13. 10. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 10. 2004

"Vzhledem k tomu, že Američané zaútočili na Irák údajně kvůli existenci iráckých zbraní hromadného ničení, bylo by snad přirozené očekávat, že jakmile k invazi dojde, americká vojska v Iráku zajistí veškerý nebezpečný materiál, aby se nemohl dostat do rukou teroristů," konstatoval v úterý večer pořad televize BBC Newsnight a pokračoval: "Kupodivu se to nestalo - po americké invazi do Iráku záhadně zmizela celá jaderná továrna, informoval v úterý Mezinárodní úřad pro jadernou energii ve Vídni. Rozmontovány byly celé budovy, které byly součástí Saddámova jaderného programu. Zmizelo veškeré vysoce specializované zařízení."

13. 10. 2004

Zvláštní velvyslanec prezidenta Bushe James Baker, který se snaží přesvědčit svět, aby Iráku odpustil jeho obrovské dluhy, vzniklé za vlády Saddáma Husajna, zároveň pracuje pro komerční firmu, která usiluje o to, aby jí Irák dluhy uhradil.

13. 10. 2004

Oficiálně potvrzeno: BBC měla pravdu

Obrovská kontroverze, v jejímž rámci zahynul v létě roku 2003 britský zbrojní expert David Kelly a o zaměstnání přišel reportér rozhlasu BBC Andrew Gilligan, šéf Rady BBC Gavyn Davies a generální ředitel BBC Greg Dyke, je u konce. Ukazuje se, že když v květnu 2003 zpochybnil reportér Andrew Gilligan tvrzení oficiální britské vládní zprávy o iráckých ZHN, že Saddám Husajn "má možnost těmito zbraněmi zaútočit do 45 minut", měl pravdu.

V úterý potvrdil britský ministr zahraničí Jack Straw, že britská rozvědka nyní oficiálně konstatovala, že tvrzení o útoku do 45 minut bylo nepravdivé.

Podvečerní publicistický pořad rozhlasové stanice BBC Radio 4 "PM" skončil v úterý dotazem jednoho posluchače: "Znamená to tedy, že se Gilligan, Dyke a Davies do BBC zase vrátí?"

13. 10. 2004

středa 15.00: Britský premiér Tony Blair ve středu obvinil konzervativní opozici v Dolní sněmovně, že "odmítá podpořit britské vojáky" a vede "stranickopolitické hry" ohledně války v Iráku. Odmítl také tvrzení, že zkreslil výzvědné informace před útokem na Irák.

Při velmi konfliktní situaci v Dolní sněmovně požadoval opakovaně šéf britských konzervativců Michael Howard od Blaira, aby se omluvil za to, že údajně přeháněl výzvědné informace týkající se iráckých zbraní hromadného ničení.

13. 10. 2004

Při volbách, které se o minulém víkendu konaly v Afghánistánu, bylo ve zpravodajství vidět mnohé ženy jak stojí frontu u volebních místností. George Bush o tom začal prohlašovat, že je to důkazem, že americká přítomnost vedla v Afghánistánu k "osvobození žen". Není to kompletní obraz, napsala v deníku Guardian Natasha Walter:

13. 10. 2004

Ať to stojí, co to stojí

"Masa mě nezajímá", pravil hospodský povaleč, "já jsem vegetarián". Lidi v houfu se stávají loutkami v rukou chytráků, šejdířů, i masových vrahů. Lidičkové propadnou běsnění a touze po krvi, po životě druhého, po odplatě, odsudku -- a nejvíce vždy ti, co dříve zalezlí v norách a brlozích provokují až následné excesy. Nehledejme v prvopočátku zahájení honby na čarodějnice a následné krupobití pouze primitivy a sadisty. V počátcích malých i těch nejhnusnějších a nejodpornějších násilností a bestiálních střetů většinou stojí nositelé obstojných inteligenčních kvocientů. V lánech beznaděje, ale i úrody nadbytečné, přemýšlejí holomci katovi o dnech krvavých žní - ve kterých sehrají úlohu utajených startérů. Sejí pravidelně v časových horizontech plevy místo zrna, jsou hospodáři zločinů někdy málo viditelných, ale o to nebezpečnějších, zákeřnějších a odpudivých.

13. 10. 2004

Ještě k českotelevizní krizi r. 2000

Reakce na recenzi filmu Bezesné noci.

Po ukončení mise Aidana Whita v ČR byla vydána dle pravidel Federace Zpráva o misi krize ČT 2001. Přestože jsem ji nabízela a informovala sdělovací prostředky o její existenci, nikdo si ji nevyžádal. Takový byl tedy ten správný postoj, kterému však já dosud nerozumím.

Vážený pane Čulíku,

zaujalo mne Vaše hodnocení filmu o Krizi ČT a zejména pasáž o Aidanu Whitovi, generálním tajemníkovi Mezinárodní federace novinářů, jehož cestu do ČR jsem na jeho přání zprostředkovala, píše Irena Válová:

13. 10. 2004

Reakce na recenzi filmu Bezesné noci.

Nechápu, proč jste mne zařadil mezi "zastánce televizních revolucinářů", nemáte k tomu žádný důvod, stejně jako k případnému zařazení mezi "odpůrce televizních revolucionářů" či mezi "vzdálené pozorovatele" (ač poslední charakteristika by se blížila skutečnosti nejvíc).

A koho vůbec za "televizní revolucionáře" považujete? Redaktory Redakce zpravodajství ČT, kterým se pokoušela dát pí. Bobošíková výpověď?

Štěpán Kotrba: Vlastimil Klíma
12. 10. 2004

Šifrovací funkce MD5 prolomena, SHA-1,256,512,384,224 bezpečné, HMAC s MD napůl

Poslední srpnový týden byl špatným týdnem pro hašovací fukce a dobrým pro kryptoanalytiky, kteří dosáhli neočekávaných vědeckých úspěchů. Definitivně byly prolomeny MD4, MD5, RIPEMD a HAVAL-128 a byly nalezeny nové obecnější techniky hledání slabin iterativních hašovacích funkcí, což jsou právě všechny důležité současné hašovací funkce. Výsledkem je trochu mrazení v zádech, zda tyto moderní hašovací funkce a zejména převládající SHA-1 ustojí tyto techniky a na nich založené útoky. ....

Z publikovaných příspěvků v minulém týdnu vyplynula určitá nervozita, zda tato odhalení nějak nenarušují bezpečnost systémů, používajících SHA-1. Dobrá zpráva je, že nikoli, ale to mrazení v zádech by mělo všechny dostatečně poučit. Co kdyby to vliv mělo? Hašovací funkce nové třídy SHA-2 jsou použity zatím jen minimálně, protože se spoléhá na bezpečnost SHA-1 a není ochota příliš věci měnit. Poučení tedy je, že je nutné se na průšvihy tohoto typu připravit jako na normální jevy, tak jako je normální u složitých programů vydávat záplaty. Nové paradigma by mělo být "nedůvěřovat slepě jen jedné funkci, ale systémy budovat tak, aby se kryptografické nástroje v nich mohly pružně měnit". Bezpečnost není absolutní, je to proces. Tuhle poučku sice každý zná, ale v oblasti používání kryptografických nástrojů jakoby všichni ztuhli.

Plné znění článku a další odkazy do kryptoanalytického světa ZDE

13. 10. 2004

Hospodářský a politický fenomén zaměstnanecké participace -- spoluúčasti zaměstnanců na zisku, na majetku či na řízení podniků -- v posledním desetiletí nabral ve světě na obrátkách. Rozvíjí se jak v zemích od nás geograficky vzdálených, jako jsou USA nebo Japonsko, tak i v  bezprostředním sousedství ČR. Finanční spoluúčast zaměstnanců fungovala v r.2000 v členských zemích EU už ve třetině podniků s více než 200 zaměstnanci, podílnictví na zisku ve 45 % z jejich celkového počtu.

Honem se pojď podívat, u Nováčků začíná reality show !
13. 10. 2004

13. 10. 2004

Událostí roku ve středovýchodní Evropě budou prezidentské volby na Ukrajině

Středolevé vládnoucí strany v postsocialistických zemích procházejí krizí. Skutečný geopolitický konflikt se však odehrává na Ukrajině.

Utopeni v nedávnými malichernostech kolem sestavování nové vlády a v sérii politických kauz, ale též oslněni členstvím v Evropské unii, ztrácíme často schopnost vidět, jak mnoho máme společného se všemi zeměmi středovýchodní Evropy. Stačí ale připomenout si mezinárodní kontext našich vnitřních potíží:

  • Během léta postihla tři země Visegrádské čtyřky vládní krize. Nejen Česko, ale i Polsko a Maďarsko mají novou vládu. Pouze ta na Slovensku zůstává v zásadě nezměněna;
  • Všechny tři vlády, které byly rekonstruovány, jsou vedeny sociálními demokraty a lze je nazvat levostředové. Vláda na Slovensku je pravostředová.
13. 10. 2004

UNIKÁT

Unikátní soubor dokumentů - "památníček československé státnosti" - získaly Britské listy k digitalizaci a zveřejnění díky letité péči ing. Bohumila Charváta o něj. Jeho matka jej dostala 28. října 1918. Jeho otec, vysoký legionářský důstojník, zemřel na svá zranění, když malému chlapci byly čtyři roky. Útlá knížečka, vydaná 10. dubna 1918 jako 135. svazek Uměleckých snah, které vydával B. Kočí v Praze 1, Františkovo nábřeží 14 je dnes tak vzácným tiskem, že jej nemá ani Národní knihovna. Obsahuje faksimile vzkazů tehdejších 50 českých, moravských, slezských a slovenských osobností kulturního a společenského života občanům u příležitosti založení samostatného státu - Československé republiky. Vydavatel v dedikaci píše:

Trojí účel má tento soubor lístků: být posilou, pomocí, památkou.

Posilou českým duším v těchto časech, aby nechably malomyslností, když bude třeba veliké odvahy a statečnosti pro dílo národní svobody;
pomocí »Českému Srdci«, aby neuchřádaly tisíce českých dětí, jejichž sil bude zítra třeba k vybudování nového samostatného bytí českého v této zemi;
památkou všem nám dnešním i budoucím na tyto podivuhodné dny velikých událostí, velikých strastí, ale i velikých nadějí, na dny, kterým podobné prožíval lid český ve svých dějinách jen dvakrát - ve slavném věku patnáctém, ve hrozném věku sedmnáctém.

* * *

Rok 1918 připadá nám dnešním jako hraniční sloup mezi životem starým a životem novým. Tři sta let nesvobody a útisku leží od něho na jednu stranu, na stranu druhou rozevírá se našim rozechvělým očím pohled do svaté země svobody a samostatnosti. Žádný rok českých dějin, ani rok 1848 nebyl tak podivně složen z bolestných vzpomínek a z radostného očekávání, jako tento rok. Žít jej plně, prožívat do dna jeho vztah k roku 1618, roku konce české samostatnosti, i jeho vztah k budoucí samostatnosti nové, do níž je branou, toť jako opájet se nejpodivnějším náípojem, směsí octa a žluči, nápoje ukřižovaných a z mladého sladkého vína svobody. Ještě pijeme z té své číše ocet a žluč, ale do hořké chuti se už počíná mísit sladkost. Dobře třeba mít se na pozoru, abychom neopili se příliš záhy a v opojení nezapoměli na věci vitální důležitosti.

Britské listy budou nyní každý den zveřejňovat jeden z těchto padesáti vzkazů, poslaných jakoby náhodou přes propast času - nám, kteří si mnohdy nedovedeme vážit ani své minulosti, ani své přítomnosti. Snad si myslíme, že o její podobu není třeba usilovat, a budoucnost, ta přijde sama.

Franišek Bílek
13. 10. 2004

Před slávou jednoho výtvarného pohybu se usvědčuji z naprosté nemohoucnosti. Působí na mne mocí, slávou a svatostí přes tisíciletí. Srazil mne k nejpozornějšímu se uchýlení do nejzažšího koutu na kolenách, hlavu až do prachu země překloněnou kladu tak, abych jej stále viděl, zajatý oním nejmcnějším divadlem rozumu. Dojetím slzím a při tom hovořím výtvarným slovem. Mé slovo je mlčenlivé, avšak stonásobným výrazem hlasitě prozrazuje Tvého výtvarného pohybu Božství: - Vzal Jsi Své Dílo - Život, Je lámal a svým dával.

Jste svědky onoho výtvarného pohybu a přec se tážete, jak by národ tvořil svou nehynoucí budoucnost?

Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej ! Stvoříme tak nehynoucí, výtvarný pohyb světu jako bratrský dar a - na svého Pána svatou památku.

František Bílek .

František Bílek
* 1872 - | 1941

Český sochař a grafik František Bílek studoval na Akademii v Praze a v Paříži. Byl nejvýraznější osobností české symbolistické sochařské generace. Jeho dílo se svou poetičností těsně váže s dílem Otakara Březiny - spirituální charakter jejich umění přesáhl dobové konvence. Za zmínku stojí i Bílkovy plastiky s novozákonní tématikou. Výrazný talent Františka Bílka se uplatnil i v oblasti užitého umění a v architektuře.

13. 10. 2004

Ke mému studiu na Tchaj-wanu

V několika následujících článcích bych se chtěl příště letmo zmínit o některých aspektech zdejšího života na Tchajwanu, zvláště pak toho mého, studentského, nebo alespoň viděného mýma očima. Ale ještě než se k tomu dostanu, chci se krátce vrátit k předchozímu roku, prožitému v Evropě, převážně v České republice.

Alexandr Pícha
13. 10. 2004

O DIGITALIZACI RÁDIÍ NEJEN NA PRIX BOHEMIA RADIO

rozhovor s ředitelem ČRo1 o digitalizaci rozhlasu pro server Česká média
I.R.: Doba se vizualizuje. Mediální analytici a reklamní odborníci tvrdí, že osmdesát procent informací o světě, které si pamatujeme dlouhodobě, přijímáme "očima". Tomu logicky odpovídá i stoupající sledovanost televize, oněch pohyblivých obrázků, které vítězí nad zvukem rádií. Zvláště, když mladá generace zvolila za optimální šíření hudby internet, CD, MP3 a jiné vymoženosti digitální doby. Jak bude reagovat rozhlas? Vydá se cestou individualizace nabídky -- personalizace, a nebo dokáže nabídnout něco jiného? Co tedy?
A.P.: Ve vyspělých zemích už růst sledovanosti televize narazil na strop a nová média naopak pozvolna ukusují z televizních koláčů sledovanosti. Rádio má stále budoucnost. Nikdy nemůže ztratit své základní přednosti; třeba to že ho můžete poslouchat při všech možných činnostech, což vám televize ani internet nikdy neumožní.
12. 10. 2004
TISKOVÁ ZPRÁVA vydaná na základě výsledků dohledové prověrky na Krajském státním zastupitelství v Ostravě v trestní věci obv. Marka Dalíka a Jana Večerka

Po shrnutí dosavadních a Krajskému státnímu zastupitelství Ostravě předložených skutkových zjištění lze uzavřít, že prováděným prověřováním policejního orgánu bylo pouze potvrzeno konání schůzky Zdeňka Kořistky s Markem Dalíkem a Janem Večerkem za účelem zjištění, zda poslanec Zdeněk Kořistka nadále váhá s podporou ustavující se vlády ČR, ale nikoliv ty skutečnosti stran poskytnutí nabídky finanční částky ve výši 10 miliónů Kč a postu velvyslance v Bulharsku za již zmiňované podmínky, že bude hlasovat proti vyslovení důvěře vlády.

Dohledovou prověrkou rovněž byly zpochybněny vyhlášené závěry o výsledcích fyziodetekčního vyšetření Zdeňka Kořistky na polygrafu (detektoru lži) prezentované tak, že se jedná o naprosto věrohodnou osobu. Ne všechny odpovědi Zdeňka Kořistky lze vyhodnotit jako pravdivé, a to zejména ty vztahující se k nejzávažnějším skutečnostem s ohledem na snímané hodnoty, které zpochybňují pravdivost některých jeho tvrzení a nasvědčují o jeho neochotě říci určité skutečnosti, které jsou mu známy, což tedy podporuje závěr o nevěrohodnosti jeho osoby.

Superman - Christopher Reeve
11. 10. 2004

V neděli zemřel ve věku dvaapadesáti let americký herec Christopher Reeve, který v sedmdesátých a v osmdesátých letech hrál Supermana. Utrpěl infekci a zástavou srdce a octl se v neděli v komatu.

Před devíti lety Reeve ochrnul na celém těle, když si po pádu z koně zlomil krk. Posléze se stal stoupencem a popularizátorem výzkumu prostřednictvím kmenových buněk a byl přesvědčen, že se dožije doby, kdy mu vědci pomohou znovu normálně vládnout svým tělem. V posledních letech se mu vrátil cit do některých částí těla. Také se vrátil k filmové práci. V roce 1998 hrál v nové verzi Hitchcockova filmu Rear Window, o muži na kolečkovém křesle, který začne být přesvědčen, že jeho soused byl zavražděn.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ne, ne, už žádného politika vám na detektor lži nepustíme, někdo by mohl vykecat, jak to tady funguje !!
12. 10. 2004

Kanadský přístup k marihuaně
12. 10. 2004

Zatracená marihuana, začalo ji pěstovat příliš mnoho lidí. Svítí jejím rostlinám a tedy spotřebovávají mnoho elektřiny. Z toho vyplývá, že kdo spotřebovává mnoho elektřiny, bezpochyby pěstuje marihuanu, a tedy jedná proti zákonu.

12. 10. 2004

Počítačová politika v České republice:

Má nyní 2 počítače pro přístup na internet

Mailování a searchování po volných zdrojích na internetu není primárním posláním knihovny. Knihovna bude přístup k volnému internetu regulovat a naopak bude významněji posilovat přístupy k ověřeným, a tudíž doporučeným informačním zdrojům, které jsou většinou placené.

Vážená paní Michalová i vážení čtenáři Britských listů,

je skutečně pravda, že jsme se dostali do poměrně svízelné situace při zpřístupňování tzv. volného internetu v Referenčním centru NK ČR ZDE. Strojový park centra prochází postupnou obnovou a všechny stanice jsou kompletně překonfigurovávány, aby byla maximálně zvýšena ochrana proti virům, spamům a neoprávněným zásahům do sítě zvenčí. Při známých finančních obtížích knihovny se nám nepodařilo dát do běžného provozu všechny stanice v žádaném termínu, píše Hanuš Hemola, ředitel Odboru služeb NKP ČR.

12. 10. 2004

Musím opět některé věci upřesnit. Situaci v Glasgow neznám, ale znám situaci např. v Torontu, Washingtonu, New Yorku, Bostonu a dalších významných městech v USA a v Kanadě. Knihovny tam poskytují lepší podmínky, jako je prostě výkonnější ekonomika těchto zemí a je jinak vnímána role a postavení knihoven, jakož i vůbec práce s informacemi - to je však na dlouhou diskusi. Pokud chceme srovnávat, musíme postavit k sobě hodnoty srovnatelné. Národní knihovna ČR není ani běžnou veřejnou knihovnou, ani knihovnou univerzitní a proto srovnání v oblasti služeb, které jsou právě typické pro univerzitní, resp. veřejné knihovny, nedopadne nejlépe.

12. 10. 2004

DISKUSE

Doufám, že jste obdrželi vysvětlující dopis od HH z Národní knihovny v Praze, kde sděluje, že poskytování přístupu k internetu NENÍ PRIMÁRNÍ POSLÁNÍ knihovny, považuje 2 terminály s prístupem pro čtenáře NKP v Klementinu za vyhovující, naopak hodlá přístup k volnému internetu v budoucnu REGULOVAT a odkazuje zájemce do internetových kaváren..., píše Zorka Michalová.

Mitchell Learning Centre s 50 počítači pro veřejnost v Glasgow
11. 10. 2004

Glasgow University Library provozuje pro studenty 382 počítačů online

Odpovídáme na žádost Zorky Michalové o informace v této věci:

Vezměme si jako příklad město Glasgow (cca 750 000 obyvatel). V běžných veřejných knihovnách v Glasgow je přístup na internet zcela zadarmo (platí se pouze za stránky, vytištěné z internetu). Veřejné knihovny v Glasgow provozují zároveň zadarmo pro veřejnost tzv. Real Learning Centres, kde mají občané volný přístup k internetu a jejichž cílem je zvyšovat počítačovou gramotnost populace. To považuje britská vláda z ekonomických důvodů za nesmírně důležité. "Real Learning Centres" zpřístupňují veřejnosti nejmodernější počítače, pomáhají uživatelům získávat novou kvalifikaci a zlepšovat své šance na získání lepšího zaměstnání. Konají se workshopy a počítačové kursy.

Hlavní referenční knihovna v Glasgow Mitchell Library provozuje např. toto "Real Learning Centre" s 50 multimediálními počítači pro veřejnost, připojenými na vysokorychlostní internet, jejichž užívání je zdarma (občan nemusí mít ani legitimaci do knihovny). "Mitchell je ideálním místem pro studium na internetu či pro vyřizování vaší emailové pošty", praví se na stránkách knihovny. - A co univerzitní knihovny?

11. 10. 2004

Poprvé za pětatřicet let mají nyní Iráčané možnost mluvit a debatovat mezi sebou svobodně - veřejně a relativně beze strachu - o politických a společenských otázkách svého každodenního života. Ale většinou hovoří jen o násilí, napsal z Iráku komentátor listu Guardian Ghaith Abdul-Ahad: "Co se stalo dnes dopoledne? Kolik dělostřeleckých granátů dopadlo včera do vaší čtvrti? Propustili vám Američani bratrance, anebo ho stále ještě 'vyslýchají'?"

12. 10. 2004

Brno: Hra na schovávanou kolem jednoho nádraží

Brno už má svůj plebiscit o hlavním nádraží za sebou. Patřím také mezi ty, kteří nepočítali, že tak překvapivě velké množství Brňanů bude o tomto problému nakonec hlasovat. Chceme-li si trochu zakoketovat s "racionalitou", pak uznejme, že žádné hlasování není testováním pravdy. Hlasování není odborným posudkem. Ale ani "odborný posudek" není automaticky verdiktem, který by měl opravňovat k sebejistotě, že nějaké případně řadou posudků schvalované řešení je vskutku optimální.

Kupodivu v nedělní mimořádné televizní besedě o problematice brněnského hlavního nádraží nikdo z účastníků nezavadil ani slovem o tom hlavním problému, který se kolem toho nádraží pořád neodmyslitelně točí. Copak nestál a nestojí jako naprosto prvořadá otázka v této brněnské "chuťovce" problém dopravní obslužnosti? O něm nepadlo v tom pořadu ani slovo!

12. 10. 2004

Svět Lidových novin:

Člověk má tendenci neustále hodnotit. Všechny informace, které člověka obklopují, to co vnímá, co sleduje, čte, poslouchá, to co ho napadne, všechno stále zařazuje do různých hodnotících škál, které tvoří jeho svět. Nezajímavé opomine, zavrženíhodné zavrhne a významné ocení. I já jsem se rozhodl ocenit to, co považuji za významné z hlediska informačního vůbec, tedy žurnalistickou činnost.

Někdy člověk celé dny nezavadí o kloudnou myšlenku a z toho se mu nabízejí hned tři na jedné dvoustraně denního tisku. Jak jsem řekl, člověk má tendenci stále hodnotit, a tak jsem je seřadil dle svého nejlepšího vědomí a svědomí do následující stupnice:

12. 10. 2004

Odejděte, děkujeme

Na nudu v Čechách si stěžovat nemůžeme. Zábavy máme přehršel, eskamotáže a džigitovky nejvyšší kvality sledujeme denně od orgánů volených i ministerských žonglérů, všelijakých podučitelů a poručníků, vševědců a zpozdilých socialistů. Z ničeho nemůže nic vzniknout, to věděl už v pátém století před naším letopočtem filozof Meliss. Přesto stále doufáme a věříme na zázraky. Není přece možné náhle ve věku úctyhodném přijít o zaměstnání, nikdo nás přece nemůže vyhodit na ulici, musí existovat slušnost, přece jsme lidé!

11. 10. 2004

Exhibice všeho druhu kolem nás nepostrádají v době genetické průměrnosti bytostí magických podívaných. Odhalovali prý ve městě Teplice lázně v Čechách pamětní desku básníkovi a písničkáři Karlu Krylovi. Severní město mu bylo dočasným domovem, když pracoval v potu tváře v trnovanské keramičce a musel s kytarou v ruce při cestě do města míjet nebezpečný lokál zvaný Městské sály s pivem křenovým, cenami předpotopními, gulášem originálně hospodským, ke kterému se dávaly ještě skutečné houskové knedlíky, ne dnešní kynuté buchty.

10. 10. 2004

Nový film o rebelii v ČT o Vánocích 2000

Martin Mejstřík: "Tohle je veřejnosoukromá televize"

V úterý 12. října se bude konat v kině Světozor promítání nového, téměř dvouhodinového filmu Davida Čálka a Radima Špačka o rebelii v České televizi o Vánocích roku 2000 Bezesné noci (108 min.). Po promítání se má konat diskuse.

Laskavostí autorů byl dokument zpřístupněn redakci Britských listů, takže vás můžeme o něm předem informovat. Přináší o televizní rebelii nějaké nové, objevné informace?

10. 10. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V září 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 9190,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
12. 10. 2004 Lidé v ČR jsou bohatí, protože se v Delvitě prodává drahá zmrzlina Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Poslání Národní knihovny je jiné než zpřístupňovat internet Hanuš  Hemola
11. 10. 2004 Královské šaty a královské parohy Efraim  Israel
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
11. 10. 2004 Vědci zaznamenali drastický vzrůst CO2   
11. 10. 2004 "Povstalci mají právo nás zabíjet"   
11. 10. 2004 O přístupu k internetu v knihovnách v Británii Jan  Čulík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
26. 9. 2004 Brudlý krampoblouch - soutěž literárních sborníků českých škol   
21. 9. 2004 Čistý plamen lásky v Ostravě   
20. 9. 2004 Divoké víno ještě po čtyřiceti letech Ludvík  Hess
17. 9. 2004 Lékař, biolog a filozof holismu -- s otazníkem nad jeho pozůstalostí Irena  Zítková
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
14. 9. 2004 Přírůstky do památníku Zdena  Bratršovská

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach
7. 10. 2004 Několik občanských dojmů z Curychu, včetně jeho nepřesouvaného nádraží Karel  Skoupý
6. 10. 2004 Referendum --- tak, a nikdy jinak! Miloš  Dokulil
6. 10. 2004 Odpůrci přesunování nádraží se také snaží manipulovat veřejnost   
4. 10. 2004 Óda na jeden starostlivý a bdělý magistrát; taky rozpačité rekviem za problémové, z módy vyšlé a nadto památkově chráněné nádraží Miloš  Dokulil

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
7. 10. 2004 Pastor Bush   
5. 10. 2004 Vyhraje prezidentské volby Kerry nebo Bush?   
23. 9. 2004 Měli bychom mít také právo hlasovat v amerických volbách   
8. 9. 2004 Na George Bushe útočí jen snobové   
8. 9. 2004 Bush versus Kerry: příliš malé rozdíly Oskar  Krejčí
30. 8. 2004 "Bush vyhraje, protože jeho tým účinně používá pomluvy"   
26. 8. 2004 Jsou dnes Američané daleko konzervativnější než dříve?   
10. 8. 2004 John Kerry sa začína vyfarbovať Adrian Peter Pressburg
6. 8. 2004 Kerry nepotrebuje alebo nechce protivojnových aktivistov   
3. 8. 2004 Zprávy na TV Nova: Potvrzení existence paralelních světů Bohumil  Kartous

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2004 Čečensko: lidská práva jako sentimentální žvást Milan  Valach
20. 9. 2004 Je nutné udělat z muslimů Evropany Bohumil  Kartous
20. 9. 2004 Otevřít oči, nebo je vyškrábat? Ondřej  Slačálek
20. 9. 2004 Čečenský problém Daniel  Šmihula
13. 9. 2004 Filozofové v jeskyni Pavel  Urban
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   
8. 9. 2004 Rusové demonstrovali proti terorismu   
8. 9. 2004 Rusko: V boji proti terorismu nemá volbu nikdo Oskar  Krejčí
7. 9. 2004 Nechte maličkých přijíti ke mně Václav  Dušek

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
8. 10. 2004 O tom, že premiér Gross vlastně zlikvidoval instituci referenda Radek  Batelka
8. 10. 2004 Myslí to Gross upřímně?   
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
4. 10. 2004 ČSSD a sociální stát: sociální demokracie ve vleku neoliberalismu Rudolf  Převrátil
4. 10. 2004 Zítřek sociálního státu v globalizovaném světě Miloš  Pick
23. 9. 2004 Miloš Zeman: "ČSSD bude úspěšná jen tehdy, bude-li vedena úspěšnými"   
20. 9. 2004 Jak se novinář stane "nepřítelem strany" Štěpán  Kotrba
20. 9. 2004 Posměch zvyšuje oblibu   
19. 9. 2004 Gross nepodepsal zápis ze schůzky se Stanislavem Pencem   
16. 9. 2004 Václav Žák: Nezapomínejme, že John Bok kandidoval za ODS   

Český film RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý
3. 8. 2004 O tvůrčí integritě v dobách útlaku Jan  Čulík

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11   
13. 8. 2004 Rozumím, proč Fahrenheit 9/11 dostal hlavní cenu v Cannes Jan  Čulík
13. 8. 2004 O Michaelu Moorovi: Souhlasím   
13. 8. 2004 Michael Moore zveřejnil záběry, kde nový šéf CIA konstatuje, že je pro tuto funkci nevhodný   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2004 Američané neokupovali Afghánistán, aby hájili práva žen   
13. 10. 2004 James Baker usiluje zároveň o odpuštění i o vyplacení iráckých dluhů   
13. 10. 2004 Blair znovu obhajoval v parlamentě svou kontroverzní politiku vůči Iráku   
10. 10. 2004 Co motivuje vrahy rukojmích?   
8. 10. 2004 Saddám měl jen zbraně hromadné korupce   
8. 10. 2004 Rukojmí Kenneth Bigley byl usmrcen poté, co se pokusil o útěk   
7. 10. 2004 Inspektoři: Irák neměl žádné zbraně hromadného ničení   
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
6. 10. 2004 Paul Bremer: "Amerika neměla v Iráku dost vojáků"   
4. 10. 2004 Guantánamo "nezabránilo teroristickým útokům"   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2004 Královské šaty a královské parohy Efraim  Israel
14. 9. 2004 Muslimové a politické násilí   
1. 9. 2004 Odpor muslimských autorit proti únoscům Martin  Ondreját
24. 8. 2004 Přes osm tisíc vězňů v izraelských věznicích je vysíleno hladovkou   
12. 8. 2004 Palestinsko-izraelský konflikt je asi neřešitelný Pavel  Urban
11. 8. 2004 "Tady je Izrael, tak mluvte hebrejsky, anebo držte hubu!"   
26. 7. 2004 Není zeď jako zeď, hlavně, že je tlustá Zdeněk  Moravčík
16. 7. 2004 Izraelci stříleli na potravinový konvoj OSN   
15. 7. 2004 Skutečnou situaci znají jen ti, kteří ji prožívají Jana  Malá
12. 7. 2004 Kdo mlží a manipuluje fakta? Pavel  Mareš

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 10. 2004 Oxford Blairovi: "Odvezte si tanky z našeho trávníku"   
4. 10. 2004 Blairova vláda nutí univerzity, aby dávaly přednost uchazečům se slabšími studijními předpoklady   
27. 9. 2004 Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti? Ivo V. Fencl
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
23. 9. 2004 Poslušně hlásím, pane lajtnant... -- cíl výchovy? Boris  Cvek
14. 9. 2004 S kůží na trh Ivo  Bystřičan
31. 8. 2004 V Brně vzniká Univerzita obrany Jaroslav  Hlaváček
24. 8. 2004 Vládní sliby ve školství Ondřej  Hausenblas
5. 8. 2004 Povinná maturita z matematiky - první krok k oživení společnosti?   
4. 8. 2004 Proč povinnou maturitu z matematiky?