23. 11. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 11. 2004

Jak byl Timothy Garton Ash v Bílém domě svědkem Bushovy "inteligence"

"Seděl jsem ve své kanceláři v Oxfordu, když tu zvoní telefon a někdo říká: 'Tady je Bílý dům, mohl byste přijet a vysvětlit prezidentu Bushovi Evropu, no, příští čtvrtek ve 13.45?'Tak jsem odpověděl: 'No, mám už na tu dobu zařízený oběd, ale jestliže ho budu moci přesunout...'"

Timothy Garton Ash (49) je oxfordský historik konzervativního přesvědčení, který se stal pro mnoho Anglosasů (poněkud) samozvaným interpretem střední a východní Evropy.

Sloupek
Radovan Geist

Ľudia sa radi obzerajú späť pri "okrúhlych výročiach". Z nejakého dôvodu je "jeden rok", "desaťročie", "pätnásť rokov" vhodnejším časom na spätné hodnotenie než dvestoštyridsaťsedem dní, sedem rokov a tri mesiace... "Obsesia z okrúhlych čísel" nie je vôbec náhodná. Ľudská myseľ má rada okrúhle, uhladené, jednoduché a čierno-biele kategórie. Myslí sa v nich ľahšie než v tých nesúrodých, čiernych-i-bielych, nejasných. Ľahšie a rýchlejšie.

S touto človeku vlastnou optikou sa snažíme zatriediť aj udalosti 17. novembra 1989. Vtedy sme nemohli cestovať, teraz môžeme. Alebo naopak. Vtedy sme si mohli byť istí svojou budúcnosťou (zamestnaním...), teraz nemôžeme. Vtedy sme mohli... Minulosť sa do reality nepremieta ako objektívne daný súbor faktov, ale ako subjektívna interpretácia skutočností, ktoré sa stali, mohli stať, mali stať či stať nemali. Každý si vytvára subjektívny obraz minulosti, aby vysvetlil, ospravedlnil svoju prítomnosť. Víťazi v nej chcú vidieť vysvetlenie vlastného úspechu a ospravedlnenie toho, že teraz užívajú jeho plody. Pre porazených je anestetikom zakrývajúcim trpkosť prehry. Pokiaľ takáto subjektívna interpretácia prebieha na individuálnej úrovni, všetko je v poriadku. Je len jednou z mnohých stratégií prežitia. Problém však nastane, keď sa z jednej z týchto interpretácií stáva jediná spoločensky prístupná. Nebude prekvapením, ak je to práve interpretácia víťazov.

Každý režim má nutkanie vytvárať si oficiálnu históriu dejín, ktorou podporuje vlastnú legitimitu, čím sa dostáva nebezpečne blízko ku konfliktu s ľudskou slobodou. Jednota vzývaná v mene "triedy", "národa" či "demokracie" je vždy naivná a nebezpečná (a v poslednom prípade aj vnútorne rozporná). Zatiaľ čo má každý jednotlivec (viac či menej realite sa približujúcu) interpretáciu skutočnosti, a má na ňu dôvody a právo, spoločnosť si také nároky robiť nemá. Inak sa dostáva do konfliktu so svojou vlastnou časťou, nedokáže jej "iné videnie" pochopiť a odmieta sa ním zaoberať (ako s niečím spiatočníckym, škodlivým...).

Preto neverím tvrdeniam, že 17. november bol historickým prelomom, "po ktorom" bolo všetko iné ako "pred ním". Z prieskumov verejnej mienky, ktoré sa 17. novembra pravidelne objavujú ("Žilo sa vám lepšie predtým, alebo teraz?") sa dá s istotou vyčítať len jeden úplne neexaktný fakt -- pre väčšinu ľudí sa niektoré veci zlepšili, iné zmenili k horšiemu. Že žiaden režim nie je automatickou zárukou šťastnejšieho života. Inak skoro nič. Mnohí ľudia sú radi, keď môžu slobodne voliť, ale boli by radšej, keby si mohli aj skutočne vybrať. Sú radi, keď nevládne strana, ale boli by radšej, keby nevládli strany, skupiny a skupinky. Sú radi, že môžu cestovať kdekoľvek do zahraničia, ale boli by radšej, keby si to mohli dovoliť. Existuje rozdiel medzi "mať" a "mať možnosť". To nie je okrúhle, jednoznačné konštatovanie, no taká nie je žiadna neindividuálna skutočnosť.

Zveřejněno se souhlasem týdeníku SLOVO

23. 11. 2004

Kameraman Kevin Sites se stal terčem obrovské kontroverze, když natočil, jak jeden americký voják zastřelil raněného iráckého povstalce namísto toho, aby zjistil za pomoci kolegů, kteří by ho kryli, zda je ozbrojen či neozbrojen.

Informace o tom v BL ZDE a ZDE

Voják nevěděl, že kameraman natáčí. Sites se stal ve Spojených státech ostrým terčem útoků, že "napomáhá levici". Včera zveřejnil na internetu pozoruhodný, přesný popis, jak se odehrála scéna, která vyvrcholila zabitím raněného povstalce. Je v angličtině ZDE, v úterý tento otevřený dopis také převzal v plném znění deník Guardian, ZDE. Český překlad přineseme zítra.

23. 11. 2004

"Umění satiry je v této zemi něčím novým," zdůrazňuje Džalal Kamil, čelný irácký herec a režisér, "a potenciál je obrovský. Poprvé můžeme pracovat beze strachu z cenzorů." Hovořil dál o tomto velkém potenciálu, o velkém dramatu, které je možno v těchto dnech nalézt v Iráku kdekoliv. Pak, když odcházel, obrátil se a řekl: "Zkušenost mě však poučila, že si nesmíme dělat v televizi legraci z Američanů ani kritizovat okupaci."

Za Saddáma Husajna byli iráčtí umělci nuceni vyrábět díla, která glorifikovala iráckého diktátora. V současnosti mají víc svobody - a většinou chtějí zobrazovat násilí kolem sebe.

23. 11. 2004

Německé křesťanské strany požadují legalizaci mučení

Člověk by si myslel,že v tak zásadní otázce mají civilizovaní lidé v právních státech a v 21.století už konečně jasno. Vážené dámy a pánové, nemají!

V neděli probíhala na německém kanálu ARD (pořad "Presseclub" a večer v pořadu "Sabine Christiansen") zajímavá diskuse o asi největším policejním skandálu poválečného Německa.

23. 11. 2004

Až bude někdo rozebírat příčiny debaklu sociální demokracie v senátních a krajských volbách , neměl by zapomenout na jejich předvolební kampaň. Tato kampaň bývala spojována s adjektivy drahá, stupidní (bilboardy), agresivní (nemocnice). Nicméně, a to je důležitější, byla vidět. V tomhle směru odvedli reklamní agenti sociálnědemokratické značky dobrou práci. Potíž je, že propagovali jiné zboží, než jaké bylo momentálně na prodej.

22. 11. 2004
"Ozvalo se malé křupnutí v noze," řekl mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí...

Václav Havel, který je na návštěvě Tchaj-wanu, prý uklouzl v hotelu a zranil si nohu. Bývalý český prezident podle AP s odvoláním na tchajwanské zdroje proto ruší další plánovanou cestu do Thajska a Indonésie a ve středu se vrátí do vlasti. Jeho tajemník Jakub Hladík však informace o zrušení zbytku cesty nepotvrdil a tlumil zprávy i o údajném zranění. Podle Hladíka pokračuje návštěva podle plánu a informace o zrušení cesty do Thajska a Indonésie označil tajemník Václava Havla zatím za spekulace.

Bohuslav Sobotka, ministr financí
22. 11. 2004

ANALÝZA pragmatismu ČSSD a trestuhodné neznalosti

Poučnou sondu do sladkých slov socální demokracie o všeobímající "upřímnosti" předvedla svým nedělním rozhovorem s ministrem financí Sobotkou parlamentní zpravodajka serveru Česká média Irena Ryšánková. Věcnými, emocionálně neutrálními dotazy, na které dostávala zmatené odpovědi páně ministra, docílila, že si o kvalitě řízení resortu i politice ČSSD učiní názor nepředpojatě každý čtenář sám. Čtenář si udělá obrázek o kvalifikaci ministra hlavně za situace, kdy rozpočtová agenda bude hlavní náplní novin až do vánoc. Volič či člen sociální demokracie si udělá obrázek o tom, koho volil a jestli to byla správná volba. Redaktorka ministra neškolila, dala mu naprosto exaktně a věcně vymezený prostor k vyjádření. Jak jej ministr využil, bylo jen a pouze na něm. Rozeberme si proto odpovědi ministra trochu blíže. Stojí to za to.

Michael Marčák: Ach, ty nechutné zákulisní boje...
22. 11. 2004

21. 11. 2004

Levice je mrtvá a už se nevzkřísí, argumentoval v sobotním Guardianu Martin Jacques, bývalý šéfredaktor časopisu Marxism Today, který v současnosti působí na London School of Economics.

Pohled na labouristického premiéra, který se stal lokajem, mluvčím, spojencem a přítelem jednoho z nejpravicovějších prezidentů Spojených států za posledního půlstoletí je neuvěřitelný - před pěti lety by to bylo nemožné. Britský premiér Harold Wilson má velkou zásluhu na tom, že odolal americkému nátlaku a ani na vrcholu studené války, kdy Západ byl Západem a nepřítel byl zjevný, nevyslal britská vojska do Vietnamu. Blair udržuje krok se Spojenými státy v době, kdy se americká zahraniční politika stala zcela unilateralistickou a dochází přitom k rozkladu Západu, jak jsme ho znali. Je bizarní, že v Labouristické straně proti tomu nikdo neprotestuje.

23. 11. 2004

Britský ministr školství Charles Clarke ostře zaútočil na prince Charlese za jeho údajně "zastaralé" a "arogantní" názory na školství.

Clarke se vyjádřil k názorům, které princ Charles vyjádřil v cirkuláři pro pracovníky své domácnosti, v němž si stěžoval na "lidi, kteří si myslí, že mohou dělat věci, na které vůbec nestačí, protože prošli vzdělávacím systémem 'soustředěným na dítě, který nepřipouští, že by někdo něco někdy neuměl.'"

23. 11. 2004

Britský supermarket s elektronickým zbožím Dixons oznámil tento týden, že přestává prodávat videorekordery a bude nadále prodávat jen přehrávače DVD, některé z nichž se prodávají za pouhých 1200 Kč. Podle firmy Dixons prý klesá prodej videorekorderů od poloviny devadesátých let a v současnosti se prodává čtyřicetkrát více přehrávačů DVD. Firma Dixon plánuje, že veškerou dosavadní zásobu videorekorderů prodá do Vánoc a nové už neobjedná.

23. 11. 2004

Bohuslav Blažek

*18.10.1942 Praha

|20.11.2004 Praha

Bohuslav Blažek byl publicistou, filmovým dramaturgem a režisérem, metodologem, prognostikem, myčem výloh, konzultantem a spoluautorem architektů a urbanistů, rozhlasovým a televizním moderátorem, autorem nebo spoluautorem mnoha komunikačních her a necelé dvacítky knih.

Nepokoje v Kyjevě při vyhlášení těsné porážky prozápadního kandidáta Juščenka
22. 11. 2004

Opozice vyzývá k nepokojům

Poslední výsledky sčítání hlasů druhého kola voleb z 21.11. 2004 praví, že pro stávajícího premiéra Viktora F. Janukovyče se vyslovilo 14 942 478 voličů, čili 49,42%, pro opozičního kandidáta Viktora A. Juščenka pak 14 120 791 voličů, čili 46,70%. Tento výsledek je po sečtení 99,38% odevzdaných hlasů dnes v 14:18 ukrajinského času. Opozice si stěžuje, že prý byly volby zmanipulovány. "Oznamujeme vytvoření celoukrajinského hnutí odporu na podporu čestných voleb," prohlásil poražený kandidát Juščenko. Podle některých zdrojů se demonstrace v centru Kyjeva na podporu Juščenka účastní 50 000 lidí. K všeobecné občanské neposlušnosti vyzvala poslankyně a Juščenkova blízká spolupracovnice Julija Tymošenková. "Zastavte práci, vyučování. Vyjděte do ulic, postavte všude stany," nabádala účastníky protestní akce. "Vím, že vítězství bude naše. Juščenko je náš prezident. Svobodu nelze zardousit."

Volby na Ukrajině online ZDE

23. 11. 2004

Desetitisíce Ukrajinců vyšly do ulic ukrajinských měst a protestují proti výsledkům všeobecných voleb, které považují za zfalšované. Šéf opozice Viktor Juščenko vyzval své stoupence, aby zahájili kampaň občanské neposlušnosti. Města Kiev a Lvov odmítla uznat oficiálně vyhlášené vítězství premiéra Viktora Janukovyče.

Rusko výsledky voleb přijalo, avšak americký pozorovatel poukázal na "systematické a rozsáhlé" podvádění a Evropská unie požaduje, aby Ukrajina výsledky nedělních voleb začala prověřovat.

Usáma bin Ládin
22. 11. 2004

MÉDIA A MANIPULACE

Militanti jsou přesvědčeni, že provádějí poslední, zoufalou obranu proti agresivnímu, válkychtivému Západu, který se nikdy nevzdal projektu křížových výprav a chce okupovat a zotročit islámské země. Tato invaze je hmotná - jako v Iráku - i kulturní.

Nástrojem této invaze je během posledních deseti let elektronický obraz. Skoro všechny domácnosti na Blízkém východě mají televizi. S moderní satelitní technologií to znamená, že západní televize - MTV, pornografie, italská talk shows, BBC, fotbal - pronikla do nejintimnějšího domácího prostoru v tradičních domácnostech na Blízkém východě. Dříve byla interakce mezi Východem a Západem hladší. Uskutečňovala se prostřednictvím obchodníků, překládaly se knihy, přijímala se užitečná technologie a pozměňovala se tak, aby odpovídala místním zvykům. I koloniální správa si dávala pozor, aby nepronikala do soukromé sféry. Takže moderní televize je bezprecedentní invazí do místního, islámského a soukromého prostoru.

Videozáznamy poprav využily naší, západní technologie, nástroje západní invaze do islámského prostoru, a obrátily ji proti nám - přesně tak, jako moderní komerční letadla, která jsou symbolem současné doby, byla použita dne 11. září 2001 proti New Yorku. A nám se to nelíbí. Videozáznamy poprav otřásají hodnotami naší kultury tak, jak západní televize otřásá hodnotami společností islámských.

Teroristé se stali filmovými režiséry a videokamera je jejich nejmocnější zbraň. Jason Burke, autor knihy Al-Qaeda: The True Story of Radical Islam (Al Kajda: Skutečný příběh radikálního islámu), jeden z čelných světových expertů na terorismus, poukázal v týdeníku Observer na to, že využívání filmu, videa a médií má mezi teroristy dlouhou tradici.

22. 11. 2004
Fortiter in re, sauviter in modo
Tvrdě za cílem, mírně ve způsobech

Stav etiky je výrazem kvality, a tím i konkurenceschopnosti společnosti.

Etiku je možno chápat jako teorii nebo ji z nedostatku odpovídajícího vzdělání pokládat za kombinaci slušného chování s pocitem zodpovědnosti za svoje počínání. Takto, zřejmě zjednodušeně, definovanou etiku bych chtěl ve svém příspěvku použít jako pozadí pro zamyšlení nad některými aspekty stavu české společnosti. Pokud to kontext dovolí, pokusím se o srovnání se situací v Německu.

Michael Marčák: Tak co, matko, jak v těch volbách dopadla ta naše stará dobrá sociální demokracie?
22. 11. 2004

22. 11. 2004

Neomalené praktiky podsvětí a jeho kompliců z řad advokátů

Organizovaný zločin v Plzni se ničeho neleká. Využívá k likvidaci nepohodlných podnikatelů vlivu známých advokátů. Úspěšná plzeňská právnička Alena Kasalová a její kolega Jiří Honzík byli usvědčeni z křivých výpovědí na policii a před soudem. Občanské sdružení Občané za svá práva v Plzni dokonce tvrdí, že Kasalová má velmi dobré známosti v okruhu plzeňské justice, což jí zaručuje beztrestnost.

Již dva roky se soudí podnikatel ruského původu Vladimir Maksimov (naposledy u krajského soudu v Plzni) o zdánlivě bezvýznamnou věc.

22. 11. 2004

"Nejsem kritický. Jsem stoprocentně proti. To bychom si měli vyjasnit," řekl český prezident o Evropské ústavní smlouvě v Berlíně.

Druhá polovina listopadu v Berlíně byla hojná na návštěvy českých státníků. Nestává se často, aby během dvou dnů metropoli na Sprévě navštívili dva nejvyšší čeští státníci: prezident a předseda vlády ČR. Zatímco Stanislav Gross navázal na kancléřův říjnový pobyt v Praze, tak Václav Klaus se účastnil a přednášel na konferenci "Evropské fórum Berlín".

22. 11. 2004

Brazilská federální policie právě poskytla k dispozici listu Folha de Sao Paulo 85 dokumentů, které napsal nacistický "lékař" Josef Mengele, který strávil posledních 19 let svého života v Brazílii. V době, kdyby byly tyto dokumenty nalezeny, vyslala americká vláda odborníky a vzorky Mengelova rukopisu, získané po ukončení druhé světové války.

Tyto dokumenty nejsou novým objevem. Avšak Američané žádali brazilskou vládu, aby je držela v tajnosti. Toto rozhodnutí bylo nyní změněno.

22. 11. 2004

Podle dostupných informací zkazil nedávno zemřelý filosof Jacques Derrida svou metodou dekonstrukce život několika českým filosofům. "Dekonstrukce je metoda práce, která hledá v jakémkoliv textu různé roviny, přičemž se zaměřuje spíše na marginálie," řekl redakci týdeníku Saturace sociolog a velký odpůrce postmodernismu prof. Milan Petroušek. A pokračuje: "Velkým nebezpečím této až příliš populární metody je, že dekonstruktivně postižený člověk ji začne aplikovat na všechno kolem sebe. Nejdříve dekonstruuje text, poté mysl, přejde k popření celé reality a nakonec ji aplikuje i na samotné mezilidské vztahy."

23. 11. 2004

Vládní sociální demokraté slaví už dvatisícešestsetčtyřicetpět dní ve Strakově akademii. Strávili je podbízením se všem dostupným skupinám voličů mimo dělníků, učitelů, lékařů, inženýrů, strojvůdců, prodavačů, podnikatelů, živnostníků, finančníků, bankéřů, vědců, televizních hlasatelů, počítačových odborníků, programátorů, tesařů a řemeslníků, burzovních makléřů a několika dalších, vesměs marginálních skupin. "Podbízení skutečně bylo naší politikou," potvrdil redakci týdeníku Saturace nejmenovaný zdroj z útrob Lidového domu. "Úředníci našli v rozpočtu několik zakopaných miliard z dob hospodaření vlád ODS a my jsme se je rozhodli rozdat lidem", pokračuje náš nízce postavený zdroj.

Jak se však ukázalo v nedávných krajských a senátních volbách, ani ztracené a znovunalezené miliardy nepomohly ČSSD k výraznějšímu politickému úspěchu.

22. 11. 2004

Úřad průmyslového vlastnictví organizuje na svých internetových stránkách fórum, ve kterém se ptá veřejnosti na názory k právní úpravě týkající se patentů. Konzultace se zřejmě týká patentových práv obecně, nikoliv pouze patentovatelnosti software a s tím související právní úpravy. Nicméně i to sem spadá.

22. 11. 2004

Vysoké Tatry zažili storočnú katastrofu

tasr, sita - Víchrica, ktorá sa v piatok prehnala Slovenskom, dosiahla v náraze na Chopku 173 km/h, informoval o tom vedúci meteorologickej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu na popradskom letisku. Na Lomnickom štíte namerali rýchlosť 165,6 km/h. Mimo kopcov namerali meteorológovia najvyššiu rýchlosť vetra v nárazoch v Telgárte - 140,4 km/h. V nížinatých oblastiach fúkal vietor najrýchlejšie v Nitre - 122,4 km/h.

Foto SME - Ján Krošlák
22. 11. 2004
katastrofa v oblasti Dolného Smokovca

Katastrofálna víkendová víchrica, čo do následkov pre SR porovnateľná jedine s českými povodňami, zanechala za sebou komplikácie v prírode, ekonomike aj politike. Desaťročia zanedbávané investície do pôdohospodárstva sa odkryli v celej nahote. Na program dňa na neľúbosť viacerých ľudí v zákulisí, prídu určite aj ďalšie vetrom odkryté témy. To najhoršie je ale ešte len pred nami.

Najprv si stručne zhrňme následky búrlivého počasia. Z celkovo 46 tisíc hektárov Tatranského národného parku (TANAP) bolo úplne zničených 12 tisíc a rovnaká plocha poškodená.

Michael Marčák: Špatná zpráva z Tater, pane předsedo, žádný strom neroste do nebe.
22. 11. 2004

23. 11. 2004

Po celé Británii probíhá tento týden Islam Awareness Week, týden povědomí o islámu, v jehož rámci otevírají islámské instituce v Británii své dveře nemuslimům "v atmosféře porozumění a přátelství", jak se píše na stránkách organizátorů.

"Týden povědomí o islámu" je pokusem poskytnout lidem ze Západu příležitost vstoupit do interakce s muslimy a dovědět se o islámu přímo od samotných muslimů," píše dr. Nadeem Maliková, spoluorganizátorka tohoto týdne, a pokračuje: "Bohatá kultura islámu se otevírá nemuslimům a zve je, aby přišli do mešit, setkali se s muslimy v jejich domovech a ptali se na islám. Budou se konat semináře, přednášky, výstavy a dny otevřených dveří v mešitách. 'Islám'doslova znamená 'mír'a také 'podvolení se Bohu'- takže hlavní zvěstí islámu je podpora míru a dobré vůle vůči všem lidem, ať jsou či nejsou muslimy.

Podrobnosti v angličtině ZDE.

23. 11. 2004

Tiskovou konferencí začal program "Ženu ani květinou... aneb týden proti násilí na ženách", který společně připravilo pět brněnských neziskových organizací zabývajících se ženskými právy, násilím na ženách a zvláště domácím násilím -- NESEHNUTÍ Brno, Liga lidských práv -- program Poradna pro ženy v tísni, o. s. Magdalenium, Gender centrum FSS MU v Brně a Amnesty International Brno. Program tvoří soubor akcí pro širokou veřejnost, které organizačně podpořily též Magistrát města Brna, Knihovna Jiřího Mahena a Jazzová kavárna PodObrazy.

Josef Lux
22. 11. 2004

čili napřed myslet, potom skočit

Pokora toho, kdo je přesvědčen o své pravdě,
ale připouští zároveň, že je to pravda nedokonalá,
je branou k otevřenosti vůči jiným názorům.
Takový postoj umožňuje dialog a spolupráci.
Josef Lux

Od jeho smrti, právě před pěti léty, si Josefa Luxe pamatujeme hlavně jako ministra zemědělství, místopředsedu vlády a předsedu strany. Neměli bychom při tom zapomenout, jak připravil půdu k tomu, abychom se dostali z praxe nekoordinovaného, nekoncepčního a někdy zmateného rozhodování o zásadních společenských otázkách. Nejvíce z našich politiků podporoval zlepšení procesu, který se ve světě pod názvem policymaking považuje za základní úkol každé vlády a jejích centrálních orgánů, ale který u nás v tu dobu často zapadal do improvizovaných zdánlivých řešení.

22. 11. 2004

Pod tímto titulkem uveřejnil ve svém posledním čísle rakouský dvouměsíčník Kritisches Christentum (Kritické křesťanství č. 280/281, září/říjen 2004) článek Thomase Hennefelda o 24. valném shromáždění Světového svazu reformovaných církví, které se konalo v Akkře (Ghana) od 30. 7. do 13. 8. 2004. Delegáti reformovaných církví z více než 200 církví ze 100 států se shodli na dokumentu, který nazvali Smlouvou pro hospodářskou a ekologickou spravedlnost.

22. 11. 2004

DISKUSE O POLITICE ČSSD

trvající polemika s textem Vladimíra Špidly "Sociální demokracie na prahu nové civilizační etapy"

Krize v ČSSD je krizí programovou. Tato kize zasahuje všechny sociální demokracie působící v zemích s obdobnými podmínkami (typickým příkladem je německá sociální demokracie, ale i polská, maďarská...). Největší bariérou ČSSD v jednáních o sestavení vlády jsou její vnitřní bariéry dané tím, že se příliš přeměnila v úřednickou stranu (pokud se týká vrstvy, na kterou se její politika orientuje), i tím, že v celém svém spektru podléhá předsudkům a iluzím, kterých se drží zuby nehty.

21. 11. 2004

Virtuální bohoslužba pro ty, jejichž porážku zavinilo programové cizoložství

Čtení : Jan 8,2-11

Ježíš sedí hned za úsvitu v chrámu, kolem něj mnoho lidí. Přišli za ním ze svých domovů, aby ho poslouchali. A toho dne se stali tichými svědky zvláštního příběhu. Do chrámu vejdou muži, zákoníci a farizeové a vedou s sebou ženu. Přistihli ji při cizoložství. Postaví ji doprostřed chrámu, všem lidem na oči a říkají Ježíšovi, co se stalo: provinila se cizoložstvím. Mojžíšův zákon přikazuje takové usmrtit kamenováním.

Jásir Arafat
22. 11. 2004
Radovan Geist

Minulý týždeň zomrel v Paríži vo veku 75 rokov palestínsky líder Jásir Arafat. Tento prostý fakt smrti jedného starého muža nesie v sebe veľmi veľa významov pre ľudí v Palestíne, na Blízkom Východe i v celom arabskom svete. Vo svojej kontroverznosti sa stal symbolom ambície Palestínčanov vytvoriť si vlastný štát a súčasne prostriedkov (rovnako kontroverzných), ktoré sa pre tento cieľ rozhodli použiť. Niektoré komentáre po Arafatovej smrti sa priblížili k skutočnosti, keď ho nazvali aj symbolom doby, ktorá už mala dávno prejsť -- obdobia boja za samostatnosť bývalých kolónií.

22. 11. 2004

November na Dvojke STV

To množstvo dokumentov, ktoré sa pri príležitosti 15.výročia novembrových udalostí vynorilo z archívov, by mohlo súčasný televízny manažment STV priviesť k sebareflexii: keby v tom čase boli šéfovia, redaktori, režiséri a kameramani božekali, ako im chýba sloboda a materiálne prostriedky na prácu, nemala by dnes STV k Novembru čo vysielať. Deti, ktoré onoho času naháňali loptu, a dnes vstupujú do života ako dospelí, by sa o minulosti z najmasovejšieho média nič nedozvedeli.

22. 11. 2004
z angličtiny preložil a upravil Radovan Geist

V procese európskej integrácie majú svoju pevnú úlohu politické strany -- nielen strany fungujúce na národnej úrovni, ale aj ich konglomeráty existujúce na úrovni Európskej únie. Je však realistické hovoriť o existencii európskych politických strán? Alebo je správny názor skeptikov, že bez "európskeho ľudu" nemá pojem "európska strana" zmysel?

Európske politické štruktúry -- viac alebo menej pevné -- majú v súčasnosti vytvorené všetky hlavné ideologické prúdy. Otázka však stojí, akú úlohu tieto politické štruktúry plnia (majú plniť) a aký je (má byť) ich vzťah k stranám v jednotlivých krajinách a občanom.

Alexandr Dubček
22. 11. 2004

1968

Jan Pauer: Praha 1968. Vpád Varšavské smlouvy. Pozadí - Plánování - Provedení. z německého originálu "Prag 1968. Der Einmarsch des Warschauer Paktes. Hintergründe - Planung - Durchfürung" přeložili Milada Kouřimská a Milan Kouřimský , 360 stran, Argo, Praha 2004, 80-7203-558-4

Hoci od Pražskej jari -- pod týmto názvom vošiel do dejín demokratizačný proces v Československu v roku 1968 -- uplynulo už 36 rokov, spory pri jej hodnotení pokračujú dodnes. Najmä po páde komunistického režimu nastala diferenciácia názorov. Bola Pražská jar pokusom o spoločenskú reformu, alebo išlo iba o frakčné boje komunistov? Akú úlohu zohral A. Dubček, symbol obrodného procesu? Bolo možné vyhnúť sa intervencii? Nezaplatili sme príliš vysokú daň za niekoľko mesiacov slobodnejšieho života, keď normalizácia trvala 20 rokov?

To je iba torzo otázok, s ktorými sa môžeme stretnúť nielen v odborných kruhoch, ale aj v širšej verejnosti.

19. 11. 2004

Americký televizní kazatel Pat Robertson vyhrožuje, že zmobilizuje miliony svých křesťanských diváků a deliberalizuje americké soudnictví.

Každodenní "evangelické televizní zpravodajství" Pata Robertsona, známé pod názvem The 700 Club získalo po nynějším vítězství George Bushe v amerických volbách celostátní vliv. Vysílání přestalo být považováno za výraz názorů potrhlé křesťanské ultrapravice. Nejen, že se stalo součástí amerických mainstreamových médií, ale v mnoha ohledech americká mainstreamová média toto vysílání nahradilo. Nyní, chcete-li poznat skutečný tep Ameriky, musíte si naladit v televizi Robertsonové evangelické "zpravodajství", píše v deníku Guardian Philip James.

20. 11. 2004

POLEMIKA

Sice také naprosto nechápu, jaký vztah má Kurt Gödel k vyrovnávání se s minulostí, ale musím upozornit na nepřesnosti v reakci Jiřího Drašnara na článek Ladislava Žáka, píše Ondřej Zajíček.

22. 11. 2004

Evropská Unie pozmění způsob jednání s kubánským disentem, aby se jí podařilo rozvíjet dialog i Castrovou vládou. Představitelé EU potvrdili, že se stále bude jednat s kubánskými disidenty, ale tak, aby jim zůstala otevřená cesta ke Castrově vládě.

Po nástupu nové, socialistické vlády ve Španělsku letos v březnu, Madrid prosazoval revizi evropské politiky vůči Kubě. Jak upozorňuje EU Observer, někteří komentátoři uvádí, že EU se snaží připravit pocastrovské Kubě "hladké přistání".

22. 11. 2004

Navštívil jsem a ne nakrátko většinu zemí v oblasti Karibiku a Střední Ameriky, píše Petr Wagner. Proto se zájmem vždy sledují diskusi o Kubě a lidských právech. Protože jsem již začal trochu pochybovat o svém zdravém rozumu a zkušenostech, otevřel jsem znovu tu malou brožurku obsahující Všeobecnou deklaraci lidských práv a práv dítěte. Mluví o mnoha věcech, ale pro tuto oblast asi nejbolestivější jsou práva sociální, na vzdělání, zdravotní péči. Na jídlo a pitnou vodu. Nemyslím že hlavním problémem na Dominikáne je svoboda projevu, nebo ve Slumech Kingstonu Jamaiky nemožnost cestovat.... Že prodávání dětských tělíček zastavily tzv. svobodné volby......

To není obhajoba, jenom prosba: procestujte tu oblast a pak mluvte o diktátorovi na Kubě a není vyloučeno, že podobně jako E.E. Kisch o Číně prostě budete mlčet..

Ingrid Bétancourt - bývalá kandidátka na prezidentský úřad v  Kolumbii, foto AP
22. 11. 2004

Ingrid Bétancourt je bývalá kandidátka na prezidentský úřad v jihoamerické Kolumbii. Během své volební kampaně byla unesena 23.února 2002 marxistickou skupinou FARC - Fuerzas Armadas Revolucionarias de Columbia - Ozbrojená revoluční armáda Kolumbie. V pátek uběhlo od únosu právě tisíc dní. Bývalá senátorka je známá zejména díky svému boji proti korupci a snahou zajistit dlouhodobý mír v občanskou válkou zmítané zemi. Spolu s ní byla unesena i její kamarádka a ředitelka předvolební kampaně Clara Rojas.

22. 11. 2004

Iraq is a breadbasket of the Middle East and the genetic origin of wheat. Is the US putting legislation in place in Iraq in preparation for commercialising GM wheat there in order to get a foothold in Asia? You bet it is.

Irák je obilnicí Blízkého východu a původním genetickým domovem pšenice. Snaží se USA v Iráku uzákonit komercionalizaci geneticky modifikované pšenice, aby získaly základu vliv v Asii? Vsaďte se, že ano.

Nová zpráva organizací GRAIN a Focus on the Global South zjišťuje, že v Iráku připravují Spojené státy nový zákon, který zakazuje rolníkům ponechávat si osivo z vlastní úrody a tím přihrává trh s osivem do rukou nadnárodních korporací. To je podle autorů zprávy katastrofální zpráva pro irácké zemědělce, pro biologickou rozmanitost i pro potravinovou bezpečnost země.

22. 11. 2004

Netvor Jásir Arafat:

Jásir Arafat zemřel ve věku 75 let, na lůžku obklopeném svými blízkými. Opustil tento svět pokojně, na rozdíl od tisíců obětí, které poslal do hrobu předčasně, napsal Jeff Jacoby v článku na internetových stránkách The Jewish World (Židovský svět), který také zveřejnil list Boston Globe; do češtiny přeložil Pavel Mareš.

1. 11. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Irák: Umění pod palbou   
22. 11. 2004 Jak daleko může právník s drzostí dojít Robert  Kvacskai
22. 11. 2004 Josef Lux Přemysl Mýša Pergler
22. 11. 2004 Dekonstruktivismus: Veškeré citáty jsou čirou fikcí, mystifikací a satirou Petr  Svoboda
22. 11. 2004 Etika v České republice - pohled z Německa Josef  Hladik
22. 11. 2004 Teroristé jako filmoví režiséři   
22. 11. 2004 Deníky Josefa Mengeleho Fabiano  Golgo
22. 11. 2004 Ministr financí Sobotka neví, o čem mluví Štěpán  Kotrba
21. 11. 2004 Levice je mrtva   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Čo je to vlastne za odkaz pre budúce generácie ? Miloslava  Kodoňová
19. 11. 2004 Jak jsem se vyrovnal... Ladislav  Žák
19. 11. 2004 Jeden pohled zleva Jiří  Dolejš
19. 11. 2004 Naďalej polojasno Peter  Greguš
19. 11. 2004 15 let ekonomické transformace v České republice   
19. 11. 2004 Rozpaky nad rozostřenou spravedlností Petr  Blažek
18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba
17. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Volební kampaň sociální demokracie Pavel  Urban
22. 11. 2004 Klaus a Gross v Berlíně představili diametrálně různý pohled na EU Radek  Vogl
19. 11. 2004 Gross nemá právo si dnes stěžovat na Klause   
16. 11. 2004 Černý listopad pro českou levici Oskar  Krejčí
9. 11. 2004 Sociální demokracie nezaujala, agentury také ne Oskar  Krejčí
9. 11. 2004 ČSSD potřebuje pragmatismus Jan  Ambrož
7. 11. 2004 S upřímností leda pojdeš Bohumil  Kartous
7. 11. 2004 Vážený pane Grossi... Boris  Cvek
5. 11. 2004 Politika prázdných žvástů Radek  Batelka

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
27. 10. 2004 Události října 1918   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2004 Irák: Umění pod palbou   
23. 11. 2004 Jak to bylo, když jsem natočil, jak americký voják zastřelil raněného povstalce   
22. 11. 2004 A až se vzpamatují z krveprolévání........   
21. 11. 2004 Volby v Iráku se budou konat 30. ledna 2005   
20. 11. 2004 Násilí se rozšířilo po celém Iráku   
19. 11. 2004 Viděl jsem, jak Američané zastřelili pětičlennou rodinu   
19. 11. 2004 Červený kříž ostře odsoudil "naprosté pohrdání lidskostí" v Iráku   
17. 11. 2004 "Vojáci mají výcvik, aby zabíjeli raněné protivníky"   
16. 11. 2004 Americký voják, který zabil bezbranného raněného, byl suspendován   
14. 11. 2004 Civilní katastrofa ve městě Fallúdža   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2004 Michael Moore plánuje další film   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
19. 11. 2004 Ohlédnutí o rok a čtvrt zpět: BBC plnila svou veřejnoprávní roli výborně Jan  Čulík
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková
13. 10. 2004 Mé jednání s Aidanem Whitem a zpráva Mezinárodního svazu novinářů, kterou nikdo nechtěl Irena  Válová
13. 10. 2004 České televize se v prosinci 2000 nezmocnili žádní vzbouřenci Ivo  Mathé
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2004 Princ Charles uprostřed kontroverze ohledně kvality školství   
18. 11. 2004 Je vhodnější ústní forma zkoušení nebo písemné testy? Vladimír  Wagner
16. 11. 2004 Já ústnímu zkoušení naopak fandím Ignác  Pospíšil
16. 11. 2004 Školství politiky nezajímá Radek  Sárközi
16. 11. 2004 Kam kráčíš, česká techniko?   
15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek
15. 11. 2004 Na zkoušení trvají jen ti učitelé, kteří neumějí učit Jan  Čulík
5. 11. 2004 Postmoderní média pro děti jako zdroj alternativní historie Štefan  Švec
22. 10. 2004 Soutěž školních časopisů   
16. 10. 2004 Kancléř Oxfordské univerzity pohrozil privatizací   

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk