11. 2. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 2. 2005

Jak "řeší" Lidové noviny případ kolem Stanislava Grosse

Současný boj, který svádějí "neohrožená média" pod "vlajkou nezávislosti" s demokraticky volenými politiky, je skvělým dokumentačním materiálem. O původu a vzniku celého skandálu se vedou různé dohady, které se nezabývají jen tím, jak Gross financoval svůj byt, ale také jaké důvody vedly MF Dnes k tomu, aby se tak mocně angažovala. Že není jasné ani jedno, ani druhé, zůstane asi jediným závěrem, který z toho vyplyne.

Aféra okolo bydlení Stanislava Grosse, resp. okolo podnikatelských aktivit jeho ženy není jen věcí neprůhlednosti bydlení Stanislava Grosse, resp. podnikatelských aktivit jeho ženy.

Souvislosti, na které celá, z hlediska bulvárního objemu (tzn. množství "neprůhledných" peněz) dost nezajímavá událost poukazuje, vedou k problémům politické korupce, zákulisního propojení politické a ekonomické zóny, vytváření a konzervace politicko-ekonomických elit, ale třeba také k neschopnosti cokoliv prokázat v době, kdy se hrdě hlásíme k demokracii, která disponuje údajně nezávislými médii, což má být něco jako záruka dodržování demokracie.

Sloupek

Já to chápu, ono je to vlastně frustrující. Říká se: "Ten, kdo něco umí, tak to dělá. Ten, kdo to neumí, ten to učí." Vlastně totéž platí i o novinářích. Jsou na světě lidé, kteří svými činy svět mění. Pak jsou na světě jiní, učitelé a novináři, "kteří o tom pouze řeční".

Samozřejmě, že se dříve nebo později u mnoha novinářů projeví nutkání "stát se taky mužem činu" a "zasáhnout do děje".

Potíž je, že to novinář s integritou nesmí udělat. Stává se tak totiž aktivistou a propagandistou. Ztrácí důvěryhodnost. Už navždy bude mít čtenář v mysli pochybnost, do jaké míry je to, co novinář proměněný v aktivistu dělá, motivováno jeho touhou určitým směrem ovlivňovat svět.

Přitom nezávislého a neúplatného novináře společnost nezbytně potřebuje: je tu od toho, aby svými "řečmi" děje, které probíhají, analyzoval bez postranních úmyslů a vytvářel tak ve společnosti kritickou, názorovou pluralitu.

Filip Rožánek tomuhle, zdá se, nerozumí. Shodil se. Nechápe, že se zdiskreditoval svým aktivismem, když se rozhodl zorganizovat petici za odstoupení Stanislava Grosse z premiérské funkce,. Argumentuje, že někdo tu petici zorganizovat musel, protože se prý lidé Grosse bojí. A že už ji podepsalo téměř sedmnáct tisíc lidí.

Někdo tu petici možná zorganizovat měl (i když si osobně myslím, že je to bouře ve sklenici vody, o politice se v ČR nerozhoduje peticemi) - neměl to však být "nezávislý novinář".

Rožánek argumentuje, že je prý jeho petice populární. No proč by ne, Mladá fronta Dnes, která je jistě v celé kauze naprosto nestranným pozorovatelem, umístila odkaz na Rožánkovu petici na své stránky. Není divu, že zmatení a zmanipulovaní čtenáři MFD Rožánkovu petici podepisují. Třeba Rožánka do MFD teď vezmou.

Bohužel, i kdyby petici podepsaly miliony, na Rožánkově diskreditaci jako novináře by to nic nezměnilo.

Vím, mnozí lidé v české společnosti princip plurality a nezávislosti nechápou. Mnozí lidé mají pocit, že musejí dnešní svobody v ČR využívat k tomu, aby se přiřadili k nějakému politickému houfu a bojovali za něco nebo proti něčemu. Ať to dělají, ale nemohou zároveň být novináři, tím se totiž proměňují v propagandisty.

Hned po pádu komunismu přesvědčoval Timothy Garton Ash Václava Havla, aby se nestával prezidentem, že země bude potřebovat nezávislé pozorovatele. Havel ho odmítl, že se politicky angažovat musí. Pravdu měl samozřejmě Ash. Jak se dalo očekávat, prezidentský úřad a angažovanost v politice Václava Havla zdiskreditovaly.

NESTRANNOST je něco, čemu mnozí nerozumějí. Schopnost vžít se do pohledu z druhé strany. Uvědomil jsem si to znovu v pátek, kdy jsem procházel s jednou naší studentkou na Glasgow University písemnými odpověďmi českých učitelů, týkající se romských dětí v českých školách. Nesmírně zajímavé na těch dotaznících bylo, jak všichni ti učitelé automaticky zastávali názor, že na problém existuje jeden jediný pohled - a to ten jejich, bělošský, většinový. Nikoho ani nenapadlo, že by se mohl pokusit projevit empatii a pokusit se vcítit do kůže oněch romských dětí, co asi kolem sebe v té české třídě vidí.

Podobně nám občas nadávají v Britských listech někteří čtenáři, co si to dovolujeme, že publikujeme z iráckého konfliktu i informace ze strany iráckých povstalců. Ty názory jsou přece nelegitimní, je jenom jedna pravda, a ta je západní!

V atmosféře takové myšlenkové zmatenosti (bezpochyby je to pořád přežitek komunismu) není divu, že budou mnozí Rožánka za jeho aktivistickou petici chválit. Nic to nemění na věci, že seriózní novinář sám politické akce neorganizuje.

Za první Československé republiky neměli volební právo ani vojáci či policisté. O jednom slavném šéfredaktoru amerického deníku Washington Post bylo známo, že nejenže není členem žádné politické strany, ale ani nechodí k volbám, aby ho někdo nemohl obvinit z politické zaujatosti.

Rožánek má plné právo pranýřovat Grossovu netransparentnost a zjevnou nedůvěryhodnost, i aroganci, s níž se manipulativní a tajnůstkářští čeští politikové i česká média chovají k řadovým voličům, může si napsat, co chce, ale jakmile jednou začne organizovat petice, poklesne na úroveň lidí a la Jaromír Štětina.

Měl to zapotřebí?

Stanislav Gross
11. 2. 2005

Přečetl jsem si transkript parlamentních interpelací ve věci financování Grossova bytu. Zdá se, že jsou výstižnou zkratkou všeho, co je špatného na české politické scéně.

Interpelace byly, jak na to poukázali i mnozí mluvčí v parlamentu, pouze povrchním, stranickopolitickým mediálním divadlem. ODS se prý původně v této věci angažovat "ani moc nechtěla" . Přitom bývalý šéf tajné služby Andor Šándor je ceněným poradcem předsedy ODS a pocit bezmoci při mediální obhajobě velvyslanců Dalíka a Večerka před nařčením z korupce "koaličního" poslance musí být stále čerstvý....

13. 2. 2005
"Mnozí lidé mají pocit,
že musejí dnešní svobody v ČR
využívat k tomu, aby se přiřadili
k nějakému politickému houfu
a bojovali za něco
nebo proti něčemu."

V rukou mají talíř,
musí se o něj bát.
Já mám ruce volné,
mohu jim zamávat.

Jaroslav Hutka,
Prázdná kapsa

Je úžasné sledovat, že velice vnímaví lidé, se kterými se potkávám, mají často - vůči svému intelektu - velice omezené a ochuzené vnímání reality, ačkoli v jejich osobnostech lze často rozpoznat původně velice otevřeného ducha. Jenže on je blokován jakousi zvláštní zkušeností, která mu nedovoluje se vyjádřit, je to něco jako psí řetěz, který je nikdy dál nepustí.

13. 2. 2005

Lékaři a nemocnice v New Yorku objevili nový druh viru HIV, který je odolný vůči téměř všem anti-retrovirálním lékům a který vede k rychlemu vzniku choroby AIDS.

Vědci však varují před předčasnou panikou: poukazují, že jde dosud jen o jediný případ a může jít o náhodu - pacient je možná výjimečně susceptibilní normálnímu viru HIV.

13. 2. 2005

Skupina, v níž mají převahu šiitští muslimští kandidáti a kterou podporuje vedoucí náboženský představitel velký ajatolláh Ali Sistani zvítězila v iráckých všeobecných volbách. Podpořila ji téměř polovina ze všech 8,5 milionů voličů, 48 procent..

Na druhém místě skončily dvě hlavní kurdské politické strany s asi čtvrtinou voličských hlasů, získaly 26 procent. Aliance Ajáda Alavího byla třetí, se 14 procenty hlasů. Ostatní politické strany získaly celkem 12 procent a rozhodujícím prvkem v rovnováze sil budou podle pozorovatelů kurdské strany. Většina sunnitů volby bojkotovala, avšak šíité se je pokusí angažovat v politickém procesu. V provincii Anbar, v ohnisku tzv. sunnitského trojúhelníku, kde dochází k nejsilnějším povstaleckým akcím, se voleb účastnily jen asi 2 procenta voličů. Povstalci vyhrožovali osobám, kteří by šli k volbám, zavražděním. Celková volební účast byla asi 58 procent hlasů. Hlavní šiitská organizace, Spojená irácká aliance bude zřejmě jmenovat nového premiéra.

Podrobnosti v angličtině ZDE

12. 2. 2005

Zdá se, že rakouští politici závidí našim "skvělé" skandály a usilují o to, aby se jim v tomto ohledu alespoň přiblížili. V minulém týdnu zažilo Rakousko pozdvižení hned dvakrát: nejprve ve středu 9. února list Wirtschaftsblatt přinesl zprávu o vývozu osmi set velkorážných odstřelovačských pušek Steyer 50HS do Íránu.

Ministr financí Bohuslav Sobotka
12. 2. 2005

Prvním výsledkem programového koaličního kompromisu v ekonomice, který je více sociálně demokratický než unionistický, je Sobotkův "Návrh ČSSD na snížení daně z příjmu". Ministr financí tak částečně rozptýlil obavy, že "snížení ceny práce", které se v Grossově Akčním plánu prezentovalo jako ústup od sociálního státu, bude mít výrazně asociální dopad na ty skupiny obyvatelstva, které jsou "snížením ceny práce" nejohroženější. Návrh ministra projednává v sobotu od 9:00 mimo jinou agendu ústřední výkonný výbor ČSSD na uzavřeném zasedání.

Dá se očekávat, že Sobotkovu daňovou reformu ÚVV ČSSD schválí.

12. 2. 2005

Ministryně odmítla spoluúčast pacientů

Ministryně zdravotnictví vyhrála svou při s místopředsedou vlády, nestraníkem Jahnem. Pohrdlivá slova předsedy klubu Michala Krause na tiskové konferenci po skončení ÚVV ČSSD na adresu jediného člena ÚVV, který hledal neexistující konflikt v koncepci zdravotnictví, aby se tak zviditelnil, exministra zdravotnictví Ivana Davida, se s pravdou o sporu Jahn - Emmerová rozcházejí. Jahnovy koncepce narazily i v dalším případě - při koncepci snižování daní, předložené ministrem financí Sobotkou.

11. 2. 2005

Dnes se má projednávat koncepce zdravotnictví v předsednictvu sociální demokracie a zítra na ÚVV ČSSD. Takže se schyluje k měření sil - Jahn nebo Emmerová, ODS nebo ČSSD...

Stanislav Gross není "chaot" ani "neřízená střela", jak poslanci půvabně označují zmatené politiky, kteří nedohlédnou ani bezprostředních důsledků svých akcí. Naopak, za jeho konáním včetně verbálního projevu je třeba hledat dlouhodobý promyšlený strategický záměr. Jestliže tedy Gross najal Jahna - novodobého mládežníka s modrou košilí, určitě to neudělal omylem. Zřejmě tím chtěl anulovat návrhy jiných ministrů, které by mohly být v souladu s programem ČSSD.

12. 2. 2005

Původní smlouva s právníkem, který zastupoval sociální demokracii při sporu tehdejší exekutivy v čele s ministrem Kočárníkem a ČSSD o Lidový dům a který sociální demokracie vyhrála, hrozí narůst do olbřímých rozměrů a snad i přerůst cenu majetku ČSSD. Odměna 10 procent ze ceny nemovitosti a 10 procent z částek vložených na účet nebo do pokladny klienta třetími osobami, které požadoval advokát JUDr. Zdeněk Altner a jeho kolegové, byla později vyčíslena na 50 miliónů Kč a zaplacena do soudní úschovy, neb právníci se o částku soudí mezi sebou. Vzhledem k leta přetrvávajícím soudním sporům by se ale mohla rozrůst i o další stovky miliónů.

12. 2. 2005

Tisková konference po zasedání ÚVV ČSSD

Informace, které Martin Starec a Michal Kraus podali médiím na otázku Britských listů na sobotní tiskové konferenci po ÚVV ČSSD, nebyla pravdivá a navíc byla manipulativně dehonestující.

Úplný zvukový záznam tiskové konference ČSSD po zasedání ÚVV ČSSD dne 12. 2. 2004 | 15:02 MP3 | 20k MP3 | 64k

12. 2. 2005

Nemám rád personifikaci problémů, ale někdy je jasnější než jiný popis. Co je srozumitelnější? Snížení dostupnosti a kvality při obohacení komerčních pojišťoven nebo dodržení slibu voličům?

Ve čtvrtek jsem se od významného funkcionáře ČSSD dozvěděl, že se páteční jednání předsednictva a sobotní ÚVV budou významně věnovat koncepci zdravotnictví. Na budoucí podobě zdravotnictví mi přirozeně velmi záleží. Proto jsem se rozhodl využít na ÚVV možnosti byť jen tříminutového vystoupení. Dříve než já se ale do diskuse přihlásila ministryně Emmerová. Text jejího vystoupení nemám k dispozici, ale jednoznačně se přihlásila k programu ČSSD a výslovně uvedla, že je třeba navázat na bývalé ministry Ivana Davida a Bohumila Fišera. Ten byl předsednictvem ČSSD jmenován předsedou ústřední zdravotní komise strany. Řekla, že rozhodně nemá v úmyslu ustupovat trvajícímu tlaku na zavedení opatření, která by vedla ke zhoršení parametrů zdravotní péče. Když jsem se jí odpoledne zeptal, kam až hodlá ve svém odporu zajít, odpověděla:

"Jen přes mojí mrtvolu!"

Vypadala dosti odhodlaně.

Vystoupení Milady Emmerové na zasedání ÚVV ČSSD dne 12. 2. 2004 | 06:21 MP3 | 20k
MP3 | 64k

12. 2. 2005

Polemika nejen se Štěpánem Kotrbou

"Etický kodex Syndikátu novinářů nikde nehovoří o tom, že by se novinář neměl zaplést s politikou."

Ještě nikdy nebylo mé jméno obklopeno tolika uvozovkami, jako když se Štěpán Kotrba rozčílil nad peticí za odvolání premiéra Grosse z funkce. Kotrba se ze mě intenzivně snažil udělat novinářskou špínu. Nejen, že jsem podle něj liberálně pravicový komsomolec, ale také potrhlý blogger a snad i ta bulvární děvka.

Vůbec mi to nevadí a jsem na to hrdý.

11. 2. 2005

Medvědí službu udělal svému pánu sluha.

"Šéfredaktor" "zpravodajství" mediálního serveru Filip Rožánek, zaměstnanec firmy mediálního podnikatele a lobbisty Berky zveřejnil na svém blogu Blok Filipa Rožánka soustavu upozornění, odkazů a selfpromo "zpráv" na svou "soukromou" aktivitu.

12. 2. 2005

Americká Demokratická strana zvolila bývalého prezidentského kandidáta Howarda Deana svým novým předsedou. Někteří Demokraté se však obávají, že je Dean natolik levicový, že bude pro něho obtížné získat zpět od Republikánů křesla v Kongresu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Arthur Miller
12. 2. 2005

Ve čtvrtek večer zemřel po boji s rakovinou, zápalem plic a nemocným srdcem ve věku 89 let americký dramatik Arthur Miller . Byl to jeden z nejvýznamnějších amerických dramatiků dvacátého století - a jeho slávu posílilo ještě to, že byl po určitou dobu ženatý s herečkou Marilyn Monroe. Jeho hra The Crucible (Zkouška ohněm) byla inspirována honem na čarodějnice, který v padesátých letech vyvolal proti údajným sympatizantům s komunisty senátor James McCarthy. Shodou okolností působí ta hra i jako odsouzení totalitního východoevropského režimu, který používal tytéž praktiky v daleko vražednější formě.

Arthur Miller dostal Pullitzerovu cenu za svou hru Smrt obchodního cestujícího už v roce 1949, kdy mu bylo pouhých 33 let.

Dramatik se stal v padesátých letech obětí mccarthyovské honby na "komunisty". Při svědectví před kongresovým výborem v roce 1956 odmítl jmenovat jakákoliv jména a byl tedy potrestán za "pohrdání parlamentním výborem". O dva roky později bylo toto rozhodnutí zrušeno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

11. 2. 2005

Předseda Rady pro rozhlasové a televizníi vysílání Petr Pospíchal dnes v 13:25 vydal a rozeslal Nařízení konání veřejného slyšení v řízení o udělení licence k provozování televizního vysílání šířeného prostřednictvím pozemních vysílačů v systému DVB-T ve vysílací síti B a C. Veřejná slyšení o programové skladbě se budou konat ve dnech 17., 18., 19. , 31. května, 1. a 2. června v sídle Rady.

Pospíchal tak učinil přesto, že mu poslanci stálé komise pro sdělovací prostředky a kulturního výboru Sněmovny doporučili nečinit žádné nevratné kroky v souvislosti s digitalizací. Pospíchal, ale i řada právníků však považují jednání poslaců za zlovolné a nepřípustné ovlivňování nezávislého orgánu - R RTV a tím i za porušení zákona. Pro poslední usnesení SKSP PSP, doporučuijící RRTV "nečiniti", hlasovali po diskuzi na d zprávou RRTV o průběhu digitalizace poslanci všech stran, pouze poslanec Talíř z KDU-ČSL se zdržel hlasování.

Výběrové řízení se týká pouze multiplexů B a C. Multiplex A je rezervován pro multiplex veřejné služby, na kterém by měla participovat Česká televize a Český rozhlas. Zákon o elektronických komunikacích, který by měl řešit digitální vysílání veřejné služby novelizací zákonů o ČRo a ČT, by měla v příštím týdnu projednat Sněmovna poté, co byl zákon vrácen s připomínkami Senátu. Senátoři z ODS ze zákona vyškrtli právě ony pasáže, které by měly umožnit digitální vysílání ČRo a ČT.

11. 2. 2005

Americké vyšetřovatelky opakovaně užívaly sexuálně sugestivních taktik s cílem ponižovat zbožné muslimské muže, zadržované v táboře v zálivu Guantánamo, a získávat od nich informace. Vyplývá to z dosud nezveřejněného vojenského vyšetřování a z nově odtajněných svědectví od vězňů.

Michael Marčák: Ano, původně jsem tady prodával zákony a právnickou literaturu, ale zboží se strašně kazilo
11. 2. 2005

Bombardování Drážďan
11. 2. 2005

Šedesáté výročí spojeneckého vybombardování Drážďan vyvolalo v Německu diskusi, zda bylo skutečně nutné zničit město zápalnými bombami a usmrtit desetitisíce civilistů, jak to učinila britská a americká letadla.

V neděli se budou v Drážďanech konat ceremonie při příležitosti šedesátého výročí zničení tohoto města. Extremní pravice se připravuje zmocnit se těchto akcí a plánuje protestní demonstraci v centru Drážďan. Argumentuje, že vybombardování města bylo "masovou vraždou" spáchanou proti Německu.

11. 2. 2005

Při příležitosti královské svatby se v Británii vždycky prodávaly různé kýčovité pamětní předměty s fotografií či obrazem snoubenců, třeba talíře nebo hrnky. Nevím, jestli tomu bude i nyní, kdy úcta Britů vůči královské rodině v porovnání s rokem 1981, kdy se Charles ženil naposledy, dosti podstatně poklesla - už taky myslím většinou vymřela generace, která by si takové pamětní předměty kupovala.

Nicméně, karikaturista deníku Guardian se při příležitosti nadcházející svatby Charlese a Camilly pokusil o návrh jednoho takového pamětního hrnku, docela drsným způsobem ZDE.

Myslíte, že budou Charles a Camilla Steva Bella žalovat tak, jak by to asi učinil třeba Václav Havel?

11. 2. 2005

Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že má jaderné zbraně a že odstupuje od multilaterálního vyjednávání o svém odzbrojení.

Je to první veřejné prohlášení Pchjongnjangu v této věci a - podle listu Financial Times - je to dosud nejdrzeji hozená rukavice Spojeným státům. Někteří pozorovatelé však poukazují, že má Severní Korea ve zvyku vydávat agresivní prohlášení a pak ustoupit - většinou prý bývají agresivní prohlášení předehrou k jednání.

Podrobnosti v angličtině ZDE

11. 2. 2005

Informace pro budoucí postgraduanty

Britská Arts and Humanities Research Board, která financuje postgraduální i další vědecký výzkum na britských univerzitách, se rozhodla každoročně po dobu nadcházejících tří let udělovat šest stipendií na vypracování doktorské práce z oboru středo a východoevropských studií na britských univerzitách - "ring-fenced awards in Central and East European Studies". O stipendium mohou přirozeně žádat i studenti ze zemí střední Evropy, po dohodě se svým případným školitelem na britské univerzitě. Rádi přijeme na katedře slovanských studií na Glasgow University studenty, kteří by tam chtěli pracovat na doktorské práci z oboru české literatury, českého filmu či středoevropských médií. Vítáme studenty i z oboru polonistiky a rusistiky.

Studenti ze zemí Evropské unie (včetně tedy, od 1. května 2004, i z České republiky), kteří nemají trvalý pobyt ve Velké Británii, mají nárok žádat jen o stipendium na uhrazení školného na britských univerzitách, nedostanou stipendium na živobytí, avšak na to si lze v Británii vydělat.

Lze žádat o studium na plný i na částečný (part time) úvazek.

Podrobnosti o stipendiích AHRB ZDE

Žádosti o stipendium nutno podat do úterý 3. května 2005, pozor ale, největší naději na úspěch mají žádosti, podané prostřednictvím konkrétní britské univerzity, s níž je třeba si případný výzkumný program dohodnout hned teď. Např. Na Glasgow University je interní lhůta pro podání žádostí o postgraduální stipendium AHRB do 1. dubna 2005.

Informace o postgraduálním studiu na Glasgow University ZDE ZDE

Internetové stránky katedry slovanských studií (včetně bohemistiky) na Glasgow University ZDE
Michael Marčák: Máš pravdu, člověče, návod k tomu, co jsem stvořil, jsem sepsal chabě.
11. 2. 2005

11. 2. 2005

Britský konzervativní časopis Spectator, jemuž New York Times dal přezdívku Sextator, se octl uprostřed další mediální kontroverze. Hanlivou přezdívku získal, protože se v redakci odehrály hned tři sexuální skandály, jeden z nich se týkal bývalého britského labouristického ministra vnitra Davida Blunketta, který kvůli tomu musel odstoupit. Tentokrát se skandál týká hranic svobody projevu.

Z časopisu Spectator demonstrativně odešel jeho mediální analytik Stephen Glover poté, co šéfredaktor Boris Johnson odmítl otisknout jeho komentář o propouštění novinářů z deníku Daily Telegraph

11. 2. 2005

Občanští demokraté nedávno předložili návrh ústavního zákona o referendu k tzv. evropské ústavní smlouvě. Nebylo to žádným překvapením, avizovali to dlouho předtím, navíc s jeho vypsáním souhlasí všechny relevantní síly. Rozcházejí se pouze v otázce, kdy by se ono referendum mělo konat.

11. 2. 2005

Rozdíl mezi hodnotou toho, co Spojené státy vyvážejí a co dovážejí, dosáhl v roce 2004 historického rekordu - výše 671,7 miliard dolarů. Americká vláda uvedla, že se obchodní deficit USA zvýšil ve srovnání s rokem 2003 o 24,4 procent.

Americký obchodní deficit s Čínou vzrostl o 30,5 procent a dosáhl částky 162 miliard dolarů. Je to největší obchodní deficit, jaký Spojené státy kdy měly vůči jednotlivé zemi.

11. 2. 2005

Politika není vědní obor, ale empirická oblast, nedefinovatelná žádnými matematickými vzorci a nadto podřízena lidskému egoismu a slepým vášním, pravil literární klasik. Na levost a pravost patří jen lískovka. Svatá slova. Bengálské oslavy kvůli získání majetku přehlušují jednoduchou vyřčenou pravdu svatých mužů bez rozdílu jejich vyznání pravé víry: majetek je počátek zhouby lidstva.

11. 2. 2005

Filip Sklenář tvrdí, že "...z žádného objevu na poli fyziky nevyplývá ani náhodou žádné z teologických dogmat, stejně jako nikdo ani omylem nemůže na základě těchto objevů tvrdit..., že znamenají potvrzení existence nadpřirozené bytosti, která vše stvořila". V tom má naprostou pravdu. Chyba ovšem není ve v dogmatech, ale v tom, kdo podobné souvislosti vůbec hledá. Už od dob Tomáše Akvinského platí, že věda a víra by se neměly dostávat do konfliktu, neboť jejich cesty se nekříží.

11. 2. 2005

Podobně jako při zlevňujících kampaních v českých supermarketech, vzali útokem Britové nově otevřený supermarket Ikea v severolondýnské chudinské čtvrti Edmonton. Obchod byl půl hodiny po otevření zase uzavřen, v důsledku obav z bezpečnostních rizik a pět zraněných osob, včetně jednoho pobodaného, bylo odvezeno do nemocnice.

Tottenhamský poslanec David Lammy kritizoval společnost Ikea. Zdůraznil, že měla vědět, nabídne-li v chudinské čtvrti výrazně zlevněné ceny, vyvolá to útok veřejnosti.

Michael Marčák: Furt nemáme ten yápis v obchodním rejstříku, pane.
10. 2. 2005

10. 2. 2005

Britský princ Charles se 8. dubna ožení se svou dlouholetou partnerkou, Camillou Parker Bowlesovou, s níž se poprvé seznámil v roce 1971. Charles byl ženatý s princeznou Dianou, která zemřela při automobilové nehodě v Paříži v srpnu 1997. Diana uváděla jako jeden z důvodů rozpadu jejího manželství s Charlesem to, že měl dlouhodobý vztah s Camillou.

Camilla Parker Bowlesová je rozvedená a její bývalý manžel je dosud naživu. Kdyby se Charles stal anglickým králem, byl by zároveň hlavou Anglikánské církve a někteří anglikáni stále odmítají rozvod. Ve třicátých letech dvacátého století se musel jiný kandidát na anglický trůn, Edward, trůnu vzdát, protože si vzal rozvedenou Američanku.

Anglikánský arcibiskup z Canterbury řekl: "Jsem potěšen, že se princ Charles a paní Camilla Parker Bowlesová rozhodli učinit tento důležitý krok."

Podrobnosti v angličtině ZDE

10. 2. 2005

Případ Gross

Čas od času se vynoří otázka, jak zjednodušit jméno Česká republika. Vzhledem k politickým poměrům, které v této zemi vládnou, se nabízí jméno Gubernie. Bůh je totiž jako vždy vysoko, president daleko od všeho, a země je v rukou doživotně imunních. Kromě předpokladů politických lze zmínit i to, že nové jméno by neobtěžovalo cizince a nevedlo k záměně s Čečenskem.

Případ finančních transakcí související s bytem ministerského předsedy Grosse zmíněný návrh jen podporuje. V každé jen trochu slušněji fungující zemi by totiž politik s výkonnou mocí musel prokázat, že peníze získal legálně. Jinak by moc dlouho tím politikem nebyl.

10. 2. 2005

Namísto, aby se střední Evropa proměnila v Rakousko sedmdesátých let, se smíšenou ekonomikou, sociálním státem a minimálními rozdíly v bohatství, nová Evropa se namísto toho stala Latinskou Amerikou let osmdesátých.

Statistiky hovoří samy za sebe. HDP v bývalých komunistických zemích poklesl v letech 1989 - 1999 o 20 - 40 procent. Byla to hospodářská krize, která se slovy budapešťského ekonoma Laszlo Andora dá srovnat pouze s velkou hospodářskou krizí z třicátých let dvacátého století.

Neoliberalismus vyvolal ve většině zemí střední a východní Evropě nezaměstnanost a snížení životní úrovně, míní Neil Clark v listě Guardian.

10. 2. 2005
Není v kompetenci [Ministerstva zdravotnictví] nařizovat zmíněným subjektům, jaký sortiment léčiv nebo jiných výrobků (popř. v jakém množství) mají dodávat do lékáren na našem území. Proto také ani do budoucna nelze ze strany Ministerstva zdravotnictví vyloučit situaci, kterou popisujete ve svém nynějším podání.

Odpověď ministerstva zdravotnictví a reakce Jiřího Jiráčka, který si stěžoval, že nemůže sehnat přípravek na hubení vší.

10. 2. 2005

Oč nám vlastně jde? Ne-li: oč nám voličům, nevoličům, i těm "nahoře" snad dokonce běží? Ne-li dokonce: oč nám všem přímo raketově tryská? Jde nám všem o dokonalou literu zákonů? Proč ne? Těch všelijakých novel je nepřehledně; a umožňují pak všelijaké tanečky mezi normami. Má-li se jimi i laik řídit, pro tu spleť křížících se ustanovení se v nich nevyzná. Taky by se nemělo s tvorbou zákonů spěchat na úkor jejich kvality. Čili raději ne tak kvapně, ale zato pořádně; "píchlo by to"! Jenže na druhé straně: počká ten kypící život kolem nás na své zákonodárce?!

Protiválečný protest v Ammánu
9. 2. 2005

Jordánsko má dlouhodobě relativně korektní vztahy s Izraelem. Po letech neoficiálních rozhovorů, navázaných krátce po Šestidenní válce v roce 1967, v říjnu 1994 obě země konečně uzavřely mírovou smlouvu. Partnery ovšem nespojují nějaké vřelé sympatie, ale spíše pragmatické přizpůsobení a srovnatelně špatné vztahy s Palestinci. A jordánská absolutní monarchie také není žádnou vzorovou arabskou zemí -- diskriminuje Židy i většinové Palestince, ženy tam nemohou žádat o rozvod a muž smí naopak ženu beztrestně zabít "kvůli cti" (honor killings); svoboda slova, sdružování a shromažďování je také velmi omezená. Před zahájením americké invaze do Iráku ovšem vlivný list Jordan Times vznesl otázku, zda si Američané v arabském světě přejí mít raději režimy prozápadní, nebo demokratické.

Letiště Heathrow
10. 2. 2005

Své protiimigrační téma dále žhavili ve středu britští konzervativci, když poukázali na to, že do Británie po vstupu středo- a východoevropských zemí do EU přicestovalo odtamtud dvacetkrát více lidí, než britská vláda předem odhadovala.

Podle britského centrálního statistického úřadu navštívilo během prvních osmi měsíců po rozšíření EU Británii více než milion osob z nových členských zemí EU. Z Maďarska, z České republiky, ze Slovenska, ze Slovinska, z Litvy, z Lotyšska, z Estonska a z Polska přijelo do Británie celkem 1 029 000 osob. Asi 90 000 z nich uvedlo, že plánují zůstat déle než čtvrt roku.

8. 2. 2005
Štefan Švec, Martin Jaroš

Pavel s Petrem jsou známá dvojka už od Nového zákona. Jedna z novějších verzí tohohle páru se před pár lety sešla na pražském Gymnáziu Nad alejí. Tam také vznikl dosud jediný opravdu cool časopis pro kluky od 12-19 let - Cosmoboy. Najdete ho na stránkách www.cosmoboy.cz a když tam zabrousíte, nestačíte valit bulvy.

Tam uvidíte, co Pavel Fuksa a Petr Novák (oba 22) na Cosmoboyovi vlastně provádějí. My jsme s nimi promluvili:

13. 2. 2005

V lednu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 11 000 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2005 Psí řetěz Bohumil  Kartous
12. 2. 2005 Ačkoliv se na tiskovce rozhodli sociální demokraté mlžit, Emmerová zvítězila Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Proč novinář píše petici (a co z toho má) Filip  Rožánek
12. 2. 2005 Starec a Kraus o reformě zdravotnictví lhali Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Nesnesitelná přitažlivost politického aktivismu Jan  Čulík
11. 2. 2005 Blaženost ve státě bahnitém Václav  Dušek
11. 2. 2005 Gross a jeho skandál Jan  Čulík
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
10. 2. 2005 Co se skrývá za fasádou nové Evropy   
10. 2. 2005 Gubernie Jiří  Jírovec

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
12. 2. 2005 ČSSD dnes projednává Sobotkovu reformu Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Ačkoliv se na tiskovce rozhodli sociální demokraté mlžit, Emmerová zvítězila Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Bída Bohumil  Kartous
12. 2. 2005 ČSSD hrozí nové kolo boje o Lidový dům Štěpán  Kotrba
12. 2. 2005 Jahn nebo Emmerová? Ivan  David
11. 2. 2005 Gross a jeho skandál Jan  Čulík
11. 2. 2005 Grossova "modrá šance" Ivan  David
11. 2. 2005 Lobbista Berka, "novinář" Rožánek a petice za odvolání Grosse Štěpán  Kotrba
10. 2. 2005 Gubernie Jiří  Jírovec
7. 2. 2005 Komunikace banální pravdy o premiérovi a o židovi Ladislav  Žák

Jan Palach RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Kultivujme tradici, nestavme pomníky Karel  Dolejší
7. 2. 2005 K Janu Palachovi jsem kritický Aleš  Kozelský
4. 2. 2005 Spor o Palacha: Výzva, nebo návod? Karel  Dolejší
4. 2. 2005 Spor o Palacha: sebereflexe, nebo bagatelizace? Vladimír  Línek
2. 2. 2005 Ideál neospravedlňuje, motiv ano Vladimír  Línek
31. 1. 2005 Ideál neospravedlňuje nic Filip  Sklenář
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   
3. 2. 2005 Vyřeší volby situaci v Iráku? Václav  Žák
2. 2. 2005 Demokracie není zaklínadlo Oskar  Krejčí
2. 2. 2005 Irák: Největší korupční skandál ve světové historii   
2. 2. 2005 Účast ve vietnamských volbách byla také velká   
1. 2. 2005 Zpráva o stavu Iráku   
1. 2. 2005 Irák je stále místem strachu   
31. 1. 2005 Projevme základní slušnost a podpořme touhu Iráčanů po svobodě   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Česko hledá... Jan  Sýkora
14. 1. 2005 Jára morálním vítězem? Bohumil  Kartous
9. 1. 2005 Sledovanost veřejnoprávní BBC nezadržitelně klesá   
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý
4. 1. 2005 Otázky televize BBC   
15. 12. 2004 Rekordně klesla sledovanost televize BBC   
8. 12. 2004 BBC propustí 5300 zaměstnanců   
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent   

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2005 Rekordní počet žen je obětí osahávání v tokijském metru   
28. 1. 2005 Egypt otřesen sexuálním skandálem, svědčícím o tamějším postavení žen   
23. 12. 2004 OSN: Sexuální skandál v Kongu novým Abu Ghraib?   
10. 12. 2004 Soud zakázal násilníkovi vstup do bytu   
10. 12. 2004 Ženy jsou ignorované oběti konfliktů po celém světě   
9. 12. 2004 Nejhorší zločin na světě   
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2005 S žaludeční sondou na mozek Bohumil  Kartous
7. 2. 2005 Pak teče i krev a jsou mrtví; a není "v tom" jen škola... Miloš  Dokulil
7. 2. 2005 Na české univerzitě v Brně se vyučuje rakouskému právu (a německy) Zdeněk  Moravčík
28. 1. 2005 Vysokoškolské vzdělání -- bezplatně, či za školné? Miroslav Václav Steiner
26. 1. 2005 Petice Jaroslav  Hutka
25. 1. 2005 Vláda občanovi omezuje svobodu volby Miloš  Dokulil
25. 1. 2005 Nebylo to "politické rozhodnutí" Miloš  Dokulil
20. 1. 2005 Je jediná alternativa vůbec alternativou? Miloš  Dokulil
18. 1. 2005 Šéf britské školní inspekce kritizoval islámské školy   
17. 1. 2005 Školné na vysokých školách: Drsná zkušenost z Kanady Jiří  Jírovec

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček