25. 8. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 8. 2004

úterý 22.15 - Hodinu trvající monolog budoucího premiéra Stanislava Grosse, představující program kabinetu a následujících sedm hodin řečnických cvičení opozice bylo zakončeno těsně po desáté hodině večer. Vláda premiéra Grosse dostala po vyčerpání všech příspěvků do parlamentní rozpravy důvěru všech koaličních poslanců. Hlasování skonilo 101:99. Celého jednacího maratónu se účastnili i nemocní poslanci - Hana Orgoníková, Eva Nováková a Miloslav Vlček.

25. 8. 2004

středa 8.30: Dvě ruská letadla, každé s asi 40 cestujícími na palubě, havarovala několik minut po startu z téhož letiště v Moskvě. Jedno z obou letadel vydalo před havárií nouzový signál. Prezident Vladimír Putin nařídil státní bezpečnosti FSB, aby vyšetřila příčiny obou havárií. Obě letadla startovala během asi 40 minut z moskevského letiště Domodědovo. Octly se v nouzové situaci asi ve 21.00 středoevropského času.

25. 8. 2004

středa 9.30: Mark Thatcher, syn bývalé britské premiéry Margaret Thatcherové, byl zatčen v Kapském Městě, kde žije. Je vyšetřován v souvislosti s údajným pokusem o puč v Rovníkové Guinei. Měl prý tamějším spiklencům poskytnout peníze a logistickou pomoc.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE

25. 8. 2004

středa 9.00: TV stanice al-Arabíja:

(Od našeho zpravodaje na Blízkém Východě)

V telefonním hovoru s televizní stanicí al-Arabíja potvrdil Hámi Chafáf, ředitel bejrútské kanceláře ajatolláha Alího Sistáního, který se v současné době zdržoval spolu se Sistáním v Londýně, že se nejvyšší představitel iráckých Šíitů rozhodl k návratu do Iráku, a chce se vrátit se přes Bagdád do obléhaného města Nadžaf. To ve stejnou dobu potvrdil i pro britskou BBC jeden z kuvajtských spolupracovníků Sistáního.

25. 8. 2004

Petice 3375 osob, na niž rektor nereagoval

3375 osob na ČVUT podepsalo Petici, v níž požadují odvolání ředitele Správy účelových zařízení při pražské ČVUT Radima Menšíka, protože jsou studenti nespokojeni s jeho správou prostředí, v němž musejí studovat a žít. "Jsme buzerováni vysokými nájmy, zdražujícími se službami a naše koleje vypadají strašně," stěžují si studenti a vyjadřují podezření, že správa ČVÚT údajně neumí řádně hospodařit s penězi, o čemž svědčí např. tento článek.

Ze studentské petice vyjímáme ze seznamu nedostatků:

  • Již několik měsíců rozbité vstupní dveře, nefunkční sprchy, tmavé chodby, špína a obecně nedůstojné prostředí
  • Na mnoha pokojích chybí základní vybavení, např. peřináče, police, úklidové prostředky
  • Výkon kotelny pro Strahovské bloky 5,6,7 je nedostatečný, ve večerních hodinách neteče občas teplá voda, ale nikdo problém neřeší. Velmi se obáváme, že zima 2004 může být kritická. Se stejným problémem se potýkají také bloky C, D, E, F na Podolí.
  • Na bloku 8 strahovských kolejí je v nevyhovujícím stavu cca 130 postelí, ze kterých vystupují péra, přestože jsou tyto postele staré pouze 3 roky.

Kompletní text petice ZDE

25. 8. 2004
Strašlivé je, že nikdo nedohlížel na noční směnu. A v ní byla celá řada sadistů.

"Vězení v Abu Ghraib bylo bohužel chaotické," řekl v úterý večer v televizi BBC bývalý americký ministr obrany James Schlesinger, šéf komise, která vyšetřovala týrání vězňů v Iráku, a pokračoval: "Bylo to tam chaotické, protože tam byla směsice nejrůznějších druhů vězňů, kteří neměli všichni být umístěni na stejném místě.

24. 8. 2004

Na nočních směnách ve vězení docházelo k systematickému "sadismu". Schlesigner charakterizoval vězení v takových dobách jako "zvířecké".

úterý 21.00: Komise, kterou jmenoval americký ministr obrany Donald Rumsfeld, konstatovala, že ve vězení Abu Ghraib v Iráku "vládl chaos".

24. 8. 2004

Propaganda - podle zkušenosti z minulého století - vyžaduje permanentní síť komunikací, aby mohla systematicky potlačovat reflexi prostřednictvím emotivních či utopických hesel. Propaganda většinou slouží dlouhodobým zájmům nějaké elity.

Moorův film Fahrenheit 9/11 oslovil po celém světě miliony diváků. Mohl by změnit vývoj civilizace? ptá se známý britský autor a kritik John Berger.

24. 8. 2004

Čelní činitelé amerického ministerstva obrany a vedoucí armádní představitelé nesou alespoň částečnou odpovědnost za týrání vězňů ve věznici Abu Ghraib a v jiných věznicích v Iráku podle v úterý publikovaných informací v tisku, založených na prozrazených závěrech ze dvou samostatných vyšetřování.

25. 8. 2004

"Už nikdy," vyjádřil se tento měsíc texaský ropný magnát T. Boone Pickens, "nebudeme čerpat více než 82 milionů barelů ropy denně." V současnosti čerpáme 82 milionů barelů ropy denně a Pickens upozorňuje, že je těžba ropy za vrcholem. Ropný geolog Kenneth Deffeyes oznámil loni, že si je "na 99 procent jist", že k vrcholu světové těžby ropy dojde v roce 2004. Byl za to zesměšňován. Má-li Pickens pravdu, průmyslová civilizace končí, míní v deníku Guardian George Monbiot.

25. 8. 2004

Energetika se v posledních letech stala tématem takřka celonárodní diskuse, zejména v době uvádění do provozu jaderné elektrárny Temelín. Šlo ale o diskusi pohříchu často laickou, kde hovořily spíše pocity a emoce, a jen spoře znalosti problematiky. Mezi pražskou novinářskou obcí se dokonce rozmohl názor, že "každý slušný novinář" je proti jaderné energetice a tedy proti Temelínu. Tento fenomén v sobě ale skrývá něco obecnějšího než pouhou dobovou pózu: jednak obavu o kvalitu životního prostředí, pro kterou mám osobní pochopení a rovněž ji sdílím, ale i obavu mnoha současných lidí z technické civilizace, která se jim již příliš vzdálila.

25. 8. 2004

Piers Morgan, bývalý šéfredaktor britského bulvárního listu Daily Mirror, který byl letos v květnu propuštěn za to, že v listě publikoval falešné fotografie údajného týrání iráckých vězňů britskými vojáky, získal od svých bývalých zaměstnavatelů odškodné ve výši 1,7 milionu liber a zároveň od jednoho nakladatelství smlouvy na honorář ve výši dalších 1,2 milionu liber za své paměti.

Firma Trinity Mirror Morgana propustila letos v květnu jednoho pátečního odpoledne na hodin, když se odmítl omluvit za publikaci falešných fotografií, a nechala ho vyvést z budovy. Morganovi právníci však varovali, že se firma zachovala zbrkle, nerespektovala zavedené disciplinární procedury a že měla před propuštěním Morganovi dokázat hrubé zanedbání jeho povinností či nepoctivé jednání. Vydavatel listu by býval musel prokázat, že Morgan věděl, že fotografie, které zveřejnil byly falešné. Odškodné by bývalo nemuselo být tak vysoké, kdyby býval byla původní zaměstnanecká smlouva s Morganem vypracována pečlivěji, konstatovali právníci.

Podrobnosti v angličtině např. ZDE

25. 8. 2004

Odluka politiky od státu může být alternativním řešením, jak změnit současnou politiku na skutečně svobodnou a demokratickou. Taková idea musí být podpořena veřejností, projít veřejnou diskusí, poté být právně uzákoněna. Je to jediná cesta, jak vytvořit v naší zemi - zmítané od svého založení politickými zvraty - z politiky nezávislou a mimořádně vážnou instituci a hlavně fungující záležitost.

Není řešením proti všem nešvarům na politické scéně sestavit Morální kodex poslance.

25. 8. 2004

Spojené státy jsou největším spammerem na světě, navzdory pokusům proti spamu bojovat, konstatují odborníci na email. Téměř 43 procent veškerého rozeslaného spamu po světě pocházelo minulý měsíc z USA, konstatovala protivirová firma Sophos a poukázala na to, že protispamové zákony, schválené v USA před devíti měsíci, neměly skoro žádný efekt. Kanadě se však podařilo snít procento spamu z 6,8 procent rozesílaných před šesti měsíci na 2,9 procent dnes. Jižní Korea, kde je globálně nejrozšířenější broadbandové připojení, rozesílá do světa 15 procent všeho spamu. Asi 40 procent veškerého globálního spamu se šíří z tzv. "zombie počítačů", bez vědomí jejich majitelů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24. 8. 2004

Někteří redaktoři Českého rozhlasu mají zjevně určité potíže s prvním pádem množného čísla životných maskulin. Ne že by se Britské listy mohly nějak vytahovat, že jsou publikovány na internetu bez překlepů - vycházíme bez rozpočtu a nemůžeme si platit korektory. Avšak výrazy "internetový teroristi" a "antivirový odborníci" na internetových stránkách zpravodajství Českého rozhlasu spíš poukazují na hlubší systémový problém.

25. 8. 2004

Ve Švýcarsku zemřel otec ekonomické reformy z roku 1968 profesor Ota Šik. Všichni pamětníci si pamatujeme jeho rozbor ekonomické situace v ČR a na Západě. Pamatuji si, jak v roce 1968 se mezi lidmi rozšiřoval leták profesora Šika o situaci v Holandsku. Koloval tajně, protože oficiálně se o tom mluvit nesmělo -- proč, to nevím dodnes.

24. 8. 2004
Podle vysílání Al Jazeera zaznamenala Jana Malá

Více jak 8 tisíc arabských vězňů, z nich ponejvíce palestinských, v izraelských věznicích už 10 dní drží hladovku na protest proti nelidskému zacházení a špatným životním podmínkám. Izraelská správa jim odepřela denní příděl sklenice mléka a slanou vodu, na kterou lidé držící hladovku mají právo. Přibývá u nich zdravotních komplikací, jsou ve velmi špatném stavu.

25. 8. 2004

"Štát je zlý vlastník, a preto treba majetok so štátnou účasťou sprivatizovať." Touto zázračnou formulkou súčasná pravicová vláda odôvodňuje svoj privatizačný ošiaľ. Okrem toho, že mnohé príklady zo zahraničia jasne dokazujú scestnosť tejto neoliberálnej poučky, je poučnejšie to, že bližší pohľad na konkrétne privatizačné procesy konkrétnych podnikov dokazuje, že za privatizáciou aj v podaní súčasnej slovenskej vlády stoja podstatne pragmatickejšie, zištnejšie a najmä osobnejšie motívy.

Autor je poslanec NR SR, tieňový minister dopravy a výstavby strany Smer

Hugo Chávez
25. 8. 2004

Georgovi Bushovi nevyšiel ďalší pokus zabrzdiť rozmach ľavicových hnutí v Latinskej Amerike. Jeho administratíva sa už niekoľko rokov usiluje zlikvidovať venezuelského prezidenta Huga Cháveza. Má na to dva "vážne" dôvody: bojí sa rozšírenia ľavicovej sociálnej politiky a chce kontrolovať jedného z najväčších vývozcov ropy na svete. Použil na to scenár, ktorý viedol k polofašistickej diktatúre Augusta Pinocheta.

24. 8. 2004
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Američtí okupační vojáci zahájili blokádu bagdádské mešity Umm al-Qurá, kde sídlí rada ulamá (sunnitských teologů). Kolem mešity stálo nejméně pět amerických vojenských vozidel a vojáci nikomu nedovolili do budovy vejít nebo ji opustit. Cílem blokády má prý být snaha zabránit tomu, aby byly z mešity podnikány útoky na kolaboranty, podle člena rady Ahmada Abd al-Gháfúra as-Samarrá'ího však jde o pokus poškodit mešitu jako sídlo rady.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
24. 8. 2004

Jiří Velebný kritizoval vládní programové prohlášení v článku "Programové prohlášení vlády selhává ve všech oblastech". Mně se také vládní prohlášení moc nelíbí, ale nelíbí se mi ani nevěcná kritika s nálepkováním místo argumentace (oprášené populistické..., ...případným důchodovým "paskvilem"). Samozřejmě nelze napsat programové prohlášení tak, aby s ním byla spokojena opozice a novináři. Ale proč?

bezpečnost olympiády v Athénách 2004
24. 8. 2004

Hádajme, čo by mohlo byť najväčšou vojenskou operáciou gréckych ozbrojených síl od skončenia 2. svetovej vojny? A k tomu najmohutnejšou bezpečnostnou akciou, akú kedy Grécko poznalo? Odpoveď nehľadajme v učebniciach dejepisu. Stačí zapnúť televízor. Bežia olympijské hry.

24. 8. 2004

Učitelkou v Thajsku

Do Thajska sme sa vydali "naslepo". Nemali sme predstavu, čo tam budeme robiť, zato sme sa však tešili, ako sa to všetko vyvinie. Po pár dňoch v Bangkoku a klasickom "turistickom spoznávaní" -- pamiatky, miestna kuchyňa, miestni ľudia, praktiky miestnych obchodníkov... sa nám ponúkla možnosť spoznať thajský život skutočne "live".

24. 8. 2004

Že by snad programové prohlášení Grossovy vlády ani nemělo v úmyslu něčeho prospěšného dosahovat? Však nemá! (Jinak by si totiž právě to vláda dala do programového prohlášení, namísto třeba jezů na Labi. Anebo - a tomu jsem nakloněn věřit nejvíce - mazaní šikulové zkoušejí proplout teď do křesel, a za dva roky uvidíme.) V jiných oblastech rozebral programové prohlášení Jiří Velebný, ale vzdělávání se nedotkl. I to považuji za příznak českých poměrů. Vzdělanost národa ani publikum nepovažuje za něco vlivného.

Program by tu přitom byl, a jaký!

24. 8. 2004
Martin Wolf: Why Globalization Works. Martin Wolf. New Haven: Yale University Press, 2004, 398 str. $30.00

Arvind Panagariya, profesor ekonomie z Columbia University, recenzoval v časopise Foreign Affairs novou knihu Martina Wolfa, známého hospodářského komentátora listu Financial Times. Wolf analyzuje, proč hospodářská globalizace funguje. Panagariya s jeho závěry souhlasí.

24. 8. 2004
Paul Krugman, Velké rozuzlení: "The Great Unraveling: Losing our way in the new century" (New York: Norton, 2003).

Když Paul Krugman, významný profesor ekonomie na Princeton University, v roce 2000 začal psat sloupky pro New York Times, bylo jeho úkolem vysvětlit čtenářům složitosti "nové ekonomie", jako např. globalizace. Na začátku ani Krugman ani jeho redaktor neočekávali, že bude psát také o politice, ale nakonec se Krugman stal jedním z nejdůležitěších sloupkařů na politiky, přičemž byl oblíben nalevo a ve středu, a napravo nenáviděn. Jak k tomu došlo? Podle Krugmana se v roce 2000 stav americké politiky zdál poměrně normální a zdravý. Když však převzal moc George W. Bush, něco se změnilo, a Krugman si toho velmi rychle všiml: díky vzdělání ekonoma si uměl mnoho věci sám spočítat -- např. když šlo o rozpočet.

25. 8. 2004

My s nimi vyběhneme 14.

Nyní prozradíme pravdu o našem Isaiči, dokud ještě žije (Isaič -- laskavá forma otcovského jména spisovatele Alexandra Isajeviče Solženicyna, pozn. překl.). Jen pro upřesnění, pravdu o Isaiči říkáme a píšeme v noci z druhého na třetího listopadu 2002. Isaiči přitom přejeme hodně zdraví a mnoho tvůrčích úspěchů. On je naší pýchou, neboť jako první s nimi vyběhl.

Toto je čtrnáctá kapitola kontroverzní knihy ruského autora žijícího v Bratislavě Sergeje Chelemendika s názvem "My objebiem ich", kterou uvádíme na pokračování.

23. 8. 2004

Karel Hoffmann je po Miroslavu Štěpánovi druhý vysoký funkcionář KSČ, který byl po listopadu 1989 odsouzen za činnost ke škodě této země. Poslední hodiny jeho pobytu na svobodě sledovala veřejnost s velkým zájmem. Byla to skutečně neobyčejná událost: pro výjimku z beztrestnosti komunistických pohlavárů, kterou byl odsouzený postižen, i pro jeho vysoký věk a špatný zdravotní stav. Karel Hoffmann je dnes nejstarším českým vězněm. Myslím, že nebylo mnoho těch, kteří by projevovali pomstychtivost a těšili se z toho, že na svůj věk poměrně zdatný starý muž půjde za mříže. A to přesto, že jeho tisková konference před nástupem trestu, odchod do věznice v doprovodu sympatizantů a za zpěvu Internacionály a zvláště výrok o invazi z 21. srpna 1968 jako o jediném možném kroku na záchranu socialismu vzbuzují nechuť.

23. 8. 2004

TAJNÝ DOKUMENT ROKU 1969

Poslední slovo dr. Františka Kriegla na zasedání ÚV KSČ 31. 5. 1969

Po tomto projevu se předsednictvo ÚV odebralo k poradě a pak původní návrh na vyloučení soudruha Františka Kriegla z ÚV změnilo na vyloučení z KSČ. Po hlasování, v němž bylo asi 12 hlasů proti a asi 20 se zdrželo, byl s. Kriegel vykázán ze sálu.

Přinášíme další z dokumentů, které čekaly dlouho, snad až příliš dlouho v trezorech a soukromých archivech na to, aby někomu mohly čest prokázat a jiným ji vzít. Proti různým, byť sebelépe míněným a v různou dobu psaným "poučením z krizového vývoje" je nejlepší postavit pravdivost dokumentů, pravdu historie...

Štěpán Kotrba

20. 8. 2004

TAJNÝ DOKUMENT ROKU 1968

Zpráva z tiskové konference šéfredaktorů listů s předsedou vlády ing. Černíkem ze dne 28.8.1968

Sov. strana prohlásila, že si je vědoma, že svým postojem a obsazením ČSSR na jednu, možná na 2 generace pohřbila světové hnutí a přesto to učinila v zájmu svého mocenského postavení.

Sov. strana před zahájením okupace se dotázala USA, zda uznávají hranice dohodnuté v Jaltě. Odpověděli, že ano, že nemají zájem o oblasti za touto hranicí.

Přinášíme úplný přepis přísně tajného dokumentu z archivu účastníka jednání. Fascinující není tento dokument pouze netušenou a odhodlanou reflexí Brežněvova okolí, tušenou lhostejností "demokratického" Západu, který si v Praze rozehrával své zpravodajské hry, ale hlavně dosud naprosto neznámými okolnostmi. Tím, že československá delegace nebyla v Moskvě jediná. O této skutečnosti se nezmiňují ani paměti účastníků, včetně Vasila Biľaka. Není úkolem novinářů, ale historiků, aby indicie prověřili a pokusili se opravit nedávnou historii, traumatickou a tragickou zkušenost jara, které končilo kulometnými dávkami ruských tanků a zimou z Kremlu.

Štěpán Kotrba

Dikobraz, 6. 6. 1968. Z výstavy na Michigan University
20. 8. 2004

Jak to bylo v roce 1968:

Ludvík Vaculík

Pan Hádek především odmítl tvrzení, že toto shromáždění někdy soudruha Nyklíčka něčemu dvacet let učilo. To ho učila komunistická strana, která se řádně zprofanovala. Ať se ve svých rozpacích obrátí na stranu, tam ať mu to vysvětlí a nás nestraníky ať nechají na pokoji. Za všecko, co se stalo, může jedině KSČ, protože každého, kdo proti tomu promluvil, dala zavřít. - S klidnou tváří a jakoby i s důvěrou vyslechla obec toto objasnění páně Hádkovo: "Ano, vykradl jsem lékárnu, ale tenkrát jsem byl mladší a udělal jsem to z blbosti. Věřte, že dnes bych to už neudělal! Poněvadž jsem rozumnější. A co se toho pána týče, kterého jsem shodil do řeky, soudruh Nyklíček tu neřekl, proč jsem ho tam shodil, a že jsem k tomu měl své dobré důvody. Jestliže jsem byl syčák, tedy jsem tento Klub založil proto, že už syčák nechci být."

Ve snaze opravit nepravdivé tvrzení, že Pražské jaro, ukončené invazí v srpnu 1968, bylo jen "interním bojem mezi frakcemi v komunistické straně", publikujeme s autorovým svolením, vynikající, klasickou reportáž Ludvíka Vaculíka "Obrodný proces v Semilech". Z tohoto textu se dovíte, "jak to skutečně bylo". Vzhledem k tomu, že po letech z textu vyvstávají některé problémy, které jaksi existují i ve "svobodné" české společnosti dodnes, člověk si klade otázku, zda skutečně za všechno mohl komunistický útlak, anebo zda určité chování je spíš charakteristickým rysem české společnosti? Nebo lidské společnosti obecně? V každém případě to stojí za úvahu. Vraťte se nad tímto nesmírně autentickým textem do doby před 36 lety:

Jan Čulík

20. 8. 2004

DOKUMENT

Pravda nevítězí, pravda prostě zbývá, když se všecko ostatní prošustruje.

Nejdřív ohrozila život našeho národa válka. Pak přišly další špatné časy s událostmi, které ohrozily jeho duševní zdraví a charakter. S nadějemi přijala většina národa program socialismu. Jeho řízení se však dostalo do rukou nepravým lidem. Nevadilo by tolik, že neměli dost státnických zkušeností, věcných znalostí ani filozofického vzdělání, kdyby aspoň byli měli víc obyčejné moudrosti a slušnosti, aby uměli vyslechnout mínění druhých a připustili své postupné vystřídání schopnějšími.

Komunistická strana, která měla po válce velikou důvěru lidí, postupně ji vyměňovala za úřady, až je dostala všechny a nic jiného už neměla.

7. 8. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V červenci 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5750,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček stále ještě (zadarmo) postupně zprovozňuje četné dosud nefunkční části časopisu, po lednové havárii serveru.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2004 Výzvy energetických potřeb pro 21. století František  Hezoučký
25. 8. 2004 Studenti žádají vypracování řádné koncepce pro správu budov a pozemků ČVUT   
25. 8. 2004 Průmyslová civilizace končí?   
24. 8. 2004 Povrchní čtení, povrchní psaní a povrchní myšlení - špína propagandisty Štěpán  Kotrba
24. 8. 2004 Chce George Bush provést v Americe ultrapravicovou revoluci? Greg  Evans
24. 8. 2004 Vládní sliby ve školství Ondřej  Hausenblas
24. 8. 2004 Globalizace funguje   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
23. 8. 2004 Dle Kotrby by se stydět měla Svobodná Evropa, ne KSČ Radko  Kubičko
23. 8. 2004 Je správné, aby truchlící matka určovala debatu o Iráku?   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 8. 2004 Laciná masáž nápodoby Václav  Dušek
19. 8. 2004 Nový weblog o české a středoevropské literatuře v angličtině   
11. 8. 2004 O historické paměti a o generačních rozdílech Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
11. 8. 2004 Politikův umělec a umělcův politik Irena  Zítková
6. 8. 2004 Irena Zítková: La grande dame české literatury Jan  Čulík, Štefan Švec
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
29. 7. 2004 Irena Dousková: "Humor je způsob obrany proti agresivitě světa" Jan  Čulík
28. 7. 2004 Irena Dousková, dětství a normalizační komunismus Jan  Čulík

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík
20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   
20. 8. 2004 Obrodný proces v Semilech Ludvík  Vaculík
20. 8. 2004 Dva tisíce slov   
20. 8. 2004 Pražské jaro 1968 z pohledu dnešního třicátníka Boris  Cvek

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
7. 6. 2004 O terorizování matek   
26. 5. 2004 Morálka lékárníků se střetává s požadavky žen Miloš  Kaláb
24. 5. 2004 Preťažká interrupčná otázka Sylvia  Porubänová
17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba
19. 4. 2004 Ošklivá strana soutěže Miss World   
19. 4. 2004 Odsuzování soutěže Miss World je snobské   

Školství RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2004 Vládní sliby ve školství Ondřej  Hausenblas
5. 8. 2004 Povinná maturita z matematiky - první krok k oživení společnosti?   
4. 8. 2004 Proč povinnou maturitu z matematiky?   
2. 8. 2004 Jak britské univerzity začínají "prodávat" slabým studentům univerzitní tituly   
2. 8. 2004 Státní maturita z matematiky: Prostě jen špatný nápad Jakub  Malinovský
14. 7. 2004 Vzdělání jako nástroj individuálního prospěchu? Bohumil  Kartous
2. 7. 2004 Poslankyně ČSSD nařídila pedagogům domácí vězení   
1. 7. 2004 Svoboda a zodpovědnost jsou dvě strany téže mince Petr  Plaňanský
30. 6. 2004 Komunisté proti rodině aneb výuka doma Josef  Vít
21. 6. 2004 Dyslektikové v britských školách: Zákon jim zaručuje rovné postavení   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2004 ČRo: "Internetový teroristi a antivirový odborníci"   
18. 8. 2004 O třítýdenní okupaci ČT 2 armádami spojeneckých sportovních vojsk Bohumil  Kartous
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
22. 7. 2004 Rozdíl mezi psem domácím, hlídacím, vlkem stepním a hyenou skvrnitou Štěpán  Kotrba
20. 7. 2004 BBC by neměla být financována jen z koncesionářských poplatků   
14. 7. 2004 Proč novináři pomáhají vládám lhát občanům?   
12. 7. 2004 Úloha médií v demokracii   
12. 7. 2004 Pohřešuje se veřejnoprávní televize Bohumil  Kartous
7. 7. 2004 Jak je to s hodnotami Zdeněk  Bárta
5. 7. 2004 BBC pod palbou kritiky už zlikvidovala některé své servery   

Zelení RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2004 Jak se stát modrým ptákem Ivan  Brezina
20. 8. 2004 Kdo si hraje, občas zazlobí aneb (nucený) výsek reality Ivanem Brezinou Karel  Dolejší
19. 8. 2004 ...a teď tu o červené Karkulce, prosím! Ivan  Brezina
9. 8. 2004 Růžové angažmá pro zelenou stranu Martin  Mach
6. 8. 2004 Teorie spiknutí v podání Ivana Breziny Karolína  Šůlová
6. 8. 2004 Hnutí DUHA s politiky netančí Vojtěch  Kotecký
4. 8. 2004 Duhoví lidé a pozadí Tmavozeleného puče Ivan  Brezina
26. 7. 2004 Eurovolby nebyly zelené Ondřej  Slačálek
23. 7. 2004 Neuvěřitelné smyšlenky Ivana Breziny Vojtěch  Kotecký
21. 7. 2004 Zelení mloci útočí Ivan  Brezina

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2004 Přes osm tisíc vězňů v izraelských věznicích je vysíleno hladovkou   
12. 8. 2004 Palestinsko-izraelský konflikt je asi neřešitelný Pavel  Urban
11. 8. 2004 "Tady je Izrael, tak mluvte hebrejsky, anebo držte hubu!"   
26. 7. 2004 Není zeď jako zeď, hlavně, že je tlustá Zdeněk  Moravčík
16. 7. 2004 Izraelci stříleli na potravinový konvoj OSN   
15. 7. 2004 Skutečnou situaci znají jen ti, kteří ji prožívají Jana  Malá
12. 7. 2004 Kdo mlží a manipuluje fakta? Pavel  Mareš
9. 7. 2004 Mezinárodní soudní dvůr odsoudil izraelskou zeď   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
25. 6. 2004 Premiér Špidla ignoroval palestinského ministra zahraničí Radmila  Zemanová - Kopecká

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2004 Schlesinger: Jde nám o morální zdraví americké armády   
25. 8. 2004 Sistání vyzývá Iráčany k mírovému pochodu do Nadžafu   
24. 8. 2004 Americký voják: Můj proces nebude férový   
24. 8. 2004 Guantánamo: začínají slyšení   
24. 8. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. - 18. srpna 2004   
24. 8. 2004 Za týrání ve vězení Abu Ghraib "nesli aspoň částečně odpovědnost vrchní velitelé"   
24. 8. 2004 Ve vězení v Abu Graib byl "chaos", konstatuje americká oficiální zpráva   
23. 8. 2004 Je správné, aby truchlící matka určovala debatu o Iráku?   
21. 8. 2004 Al-Sadr stále kontroluje svatyni   
20. 8. 2004 Británie: Matka devatenáctiletého vojáka, usmrceného v Iráku, řekla zástupci premiéra, že kecá nesmysly   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11   
13. 8. 2004 Rozumím, proč Fahrenheit 9/11 dostal hlavní cenu v Cannes Jan  Čulík
13. 8. 2004 O Michaelu Moorovi: Souhlasím   
13. 8. 2004 Michael Moore zveřejnil záběry, kde nový šéf CIA konstatuje, že je pro tuto funkci nevhodný   
12. 8. 2004 Iráčtí vzbouřenci nejsou bojovníky za svobodu   
3. 8. 2004 Slavný americký filmař Albert Maysels: "Nepotřebuju Hollywood!" Petr  Šafařík
28. 7. 2004 Fahrenheit 9/11: vyprodaný sál a dlouhý potlesk Viktor  Šaněk
27. 7. 2004 Zamyšlení nad filmem Fahrenheit 9/11 Jiří  Jírovec

Sergej Chelemendik: My ... ich! RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2004 O tom, jak náš Isaič s nimi vyběhl Sergej  Chelemendik
24. 8. 2004 Kdo jsou naši židé Sergej  Chelemendik
23. 8. 2004 Netvoři versus my a naši bratři Sergej  Chelemendik
20. 8. 2004 Co chtějí netvoři Sergej  Chelemendik
19. 8. 2004 Terminátoři národů Sergej  Chelemendik
18. 8. 2004 Vyhlásit mat za státní jazyk Sergej  Chelemendik
17. 8. 2004 Rakušané poznají "našu mať" Sergej  Chelemendik
16. 8. 2004 Smyslná láska v městě Stryj Sergej  Chelemendik
13. 8. 2004 Svátek rusko-německého přátelství v Turecku Sergej  Chelemendik
11. 8. 2004 Černo-žlutý Frankfurt Sergej  Chelemendik

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý
3. 8. 2004 O tvůrčí integritě v dobách útlaku Jan  Čulík
3. 8. 2004 Morální integrita patnácti milionů lidí, kteří jen žili své životy Štěpán  Kotrba
2. 8. 2004 Non Plus Ultras: další neúspěšný pokus, který se snaží být filmem Jan  Čulík
2. 8. 2004 Ohlédnutí za Letní filmovou školou 2004 Jan  Čulík

Pád vlády Vladimíra Špidly RSS 2.0      Historie >
20. 8. 2004 Kdy rezignovat? Ivan  David
20. 8. 2004 O krizi, která krizí nebyla Oskar  Krejčí
19. 8. 2004 Přibyl není nebezpečný, nebezpečný je Gross Bohumil  Kartous
19. 8. 2004 Programové prohlášení vlády - poslední verze před jednáním K9   
12. 8. 2004 Proč hlasovat pro vládu Ivan  David
9. 8. 2004 David píše Pehemu: Prostředky, které chcete použít proti jinak smýšlejícím nejsou demokratické   
6. 8. 2004 Jistě, pane premiére... Zdeněk  Šulc
6. 8. 2004 Programové prohlášení vlády České republiky   
2. 8. 2004 Není otázka jako otázka Štěpán  Kotrba
31. 7. 2004 Gross: Varianta vlády, která je možná, i když není žádným zázrakem Štěpán  Kotrba

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
24. 8. 2004 Vláda prošla 101 hlasy   
23. 8. 2004 Programové prohlášení vlády selhává ve všech oblastech Jiří  Velebný
22. 8. 2004 Programové prohlášení vlády České republiky - definitivní text   
20. 8. 2004 Kdy rezignovat? Ivan  David
20. 8. 2004 O krizi, která krizí nebyla Oskar  Krejčí
20. 8. 2004 Pavel Přibyl odstoupil - jeden jeho policista zaútočil na civilistu   
19. 8. 2004 Kauza Přibyl: Tak nám zase zahájili mediální kampaň, paní Müllerová Jan  Čulík
19. 8. 2004 Přibyl není nebezpečný, nebezpečný je Gross Bohumil  Kartous
19. 8. 2004 Skandální cynismus Stanislava Grosse Martin  Mařák
19. 8. 2004 Mohl by se velitel roty SS stát šéfem Úřadu vlády?   

Týrání a mučení vězňů v Iráku RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2004 Schlesinger: Jde nám o morální zdraví americké armády   
25. 8. 2004 Daily Mirror nucen poskytnout propuštěnému šéfredaktorovi odškodné ve výši 1,7 milionů liber   
24. 8. 2004 Americký voják: Můj proces nebude férový   
24. 8. 2004 Za týrání ve vězení Abu Ghraib "nesli aspoň částečně odpovědnost vrchní velitelé"   
24. 8. 2004 Ve vězení v Abu Graib byl "chaos", konstatuje americká oficiální zpráva   
20. 8. 2004 Lékaři ve vězení Abu Ghraib věděli o mučení vězňů   
19. 8. 2004 Dva iráčtí vězni usmrceni ve vězení Abu Ghraib   
17. 8. 2004 FBI obviněna, že utajuje styky z nájemným věznitelem v Afghánistánu   
12. 8. 2004 Britské soudy smějí využívat důkazů získaných při mučení, pokud mučitel nebyl Brit   
6. 8. 2004 Americké týrání v Guantánamu je možná válečný zločin