29. 12. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 12. 2004

18. prosince zaútočilo tisíc rozzuřených sikhů na divadlo v anglickém městě Birminghamu. Házeli vajíčka, rozbíjeli okna, zranili tři policisty, pokusili se vylézt na jeviště a nakonec se jim úspěšně podařilo po dvaceti minutách od začátku zlikvidovat divadelní představení. Hra jménem Hanba vyvolala zuřivost sikhského davu, protože její autorka, Gurpreet Kaur Bhattiová, 35, sama příslušnice sikhského náboženství, která se narodila a žije v Británii, odmítla ustoupit jejich nátlaku. Sihkům v Birminghamu se nelíbilo, že ve hře od Bhattiové, charakterizované jako černá komedie, dochází v sikhském chrámu k znásilnění a zabití jedné ženské postavy. Přesvědčovali autorku, aby děj hry přesunula ze sikhského chrámu do místního komunitního střediska. Autorka se cenzurním tlakům odmítla podrobit, stovky sikhů tedy zaútočily na birminghamské divadlo. To nakonec nevidělo jinou možnost, než inscenaci v zájmu bezpečnosti diváků i ostatní veřejnosti zrušit. Úřady nepodnikly nic. Svoboda projevu prohrála.

Sloupek

V tentýž večer, kdy redakce Britských listů zpracovávala úvodník o krachu představení v Birminghamu, běžel v jedné z českých televizí Formanův film Lid versus Larry Flynt. Jako hořký výsměch tomu, co se děje nyní ve Spojených státech. Jako výsměch tomu, co se poskoci této "kolébky demokracie" snaží importovat i do Evropy. Jako výsměch tomu, co sice stojí v prvním dodatku Ústavy USA, ale co platilo možná jen po několik let. Svoboda slova už dávno není onou liberální modlou intelektuálů, za jakou ji stále ještě považují ti, kteří ji používali jako zbraň. Ti samí, kteří vytvořili mašinérii liberální iluze demokracie, ji v rámci Huntingtonova střetu civilizací zase zničili.

Namísto sekularity "demokratických" států a bezbožné svobody slova i pro autora Satanských veršů či vydavatele pornomagazínu Hustler dnes vítězí na celé čáře "slušní, mravní a cudní". Prostě - vůči systému moci servilní ovce . Vše nesystémové či dokonce antisystémové je odsouzeno, zatraceno a hlídacím psům k roztrhání hozeno. Psi vyjí... a karavana? Demokracie byla ve strachu před asymetrickou hrozbou terorismu utlačovaných a ponižovaných nahrazena bezpečností. Kam se ale schovají plné kontinenty ustrašených a vystrašených ? Svého strachu se do konce života nezbaví, neb svět je křehký a asymetrická válka nejde vyhrát. Ani globalizací strachu. Kam se schovají všichni, kteří uvěřili, ale nepoznali? Racionalistický a odbojným volnomyšlenkářstvím nakažený multipolární či bipolární svět dvacátého století byl nahrazen náboženským fanatismem unipolárního světa počátku století dvacátého prvního.

Senilním protosocialismem ovládaný Sovětský svaz a jeho satelity, pro které se celý ten humbuk s lidskými právy a liberalismem kdysi uspořádal a proti kterým fungoval jako nejgeniálnější ideologická destrukce, je mrtev. Sametové, oranžové a jiné řízené převraty obracejí status quo zemí starého kontinentu a přetvářejí politickou mapu Evropy. Do strnulých, ale víceméně tolerantních systémů se cíleně vnáší chaos destrukčními ideologiemi nacionalismu, xenofobie a náboženského fanatismu. Moc korupcí prolezlých partají včerejška je nahrazována mocí náboženských blouznivců zítřka a moralizujících fanatiků na straně jedné, na straně druhé globálními privatizačními konkvistadory. Indiáni dneška už nejsou lidé, jen flexibilní pracovní síla na globálním trhu. Namísto vědy a rozumu se naše kroky budou řídit astrologickými předpověďmi a proroctvími.

Do tohoto světa se každý den probouzíme a ideje intelektuálů dávno vyčpělé Přítomnosti jsou stejně směšné, jako ideje jezuitů v době, kdy už se vědělo, že Země je kulatá a točí se okolo Slunce. Vítejte v době, kdy jakýsi Bůh, jeho Syn či jakýsi jeho Prorok bude určovat to, jestli právě vy zemřete nebo jestli váš život zůstane čirou náhodou zachován. Jestli budete mít hlad či se budete topit v přebytku. Jestli budete žít se strachem, anebo jestli bude vaše relativní bezpečí vykoupeno utrpením a ponížením jiných. Vítejte ve světě, ve kterém jezdíme sice po povrchu Marsu, ve kterém ale umírají lidé tři sta kilometrů od nás hlady. Vítejte ve světě hlupáků na billboardech, hlupáků ve sněmovnách a hlupáků na obrazovce.

Vítejte ve světě těch jediných správných názorů a těch pravých proroků. Já už se ale nenaučím říkat, co se má a dělat, co se ode mne čeká. Já prostě nemůžu, vážně, fakt. Do tohoto světa se asi nehodím. Přesto v něm musím žít.

Vítejte i vy proto v novém roce.

29. 12. 2004

Diváci "nemají co mluvit" do tvůrčího procesu

Yasmin Wildová, herečka, která hrála v Birminghamu Min, oběť znásilnění v sikhském chrámu, konstatovala, že konzultace se sikhskou komunitou před uvedením hry Hanba vytvořily v sikhské komunitě v Birminghamu mylný dojem, že mají sikhové právo do hry cenzurně zasahovat.

29. 12. 2004

Nesdílím apokalyptickou vizi Štěpána Kotrby, který argumentuje v tomto sloupku, že "intelektuálský výmysl", totiž svoboda projevu, je v dnešním světě na ústupu - že svobodu projevu potlačují různé náboženské fundamentalismy, ať už křesťanské (především ve Spojených státech) anebo jiných náboženských věr. Situace je daleko otevřenější. Svět je daleko víc v pohybu.

30. 12. 2004

Asijská katastrofa

středa 23.30: Hlavní večerní zprávy televize BBC 1 ve středu ve 22 hodin britského času přinesly drastické reportáže z mnoha postižených jihoasijských zemí. Reportéři BBC na místě poukazovali na to, že se na většině míst vůbec zatím nedistribuuje humanitární pomoc. Jeremy Bowen, reportér BBC na Srí Lance, konstatoval, že tamější vláda nemá absolutně ponětí, co se děje ani v oblastech nejbližších hlavnímu městu, nemluvě o severu země, který byl dosud pod kontrolou protivládních povstalců - proto vládní srílanské statistiky neobsahují ze severních částí země vůbec žádné údaje o počtu mrtvých ani pohřešovaných osob.

Reportéři televize z BBC z mnoha zemí postiženého jihoasijského regionu varovali, že pokud do oblastí nezačne plynout koordinovaná humanitární pomoc během několika hodin (od zemětřesení už uplynuly tři dny!!) počet obětí katastrofy se zdrasticky zmnohonásobí.

29. 12. 2004

Prezident George W. Bush konečně přerušil své vánoční mlčení. Vystoupil před novináři na svém texaském ranči v Crawfordu a přislíbil dlouhodobou americkou pomoc zemím v jihovýchodní Asii, postiženým nedělním zemětřesením. Uvedl, že Spojené státy budou těsně spolupracovat s Japonskem, s Indií a s Austrálií na pomoci proti následkům zemětřesení. Dodal, že Washington pro začátek přislíbil pomoc ve výši 35 milionů dolarů, ale že jsou Spojené státy připraveny přispět daleko více.

Není jasné, napsal americký list New York Times, zda se Bushova neplánovaná tisková konference konala v důsledku Bushova znepokojení, že ho kritikové obviní z necitlivosti, bude-li dále mlčet. Bush však dal jasně najevo, stejně jako v úterý ministr zahraničí Colin Powell, že USA odmítají kritiku, že by byly "lakomé".

Podrobnosti v angličtině ZDE

29. 12. 2004

Odcházející americký ministr zahraničí Colin Powell odmítl v americké televizi kritiku čelného činitele OSN, že se bohaté státy světa rozhodly obětem katastrofy v jihovýchodní Asii poskytnout jen minimální pomoc a že se chovají jako lakomci. "Spojené státy nejsou lakomé," konstatoval Powell. Americký Úřad pro mezinárodní rozvoj zvýšil mezitím přislíbenou pomoc ve výši 15 milionů dolarů na 35 milionů dolarů.

I když koordinátor nouzové pomoci OSN Jan Egeland svou kritiku v úterý odvolal, domácí americká kritika chování prezidenta George W. Bushe sílila.

29. 12. 2004

středa 19.00: Počet mrtvých, způsobených zemětřesením a tsunami v jihovýchodní Asii zřejmě překročí 100 000, konstatoval ve středu Červený kříž. Oficiální počet mrtvých už dosáhl 75 000. Očekává se, že bude dále rychle stoupat, vzhledem k tomu, že Indie dosud nemá informace o situaci na Andamanských a Nicobarských ostrovech, které jsou severně, nedaleko ostrova Sumatry, kde bylo epicentrum zemětřesení.

Prezident George Bush odmítl obvinění, že je západní pomoc jihoasijským obětem "ubohá". Vyjádřil se, že dosavadní přislíbená americká pomoc ve výši 35 milionů dolarů "je teprve začátek", neoznámil však zvýšení této pomoci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29. 12. 2004

V jednom vlaku rázem zahynulo přes 1000 osob

Postupně vychází najevo, že katastrofa, způsobená přílivovými vlnami po zemětřesení na Sumatře byla neuvěřitelně obrovská. Zahynulo nejméně 60 000 osob. Zdravotničtí šéfové varují, že se počet mrtvých může lehce zdvojnásobit, pokud nebudou do postižených oblastí rychle vyslány zásoby léků a pitné vody. Přitom nejméně ze Srí Lanky přicházejí zprávy, že je humanitární pomoc stále nesmírně neefektivní.

29. 12. 2004

Katastrofa v Asii:

Hrozí zneužití pomoci zkorumpovanými vládními úředníky

středa 14.00: Vlády se konečně rozhoupaly k většímu mezinárodnímu pomocnému úsilí pro lidi, kteří přežili nedělní katastrofu v jihovýchodní Asii, v jejímž rámci zahynulo podle nejnovějších odhadů více než 70 000 osob, asi polovina z nich dětí. Přesto však do mnoha oblastí ještě pomoc vůbec nepronikla.

Jen v indonéské provincii Aceh zřejmě podle odhadů Michaela Elmquista, šéfa Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí pro Indonésii, zahynulo 50 000 - 80 000 lidí. Zřejmě až 40 000 osob zemřelo jen v samotném pobřežním městě Meulaboh. Tři čtvrtiny západního pobřeží na Sumatře byly zničeny. Na některých místech je to sto procent.

Televizní štáb tiskové kanceláře Associated Press přeletěl nad touto oblastí a viděl, že města jsou zahlcena blátem a mořskou vodou. Nebyly skoro žádné známky života, jen pár vesničanů hledalo na plážích potraviny. Oblast je v podstatě nedosažitelná.

29. 12. 2004

V rámci projektu dms (www.darcovskasms.cz) je nyní možno aktuálně přispět i na pomoc postiženým oblastem v Asii. Veřejnou sbírku zaregistrovala Nadace ADRA. Každý, kdo se rozhodně pomoci, může odeslat sms zprávu ve formátu DMS ASIE na číslo 8 77 77 (stejné pro všechny mobilní operátory). Cena jedné dms je tarifní cena za zaslanou sms + 30,- Kč + DPH. Na pomoc Asii tak přispěje každý dárce 27,03 Kč, informuje Veronika Brůhová.

29. 12. 2004

Při četbě příspěvku z 29.12 Jak přispět postižené Asii" se nemohu ubránit pocitu že mobilní operátoři nás mají za blbce a myslí to upřímně. Pošlu-li svou dárcovskou SMS, daruji 30 Kč - z nich dorazí na místo určení 27,03. To znamená že mobilní operátor si odpočítá 10% jen za to, že tuto službu umožnil. Stát si vezme téměř pětinu z darované částky na DPH (19%).

V bezprostředním sousedství tohoto článku BL otiskly informací o tom že vlády se snaží zintenzívnit humanitární pomoc - s podtitulkem "Hrozí zneužití pomoci zkorumpovanými vládními úředníky".

Pošlete-li pomoc formou dárcovske SMS, přibližně 30% částky která je vám účtována, zmizí v kapsách systému a operátorů ještě dříve než je přesměrována k potřebným.

Stejnou formu dárcovské SMS nabízeli všichni mobilní operátoři českým zákazníkům v souvislosti s kalamitou v Tatrách. Ty katastrofy, to je kšeft..., míní čtenář J. Lev.

Michael Marčák: Až teď jsem, vážený příteli, pochopil tu monumentalitu první a druhé vlny kupónové privatizace !
29. 12. 2004

POLEMIKA

Myslím, že mi nechybí smysl pro humor, ovšem zveřejnění vtipu o "vlnách kupónové privatizace" několik dnů po katastrofě v Asii mi spíše hnulo žlučí. Věřím, že jde jen o nedopatření.

To napsal redakci Britských listů po obědě čtenář Tomáš Hradil z firmy MediaCon jako reakci na zveřejněný vtip karikaturisty Marčáka , zobrazující vlnu tsunami s doprovodným textem dvou topících se mužů: "Až teď jsem, vážený příteli, pochopil tu monumentalitu první a druhé vlny kupónové privatizace !". Připojil ještě číslo účtu "na pomoc" Srí Lance. Jan Čulík označil vtip za úlet, omluvil se mravokárnému čtenáři a stáhl karikaturu z vydání. Instinktivní moralistní reakce Jana Čulíka pokládá před nás naléhavé celospolečenské otázky.

Je demokracie nedělitelná, a nebo se musí v pokoře sklonit před individuálním vkusem čtenáře či dostatkem odvahy šéfredaktora? Co by tak asi na reakci Jana Čulíka řekl autor Satanských veršů, Gurpreet Kaur Bhattiová či Yasmin Wildová, případně co by šéfredaktor odpověděl autorům knihy karikatur o životě Ježíše - kuřáka marihuany, které fanatický křesťanský poslanec Karas neúspěšně žaloval u českého soudu?

Autorka birminghamského divadelního představení , ani vedení divadla se cenzurním tlakům nepodrobili, stovky britských sikhů zaútočily na birminghamské divadlo...

29. 12. 2004

Mezi ně patří neposmívat se mrtvým, nezveřejňovat voyeuristické drastické fotografie mrtvých či zraněných a být na straně slabých proti mocným. Základní principy lidskosti a civilizovanosti nelze rozmělnit postmodernistickým relativismem. Ačkoliv si práce karikaturisty Michaela Marčáka nesmírně vážím, protože se až geniálním způsobem mnohdy dotýká hloubky skutečností, jíž nejde dosáhnout jinak než karikaturou (zrovna včera jsme o tom vnitroredakčně diskutovali na základě Marčákovy chvály od Fabiana Golga), v tomto případě byla hranice přijatelnosti překročena. Karikatura byla původně zveřejněna nedopatřením bez šéfredaktorova vědomí. Právem si na ni čtenáři stěžovali a právem jsem se jako šéfredaktor listu za její zveřejnění omluvil. Nyní ji ovšem musíme vydat znovu, neboť se stala zdrojem vnitroredakční kontroverze. Zastávám názor, že k docela povrchní politické argumentaci zneužila tragické události pro tento list nepřijatelným způsobem. Neboť hranice lidské piety existují a zrelativizovat je nelze.

Jan Čulík, šéfredaktor Britských listů

29. 12. 2004

Je to letadlo značky Gulfstream V Turbojet, jakým rádi létají ředitelé velkých firem a mezinárodní celebrity. Jeho identifikační číslo bylo donedávna N379P. Svědkové toto letadlo často vídají na vojenských letištích od Pákistánu přes Indonésii až po Jordánsko. Často do něho nastupují osoby v kápích a s pouty na rukou. O údajném majiteli tohoto letadla, firmě Premier Executive Transport Services, ani o jejím řediteli a kanceláři neexistuje žádná dokumentace, zjistil americký deník Washington Post. Celé je to krycí hrou pro mezinárodní "protiteroristické" operace CIA.

29. 12. 2004

Strana v současném demokratickém systému nežádá svůj mandát na voliči, ale na médiích, která s nimi stojí ve stejné polovině politického spektra. Vysvětlím: Demokratický systém sje založen na periodickém opakování krátkého období, kdy je vláda nad společností svěřena její plnoprávné občině. V tomto období se rozhodne, zda bude dočasný směr vývoje společnosti prodloužen po přímce, nebo zalomen. V ČR je tomu tak jednou za čtyři roky, mimo volby druhé kategorie. Mimo toto kopulativní období zůstává na zvolených manipulantech společenskou mocí, jak s ní naloží.

Ale kde se tedy člověku po ty dlouhé roky zjevuje to tělo demokracie, ta "veřejná diskuse", která dělá demokracii tím, čím má být, tedy vládou lidu, zjevení, na které lze poukázat jako na projevy života demokratického systému?

29. 12. 2004

Letošní vánoce byly krátké a deštivé, takže byla spousta času na knihy, přehrabování se v rodinných dokumentech a starých tiskovinách. Narazil jsem při tom na časopis Přítomnost, konkrétně na jeho první ročník z roku 1924. Letos tedy uplynulo 80 let od vzniku demokraticky smýšlejícího českého čtvrtletníku Přítomnost, který se věnoval analýze aktuálních politických, sociálních, ekonomických a kulturních témat. U jeho zrodu stál prezident T. G. Masaryk a šéfredaktorem byl výjimečný zjev na české novinářské scéně Ferdinand Peroutka.

29. 12. 2004

Zamyšlení do nového roku:

Liberální Brusel není vánoční a novoroční mýtopoetické náboženské tradici nakloněn. Důvodem jsou abrahámovská náboženství - židovství, křesťanství a islám - vyrostlá z kořene biblických textů. Dělají mu těžkou hlavu. V (post)moderním pojetí lidských práv a svobod jsou si rovna. Není možné, aby např. katolictví, které vybojovalo Evropu pro křesťany proti nájezdům musulmanům na jihu i do střední Evropy za zázračného přispění Panny Marie, tu mělo přednost a bylo v Evropské ústavě. Ani teologové nejsou zajedno. Z katolických navrhuje paralelní soužití evropských náboženství Tomáš Halík, kněz v civilu, původně psycholog. Obavy o křesťanskou Evropu politicky otevřeně formuluje hradecký sídelní biskup Dominik Duka - katolický dominikán.

Michael Marčák: To je český dělník, Pane. Sám uživil čtyři podnikatele ve ztrátě, dva poslance, senátora, uhradil jednu prohranou arbitráž a šest daňových úniků. Určitě sem patří - do oddělení pro blbé.
29. 12. 2004

29. 12. 2004

Z Tchaj-wanu

Věnoval jsem se dnes maličkostem. Přemýšlivý čtenář ovšem jistě pochopil, že se o maličkosti jedná jen zdánlivě.

Petr Fiala píše z Tchajpei

americká spisovatelka Susan Sontagová
28. 12. 2004

úterý 19.00 V úterý dopoledne zemřela v New Yorku na leukémii ve věku 71 let americká spisovatelka Susan Sontagová. Informaci přinesl deník New York Times.. Sontagová patřila k nejvlivnějším americkým intelektuálům. Byla mezinárodně známá pro své vášnivé angažmá a obrovský rozsah své kritické inteligence, i pro svou energickou práci v oblasti lidských práv.

Sontagová byla autorkou 17 knih, přeložených do 32 jazyků. Poprvé vyvolala kritickou pozornost v roce 1964 svým esejem "Notes on Camp", napsaným pro časopis Partisan Review. Psala na témata tak rozdílná, jako je pornografie či fotografie, estetika ticha a estetika fašismu, vytvořila portréty spisovatelů a intelektuálů, jako byl Antonin Artaud, Walter Benjamin, Roland Barthes a Elias Canetti. Pevně věřila ve schopnost kultury vyvolávat v člověku potěšení, informovat a měnit člověka.

"Žijeme v kultuře," napsala, "v níž je inteligenci buď zcela odpírána relevantnost a namísto toho se hledá radikální nevinnost, anebo se naopak inteligence zneužívá jako nástroje autority a represe. Podle mého názoru je jediná inteligence, kterou stojí za to hájit, kritická, dialektická, skeptická, bojující proti zjednodušování."

Kompletní nekrolog Susan Sontagové v angličtině CHICAGO TRIBUNE

29. 12. 2004
tisková zpráva sdružení Dženo

Vysílání první romské internetové televize v ČR spustilo na Štědrý den sdružení Dženo. Televizní stanice s romským názvem TV Jakh (TV Oko) vysílá z webových stránek www.radiorota.cz, prostřednictvím kterých sdružení Dženo provozuje od listopadu 2002 romské internetové rádio Rota.

K dalším plánům romského sdružení Dženo v oblasti médií Ivan Veselý naznačil, že sdružení hodlá usilovat o získání licence k šíření digitálního rozhlasového vysílání a v případě úspěchu projektu TV Jakh nevyloučil, že se pokusí spustit romskou digitální televizní stanici.

29. 12. 2004

Romský "opat Ekumenického řádu svatého Ducha" Patrik Kraus a "starokatolický biskup" Daniel Stoupa, kteří v sobotu vystupovali jako kněží při ekumenické bohoslužbě pro Romy a osamělé lidi v kapli svatého Václava v areálu pražské Thomayerovy nemocnice, nejsou duchovními žádné oficiální církve, i když se za ně vydávali.

Kraus se vydával za vysvěceného katolického kněze, figuruje i v romském vysílání Českého rozhlasu. Podle svých slov zastupuje Romy také u OSN. Na podvod dvou samozvaných duchovních přišli reportéři ČTK.

Jan Kasl
29. 12. 2004
Jan Kasl
reakce na komentář Štěpána Kotrby k programové konferenci Evropských demokratů pod názvem "Nikým nepovšimnutá konference ED"

Ponechávám bez komentáře hodnocení úspěchu či neúspěchu ve volbách, ale nemohu nechat bez povšimnutí Kotrbův komentář k programové části konference. Prý se ED snaží o nemožné -- být slušnou alternativou pro pravicového voliče, ale současně si nepohněvat nikoho na levém středu.

Michael Marčák: Na Zemi jsou lidi, Pane. Někdo nám zaviroval program delfínů !
29. 12. 2004

29. 12. 2004

"Dajte svojim esemeskám moc osudu," ohuruje televízne publikum moderátor miliónového dievčaťa nacvičeným pátosom, akoby šlo o život. Ono aj ide, lenže inak, než má v úmysle podsunúť publiku špecifický žáner reality show. Nejde ani tak o súboj finálnej dvojice pekných, odvážnych, inteligentných, vo víťaznom závere už zjavne vyčerpaných súperiek. Pes je zakopaný inde, hoci blízko: komerčná televízia si háji a v lepšom prípade aj rozširuje svoje miesto pod podnikateľským slnkom. A kvôli tomu je existenčne odkázaná na divákov.

29. 12. 2004

Obyvatelia Európskej únie dostali v piatok vianočný darček. Európska rada sa rozhodla otvoriť vstupné rozhovory s Tureckom. Ortieľ bol vynesený jednohlasne a 450 miliónov občanov EÚ bude vystavených mohutnej presviedčacej kampani.

Najneodbytnejšie jej bude vystavená populácia tých štátov, ktoré zverili konečné ratifikačné rozhodnutie do rúk občanov v podobe všeľudových hlasovaní. Slovensko medzi nimi nie je, ale pridá sa k nimi možno jeho sused Rakúsko. Práve jeho kancelár sa vrátil zo summitu EÚ so stiahnutým chvostom.

29. 12. 2004

Keď Národná rada schvaľovala svoje kladné stanovisko k rokovaniu s Tureckom o jeho budúcom členstve v Európskej únii, zároveň prijala uznesenie, že by sa Turecko malo konečne ospravedlniť za genocídu spáchanú na tamojších Arménoch počas prvej svetovej vojny. Podľa niektorých tvrdení uverejňovanie kritického stanoviska k tejto tragédii je dodnes v Turecku dokonca trestným činom.

Arménska tragédia sa v posledných rokoch niekoľko ráz už pripomínala. Bolo to jednak pri jej 85. výročí v roku 2000, ale aj počas návštevy pápeža Jána Pavla II. v Arménsku, kde sa v roku 2001 oslavovalo 1 700. výročie prijatia kresťanstva. Arménsko sa nachádza v Zakaukazsku, regióne, ktorý zažil mimoriadne búrlivé dejiny. Arméni sú kresťania, vyznávajú tzv. monofyzitizmus, podľa ktorého mal Ježiš Kristus iba jedinú podstatu -- božskú. Katolícka i pravoslávna cirkev považovala tento názor za kacírstvo.

Michael Marčák: A seš si svejma politickejma názorama jistá?
28. 12. 2004

28. 12. 2004

Irácká islámská strana, největší mainstreamová politická strana iráckých sunnitů, se v pondělí rozhodla nezúčastnit se lednových všeobecných voleb v Iráku. Konstatovala, že násilí, které pokračuje v oblastech na sever a na západ od Bagdádu, znamená, že je nemožné, aby se 30. ledna konaly "spravedlivé a svobodné volby".

29. 12. 2004

DOKUMENT

Výzva Shromáždění sociálních hnutí z 3. Evropského sociálního fóra v Londýně

Usilujeme o Evropu, která odmítá války, za kontinent mezinárodní solidarity a ekologicky udržitelné společnosti. Usilujeme o odzbrojení, jsme proti jaderným zbraním a proti vojenským základnám USA a NATO. Podporujeme všechny, kdo odmítají sloužit v armádě.

Odmítáme privatizaci veřejných služeb a společného bohatství, jako je voda. Bojujeme za lidská, sociální, ekonomická, politická a environmentální práva, abychom porazili a překonali vládu trhu, logiku zisku a nadvládu nad třetím světem pomocí dluhu. Odmítáme využití "války proti terorismu" k útokům na občanská a demokratická práva a ke kriminalizaci nesouhlasu a sociálního konfliktu.

29. 12. 2004
Milan Krajča

Počátkem prosince se v Praze, poprvé od roku 1989, uskutečnila mezinárodní porada komunistických a jiných levicových organizací mládeže. Světová federace demokratické mládeže (WFDY), sdružující desítky milionů levicových mladých lidí celého světa, si vybrala Prahu k schůzi svých evropských a severoamerických členských organizací.

Pascale Casanova: The World Republic of Letters
28. 12. 2004

Periferie a centrum

Pascale Casanova: The World Republic of Letters (Světová republika literatury), Harvard University Press, 440 stran, ISBN 0-674-01345-X $35.00

V této knize nám autorka ukazuje svět literatury, který je relativně nezávislý na hospodářských a politických vládnoucích systémech a v němž bojují navzájem o nadvládu jazykové systémy, estetické pořádky a žánry. Autorka odhaluje v globálním "světě literatury" vznikající režim nerovnosti, kdy se "malé" jazyky a literatury se stávají obětí neviditelného, avšak nemilosrdného násilí ze strany velkých jazyků a literatur.

Tato ambiciózní kniha prezentuje první systematický model jak porozumět vzniku, šíření a celosvětovému hodnocení literatury. Casanovová ukázala, jak celosvětově hodnotíme ve světě literatury "originalitu" a "modernost". Argumentuje, že je nesmírně důležitý tzv. "literární kapitál", který poskytuje hodnotu a legitimitu jednotlivým kulturám v jejich neustálém úsilí získat mezinárodně moc. Casanovová definuje tři hlavní éry geneze světové literatury - latinskou, francouzskou a německou - a podrobně zkoumá tři obry v říši světové republiky literatury - Kafku, Joyce a Faulknera.

Potud charakteristika knihy z internetového knihkupectví amazon.com. Avšak jaké tedy musí mít (české) literární dílo vlastnosti, aby proniklo do světové literatury a kultury? Knihu Casanovové recenzoval v americkém časopise The Nation William Deresiewicz, viz níže. Vznesl celou řadu zásadních otázek. Nejsem si jist, zda se všemi souhlasím. Je pravda, že to, co se z české kultury kdy mezinárodně prosadilo, bývá často poněkud náhodné. Je také pravda, že dnešní mezinárodní pojetí české kultury je velmi zkreslené. Tato kniha by měla být pobídkou k analýze, co způsobuje, že (česká) "kultura na periferii" občas proniká do kultury mezinárodní a většinou nikoliv, poznamenává Jan Čulík:

28. 12. 2004

uvedl v úterý v podvečer rozhlas BBC. Počty mrtvých se zřejmě ještě podstatně zvýší a hlavním problémem je, že katastrofa je tak rozsáhlá, že je v podstatě nezvládnutelné pomoci přeživším. V Indonésii jsou dosud rozsáhlé, postižené oblasti odříznuté od vnějšího světa.

Komentátoři také varují, že při mezinárodních katastrofách bývá reakce světa vždycky stejná: v prvních hodinách a dnech svět projeví zájem a snaží se pomoci, zájem však brzo vyprchá a postižení lidé zůstanou dlouhodobě bez pomoci.

28. 12. 2004

24. 12. 1979, na Štědrý den před pětadvaceti lety provedl Sovětský svaz invazi do Afghánistánu. Mark Kramer, ředitel programu pro studium studené války na Harvardské univerzitě, argumentoval v listě Los Angeles Times, že Rusové svou válku v Afghánistánu téměř vyhráli.

28. 12. 2004

Historik a publicista Bořivoj Čelovský uveřejnil ve 43. čísle Literárních novin článek "Historizace sudetoněmecké otázky", v němž ostře kritizoval politizaci českého polistopadového dějepisectví v oblasti česko-německých vztahů. Vyšel přitom především z popisu podivného hostování dvou disidentských historiků v SRN v polovině osmdesátých let a nabídl vyhrocenou tezi o předpojatosti těchto a dalších českých dějepisců (srovnej též Čelovského knihu Mnichovský syndrom).

V několika dalších číslech Literárních novin (např. č. 45, 46 a 47) Bořivoj Čelovský sklidil především od českých historiků velmi vyhrocené odsudky (výjimkou byla stať dvou mladých historiků z Ústavu pro soudobé dějiny oponujících takové reakci v podobném duchu jako tento můj text, napsaný původně taktéž pro LtN bez znalosti jejich článku; nyní svůj text jen drobně doplňuji).

28. 12. 2004

Slavní čeští poslanci opět zazářili. Potvrdili si doživotní beztrestnost. Česká společnost tak zůstává nejen fakticky, ale i právně společností občanů různých kategorií. Napsal jsem zůstává, neboť toto není u nás novinka. V dřívějších dobách jsme měli světskou a církevní šlechtu, pak volební census, po historicky krátkém období první republiky, zase rasové zákonodárství a následně komunistický systém nomenklatury. Nyní máme doživotní imunitu poslanců, vedle celé řady dalších výhod pro tyto "zástupce lidu". Každý konzervativní politik musí jásat. Takové zachovávání tradic a "osvědčených hodnot" se hned tak nenajde.

23. 12. 2004

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi proti novému generálnímu řediteli Jiřímu Hodačovi. Jak nepřesvědčivá komedie to byla, se můžete ze zpětného pohledu přesvědčit    ZDE ZDE

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA

6. 12. 2004

V listopadu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 8550 Kč, zadavatelé reklamy nám zaplatili 2400 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

28. 12. 2004

Předsednictvo OSBL svolává valnou hromadu na 8. 1. 19:30 do sklepních prostor restaurace Hybernia, Praha 1, Hybernská 7.

Katastrofa v jihovýchodní Asii RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2004 Asijská katastrofa: Zřejmě více než 60 000 mrtvých   
29. 12. 2004 Jak přispět postižené Asii   
29. 12. 2004 Vlády se snaží zintenzivnit humanitární pomoc   
29. 12. 2004 Asijská katastrofa: Počet mrtvých "překročí 100 000"   
29. 12. 2004 Colin Powell: "Spojené státy nejsou lakomé"   
29. 12. 2004 Katastrofa přiměje šokem jihoasijské státy, aby se sjednotily   
28. 12. 2004 Katastrofa v jihovýchodní Asii si už vyžádala 50 000 obětí   
27. 12. 2004 Jižní Asie: Ke katastrofě došlo, protože vlády nevytvořily výstražný systém   
26. 12. 2004 Přílivová vlna usmrtila v Asii tisíce lidí   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2004 O tajné lásce Karla Čapka Jiří  Bakala
29. 12. 2004 Abrahámovská náboženství v pátém roce třetího tisíciletí Ivo V. Fencl
29. 12. 2004 Jak CIA unáší "teroristy" letadlem pro celebrity   
28. 12. 2004 Doživotní imunita aneb drzost na pokračování Milan  Valach
28. 12. 2004 Proč má smysl číst většinu prací Bořivoje Čelovského David  Tichý
28. 12. 2004 Jak prosazuje světová kultura svou nadvládu nad malými kulturními celky   
23. 12. 2004 Nač Češi doplácejí Miloš  Kaláb
23. 12. 2004 Jak republikánští dárci vydělávají na pornografii   
23. 12. 2004 OSN: Sexuální skandál v Kongu novým Abu Ghraib?   
21. 12. 2004 Líbivé obrázky Václav  Dušek

Vánoce, svátky míru a konzumerismu RSS 2.0      Historie >
25. 12. 2004 Nezapomněli jsme, že jsou Vánoce?   
24. 12. 2004 Co stojí Vánoce   
23. 12. 2004 Čas vánoční Jan  Paul
23. 12. 2004 Vánoce: Prožijte si je po svém Bohumil  Kartous
23. 12. 2004 Vánoční a novoroční vydání Britských listů   
22. 12. 2004 Vánoce zvířat Gustav  Jaroš
22. 12. 2004 Světské Vánoce a modré banány Václav  Beneš
20. 12. 2004 Bible jsou "lži a propaganda"   
1. 12. 2004 Zimní procházka a mé myšlenky... Boris  Cvek
30. 11. 2004 Vánoce 2004 Jan  Pömerl

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   
14. 12. 2004 Vývoj na Ukrajině je podivný...   
14. 12. 2004 Oranžová evolúcia Juraj  Marušiak
13. 12. 2004 Jak Západ platí a organizuje "spontánní demokratické revoluce"   
13. 12. 2004 Ukrajina: Složitá cesta s varováním Miroslav  Polreich
11. 12. 2004 Juščenko "byl otráven"   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2004 O úspěchu ve volbách nerozhodují billboardy, ale realizovaný program Štěpán  Kotrba
4. 12. 2004 ČSSD je třeba po trojích volbách... Oldřich  Průša
4. 12. 2004 Krize v ČSSD už je - a sociální demokraté to myslí upřímně ! Štěpán  Kotrba
2. 12. 2004 Vzkaz Mlynářovi: Chceme širokopásmový internet bez DPH!   
30. 11. 2004 Doleva se Škromachem? Irena  Ryšánková
29. 11. 2004 Schröder, Zapatero a Gross vyzvali evropské občany k schválení Evropské ústavy   
25. 11. 2004 Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu   
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Volební kampaň sociální demokracie Pavel  Urban
22. 11. 2004 Klaus a Gross v Berlíně představili diametrálně různý pohled na EU Radek  Vogl

17. listopad RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich
22. 11. 2004 Čo je to vlastne za odkaz pre budúce generácie ? Miloslava  Kodoňová
19. 11. 2004 Jak jsem se vyrovnal... Ladislav  Žák
19. 11. 2004 Jeden pohled zleva Jiří  Dolejš
19. 11. 2004 Naďalej polojasno Peter  Greguš
19. 11. 2004 15 let ekonomické transformace v České republice   
19. 11. 2004 Rozpaky nad rozostřenou spravedlností Petr  Blažek
18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
28. 12. 2004 Američané chtějí zaručit vládní posty sunnitům   
28. 12. 2004 Irák: Hlavní sunnitská politická strana se nezúčastní lednových voleb   
27. 12. 2004 Americký stratég: "USA bojují v Iráku proti lidovému povstání"   
23. 12. 2004 "Ticho, nebo na vás zavolám demokracii!"   
23. 12. 2004 Irák: Přestřelky narušují návrat občanů do města Fallúdža   
22. 12. 2004 Agenti FBI si opakovaně stěžovali na mučení vězňů v Iráku i v zálivu Guantánamo   
15. 12. 2004 Británie musí vyšetřit smrt iráckého civilisty   
11. 12. 2004 Americký voják, který zabil Iráčana, odsouzen na tři roky   
9. 12. 2004 Američtí konzervativci útočí na generálního tajemníka OSN   
9. 12. 2004 USA chtějí pozorně naslouchat Evropanům   

Zelení RSS 2.0      Historie >
27. 12. 2004 Strana zelených podala trestní oznámení na dva členy bývalého vedení Štěpán  Kotrba
8. 12. 2004 Čtyři tváře Strany Zelených a Strany pro otevřenou společnost Pavel  Pečínka
19. 10. 2004 Zelená Evropa: tmavozelený západ, světlezelený jih, šedozelený východ Pavel  Pečínka
22. 9. 2004 Nezralí zelení Milan  Hamerský
15. 9. 2004 Strana zelených dospívá k vnitřnímu sjednocení   
9. 9. 2004 Horáček není "česky" zelený   
27. 8. 2004 Brezina (prý) strašidlem aneb Dokaž, co jsi nenapsal Karel  Dolejší
23. 8. 2004 Jak se stát modrým ptákem Ivan  Brezina
20. 8. 2004 Kdo si hraje, občas zazlobí aneb (nucený) výsek reality Ivanem Brezinou Karel  Dolejší
19. 8. 2004 ...a teď tu o červené Karkulce, prosím! Ivan  Brezina

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
15. 12. 2004 Rekordně klesla sledovanost televize BBC   
8. 12. 2004 BBC propustí 5300 zaměstnanců   
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent   
28. 11. 2004 Zpravodajství BBC propustí 350 zaměstnanců   
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
19. 11. 2004 Ohlédnutí o rok a čtvrt zpět: BBC plnila svou veřejnoprávní roli výborně Jan  Čulík
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 12. 2004 Kde je problém v českém školství? Jan  Sládek
20. 12. 2004 Vědění světa bude k dispozici na internetu   
20. 12. 2004 Nečtou-li děti, může za to učitel Milan  Štěpita
17. 12. 2004 Metafora trhu ve vzdělávání aneb konec bohemistiky za kanálem? Dominik  Lukeš
17. 12. 2004 Děti nečtou Josef  Vít
16. 12. 2004 Ohrožená výspa české kultury Jan  Čulík
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
13. 12. 2004 Bohemistika, slovakistika jsou vlivnými vyslanci ČR i Slovenska - přežijí v zahraničí? Tim  Beasley-Murray
13. 12. 2004 Czech, Slovak, Minority Subjects and Discipline Tim  Beasley-Murray

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
29. 12. 2004 Birmingham: Bylo chybou, že jsme konzultovali sikhské starší   
29. 12. 2004 Je svoboda slova dělitelná individuální morálkou? Štěpán  Kotrba
29. 12. 2004 Britské listy budou dodržovat základní civilizační principy Jan  Čulík
29. 12. 2004 V co přetváříme svůj svět? Štěpán  Kotrba
29. 12. 2004 Svoboda projevu není na ústupu Jan  Čulík
28. 12. 2004 "Svoboda projevu, jejíž součástí není právo urážet, je fraška"   
14. 12. 2004 Muslimové zuří na deník Daily Telegraph   
1. 12. 2004 Čína zablokovala anglické zpravodajství Google News   
3. 11. 2004 V Holandsku byl zavražděn filmový režisér   
1. 11. 2004 Marešův Usáma: V České republice je zakázána satira Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2004 OSN: Sexuální skandál v Kongu novým Abu Ghraib?   
10. 12. 2004 Soud zakázal násilníkovi vstup do bytu   
10. 12. 2004 Ženy jsou ignorované oběti konfliktů po celém světě   
9. 12. 2004 Nejhorší zločin na světě   
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha
23. 11. 2004 Týden proti násilí na ženách   
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka