5. 11. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 11. 2004

neděle 13.15: Irácká vláda vyhlásila na 60 dní v důsledku zhoršující se situace výjimečný stav. Výjimečný stav byl zaveden po celém iráckém území s výjimkou autonomních kurdských oblastí na severu. Mluvčí irácké vlády Thaer Naqib konstatoval, že vláda přikročila k výjimečnému stavu v reakci na hromadné zabíjení a ničení infrastruktury země, které páchají "zločinci a teroristé". Dodal, že násilí je součástí spiknutí, jehož cílem je zabránit postupným vládním přípraván na lednové volby.

V posledních dnech došlo k vážné eskalaci násilí v Iráku, zřejmě v důsledku připravované ofenzívy Američanů proti městu Fallúdža. Podle zpráv se přihlásilo více než 100 dobrovolníků, kteří jsou připraveni provést proti přijíždějícím americkým a iráckým vojákům sebevražedné atentáty tím, že do nich najedou s automobily, naloženými výbušninami.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
Sloupek

toto je zpráva na základě informace ČTK, nikoliv satirický fejeton...

Případ rozhodčího Václava Zejdy a opavského manažera Gustava Santariuse, kteří se podle policejních odposlechů dopustili korupčního jednání před loňským prvoligovým zápasem Opava - Olomouc přinesl dnes podle ČTK nečekaný zvrat. Rozruch způsobil advokát Karol Hrádela v zákulisí strahovského areálu, kde zasedala disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu . Právník vystoupil před novináři s prohlášením, že proti jeho klientovi nejsou žádné pádné důkazy a při soudním přelíčení prý hodlá všechno prokázat. Disciplinární komise už Zejdovi udělila tříletý zákaz působení ve fotbale. "Proti panu Zejdovi neexistuje jediný pádný důkaz. Nikdy nebyli vyslechnuti svědci, kteří by svědčili o jeho nevině," prohlásil Hrádela. Policejní a fotbalové orgány, stejně jako média a veřejnost, si prý špatně vysvětlily odposlech Zejdova rozhovoru s jeho kolegou Bohumilem Krátkým v listopadu loňského roku. Krátký se tehdy zeptal, zda už dopluli kapříci za zápas Synot - Blšany, v němž jim manažer Synotu údajně nabídl úplatek ve výši 120 000 korun. Slovo kapřík mělo být podle policie synonymem peněz, ale Hrádela to dnes popřel. "To vůbec není pravda. Pan Zejda byl tehdy na výlovu rybníka a svým kolegům chtěl za odměnu předat skutečně ryby, na čemž není nic divného," prohlásil právník, podle něhož jsou důkazy, že se sudí výlovu skutečně zúčastnil. "Existuje řada možností, jak účast mé klienta na výlovu prokázat. Máme svědky, potvrzení i fotografie, že si kapry koupil a sám vylovil," šokoval Hrádela.

Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu odročila o dva týdny projednávání celého případu. Policie, státní zástupci a soudci, kteří povolovali odposlechy, budou mít co vysvětlovat - zvláště, pokud se prokáže, že všechny policejní argumenty jsou stejně nespolehlivé a odposlechy na rozhodčí se konaly bez prokazatelného důvodu, a tudíž byly porušením zákona....

7. 11. 2004

V celkovém součtu hlasů získala v krajských volbách ODS 36%, druhá KSČM 19,5%, třetí ČSSD 14% a čtvrtá KDU-ČSL 10,5% hlasů. Ostatní strany nepřekročily hranici 5%. Voleb se účastnilo necelých třicet procent voličů. To je o čtyři procenta méně než před čtyřmi lety.

ODS zvítězila i v prvním kole senátních voleb, budou pro druhé kolo zastoupeni ve 25 obvodech. Druhá nejúspěšnější byla KSČM, až na třetím místě se umístila vládní ČSSD. K prvnímu kolu senátních voleb přišlo 28,97 procenta voličů, o 13,4 procenta méně než před čtyřmi lety.

7. 11. 2004

O důvodech volebního debaklu ČSSD

"S upřímností nejdál dojdeš," praví jedno ne zrovna upřímné pozměněné přísloví a své o tom jistě vědí i ti, kteří mají podobné kategorické imperativy ve sbírce svých oblíbených , univerzálně použitelných vět. Jak moc upřímně to vlastně dvojitý předseda Gross ve své kampani myslel se už asi nedozvíme a může nám to být upřímně volné. Od sobotního večera ale nejspíš proklíná okamžik zrodu hlavního předvolebního motta a zřejmě i toho ďábelského našeptávače, který si asi vzpomněl na svá dětská léta a starostlivý rodičovský apel, jenž tak často slýchával. Musí být k uzoufání, když ani mnohamilionová upřímnost není oceněna slušným volebním výsledkem. Budiž Stanislavu Grossovi ke cti, že ODS prostřednictvím televize poblahopřál k vítězství.

7. 11. 2004

O důvodech volebního debaklu ČSSD:

slyšel jsem před chvílí v rádiu a v televizi Vaše povolební bilancování, v němž se snažíte porovnat "úspěch" ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu a v krajských volbách, které právě proběhly. Chcete tak zřejmě odvrátit pohled od mapy České republiky, jejíž všechny (snad s výjimkou ústeckého) kraje ovládla pravice (ODS a KDU-ČSL), chcete občanům vemluvit, že byť ČSSD krajské volby prohrála, oproti evropským si polepšila.

6. 11. 2004

O selhávajících médiích, o politice a o současnosti

Pokud existuje jednotící téma v Curtisově díle, je to úsilí zkoumat, jak se různé elity v různých historických dobách pokoušely lidem vnutit určitou ideologii a jak to vedlo k tragikomickým následkům.
"Skutečným východiskem mých filmů je to, že dnešní svět, v němž žijeme, utvořily myšlenky Friedricha Nietzscheho, a to naprosto nepředpověditelným způsobem."
Curtis argumentuje, že BBC přestala lidem skutečnosti vysvětlovat: "Události na nás útočí v emocionálních vlnách a my to dopouštíme. A co je nejhorší, tato metoda se dnes také používá vůči minulosti. Zapomínáme, že události jsou důsledkem sporů ohledně určitých myšlenek a důsledkem určité politiky. Zpravodajství musejí dělat lidé, kteří si dokáží udržet přísný smysl pro kritickou, zpochybňující distanci. Pokud o skutečnostech informujete emocionálně, okamžitě je to depoliticizuje. Nikdo se neposuzuje, nikdo ničemu neporozumí."

Autorem slavných dokumentárních filmů Century of the Self a The Power of Nightmares, který poukazuje na to, že "válka proti terorismu" je mýtus, je britský dokumentarista Adam Curtis. Býval učitelem politologie na Oxfordské univerzitě. Z tohoto prestižního místa odešel, protože se mu nelíbila izolovanost oxfordského vysokoškolského učitele od vnějšího světa, a dal se do televize.

Adam Curtis, píše týdeník Observer, dělá rád obtížné věci. Před půldruhým rokem navrhl svým šéfům v BBC, že chce natočit sérii dokumentárních filmů o filozofických idejích, které jsou jádrem konzervatismu. Přiznává, že "nudněji to nemohlo vypadat".

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

V angličtině si můžete stáhnout všechny tři díly filmu The Power of Nightmares v dokonalé kvalitě (každý díl má cca 600 Mb) ZDE

Potřebujete mít broadband a program BitTorrent ZDE
6. 11. 2004

Americký prezident George Bush konstatoval ve svém pravidelném sobotním rozhlasovém projevu, že bude "usilovat o spolupráci" se spojenci a skeptiky doma i v zahraničí. Zdůraznil význam války proti terorismu a boje proti nemocem, hladu a chudobě. domácích politických témat podtrhl nutnost daňové reformy a omezení soudních sporů. Bush se vyhnul triumfalismu a uvedl, že stoupenci Republikánů i Demokratů by mohli schválit společný přístup k válce proti terorismu. "Všechny civilizované země musejí mít zájem o výsledek této války," zdůraznil Bush a dodal, že bude i nadále "usilovat o spolupráci s evropskými zeměmi a členy NATO", vztahy mezi nimiž a USA v důsledku války v Iráku ochladly. Navzdory silné Republikánské podpoře v Kongresu uvedl Bush, že bude spolupracovat s oběma hlavními americkými politickými stranami.

Podrobnosti v angličtině ZDE

6. 11. 2004

Pravidelný pořad rozhlasu BBC Any answers, v němž posluchači reagují na předchozí diskusi politiků a osob z veřejného života v pořadu Any questions se proměnil v sobotu odpoledne ve vášnivý protest těch britských občanů, kteří se do rozhlasového studia dovolali, proti britské a americké vojenské politice v Iráku, zejména v souvislosti s připravovanou ofenzívou na město Fallúdža. Bylo to zřejmě proto, že si politikové a veřejné osobnosti v pořadu Any questions příliš notovali v tom smyslu, že útok na Fallúdžu je nutný a politika George Bushe je správná. Jedním z panelistou v pořadu Any questions byla totiž americká právnička a Republikánka Coleen Graffy, která zastává názor, že Británie je obětí "stádovitého myšlení". Britové podle ní totiž zastávají názor: "Bush je špatný a jakákoliv fakta, která tomu protiřečí, jsou nepřijatelná."

5. 11. 2004

Pozoruhodný rozhovor s britským ministrem obrany o Iráku

pátek 13.00: V Británii vznikla vlna znepokojení, když před několika týdny bylo prozrazeno, že vojáci ze skotského praporu "Black Watch" mají být vysláni z relativně pokojné oblasti kolem Basry na sever na pomoc Američanům. Byli vysláni do "trojúhelníku smrti". A trojúhelník smrti to také byl, pro tři z nich, kteří byli včera usmrceni sebevražedným atentátníkem, řekl v pátek ráno v pořadu "Today" rozhlasu BBC moderátor John Humphrys. Dalších osm vojáků při tom bylo zraněno.

Alex Salmond, předseda Skotské národní strany konstatoval, že smutek bude nahrazen něčím jiným:

"Smutek se promění v hněv, až Skotsko a rodiny zemřelých vojáků srovnají odvahu skotských vojáků s podváděním a šikanováním od politiků, kteří je vyslali do této oblasti. Toto jsou profesionální vojáci, udělají svou práci, bez ohledu na nebezpečí. Ale vy a já jsme přesvědčeni, že tyto britské jednotky byly přesunuty k Bagdádu z politických důvodů, jsme přesvědčeni, že americká žádost o tento přesun byla politická a britská vláda na ni reagovala politicky, tento přesun vojsk měl podpořit prezidenta Bushe v předvolební kampani. Prapor "Black Watch" byl vyslán, aby vykonával nesplnitelný úkol. 800 skotských vojáků nahradilo 4000 amerických příslušníků námořních jednotek. Hovořil jsem s rodinami vojáků a vládne v nich znepokojení o politické podstatě tohoto přesunu vojáků a hněv, skutečný hněv."

Moderátor John Humphrys se v pátek ráno zeptal britského ministra obrany Geoffa Hoona v pozoruhodném, osmnáctiminutovém rozhovoru (normálně trvají rozhovory v pořadu Today jen kolem pěti minut) zda je tento hněv ospravedlnitelný:

Michael Marčák: Honem,  pojď se podívat, představ si, že pořádají volby !
5. 11. 2004

6. 11. 2004

sobota 0.00: Americká pozemní vojska tvrdě útočí na místa, která považují za postavení vzbouřenců na předměstí iráckého města Fallúdža. Očekává se, že Američané připravují bezprostřední ofenzívu proti tomuto městu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

6. 11. 2004

Amerika:

"Kerry prostě vůbec nekomunikoval s nesmírně velkou částí voličů, jejichž jádro nezískává své politické informace z televizního zpravodajství, ale z kazatelny."

Z průzkumů mínění voličů při odchodu z volebních místností odpovídali američtí občané na otázku, které politické téma bylo pro ně nejzávažnější, nikoliv "terorismus", nikoliv "Irák", nikoliv "ekonomika" - nejzávažnější pro ně byly "morální hodnoty". Více než pětina všech voličů byli evangelikálové.

"Znovuzrození křesťané" se vydali k hlasovacím urnám ve velkém počtu proto, že se v některých státech zároveň hlasovalo o dodatku zakázat homosexuální manželství. Kerry zaznamenal lepší výsledky ve všech státech, kde se o tomto dodatku nehlasovalo, píše Philip James, bývalý vysoký politický stratég americké Demokratické strany.

G. W. Bush
5. 11. 2004

Bushův návrat

Kdybych byl Američan, taky bych hlasoval pro George W. Bushe. Proč?
5. 11. 2004

pátek 10.00 Mluvčí Palestinské osvobozovací organizace v Paříži oznámila, že Jásir Arafat upadl do komatu, ale zdůraznila, že situace je "napravitelná".

Podrobnosti v angličtině ZDE

5. 11. 2004

Mnoho Američanů, kteří vytvořili Bushovu volební většinu, konstatovalo, že ho nevolili kvůli tomu či onomu volebnímu tématu, ale kvůli "smyslu pro hodnoty", napsal ve čtvrtek americký list New York Times. I když měli pochybnosti o válce v Iráku anebo byli znepokojeni stavem amerického hospodářství, konstatovali, že to byl Bush a nikoliv John Kerry, kdo sdílel jejich přesvědčení a rozuměl jejich způsobu života.

V rozhovorech po celé zemi se lidé často vraceli k slovům, jako je víra, rodina, integrita, důvěra. Hlasy amerických voličů po volbách volaly docela jasně, že tento výsledek voleb nezpůsobila taktika voličů, ani konkrétní politické otázky, ale fundamentální záležitost - "Bush má charakter".

5. 11. 2004

Celou Biblí i celou židovsko - křesťanskou tradicí zní jasný cantus firmus v jiných náboženstvích nevídaný a neslýchaný, totiž poslání pomáhat člověku, který je v nouzi, který trpí v žaláři vnější či vnitřní nesvobody (J 8,32), a to bez ohledu na jeho politickou, náboženskou či jinou příslušnost (L 10,25-37).

Již ve Starém Zákoně se Hospodin legitimuje na počátku Desatera jako Bůh, který vysvobozuje ze žaláře, z otroctví.

5. 11. 2004

Jak Klaus leze Bushovi kamsi:

Pokud potkáte na ulici člověka, který vám na otázku "kolik je hodin?" odpoví, že odjakživa dělá maximum pro to, aby všechny hodiny ukazovaly správný čas, řeknete si, že je to naprostý blázen. Anebo -- politik z povolání.

5. 11. 2004

Při čtení článku o Klausovi mě napadlo, že se v posledních letech, zdá se, dosti změnilo vnímání toho slova "vůdce". Před pár lety bych takové označení očekával jenom jako pejorativní ironií v článku nějakého kritického levičáka a bylo by to tak i vnímáno. V té době si k němu člověk ihned asocioval výraz "fuhrer" - ale dnes už to slovo čeští politici bez váhání používají pro označení svých pozic, a prostě celkově zní jinak, píše Tomáš Stýblo a pokračuje:

5. 11. 2004

naleznou čtenáři znalí angličtiny, kteří mají k dispozici broadband, na stránkách jibjab.com ZDE

5. 11. 2004

"Otázka není, zda mohou mluvit, ale zda mohou trpět."
Jeremy Bentham

Rád bych se v tomto článku vrátil k některým motivům, o nichž jsem psal v polemice s Borisem Cvekem. Znovu se nad nimi zamyslet mne přiměl článek Milana Valacha Nový fašismus, který v kontextu zřejmě i nadále pokračující bushovské éry upozorňuje na nebezpečí ideologického zmanipulování společnosti: "Tam, kde mysli lidí ovládá strach z velkého a hrozného zla, tam je tento strach žene do stáda semknutého kolem svých vůdců," píše Valach a dodává, že takový strach lze mít stejně tak z (propagandisticky využitého) terorismu jako z (propagandisticky využité) hrozby globální ekologické krize.

Připojil bych, že stejný strach všichni dnes a denně prožíváme, když je nám dnešním ekonomickým a mediálním systémem, resp. jeho propagandisty (reklamními agenty, chcete-li), zdůrazňována nutnost ekonomického růstu, tj. deregulace a liberalizace velkého kapitálu, protože jinak náš čeká hospodářský kolaps, všeobecný rozvrat -- a hlavně konec konzumního ráje.

5. 11. 2004

píše Michael Moore:

5. 11. 2004

Jack Straw, britský ministr zahraničních věcí, se snažil ve čtvrtek v britském rozhlase rozptýlit obavy, že George Bush nyní po výrazném volebním vítězství zaútočí na Írán.

4. 11. 2004

První známky tvrdého postoje amerického prezidenta:

Na své první tiskové konferenci po znovuzvolení konstatoval ve čtvrtek americký prezident Bush, že zamýšlí "využít svého politického kapitálu", který získal při kampani pro Bílý dům. Pozorovatelé to interpretují jako signál, že bude Bush tvrdě prosazovat svou fundamentalistickou politiku.

Na tiskové konferenci Bush přiznal, že má povinnost "vysvětlovat rozhodnutí, která učiním", ale zdůraznil, že má v úmyslu ve svém druhém funkčním období realizovat kompletní akční program, jehož součástí bude i "šíření svobody" na Blízkém východě. Podle zpravodaje rozhlasu BBC je si Bílý dům nyní plně vědom, že pro to má v Americe na rozdíl od předchozího období plný mandát.

"Lidé mi dali jasně najevo, co chtějí," řekl Bush. "Získal jsem předvolební kampaní politický kapitál a zamýšlím ho využít."

Bush dodal, že jeho vláda "splní naše cíle" v Iráku, a hovořil o své "posvátné povinnosti" ochraňovat Spojené státy. Uvedl: "Někteří lidé ve světě zastávají názor, že je ztrátou času snažit se podporovat svobodné společnosti v různých částech světa. Tu kritiku jsem slyšel." Bush řekl, že souhlasí s Tonym Blairem, že je mírová dohoda mezi Izraelem a Palestinou "důležitou součástí mírového světa", avšak bez přesvědčení, že se všichni lidé na světě mohou podílet na demokracii, je dohoda obou států na Blízkém Východě "k ničemu".

Podrobnosti v angličtině ZDE

5. 11. 2004

Jedním z důkazů, naznačujících, že v amerických volbách šlo především o otázky tradiční morálky, je svědectví Johna Marvella, mluvčího Demokratů z americké organizace Stonewall, zastupující homosexuály. V rozhlase BBC si stěžoval na podvodnou kampaň, která se snažila systematicky diskreditovat Johna Kerryho tím, že provokativně tvrdila, že Kerry údajně podporuje různé homosexuální kauzy. Voličům se automaticky hromadně telefonovalo: "V těchto automatických telefonátech hlasy voličům tvrdily, že zastupují kampaň Johna Kerryho a požadovali od nich, aby hlasovali pro Kerryho, protože Kerry podporuje homosexuální sňatky. Před volebními místnostmi, kde hlasovalo hodně Afroameričanů, stáli bělošští aktivisté, kteří příchozí voliče oslovovali a přesvědčovali je, aby hlasovali pro Kerryho, protože Kerry podporuje homosexuální sňatky. Voliči byli také přesvědčováni, že je Kerry aktivně pro politiku potratů. Tady v Minnesotě byly vylepovány plakáty s fotografiemi, na niž se dva muži líbají a s velkými nápisy 'Hlasujte pro Demokraty!' Kerry však nenavrhoval povolit homosexuální sňatky. Účelem bylo odradit voliče od hlasování pro Kerryho.

5. 11. 2004

Poslanecká sněmovna dnes projednala zákon o České televizi. Nejkontroverznější body, související se způsobem volby členů Rady ČT, pracovně nazývané "trojnožkja" z pozměňujícího návrhu zákona vypadly. Do jmenování Rady ČT tak prezident či vláda nezasáhnou. Zpřísnil se konflikt zájmů členů Rady - členové se nebudou moci podílet nejen na ziscích, ale nesmí dostávat od České televize ani honoráře či jiná peněžitá plnění, než "mzdu" radního, zapovídá se jim i výdělečná činnost v televizním businessu. Poslanecká sněmovna schválila i prodlužení mandátu dozorčí rady ČT, či pojistku proti možnému omezování vysílání ve které přikázala České televizi zachování celoplošnosti pokrytí na 95 %, kterou navrhl poslanec Pleva (ODS). Tím se zpřísnilo postavení ČT oproti "komerčním" televizím, definovaných v zákoně o rozhlasovém a televizním vysílání, u kterých zůstává původní hodnota 70% nezměněna. Česká televize ale v současnosti dosahuje pokrytí 98%. Tím sněmovna určila "nepřímo", že digitalizace musí proběhnout tzv. ostrovní formou, při níž se budou pole předem připraveného harmonogramu vypínat jednotlivé vysílače a na uvolněné frekvenci 2. programu pak konstituovat další digitální multiplex. Novelu zákona o ČT schválilo 159 ze 181 poslanců. V případě stížnosti ČT na zhoršení postavení a vzniklou nerovnost na mediálním trhu by nejspíše mohlo dojít i ke zpětné korekci ústavním soudem. ministr Mlynář, který byl spolupředkladatelem této novely, přesunul proto sporné otázky související se způsobem zavádění digitálních multiplexů do projednávání zákona o elektronických komunikacích.

5. 11. 2004

Někteří členové RRTV měli na výběrové řízení jiný názor a varovali

Václav Žák, František Pejřil, Pavla Gomba, Daniel Novák a Irena Ondrová považovali za nutné důrazně varovat před znejistěním všech dotčených subjektů a doporučovali odložit jednání o vyhlášení licenčního řízení až po schválení zákona o elektronických komunikací. Učinili tak vzhledem k tomu, že současná právní úprava rozhlasového a televizního vysílání neřeší uspokojivě problematiku přechodu na digitální vysílání, včetně vypnutí vysílání analogového, a protože je v současné době v parlamentu projednáván návrh zákona o elektronických komunikacích, jehož součástí je novelizace dalších zákonů.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vypsáním výběrového řízení dává investorům naději, že jejih dosavadní investice nejsou pouze "experimentem", ale pokud zvítězí v konkursu, budou moci začít regulérně vysílat. Pokud by se ovšem poté změnil zákon, který by změnil podmínky, mohli by investoři požadovat náhradu po státu a České republice by tak hrozila desítka dalších arbitráží.

5. 11. 2004

Britská vláda nutí chirurgy - specialisty na operace srdce, aby individuálně zveřejňovali, jaké procento pacientů jim zemřelo pod nožem.

Měly by se takovéto informace zveřejňovat i v ČR?

Oskar Krejčí: Sametová revoluce: pohled ze Strakovky
5. 11. 2004

KNIHA OD PORADCE PŘEDSEDY VLÁDY LADISLAVA ADAMCE

Britské listy vám přinášejí příspěvek k 15. výročí "sametové" "revoluce" --- popis událostí které předcházely a které následovaly po 17. listopadu '89, z pera poradce tehdejšího předsedy federální vlády Ladislava Adamce, politologa Oskara Krejčího.

Revoluce přicházejí proto, aby nespravedlnost a chaos změnily na přirozený řád. Chvíli, po dobu osvícenského století, se zdálo, že tento řád má stejné konstanty a de-terminanty jako fyzika a mechanika, že stačí dát jen lidi na správná místa. Když však Hegel oslavil Velkou francouzskou revoluci jako nádherný východ slunce, kdy se člověk poprvé stavěl na hlavu - tedy na myšlenku - a podle ní buduje skutečnost, ukázal na velký problém. Není to přirozenost jako pravda věčné přírody, ale přirozenost nedokonalého lidského poznání a přirozenost lidských zájmů, která rozestavuje lidi v revoluci a po ní.

Revoluce nezaměňují lež a nenávist za pravdu a lásku - přinášejí jen nový typ nedokonalosti. Revoluce nejsou vykupitelské. Ty lepší nabízejí více rovnosti a více svobody pro více lidí. Ty horší dávají větší moc a majetek malé skupině oligarchie.

5. 11. 2004

Kdyby se mne někdo zeptal, který sobotní večer při finále Slam poetry v Olomouci byl lepší -- jestli ten letošní, nebo minulý - odpovídal bych vyhýbavě. Letos to totiž bylo jiné finále, už proto, že se do Olomouce "probojovali" úplně jiní básníci než před rokem. Snad to bylo proto, že v zadní kapse hlavního sponzora a moderátora Pluháčka bylo třikrát více než loni -- celých třicet tisíc korun pro vítěze. Jen místo konání bylo stejné.

5. 11. 2004

Evropské dějiny se dnes coby heslo a dějepisná nálepka dají pokládat za hit. Kolektivní sex, který bruselští, lucemburští, štrasburští, haagští a ostatní politici a úředníci provozují v zájmu celého kontinentu, učinil z přídavného jména "evropský" lexikální superstar, což vedlo kromě zřízení stánku s Europárky na Náměstí Republiky také k opětovnému zhodnocení dějin Evropy jako celku.

5. 11. 2004

Lavírování mezi pravdou a lží, snem a skutečností. Výlety do české historie jsou v mnoha ohledech neradostným pohledem na skutečnosti historických excesů, jako by v této krajině s Řípem ve znaku bylo dáno jen průchodu bezpráví a lidské neomalenosti. Kradlo se, loupilo, znásilňovalo a odsuzovalo s lehkostí vlastní dogmatu prvotního lidského hříchu. Krále mizerové otrávili, zatkli, vláčeli proti jeho vůli sešlostmi pořádaných trýzniteli vynucujícími si následné odpustky, tučná odstupná za loajalitu koruně. Vychytralci spolupracovali úspěšně i neúspěšně s cizáky, vymýšleli úskoky, lsti a pasti, ve kterých by spočinuly jimi vyhlédnuté obětiny.

Jásir Arafat
4. 11. 2004

18.05: Francouzští lékaři, kteří léčí palestinského předáka Jásira Arafata, popřeli zprávy druhého okruhu izraelské televize, že je Arafat mrtev. Tato televizní stanice citovala nejmenované zdroje v Paříži, podle nichž se Arafat podrobil mozkovému scanu a "už není mezi živými". Činitel palestinské správy hněvivě popřel v rozhlase BBC v 18.03, že by Arafat byl mrtvý a poukázal na to, že izraelská média to už tvrdila asi třikrát.

Je však pravda, že se Arafatův stav včera v noci zhoršil a byl převezen na jednotku intenzivní péče. Palestinská správa mimořádně zasedá. Prezident Bush řekl, "ať Bůh nechá spočinout jeho [Arafatově] duši" a uvedl, že mu jde o mírový proces na Blízkém východě.

Podle jedné palestinské tiskové agentury sdělila francouzská nemocnice, že Arafat je ve vážném, nikoliv však kritickém zdravotním stavu a že je částečně při vědomí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

4. 11. 2004

Nejistota a obavy. Takové jsou nejčastěji vyslovované pocity, které během dnešního dne, 4. listopadu, přicházejí agenturami z Paříže o zdravotním stavu palestinského vůdce Jásira Arafata. Dopoledne zdroj blízký palestinské delegaci oznámil, že vůdce ztratil od středy třikrát po sobě vědomí. Podle něj se Arafat ocitl na několik hodin v bezvědomí. Zdroj jiný, tentokrát francouzský, zní jako ortel: historický vůdce Palestiny je v komatu.

4. 11. 2004

Stíny v jeskyni:

"Osoby, které šíří nejděsivější představy, se stávají nejmocnějšími."

Minulý týden jsme skončili v období na konci devadesátých let, kdy obě skupiny, američtí neokonzervativci i islámští extremisté, byli marginalizováni a ztratili moc. Avšak s útoky z 11. září se osud obou skupin dramaticky změnil. Islamisté byli po svém momentu triumfu během několika měsíců téměř úplně zničeni. Avšak neokonzervativci ve Washingtonu převzali moc. A pak neokonzervativci začali islamisty rekonstruovat. Vytvořili neexistujícího nepřítele. A jak se tato neskutečná noční můra začala šířit, politikové si uvědomili, že jim to poskytuje ve světě, který se octl v hluboké deziluzi, obrovskou moc. Ti, kteří šířili nejhroznější noční můry, se stali nejmocnějšími lidmi na této planetě.

Shrnujeme argumentaci z třetí a závěrečné části dokumentárního filmu Adama Curtise The Power of Nightmares (Síla nočních můr), nazvané Shadows in the Cave (Stíny v jeskyni), která se vysílala ve středu 3. listopadu v 21 hodin v televizi BBC 2. První část tohoto významného filmu je ZDE, druhá část je ZDE.

Adam Curtis - Vymítač duchů ZDE

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

Všechny tři díly Curtisova filmu The Power of Nightmares (3x 1 hodina) jsou ke stažení na serveru Indymedia ZDE pomocí programu BitTorrent, stejně, jak se dal stáhnout Moorův film Fahrenheit 9/11. Film je pozoruhodným dílem, zejména v tom, jak dokázal sloučit svou obrazovou a slovní stránku. Otázka copyrightu při tomto stahování v dokonalé kvalitě (každý díl cca 600 Mb) je nejasná.

Instrukce ke stažení filmu - v češtině ZDE

4. 11. 2004

Pro stažení filmu budete potřebovat program BitTorrent. Pokud ho ještě nemáte, je možné zdarma ho nainstalovat stažením a spuštěním souboru z této stránky (klikněte v pravém sloupci "Download" na libovolnou z bílo-černých ikon). Program je zdarma, ale při prvním spuštění možná zobrazí okno s žádostí o příspěvek, které stačí zavřít kliknutím na "Ne".

Michael Marčák: Římané mají nového císaře, jsem zvědav, jestli nás budou mordovat nebo civilizovat
4. 11. 2004

levicový politik Jan Šverma
5. 11. 2004

Vzpomínkové setkání při obnovení pomníku poslance Národního shromáždění Jana Švermy k uctění 60. výročí jeho smrti ve Slovenském národním povstání se uskuteční v pondělí 8. listopadu 2004 v 11,30 hodin na čestném vojenském pohřebišti na Olšanských hřbitovech. Odpoledne od 14 hodin následuje slavnostní setkání v sále Státních aktů Poslanecké sněmovny PČR ve Sněmovní ulici.

Obnovení pomníku Jana Švermy žádal Český svaz bojovníků za svobodu, Občanská iniciativa Vděčnost a další organizace a občanská sdružení účastníků protifašistického odboje. Socha bude umístěna v areálu vojenského pohřebiště na Olšanech.

5. 11. 2004
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

V úterý večer odpor vypálil dvě rakety Grad na americkou základnu Habbáníja severozápadně od Fallúdže. Rakety zasáhly dva bombardéry F-16. Ve středu korespondentovi Mafkarat al-Islam zaměstnanci ze základny potvrdili, že obě letadla byla zničena.

Ve středu ráno Američané bombardovali fallúdžký okrsek 7. dubna, zničili dvoupatrový dům al-Walída Ibráhíma a zabili jeho i celou jeho rodinu - manželku, dceru a tři syny. Další čtyři domy byly zničeny částečně. Obyvatelům čtvrti se do poledne nepodařilo mrtvoly z trosek velkého domu vyprostit, protože museli hrabat ponejvíce rukama nebo drobným nářadím.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
5. 11. 2004

Příloha zpravodajství iráckého odboje

Irácký vlastenec Abd al-Džabbár al-Kubajsí v rukou oddílů smrti

Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Předseda Iráckého vlasteneckého svazu Abd al-Džabbár al-Kubajsí byl 3. září 2004 uvězněn. Stalo se tak na rozkaz amerického místodržitele (oficiálně "velvyslance") v Iráku Johna Negroponteho. Negroponteho tajná policie k tomu použila asi sta vojáků podporovaných tanky a bojovými vrtulníky.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
5. 11. 2004

Po jasném vyjádření německého kancléře Gerharda Schrödera se Praha dočkalo obdobných slov i od vážné uchazečky na funkci německého kancléře -- Angely Merkelové. Při své krátké středeční návštěvě České republiky prohlásila: "Věříme a doufáme, že Evropa se bude nadále společně rozvíjet. To však neznamená, že se obnoví staré vlastnické poměry." Současně ujistila přítomné, že v tomto duchu se CDU vedená spolková vláda nebude odlišovat od stávající .

Tímto svým prohlášením se předsedkyně CDU fakticky distancovala od postojů členů pracovní skupiny " Vyhnanci a utečenci"- frakce CDU/CSU v Bundestagu. Nakolik tyto smířlivá slova se stanou společným postojem CDU a CSU, ukáže nejbližší období.

5. 11. 2004

V roce 2003 zbankrotovalo v SRN 39.500 podniků a letos jich bude zhruba 41.000. Vyplývá to z údajů Společnosti ekonomických publicistů a firmy Creditreform. Znamená to, že o zaměstnání přijde cca 650.000 pracovníků a ztráty zhruba 50 miliónů EUR. Údaje o vzniku nových firem a pracovních míst však uvedené zdroje neuvádějí.

Podle předběžných údajů Spolkového statistického úřadu vykázal v září německý maloobchod opět horší výsledky, než v předchozím roce. Obrat maloobchodu poklesl v meziročním srovnání o 1,4% (očištěno o inflaci) při stejném počtu 26 prodejních dní. Září se tak stalo již třetím měsícem v řadě, v němž nebylo dosaženo ani obratu minulého roku. Od ledna do září 2004 poklesl reálný obrat maloobchodu o 1,3% oproti roku 2003.

Zveřejněno díky teritoriálnímu ekonomickému portálu EXPORT DO SRN

3. 11. 2004

(Potlesk) Děkuju. Děkuju vám všem, že jste přišli. Byla to dlouhá noc a velká noc. (Ovace) Voliči přišli v rekordních počtech a přinesli historické vítězství. Dnes mi zatelefonoval senátor Kerry a blahopřál mi. Náš rozhovor byl opravdu užitečný. Byl velmi laskavý. Senátor Kerry vedl energickou kampaň. A on a jeho stoupenci mohou být hrdi na své úsilí. Laura a já chceme popřát senátoru Kerrymu a jeho celé rodině všechno nejlepší.

Amerika promluvila a já se cítím pokořen tou důvěrou mých spoluobčanů. S touto důvěrou přichází povinnost sloužit všem Američanům. Udělám vše, co je v mých silách, abych tuto povinnost plnil, každým dnem jako váš prezident.

(Projev vítězného amerického prezidenta Bushe, přednesený ve středu ve 21 hodin.)

3. 11. 2004

Děkuji vám mnohokrát. Vůbec nevíte, jak hřejivé a velkomyslné je toto uvítání, vaše láska a vaše náklonnost. Těší mě to. Je mi líto, že jsme sem dorazili trochu pozdě a trochu bez výsledku.

Hovořil jsem dnes s panem prezidentem Bushem a nabídl jsem mu a Lauře naše blahopřání k jeho vítězství. Byl to uspokojivý rozhovor. Hovořili jsme o nebezpečí konfliktu v naší společnosti a o nutnosti, zoufalé nutnosti vytvořit jednotu, najít společnou půdu, sejít se znovu společně. Doufám, že dnes budeme moci zahájit toto uzdravování.

(Projev, který Demokratický kandidát na amerického prezidenta přednesl v Bostonu ve středu ve 20 hodin.)

3. 11. 2004

Reportéři BBC objevují už nyní v postojích George Bushe známky toho, že nyní bude provádět svou politiku ještě agresivněji než dosud. Je tedy prý nepravděpodobné, že by usiloval o smíření. Ve středu v podvečer spekulovali o budoucí Bushově politice v britském rozhlase s britským konzervativním poslancem a bývalým ministrem obrany Michaelem Portillem. Portillo řekl:

Nevíme, zda se posune doprava anebo zůstane v centru. Víme však, že toto rozhodnutí Bush učiní čistě ve vztahu k americkým voličům a ve vztahu k americké historii. Vůbec nebude brát v úvahu to, co si myslí jeho spojenci či evropské státy.

Sayyid Qutb
21. 10. 2004

V minulosti nám politikové slibovali lepší svět. Měli různé způsoby, jak toho dosáhnout, ale jejich moc a autorita pocházela z optimistických vizí, které nabízeli svým občanům. Tyto sny selhaly. A dnes lidé už ztratili víru v ideologie. Politikové jsou stále častěji dnes už považováni jen za manažery veřejného života. Avšak oni nyní objevili novou roli, která jim navrací jejich moc a autoritu. Namísto toho, aby pro nás plnili sny, nám politikové slibují, že nás ochrání -- před nočními můrami.

Tvrdí nám, že nás dokáží zachránit před strašlivými nebezpečími, která nevidíme a jimž nerozumíme. A největší hrozbou ze všeho je mezinárodní terorismus -- mocná a zlá mezinárodní síť, rozprostírající se všemi zeměmi světa. A proti této hrozbě je nutno vést válku proti terorismu.

Avšak většina této hrozby je jen fantazií, přehnanou a zkreslenou politiky. Je to temná iluze, kterou, nezpochybněnu, šíří vlády po celém světě, bezpečnostní služby i mezinárodní sdělovací prostředky.

Toto je soubor filmů o tom, jak a kdy byla tato fantazie vytvořena a komu přináší prospěch. Jádrem tohoto příběhu jsou dvě skupiny: američtí neokonzervativci a radikální islám. Obě skupiny byly idealistické. Obě vznikly ze selhání liberálního snu vytvořit lepší svět. Tyto dvě skupiny skutečně změnily svět, ale nikoliv tak, jak zamýšlely. Společně vytvořili dnešní vizi noční můry tajné mezinárodní organizace, která ohrožuje svět. Je to fantazie, o níž politikové pak zjistili, že jim vrací jejich moc.

Ve středu 20. října 2004 ve hlavním vysílacím čase ve 21 hodin uvedl okruh BBC 2 první díl závažného třídílného dokumentárního filmu od Adama Curtise o "fikci globální teroristické hrozby". Zde je shrnutí jeho argumentace:

Shrnutí druhé části tohoto filmu je ZDE

Shrnutí třetí části tohoto filmu je ZDE

Adam Curtis - Vymítač duchů ZDE

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

28. 10. 2004

Jak si islámci a američtí neokonzervativci navzájem vyhovují

"Tím, že zaujímají neokonzervativci, straussovci tajnůstkářský a elitářský postoj, se straussismus opravdu podobá marxismu. Tito bývalí marxisté -- a v některých případech bývalí liberální straussovci -- by se mohli považovat za svého druhu leninskou organizaci, která má tajnou vizi, jejímž prostřednictvím chtějí změnit historii, ale určité součásti této filozofie skrývají před lidmi, kteří nejsou schopni této vizi porozumět."

Avšak s útoky z 11. září, zaměřenými proti Americe, měli neokonzervativci konečně najít onoho nepřítele, ono "zosobnění zla", které hledali od rozkladu Sovětského svazu. Ve své reakci na tyto útoky proměnili neokonzervativci selhávající islámské hnutí v to, co se, jak se zdá, stalo velkou revoluční silou, o níž Zawahiri vždycky snil. Ale většina toho všeho existuje jen v imaginaci lidí. Bude to příští neviditelný, iluzorní nepřítel.

Jádrem globálního příběhu posledních desetiletí jsou američtí neokonzervativci a radikální islámisté. Britský dokumentarista Alan Curtis v trojdílném dokumentárním filmu, který se v současnosti vysílá v televizi BBC, argumentuje, že se američtí neokonzervativci a radikální islámisté sobě navzájem nesmírně podobají a vzájemně si -- nevědomky vyhovují a pomáhají si. Svět se tak dostává do velmi nebezpečné situace.

V druhé části Curtisova filmu The Power of Nightmares (Moc nočních můr), nazvané Phantom Victory (Iluzorní vítězství), který se vysílal na stanici BBC 2 ve středu 27. 10. ve 21 hodin, líčí autor, jak se američtí neokonzervativci a islámští extremisté spojili, aby bojovali v Afghánistánu proti Sovětskému svazu. Obě skupiny dospěly samostatně k přesvědčení, že právě ony porazily "Říši zla", a tak mají moc změnit svět. Oboje jejich revoluce ale selhaly.

Proto si američtí neokonzervativci ve snaze uchvátit znovu moc vymysleli novou fantazii, nového iluzorního nepřítele pro celý národ, Billa Clintona. Radikální islamisté v téže době propadli zoufalé spirále hromadného masakrování a terorismu, také ve snaze přesvědčit občany, aby je následovali. Z toho vznikl podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž nyní žijeme.

Publikujeme shrnutí argumentace z této druhé části Curtisova filmu. První část je ZDE.

Shrnutí třetí části tohoto filmu je ZDE

Adam Curtis - Vymítač duchů ZDE

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

1. 11. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2004 S upřímností leda pojdeš Bohumil  Kartous
6. 11. 2004 Britové protestují proti útoku na Fallúdžu   
6. 11. 2004 Příště bude muset Demokratický kandidát také vzývat Pánaboha   
5. 11. 2004 Politika prázdných žvástů Radek  Batelka
5. 11. 2004 Dědictví minulosti Václav  Dušek
5. 11. 2004 Postmoderní média pro děti jako zdroj alternativní historie Štefan  Švec
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
5. 11. 2004 Hněv nad usmrcenými britskými vojáky   
3. 11. 2004 Pozdní důkaz u britských soudů: Britší imigrační úředníci v Ruzyni Romy skutečně rasisticky diskriminovali   
3. 11. 2004 Nový fašismus Milan  Valach

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík
3. 11. 2004 John Kerry přiznal porážku   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2004 Irák vyhlásil výjimečný stav   
6. 11. 2004 Britové protestují proti útoku na Fallúdžu   
5. 11. 2004 Hněv nad usmrcenými britskými vojáky   
30. 10. 2004 Usáma bin Ladin: "Naše útoky na USA byly odplatou za nesnesitelné zlo"   
30. 10. 2004 V Iráku bylo usmrceno 100 000 civilistů, konstatuje studie   
30. 10. 2004 Co znamená bin Ladinův pokus ovlivnit americké volby?   
30. 10. 2004 Úřad Tonyho Blaira zpochybňuje studii o iráckých mrtvých   
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
27. 10. 2004 Al Jazeera odvysílala další video s unesenou Margaret Hassanovou   
20. 10. 2004 Iráčtí extremisté unesli charitativní pracovnici, která byla proti válce   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11   

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2004 S upřímností leda pojdeš Bohumil  Kartous
7. 11. 2004 Vážený pane Grossi... Boris  Cvek
5. 11. 2004 Politika prázdných žvástů Radek  Batelka
3. 11. 2004 Monitor Jana Paula : Gross to myslí ještě upřímněji Jan  Paul
1. 11. 2004 Proč se perou Klaus a Gross Bohumil  Kartous
27. 10. 2004 Švehla a Gross: Teprve politika je ta pravá krása Jan  Bohata
21. 10. 2004 Myslí to upřímně -- Grossova strategie úspěchu Petr  Baubín
19. 10. 2004 Jak řekl Stanislav Gross Jaroslav  Doležal
14. 10. 2004 Stát jako dřevorubec a pravomoc, která je nedělitelná Jaroslav  Doležal
8. 10. 2004 O tom, že premiér Gross vlastně zlikvidoval instituci referenda Radek  Batelka

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
26. 9. 2004 Brudlý krampoblouch - soutěž literárních sborníků českých škol   

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Postmoderní média pro děti jako zdroj alternativní historie Štefan  Švec
22. 10. 2004 Soutěž školních časopisů   
16. 10. 2004 Kancléř Oxfordské univerzity pohrozil privatizací   
16. 10. 2004 "Školství má nyní úplně novou roli"   
6. 10. 2004 Oxford Blairovi: "Odvezte si tanky z našeho trávníku"   
4. 10. 2004 Blairova vláda nutí univerzity, aby dávaly přednost uchazečům se slabšími studijními předpoklady   
27. 9. 2004 Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti? Ivo V. Fencl
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
23. 9. 2004 Poslušně hlásím, pane lajtnant... -- cíl výchovy? Boris  Cvek
14. 9. 2004 S kůží na trh Ivo  Bystřičan

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková
13. 10. 2004 Mé jednání s Aidanem Whitem a zpráva Mezinárodního svazu novinářů, kterou nikdo nechtěl Irena  Válová
13. 10. 2004 České televize se v prosinci 2000 nezmocnili žádní vzbouřenci Ivo  Mathé
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
8. 10. 2004 Budoucnost zpravodajství ve vysílání rádií a digitalizace s otazníkem   

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
25. 10. 2004 Beslan, Beroun, Berkeley... Tomáš  Koloc
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
27. 10. 2004 Události října 1918