18. 11. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 11. 2004

čtvrtek 22.30:Irácká prozatímní vláda uvedla, že vyšle potraviny a lékařské týmy do města Fallúdža poté, co Červený kříž vyjádřil vážné znepokojení nad situací v tomto městě a požadoval nezávislé zhodnocení tamějších podmínek, kde dosud nejde elektřina a neteče voda.

Situace v městě Fallúdža je prý zoufalá, poté, co město po mnoho měsíců ovládali extremisté a poté, co pak Američané nejprve bombardovali to, co nazývají "povstaleckými postaveními" a pak do města provedli invazi.

Sloupek

"Revolucionářům" z Národní třídy musely mrznout úsměvy v tvářích. Namísto Václava Havla trávil večer v poloprázdné kavárně Slávii Václav Klaus se svou manželkou a několika dalšími hosty, obklopeni bodyguardy. "Než chlastat s Klausem, to jdeme domů," říká mladá žena svému partnerovi a odcházejí hned poté, co přišli. Vjezd na Národní třídu u Národního divadla hlídá policie. Jako tehdy. Namísto policejního kordonu na křižovatce u obchodního domu, kterému nikdo stále neřekne jinak než Máj, ale stojí pódium a "vyrábí" "revoluční" zábavu v režii bavičů z České televize. Namísto člověčenství a pocitu vzájemnosti musí dnes ale stačit grog a buřt na tácku.

Spíše než připomínku etosu patnáct let starých vzpomínek připomíná tato zábava festival politické písně Sokolov.

Jásejme, přežili jsme to. Přežili jsme... Před obchodním domem parkují - stejně jako tehdy - autobusy. Jenže tenkrát přivezly na Národní třídu policisty z pohotovostního pluku s nejasným zadáním, dnes televizní estrádu. Tenkrát uprostřed křižovatky stál policejní žigulík s tlampačem , dnes bouda televizní režie.

Pepu Nose střídá Čechomor a poté nějaká "legenda" britského punku, takže polovina z tisícovky lidí, které zvědavost nalákala do centra Prahy, odchází. Tleskají jen legendě protestsongu, která se zjeví jako dejavu ze záznamu na obří obrazovce. Písně Karla Kryla (nikoliv ten paskvil, reprodukovaný "vlastencem" Landou) dokáží leckoho ještě i dnes přivést k vzpomínkám i k zamyšlení nad lidskou poctivostí a autentičností života.

Z Národní odchází i bývalý student loutkářství, dnes senátor a nadšeně naivní "komunistobijce" Martin Mejstřík. Potkávám ho u Národního divadla, kterak v každé ruce vláčí za sebou jednoho nedospělého potomka a za ním kluše manželka. "Nazdar pane senátore," halasně zdravím bývalého spolužáka.

Odpovědí mi je zamumlání, rozpačitý úsměv a přidání do kroku. Holt jsem nestál na té správné straně... "To utíká, anebo už to nemohl vydržet?", podivím se. "Ne, už své děti demonstrovat naučil..." Pak dostanu zprávu, kterak juniorsenátor málem sám sebe rozplakal u pomníčku v podloubí, posetém rozžatými svíčkami.

Televize byla u toho. Bývalí kolegové kroutí trochu rozpačitě hlavou. "Uvěřil svému vlastnímu mýtu", hodnotíme později v kavárně úděl vydavatele studentského časopisu Kavárna AFFA, který byl tenkrát normální.

Jindy smířlivý Josef Brož nadává na hloupost Petra Pitharta, která zabránila uspořádání historické konference v prostorách Senátu. Konfrontujeme své názory na osoby vyznamenané novým prezidentem a jako ozvěna se vrací tehdejší vzpomínky. Na školy, pedagogy i stávkové výbory, na celou tu "šedou zónu" rozličných studentských aktivit. Na blbce i darebáky, na poctivce i romantické naivky. Na samet, který každý z nás vnímal jinak. Na přesvědčení, které někteří vyměnili a jiní ne.

Je půl druhé ráno, když odjíždíme noční tramvají. Na Národní třídě zase jezdí tramvaje a nikdo už nepozná, že zde proběhla jedna trapná připomínka patnáctého výročí předání moci z rukou jedněch do rukou druhých. Studenti onu moc totiž zanechali na dlažbě Národní třídy 17. listopadu 1989 večer. Zvedli ji jiní.

18. 11. 2004

Evropský parlament ve čtvrtek schválil novou Evropskou komisi Portugalce José Barrosa. Pro bylo z přítomných 680 poslanců 449, proti 149; 82 nehlasovalo. EK nastoupí do funkce v pondělí 22. listopadu. Nahradí odstupující tým Itala Romana Prodiho. Projevit nesouhlas se chystalo z českých zástupců v EP všech šest poslanců za KSČM a člen euroskeptické frakce Vladimír Železný.

18. 11. 2004

aneb pravdivý příběh jedné zrušené konference (díl III.)

Pokračování ze včerejšího dne, 17. listopadu 2004, v kterém se čtenář dozvěděl, že přicházejí první příznaky krize s blížícím se datem konání konference, na níž se měli setkat poprvé po 15 letech klíčoví aktéři konfliktu z listopadu 1989. Zatím ale nic podstatného, bude hůř.

Předchozí díly ZDE ZDE

17. 11. 2004

aneb pravdivý příběh jedné zrušené konference (díl II.)

Pokračování ze včerejšího dne, 16. listopadu 2004, v kterém jste se dozvěděli, kterak byl autor nejprve zaujat metodou tzv. orální historie vědeckých pracovníků Ústavu pro soudobé dějiny, jež mu přišla jako dobrý základ k uspořádání konference, na které se měly poprvé po 15 letech sejít aktéři konfliktu listopadu 1989.

16. 11. 2004

aneb pravdivý příběh jedné zrušené konference (díl I.)

Zdálo se mi to jako dost dobrý nápad. Tu knihu jsem sice dostal už loni, shodou okolností právě před rokem, k 14. výročí manifestace 17. listopadu 1989, ale otevřel jsem ji až kolem vánoc. Venku praštělo, a já se poprvé začetl do knihy historika Milana Otáhala s názvem "Studenti a komunistická moc v českých zemích 1968-1989". Autor mi v rejstříku věnoval celkem 9 odkazů. Toto ale není příběh Otáhalovy knihy, ale příběh konference, která se nekonala.

Je to příběh takřečeně orální...

17. 11. 2004

Vymanili jsme se sice z moci partajních tajemníků, ale dostali jsme se do područí lumpenkapitálu, namísto domovních důvěrnic nám otravují život asociální majitelé domů, a místo všemocné StB nás ohrožuje organizovaný zločin, proti kterému je státní moc prakticky bezmocná.

Příspěvek připravený na zrušenou konferenci "Co se stalo v listopadu 1989?", která se měla uskutečnit 15. a 16. listopadu 2004 v Senátu Parlamentu České republiky

Michael Marčák: Jsme proti všem ! Ty jejich billboardy mi jdou tak na nervy...
18. 11. 2004

17. 11. 2004

Ústav pro soudobé dějiny v Praze uspořádal v říjnu 1999 k 10. výročí pádu komunismu konferenci historiků. Bohužel, komunističtí činitelé na ni pozváni nebyli, hovořili tam jen disidenti.

Před konferencí jsem se o tom, že do Prahy na ni jedu, zmínil britskému politologu Johnu Keanovi, autorovi knihy Václav Havel, politická tragedie v šesti dějstvích. Řekl jsem mu, že na konferenci vystoupí i tehdejší český prezident. Kean na to reagoval: Zeptejte se Václava Havla, jak dal Dubčekovi slib, že ho bude podporovat při kandidatuře na prezidentský úřad, a jak ho potom nesplnil.

Udělal jsem to a vyvolalo to dost neuvěřitelnou situaci. Popisovali jsme ji průběžně v Britských listech během konference v říjnu 1999. Níže uvádíme odkazy k těmto poněkud vzrušeným, ale spíš vlastně (tragi)komickým článkům. Celá "aféra" tvoří také první oddíl druhého knižního výboru z Britských listů ...jak Češi jednají, Chomutov, 2000.

  • Jak se Havel snažil v roce 1989 stát se ze všech sil prezidentem
  • Václav Havel: "S Dubčekem jsem dohodu (asi) neměl"
  • Svědectví o průběhu demokratické revoluce 1989 - a debata o údajné dohodě Havel - Dubček
  • Dopis Britským listům z Pražského hradu
  • Praha 1989 - 1999: Kostlivci na oslavě
  • Jan Čulík: Tři stručné poznámky na okraj této konference
  • Proti absurditě nekontrolované moci: Rozhovor s politologem Johnem Keanem
  • 17. 11. 2004

    Rozhovor s britským politologem Johnem Keanem o Václavu Havlovi

    Z Britských listů z října 1999

    Tento rozhovor Jana Čulíka s britským politologem Johnem Keanem, autorem nové knihy Václav Havel, politická tragédie v šesti dějstvích, která právě vychází v Británii (nakladatelství Bloomsbury) i v České republice (nakladatelství Volvox Globator) vyšel tento týden v časopise Reflex.

    Ukázky z Keanovy knihy ZDE ZDE ZDE

    Tento rozhovor v angličtině - Central Europe Review ZDE

    Michael Marčák: Za komunistů jsem se u zpravodajství nudil, teď se při něm bojím
    18. 11. 2004

    17. 11. 2004

    Dramatické videozáběry z města Fallúdža, na nichž americký voják zastřelil na zemi ležícího, zraněného Iráčana, vyvolaly v Británii i ve Spojených státech velké rozhořčení. Avšak Quintin Wright, veterán z britské války o Falklandské ostrovy, vysvětlil v listě Guardian, že vojáci jsou vycvičeni tak, aby přesně toto dělali.

    Teelvizní záběr, na kterém americký voják zabíjí raněného Iráčana
    16. 11. 2004

    úterý 21.30: Příslušník amerických námořních jednotek, který byl nafilmován, jak zastřelil neozbrojeného a zraněného povstalce v jedné mešitě v městě Fallúdža, byl suspendován a bylo zahájeno vyšetřování tohoto případu.

    Tato poprava z těsné blízkosti, kterou natočil americký novinář, přičleněný k vojákově jednotce, byla odvysílána v amerických televizích pouhých několik hodin poté, co Amnesty International obvinila americkou armádu i irácké povstalce, že porušují válečná pravidla ochrany civilistů a ozbrojených osob.

    18. 11. 2004

    Francouzský prezident Jacques Chirac řekl ve středu večer v britské televizi v rozhovoru před jeho návštěvou Británie, že je svět v důsledku americké invaze do Iráku nebezpečnějším místem než dříve. Ve Francii však vládnou mezi francouzskými intelektuály obavy, že mezinárodní vliv Francie rychle upadá. Prezident Chirac se během své návštěvy v Londýně pokusí zlepšit špatné styky s Velkou Británií. Avšak mezi Bushovým neokonzervativním Washingtonem a Chirakovou gaullistickou Paříží vládne hluboká nedůvěra. Američané si myslí, že Francie je nespolehlivý spojenec a ve věci Iráku jen stojí stranou. Francie má přitom nyní špatné styky i s Británií a to všechno přispívá k pocitu deprimovanosti. Francouzský prezident Chirac se dosud řádně nepokusil vysvětlit své názory a postoje anglosaskému světu. V rozhovoru v britské televizi Chirac mj. uvedl:

    18. 11. 2004

    James Zetlen, 20, student neurologie na University of Southern California, byl tak zklamán, že byl George Bush 2. listopadu zvolen americkým prezidentem, že založil internetové stránky sorryeverybody.com. Zveřejnil tam fotografii sebe samého s kusem papíru, na němž je napsáno: "Promiňte, světe, snažili jsme se. Podpis: Polovina Ameriky." Vyzval další Američany, aby učinili totéž.

    Původně to vzniklo tak trochu jako vtip, ale myšlenka se chytla a stala se nesmírně populární. Za posledních 14 dní stránka zaznamenala 50 milionů přístupů a bylo na ní umístěno více než 15 000 fotografií. Zetlen uvažuje o tom, že ji promění v politickou lobbistickou organizaci.

    Zetlen jako editor stránky musel více než dvě třetiny nabízených fotografií odmítnout jako příliš urážlivé. Některé byly od Republikánů. "Někteří z nich jsou přesvědčeni, že jsou naše internetové stránky zradou Spojených států. Občas nám hrozí násilím."

    Jako všechno v Americe, i tyto stránky hned vyvolaly opačnou odezvu, tedy stránky notsorryeverobody.com ("Nemáme povinnost se omluvyt [sic!] světu za to, že podporujeme svobodu a demokracii," praví se tam), sorryeverybodymyass a wearenotsorry.

    Podrobnosti v angličtině ZDE

    Michael Marčák: Naznačili mi včera před Senátem, že jestli si ještě jednou zvedeneme platy, hoděj lvům nás !
    18. 11. 2004

    18. 11. 2004

    (Zase nastavují zrcadlo)

    Den boje za svobodu a demokracii svým každoročním průběhem připomíná jemu předcházející uctění památky mrtvých. Jdou se položit věnce, sem tam svíčka se zažehne, hezké slovo se prohodí a poslední státotvorný mýtus se opráší, vyleští a nablýská se v mediální myčce. Zase je slyšet zvonit klíče, radostně hlučet davy pod balkonem Melantrichu, na němž Václav Havel pronáší památná slova za tichého souhlasu a garance Václava svatého a národu se připomenou i tváře, které ze dne na den pozbyly autority stranických předsedů a tajemníků, aby se staly terčem posměchu a pohrdání.

    Všechno je to pěkné, na člověka z toho dýchne ta atmosféra tehdejší sounáležitosti a naděje, že po patnácti letech si budeme moci tykat se všemi sousedy, jedno na kterou světovou stranu korunou hodíš.

    18. 11. 2004

    POLEMIKA:

    V pondělních Britských listech se objevila úvaha Borise Cveka, ve které se vyslovuje pro zrušení ústního zkoušení ve fyzice a chemii na středních školách. Veškeré zkoušení by navrhoval převést do formy písemných testů a stejný způsob navrhuje i pro vysoké školy. Podobné názory se zde objevily již dříve a proto bych si jim dovolil oponovat.

    18. 11. 2004

    Muslimská veřejnost v arabském světě pohlíží s hrůzou na usekávání hlav

    Arabské satelitní televizní okruhy jako Al Jazeera a Al Arabiya v poslední době odmítají vysílat záběry, na nichž jsou vražděni rukojmí. Televizní stanice Al Jazeera obdržela videozáznam popravy paní Margaret Hassanové, avšak nevysílala ho. Bylo to rozhodnutí, které vyvolalo v arabských médiích o tom, jak informovat o únosech rukojmích, informoval ve středu večer v televizi BBC reportér Paul Wood:

    18. 11. 2004

    Americký dokumentarista Michael Moore plánuje pokračování pro svůj film Fahrenheit 9/11, kritický vůči Georgi Bushovi. "Jednapadesát procent amerických občanů nemělo [při těchto volbách] informace, a tak je chceme vzdělat a osvítit. Nebyla jim řečena pravda. Naší profesí je komunikovat a je na nás, abychom s tím začali teď."

    Pokračování Moorova filmu, které má prozatímní název Fahnrenheit 9/11 1/2, by mělo přijít do kin za dva až tři roky. Film vyrobí společnost Miramax.

    Podrobnosti v angličtině ZDE

    18. 11. 2004

    V souvislosti se znovuzvolením George Bushe se v evropském tisku objevilo mnoho článků snažících se přijít na kloub současné politice Spojených států a poněkud mysteriózním duševním pochodům jejich obyvatel. Co tyto úvahy spojuje, ať už nalézají příčiny kdekoliv, je jakýsi zklamaný, téměř dětský údiv: Jak se to mohlo stát?

    17. 11. 2004

    Průměrný počet unikátních návštěvníků v říjnu 2004 byl v pracovní dny 5 735, v sobotu a v neděli 2 611. Počet návštěv za říjen 2004 byl 177 312, v pracovní dny 6 989, o víkendu pak 3 067 denně. Návštěvníci si za říjen 2004 zobrazili celkem 397 990 stránek, v pracovní den průměrně 16 290, v nepracovní den 5 591. V lednu 2004 tento ukazatel činil okolo 8 500 stránek v pracovní dny a okolo 3 200 stránek v nepracovní dny. 78% návštěvníků je z českých domén, 8% ze Slovenska. Čtenáři se o Britské listy zajímali v pracovních dnech zejména od 8 - 14 hod, o víkendech pak od 10 -20 hod, což ukazuje na vysoké procento čtenářů s profesionálním firemním připojením. Počet unikátních IP adres byl v říjnu 49 715, u serveru ČTK/Neris České noviny tomu bylo 75 105, čili jen o 51% více. Britské listy se podílely na provozu všech monitorovaných serverů za sledovaný měsíc z 1,65%.

    V pondělí 15. listopadu 2004 navštívilo Britské listy už 7 310 čtenářů (unikátních návštěvníků) , což je o 13% více než v pondělí o týden dříve. Server ČTK/Neris České noviny měl za stejný den podle monitoru návštěvnosti iAudit 13 327 návštěvníků, což je pouze o 82 procent více než Britské listy. Počet návštěv za stejný den činil u Britských listů 9 443, u Českých novin 21 770. Čtenáři si stáhli 24 816 stránek, zatímco ze zpravodajského portálu České noviny 70 127 stránek. Počet unikátních IP adres činil 5 435, což znamená nárůst 13%, u Českých novin tentýž ukazatel činil 8 741.

    Za minulý týden navštívilo Britské listy 29 788 unikátních návštěvníků, což je mezitýdení nárůst o 29%. České noviny pak v minulém týdnu navštívilo 44 132 čtenářů, což je pouze o 48% více. Stáhli si 131 827 stránek, zatímco na zpravodajském portálu ČTK České noviny 408 675. Počet návštěv Britských listů za minulý týden byl o +35% vyšší oproti předchozímu týdnu a došplhal se až na číslo 54 758, u serveru ČTK/Neris České noviny tento ukazatel činil 124 974, což je pouze o něco více než dvojnásobek. U unikátních IP adres je poměr ještě markantnější - BL: 20 106 (+25%), ČN: 28 674 (+14%), což je pouze o 42 % více. Britské listy v podstatě dělají dva lidé, zadarmo.

    Zdroj: iAudit PDF
    Michael Marčák: Zemřel šťasten, řekl jsem mu, že vedoucí úloha strany je opět zavedena, ale neřekl jsem mu, které
    18. 11. 2004

    18. 11. 2004

    V pátek 12. listopadu napsal známý kubánský disident Oswaldo Paya dopis vedoucím představitelům Evropské unie. "Oslabení vlivu evropského společenství by znamenalo opuštění kubánského lidu a posílení zlovůle a porušování lidských práv," uvedl Paya v listu určeném předsedovi evropské komise José Manueli Barrosovi, zmocněnci pro společnou bezpečnostní a zahraniční politiku Javieru Solanovi a předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borellovi. Dopis doručil Oswaldův bratr do madridského centra EU.

    18. 11. 2004

    Francouzský ministr školství Francois Fillon v minulých dnech částečně ujasnil některé nejasnosti kolem kontroverzního "šátkového" zákona. Podle něj nemusejí rodiče ani jiní zaměstnanci školy daný zákon dodržovat. "Požadoval jsem a pan premiér trval na tom, aby byl zákon dodržován, ale neměl by se vztahovat na lidi, kterých se netýká. Tím myslím rodiče, správce a dospělé, kteří nepatří do učitelského sboru," prohlásil Fillon na setkání s rektory v Matignonu.

    17. 11. 2004

    Hned tři genitivy za sebou se podařilo vytvořit Českým novinám veve středu vpodvečer, důstojnou připomínkou vojenskobyrokratického jazyka komunistické éry a dokázala, že i po patnácti letech je v ČTK správný komunistický duch ještě přítomen.

    České noviny napsaly: "Oslavy výročí pádu totality přilákaly na Národní tisíce lidí".

    Je beznadějné připomínat, že hromadění podstatných jmen je špatným stylem v každém jazyce, že čeština má i slovesa a vedlejší věty?

    Jaká podprahová touha po byrokratismu vede české novináře a politiky, aby hromadili podstatná jména v genitivních tvarech? Výstižně o tomto nešvaru (často spojovaném ještě se slovesnými podstatnými jmény) o tom psal Vladimír Just viz článek Zařízení k zabránění opuštění místa nedovoleného parkování.

    17. 11. 2004

    V produktu Skype, o kterém jsme vás před časem informovali v souvislosti s internetovou telefonií a "voláním zadarmo", byla nalezena bezpečnostní chyba, kterou server Secunia označil jako vysoce kritickou.

    Chyba je způsobena nedostatečným ošetřením vstupních parametrů, což může být zneužito k přetečení zásobníku a následnému spuštění libovolného nebezpečného programového kódu například pouhým navštívením pochybné webové stránky, která obsahuje příliš dlouhý textový parametr (více než 4096 bajtů) v URI "callto:". Informoval o tom server Živě.cz. Chyba je opravena v nové verzi produktu 1.0.0.100.

    17. 11. 2004

    Petr Pithart v Pravde 16.11.2004 povedal: "Poviem však priamo, že premyslenú predstavu o tom, čo ďalej, sme vtedy nemali." Toto je úprimné vyjadrenie o tom, že celý vývoj 17.11.1989 a po ňom, bol a je postavený na totálne živelných základoch. Je to však pravda? Nie celkom!

    Väčšina politikov, novinárov a historikov považuje 17. november za začiatok "revolúcie", ale toto nie je celkom pravdou!

    Jan Opletal, student lékařské fakulty UK  na fotografii ČTK z 1. 1. 1939
    17. 11. 2004

    Vzpomínka na 28. říjen 1939, památný den uprostřed prvního roku okupace

    s využitím internetových zdrojů a archivu sestavil ŠOK

    To již zuřila druhá světová válka, Polsko bylo poraženo a západní velmoci Anglie a Francie dále strkaly hlavu do písku a vedly zhoubnou politiku appeasementu. Francouzská armáda seděla v Maginotově linii a přes vyhlášení války Německu tak nechala Hitlerovi volnou ruku, ať si udělá s Polskem, co chce. Ale ve vlastním okupovaném protektorátu ještě nenabyl nacistický teror takového rozměru jako o několik měsíců později. Mnozí si mysleli či chtěli věřit tomu, že půjde jen o horší a tvrdší formu válečných represí, jaké poznali o 20 let dříve za 1. světové války v rámci Rakouska--Uherska. A doufali, že během krátké doby se Anglie s Francií vzchopí a Německo porazí. V roce 1939 si rozsah nacistických perzekucí a míry obětí, které budou k jeho porážce potřebné, dokázal představit jen málokdo.

    Konec Československa a zřízení německého protektorátu přineslo proto těžké zklamání a pro mnohé i demoralizaci.

    Proto se na podzim roku 1939 v protektorátu konaly protiněmecké demonstrace, což by již o rok později bylo zcela nepředstavitelné. Jaký má být další osud Čechů ve střední Evropě, to naznačovali okupanti již od 15. března 1939. Tlak zesílil po vypuknutí 2. světové války 1. září 1939. Reakcí na okupaci byla manifestace obyvatel Prahy 28. října 1939.

    16. 11. 2004

    15. VÝROČÍ PÁDU KOMUNISMU

    Darebácký výkon veřejné správy

    Ten převrat jsme tehdy moc nečekali, spíše než s rychlým zhroucením režimu jsme počítali -- v té příznivější variantě -- s postupnou "finlandizací", kdy budeme dále ve sféře sovětského velmocenského vlivu, ale bude nám dána jistá volnost zejména ve vnitřním vývoji, v liberalizaci hospodářství, politiky a kultury. To jsme ještě netušili, že v roce 1985 Gorbačov oznámil představitelům bratrských stran, že se budou muset spolehnout sami na sebe, že SSSR již nebude hrát úlohu Velkého Bratra. Tím byly odstartovány přípravy zásadní změny, jež byla otázkou času. Pro nás naprosto bylo tehdy naprosto nepředstavitelné, že by mohlo dojít k převratu v Praze -- a Střední skupina sovětských vojsk by zůstala v klidu ve svých garnizonách. Ještě v druhé půli listopadu 1989 jsme s násilným zásahem počítali (poučeni polskou moderní historií) a připravovali na to stávkově struktury. Ale vše bylo nakonec jinak. Naštěstí!

    Vzpomínání pamětníků je jistě po tolika letech zábavné. Ale já se chci soustředit na něco jiného. Jde mi o to, kam došel vývoj, zahájený poněkud chaoticky ve dnech, jež následovaly po pátku 17. listopadu 1989. Jde -- ve zkratce -- o to, že na listopadových shromážděních lidé nedemonstrovali ani za vytunelování bank, ani ve prospěch troufalých nároků pohrobků sudeťácké šlechty, ani za vznik bezcitného prostředí, kde prachy a kariéra jsou jedinými hodnotami, jež se akceptují. Předestřít tohle tehdy demonstrujícím, nepochybně by mluvčího hnali jako provokatéra StB.

    A přece je tomu tak! Proč? Pokusme se to alespoň letmo naznačit.

    Michael Marčák: Václave, přišly za tebou temný síly
    18. 11. 2004

    17. 11. 2004
    Nejsem xenofob, ale nemám daleko k tomu,
    abych všechny Araby vykopal pryč,
    ať doma žerou písek a vozí turisty na velbloudech.

    čtenář serveru Novinky,
    který se podepsal příznačně
    Jaroslav Bílý

    Byl nebo nebyl Barroso terčem muslimských atentáníků z Nizozemska? Když se podíváte na titulek článku na serveru Novinky, zdrojovaný z ČTK, tak Barroso BYL terčem muslimských atentátníků. Ve větě pod titulkem je, že Barroso MĚL BÝT terčem útoku. A když si přečtete celý článek, tak tam není jediný fakt, který by o tom svědčil. Navíc jsou "atentátníci" z titulku dále v textu nahrazeni "islámskými fundamentalisty". Někteří věří titulkům, heslům, stručným větám, sloganům, jednoduchým řešením. Někteří naštěstí přemýšlí... O většině čtenářů serveru Novinky, kteří se rozhodli pod tímto článekm diskutovat, se to naneštěstí říci nedá. O redaktorovi, který článek zpracoval a vydal, také ne.

    17. 11. 2004

    Zde je několik paralel, které lze vyvodit z jednoho kroku americké armády v boji o Fallúdžu, chcete-li, proti Fallúdži. To, že americká armáda obsadila fallúdžskou nemocnici nemělo vliv pouze na špatnou dosažitelnost lékařského ošetření pro zraněné civilní obyvatele města, ačkoli tato skutečnost je jistě nejhorším důsledkem. Obsazení jedné z fallúdžských nemocnic americkou armádou je důkazem další dimenze vedení války. Je to úroveň vysoce kreativní, což je v nesouladu s destrukční podstatou boje. Tady nejsou rozhodující počty vojáků, úderná síla nebo kvalita vyzbrojení a netýká se to prioritně nepřítele, ačkoli i ten v tom kupodivu hraje menší roli. Je to velmi spekulativní záležitost, kde nepřítel nepředstavuje konkrétní množství ozbrojenců v určitém terénu, ale nějakou abstraktní hodnotu obdařenou rozsáhlou působností.

    1. 11. 2004

    Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

    V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

    Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

    Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

    Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

    Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

    Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

    Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

    29. 12. 2003

    Jak Češi bojují

    Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

    Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

    Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

    22. 11. 2003

    Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

    17. listopad RSS 2.0      Historie >
    18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
    18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
    18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba
    17. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
    17. 11. 2004 Po 15 letech od Listopadu: Z deště pod okap! Nebo taky: Z bláta do louže Jaroslav  Čejka
    17. 11. 2004 Jan Opletal jako symbol hrdého vzdoru   
    17. 11. 2004 Nepripravení našli moc pohodenú na ulici, zdvihli ju, a tak trpí za to väčšina Andrej  Sablič
    17. 11. 2004 Proti absurditě nekontrolované moci Jan  Čulík
    17. 11. 2004 Jak se Václav Havel snažil v roce 1989 stát prezidentem Jan  Čulík
    16. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož

    Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
    6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
    4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
    4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
    28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
    23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
    23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
    22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
    21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
    18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
    11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
    18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba
    17. 11. 2004 Proti absurditě nekontrolované moci Jan  Čulík
    17. 11. 2004 Jak se Václav Havel snažil v roce 1989 stát prezidentem Jan  Čulík
    17. 11. 2004 "Vojáci mají výcvik, aby zabíjeli raněné protivníky"   
    16. 11. 2004 Zažít znovuzrození svobody Martin  Škabraha
    16. 11. 2004 K reálnému odkazu 17. listopadu 1989 Petr  Kužvart
    15. 11. 2004 Média a veřejná služba v zemi zaslíbené multiplexové Ladislav  Žák
    15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek
    15. 11. 2004 Na zkoušení trvají jen ti učitelé, kteří neumějí učit Jan  Čulík

    Česká literatura RSS 2.0      Historie >
    15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
    5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
    27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
    27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
    27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
    15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
    12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
    11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
    29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
    27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík

    Školství RSS 2.0      Historie >
    18. 11. 2004 Je vhodnější ústní forma zkoušení nebo písemné testy? Vladimír  Wagner
    16. 11. 2004 Já ústnímu zkoušení naopak fandím Ignác  Pospíšil
    16. 11. 2004 Školství politiky nezajímá Radek  Sárközi
    16. 11. 2004 Kam kráčíš, česká techniko?   
    15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek
    15. 11. 2004 Na zkoušení trvají jen ti učitelé, kteří neumějí učit Jan  Čulík
    5. 11. 2004 Postmoderní média pro děti jako zdroj alternativní historie Štefan  Švec
    22. 10. 2004 Soutěž školních časopisů   
    16. 10. 2004 Kancléř Oxfordské univerzity pohrozil privatizací   
    16. 10. 2004 "Školství má nyní úplně novou roli"   

    21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
    13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
    3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
    1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
    23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
    23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
    21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
    21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
    21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
    20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík
    20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   

    Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
    5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
    5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
    23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
    19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
    18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
    13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková
    13. 10. 2004 Mé jednání s Aidanem Whitem a zpráva Mezinárodního svazu novinářů, kterou nikdo nechtěl Irena  Válová
    13. 10. 2004 České televize se v prosinci 2000 nezmocnili žádní vzbouřenci Ivo  Mathé
    10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
    8. 10. 2004 Budoucnost zpravodajství ve vysílání rádií a digitalizace s otazníkem   

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    17. 11. 2004 "Vojáci mají výcvik, aby zabíjeli raněné protivníky"   
    16. 11. 2004 Americký voják, který zabil bezbranného raněného, byl suspendován   
    14. 11. 2004 Civilní katastrofa ve městě Fallúdža   
    13. 11. 2004 Američané zahájili nový útok na město Fallúdža   
    13. 11. 2004 Nepřítel má tvář. Jmenuje se Satan. Žije v městě Fallúdža   
    12. 11. 2004 Boje ve Fallúdži se zintenzivňují, útoky povstalců jinde sílí   
    12. 11. 2004 Američané "vyjednávají" o mešitě ve Fallúdži   
    12. 11. 2004 Mullah Omar požaduje, aby Afghánci "bojovali za svobodu"   
    10. 11. 2004 Boj o město Fallúdža   
    10. 11. 2004 Ranění a mrtví ve Fallúdže   

    Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
    18. 11. 2004 Michael Moore plánuje další film   
    5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
    2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
    2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
    6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
    15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
    13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
    31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
    24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
    18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   

    Český film RSS 2.0      Historie >
    29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
    10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
    22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
    17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
    9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
    9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
    5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
    5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
    4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
    3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

    Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
    16. 11. 2004 Černý listopad pro českou levici Oskar  Krejčí
    9. 11. 2004 Sociální demokracie nezaujala, agentury také ne Oskar  Krejčí
    9. 11. 2004 ČSSD potřebuje pragmatismus Jan  Ambrož
    7. 11. 2004 S upřímností leda pojdeš Bohumil  Kartous
    7. 11. 2004 Vážený pane Grossi... Boris  Cvek
    5. 11. 2004 Politika prázdných žvástů Radek  Batelka
    3. 11. 2004 Monitor Jana Paula : Gross to myslí ještě upřímněji Jan  Paul
    1. 11. 2004 Proč se perou Klaus a Gross Bohumil  Kartous
    27. 10. 2004 Švehla a Gross: Teprve politika je ta pravá krása Jan  Bohata
    21. 10. 2004 Myslí to upřímně -- Grossova strategie úspěchu Petr  Baubín

    Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
    20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
    21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
    21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
    20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
    20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
    19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
    17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
    16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
    15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
    15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

    Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
    29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
    25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
    25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
    21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
    20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
    20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
    20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
    13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
    9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
    8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

    Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
    8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
    5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
    5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
    5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
    3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
    3. 11. 2004 USA: První volební informace   
    3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
    3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
    3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
    3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

    Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
    1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
    29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
    27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
    18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
    12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
    9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
    9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
    8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
    7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
    7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach

    T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
    29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
    27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
    27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
    27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
    27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
    27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
    27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
    27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
    27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
    27. 10. 2004 Události října 1918   

    Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
    1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
    22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
    20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
    14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
    13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
    13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej