1. 10. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Graham Greene
1. 10. 2004

Neúspěch zlidšťuje, úspěch odlidšťuje

"Spisovatel má být zrnkem písku ve státní mašinérii." Spisovatel má podle Greena dvě povinnosti: říkat pravdu, jak ji vidí, a nepřijímat od státu žádné zvláštní výsady. "Jediná výsada, na kterou si může umělec dělat nárok, je neloajálnost. Patřím ke katolické církvi, z čehož by mi jako spisovateli mohly vznikat velké problémy, kdyby mě nezachraňovala neloajálnost. Někteří představitelé považují literaturu za určitý prostředek k cíli -- má povznášet. Tento cíl je možná daleko významnější než literatura, ale patří do jiného světa. Literatura nemá s povznášením nic společného."

Jan Čulík připravil podle stejnojmenné knihy svého otce, Jana Čulíka seniora (1925-1995) níže publikovaný text pro výstavu o anglickém spisovateli Grahamu Greenovi, který by se v neděli 3. října 2004 dožil 100 let. Výstava se koná od začátku září v knihovně teologické fakulty Karlovy univerzity v Praze - Břevnově.

V Británii nepovažují literární vědci Grahama Greena za "významného autora"; jeho dílo má daleko silnější kritickou rezonanci na evropském kontinentě. I když, jak na to nedávno poukázal kritik v britském měsíčníku Prospect, Greenovy knihy se stále i v Británii silně prodávají. V České republice podle svědectví nakladatelů mladší generace tohoto autora "skoro nezná". O zajímavých rozdílech v recepci Grahama Greena ve (starším) středoevropském a v britském prostředí psala v Britských listech Kathryn Murphy v článku Čulíkův 'básník trapnosti'.

2. 10. 2004

Americké úřady nyní povolily zveřejnění dopisu britského vězně z Guantánama, Moazzama Begga z Birminghamu. Byl zveřejněn v pátek v Londýně. Begg napsal tento svůj otevřený dopis, datovaný 12. července 2004 svým právníkům a americké a britské vládě. Tvrdí v něm, že byl týrán, že se mu strážci vysmívali kvůli jeho víře a jeho náboženství a že mu bylo vyhrožováno mučením a smrtí. Také tvrdí, že byl svědkem toho, jak zaměstnanci americké armády usmrtili dva vězně.

1. 10. 2004

Mezinárodní konference o sociálním státu a globalizaci kapitalismu se uskuteční 2. října 2004 od 9 hod. v Lidovém domě, Hybernská 7, Praha 1, místnost č. 207

V programu vystoupí mimo jiné s příspěvkem k narůstajícímu vlivu globalizace na sociální situaci a instituce Martin Potůček z Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd UK, Jan Keller z Ostravské univerzity, s příspěvkem o důchodovém systému a důchodové reformě Michal Polák z London School of Economics. Zítřek sociálního státu v globalizovaném světě představí nestor české makroekonomie Miloš Pick. Český přínos k sociálnímu státu uvede Vladimír Seidl z VŠE Praha. O představách francouzských socialistů pohovoří René Revol, jeden ze zakladatelů proudu "Nový svět" v Socialistické straně Francie - PSF.

Z celodenního jednání přineseme zvukový i obrazový záznam

2. 10. 2004

Je možno cenzurovat sdělovací prostředky tak, aby jich nezneužívali političtí extremisté?

Ivan Hoffman diskutoval ve čtvrtek 30.9. 2004 ve večerním Radiofóru ČRo 1 - Radiožurnálu s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem, manželkou předsedy politické strany Evropští demokraté Jana Kasla a ředitelkou Nadačního fondu Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou a vedoucím komentátorem Lidových novin Milošem Čermákem nad prací médií v době terorismu.

Mají média zveřejňovat fotografie a záznamy s požadavky extremistů a záběry vraždění rukojmích, nebo je mají ignorovat, případně cenzurovat?

"Al Džazíra dává ve svém vysílání prostor pro často otevřenou razantní diskusi. Na druhé straně je pravda, že to někdy jde až na doraz," připustil šéfredaktor Britských listů, "oni se hájí, že o tom také velmi opatrně diskutují. Není pravda, že je to ostře teroristická stanice. Je ostřejší než západní stanice, ale to je důsledek jistého kulturního posunu, samozřejmě," uzavřel.

Celý text článku Filipa Rožánka ZDE, přepis podstatných částí rozhlasové diskuse viz níže:

1. 10. 2004

Britský premiér Tony Blair bude v pátek přijat do nemocnice, kde se podrobí lékařské proceduře, jejímž účelem je opravit jeho nepravidelný srdeční puls. Lékaři budou za pomoci místního umrtvení léčit jeho srdeční palpitace, které se poprvé objevily loni a v poslední době se opakují. Blair však zdůraznil, že zamýšlí být premiérem po celé třetí funkční období, pokud by byl zvolen. Dodal, že nemá v úmyslu usilovat o čtvrté funkční období.

1. 10. 2004

Hurikán Jeanne poničil karibský ostrov Haiti strašlivým způsobem. Kromě obrovských materiálních škod způsobil smrt více než 1500 lidí. Dalších asi 900 se pohřešuje. Pouliční gangsteři a Kanibalská armáda ale stojí v cestě humanitární pomoci, kterou se snaží poskytovat Organizace spojených národů (OSN) a různé dobročinné organizace jako je Mezinárodní červený kříž, CARE a mnohé jiné.

1. 10. 2004

DOKUMENT

Apel hlavám států, a přdstavitelům vlád zemí Evropské unie a NATO, vyjadřující "obavy o stav demokracie v Putinově Rusku".

Michael Marčák
1. 10. 2004

 

1. 10. 2004

O koncertu jedné skupiny a křtu jednoho utajeného CD

Jako fanda skupiny Nerez, která patřila a přes svou neexistenci stále patří mezi mé nejoblíbenější kapely, jsem se rozhodl navštívit koncert a zároveň křest nového alba skupiny Neřež, která se ať už otevřeně či skrytě hlásí k odkazu Nerezu. Naposledy jsem byl na jejich koncertě před několika lety, kdy hráli ve větším obsazení autorské písně Zdeňka Vřešťála a Vítka Sázavského a písně Nerez v novém aranžmá. Inteligentní a dobře zahranou muziku. Spojení tohoto tělesa s Vladimírem Nohavicou na CD Nohavica a Kapela - koncert s výrazným aranžérským rukopisem Vítka Sázavského je zatím tím nejlepším, co jsem od tohoto seskupení slyšel.

1. 10. 2004

Jak smrad trápí slezského študáka

Jsem prostý chlapec z vesnice, který je na nejrůznější odéry zvyklý. Při svém dojíždění do školy v Ostravě jsem byl často obtěžován zápachem spoluobčanů. Ale nikdy jsem si to plně neuvědomoval. Nikdy mi to nevadilo tak, jako nyní.

Je to ještě váš byt?
1. 10. 2004

Myslíte si, že váš družstevní byt je ještě váš? Co když jím někdo ručil bance?

Ještě ráno, na začátku krásného červencového dne loňského roku, si Michal Lurie promítl před očima poslední fázi svého bytově družstevního života: Vtrhne do centrály na Hutmance, a teď už nebude dbát na další sliby, výmluvy, vytáčky a vysvětlení. Okamžitě splatí všechny zbytky stavebních úvěrů a nehne se z místa, dokud mu nedají doklad o tom, že má všechny závazky vůči družstvu splněny. Potom mu družstvo převede byt do vlastnictví, přesně tak, jak to nařizuje zákon. Představil si to blaho, až to klapne.

Pak už mu může být celé družstvo ukradené...

Navečer bylo jasné, že už to nestihne. Družstvo je zadlužené, převody nebudou, majetek obstavil exekutor. Ranní představa byla správná, jen zpřeházená. Družstvo mu bylo ukradené už teď.

3. 10. 2004

Virtuální bohoslužba nejen pro ty svobodomyslné, které chtějí zkrotit

Tomáš Trusina
Čtení: Ex 1,1-21; Text: Ex 1,17

Jako pěkně rozrostlý klan - v počtu 70 - se Jákob, řečený Izrael a jeho rodina přestěhovali do Egypta. Pozval je tam Izraelův syn Josef - ten, co se stal v době hladu pro Egypt požehnaným sluncem záchrany - ten, co doprostřed hladomoru přinesl nadějný plán: "Boží vizi". Synové Izraele pak v Egyptě zůstali. Nesplynuli však. Zůstali sví -- svobodní, potulní pastevci, nad nimiž nejeden Egypťan ohrnoval nos: podívejte, támhle pasou svá stáda ti divní přivandrovalci, ti Hebrejové. Ale vzpomínka na Josefa, jemuž říkali v Egyptě Zachránce světa - dlouho fungovala - a Izraelci mohli pást nerušeně svá stáda.

1. 10. 2004

President republiky a bývalý předseda vlády Václav Klaus označil pořad ČT o kause LTO (lehkých topných olejů) za skandální. Ano je to skandální, ale ne tak jak to myslí pan Klaus. Dá se říci, že pořad neřekl nic, co by lidé, kteří se o dění v ČR zajímají, nevěděli. Takže jediné, co může vadit, je zveřejnění této kauzy v televizi.

1. 10. 2004
Jiří Tichý

Text napsaný u příležitosti výstavy Jany Kremanové, Petra Šmahy a Pavla Kouřila ve Studiu Paměť, Soukenická 29, Praha 1

Dva vyložení umělci, Jana Kremanová a Petr Šmaha, jak by je pojmenoval básnický mág a mystifikátor Eugen Brikcius, se rozhodli k hrdinskému činu: k vzdání pocty fotografu Pavlu Kouřilovi a nádherným, i když často ukrutně urputným chvílím. Tehdy například malíř Ota Slavík uběhl trasu ze Staroměstského náměstí na roh Vodičkovy a Jungmannovy do Československé státní spořitelny v rekordním čase, aby před uzavřením peněžního ústavu vybral peníze na další piva a kořalky, aby si s novopečeným cukrovkářem keramikem Luborem Těhníkem vypil pětadvacátou malou vodku (velké mu prý lékaři zakázali) a zároveň od tehdy krátce abstinujícího spisovatele Petra Chudožilova nechal si vzápětí vyspílávat, že mu z chlastu teče nudle z nosu. Možná od tehdy se datuje jedno z mnoha umělcových trefných rčení "Tudle nudle suchý z nosu."

30. 9. 2004

Britský regulační úřad pro komunikace navrhl, aby byl v Británii vytvořen nový veřejnoprávní televizní okruh, který by byl konkurencí BBC. Mohla by ho provozovat společnost Channel Four, komerční televize ITV anebo jakákoliv jiná organizace, třeba vydavatelé novin.

30. 9. 2004
Jak chcete novinářům například "přikázat", aby v médiích důsledně respektovali zásadu, že každý text, příspěvek či pořad musí obsahovat nejméně dva protikladné, opačné názory -- jak to běžně praktikuje v Británii např. společnost BBC. Čeští novináři na tohle prostě nejsou zvyklí. Mnozí z nich mají pořád pocit, že existuje jakýsi "správný", "normální" názor, jehož jsou zprostředkovateli. Kolikrát se na mě obracejí s výčitkou: "My přece nemůžeme publikovat argumenty toho a toho 'šílence'."

Diskuse Jana Čulíka a Petra Šafaříka, která vyšla 20. září 2004 v Občanských novinách, příloze Literárních novin.

1. 10. 2004

POZVÁNKA

Katedra mikroekonomie a veřejné ekonomiky VŠFS pořádá v rámci 2. ročníku pravidelného teoretického semináře Ekonomie produktivní spotřeby a sociální investování v úterý 5. října od 17:20 v budově VŠFS Vltavská 12 (kousek od Anděla) v místnosti č. 11 besedu na téma:

Penzijní systém: Jak a proč jej definovat?
Beseda je určena všem, kteří chtějí správně používat pojmy. Touto besedou zahajujeme cyklus pravidelných týdenních setkání, na která zveme všechny zájemce z řad studentů, pedagogů, ostatních zaměstnanců školy, ale i studenty z jiných škol či zaměstnance jiných pracovišť. 12.10. bude následovat téma Nerovnosti v přístupu k vysokoškolskému vzdělání a jejich příčiny S úvodním slovem vystoupí Doc. Petr Matějů, besedy se zúčastní další odborníci. 19.10. se pak dozvíte odpovědi na otázku Systém zdravotní péče: Jak a proč jej definovat?

1. 10. 2004

POLEMIKA

Předesílám, že mě tón celého článku pana Kobosila naprosto iritoval, budu psát podobně. Aby si mě pan K. mohl zaškatulkovat, tak se označím za laika, tj. toho, kdo neví, kdo nemá ani páru, ba ani zkrátka mít nemůže.

Politicky nekorektní humor
1. 10. 2004

Jazzová sekce - Artfórum vystavuje od 4. 10. 2004 do 30. 10. ve Vladštejnské 14 na Praze 1 (vchod do zahrad) kreslený humor Michaela Marčáka. Vernisáž začíná 4. 10. v 16:00.

30. 9. 2004
Tisková zpráva Zdeňka Jemelíka

V pátek 1.10. 2004 v 21:10 bude Český rozhlas 6 vysílat na frekvencích 639 kHz | 954 kHz | 1332 kHz v pořadu "Česká justice" 3.díl mých promluv na téma "Paradoxy české justice". Týká se verbálních trestných činů, souběhu lhůt, důsledků kontinuity našeho práva s právem předlistopadovým (též ve vztahu k postavení zahraničních Čechů), v podstatě jde o prezentaci zkušeností a postojů Spolku Šalamoun.

Poslech na vlastní nebezpečí posluchače: jsem laik, mé názory jsou laické.

Zahraniční zájemce upozorňuji, že ČRo lze poslouchat i na internetu.

30. 9. 2004

Dvě občanská sdružení zaměřená na ochranu životního prostředí se právě odvolala proti stavebnímu povolení na kolosální "dálniční" křižovatku, jež by se měla budovat v Praze 6, v severním předpolí Strahovského tunelu. Proč tak učinila? Vydané povolení je nezákonné a nesprávné. Jde o typický příklad politického a úřednického selhání při ochraně veřejných zájmů, zjevně ve prospěch výstavby důležité části obchodně zajímavého, ale dopravně a environmentálně zhoubného a finančně nesmírně náročného "dálničního" průrazu centrem města.

30. 9. 2004

Kromě odporu k hygieně, který způsobuje natolik velký zápach obyvatelstva, aby to stálo za zmínku v turistickém průvodci ZDE a ZDE jsou obyvatelé Čech, Moravy a Slezska (nehledě na etnickou příslušnost) obdařeni i dalšími významnými vlastnostmi. Tou, která sice v turistických průvodcích chybí, ale pro pochopení místní mentality by tam asi být měla, je český (multietnický) nevkus. A že to není otázka volného trhu a konkurencí bičované nabídky, je možné ověřit právě u nás.

30. 9. 2004

POLEMIKA:

K článku "Média a počítače mají zásadní vliv na myšlení, postoje názory, hodnoty, estetiku a životní styl" sociologa Petra Saka.

Osobní hodnoty výzkumníka jsou odvěkým problémem sociologického výzkumu. Jejich nepřiznání a nereflektování vede ke zkreslování zjištění a k prezentaci osobních tendencí a vkusu jako obecných pravd. Přesně toho se ve svém článku dopouští sociolog Petr Sak, mávaje kladivem na čarodějnice, které se převlékly do hávu počítačových technologií a masové kultury.

30. 9. 2004

Nedávno, když jsem byl v USA, dostal jsem poštou inzerát na časopis New York Review of Books. Na obálce byla kresba, na které je president Bush vyobrazen jako římský voják. V ruce drží štít, na kterém je státní znak USA. Ve vaku na zádech má místo šípů rakety. Text pod kresbou říká: "...tento prezident chce změnit pravidla, která ovládají mezinárodní vztahy už 50 let". Následuje velký tučný nápis: "UVNITŘ: DŮKAZ".

30. 9. 2004
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

V úterý 21. září 2004 v 6:15 podnikl oddíl odporu útok na americkou hlídku v okrsku Sadr al-Júsúfíja jihozápadně od Júsúfíje v oblasti známé jako Udajova farma, kde je nyní základna okupačních vojáků a tzv. Irácké národní gardy. Odpor nejprve odpálil bombu pod americkou hlídkou tří obojživelných obrněných vozidel, jakých užívá námořní pěchota. Výbuch dvě z těchto vozidel vyřadil z provozu. Bezprostředně nato přilétl nad místo vrtulník Black Hawk, bojovníci jej však zpozorovali a zbraní známou jako ahadíja (též dimitrov) na ni zaútočili. Hořící vrtulník byl přinucen k přistání na bývalém mezinárodním letišti 17 km od místa útoku. Dimitrov je ruská zbraň, vyskytující se v různých verzích. Jednoduchá je ráže 14,5 mm a má dolet 3,5 - 4 km.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL

29. 9. 2004

PRÁVNÍ ROZBOR

Vyskytne-li se proto na všem přístupných a také hojně navštěvovaných stránkách skupina příspěvků, které naplňují skutkovou podstatu § 165 (schvalování trestného činu), § 198 (hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení), § 198a (podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod) či § 261a (schvalování genocidia) Trestního zákona, v úvahu automaticky přichází nejen trestněprávní odpovědnost jednotlivých pisatelů, ale též provozovatele diskusního fóra, který tuto eventualitu riskuje!

Důležitá věc, kterou je nutno zmínit, je, že v českém právním řádu dosud existuje zásada výlučnosti deliktní způsobilosti u fyzických osob. Mluvím-li tedy o trestněprávní odpovědnosti ve vztahu k provozovateli diskusního fóra, mám na mysli konkrétní osobu, kterou lze v organizaci příslušné právnické osoby identifikovat jako osobu přímo zodpovědnou.

Jakkoliv se tedy může zdát příčinná souvislost mezi (jinými osobami) veřejně publikovanými příspěvky s rasistickým podtextem a provozováním internetového diskusního fóra nejasná, je v tomto případě nedbalost provozovatele příliš závažnou, vyzývavou skutečností pro ty, kteří se výroků osobně dopouští. Při očekávané znalosti reálií českého prostředí jde ze strany masových médií o neodpustitelnou nedbalost a neprofesionalitu. V případě, že si je provozovatel diskusního fóra existence těchto výroků dokonce vědom a neprovede urychlenou nápravu, nelze jeho nečinnost už nijak omluvit a orgány činné v trestním řízení mají povinnost ve věci jednat.

V době publikování tohoto článku v 01:00 29.9.2004 byl inkriminovaný obsah diskusních příspěvků stále ve veřejně dostupném archivu obou deníků, Lidových novin i Hospodářských novin.

Problém odpovědnosti vydavatele periodického tisku za obsah publikace je bohužel velmi nejasný, neboť jednoznačně nevyplývá z žádné zákonné normy a ani soudní praxe na toto téma dosud neposkytla svůj autoritativní názor. Problematika je o to ošemetnější, že zasahuje do vícero oblastí, které je třeba uvažovat. Dilema vzniká nejen po stránce právní, ale i etické, politické, ekonomické či technické. Pro úplnost se jimi musíme zabývat na prvním místě, neboť právní posouzení věci nelze v tomto případě nastínit samostatně.

Související článek: "Rasismus v České republice"

30. 9. 2004

Slavný projev "jde o to" vstoupil do dějin v padesátých letech minulého století díky srdnatému bojovníkovi za lidská práva z černého Kladna. Jeho pštrosímu tanci na tribuně a mečivému hlasu však předcházely projevy nepostrádající nádech výbojných jepičích králů z báchorek sice umně sestavených, ale lživokřivých.

1. 9. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V srpnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 6350,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2004 Svoboda slova v době terorismu   
1. 10. 2004 Graham Greene -- básník trapnosti Jan  Čulík
1. 10. 2004 Chvála hospod Jiří  Tichý
30. 9. 2004 Figuríny z výkladu Bohumil  Kartous
30. 9. 2004 Slavné projevy
Neslavné konce
Václav  Dušek
30. 9. 2004 Snaha poničit Prahu další magistrálou pokračuje Petr  Kužvart
30. 9. 2004 Uvnitř: Důkaz Bushova politického převratu Greg  Evans
29. 9. 2004 Mazat, či nemazat... Jan  Sýkora
28. 9. 2004 Jimmy Carter varoval před volebními problémy na Floridě   
27. 9. 2004 Lidové noviny dál šíří bludy o detektoru lži Hynek  Hanke

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2004 Ať o odsunu rozhodnou ti, kdo se budou přesouvat František  Marčík
30. 9. 2004 Brněnské podivnosti Jan  Lipšanský
29. 9. 2004 Vůdcovský mindrák Karla Kobosila Radek  Batelka
29. 9. 2004 Nesouhlasím s vámi, ale... Pavel  Urban
29. 9. 2004 Vlakové nádraží patří do centra Brna i kraje Jiří  Löw
29. 9. 2004 Jde o "totalitní atak" na přesun nádraží?   
27. 9. 2004 Smrkovského argumenty a pseudoproblémy zamindrákovaných "strážců veřejného blaha" jsou opět na stole Karel  Kobosil
24. 9. 2004 Nádraží u Svratky aneb Utopené miliardy Josef  Ludvík

České sociální fórum - Praha 2004 RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2004 Lidská práva bez hranic Jiří  Dolejš
29. 9. 2004 Proč je česká levice sto let za opicemi? Ondřej  Slačálek
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Keller: Evropu čeká vlna neofašismu   
28. 9. 2004 Sociální spravedlnost "není sen, ale možnost" Štěpán  Kotrba
28. 9. 2004 V Praze se konalo České sociální fórum   
26. 9. 2004 České sociální fórum začalo skromně, ale zřetelně - požadavkem na "jiný svět, který je možný" Štěpán  Kotrba
22. 9. 2004 České sociální fórum v Praze   

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2004 Měli bychom mít také právo hlasovat v amerických volbách   
8. 9. 2004 Na George Bushe útočí jen snobové   
8. 9. 2004 Bush versus Kerry: příliš malé rozdíly Oskar  Krejčí
30. 8. 2004 "Bush vyhraje, protože jeho tým účinně používá pomluvy"   
26. 8. 2004 Jsou dnes Američané daleko konzervativnější než dříve?   
10. 8. 2004 John Kerry sa začína vyfarbovať Adrian Peter Pressburg
6. 8. 2004 Kerry nepotrebuje alebo nechce protivojnových aktivistov   
3. 8. 2004 Zprávy na TV Nova: Potvrzení existence paralelních světů Bohumil  Kartous
2. 8. 2004 John Kerry potvrdil svoji šanci stát se americkým prezidentem Radek  Vogl
27. 7. 2004 USA: Demokraté rozhodují o možném prezidentovi Radek  Vogl

Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko RSS 2.0      Historie >
24. 9. 2004 Žvástat lze i o plynových komorách... Karel  Dolejší
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
21. 9. 2004 "Rusko není schopno samo řešit situaci v Čečensku"   
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Je možné pochopit, proč Bůh dopouští, aby trpěly nevinné děti? Ondřej  Chrást
20. 9. 2004 Askar Akajev sa ešte nerozhodol   
9. 9. 2004 Jak američtí neokonzervativci manipulují čečenskou válkou ve svůj prospěch proti Rusku   
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   
8. 9. 2004 Rusové demonstrovali proti terorismu   

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   
8. 9. 2004 Rusové demonstrovali proti terorismu   
8. 9. 2004 Rusko: V boji proti terorismu nemá volbu nikdo Oskar  Krejčí
7. 9. 2004 Nechte maličkých přijíti ke mně Václav  Dušek

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2004 Miloš Zeman: "ČSSD bude úspěšná jen tehdy, bude-li vedena úspěšnými"   
20. 9. 2004 Jak se novinář stane "nepřítelem strany" Štěpán  Kotrba
20. 9. 2004 Posměch zvyšuje oblibu   
19. 9. 2004 Gross nepodepsal zápis ze schůzky se Stanislavem Pencem   
16. 9. 2004 Václav Žák: Nezapomínejme, že John Bok kandidoval za ODS   
14. 9. 2004 John Bok: "Držím hladovku, protože Gross posiluje policejní stát" Jan  Čulík
13. 9. 2004 Co se snaží sdělit Grossovy reklamní slogany? Ivo  Bystřičan
11. 9. 2004 Gross: "Napomůžu k získání prostoru pro akce jako Czechtek" Jan  Čulík
1. 9. 2004 Standa Rovňák a jeho středně Rychlé šípy Martin  Mařák
31. 8. 2004 ČR "spěje k hospodářskému úpadku"   

Český film RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý
3. 8. 2004 O tvůrčí integritě v dobách útlaku Jan  Čulík
3. 8. 2004 Morální integrita patnácti milionů lidí, kteří jen žili své životy Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2004 "Dopis 100"   
28. 9. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 13. - 17. září 2004   
27. 9. 2004 "Tony Blair to myslí upřímně"   
26. 9. 2004 "Lítostivý" Blair požaduje jednotu tváří v tvář irácké teroristické hrozbě   
24. 9. 2004 Tažení současné vlády USA proti terorismu se zadrhává Jozef Bohumil Ftorek
24. 9. 2004 Delegace britských muslimů se pokusí v Bagdádu zachránit Kennethe Bigleyho   
23. 9. 2004 Proč se stále nepočítají civilní mrtví v Iráku?   
23. 9. 2004 Chaos při "jednání" s iráckými únosci?   
22. 9. 2004 John Keegan: Útok na Irák byl správný   
22. 9. 2004 Bagdádský politolog: Nic se v Iráku neopravuje   

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2004 Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti? Ivo V. Fencl
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
23. 9. 2004 Poslušně hlásím, pane lajtnant... -- cíl výchovy? Boris  Cvek
14. 9. 2004 S kůží na trh Ivo  Bystřičan
31. 8. 2004 V Brně vzniká Univerzita obrany Jaroslav  Hlaváček
24. 8. 2004 Vládní sliby ve školství Ondřej  Hausenblas
5. 8. 2004 Povinná maturita z matematiky - první krok k oživení společnosti?   
4. 8. 2004 Proč povinnou maturitu z matematiky?   
2. 8. 2004 Jak britské univerzity začínají "prodávat" slabým studentům univerzitní tituly   
2. 8. 2004 Státní maturita z matematiky: Prostě jen špatný nápad Jakub  Malinovský

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík
20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
26. 9. 2004 Brudlý krampoblouch - soutěž literárních sborníků českých škol   
21. 9. 2004 Čistý plamen lásky v Ostravě   
20. 9. 2004 Divoké víno ještě po čtyřiceti letech Ludvík  Hess
17. 9. 2004 Lékař, biolog a filozof holismu -- s otazníkem nad jeho pozůstalostí Irena  Zítková
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
14. 9. 2004 Přírůstky do památníku Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
13. 9. 2004 V zámku a v podzámčí Zdena  Bratršovská