7. 12. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 12. 2004

Američtí fundamentalističtí únosci způsobili, že je svět daleko nebezpečnější...

Týden ve Spojených státech, jaký jsem tam já právě strávil, stačí snad pro každého k tomu, aby začal mít plné zuby Pánaboha, nebo přesně řečeno jeho vytrvalého vzývání americkými politiky, v čele s prezidentem. Žádná veřejná akce by nebyla úplná bez vzývání požehnání Všemohoucího pro všechno, co je zrovna na politickém programu, většinou jde o válku v Iráku. Toto vzývání víry je většinou plné upřímnosti, píše v listě Guardian bývalý šéfredaktor konzervativního deníku Daily Telegraph Max Hastings:

7. 12. 2004

Někteří lidé natolik nemají rádi George Bushe, že by raději dali přednost autoritářskému režimu než demokratické vládě, nakloněné Spojeným státům, napsala v deníku Washington Post komentátorka Anne Applebaumová:

Britský deník Guardian poukázal na to že ukrajinská revoluce za svobodu je "americké provenience, je to sofistikovaná a brilantně provedená akce, využívající značek a hesel západního stylu a masového marketingu," píše autorka a poukazuje na to, že v jiném článku Guardian charakterizoval události na Ukrajině jako "postmoderní puč" a "povstání v třetím světě z doby studené války, podporované CIA a přizpůsobené postsovětským podmínkám".

Ani jeden z obou autorů nebyl nevýznamný novinář a Guardian není nevýznamný deník. Zmíněné články byly citovány po celém světě.

7. 12. 2004

Hodnota amerického dolaru už delší dobu soustavně klesá. Od srpna 2004 do prosince téhož roku poklesla proti jiným světovým měnám o 9%. I když je tato skutečnost námětem mnoha článků, sama o sobě není problémem. Tím je světová hospodářská situace - přesněji řečeno porušení její rovnováhy.

Podle nedávného článku pana Davida Wessela v novinách The Wall Street Journal spotřebovávají Američané mnohem více než jejich hospodářství dokáže vyrobit. Ke zboží se dostávají tak, že je získávají od zemí, jejichž občané vyrábějí mnohem více, než sami spotřebovávají. Amerika tedy bere od světa věci, aby se mohla živit, oblékat, vozit a mohla je připojovat do elektrických zástrček nebo na baterie.

Viz též článek Je to divný svět: jak komunistická Čína financuje Spojené státy

7. 12. 2004

aneb Výstřižková služba Ministerstva vnitra

Vlastní výstřižková služba, SVODky nebo Monitor tisku? A proč ne? Vezměme třeba Ministerstvo vnitra. Proč by měly tisíce úředníků sledovat každý den desítky zdrojů, aby se dozvěděly, co o nich ti novináři píší? Na to by si museli brát přesčasy a to bychom se teprve nedoplatili. Takže to za ně celkem správně za ně dělá Odbor tisku a public relations, kde na to mají lidi. Ale co ti lidé dělají, po tom ti, občane, nic není.

Michael Marčák: Jde nám to dobře, pro dělení Jugoslávie zapomněli lidi na Afghánistán, pro Kosovo zapomněli na to dělení, pro Irák zapomněli na Kosovo a pro Ukrajinu zapomínají na Irák...
7. 12. 2004

7. 12. 2004

Obyvatelé města Fallúdža, navracející se domů, zřejmě zjistí, že nová tamější americká opatření připomínají policejní stát a nikoliv slibovanou demokracii, píše list Boston Globe. Všichni navracející se Fallúdžané totiž budou muset nejprve povinně projít tzv. "středisky pro zpracování občanů" na okraji města. Američané tam zaznamenají do své databáze totožnost všech Fallúdžanů, včetně záznamu jejich DNA a scanů jejich rohovky. Obyvatelé města Fallúdža také dostanou visačky se svou domácí adresou, které budou muset neustále nosit. Ve městě budou zakázány automobily, aby se zabránilo sebevražedným atentátům, a obyvatelé budou po něm dopravováni jen autobusy.

7. 12. 2004

Západní sdělovací prostředky jsou závazkem objektivity nuceny omezovat se jen na publikaci fakt, která mohou dokázat. V irácké válce se tak stávají viníky zločinů proti lidskosti jenom ti, které někdo vyfotografuje nebo nafilmuje při činu a navíc se nebojí své záběry zveřejnit. Tak se stalo, že dávno předtím než vypuknul skandál s mučením iráckých vězňů, upozorňovala Amnesty International ve své výroční zprávě na svědectví o mučení vězňů v Iráku a v Afghánistánu a ani úmrtní zprávy, ze kterých vyplývalo, že vězni zemřeli na následky bití, nevyvolaly výraznou reakci sdělovacích prostředků.

7. 12. 2004
polemika s projevem Miroslava Grebeníčka na zasedání ÚV KSČM

"Na rovné dani, kterou prosazuje ODS, mohou těžce prodělat lidé závislí na sociálních transferech, na veřejných službách. A lidé, kteří chodí do zaměstnání. Podpora podnikání, kterou občanští demokraté slibují, není schopna kompenzovat omezení solidarity, a tudíž ve svém důsledku povede k narušení sociálního smíru."

Tak praví předseda KSČM Grebeníček a považuje to jistě za varovné znamení, že se prostě vrcholnému dějinnému stádiu společenského uspořádání nelze vyhnout. Na první pohled to vypadá jako velice dobře zkonstruovaný politický argument, ale opak je pravda.

7. 12. 2004
Karolína Kučerová
Tři mušketýři (Divadlo Broadway): námět Oldřich Lichtenberg, Lou Fanánek Hagen a Michal Čech; libreto Lou Fanánek Hagen; scénář Libor Vaculík a Lou Fanánek Hagen; hudba Michal David; režie Libor Vaculík. Premiéra 18.11.2004.

Vybrat si Dumase jako předlohu pro muzikál není úkol z nejlehčích. Když děláte muzikál, musíte přesvědčit diváka, že písně mají smysl -- že vyjadřují emoce, náboj, podtrhují vyjádřenou myšlenku, prostě že je důvod, proč věc zpívat, a ne mluvit (pokud tedy zrovna neinscenujete pásmo hitů propojené "true story" jako u Beatles nebo Olympicu). Poměrně udržitelný je muzikál i tehdy, pokud vypráví nový příběh, a pozornost a nároky diváků jsou rozloženy mezi hudbu, slova a děj. Tři mušketýři nejsou ani jedno z toho.

7. 12. 2004

V polovině listopadu se uskutečnilo v New Yorku pravidelné každoroční setkání bývalých předsedů Valného shromáždění OSN (VS OSN). Rada předsedů, což je oficiální název, vznikla v roce 1997 jako orgán, jehož cílem je poskytovat mezinárodní a diplomatické zkušenosti OSN jako celku a zvláště VS OSN. Proběhnuvší setkání soustředilo svoji pozornost v první řadě na rostoucí nebezpečí upozaďování vlivu OSN v mezinárodních vztazích. Potvrdilo, že role OSN musí být nezastupitelná především v oblasti mnohostranné spolupráce a ochraně stability mezinárodního systému vzájemných vztahů. Zdůraznilo, že úlohu VS OSN je třeba posilovat s cílem naplňovat úkoly vyplývající z Charty OSN.

Rada předsedů vyjádřila znepokojení nad faktem, že ve světě byl v posledním období ohrožen význam mezinárodního práva, který je relativizován a celý jeho systém je napadán a zpochybňován. Opakovaně jsou nezodpovědně zpochybňována základní mezinárodní pravidla určující nutnost ochrany života obyvatel Země.

6. 12. 2004

Americký velvyslanec v Londýně David T. Johnson ostře protestoval, když dne 26. listopadu napsala komentátorka Naomi Kleinová v listě Guardian tuto větu: "V Iráku se už americké jednotky a jejich iráčtí náhradníci neobtěžují skrývat útoky na civilní cíle a otevřeně eliminují každého - lékaře, duchovní, novináře - kdo se odváží počítat mrtvoly." Zejména ostře protestoval americký velvyslanec proti slovu "eliminují". Požádal deník Guardian, aby tento výrok buď vzal zpět, anebo předložil důkazy. V sobotu 3. prosince tedy Kleinová v otevřeném dopise, publikovaném v tomto listě, požadované důkazy předložila:

6. 12. 2004

ČTK: "Jakákoliv jiná úvaha se zdá sice být možná, avšak nesprávná."

Reakce na článek "Prodej zapalovačů ve tvaru hořícího WTC je trestným činem".

Rád bych jednou takovou úvahou přispěl opačným názorem k diskusi otevřené subjektivním a emotivně zabarveným výkladem zákona, který zveřejnila ČTK. Nebudu polemizovat s autorovým výkladem zákona, nejsem právník a zákon nepovažuji za nezpochybnitelnou etickou či morální autoritu, odvoláním na níž je možné diskusi uzavřít. Raději se nad celou věcí zamyslím z hlediska mého vnímání etiky a svobody člověka, konkrétně svobody myšlení a projevu.

7. 12. 2004

Polemika s článkem Martina Kloubka Pět mýtů o GMO.

Ačkoli nejsem odborník, rád bych si dovolil poukázat na některé logické chyby. Předně, nevím o tom, že by se biotechnologické firmy snažily lidem něco vštěpovat, rozhodně nemají PR články na Britských listech. K jednotlivým bodům:

6. 12. 2004

Země je oddělena od EU plotem, nabitým elektrickým proudem

Slabost Moskvy vůči Ukrajině by nemohla být v ostřejším kontrastu k schopnosti Washingtonu prosazovat svůj vliv a své lidi v postsovětském světě. Všechny režimy ve střední Asii teď jistě uvažují, zda bude taktika paralelního sčítání hlasů v pochybných volbách použita i proti nim, pokud nebudou Ameriku poslouchat, píše v pondělním Guardianu jeho bývalý korespondent v Moskvě David Hearst:

Po pátečním vítězství Juščenkových lidí, kdy ukrajinský Nejvyšší soud anuloval prezidentské volby, prohlásil Viktor Juščenko, že Ukrajinci se stali občany západního národa.

Juščenkovi demokraté však zjistí, že jejich cesta je zablokována v obou směrech: na západ i na východ. Stačí jen, aby oranžoví revolucionáři pochodovali pár kilometrů na Západ od města Lvov a najdou tam tři metry vysoký, elektrickým proudem nabitý plot, opevněný strážními věžemi.

To jsou naše věže. Železná opona na polské hranici s Ukrajinou a Běloruskem byla původně vybudována za sovětských dob, ale Evropská unie ji nadšeně obnovila - přesně tatáž Evropská unie, který nyní tvrdí, že chce Kyjevu pomáhat.

6. 12. 2004

Británie stárne, ale její kultura je stále infantilnější. Zralost a moudrost byly z dnešní adolescentní kultury vykázány, napsal v sobotu v deníku Guardian Martin Jacques. Že by byla podobnost se situací v České republice čistě náhodná?

6. 12. 2004
František Hrdlička

Dagmar Mocná, Josef Peterka a kolektiv: Encyklopedie literárních žánrů, Nakladatelství Paseka, 704 stran, ISBN: 80-7185-669-X, Praha 2004 (1. vydání), doporučená cena 599 Kč.

Recenzovat slovníkovou příručku není příliš vděčný úkol: Jednak takový titul zabírá několik různých oborů, čímž přesahuje okruh recenzentových znalostí, a jednak -- tváří v tvář nashromážděným faktům -- mohou recenzentovy drobné připomínky vypadat jako pedantská svévole. Přesto se o to pokusím, a to spíš z pozice běžného zájemce než z pozice spisovatele.

6. 12. 2004

(Nic neposílí alternativu tolik jako silný a bohatý střední proud)

Patří k pěkným zvykům publicistiky vymyslet si nepřítele a pak ho potřít. Mým vymyšleným nepřítelem budiž všichni, kdo nadávají na kýč, na ztrátu vzdělanosti a na to, že comicsové (klipové, obrázkové...) myšlení ničí a pohlcuje kulturu. Všichni, kdo tvrdí, že všechno velké a důležité bude sežráno (vykleštěno, zbanálněno...) bezduchým pastelovým kýčem. Těm všem, ať si třeba neexistují (určitě ano!) to teď natřu.

6. 12. 2004

To je v zásadě hamletovská otázka současných ministrů školství a kultury mnoha zemí. Jaká je na tuto otázku správná odpověď?

6. 12. 2004

Flašky jsme nechali dole, batohy hodili nahoru. Vlak vybral Čáp. Vlak na východ v pátek večer. Slováci, Ukrajinci se vracej z robot dom. Z českýho západu. Najdem kupé, který není plný. Dvě starší romský dámy, holčina. Jak nás viděla, smykla se jak užovka a šup mezi dámy. Skrývá se za časopis Girl. Ostatní lidi tohle kupé zatím šanovali, protože sou střízlivý. My předstíráme, že je fuk, ke komu do kupé vlezeš. Tohle je čistě mužskej vlak. Dámy nám sdělí, kde je picí kupé. Kořalka došla velice brzo. Přičemž já piju velice opatrně. Před pár dny jsem vysadil antabus. S tím, že na výpravě bude rozumnější pít, jsem se svěřil akorát Stojakovi. Je z naší čtveřice nejuvážlivější. Musíš pít, to bys jinak nepřežil, poradil mi. Dobrá. Abstinence trvala půl roku, porušil jsem ji v Berlíně právě se Stasiukem. A zas jsem se v tom plácal až do antabusu. I ten největší bohatýr se rozpadne do kreténskýho Marmeladova, co svou ženu normálně utrápí a dcerku Soněčku vyžene šlapat. Právě o tom teď vykládám chlapům. Pokyvujou. Čáp, náš vedoucí, stojí u okýnka. Zaplaťpánbů, že jsme v našem hnusným poblitým východoevropským vlaku! Jdou tu otvírat okýnka a člověk v klidu žere vzduch. Stojak mý řeči taky schvaluje. Jen Jirka Zyndram namítá, že Hrabal pil normálně do osmdesátky, než se zabil. Na to nejde nic říct.

Ukázka z textu Jáchyma Topola, který vychází v novém čísle časopisu Téma, který vydává Boris Cvek.

6. 12. 2004

Akademie věd funguje ve čtyřletém cyklu, a nové volby akademického vedení připadají na 24. března 2005. Akademický sněm volí předsedu a Akademickou radu (ekvivalent dřívějšího Presidia), a též se obmění i Vědecká rada.

4. 12. 2004

"Musím se teprve seznámit s důvody. Ale je to precedentní zásah do politické svobody, a já to považuji za velice špatné," prohlásil Václav Klaus citován serverem Lidovky.cz, když přišel odevzdat prezidentskou zdravici účastníkům kongresu ODS. Výrok se týkal rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kterým byly zrušeny výsledky senátních voleb v Praze 11. Tak upřímného doznání zaujatosti se dostane veřejnosti málokdy. Český prezident asi ztratil soudnost.

6. 12. 2004

V listopadu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 8550 Kč, zadavatelé reklamy nám zaplatili 2400 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 12. 2004 Velký bratr nás monitoruje Petr  Říha
7. 12. 2004 Mušketýři Karolína  Kučerová
7. 12. 2004 Ti, kdo nenávidí svobodu   
7. 12. 2004 Policejní stát ve městě Fallúdža?   
7. 12. 2004 Zachraňte nás před politiky, kteří vzývají Pánaboha   
7. 12. 2004 Pouze Čína může zastavit pád amerického dolaru Miloš  Kaláb
6. 12. 2004 Chvála kýče Štefan  Švec
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
6. 12. 2004 Američané v Iráku eliminují ty, kdo se snaží počítat mrtvé   
6. 12. 2004 Všichni jsme nyní puberťáci   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2004 ČSSD je třeba po trojích volbách... Oldřich  Průša
4. 12. 2004 Krize v ČSSD už je - a sociální demokraté to myslí upřímně ! Štěpán  Kotrba
2. 12. 2004 Vzkaz Mlynářovi: Chceme širokopásmový internet bez DPH!   
30. 11. 2004 Doleva se Škromachem? Irena  Ryšánková
29. 11. 2004 Schröder, Zapatero a Gross vyzvali evropské občany k schválení Evropské ústavy   
25. 11. 2004 Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu   
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Volební kampaň sociální demokracie Pavel  Urban
22. 11. 2004 Klaus a Gross v Berlíně představili diametrálně různý pohled na EU Radek  Vogl
19. 11. 2004 Gross nemá právo si dnes stěžovat na Klause   

Kongres ODS 2004 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2004 Topolánek: "Jde o útok na svobodu" Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 Klaus nikdy neskrýval své myšlenkové zázemí... Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 Zahradil: Co tato země potřebuje, víme... ODS. Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 Tlustý: Máme před sebou čtyři, možná i osm let vládnutí Štěpán  Kotrba
3. 12. 2004 Nadšená Jaklová, ODS a závěry XVII. sjezdu Štěpán  Kotrba
3. 12. 2004 Nadšená Jaklová ještě jednou: Každý stranický sjezd je malou slavností řadových členů...   

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Hrozí na Ukrajině etnický konflikt?   
3. 12. 2004 Proč se Západoevropané stavějí s takovým odporem vůči ukrajinské oranžové revoluci?   
3. 12. 2004 Odpovědi na Ashovy otázky o Ukrajině   
2. 12. 2004 "Komisař Aaronovich"   
2. 12. 2004 Kučma je ochoten rozpustit vládu   
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem   
1. 12. 2004 Ukrajina se nerozštěpí   
30. 11. 2004 Česká vláda nemá Ukrajince ráda Milan  Daniel
30. 11. 2004 Ukrajina: Mýty o Juščenkovi   
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
27. 10. 2004 Události října 1918   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha
23. 11. 2004 Týden proti násilí na ženách   
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek
13. 10. 2004 Američané neokupovali Afghánistán, aby hájili práva žen   
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Čo je to vlastne za odkaz pre budúce generácie ? Miloslava  Kodoňová
19. 11. 2004 Jak jsem se vyrovnal... Ladislav  Žák
19. 11. 2004 Jeden pohled zleva Jiří  Dolejš
19. 11. 2004 Naďalej polojasno Peter  Greguš
19. 11. 2004 15 let ekonomické transformace v České republice   
19. 11. 2004 Rozpaky nad rozostřenou spravedlností Petr  Blažek
18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba
17. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 12. 2004 Policejní stát ve městě Fallúdža?   
6. 12. 2004 Američané v Iráku eliminují ty, kdo se snaží počítat mrtvé   
27. 11. 2004 V městě Fallúdža zahynulo při americké ofenzívě prý až 6000 občanů   
24. 11. 2004 Proč jsem odvysílal reportáž o zavraždění iráckého povstalce   
23. 11. 2004 Irák: Umění pod palbou   
23. 11. 2004 Jak to bylo, když jsem natočil, jak americký voják zastřelil raněného povstalce   
22. 11. 2004 A až se vzpamatují z krveprolévání........   
21. 11. 2004 Volby v Iráku se budou konat 30. ledna 2005   
20. 11. 2004 Násilí se rozšířilo po celém Iráku   
19. 11. 2004 Viděl jsem, jak Američané zastřelili pětičlennou rodinu   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2004 Michael Moore plánuje další film   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent   
28. 11. 2004 Zpravodajství BBC propustí 350 zaměstnanců   
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
19. 11. 2004 Ohlédnutí o rok a čtvrt zpět: BBC plnila svou veřejnoprávní roli výborně Jan  Čulík
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Orientovat školství na elitu, nebo na širokou veřejnost? Miroslav Václav Steiner
29. 11. 2004 Problémy českého školství je třeba pojmenovat, až potom je můžeme začít řešit   
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
26. 11. 2004 Co je to "test" Boris  Cvek
23. 11. 2004 Princ Charles uprostřed kontroverze ohledně kvality školství   
18. 11. 2004 Je vhodnější ústní forma zkoušení nebo písemné testy? Vladimír  Wagner
16. 11. 2004 Já ústnímu zkoušení naopak fandím Ignác  Pospíšil
16. 11. 2004 Školství politiky nezajímá Radek  Sárközi
16. 11. 2004 Kam kráčíš, česká techniko?   
15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková