28. 1. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 1. 2005

"Moderní" neznamená ještě "dobré"

Václav Potužník

Že je slovo "moderní" v poslední době mezi politiky skutečně mimořádně moderní, se můžeme přesvědčit denně ve všech sdělovacích prostředcích.

"Moderní" pravicoví politici z ODS vykukují ze všech médií a snaží se nás přesvědčit (všichni naprosto stejnými slovy, stejnou melodií hlasu a s úsměvem se stejně ironickým nádechem), že není možné dále pokračovat nemoderní tzn. socialistickou cestou a je potřebné začít provádět ve všech oblastech "moderní" radikální reformy.

A co na tato prohlášení lidé?

V televizních debatách, při kterých proti sobě usednou zástupci ODS a ČSSD, vyhrává v konečném hodnocení televizních diváků většinou zástupce ODS. Je to tím, že jejich "Modrá šance" přesvědčuje většinu obyvatel naší země?

Zástupce ČSSD prohrává na body již ve chvíli kdy přichází do studia. Neskutečnou masáží ze strany pravicových politiků a "nezávislých ekonomů" se totiž v médiích vytváří dojem, že situace ve všech oblastech našeho hospodářství je přímo katastrofální a je potřeba okamžitého a urychleného zásahu. Tento zásah jsou "schopni" uskutečnit samozřejmě pouze politici z ODS. Ti už dopředu ohlašují, že až se dostanou do čela státu, budou mít tolik "odvahy", že uskuteční okamžitě bolestivé avšak "moderní" reformy a zachrání tak naše hospodářství. Po těchto prohlášeních je pak každý politik z ODS zaškatulkován v mysli diváka jako moderní a progresivní a naopak politik z ČSSD jako nemoderní a zastaralý zastánce sociálna a socialismu.

Skutečnost je taková, že jen minimum lidí je schopno a hlavně ochotno se do hloubky zajímat o skutečný stav v jednotlivých oblastech hospodářství našeho státu. Pak by totiž zjistili, že ty poplašné zprávy jsou většinou pouze účelovým zkreslováním skutečností. Účel však světí prostředky a proto podpora "spasitelů" z ODS roste. Pokud by se však lidé pozorně začetli do textu jejich "Modré šance", zjistili by, že chystané reformy z dílny ODS jsou založeny na zlepšení situace pro ty nejméně potřebné (voliče ODS) na úkor těch ostatních, kteří půjdou lehce zkasírovat. Pro koho tedy budou reformy nejbolestivější je nasnadě.

Tato manipulace s lidmi, jak se můžeme dnes a denně přesvědčit, funguje skutečně na jedničku. Slova sociální a socialistické jsou často s oblibou a plánovitě spojována a zaměňována. Neustálým strašením těmito výrazy dosáhli pravicoví politici toho, že tato slova jsou u nás vnímána skoro jako něco vulgárního. Například Paní Páralová - stínová ministryně práce a sociálních věcí v ODS -- ve své "Modré šanci" s oblibou používá výrazy jako "socialistická vláda, socialistické řešení" pro zdůraznění škodlivosti všeho sociálního. Protože je její "Modrá šance" slátaninou nesmyslů, jejichž uskutečnění by nahnalo většinu zaměstnanců do neskutečně těžkých problémů, pomáhá si Páralová alespoň zneužíváním těchto slov.

Mimochodem, ve slovníku se pod heslem "socialismus" dočteme, že je to souhrn různých filozofických, politických a ekonomických názorů, jimž je společné přesvědčení, že k zajištění spravedlivého sociálního řádu nestačí dát v ekonomické oblasti volný průchod svobodné iniciativě a volné hře individuálních zájmů, jak je tomu v klasickém liberalismu, ale že je nutno se dohodnout na takové jejich organizaci, která povede k výsledkům spravedlivějším, ale i prospěšnějším pro plný rozvoj lidské osobnosti.

Myslím, že tyto věty už u většiny lidí nevyvolají takový odpor, jak by paní Páralová a její soukmenovci potřebovali.

Bohužel se v poslední době zdá, jakoby se slova sociální začínali štítit i někteří vrcholoví politici z ČSSD a to je varovný signál. Mladý tandem Gross -- Sobotka sází na to, že deklarováním ochoty jít také cestou "moderních" změn přitáhnou větší procento voličů. Ve své mladické nerozvážnosti si však nejsou schopni uvědomit, že ženou stranu do totální záhuby. Voliče s vyhraněným levicovým cítěním zaženou těmito kroky ke komunistům a voliče napravo od středu stejně nezískají. Tito dva mladí politici zřejmě nevnímají, že hlavní důvod úbytku voličů není v tom, že program sociálního státu je pro lidi nezajímavý, ale v tom, že strana ČSSD od chvíle kdy zpackala volbu prezidenta republiky, signalizuje navenek neustálou vnitřní rozpolcenost a běžnému člověku se nemůže než jevit, že mnohým členům ČSSD nejde o prospěch strany a potažmo státu, ale o výhody a posty pro ně samotné.

To je hlavní důvod, proč ČSSD ztrácí preference a Grossova snaha přesunout stranu více doprava a zasloužit si pochvalné poplácávání od ekonomů celou situaci jenom zhorší. Pokud by se mu to skutečně podařilo, dosáhne pouze toho, že sociální demokracie naprosto ztratí tvář a přestane být definitivně pro voliče čitelná.

V takovém politickém prostředí se tedy můžou jevit postoje místopředsedy strany Zdeňka Škromacha tak trochu jako chování dona Quijota. Snílka, který touží obnovit zašlou slávu, ale nevšimne si, že doba je někde jinde a vyžaduje nové postupy. Do takové polohy se jej alespoň snaží dostat mnoho jeho oponentů.

Je tomu však skutečně tak? Určitě ne. Škromach je možná jedním z posledních členů vedení této strany, který se zcela jasně názorově vymezuje. To je jeho přednost oproti mnohým jeho oponentům, kteří jsou, jak se zdá, schopni v zájmu svého prospěchu vykonat neuvěřitelné názorové kotouly a udělat tak v hlavách voličů ještě větší zmatek.

Zdeněk Škromach získával politické základy jako odborový funkcionář a mezi odboráři je známý jako člověk, který se nenechá lehce odradit. A to ani svou nynější zdánlivě slabší pozicí. Je to člověk, který má svou vizi a za tou jde. Funkcionáři ČSSD by si měli také uvědomit, že přes některé výhrady má dodnes v odborech mimořádně silnou podporu a tak by případné odstavení Škromacha mohlo znamenat pro tuto stranu ztrátu významné části hlasů!

Je nezpochybnitelné, že změny v mnoha oblastech českého hospodářství jsou potřebné. A to i v oblastech sociálně choulostivých. Není však pravda, že je zapotřebí uskutečňovat nějaké překotně radikální a revolučně změny. Spíše naopak. Je potřeba vážit na lékárenských vahách, aby změny byly sociálně únosné a přitom účinné. Je také mimořádně důležité, aby lidé vnímali kontinuitu jednotlivých kroků.

Sobotka jako ministr financí, v zájmu dosažení co nejlichotivějších makroekonomických čísel upřednostňuje samozřejmě takové cesty, které vedou co nejrychleji ke snížení rozpočtového deficitu a k sociální oblasti už tak vnímavý není. Pokud však chce být skutečně politikem sociální demokracie, musí tlumit své choutky na opisování reforem z dílny ODS.

Takový postup přísluší pravičákům, kterým při slovech spoluúčast, nebo solidarita naskakují vyrážky. Cestu radikálních reforem zvolila například pravicová vláda na Slovensku. Politici z ODS nám Slovensko dávají často za příklad jako vzor prováděných reforem. My, kteří vidíme Slovensko z okna, však víme, že tyto "moderní" reformy dostaly řadové Slováky do obrovských sociálních problémů. To jen dokazuje, že krásná makroekonomická čísla ještě neznamenají prospěch pro většinu lidí.

Sociální demokracie musí jít jinou cestou. Jinak jí opravdu hrozí, že se stane, jak napsal Zdeněk Škromach, ODS s lidskou tváří. Já myslím, že by mohla dopadnou ještě hůř a být lidmi vnímána jako dorost nebo B tým ODS.

Z těchto důvodů by snad nejlepším rozhodnutím sjezdu, který bude rozhodovat o sestavě ve vedení, byla volba, která zajistí aby stranu vedli lidé s moderními názory, ale současně se silně vyvinutým sociálním cítěním. Z toho plyne, že ideálním spojením by bylo, i když se to v tuto chvíli jeví jako nejméně možná alternativa, zvolit tandem Gross -- Škromach.

                 
Obsah vydání       28. 1. 2005
30. 1. 2005 Gross "vysvětlil" a "doložil" své příjmy na nákup bytu Štěpán  Kotrba
30. 1. 2005 Proč se nepátrá po majitelích bytů v hodnotě 10-15 milionů?
30. 1. 2005 Jednání ÚVV bylo opět neveřejné...
30. 1. 2005 Volby v Iráku byly prohlášeny za "úspěšné"
30. 1. 2005 Britské vojenské letadlo havarovalo v Iráku
30. 1. 2005 Vytvořte konečně nezávislý mechanismus pro vyšetřování stížností na policisty
30. 1. 2005 Dámy z Prahy, ne z Ipanemy Fabiano  Golgo
30. 1. 2005 10. září jako Den proti chudobě? Fabiano  Golgo
29. 1. 2005 Americké velvyslanectví v Bagdádu se stalo terčem útoku
29. 1. 2005 Vaše srdce obrostlo tukem, takže jste slepí a hluší, vaše srdce je tvrdé a necitlivé Zdeněk  Bárta
29. 1. 2005 Anti-Davos: "Karneval utlačovaných" Fabiano  Golgo
30. 1. 2005 Škromachův Smer -- sociálná demokracia Štěpán  Kotrba
29. 1. 2005 Gross: Chceme "aktualizovat" a "modernizovat" Stanislav  Gross
29. 1. 2005 S čím půjde tým Stanislava Grosse do voleb
28. 1. 2005 Podporujme tradiční sociálnědemokratickou politiku Jan  Kavan
29. 1. 2005 Michael  Marčák
28. 1. 2005 Sociální model České republiky Petr  Miller
28. 1. 2005 "Moderní" neznamená ještě "dobré" Václav  Potužník
27. 1. 2005 Globalizace funguje, ale s tržními principy by se to nemělo přehánět
28. 1. 2005 Pozlátková slova: "moderní", "progresivní", "zeštíhlit" a "pružný" Ivan  David
28. 1. 2005 Michael  Marčák
28. 1. 2005 Mezinárodní organizace na ochranu novinářů kritizuje šikanování televize Al Džazíra
28. 1. 2005 Bush by měl jet do Evropy a měl by tam mlčet
28. 1. 2005 V Americe je už půl páté odpoledne
28. 1. 2005 Kdykoliv britští intelektuálové předpovídají úpadek Ameriky, Američané se jen smějí
28. 1. 2005 Michael  Marčák
28. 1. 2005 Kouření je jen projev svobodné vůle - nic víc Bohumil  Kartous
28. 1. 2005 Michael  Marčák
28. 1. 2005 Palasova modrá šance Robert  Vašíček
28. 1. 2005 Vysokoškolské vzdělání -- bezplatně, či za školné? Miroslav Václav Steiner
28. 1. 2005 Sebeoběť pro vyšší princip mravní je dnes bezpředmětná? Vladimír  Línek
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Policie varuje filmem děti před internetovými pedofily
28. 1. 2005 Egypt otřesen sexuálním skandálem, svědčícím o tamějším postavení žen
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?
28. 1. 2005 Jak zachránit staré videonahrávky
27. 1. 2005 Čtyřka z Guantánama "je stále hrozbou", tvrdí USA
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny
27. 1. 2005 Co si Iráčané myslí o volbách
26. 1. 2005 Podvodníci okrádají středoevropské uchazeče o zaměstnání
22. 1. 2005 Hospodaření OSBL za prosinec 2004
22. 11. 2003 Adresy redakce

Socialistická politika a ekonomika RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 "Moderní" neznamená ještě "dobré" Václav  Potužník
28. 1. 2005 Palasova modrá šance Robert  Vašíček
17. 1. 2005 Nestačí myslet to upřímně, musíme poctivě pracovat! Zdeněk  Škromach
2. 12. 2004 Vzkaz Mlynářovi: Chceme širokopásmový internet bez DPH!   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Návrh koaliční smlouvy   
22. 7. 2004 Co po washingtonském konsensu? Miloš  Pick, Jaroslav Ungerman
16. 7. 2004 Vážená přítelkyně, vážený příteli... Stanislav  Gross
15. 7. 2004 Vládní krize v Česku: Známá jména, nejasný program Oskar  Krejčí
15. 7. 2004 Nausea (nevolnost) Jaroslav  Pour
15. 7. 2004 Gross: Slibuji, že řadu věcí budeme dělat jinak Štěpán  Kotrba
7. 7. 2004 Demontáž sociálneho modelu Európy? Ľubomír  Tokár
2. 7. 2004 Sociální stát a globalizace Miloš  Pick
29. 6. 2004 Pád Špidlovy vlády a krize levice Milan  Valach

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
30. 1. 2005 Jednání ÚVV bylo opět neveřejné...   
30. 1. 2005 Gross "vysvětlil" a "doložil" své příjmy na nákup bytu Štěpán  Kotrba
30. 1. 2005 Škromachův Smer -- sociálná demokracia Štěpán  Kotrba
30. 1. 2005 Proč se nepátrá po majitelích bytů v hodnotě 10-15 milionů?   
29. 1. 2005 S čím půjde tým Stanislava Grosse do voleb   
29. 1. 2005 Gross: Chceme "aktualizovat" a "modernizovat" Stanislav  Gross
28. 1. 2005 "Moderní" neznamená ještě "dobré" Václav  Potužník
26. 1. 2005 Podivuhodná vítězství Stanislava Grosse Oskar  Krejčí
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 1. 2005 Gross nebo Škromach? Martin J. Kadrman
24. 1. 2005 Škromach příštím lídrem ČSSD Robert  Vašíček
24. 1. 2005 Rychtář - filantrop Bohumil  Kartous
21. 1. 2005 Sociální demokraté -- roztříštěni na prach Irena  Ryšánková
21. 1. 2005 Blíží se klíčový okamžik sociálních demokratů Štěpán  Kotrba
21. 1. 2005 Pragmatická sociální demokracie? Jan  Baláč

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 "Moderní" neznamená ještě "dobré" Václav  Potužník
28. 1. 2005 Palasova modrá šance Robert  Vašíček
17. 1. 2005 Nestačí myslet to upřímně, musíme poctivě pracovat! Zdeněk  Škromach