11. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Romano Prodi po vítězství ve volbách 2006
11. 4. 2006
◄ Romano Prodi oslavuje vítězství na Piazza Santa Apostoli v Římě

Podle údajů italského ministerstva vnitra získala Prodiho koalice 49,81 % hlasů do Poslanecké sněmovny, zatímco Berlusconiho uskupení získalo 49,74 % hlasů při 83 % účasti voličů . Rozdíl činí pouhých 25 224 hlasů... Berlusconi se s prohrou nesmířil, výsledek zpochybnil a žádá "přísné překontrolování" hlasovacích lístků. Podle nových italských volebních pravidel Prodiho koalici náleží 55 procent křesel v Poslanecké sněmovně bez ohledu na to, jak těsným rozdílem zvítězila. Levice tedy bude mít 340 poslanců v 630 členné sněmovně. V Senátu je prozatím, před sečtením halsů ze zahraničí, situace podle agentury AGI opačná. CDL 50,2%, UNIONE 48,9%. Šest křesel, náležejících zahraničním Italům, kterách volil zhruba jeden milión ze tří, tedy rozhodne výsledek voleb. Prodi se nechal slyšet, že z těch šesti budou čtyři jeho.

podrobnosti online ZDE

Sloupek
Jan Zábrana

Čím dál víc tipuji tu hvězdu
popelnicových pohřebišť.
Je blíž než tenkrát na přejezdu
nad mrtvou ze vsi... z Mladých Břišť.

Nevinnost zprostí příštích vin:
vyvolí si a obílí
hrob z těch, z nichž "vejde do dějin"
jen způsob, jak je pohřbili.

Je nepochopí budoucnost:
zvrhne je podnapilý kočí,
znásilní strýc, přimáčkne vlek...

Najdou z nich stydkou, bílou kost
v mohylách, v jamách se psí močí,
v průjezdech s pachem předkožek...

z knihy Stránky z deníku, BB art, Praha 2001 vybral Štefan Švec

11. 4. 2006

Italské všeobecné volby se proměnily ve velmi těsný závod. Z prvních výsledků vyplývá, že bude mít minimální většinu Silvio Berlusconi. Není vyloučeno, že Berlusconiho strana si zachová kontrolu nad oběma komorami parlamentu. Vyplývá to z průzkumů organizace Nexus.

Předtím vyplývalo z průzkumů mínění voličů, provedených u východů z volebních místností, že vyhraje Romano Prodi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

11. 4. 2006
Boston, Massachusetts

Druhý den si mě zavolala ředitelka školy do své kanceláře a zeptala se mě: Je pravda, Milane, že jsi včera řekl na přednášce "Fuck God and American soldiers" (Do prdele s bohem a americkými vojáky)? Odpověděl jsem, že nejspíše ano, ale jak o tom ví. Její odpověď mě šokovala. Dva z mých studentů si dělali poznámky během mé přednášky a hned druhý den mě šli udat se seznamem mých výroků ředitelce školy.

Po přečtení článku o honu na čarodějnice na amerických univerzitách jsem se rozhodl, že zase po dlouhé době napíšu krátký příspěvek.

Zanedlouho to bude už dvacet let, co žiji v Bostonu a v poslední době přemítám o tom, proč mé antitotalitní instinkty, vytvořené v bývalém Československu, ze kterého jsem byl vystěhován orgány "Státní bezpečnosti", se znova probouzejí a bouří.

K tomu: Skandál se špehováním na amerických universitách ZDE

11. 4. 2006

Americký prezident George Bush odmítl jako "divoké spekulace" článek listu New Yorker, že chce použít proti Íránu jaderné zbraně.

11. 4. 2006

ANALÝZA ANALÝZ

Opravdu je tak lehké mediálně zamést pod koberec informaci tak zásadního charakteru, jakou je plánování a budování radarů a sil pro jaderné rakety na území nějakého státu, třeba České republiky? A opravdu je tak lehké zpochybnit informačně obsáhlou reportáž špičkového amerického žurnalisty o scénáři jaderného útoku na cizí zemi?

BBC označila backgroudovou analýzu scénáře, zveřejněném v listu The New Yorker špičkovým investigativním reportérem a vojenským analytikem Seymourem Hershem, za "Strašidelný scénář". Nightmare scenario. Jednoznačně tak BBC navazuje na filmovou analýzu Adama Curtise The Power of Nightmares, analyzující činnost "neocons" v USA a jejich sepětí s ideologií terorismu a "střetu civilizací". Analytikem BBC byl tentokrát Paul Reynolds. Také žádný nováček... Několik let šéf rozhlasových zpravodajů BBC ve Washingtonu, pokrýval skandál Lewinská, předtím jako diplomatický zpravodaj. Severní Irsko, Jeruzalém, Brusel, britský královský dvůr, New York. Dnes BBC News Online. Ve své analýze se věnuje právním i ryze technickým aspektům užití jaderné taktické bomby a dopadům takového kroku. Nevěnuje se ale komplexu informací, které zveřejnil Hersh.

Informace ale nejde odbýt tak, jako to udělal Bush.

11. 4. 2006

Z článku Milana Valacha "Katolicismus a svoboda, dva neslučitelné pojmy" si vyberu k reakci pouze tuto pasáž, kterou on sám vydává za podstatnou.

11. 4. 2006

Možná, že pan Štětina či Mejstřík mudrují i o tom, že se zavedou kádrové posudky, abychom byli schopni lépe oddělit zrno od plev!

Už samotné slovo "zrušit" má jakousi podivnou pachuť, která směřuje k výrazu "vymazat", tj. "učinit neexistující". Nějak se s takovým odhodlaným tvrzením od pánů Štětiny a Mejstříka nemohu vyrovnat. Příliš mně to zavání "totalismem ze druhé strany" a obávám se, že si kdekdo může pomyslet, že to má hlubší důvod.

11. 4. 2006

Napsal nám Petr Uhl:

Pane Čulíku, s datem 10.4. jste v BL zveřejnili můj dopis senátorovi Štětinovi. Je to jistě můj text, píšu takových ke Štětinovi více, ale v textu se píše, že jsem (Petr Uhl) dva roky ve SZ, a já tam vstupoval v listopadu 2002. Dopis je tedy z konce roku 2004.
10. 4. 2006

Petr Uhl píše senátoru Štětinovi

Petr Uhl
Nemyslím si, že komunisté v naší zemi jsou stejným ohrožením demokracie jako byli kdysi nacisté, jak uvádíte doslova ve své petici. Naopak si myslím, že demokracii v naší zemi -- a 'také kdekoliv jinde -- vždy ohrožovali a ohrožují ti, kdo zakazovali nebo chtěli zrušit nějaké náboženství, víru či nevíru, národnost, rasu, společenskou třídu...

Vážený pane senátore, obrátil jste se na mne s prosbou o podporu petice Zrušme komunisty, kterou v Senátu chystáte při přípravě zákonné úpravy, která by zakazovala -- pod trestem odnětí svobody -- používání slova "komunistický" v názvech a programech politických stran. Petice se ale nazývá Zrušme komunisty, a ne Zakažme slovo "komunistický". Po tolika rušeních zrušeních cca 70 posledních let lze jen hádat, zda chcete "zrušit" jen členy KSČM, nebo také její voliče.

11. 4. 2006

Británie:

Na rozdíl od nepružných a vydřidušských poskytovatelů internetových služeb v České republice, které skandálním způsobem omezují uživatelům objem přenosových dat a podle toho za internetové připojení účtují nebo jim dokonce omezují rychlost přenosu, anebo jim zas trvá, než zákazníkovi internet připojí (podle pondělní informace by dnes na zavedení ADSL internetového připojení do zákaznického bytu v Příbrami trvalo měsíc!!) připravuje britská firma Carphone Warehouse pro zákazníky vysokorychlostní internetové připojení zcela zadarmo. Podmínkou: musíte mít od firmy i zpoplatněnou pevnou telefonní linku.

Dušan Čaplovič, poslanec NR SR a podpredseda Smeru - sociálnej demokracie
11. 4. 2006
Dušan Čaplovič, poslanec NR SR a podpredseda Smeru - sociálnej demokracie

V roku 1969 absolvoval Filozofickú fakultu univerzity Komenského. Od roku 1980 do roku 1990 pôsobil neprestajne v Archeologickom múzeu v Nitre. V 90. rokoch bol až do roku 2001 najskôr členom predsedníctva a potom aj podpredsedom Slovenskej akadémie vied. Politicky sa priamo neangažoval, ale po novembrovom prevrate v roku 1989 sa netajil svojou ľavicovou orientáciou, čo prejavil vzťahom k Strane demokratickej ľavice. Neskôr bol jej vývojom sklamaný a tak sa zapojil do zakladania strany Smer. Už pred minulými parlamentnými voľbami pôsobil v jeho vedení a od roku 2002 je za Smer poslancom NR SR. Je členom jej výboru pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá.

Skutočnú modernizáciu nemožno naštartovať nejakým postupným "prisýpaním" prostriedkov po troškách, tak predsa neinvestuje ani žiadny podnik, ktorý potrebuje zásadnú reformu. Tu treba na začiatku výrazne zasiať semeno a po desiatich či dvanástich rokoch možno očakávať žatvu, lebo toto nie je oblasť, v ktorej by ste mohli výsledky očakávať raz rok či dva. Žiadna vláda nemôže na Slovensku uspieť pri budovaní poznatkovej spoločnosti, ak bude myslieť a konať len na volebné efekty.

11. 4. 2006

Cena Ladislava Fukse autorovi za celoživotní dílo a cena Boženy Němcové za nejlepší dílo vydané v posledních třech letech mají být desátého května uděleny v Zrcadlové kapli ve Státní knihovně -- v Klementinu. Finanční prostředky snad autory potěší, k tomu navíc obdrží cenu výtvarníka světového formátu -- budou zažívat slávu i kritické ohlasy. Nu, chce-li někdo být veřejně znám, musí vydržet nejeden žduchanec i podlou ránu závistníků. Pozor: úspěch se stále neodpouští.

11. 4. 2006

V Čechách nikdo nechce uznat zásluhy nacimu v boji proti komunismu, zatímco zásluhy komunismu bv boji proti nacismu u některých jedinců jsou pořád dobrou základnou pro zvýšení penze. Kdy konečně budou zvýšeny penze nacistům, kteří bojovali u Stalingradu? Proč s tím Štětina něco neudělá? Och ti naši čeští pokrytci!

z diskuzního fóra na serveru Česká média k článku bývalého člena Rady ČRo Michala Pavlaty (ODS) "Diagnóza - komunista" ZDE

11. 4. 2006

Informace o jeho odstoupení z funkce předsedy SPD bylo překvapením, jelikož se u 52letého muže jeho zdravotní stav zpravidla zlehčuje. Odstoupivší předseda strany patřil totiž k nejmladším šéfům německé sociální demokracie a očekávalo se od něho, že se mu podaří stát se jedním z nejdéle sloužících předsedů této nejstarší německé politické strany. A snad jednou, pokud tomu budou hvězdy nakloněny, i novým německým kancléřem. Osud a tvrdá politická realita tomu však chtěla jinak.

11. 4. 2006

Although haunted by the Ghost of Elections Past and Future (if we may borrow from the classic Dickens tale), the lower house of Parliament is still functioning.

Committee members have even begun to discuss new laws, although the work of amending those drafted by their predecessors is far from finished. But the presence of the Ghost can be felt throughout the halls of the Chamber of Deputies; he will not rest until the victory of one party or another is written into history. Until then, the legislators are doomed to speculate as to whether the center-left Social Democrats (ČSSD) will remain in power or give way to the center-right Civic Democrats (ODS).

Published in Czech Business Weekly HERE

11. 4. 2006

Devatenáctiletá česká tenistka Kateřina Böhmová a její matka byly zatčeny na Floridě poté, co údajně ukradly v tamějším obchodním domě Belk oděvy a šperky v hodnotě asi 450 dolarů. Ke krádeži prý došlo poté, co Böhmová prohrála na Bauschově & Lombově tenisovém mistrovství.

Tenistka i její osmačtyřicetiletá matka, také Kateřina Böhmová a bývalá profesionální tenistka, byly podle úřadů propuštěny na kauci minulý čtvrtek. Byly oficiálně obžalovány z krádeže, informoval americký list USA Today.

Zadržela je v obchodním domě bezpečnostní stráž poté, co viděla, jak obě ženy sňaly několik kusů oděvu z ramínek, odnesly si je do zkušební místnosti, tam si je zabalily do tašek a pokusily se z obchodu odejít. Údajně ukradly dva páry texasek, dva svetry, košili, náušnice a další bižuterii. Krádeže byly podle úřadů prý také natočeny na videozáznam v obchodě.

Ženy se hájily, že sice odcizené předměty odnesly, ale že prý hledaly záchod a domnívaly se, že je mohou nosit po celém nákupním středisku v Jacksonvillu, aniž by byly obviněny z krádeže. Mladší Böhmová má být postavena před soud dne 27. dubna.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10. 4. 2006

Dvě telekomunikační firmy své zákazníky nechaly bez upozornění ve štychu.

Eurotel měnil konfigurace svého hardware a řada těch náročnějších a novějších mobilních telefonů se nepřipojila k síti ani v centru Prahy, poskytovatel hostingu a mailu Active 24 "spadl" na celou neděli.

11. 4. 2006

V pondělí v 16:30 na webové rozhraní napsali, že funguje 40% schránek a že z některých se možná něco ztratí. V pondělí 10. 4. ve 21:37 to ale pořád ještě nejde, napsal nám Jindřich Kalous.

Nejhorší na tom je, že mě převzali spolu s Hyperlinkem, kde jsem hostoval předtím, aniž by mě upozornili dopředu, že se chystají Hyperlink schlamstnout. Stejně tak změnu tarifního programu mi oznámili jako hotovou věc: "Převedli jsme Vás do programu XY, máte-li námitky, ozvěte se." Myslím, že budu vážně přemýšlet o změně, přemýšlí Jindřich Kalous.

E-maily oněch 60% nešťastníků nefungují ještě ani v 0:30 v úterý. Nefungují ještě ani v 9:48 v úterý ... Nefungují ještě ani v 10:05 v úterý ... Do firmy se nejde už ani dovolat. Ozve se pouze záznamník. Lidé nejspíše před náporem spokojených zákazníků prchli, dodává Štěpán Kotrba po několika neúspěšných pokusech o zprovoznění své schránky.

10. 4. 2006

Na jednání redakční rady Magistrátu HMP dne 7. 4. 2006 bylo schváleno vydání mimořádné inzertní přílohy květnových Listů hl. m. Prahy VOLBY 2006, ve které je možná prezentace jednotlivých politických stran, které kandidují do parlamentích voleb v roce 2006. Květnové vydání vychází v úterý 2. května 2006 a jednotlivé politické strany by se v příloze prezentovaly formou placené předvolební inzerce, s mimořádnou slevou ve výši 20%. Celostrana i se slevou tak vyjde na 136 000,- Kč..

Listy hl. m. Prahy vychází pravidelně jako měsíčník Magistrátu hl. m. Prahy v nákladu 600 000 výtisků a jsou distribuovány zdarma do všech poštovních schránek občanů na území hl. m. Prahy. Zdarma není zdarma - ale za peníze občanů. Pro město Prahu zajišťuje vydání soukromá firma - vydavatelství TARDUS s.r.o., které na tom také není škodné, jinak by to nedělalo.

Je neuvěřitelné, že za ony peníze občanů a s nemalými dotacemi z městského rozpočtu se takto kupčí s prostorem v obecních novinách v době před volbami. Ze strany Rady je to jednoznačná diskriminace malých stran, pro které takováto cena je neúnosná. Pokud občan platí metropolitní informační časopis, měla by být povinnost redakce poskytnout informace k volbám co nejzajímavější, pro každou ze stran ve stejném rozsahu, a ZDARMA. Protože jedině tak nebude nikdo moci primátora Béma a koalici v zastupitelstvu obvinit z manipulace.

10. 4. 2006

Je to neuvěřitelné, ale mnozí lidé dodnes nevědí, že Velikonoce jsou liturgickou vzpomínkou na událost, již všichni křesťané považují za nejdůležitější v celých dějinách vesmíru. V tomto článku chci jim i všem ostatním nabídnout stručné shrnutí velikonočních mystérií s důrazem na biblickou zvěst a na starocírkevní teologii apoštolských Otců.

9. 4. 2006
"Jestliže Spojené státy rozpoutají válku v Íránu, udělají z vývoje jaderné bomby věc íránské národní hrdosti." ... "Jestliže USA zaútočí," prohlásil nejmenovaný vysoký diplomat ve Vídni, "Ahmadinedžád bude nový Saddám Hussajn arabského světa, ale s větší důvěrou a větší silou".

Administrativa George Bushe připravuje masivní letecké údery proti Íránu, a to včetně nasazení taktických jaderných "protibunkrových" bomb B61-11, které chce použít pro podzemní prostory íránského jaderného reaktoru Natanz, kde je prý v provozu na 50 000 centrifug pro obohacování uranu.

Píše to už nějaký čas prestižní americký investigativní novinář Seymour Myron Hersh v The New Yorker. Naposledy teď.

Prezident a jeho poradci pro národní bezpečnost upevnili podle Hershe kontrolu nad armádou a tajnými službami, tvořícími strategické analýzy i tajné operace. Bush má dnes agresivní a ctižádostivý program pro užití síly během svého druhého volebního období vůči mullům v Íránu a proti dalším cílům v pokračující válce s terorismem. Mnoho západních zpravodajských služeb, včetně těch ze Spojených států, věří, že Írán je přinejmenším tři až pět let od schopnosti samostatně vyrábět jaderné hlavice - ačkoli jeho práce na raketových nosičích je v mnohem více pokročilém stádiu.

10. 4. 2006 The Iran Plans - Would President Bush go to war to stop Tehran from getting the bomb? ZDE

10. 4. 2006

Noc před svým zatčením, následujícím soudem (šlo o soud či o ukřičení davem?) a dnem ukřižováním strávil Ježíš v Getsemanské zahradě. Byl si dobře vědom strašlivosti toho času a chtěl, aby s ním apoštolové v ten čas bděli. Zatímco On při modlitbě roní pot jako krůpěje krve (ano, tak je ten čas strašný, intenzívní a bytostný, tak až po okraj je naplněn úzkostí, niterným utrpením), jeho učedníci usnuli -- ach, i v tento rozhodující a těžký okamžik zůstává osamocen.

ropná těžní věž
10. 4. 2006

Senátní výbor pro zahraniční vztahy amerického Kongresu dne 30.března tohoto roku vyslechl aktualizovanou verzi zprávy z roku 2003 pod názvem "Achillova pata Ameriky: skrytá cena importované ropy" od kolektivu autorů pod vedením prezidenta National Defense Council Foundation a vedoucího vědeckého pracovníka při Institute for the Analysis of Global Security (IAGS), Miltona R. Copulose, který v minulosti zastával pozice poradce v otázkách strategických surovin administrativ Ronalda Reagana a G. H. W. Bushe.

Původní studie si kladla za cíl zobrazit celkové náklady související s dovozem této suroviny. Mezi externality byly zahrnuty přímé a nepřímé ekonomické výdaje, zohlednění výpadků dodávek ropy a celkové náklady armády spojené s ochranou extrakce a dovozu této suroviny.

Pro rok 2003 byly tyto externality vyčísleny na 305 miliard dolarů jen pro oblast Perského zálivu, který sice tvoří přibližně jen čtvrtinu amerického dovozu. Aktualizovaná verze této zprávy pro rok 2005 již hovoří o nákladech ve výši 780 miliard dolarů a pro rok 2006 dokonce 825 miliard dolarů z tohoto regionu za jediný rok.

7. 4. 2006

Dva články na serveru "Česká média" lobbisty Jaroslava Berky, který obdržel od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání digitální licenci na multiregionální projekt RTA, se věnují konkurenčnímu boji Berky. Oba obviňují projekt DigiZone z téhož lobbismu, který jim samým vyčítá šéfredaktor DigiZone, novinář Jan Potůček.

Berkova a Štěpánkova snaha "kopnout" si do Potůčka je čitelná za situace, kdy Berkovo lobbistické impérium opustilo několik novinářů, zhnusených poměry v Českých médiích a primitivně proódeesáckými komentáři jejich "kmenových autorů". Nejdříve odešla parlamentní zpravodajka Irena Ryšánková - do České televize. Poté odešel šéfredaktor zpravodajství Filip Rožánek - do Českého rozhlasu. Pak odešel bývalý jednatel a ředitel Českých médií Radim Hreha - do České televize. Naposledy od Berky odešla redaktorka zpravodajství Klára Kněžková - do Českého rozhlasu. Z kvalitních, inteligentních a pracovitých novinářů tak nezůstal v Českých médiích už nikdo.

12. 2. 2006

V lednu 2006 přispělo celkem 130 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 236.00 Kč. Příjem z reklamy byl 5500 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1078.19 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   
15. 2. 2006 I osoby s bigotními názory a popírači holocaustu musejí mít právo mluvit   
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous

Školství RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
28. 2. 2006 Dialog vědy s uměním v červenci v Nových Hradech   
25. 2. 2006 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?   
25. 2. 2006 Čeští studenti mohou studovat v Británii zadarmo Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
14. 2. 2006 Učitelé, počítače a gramotnost František  Augusta

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Vzpomínka na mrtvou dívku Jan  Zábrana
10. 4. 2006 Pro radu k básníkovi Petr  Fiala
7. 4. 2006 Connecting People Jiří  Krombholz
6. 4. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
5. 4. 2006 Toulám se Josef  Krutil
4. 4. 2006 Tak nějak divně se mi ulevilo... Radek  Malý
3. 4. 2006 Předehra Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 Žádostivost Štěpán  Kotrba
30. 3. 2006 totální prázdnota Michal  Šanda
27. 3. 2006 V rodině Jan  Nedvěd

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
10. 3. 2006 Kdo financuje ekologické NGO? Miroslav  Šuta