonstrace nájemců bytů v Českém Těšíně, kteří požadují, aby privatizace bytů v centru města probíhala stejným způsobem, jako u ostatních bytů ve městě, totiž, aby při prodeji domu byla dána přednost právnické osobě, složené ze stávajících nájemců bytů.

Radnice totiž rozhodla, že v centru města tomu bude jinak, že domy se prodají obálkovou metodou, neboť, jak se představitel města vyjádřil, je zájem na tom, aby v centru bydleli bohatí lidé.

Michael Marčák: Já si nestěžuju, nahý baby můžou dělat i pozitivně lustrovaní sochaři.
17. 2. 2005

15. 2. 2005

Klimatologové odhalili ekonomy jako stoupence utopických fantazií, jako šílence, nebezpečnější než jakýkoliv náboženský fundamentalismus.

Počasí je měsíc v předstihu. Léta v severní Evropě budou dlouhá a teplá.

Zítra, po 13 letech vyjednávání, vstupuje v platnost protokol z Kjóta o podnebných změnách. Nikdo si nemyslí, že jen tato smlouva - v jejímž rámci se zavazuje 30 rozvinutých států, že sníží své emise skleníkových plynů o 4,8 procent - celý problém vyřeší. Smlouva z Kjóta vyprší v roce 2012 a v důsledku americké sabotáže dosud nedošlo k žádnému pokroku ve věci jejího nahrazení. Smlouva z Kjóta poskytuje výjimky největším znečišťovatelům, USA a Austrálii, a nijak neomezuje emise skleníkových plynů z rozvojových zemí. Snížení emisí, které vynucuje, jsou aspoň o jeden řád nižší, než aby dokázaly stabilizovat emise skleníkových plynů na bezpečné úrovni.

Proč tomu tak je? Proč se děsíme terorismu, ale je nám úplně jedno, že dochází k rozkladu podmínek, které nám umožňují život? Problém je, že rozvinutý svět, který o všem rozhoduje, podnebné změny ještě po určitou dobu nezasáhnou dost drasticky. Zatím to bude především odnášet rozvojový svět, píše v deníku Guardian George Monbiot.

O globálním stmívání ZDE

15. 2. 2005

Autor článku , jehož jméno jsem použil v parafrázi výroku ze známé hry JC, se udatně posmívá řádu rekreačního střediska Dolu Paskov.

Lze souhlasit s tím, že by byla škoda, aby "fenomén podnikových rekreací zůstal zapomenut", ale z jiného důvodu než k jakému se dopracoval náš student.

15. 2. 2005

Proč se bojí ČT Járy Cimrmana?

V globální debatě, vedené BBC o tom, "co si svět myslí o Americe", byl Největším Američanem nominován Homer Simpson ze známého kresleného seriálu. Získal 47,17 procent hlasů a zvítězil tak nad americkým prezidentem Abrahamem Lincolnem, který získal 9,67 procent hlasů, a nad bojovníkem za občanská práva Martinem Lutherem Kingem, pro něhož hlasovalo 8,54 procent účastníků. Hlasování se konalo jako součástí globální debaty o roli USA ve světě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

16. 2. 2005

V první polovině čtyřicátých let minulého století, a tedy v dobách, kdy přestupovaly děti v tehdejším Protektorátě Böhmen und Mähren z tzv. "obecných škol" do gymnázií, byla česká gymnázia nacisty redukována do té míry, že se nacházelo jedno v okruhu zhruba sta kilometrů. Někteří rodiče, kteří se obávali posílat třináctileté školáky každý den desítky kilometrů vlakem do nejbližšího gymnázia ve vzdáleném městě, se proto rozhodli, ponechat dítě raději v místě bydliště v tzv. hlavní škole (Hauptschule) předem určené pro lidi nízkého vzdělání. Tím, ničeho netušíce, podporovali nacistickou tendenci deintelektualizace české populace.

15. 2. 2005

"Marx se podobá onomu zavražděnému králi, který obcházeje po hradbách Elsinoru, uvede ve zmatek Hamletův život: pro naši západní, depresivní společnost, jež neustále halasně vyhlašuje smrt revoluce, aniž by se jí podařilo -- naštěstí, podle mého názoru -- vymýtit ducha revoluce, pro tuto společnost se z něj stal přízrak. Duch revoluce dřímá v každém z nás a čím více vyhlašujeme jeho smrt, tím více se navrací, aby trápil své odpůrce (opěvatele liberalismu), posedlé ztrátou svého nepřítele. Můžeme nakrásně inscenovat smrt komunismu, můžeme se těšit z definitivní Marxovy smrti, ale tato mrtvola se stále hýbe a její přízrak vyvádí svět z míry." (Jacques Derrida v dialogu s Élisabeth Roudinesco Co přinese zítřek?, s. 113)

Na snaze postavit slůvko komunistický mimo zákon mi vadí jedna věc.

15. 2. 2005

V těchto dnech uplynulo 60 let od spojeneckého bombardování Drážďan. Nechci polemizovat o tom, jestli tento akt něco podstatného vyřešil vzhledem k ukončení druhé světové války, to bych přenechal historikům či pamětníkům. Co my všichni přenechat jen historikům bohužel nemůžeme, je fakt, že každoročních vzpomínkových pochodů se letos zúčastnilo nebývalé množství neonacistů,v jejichž čele stála extremně pravicová strana NPD, která se na podzim díky protivládně naladěným voličům (o nichž jsem mimochodem psal v článku "Trestají voliči extremistických stran opravdu jen vládní politiky?") dostala do saského parlamentu.

11. 2. 2005

Informace pro budoucí postgraduanty

Britská Arts and Humanities Research Board, která financuje postgraduální i další vědecký výzkum na britských univerzitách, se rozhodla každoročně po dobu nadcházejících tří let udělovat šest stipendií na vypracování doktorské práce z oboru středo a východoevropských studií na britských univerzitách - "ring-fenced awards in Central and East European Studies". O stipendium mohou přirozeně žádat i studenti ze zemí střední Evropy, po dohodě se svým případným školitelem na britské univerzitě. Rádi přijeme na katedře slovanských studií na Glasgow University studenty, kteří by tam chtěli pracovat na doktorské práci z oboru české literatury, českého filmu či středoevropských médií. Vítáme studenty i z oboru polonistiky a rusistiky.

Studenti ze zemí Evropské unie (včetně tedy, od 1. května 2004, i z České republiky), kteří nemají trvalý pobyt ve Velké Británii, mají nárok žádat jen o stipendium na uhrazení školného na britských univerzitách, nedostanou stipendium na živobytí, avšak na to si lze v Británii vydělat.

Lze žádat o studium na plný i na částečný (part time) úvazek.

Podrobnosti o stipendiích AHRB ZDE

Žádosti o stipendium nutno podat do úterý 3. května 2005, pozor ale, největší naději na úspěch mají žádosti, podané prostřednictvím konkrétní britské univerzity, s níž je třeba si případný výzkumný program dohodnout hned teď. Např. Na Glasgow University je interní lhůta pro podání žádostí o postgraduální stipendium AHRB do 1. dubna 2005.

Informace o postgraduálním studiu na Glasgow University ZDE ZDE

Internetové stránky katedry slovanských studií (včetně bohemistiky) na Glasgow University ZDE
13. 2. 2005

V lednu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 11 000 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2005 Amerika "chce umlčet Al Džazíru prostřednictvím privatizace"   
16. 2. 2005 Gross vypadá skvěle a novináři mu závidí Bohumil  Kartous
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Nevolnost Josef  Provazník
15. 2. 2005 Může skandál kolem Stanislava Grosse vést k něčemu dobrému? Jan  Čulík
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
14. 2. 2005 Mýtus levicového voliče Radim  Valenčík
14. 2. 2005 Svět není jen arénou manipulátorů a podvodníků Jan  Čulík
14. 2. 2005 Po Praze se povídá... Oskar  Krejčí
13. 2. 2005 Psí řetěz Bohumil  Kartous

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
3. 2. 2005 Ledový masív v Antarktidě taje - hrozí zvýšení mořské hladiny o 5 metrů   
1. 2. 2005 Globální oteplování zřejmě "do 20 let povede k vyhynutí ledních medvědů"   
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny   
21. 1. 2005 Nájemní smlouva se Zemí Josef  Šmajs
17. 1. 2005 Globální stmívání   
10. 12. 2004 Protokol z Kjóta je k ničemu   
12. 10. 2004 Jezděte autem a zachraňte planetu   
11. 10. 2004 Vědci zaznamenali drastický vzrůst CO2   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2005 Gross vypadá skvěle a novináři mu závidí Bohumil  Kartous
16. 2. 2005 Už se ucho utrhlo, anebo byl jen ten džbán děravý? Miloš  Dokulil
14. 2. 2005 Skandály Grossových: zrno a plevy Zdeněk  Jemelík
14. 2. 2005 Výpovědní tadle smlouva Bohumil  Kartous
14. 2. 2005 Mýtus levicového voliče Radim  Valenčík
14. 2. 2005 Svět není jen arénou manipulátorů a podvodníků Jan  Čulík
14. 2. 2005 Po Praze se povídá... Oskar  Krejčí
12. 2. 2005 ČSSD dnes projednává Sobotkovu reformu Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Ačkoliv se na tiskovce rozhodli sociální demokraté mlžit, Emmerová zvítězila Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Bída Bohumil  Kartous

Jan Palach RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Kultivujme tradici, nestavme pomníky Karel  Dolejší
7. 2. 2005 K Janu Palachovi jsem kritický Aleš  Kozelský
4. 2. 2005 Spor o Palacha: Výzva, nebo návod? Karel  Dolejší
4. 2. 2005 Spor o Palacha: sebereflexe, nebo bagatelizace? Vladimír  Línek
2. 2. 2005 Ideál neospravedlňuje, motiv ano Vladimír  Línek
31. 1. 2005 Ideál neospravedlňuje nic Filip  Sklenář
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2005 Bushova vláda obviňována ze zneužívání financí v Iráku   
16. 2. 2005 Panel v americkém Senátu obvinil činitele OSN, že zpronevěřil 1,2 milionu dolarů   
15. 2. 2005 V iráckých volbách zvítězili stoupenci Íránu   
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   
3. 2. 2005 Vyřeší volby situaci v Iráku? Václav  Žák
2. 2. 2005 Demokracie není zaklínadlo Oskar  Krejčí
2. 2. 2005 Irák: Největší korupční skandál ve světové historii   
2. 2. 2005 Účast ve vietnamských volbách byla také velká   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
14. 2. 2005 Největší Čech a Jára Cimrman Jan  Čulík
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Česko hledá... Jan  Sýkora
14. 1. 2005 Jára morálním vítězem? Bohumil  Kartous
9. 1. 2005 Sledovanost veřejnoprávní BBC nezadržitelně klesá   
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý
4. 1. 2005 Otázky televize BBC   
15. 12. 2004 Rekordně klesla sledovanost televize BBC   
8. 12. 2004 BBC propustí 5300 zaměstnanců   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2005 S žaludeční sondou na mozek Bohumil  Kartous
7. 2. 2005 Pak teče i krev a jsou mrtví; a není "v tom" jen škola... Miloš  Dokulil
7. 2. 2005 Na české univerzitě v Brně se vyučuje rakouskému právu (a německy) Zdeněk  Moravčík
28. 1. 2005 Vysokoškolské vzdělání -- bezplatně, či za školné? Miroslav Václav Steiner
26. 1. 2005 Petice Jaroslav  Hutka
25. 1. 2005 Vláda občanovi omezuje svobodu volby Miloš  Dokulil
25. 1. 2005 Nebylo to "politické rozhodnutí" Miloš  Dokulil
20. 1. 2005 Je jediná alternativa vůbec alternativou? Miloš  Dokulil
18. 1. 2005 Šéf britské školní inspekce kritizoval islámské školy   
17. 1. 2005 Školné na vysokých školách: Drsná zkušenost z Kanady Jiří  Jírovec

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2005 Rekordní počet žen je obětí osahávání v tokijském metru   
28. 1. 2005 Egypt otřesen sexuálním skandálem, svědčícím o tamějším postavení žen   
23. 12. 2004 OSN: Sexuální skandál v Kongu novým Abu Ghraib?   
10. 12. 2004 Soud zakázal násilníkovi vstup do bytu   
10. 12. 2004 Ženy jsou ignorované oběti konfliktů po celém světě   
9. 12. 2004 Nejhorší zločin na světě   
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček

Katastrofa v jihovýchodní Asii RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2005 Oběti asijské tsunami budou žalovat americké správce výstražného systému v Pacifiku   
21. 1. 2005 Koupíte si šest airbusů, anebo na vás uvalíme evropská ochranářská cla   
5. 1. 2005 Je Bůh terorista?   
5. 1. 2005 Výstražný systém, který mohl varovat před tsunami, existoval   
5. 1. 2005 Jak to, že se americká základna v Indickém oceáně ubránila před tsunami?   
4. 1. 2005 Humanitární organizace požadují přístup na Andamanské a Nicobarské ostrovy   
4. 1. 2005 Letiště v městě Banda Aceh bylo dočasně uzavřeno   
3. 1. 2005 Katastrofa v Čechách horší než v Asii? Wenzel  Lischka
3. 1. 2005 OSN: Vlády asi nesplní své sliby   
2. 1. 2005 Při asijské katastrofě nezahynula žádná zvířata