2. 8. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 8. 2004

Tisková konference premiéra Grosse po zasedání ÚVV ČSSD

Bývalo dobrým zvykem tiskového oddělení ČSSD, že zpracovalo otázky i odpovědi novinářů na svých tiskových konferencích do textové podoby a umístnilo je na webové stránky ČSSD. Jsou zde od 14. 1. 2000 . Až na několik detailů bylo vždy vše v pořádku. Bývalo totiž dobrým zvykem, že otázky i odpovědi byly přepsány přesně. Bohužel už tomu tak není. Otázky novinářů - a nejen z BL - byly mnohdy na poslední tiskové konferenci jiné, i když odpovědi jsou stejné...

Úplné znění otázky Britských listů a odpovědi premiéra Grosse ZDE

"Upravené" znění otázky Britských listů a odpovědi premiéra Grosse ZDE
2. 8. 2004

Vatikán v sobotu vypočítal to, co jsou podle jeho názoru charakteristické vlastnosti ženy: "Žena naslouchá, vítá, je pokorná, věrná, chválí a čeká."

2. 8. 2004

"Komerční" budoucnost vysokých škol?

V minulých dnech jsme se dozvěděli, jak jedna soukromá americká školská instituce, která má detašované učiliště v Praze (roční školné je více než 30 000 dolarů) nedávno zreformovala svůj systém známek a už zjevně není možné tyto bohaté studenty, když si zaplatí, ze školy vyhodit. Instituce nyní výkony studentů známkuje pouze podle této škály A, A minus, B a B minus. Horší známky neexistují.

Podobný, dosud ještě ne tak drastický systém objevil v neděli na britských vysokých školách, které jsou pod vážným finančním tlakem, týdeník Observer. Budou si zanedlouho všechny vysoké školy na vyučování pouze hrát? Shrnujeme informace z Observeru:

Terry Gilliam v Uherském Hradišti
30. 7. 2004
Pátek 19.00:

Já se vyhýbám cenzuře. Raději bych dělal chyby tím, že něco nezcenzuruju, než abych udělal chybu tím, že něco zcenzuruju. Lidi, kteří jsou pro demokracii, holt budou muset pracovat trochu intenzivněji. Musejí být angažovanější. Ale prostě já nemám rád cenzuru. Raději bych udělal chybu ve prospěch svobodného projevu. Je to jako s trestem smrti. Jsem proti trestu smrti nikoliv proto, že bych si myslel, že se lidé nemají nikdy zabíjet, ale proto, že soudnictví dělá příliš mnoho chyb, takže jsou pak popravováni nevinní lidé. Musíte si rozhodnout, na kterou stranu dělat ty chyby.

V pátek v podvečer hovořil Jan Čulík v Uherském Hradišti s "Monty Pythonem" Terry Gilliamem.

Terry Jones
30. 7. 2004
pátek 14.00:

Jsem pevně přesvědčen, že jakmile jednou začnete lidem zakazovat cokoliv, octnete se na šikmé ploše. Je to nesmírně nebezpečné. Protože kdo má právo rozhodovat, co se smí říkat? A přece společnost musí být dostatečně pevná, robustní, aby dokázala tolerovat lidi, kteří chtějí šířit určité myšlenky. Nebezpečné nejsou myšlenky. Jestliže jsou nějaké myšlenky atraktivní, rozšíří se, i když se je někdo bude pokoušet potlačovat. Myslím si, že je nesprávné bránit lidem v tom, aby veřejně říkali cokoliv.

Oni přece demokracii nezlikvidují tím, že řeknou, že by se měla zlikvidovat! Když něco řeknete, ve společnosti to může mít vliv jen tehdy, když s tím souhlasí velký počet lidí. A pokud s tím, co říkáte, souhlasí velký počet lidí, musíte to samozřejmě přijmout, pokud věříte v demokracii.

V pátek hovořil Jan Čulík v Uherském Hradišti s "Monty Pythonem" Terrym Jonesem.

29. 7. 2004

Charakteristickým rysem společnosti, založené na útlaku, je to, že lidé smějí hovořit jen odpovědně. Charakteristickým rysem svobodné společnosti musí být, že lidé musejí mít právo hovořit neodpovědně. A proto odpovídám na tuto otázku, že svoboda projevu musí být svobodou projevu. Společnost by se měla ochraňovat před neodpovědnými verbálními projevy tím, že bude zdravou společností, nikoliv stíháním lidí.

Jan Čulík hovořil v Uherském Hradišti ve čtvrtek dopoledne s britským dramatikem Tomem Stoppardem.

2. 8. 2004

30. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary patří již několik týdnů minulosti. Mezi nejzajímavější zdejší české premiéry z poslední doby zřejmě patří uvedení rakousko-francouzského filmu Michaela Hanekeho Pianistka v roce 2001. Vraťme se proto... ne, jinak - jelikož by tento oslí můstek sotva skryl skutečnost, že zde pojednávám o událostech časově již poněkud odlehlých, začnu znovu.

Zhruba před rokem (ano, autor těchto řádek si dal na čas) probíhala na stanici Vltava v rámci pořadu Naše téma vícedílná diskuse o české filmové kultuře zaměřená na dramaturgii českých filmů a formování divácké kultury.

Foto z filmu Non Plus Ultras
2. 8. 2004

Zklamáním je Non Plus Ultras, pokus debutanta Jakuba Sluky o nový český film.

Formálně má tento pokus některé rysy kinematografického díla, například docela profesionální kameru, ale film to není. Příběh je jen letmo navržen - autor zjevně usiloval o lehkost, avšak dílo zůstává na povrchu. Neproniká k žádnému závažnějšímu tématu, dílo je nudné, nebaví, nevypovídá o ničem. Zejména jeho prvních tak třicet minut je dost plochých. Prý to má být komedie, ale vtipu je v díle jen velmi málo.

2. 8. 2004

Uhoří příště účastníci v kině Hvězda?

Logickým dalším krokem, o nějž by měla usilovat Asociace českých filmových klubů, ministerstvo školství i ministerstvo kultury, by mělo být rozhodnutí zpřístupnit většinu nejdůležitějších klasických českých, případně i nejdůležitějších zahraničních - filmů jejich vydáním na DVD. Kolekce nejdůležitějších klasických filmových děl z dvacátého století by měla být ve školních knihovnách volně přístupná žákům všech českých škol a univerzit.

Kdo a kdy s tím začne?

Silou Letní filmové školy byl, jako vždy, její zajímavý a rozmanitý program, slabostí ne vždy technicky dokonalé promítání a mírný králíkovský chaos - který však Filmovce dodával docela příjemnou, neformální, amatérskou atmosféru.

2. 8. 2004

V nedávné době jsme mohli sledovat soudní při o dědictví vydavatelských práv po spisovateli Foglarovi. Šlo tu, jak jinak, o peníze. Bohužel však nejsme svědky žádných tahanic, co se týká Foglarova duchovního a etického odkazu, ačkoli to se zděděnými penězi bezprostředné souvisí. Jako věcné břemeno měla být s ekonomickým dědictvím spojena povinnost, dbát na rozvoj duchovního Foglarova odkazu, neboť jde o nedělitelné záležitosti.

John Kerry
2. 8. 2004

V minulém týdnu skončený konvent amerických Demokratů vyslal jasný signál, máme kandidáta , který je schopen zvítězit a zvládnout nejnáročnější politickou funkci na světě - prezidenta USA. Tato politická událost také naznačila jakým směrem se mohou vydat Spojené státy Americké, a co mohou očekávat Evropané od zvolení Johna Kerryho.

1. 8. 2004

Prozatím sedmnáct zraněných po sobě zanechala exploze, která se ozvala půl hodiny po poledni v ulici Na Příkopech. Lidé utrpěli většinou tržné rány od střepů a skla.

"Nejde o terorismus, ale o kriminální čin," sdělil k tomu designovaný předseda vlády a stále ještě ministr vnitra Gross. K explozi došlo mezi Dětským domem a restaurací McDonalds na ulici Na Příkopech, v místech, kde je kosher restaurant a Casino Royal. Podle policie hodil neznámý mladík odjištěný granát pod stojící bílý pancéřovaný vůz Jeep Cherokee americké státní poznávací značky. Tomu se téměř nic nestalo. Má pouze poničené pneumatiky a podvozek.

Podle některých dobře informovaných zdrojů se jedná o vyřizování účtů mezi dvěma izraelskými podnikateli. Majitelem kasina Royal je Izraelec Aziz Abutbul, jehož otec Felix byl v Praze před dvěma lety zavražděn. Ten byl mimo jiné podezřelý z vraždy svého konkurenta Alexe Dubitskeho, jeho ženy a syna.

2. 8. 2004

Doufám, že paní Malá předloží nezvratné důkazy pro své tvrzení z reakce na článek Pavla Urbana v BL 27. 7. 2004:

"Žádná arabská země nemá ve svých politických cílech likvidaci Izraele, dokonce i sama OOP, o které pan Pavel Mareš neustále tvrdí, že to má ve svém programu, tak ta tento bod z něho dávno vyňala."

2. 8. 2004
Fakta se nedají zamlčet a historie se nedá přepsat. Jen to lze říci Pavlu Marešovi ve chvíli, kdy vychází ve své sžíravé kritice citace Jany Malé, která odpovídala Pavlu Urbanovi.

Ta napsala: "Žádná arabská země nemá ve svých politických cílech likvidaci Izraele, dokonce i sama OOP, o které pan Pavel Mareš neustále tvrdí, že to má ve svém programu, tak ta tento bod z něho dávno vyňala." Mareš tvrdí, že "tento bod z charty nikdy odstraněn nebyl, o kterém bodu to mluví ona a kdy že byl z charty vypuštěn?"

Odpovídám stručně: 9. září 1993.

Subcomandante Marcos
2. 8. 2004

Don Quijote je najlepšou politickoteoretickou knihou

Rozhovor s Subcomandante Marcosom

Gabriel García Márquez, Roberto Pombo

Pred desiatimi rokmi začala Zapatistická armáda národného oslobodenia na juhovýchode Mexika svoj boj za práva pôvodných obyvateľov a právo na odlišný spôsob života. Teraz nie je dôležité, ako kto povstanie EZLN hodnotí. Faktom ostáva, že zapatisti, ako sami seba nazývajú, zatiaľ odolali nástrahám, ktorým iné revolučné skupiny odolať nedokázali - nevyhlasujú sa za reprezentantov "ľudu", ich cieľom nie je uchopiť moc, zbraň sa pre nich nestala cieľom namiesto prostriedku, nevyhlasujú, že ich videnie sveta je jediné možné.

Keď v roku 2001, sedem rokov po začiatku povstania, uskutočnili pochod do hlavného mesta Mexico City, nebolo to preto, aby z prezidentského paláca vyhnali Vincenta Foxa. Chceli rokovať. A keď si vypočuli návrh vlády, vrátili sa do džungle, kde o ňom hovorili s miestnymi obyvateľmi, ktorí ho nakoniec sami odmietli. Najznámejším predstaviteľom EZLN je Subcomandante Marcos. V niektorých ohľadoch je to ukážkový revolucionár -- tajomná postava, ktorej identita je neznáma, minimálne rovnako zručný rétor ako veliteľ. V zopár podstatných veciach sa však líši od svojich predchodcov a súčasníkov, ktorí sa "stavajú na čelo utláčaných" - sám seba berie s iróniou a jeho cieľom nie je uchopiť moc.

Tento rozhovor so Subcomandante Marcosom robili v roku 2001, krátko po pochode do Mexico City, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Gabriel García Márquez a Roberto Pombo. Uverejnený bol v časopise New Left Review, máj -- jún 2001.

2. 8. 2004
J. K. Galbraith

Na konci druhej svetovej vojny som bol riaditeľom pre výskumy všeobecných následkov strategického bombardovania Spojených štátov - vtedy sa to volalo "Usbus". Viedol som veľký profesionálny tím ekonómov, ktorý hodnotil vojenské a ekonomické dosahy bombardovania Nemecka. Strategické bombardovania nemeckého priemyslu, dopravy a miest však bolo veľkým sklamaním.

1. 8. 2004

Virtuální bohoslužba na prázdniny

Čtení: Skutky 1,4-14; Text: Jan 14,8-9

Církev vyznává, že Ježíš se ukázal, vyjevil jako Mesiáš, Spasitel světa, Boží Syn. Stovky biblických míst nám takto Ježíše představují. Z nejdůležitějších jsou to křest Ježíšův v Jordáně s otevřenými nebesy a Božím hlasem: Toto je můj milovaný Syn, jehož jsem si vyvolil. A pak svatba v Káni galilejské, kde Ježíš zjevil svou slávu a moc, slavnější a mocnější než kteréhokoliv božstva, a pak ovšem ono prorocké vyznání Matoušovo o mudrcích, kteří jako reprezentanti pohanských náboženství se přicházejí poklonit židovskému králi, ve kterém poznají Spasiteli celého světa.

S kázáními faráře senátora Bárty se snad znovu setkáme v září... Hezkou dovolenou všem.

2. 8. 2004

Poslanecká sněmovna nedávno schválila novelu školského zákona, která mimo jiné zavadí na všech českých gymnáziích povinnost maturovat z matematiky. Pravda sice je, že za současného stavu je maturitní zkouška, zejména díky povinnosti maturovat z cizího jazyka, příliš humanitně zaměřena, ale to nic nemění na nesmyslnosti a nevyváženosti tohoto připravovaného kroku. Školní a k tomu ještě navíc státní maturitní zkouška, a aby toho nebylo málo, tak i maturita z matematiky povedou bezesporu ke snížení nároků na studenty a k poklesu celkové úrovně jejich znalostí.

1. 8. 2004
Stálá mise ČR, Ženeva

Výsledkem maratonu jednání, který postoupili tento týden v Ženevě nejvyšší představitelé vlád odpovědní za obchod, bylo nakonec v sobotu 31. 7., pozdě v noci schválení třetího návrhu dohody mezi členy, který byl jako výstup z konzultací předložen. O napětí však nebyla nouze, zvláště, když se neustále oddalovaly termíny pro předložení návrhu dohody, který by byl výsledkem konsensuálního souhlasu všech členů. Přes všechny potíže, kterým organizace čelila již od neúspěchu v Cancúnu, se podařilo překonat mrtvý bod a vyslat impuls pro jednání, jejichž výsledek by měl výrazně napomoci dalšímu oživení mezinárodního obchodu a ostranění chudoby v rozvojovém světě.

Liberalizace světového obchodu a WTO TÉMA BL
Stanislav Gross
31. 7. 2004

Předsednictvo i ÚVV ČSSD schválilo ministry i dohodu

Pátek, 18:00 Sociální demokraté započali neveřejné jednání předsednictva strany, ze kterého mají Britské listy zvukový záznam, podrobnou zprávou premiéra Grosse o všech jednáních, které doposud vedl. Gross seznámil přítomné i se svou představou o složení vlády, která by podle Grosse měla mít 18 členů. Gross se zevrubně vyjádřil i o návrzích koaličních partnerů.

Miladu Emmerovou by si Gross přál jako ministryni zdravotnictví, Jiřího Paroubka ministrem pro místní rozvoj a cestovní ruch, po Milanu Urbanovi chtěl premiér, aby zůstal ministrem průmyslu. Gross velmi podrobně odůvodnil nominaci nestraníka Františka Bublana na post ministra vnitra a Martina Jahna jako místopředsedu vlády pro hospodářskou strategii. O křeslo ministra zemědělství se příliš nemluvilo, tento bod si Gross nechal na separátní jednání, která měl po skončeném předsednictvu dlouho do pozdních nočních hodin. O křeslo se vedla diskuse mezi současným ministrem Palasem a poslancem Skopalem. Ten, kdo "zavařil" tento souboj a myslel si přitom na křeslo ministra též, byl bývalý ministr zemědělství, dnes senátor Fencl. Jako živý argument na přesvědčování premiéra Grosse si přivedl předsedu Agrární komory Václava Hlaváčka, se kterým jednal Gross beze svědků více než dvacet minut. Podle kuloárových informací převážila před půlnocí podpora Jaroslava Palase. Poslanci Mládkovi premiér nabídl pouze funkci mimo kabinet a Mládek si vzal čas na rozmyšlenou. Spekuluje se v té souvislosti o velvyslanectví v Moskvě.

Sobota: Hotovo, schváleno. Podle očekávání. ÚVV ČSSD v poledne drtivou většinou schválil kaliční dohodu i personální návrhy, které předložil Stanislav Gross. I ti největší oponentni stávající "trojkolky" opatrně couvli. Největší odpor sociálních demokratů byl vůči Karlu Kuhnlovi a vůči politice ministerstva zahraničí. Vláda by měla být jmenována v úterý, program by měl být dokončen okolo 15. srpna. Po zasedání předsednictva se nepředpokládalo, že by Grossova vláda byla sociálními demokraty odmítnuta. Unie svobody v pátek koaliční smlouvu schválila také. Zbývá už jen přesvědčit 101. poslance vládní koalice Laštůvku, který sice řekl "Šéfe, já to beru..." ale dodal k tomu okamžitě "..., ale...". Nutno dodat, že jeho kritka proamerické politiky lidoveckého ministra Svobody se zakládá na pravdě. Na Stanislavu Grossovi je, aby učinil co učinit musí. Zjednal si respekt i v křesťanských kruzích.

Pondělí: Podpis koaliční dohody. V 10:00 se bude podepisovat v Síni státních aktů koaliční dohoda.
1. 8. 2004
31. 7. 2004

DOKUMENT

Britské listy přinášejí definitivní znění koaliční smlouvy, schválené předsednictvem ČSSD, Unií svobody i KDU-ČSL. Posledním orgánem, který budoucí koalici bude schvalovat, bude v sobotu ústřední výkonný výbor sociální demokracie.

Předchozí verze dohody v jednom z návrhů ČSSD ARCHIV BL

Poziční teze US-DEU ARCHIV BL
31. 7. 2004

Od odstoupení předsedy strany a vlády Vladimíra Špidly uplynulo málo přes měsíc a nová vláda staré "trojkolky" je téměř poskládána. Nebyla to stavba z Lega, kde do sebe vše od počátku zapadalo. Jak jsme si však rozšířili své obzory a co jsme se za uplynulé období dozvěděli? Že máme talentované politiky, kteří se vyznají. Že za univerzální kvalifikaci pro politika, někdy i ministra jakéhokoli resortu, se u nás považuje "mladý vyučený právník".

30. 7. 2004

Štěpán Kotrba se pohoršuje nad pokřivováním dějin. S tím souhlasím, otázka ovšem je, zda nepokřivujeme pokřivené. Postrádá "nadhled a noblesu", nazývá "vraždu vraždou, odboj odbojem, válku válkou, svinstvo svinstvem a svině sviněmi" atd. V tom mu držím palce, slovního eskamotérství je v podobných případech více než dost. Ale podle jakých kritérií rozlišuje ?

30. 7. 2004

Přibližně před měsícem publikoval Jan Sýkora článek, v němž položil otázku, zda demise předsedy vlády znamená automatickou demisi celé vlády. Autor uvádí, že pro výklad, podle něhož rezignace předsedy vlády znamená pád celého kabinetu, nenachází žádné opodstatnění. Ačkoliv dnes tato otázka již není aktuální z hlediska společenského či politického, má stále význam právní, neboť autor ve svém výkladu došel k nesprávným závěrům.

30. 7. 2004

Polemika k demisi vlády:

Rčení: kolik právníků, alespoň tolik názorů na jednu věc jsem nikdy nezpochybňoval. Nevím, jestli je vhodné rozvíjet takový minuciózní spor o jeden institut české Ústavy právě zde, ale jde konečně o situaci, která by mohla být velice aktuální i v budoucnu. Vysvětlím tedy proč nemohu s opačným názorem souhlasit a také se pokusím osvětlit, jak je možné, že se na věc díváme každý jinak.

Vojtěch Jasný
26. 7. 2004
Vytáhl jsem Milana Kunderu, když ho chtěli vyhodit ze školy. Když jsme o tom jednali, řekl jsem, že si to vezmu na starost. On totiž řekl něco o "závazkovém čurání" a partaj ho chtěla vyhodit ze školy. Tak já jsem se s nimi sešel a řekl jim: "Kundera má moravský humor, vy tomu nerozumíte." On řekne "závazkové čurání", a nic zlého tím nemyslel, nechte ho být."
Takže tohle je ten incident z Kunderova Žertu?
Já jsem z toho Kunderu dostal, takže mohl zůstat na škole.
Chtěl bych o tom incidentu vědět víc.
To já nevím. No, on Kundera spal s Monikou Gajdošovou, to byla dogmatická komunistka. Ona taky chtěla chodit se mnou, ale já jsem nezabral. Byla to Slovenka, studovala scénář. To je všecko. On s ní spal a když šoustali, tak Kundera řekl něco o tom závazkovém čurání. A za to ho chtěli vyhodit ze školy.

S režisérem Vojtěchem Jasným (nar. 1925), autorem filmů Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci, hovořil na Letní filmové škole v Uherském Hradišti Jan Čulík.

30. 7. 2004

Existují specifické jazykové prostředky a postupy, s jejichž pomocí může znalý pisatel potřebným způsobem předem rámovat čtenářovy představy i obrazy, týkající se konkrétního tématu, a to skrytou, takřka podprahovou formou, aniž by si toho byl čtenář plně vědom. Tyto postupy jsou velmi dobře popsány a zpravidla bývají uváděny jako odstrašující příklady žurnalistické praxe.

Spojení "exilový literární encyklopedista", které ve své polemice použil Štěpán Kotrba, nepředstavuje z tohoto hlediska nic jiného než klasický pokus o intelektuální a sociální znevěrohodnění toho, kdo je tímto titulem označen.

30. 7. 2004

Lež můžete rozmělnit, ale zůstává stále jen lží. Nespokojenci na celém světě zvedají kotvy a snaží se přelišačit život stěhováním; utrpení domácí je vystřídáno utrpením v novém prostředí. Přitažlivost nepoznaného a "lepšího" dokáže zvednout celé komunity; lidská karavana se vydává od východu k západu, z jihu na sever, ojediněle i naopak. Migrace obyvatel není nic nového pod sluncem. Přináší s sebou mnoho prospěšného, neboť příkladně strnulá genetika dokáže z lidského plemene vytvořit obraz čirého zoufalství.

1. 7. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V červnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5950,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Přitom čtenost Britských listů rapidně roste.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček stále ještě (zadarmo) postupně zprovozňuje četné dosud nefunkční části časopisu, po lednové havárii serveru.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2004 Státní maturita z matematiky: Prostě jen špatný nápad Jakub  Malinovský
2. 8. 2004 Fašismus v naší epoše Petr  Šafařík
2. 8. 2004 Hrůza, vraždění a alkohol   
2. 8. 2004 Foglarovi hoši, občanská společnost a malá ekologie Eduard  Vacek
2. 8. 2004 Ohlédnutí za Letní filmovou školou 2004 Jan  Čulík
2. 8. 2004 Jak britské univerzity začínají "prodávat" slabým studentům univerzitní tituly   
1. 8. 2004 Světová obchodní organizace: dohoda! Ludmila  Štěrbová
31. 7. 2004 Gross: Varianta vlády, která je možná, i když není žádným zázrakem Štěpán  Kotrba
30. 7. 2004 Škoda, že v České televizi nemůže Igor Chaun odvysílat celý svůj film Jan  Čulík
30. 7. 2004 Demise premiéra znamená demisi celé vlády Jan  Kudrna

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
7. 6. 2004 O terorizování matek   
26. 5. 2004 Morálka lékárníků se střetává s požadavky žen Miloš  Kaláb
24. 5. 2004 Preťažká interrupčná otázka Sylvia  Porubänová
17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba
19. 4. 2004 Miss World je anachronismus - vymyslel ji autor zábavných pořadů pro vojsko   
19. 4. 2004 Jak zachránit nepřijatelné   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
13. 7. 2004 V Rakousku se vyšetřuje sexuální skandál v katolickém semináři   
28. 6. 2004 EU odsoudila "bigotnost Vatikánu"   
5. 6. 2004 Papež zkritizoval Bushe   
4. 6. 2004 Papež požaduje navrácení suverenity Iráku   
11. 4. 2004 Počátky křesťanství Lenka  Kužvartová
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2004 Non Plus Ultras: další neúspěšný pokus, který se snaží být filmem Jan  Čulík
2. 8. 2004 Ohlédnutí za Letní filmovou školou 2004 Jan  Čulík
30. 7. 2004 Škoda, že v České televizi nemůže Igor Chaun odvysílat celý svůj film Jan  Čulík
30. 7. 2004 Kdo to neprožil, nemůže tomu porozumět Štěpán  Kotrba
30. 7. 2004 Monty Python Terry Jones: Tony Blair by měl být postaven před soud jako válečný zločinec Jan  Čulík
30. 7. 2004 Monty Python Terry Gilliam: Všechny státy mají tendenci směřovat k totalitě Jan  Čulík
29. 7. 2004 Znovu s Vojtěchem Jasným Jan  Čulík
29. 7. 2004 Film Tatínek: Jan Svěrák oslavuje svého otce   
29. 7. 2004 Touha a Tři přání Jan  Čulík
29. 7. 2004 Irena Dousková: "Humor je způsob obrany proti agresivitě světa" Jan  Čulík

MFF 2004 - festivalový deník RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2004 Dobrý český film a jeho americký vzor Petr  Šafařík
12. 7. 2004 Brabcův Krysař není úplně špatný film Jan  Čulík
12. 7. 2004 Ohlédnutí za Karlovými Vary Jan  Čulík
12. 7. 2004 Uhýbají čeští filmaři před skutečností? Jan  Čulík
11. 7. 2004 "Provinční" udělování cen v Karlových Varech? Bohumil  Kartous
10. 7. 2004 Karlovy Vary: Hlavní cenu získal mechanický italský film Jan  Čulík
9. 7. 2004 Nový Moore konečně i v ČR! Petr  Šafařík
9. 7. 2004 Správce statku: "Užívat si života, než uplyne, je důležitější než podnikat" Jan  Čulík
8. 7. 2004 Slabinou MFF Karlovy Vary je tradičně nevýrazná soutěž Petr  Šafařík
8. 7. 2004 Karlovy Vary: Trapné vtípky Marka Ebena Jan  Čulík

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
28. 7. 2004 Ještě jednou o Mašínech Milan  Černý
24. 7. 2004 Vrah anebo hrdina, bohužel jsme jedna rodina Štěpán  Kotrba
24. 7. 2004 Státní vyznamenání Mašínům? ANO! Petr  Bísek
24. 7. 2004 Lex Mašín? Jan  Sýkora
2. 7. 2004 Bratři Mašínové   
1. 7. 2004 Klan Vadasů a kauza bratří Mašínové Jaroslav  Pour
30. 6. 2004 So far so good Martin  Štumpf
25. 6. 2004 Diskuse o vyznamenání pro bratry Mašíny zastírá skutečné problémy Vladimír  Jindra
24. 6. 2004 Mašínové vyznamenání zaslouží Petr  Jánský
19. 11. 2001 Martin Vadas v roli bolševické domovnice Petr  Štěpánek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
27. 7. 2004 Brutální spinning České televize a "bezpečnostních" expertů Petr  Baubín
17. 7. 2004 Američané se nyní rozhodli postavit svou protiraketovou základnu ne v ČR, ale v Polsku?   
13. 7. 2004 G. W. Bush - Syn hvězdných válek Štěpán  Kotrba
13. 7. 2004 Guardian o kontroverzním americkém plánu vybudovat protiraketovou základnu ve střední Evropě   
13. 7. 2004 Média v Česku o americké základně Štěpán  Kotrba
13. 7. 2004 Bude v ČR vybudována americká vojenská základna? Jan  Čulík
9. 7. 2004 Spojené státy tajně jednají o výstavbě raketové základny v České republice Stanislav  Kliment
21. 2. 2003 DOKUMENT: Strategie národní bezpečnosti USA   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
24. 7. 2004 Za "tvrdou práci" bude mít eurokomisař plat 600 000 Kč měsíčně   
23. 7. 2004 Špidla bude "vykopnut nahoru"?   
23. 7. 2004 Zdiskreditovaný spojenec Tonyho Blaira nominován na komisaře EU   
22. 7. 2004 Co po washingtonském konsensu? Miloš  Pick, Jaroslav Ungerman
13. 7. 2004 Evropský soudní dvůr zrušil rozhodnutí ministrů financí   
8. 7. 2004 Giscardova ústava nedává naději   
7. 7. 2004 Demontáž sociálneho modelu Európy? Ľubomír  Tokár
2. 7. 2004 Sociální stát a globalizace Miloš  Pick
25. 6. 2004 Vladimír Špidla: "Sociální demokracie na prahu nové civilizační etapy" Vladimír  Špidla

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
28. 7. 2004 Fahrenheit 9/11: vyprodaný sál a dlouhý potlesk Viktor  Šaněk
27. 7. 2004 Zamyšlení nad filmem Fahrenheit 9/11 Jiří  Jírovec
14. 7. 2004 Proč novináři pomáhají vládám lhát občanům?   
14. 7. 2004 Moorův film Fahrenheit 9/11 zlomil v Británii kasovní rekord   
12. 7. 2004 Ohlédnutí za Karlovými Vary Jan  Čulík
9. 7. 2004 Nový Moore konečně i v ČR! Petr  Šafařík
6. 7. 2004 Michael Moore: Klidně si ukradněte můj film, jsem pro svobodnou výměnu informací   
5. 7. 2004 Michael Moore si založil blog   
29. 6. 2004 Pokusy zakázat vysílání filmu Fahrenheit 9/11 jsou útokem na svobodu slova Jiří  Kratochvíl
28. 6. 2004 Michael Moore poděkoval politickým odpůrcům za obrovský úspěch svého filmu   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2004 Není zeď jako zeď, hlavně, že je tlustá Zdeněk  Moravčík
16. 7. 2004 Izraelci stříleli na potravinový konvoj OSN   
15. 7. 2004 Skutečnou situaci znají jen ti, kteří ji prožívají Jana  Malá
12. 7. 2004 Kdo mlží a manipuluje fakta? Pavel  Mareš
9. 7. 2004 Mezinárodní soudní dvůr odsoudil izraelskou zeď   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
25. 6. 2004 Premiér Špidla ignoroval palestinského ministra zahraničí Radmila  Zemanová - Kopecká
22. 6. 2004 Očima židovského vojáka   
22. 6. 2004 Mučení iráckých vězňů americkými vojáky má inspiraci z Izraele   
7. 6. 2004 Ščaranskij: odpoutání je iluze Pavel  Mareš

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 7. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 19. - 24. července 2004   
22. 7. 2004 USA: Spiklenecké teorie a atmosféra strachu   
21. 7. 2004 Kdo přiměje český tisk, aby se omluvil za lži publikované před válkou?   
20. 7. 2004 Iráčtí teroristé vypsali odměnu 200 tisíc jordánských dinárů na hlavu iráckého ministerského předsedy Miloš  Kaláb
18. 7. 2004 Americký útok na dům ve Falludži "usmrtil 11 lidí"   
16. 7. 2004 Opusťte bojiště! Michel  Chossudovsky
16. 7. 2004 Americké hospodaření v Iráku   
16. 7. 2004 Válka, ropa a demokracie Mojmír  Babáček
14. 7. 2004 Ve výzvědných informacích o Iráku byly "vážné chyby"   
14. 7. 2004 Britské výzvědné informace o Iráku: "Pochybné a s vážnými nedostatky"   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
22. 7. 2004 Rozdíl mezi psem domácím, hlídacím, vlkem stepním a hyenou skvrnitou Štěpán  Kotrba
20. 7. 2004 BBC by neměla být financována jen z koncesionářských poplatků   
14. 7. 2004 Proč novináři pomáhají vládám lhát občanům?   
12. 7. 2004 Úloha médií v demokracii   
12. 7. 2004 Pohřešuje se veřejnoprávní televize Bohumil  Kartous
7. 7. 2004 Jak je to s hodnotami Zdeněk  Bárta
5. 7. 2004 BBC pod palbou kritiky už zlikvidovala některé své servery   
30. 6. 2004 BBC chce zpřístupnit na internetu svůj televizní archiv   
25. 6. 2004 Parlamentu se podařilo odsoudit ČT natrvalo do role druhořadého hráče Jan  Prokeš

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2004 Jak britské univerzity začínají "prodávat" slabým studentům univerzitní tituly   
2. 8. 2004 Státní maturita z matematiky: Prostě jen špatný nápad Jakub  Malinovský
14. 7. 2004 Vzdělání jako nástroj individuálního prospěchu? Bohumil  Kartous
2. 7. 2004 Poslankyně ČSSD nařídila pedagogům domácí vězení   
1. 7. 2004 Svoboda a zodpovědnost jsou dvě strany téže mince Petr  Plaňanský
30. 6. 2004 Komunisté proti rodině aneb výuka doma Josef  Vít
21. 6. 2004 Jste dyslektik a bydlíte v Kroměříži? Na středoškolské studium zapomeňte Bohumil  Kartous
21. 6. 2004 Ostuda pro město Kroměříž? Ondřej  Hausenblas
21. 6. 2004 Dyslektikové v britských školách: Zákon jim zaručuje rovné postavení   
21. 6. 2004 Pozor na zavádění školného na českých univerzitách! Jan  Sýkora

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
29. 7. 2004 Irena Dousková: "Humor je způsob obrany proti agresivitě světa" Jan  Čulík
28. 7. 2004 Irena Dousková, dětství a normalizační komunismus Jan  Čulík
21. 7. 2004 Šťastný život a správná metodologie vědy Stanislav  Heczko
1. 7. 2004 Proč nejsem komunistou   
24. 6. 2004 Svět, který se zřekl šamanů a bláznů Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
17. 6. 2004 Zaniklo nakladatelství Catbird Press Jan  Čulík
9. 6. 2004 V pozoru Antonín Jaroslav Liehm
8. 6. 2004 Blízká setkání Emil  Hakl
8. 6. 2004 Emil Hakl: Autentické svědectví o světě Jan  Čulík