10. 2. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 2. 2005

Ministerstvo zdravotnictví: "Problém vší řeší trh"

Není v kompetenci [Ministerstva zdravotnictví] nařizovat zmíněným subjektům, jaký sortiment léčiv nebo jiných výrobků (popř. v jakém množství) mají dodávat do lékáren na našem území. Proto také ani do budoucna nelze ze strany Ministerstva zdravotnictví vyloučit situaci, kterou popisujete ve svém nynějším podání.

Odpověď ministerstva zdravotnictví a reakce Jiřího Jiráčka, který si stěžoval, že nemůže sehnat přípravek na hubení vší.

Vážený pane inženýre,

prostřednictvím sekretariátu odboru TIS Ministerstva zdravotnictví jsem obdržela Váš dopis (e-mail) ze dne 7. 2. 2005, ve kterém poukazujete na problematiku dostupnosti přípravků nebo prostředků používaných proti vším (pediculosis, různé druhy).

Sděluji Vám, že takové přípravky nebo prostředky náleží buď mezi léčiva (léčivé přípravky) nebo jiné výrobky, v tomto případě výrobky z oblasti kosmetiky.

Pokud se týká léčivých přípravků, v ČR je v současné době registrovaný přípravek JACUTIN gel 50g, firmy Hermal Kurt Hermann, SRN, který je indikován právě v případech léčení různých forem pediculosis.

Výdej tohoto přípravku v lékárnách není vázán na lékařský předpis. Vedle formy gelu je tento přípravek u nás dostupný i ve formě emulze (výdej této formy je ale vázán na lékařský předpis), ta je indikována zejména k léčbě svrabu.

Pro úplnost dodávám, že je-li přípravek JACUTIN gel předepsán na lékařský předpis, je ze zdravotního pojištění hrazen částečně (i když z větší části). Přípravek JACUTIN emulze 200ml je pak při předepsání na lékařský předpis ze zdravotního pojištění hrazen plně.

Ve skupině jiných výrobků existují DIFUSIL H 92-P sprej nebo ORTHOSAN desinfekční šampón, příp. i další prostředky, jejichž prodej, s ohledem na toto jejich zařazení, není vázán výlučně na lékárny, a o kterých Vás proto mohou informovat zaměstnanci třeba i drogerií.

K Vašim slovům, cituji "...nechápu jak je možné, že dočasně nebyl tento prostředek (pozn: myšlen Difusil) nahrazen jiným", jen podotýkám, že ať již výrobci kosmetických prostředků a/nebo léčiv v ČR nebo zahraničí nepatří mezi organizace přímo řízené Ministerstvem zdravotnictví a není v kompetenci tohoto zdravotnictví nařizovat zmíněným subjektům, jaký sortiment léčiv nebo jiných výrobků (popř. v jakém množství) mají dodávat do lékáren na našem území. Proto také ani do budoucna nelze ze strany Ministerstva zdravotnictví vyloučit situaci, kterou popisujete ve svém nynějším podání.

S pozdravem

MUDr.Katarina Bartíková

ředitelka odboru farmacie

Vážená paní dr. Bartíková,

děkuji Vám za odpověď na můj dotaz ohledně insuficience prostředků proti vším v našich lékárnách a drogeriích. Máte pravdu, podnikl jsem včera odpoledne další výpravu do ještě nenavštívených lékáren a v jedné se mi Jacutin-gel podařilo bez receptů koupit, i když malá tuba byla dost drahá (víc než 100 Kč) a nebyl jsem upozorněn na to, že by na to mohla zdravotní pojišťovna připlatit.

Není mi ovšem stále zcela jasné, proč k nedostatku dochází - je pochopitelně, že MZ ČR nemůže přímo nutit výrobce, aby dodávali jejich výrobky do lékáren v ČR. Výrobců je ale asi víc, než jen firma Lybar. Já chápu tento vztah jako komerční - objednavatel - dodavatel, firma ráda prodá své zboží, o to bych se nebál, proto ho přece vyrábí! Ale někdo musí udělat tu objednávku (někdo kompetentní, který ví, že ten daný produkt je vhodný pro lékárny, o drogeriích se zmiňovat nebudu, protože tam mi není znám způsob, jakým vybírají zboží do prodeje - ale i zde ho nejspíš někdo z hygieny doporučuje, a na tom to asi vázne).

Pokud tvrdíte, že nelze vyloučit situaci, kdy nedokážeme zabránit, aby prostředek proti vším v lékárnách chyběl, pak je snadné si podobnou situaci představit s libovolným lékem, a to je už napováženou (ono je to napováženou is těmi všemi nebo vešmi, neboť právě začínají jarní prázdniny a to si budou děti z různých škol vší předávat jedna radost, a až se z prázdnin vrátí, tak se můžeme dočkat i takových příhod, jako je obchodování s muňkami mezi dětmi, to už tu bylo, že?).

Stále mám nutkavý pocit, že nad hygienickou situací v ČR by měl bdít hlavní hygienik a rychle a pružně reagovat na jakékoli její narušení. A nedostatek odvšivovacích prostředků podle mě narušení rovnováhy je. Koneckonců, kdysi byly vši i u nás obávanými přenašeči tyfu (a jsou asi dodnes v oblastech, kde se na hygienu dbát z různých důvodů nedá).

S pozdravem

Ing. Jiří Jiráček

                 
Obsah vydání       10. 2. 2005
10. 2. 2005 Co se skrývá za fasádou nové Evropy
10. 2. 2005 Gubernie Jiří  Jírovec
10. 2. 2005 Británie: Konzervativci poukazují na velký počet návštěvníků ze středovýchodní Evropy
10. 2. 2005 Princ Charles se ožení s Camillou
10. 2. 2005 Írán "se nikdy nevzdá jaderné technologie"
10. 2. 2005 Michael  Marčák
10. 2. 2005 S polským seznamem "estébáků" si zahráli hackeři
10. 2. 2005 EU odmítla zákaz komunistických symbolů
10. 2. 2005 Američtí politikové chtějí pokutovat občany, jimž jsou vidět spodky
10. 2. 2005 Michael  Marčák
10. 2. 2005 Rekordní počet žen je obětí osahávání v tokijském metru
10. 2. 2005 Mají být LTO, taxíky, ale i kamiony na tapetě? Miloš  Dokulil
10. 2. 2005 Michael  Marčák
10. 2. 2005 Ministerstvo zdravotnictví: "Problém vší řeší trh"
10. 2. 2005 Češi nejsou ateisté (díky Bohu) Josef  Provazník
9. 2. 2005 Památce velikých neprospějeme popíráním jejich omylů Jan  Friedlaender
10. 2. 2005 Krajiny bývalej NDR žiadajú o zaručenie pomoci zákonom
10. 2. 2005 Bushova misia šírenia slobody Adrian Peter Pressburg
10. 2. 2005 Iná cesta Radovan  Geist
10. 2. 2005 USA : Irán -- vela hrdinov, málo veteránov Vladimír  Sečanský
9. 2. 2005 Británie: Ofcom potvrdil význam veřejných médií pro digitální éru
9. 2. 2005 Arabské země plánují reformy, iráčtí šíité islámský stát Karel  Dolejší
9. 2. 2005 David Kay: Neudělejme tytéž chyby v Íránu!
9. 2. 2005 S žaludeční sondou na mozek Bohumil  Kartous
8. 2. 2005 Saddám protizákonně pašoval ropu do zahraničí se souhlasem americké vlády
8. 2. 2005 Channel Four bude vysílat reality show, založenou na mučení z Guantánama
8. 2. 2005 Holky jsou prostě blbější Štefan  Švec, Martin  Jaroš
22. 11. 2003 Adresy redakce
22. 1. 2005 Hospodaření OSBL za prosinec 2004