1. 2. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 2. 2005

středa 0:00: Papež Jan Pavel II. byl preventivně hospitalizován. Má chřipku, informovala italská média.

čtvrtek 10.00: Vatikánští činitelé uvedli, že papež Jan Pavel II. strávil pokojnou noc, poté, co ho odvezli ve středu do nemocnice, protože nemohl dýchat. Čtyřiaosmdesátiletý papež byl odvezen do římské nemocnice Gemelli poté, co se náhle zhoršila jeho chřipka. Utrpěl akutní záchvat laryngospasmu, křeče hrtanu, a potřeboval naléhavou lékařskou pomoc, avšak nemusel být umístěn na jednotce intenzivní péče. Křeče hrtanu bývají málokdy smrtelné, avšak papežův pokročilý věk a lékařská historie jeho případ zkomplikovaly. Od té doby, co začal před deseti lety trpět Parkinsonovou chorobou, má občas problémy s dýcháním, a chřipka, jíž papež onemocněl v neděli, situaci zhoršila.

Porbobnosti v angličtině ZDE

SloupekČlověk jde ulicí, mrzne.
město je jako velký mrazicí box
a pohyb nutností
i pro prodejce ve stáncích.

Zimní město je daleko rychlejší.

Jakoby ty ochromující podmínky
poskytovaly jasnější kontury života.
Člověk se do něj dokáže lépe vcítit
a méně se v životě rozplývá.
Sáhl si na něj vesmír.

Tak tedy jde
tou klimatizační rourou ulice
a atomy života se v protisměru
intuitivně vyhýbají,
aby nezpomalovaly svou cestu
do bezpečí.

Jen tento se chová ztřeštěně.
Křižuje ostatním cestu
a snaží se je kontaktovat.

Je to pouliční médium.
V ruce má reklamní leták
a chce ho předat.

Život odpuzující prostředí
činí kontakt téměř nemožným
a člověk ani není přítelem
takových zastavení.
Chce mu být vnucováno něco
apriori nezajímavé a nepotřebné.

Jde dál svou cestou.

Jenže tím hmyzem je také člověk.
Člověk,
navlečený do reklamního trika
maximálně nafouknutého
teplým oblečením.
Maximální ale není dostatečný.

Jsou to dvě studentky.
Bojují s tou zmrzlou ulicí,
snaží se narušit
její mechanický tep.

A mají to těžké.

Je to jako stopovat na dálnici.
Lidé jsou přibližující
a vzdalující se auta,
byli, jsou a nebudou víc.

Kdo zastaví, a proč?

Člověk nestojí o obchodní kontakt,
nechce, aby se mu něco vnucovalo,
nechce se se společností stýkat víc,
než je nutné, než musí.

Jenže skutečnost je perfidní,
nedovolí jen tak odejít.
"Kvůli Tobě budu dýl mrznout,"
říkají ty oči.
"Dyť si to vem a zahoď,
třeba hned,
jen si to do prdele vezmi!"
pokračují ty oči dál,
"nic víc se po tobě nechce."

Najednou přituhlo.

Vrátí se
a zradí sebe
nebo se nevrátí
a zradí bližního svého?

Dělá to i zimu horší.
Ne z pocitu chladu,
z pocitu mrazení existence.
Chtělo by to více rozplývání.

Už aby se oteplilo.

Americká armáda v okolí Bagdádu
1. 2. 2005

Strávil jsem v Bagdádu teď už hodně dlouho a dosud jsem nenašel obyčejného Iráčana, který by souhlasil, že je jeho život teď lepší, než byl za Saddáma Husajna.

Lidé mimo Irák se často ptají, zda jsou Iráčané rádi, že Američané svrhli Saddáma Husajna. To ale není ta správná otázka. Toto je země, kde to, zda člověk přežil, často záviselo na tom, mít schopnost dopředu určit, kdo vyhraje a kdo prohraje. A kdo vyhraje zde? - No, až do loňského jara si lidé mysleli, že vyhrají Američané. Nyní se dívají kolem sebe a zjišťují, jak úspěšní jsou povstalci - a už si nejsou tak jisti.

Generál Wesley Clark: "Ať už je tomu z jakéhokoliv důvodu, lidé v Bílém domě, lidé v neokonzervativním hnutí, lidé v Pentagonu, si mysleli, že je možné řešit politické problémy užitím silné americké vojenské moci. A ono z tohohle všeho vyplývá, že si musíte dávat velký pozor. Armády dokážou věci velmi efektivně rozbít a zraňovat lidi. Ale jestliže tu vojenskou sílu nezarámujete silnou diplomacií, politiky a mezinárodního práva, nedosáhnete výsledků, jaké očekáváte."

Spojené státy, které stále ještě vedou svou "válku proti terorismu", normálně odsuzují vyjednávání s lidmi, které ony považují za teroristy. Ale Irák, jak se zdá, je v tom pro Američany výjimkou.

Americký velvyslanec v Bagdádu Negroponte: "Suverénní irácká vláda má přirozeně právo dělat, co si přeje, a my to vítáme, ve vztahu k povstaleckému hnutí i těm, kteří stojí proti vládě. Chtěl bych zdůraznit, že tato jednání už probíhají, mezi představiteli irácké vlády a osobami, kteří vůči ní stojí v opozici. Ano, dialog může být součástí této situace, zejména, pokud podporuje demokratický proces."

Avšak vlivná šíitská aliance toto neuznává. Šíité chtějí válku proti povstalcům zintenzivnit, pokud získají v nové irácké vládě převahu.

Je to skutečně podivné. Mohu vám poskytnout naprosto přesný počet koaličních vojáků, kteří byli v tomto konfliktu usmrceni. Mohu vám i dost přesně sdělit, kolik zahraničních podnikatelů a kolik iráckých vojáků a policistů bylo usmrceno. Dokonce mohu i říci, kolik povstalců prý koalice usmrtila. Avšak pokud jde o smrt obyčejných iráckých civilistů, lidí, pro něž, konec konců, se tato celá válka vedla, je opravdu obtížné najít kohokoliv, kdo by se obtěžoval zjistit konkrétní počet mrtvých.

Je důležité nepředpokládat na základě toho, co se děje dnes, že celý proces selže. Naopak, jsem přesvědčen, že to nakonec povede k úspěchu. Je jen škoda, že celý ten proces tolik lidí během něho tolikrát tak drasticky poškozovalo a nekompetentně kazilo.

Reportér televize BBC John Simpson se vrátil znovu do Iráku a natočil tam padesátiminutovou reportáž, která se vysílala v neděli 30. 1. v televizi BBC v pořadu Panorama. Na satelitním okruhu BBC World ji uvidíte v sobotu 5. 2.

1. 2. 2005

Čelí USA a Británie strategické porážce?

Iráčané budou posuzovat tyto volby podle toho, zda přinesou praktický a politický užitek při rychlém řešení krize v jejich zemi," argmentuje známý reportér televize BBC Rageh Omar, z Iráku:

1. 2. 2005

Americká federální soudkyně ve Washingtonu rozhodla, že mimořádné vojenské tribunály, které soudí stovky osob, zadržovaných na Kubě v zálivu Guantánamo, jsou protizákonné. Soudkyně Joyce Hens Greenová poukázala na to, že tribunály popírají vězněným osobám jejich základní práva, které zaručuje americká ústava.

Její rozhodnutí je ranou pro Bushovu vládu, která argumentuje, že vězněné osoby žádná ústavní práva nemají.

1. 2. 2005

Milan Hauner se v posledním čísle Dějin a současnosti (ve zkrácené podobě vydala sobotní Orientace LN) zamýšlí nad německým filmem Der Untergang a klade si otázku: "Lze humanizovat netvora?" Sám odpovídá: "Osobně se jako historik domnívám, že nelze, protože Hitler s sebou vleče břemeno hrůzy, kterou nelze trivializovat bábovkami a mazlením se s vlčákem." V kritice (pseudo) humanistického kýče, který utíká od podstatných otázek, má autor jistě pravdu. Přesto si dovolím převrátit jeho tezi z hlavy na nohy (nebo naopak -- to nechť posoudí čtenář).

1. 2. 2005

Z nevymáchaných úst pálí slovní kulometné dávky k přestárlým bytostem, potřebným a sociálně závislým nebožákům, veselá parta šašourů navlečená v úředních chomoutech vyprahlých šimlů. Řinčí ti ouřadové postraňky na cestách nemírného pokroku a usilování o slibné bohaté zítřky - v zápřahu klisna vedle valacha, vůl s dojnicí, bulík s oslem, podle fantazie opilých kočích vlastní důležitostí na vratkém kozlíku.

Hlavně se neodvolávej, starouši, na jakési placení směšných dávek do státní pokladničky v minulosti. Neunavuj ani řečmi o solidaritě; doba poskočila, starej se sám o sebe a nechtěj být advokátem chudých. Film "Advokát chudých", nehráli pro pamětníky hezky dlouho, kromě jiných vad na kráse, zaváděl mírné povahy na scestí.

1. 2. 2005

Tisková zpráva Ligy lidských práv

V pondělí 31. ledna 2005 po více než ročním procesu vynesl Okresní soud v Jičíně rozsudek ve věci obžalovaných Marka Vraštila a Karla Berouska. Tito dva bývalí policisté byli shledáni vinnými, že v noci z 12. na 13. května 2003 si násilím vynutili vstup do bytu Danišových v Popovicích u Jičína. Zde napadli, jak fyzicky tak slovně dvě romské ženy a jednoho chlapce. Marek Vraštil byl podmíněně odsouzen za trestný čin porušování domovní svobody k dvaceti měsícům odnětí svobody, Karel Berousek za stejný trestný čin rovněž podmíněně k jednomu roku. Dosud bezúhonní odsouzení opustili řady elitního zásahového útvaru policie v průběhu procesu.

Liga lidských práv se domnívá, že trest nedostatečně odráží stupeň nebezpečnosti činu pro společnost, s ohledem na rasové okolnosti činu.

Michael Marčák: Hle, jak primitivní, profesore, i  ti  poslední  živí  pitomci bojují  o  naftu !
1. 2. 2005

Hugo Chávez
1. 2. 2005

Rudý závěr Světového sociálního fóra

Od našeho zpravodaje v Porto Alegre

Světové sociální fórum skončilo všeobecně očekávaným projevem okázalého a kontroverzního venezuelského prezidenta Hugo Chaveze. Tisíce lidí stálo před už přeplněným krytým fotbalovým stadionem Giganthinho, frustrováno, že se nedostali k populistickému bývalému plukovníkovi, který se neúspěšně pokusil v roce 1992 získat moc vojenským pučem, přičemž byl o dva roky později do funkce, po které toužil, zvolen ve všeobecných volbách.

Bohužel je Chavez v Latinské Americe i mezi většinou lidí, kteří jsou proti Americe, považován za hrdinu.

1. 2. 2005

V českých zemích je tradicí spojovat projevy antisemitismu a rasismu se sympatiemi k nacismu. Celkem jednoduše se tak vytváří mediální paralela, že co je antisemitské, je nejspíše také proněmecké. Není divu, v Česku je slovo Němec do dnešních dnů synonymem špatnosti (viz třeba patová diskuze o tzv. Benešových dekretech) a svalovat veškerou vinu za nenávist na Židy na Němce se prostě někomu hodí do krámu. Paradoxně tak veškerou vinu za násilnosti na židovském obyvatelstvu odnáší dnešní Německo. Zapomíná se přitom na nesčetné pogromy v Rusku, Ukrajině a jinde po světě. Antisemitismus nepřišel na svět až s ideologií národně socialistického Německa, ale existoval všude možně po tisíce let, kam až sahají historické prameny (a nacističtí ideologové z jeho historie také bohatě čerpali).

1. 2. 2005

Výroky místopředsedy vlády o zdravotnictví jsou krajně nekompetentní

Místopředseda vlády Martin Jahn, nestraník nominovaný za ČSSD, dlouhodobě popuzuje nevoliče ODS a jiných pravicových stran. I ministryně zdravotnictví Milada Emmerová svěřila médiím zřejmě v afektu a dosti nepokrytě, že Jahn zdravotnictví nerozumí. Jen předsedovi vlády jeho výroky zjevně nevadí, ačkoli je to on, kdo ponese odpovědnost za důsledky. Dokonce uložil ministryni, aby společně s Jahnem vypracovala reformu zdravotnictví. Jahnova tvrzení jsou nejen asociální, ale vycházejí z chybných premis a proto jsou nepravdivá. Pokud si je Martin Jahn jejich nepravdivosti vědom, tak i lživá.

Stanislav Gross
1. 2. 2005

ANALÝZA PROGRAMOVÉ KONFERENCE ČSSD

Sociální demokracie přijala jak dlouhodobý, tak i akční program. Není ale jasné, jak tyto dokumenty spolu souvisejí.

Průběh sobotního jednání Ústředního výkonného výboru (ÚVV) ČSSD názorně ukázal, v čem je síla Stanislava Grosse a v čem je jeho slabost. Především je na první pohled zřejmé, že zvítězil. Dlouhodobý program, který pěje tradiční ódy na sociální stát, byl sice přijat, ale nikoho nezajímá: pozornost medií i členů ÚVV se soustředila na dokument Vládní priority ČSSD do voleb v roce 2006, který osobně navrhl Gross. Tento seznam úkolů přehledně mapuje cíle, již by chtěla sociální demokracie dosáhnout jako nejsilnější vládní strana. Proč ne. Jenže schválení seznamu šedesáti priorit představuje tak velké množství upřednostňovaných cílů, že se jen obtížně dá hovořit o nějaké strategii. Navíc bylo přijetí akčního programu spojeno s dvěma velkými politickými riziky.

Zdeněk Škromach
1. 2. 2005

Minister práce a sociálnych vecí Českej republiky Zdeněk Škromach sa rozprával s redaktormi Slova

Radovan Geist

Narodil sa v roku 1956 v Hodoníne. Po štúdiu na Strednej priemyslovej škole elektrotechnickej v Brne vyštudoval elektrotechnickú fakultu Vysokého učení technického v Brne. Po pôsobení na niekoľkých postoch v odbore elektrotechniky sa v roku 1989 stal predsedom odborovej organizácie v Sigme Hodonín. V roku 1996 sa stal poslancom Poslaneckej snemovne za ČSSD, od júla 2002 je ministrom práce a sociálnych vecí Českej republiky. V súčasnosti je protikandidátom Stanislava Grossa na post predsedu ČSSD.

Dnes hovorí, že predovšetkým v prvých dvoch rokoch sa sociálna demokracia nedokázala účinne postaviť za vlastný program a alibistickým vedením, vtedy ešte predsedu Špidlu, podliehala ČSSD tlaku koaličných partnerov. O sám je však ministrom práce a sociálných vecí tejto, koaličným partnertom podliehajúcej vlády.

Michael Marčák: Jak má národ zvolit největšího Čecha, když každá ta pitomá partaj má úplně jiný kritéria !
1. 2. 2005

1. 2. 2005

Mnoho arktických zvířat, včetně ledních medvědů a některých druhů tuleňů, pravděpodobně do 20 let vyhyne v důsledku globálního oteplování, konstatuje mezinárodní organizace World Wildlife Fund. Tradiční způsob života pro domorodé národy v Arktidě také zmizí, pokud svět "nepřijme drastická opatření na snížení podnebných změn," uvádí tato ekologická organizace.

Podle výzkumu, které bude předložen konferenci o podnebných změnách, která se tento týden koná v anglickém Exeteru, bude zřejmě do roku 2026 země v průměru o 2 stupně teplejší, než byla v roce 1750.

1. 2. 2005

Světové sociální fórum, které se uskutečnilo v brazilském Porto Alegre, nazval Fabiano Golgo "karnevalem utlačovaných". Ačkoliv to v jeho reportáži nikde není přímo řečeno, jde o velmi ilustrativní a přesvědčivý popis bizarní skrumáže levičáckých chaotů a anarchistických utopistů.

1. 2. 2005

Rozsah přednovoroční polemiky, týkající se kresleného vtipu Michaela Marčáka, shodou okolností publikovaného v čísle, v němž byl ještě ponechán nekrolog spisovatelky a interpretky Susan Sontagové, mě přiměla k zamyšlení na nad některými články, publikovanými v minulosti. Stejně jako přispěvatelé do oné diskuse i jako paní Sontagová si totiž myslím, že interpetace jsou důležité.

1. 2. 2005

Když jsem se seznámil s naprosto vážně míněným stanoviskem ministra Svobody k chování českého diplomata v Minsku, zalétla má mysl do let totality, kdy mi moudří mužové, znalí protokolu vysvětlovali, jak proklouznout všemi úskalími této disciplíny. Dá se říci, že jednou z klíčových pouček, která v sobě zahrnovala celou řadu možných variant potíží vzniklých jejím nedodržováním zněla: "nic neolizovat !!!"

1. 2. 2005

Článek Filipa Rožánka o průzkumu Titanu byl sice vtipný, ale obyčejnému daňovému poplatníkovi jen nahrává otázkou, za co jsme tedy vyhodili přes 2 miliardy eur? Bylo by možná vhodné náročnějšímu čtenáři BL předložit pár neironických informací, které by zchladily jeho rozhořčení nad vyhozenými penězi, které by jiste stačily na vymýcení hladu na naší planetě, píše Táňa Galová.

1. 2. 2005

Jedním z podstatných bodů, které důchodová reforma sebou přinese, bude tzv. remodelling podnikových areálů, zvláště přistoupí-li se na další posun důchodového věku. Zde je mnohdy uváděno i 70 let.

Pokusme si některé rysy tohoto procesu přiblížit. Ve vstupním prostoru bude třeba vyhradit místo pro zaparkování vozidla rychlé záchranné pomoci. Zdá se, že díky nezanedbatelné míře výskytu infarktů i u managementu realizace to nebude činit větší problémy. Oproti tomu lze očekávat pomalejší přeměnu spojovacích chodeb na důsledně bezbariérové. Proto by stárnoucí zaměstnanci vybavení endoprotézami a pohybující se za pomoci berlí raději měli si brát zpočátku z domova tašky na kolečkách pro převoz služebních materiálů a spisů.

Porto Alegre 2005 - Fórum Social Mundial - Show Tambores da Paz 28. 1. 2005
30. 1. 2005

Světové sociální fórum v Porto Allegre

Od našeho zpravodaje v Porto Alegre

Zatím není jasné, jestli to není provokace. Faktem však je, že hlavní mezinárodní nevládní organizace a organizace na obranu lidských práv připravují oznámení, že by se měl den 10: září celosvětově slavit jako Den proti chudobě. Vyvolávalo by to palcové titulky v novinách den před tím, kdy si Spojené státy připomínají tragickou událost z 11. září.

30. 1. 2005

Jak list New York Times poskytl třem českým zadkům 5 minut slávy

Od našeho zpravodaje v Porto Alegre.

Hlavní zprávou dne se ve veškerém zpravodajství v Brazílii v pátek stala jedna česká paní. Stala se nejznámějším českým jménem v této zemi po někdejším prezidentu Kubitschkovi.O Mileně Suchopárkové referovaly všechny brazilské zpravodajské relace jako o první zprávě, včetně pořadu Jornal Nacional, televizního zpravodajství ve 20 hodin, které má každý večer 60 milionů diváků.

Porto Alegre 2005 - Fórum Social Mundial - Palestra Saramago
29. 1. 2005
Od našeho zpravodaje v Porto Alegre

Světové sociální fórum bylo založeno v brazilském Porto Alegre v roce 2001 a záměrně se koná přesně v době, kdy se koná jeho protiklad, Světové hospodářské fórum v Davosu.

Do jediného města se sjíždějí ekologové, příslušníci nevládních organizací, organizací na obranu lidských práv, levicoví intelektuálové, odboráři, protiestablishmentoví militanti, komunisté, anarchisté, vegané, hippies a protiglobalisté k debatám o řešeních pro spravedlivější svět.

Asi 120 000 lidí z celého světa přijíždí do mého rodného města na pět dní konferencí, workshopů a panelových diskusí o obrovském spektru otázek, jako jsou zahraniční dluhy chudých zemí, americká supervelmoc, sílící vliv Číny a její porušování lidských práv, vznikající krize nedostatku vody, zákaz obchodu se zbraněmi, hladomor, AIDS.

Násilí v Iráku - ze stránek Roberta Fiska
31. 1. 2005

Bushově vládě se podařilo něco, co je téměř nemožné - proměnit demokracii v nepoctivé heslo.

Vzhledem k tomu, že nejsme ochotni přiznat, že Iráčané projevili více moudrosti a odvahy než my sami, nedůvěřujeme této moudrosti a odvaze, že v Iráku povede k pozitivnímu výsledku.

Tyto irácké volby jsou bezprecedentní. Nikdy, ani v posledních dnech výmarského Německa, kdy docházelo v německých ulicích k potyčkám mezi nacisty a komunisty, se nikdo nepokusil tak systematicky zlikvidovat volby násilím - kandidáti nemohli vystoupit na veřejnosti, volební pracovníci se museli skrývat, zahraniční pozorovatelé volby "monitorovali" ze zahraničí, samo hlasování bylo hazardní hrou se smrtí, a jedinými lidmi, kteří mohli hlasovat v bezpečí, byli iráčtí emigranti v zahraničí.

Stejně deprimující jako násilí v Iráku je i nezájem o ně v zahraničí. Američanům a Evropanům, kteří nikdy nehnuli prstem na obranu vlastního hlasovacího práva, je, jak se zdá, zcela jedno, že Iráčané umírají za právo zvolit si vlastní vedoucí představitele.

Proč skoro nikdo nepociťuje rozhořčení, když vidí, jak jsou střelbou zabíjeni volební pracovníci? Proč tisk netleská, že se více než 6000 Iráčanů rozhodlo riskovat život tím, že kandidovali v těchto volbách?

Je zjevné, že podpora pro iráckou demokracii se stala obětí ničivé trpkosti, která stále ještě obklopuje původní rozhodnutí zaútočit na Irák. Vytvoření svobodných institucí v Iráku bylo nejlepším důvodem pro podporu této války - nyní je to už jen jediným důvodem - a zároveň přesně tím důvodem, proč přestala mít věc irácké demokracie dobrou pověst, napsal v týdeníku Observer známý komentátor a autor Michael Ignatieff.

Mzda Stanislava Grosse na tiskové konferenci
30. 1. 2005

SEDM MANIPULACÍ JEDNÉ TISKOVÉ KONFERENCE

Stanislav Gross chce žalovat deník Mladá fronta Dnes za to, jakým způsobem informoval své čtenáře o jeho finančních zdrojích pro nákup bytu. Grosse rozhněval text na serveru iDnes, ve kterém novináři deníku údajně nepravdivě informují o jeho příjmech. "Jde o úmyslnou lež," prohlásil premiér na tiskové konferenci po sobotním zasedání rozšířeného ústředního výkonného výboru ČSSD.

Namísto daňového přiznání ale novináři dostali pouze mzdovou výčetku Sněmovny.

Pokud je to jeden z řízených úniků do médií, je dobře vymyšlený. Nemá to chybu: pokud jsou peníze pochybného původu, jsou to jasné body záporné jak pro těch pár voličů, co požadují od politiků čestnost, tak pro ty, co vyžadují inteligenci (i při kamufláži divných zdrojů blahobytu). Pokud je Gross čistý a začne soudní spor, kde bude dokazovat, že měl roční příjem vyšší než 3 miliony, jistě přesvědčí voliče s platem kolem 120 000 Kč ročně, že se umí vžít do jejich postavení, píše Britským listům čtenářka Marie Lipoldová. Posuďte sami.

záznam z tiskové konference po skončení ÚVV ČSSD
| 46:02 | 21,58 MB | 64 kbps/44,1 kHz  MP3
| 46:02 |   6,74 MB | 20 kbps/11,0 kHz  MP3

30. 1. 2005

PUBLIKUJEME ZVUKOVÝ ZÁZNAM UTAJOVANÉHO JEDNÁNÍ ÚVV ČSSD

Jak je tomu již zvykem, veškerá klíčová jednání ÚVV ČSSD, kde se nedemonstruje nerozborné přátelství a jednota, jsou uzavřena veřejnosti i novinářům. Jelikož změna politického programu strany je událost, která se dotýká všech členů této strany a jejich voličů (nejen 182 členů výboru a dalších pozvaných), Britské listy opět zveřejňují zvukový záznam všech podstatných projevů a přesný přehled jednotlivých klíčových hlasování okolo nejkontroverznějšího návrhu poslance Martínka na dopracování Grossova "Akčního" programu. Činí tak proto, abyste si udělali obrázek sami. Bez manipulace některých médií, které mají do nepředpojaté objektivity daleko a zpravodajství sestavují z drbů.

redakce BL
22. 1. 2005

V prosinci 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 15412 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2005 Jak vládnout neovladatelnému Oskar  Krejčí
1. 2. 2005 Důchodci se taky nestřílejí Václav  Dušek
1. 2. 2005 Zpráva o stavu Iráku   
1. 2. 2005 Chavez... Fabiano  Golgo
1. 2. 2005 Tenkrát v Iráku Martin  Škabraha
31. 1. 2005 Podpora plošným sankcím a izolace Kuby nevede k respektování lidských práv Jan  Kavan
31. 1. 2005 Nic nezajímá nikoho Stanislav  Holubec
31. 1. 2005 Projevme základní slušnost a podpořme touhu Iráčanů po svobodě   
30. 1. 2005 Jednání ÚVV bylo opět neveřejné...   
30. 1. 2005 Gross "vysvětlil" a "doložil" své příjmy na nákup bytu Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2005 Zpráva o stavu Iráku   
1. 2. 2005 Irák je stále místem strachu   
31. 1. 2005 Projevme základní slušnost a podpořme touhu Iráčanů po svobodě   
30. 1. 2005 Britské vojenské letadlo havarovalo v Iráku   
30. 1. 2005 Volby v Iráku byly prohlášeny za "úspěšné"   
27. 1. 2005 Do Iráku přichází demokracie   
27. 1. 2005 Co si Iráčané myslí o volbách   
26. 1. 2005 Iráčané v zahraničí se jen málo registrují k volbám   
26. 1. 2005 Mnoho Iráčanů dostalo rakovinu od munice z ochuzeného uranu   
25. 1. 2005 Proč nepodporuje víc demokratů volby v Iráku?   

Jan Palach RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2005 Ideál neospravedlňuje nic Filip  Sklenář
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba
20. 1. 2005 Šmelinářů bývá víc než partyzánů Ivan  David
19. 1. 2005 Je Palachova oběť hodná následování? Filip  Sklenář
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
20. 8. 2004 Pražské jaro 1968 z pohledu dnešního třicátníka Boris  Cvek
19. 8. 2004 Skandální cynismus Stanislava Grosse Martin  Mařák

Novoroční projev Václava Klause, leden 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2005 Klausův projev Václav  Žák
7. 1. 2005 Klaus je člověk, který ví, co říká   
7. 1. 2005 Klaus má geniálně moudré, reálné vidění světa   
6. 1. 2005 Projev státníka Wenzel  Lischka
6. 1. 2005 Zuzaně Dáňové: Proč se rozčilujete?   
5. 1. 2005 Mají Češi rádi Franze Josefa?   
5. 1. 2005 Volná soutěž idejí v boji o moc končí, rozhodovat napříště budou jen peníze Jan  Paul
5. 1. 2005 Drzost cizince Jiřího Jírovce   
4. 1. 2005 Klause nemusím, přesto ho hájím Ondřej  Fér
4. 1. 2005 Plytký populismus Václava Klause Zdeněk  Bárta

Katastrofa v jihovýchodní Asii RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 Koupíte si šest airbusů, anebo na vás uvalíme evropská ochranářská cla   
5. 1. 2005 Je Bůh terorista?   
5. 1. 2005 Výstražný systém, který mohl varovat před tsunami, existoval   
5. 1. 2005 Jak to, že se americká základna v Indickém oceáně ubránila před tsunami?   
4. 1. 2005 Humanitární organizace požadují přístup na Andamanské a Nicobarské ostrovy   
4. 1. 2005 Letiště v městě Banda Aceh bylo dočasně uzavřeno   
3. 1. 2005 Katastrofa v Čechách horší než v Asii? Wenzel  Lischka
3. 1. 2005 OSN: Vlády asi nesplní své sliby   
2. 1. 2005 Při asijské katastrofě nezahynula žádná zvířata   
2. 1. 2005 Přívalové deště ztěžují humanitární pomoc   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2005 Jak vládnout neovladatelnému Oskar  Krejčí
1. 2. 2005 Škromach: Strany nemajú prispôsobovať program konjunktúre Radovan  Geist
1. 2. 2005 Důchodová reforma nutně vyvolá reformu podnikových areálů Vladislav  Černík
30. 1. 2005 Jednání ÚVV bylo opět neveřejné...   
30. 1. 2005 Gross "vysvětlil" a "doložil" své příjmy na nákup bytu Štěpán  Kotrba
30. 1. 2005 Škromachův Smer -- sociálná demokracia Štěpán  Kotrba
30. 1. 2005 Proč se nepátrá po majitelích bytů v hodnotě 10-15 milionů?   
29. 1. 2005 S čím půjde tým Stanislava Grosse do voleb   
29. 1. 2005 Gross: Chceme "aktualizovat" a "modernizovat" Stanislav  Gross
28. 1. 2005 "Moderní" neznamená ještě "dobré" Václav  Potužník

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Česko hledá... Jan  Sýkora
14. 1. 2005 Jára morálním vítězem? Bohumil  Kartous
9. 1. 2005 Sledovanost veřejnoprávní BBC nezadržitelně klesá   
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý
4. 1. 2005 Otázky televize BBC   
15. 12. 2004 Rekordně klesla sledovanost televize BBC   
8. 12. 2004 BBC propustí 5300 zaměstnanců   
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček

Školství RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Vysokoškolské vzdělání -- bezplatně, či za školné? Miroslav Václav Steiner
26. 1. 2005 Petice Jaroslav  Hutka
25. 1. 2005 Vláda občanovi omezuje svobodu volby Miloš  Dokulil
25. 1. 2005 Nebylo to "politické rozhodnutí" Miloš  Dokulil
20. 1. 2005 Je jediná alternativa vůbec alternativou? Miloš  Dokulil
18. 1. 2005 Šéf britské školní inspekce kritizoval islámské školy   
17. 1. 2005 Školné na vysokých školách: Drsná zkušenost z Kanady Jiří  Jírovec
17. 1. 2005 Metodika plánování a metodika dialogu Boris  Cvek
13. 1. 2005 Katedra architektury v Cambridge nakonec nebude zrušena   
13. 1. 2005 Rodiče nechtějí o dětech nic vědět Bohumil  Kartous