6. 12. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 12. 2005

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Ricová přiznala, že americké úřady skutečně dopravují osoby, podezřívané z terorismu, k výslechům do zahraničí, avšak popřela, že by byly mučeny. Konstatovala, že podezřelé osoby jsou dopravovány do zahraničí v rámci procesu, jemuž se říká "rendition" ("vydání") a že je to "právní zbraň".

Ricová se odmítla vyjádřit k tvrzením, že CIA provozuje v zahraničí tajné věznice, kde jsou osoby vyslýchány bez dodržování principů mezinárodního práva.

Poté odletěla do Evropy. Očekává se, že tam bude podrobena ostrým otázkám v této věci.

Sloupek
Tomáš Třeštík


Na hrázi už je slyšet slunce
podupávající prokřehle na vozembouch tmy
a chlapi stahující loviště
vzali rybník pěkně pod krkem...

S očima došeda na kost promoklýma
na slovo vzaté ticho
pod křídlem svítání
slepičky popelavé
to na slovo vzaté ticho
umlčeli...

sbírky Staré zahrady, Host, Brno 2003 vybral Štefan Švec

6. 12. 2005

"Děti chtějí hračky z Hypernovy"

Nedávno jste se dozvěděli, že peníze znamenají nikoli moc, ale svobodu. Tohle si můžete přečíst v novinách a zároveň se u toho dívat s dětmi na Večerníček, ze kterého se stal infantilní čtyřicátník se spoustou pochybných kamarádíčků z dílny reklamních agentur. Ti ho na každém kroku pronásledují jako tupá, leč vychytralá pakáž. Vědí, že ten starý naivní pitomec nerozhazuje na své pravidelné pouti Mléčnou dráhou jen pohádky, ale hlavně peníze. Stačí tak vložit jen něco málo do banku, aby se mohlo počítat s jistotou desetinásobku.

6. 12. 2005

"Ahora Para Todos!" - Teď je to pro všechny!

"Venezuela hovoří svým mlčením", konstatoval významný představitel opozice Julio Borges

Z více než 14 milionů registrovaných voličů ve Venezuele se dostavilo o minulé neděli k volbám méně než 3 miliony osob, poté, co opoziční strany se voleb odmítly účastnit s tím, že jsou prý volební úřady proti nim zaujaté.

6. 12. 2005

Souhlasím, že Chávez je pravděpodobně diktátor a nedělám si o něm žádné iluze. Ovšem nesouhlasím s tvrzením "To ovšem nemusíme vysvětlovat čtenářům v České republice, kteří vědí, že socialistické řízení podniků vede k poklesu jejich výkonnosti."

Myslím, že byste měl. Protože u nás za komunismu (byť já jsem to zažil jen velmi nepřímo) sice podniky formálně byly vlastněné zaměstnanci, ale pokud vím, neměli žádné rozhodovací pravomoce, a skutečný způsob řízení byl autoratitavní, a odpovídal tedy způsobu, jakým jsou v drtivé většině řízeny firmy v kapitalismu.

7. 12. 2005

6. 12. 2005

Politici bývají údajně na regionální úrovni nejčastěji korumpováni stavebním sektorem. Ostravský tisk je již delší dobu zaplavován texty, které nás upozorňují, že soukromá firma Sey Development stojí daňové poplatníky víc než dost, na zmanipulovaných soutěžích, nedodržováním územního plánu, což je zákon. Chtěl jsem se zeptat pana primátora Ostravy Aleše Zedníka, zda si to uvědomuje. A zda další soutěž na dostavbu centra Ostravy Karolina vyhraje ECE zastupované firmou Sey Development? Otázka se ho bohužel dotkla, takže teďka nevím, jak to skončí. Kdyby měl však vyhrát někdo jiný, tak pan Zedník pískne penaltu v nastaveném čase. A kdyby to nestačilo, tak ještě jednu. Pravidla "soutěže" s tím počítají a delegáti UEFA nemají na tento zápas vstup povolen.

videozáznam tiskové konference s primátorem Zedníkem WMV 4 MB

6. 12. 2005

Britské listy z 5. 12. 2005 informovaly o nejasnostech, provázejících plánovanou zástavbu prostoru v centru Ostravy, známého jako "areál Karolina", který vznikl po demolici rozsáhlého objektu koksovny Karoliny. Je zcela výjimečné, aby se přímo v městském centru nabízel volný prostor této velikosti. K samotné zástavbě se vyjadřovat nechci, chtěl bych jen připomenout, jaký objekt byl zde demolován. Šlo o komplex továrních budov v nezvykle dochovalé podobě, reprezentující tovární architekturu 19. století.

6. 12. 2005
Irena Zítková

Jan Lukeš - Srdcerváč, podtitul Rozhovor se spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským, nakladatelství Hejkal, 316 stran, cena 275 Kč, ISBN 80-86026-31-0. Havlíčkův Brod 2005.

Začnu od konce: proč se kniha rozhovorů Jana Lukeše s Jiřím Stránským nazývá Srdcerváč se dočteme až na samém jejím závěru, v Lukešově ediční poznámce (s. 277): "...výraz, který by lapidárně metaforicky postihl osobnostní a tvůrčí založení Jiřího Stránského... natolik mnohoznačný a přitom přesný, že se do něj vejde Jiří Stránský se vším všudy ... stojí už v titulu překladu známého románu Borise Viana L'Arrache-coeur (česky 1971)". K tomu dodávám: muž železné vůle vůči sobě, zároveň plný něhy a úcty k ženám. Vzpomínám, s jakou láskou hovořil o své manželce, jak píše o životních partnerkách někdejších politických vězňů v Tiché poště a o své matce v této nové knize.

6. 12. 2005

V článku Bohumila Kartouse "Svět peněz je světem svobody?" (Britské listy z 29. 11. 2005) autor vychází ze sentence Václava Klause ("Svět peněz je světem svobody, nikoliv světem moci. Svět moci je světem bez peněz"), aby postupně došel k závěru, že "peníze vylučují moc", čímž má být snad uvedená sentence vyvrácena. Přitom toto tvrzení lze rozebrat i tím způsobem, že předpokládá možnou existenci dvou alternativních světů -- světa, kde vládne svoboda (převaha svobody nad mocí) a světa, kde vládne pouhá moc (převaha moci nad svobodami). Pak ovšem je jen stěží přijatelný závěr, podle něhož peníze vylučují moc. Svět moci by přece nebyl automaticky světem bez peněz (stejně jako svět svobody není automaticky světem bez moci), nýbrž světem, kde "vláda peněz" ustupuje "vládě moci".

9. 12. 2005

 

6. 12. 2005

Nejsme na světě sami, jak si lze snadno povšimnout. Máme okolo sebe některé jiné země. Navykli jsme všímat si především těch bohatších, abychom měli na co naříkat. Ale třeba takového Polska si téměř nevšímáme. Nemáme jistě ani proč - moře tam mají studené, vůbec tak nějak divně šišlají a mají takovou zvláštní pověst. Zrovna dnes jsem například v obuvnictví hleděl dovnitř boty. Poznamenal jsem, že je polská, prodavačka, která netušila, že se mi bota líbí, myslela, že nadávám, ale já jsem chválil. Rychle mi podstrčila vedlejší německé. Řekl jsem, že jistě i ty německé jsou vyrobeny v Polsku a prodavačka se podivila a řekla: to snad ne, no to je teda strašný! Zjevně ji ta myšlenka nadchla méně, než mne.

6. 12. 2005

Dovolím si jen krátkou poznámku k článku Radka Vogla "Němci si přejí přestávku v rozšiřování EU", v kterém byly prezentovány výsledky sociologického průzkumu TNS v řadě zemí EZ na Ukrajině. Poněkud mi uniká z jakého důvodu je výsledek průzkumu na Ukrajině, tj. že jen 47% procent Ukrajinců podporuje vstup své země do EU, vnímán jako "největší překvapení výzkumu".

6. 12. 2005
. . . . . . . .    Bohatého Mikuláše pro ty, kteří po celý rok nezlobili
6. 12. 2005

Velká, ale opravdu velká nula české politické scény

Evropská levice má tu výhodu, že zde nelze provést terminologicky tzv. "Kalouskův posun": lustrace = KSČM = StB = levice, čili kdo je pro levici, je buďto estébák nebo komunista. Ale každý estébák je také komunista nebo naopak...

Uvědomuji si, že otázku, zda jsem na levici nebo na pravici, jsem dostal v poslední době při setkáních s lidmi, kteří mne neznají, hned několikrát. Jednou byla doprovázena hned napomenutím, ať nekontruji otázkou, co je to pravice nebo levice. Ať řeknu jasně, kam patřím. Každý, kdo mne zná, ví, že ze všeho nejradši patřím sám sobě, ale, když už se krabičkuje, tak samozřejmě patřím do té nalevo. Na jasnou otázku jasnou odpověď. Ale teprve těch pár řádků v citátu na úvod mi připomenulo, jaký je dnes do slova levice vkládán význam.

6. 12. 2005

Hrubý domácí produkt, patří mezi jeden z ukazatelů měření výkonu ekonomiky. V tomto článku je tento ukazatel představen jako zcela nedostačující a matoucí. V mnoha ohledech má autor pravdu, v některých se mýlí a pár věcí nezmiňuje.

6. 12. 2005

tisková zpráva

Mladí lidé mohou strávit 3 měsíce na dobrovolnických projektech v Zambii, Jemenu, Mongolsku, Keni, Mosambiku, anebo Indii.

"Africké dny mi jasně ukázaly, kolik věcí -- ač jsou doma naprostou samozřejmostí -- patří k luxusu, který si drtivá většina lidí na této planetě nemůže dovolit. Luxus je teplá voda, někdy voda vůbec. Luxus je dát si něco sladkého na chuť. Luxus je pít něco jiného než vodu. A luxusem je i to mít v životě tolik příležitostí -- v Africe mají i ti šťastnější zpravidla jen jednu a tu musí chytit za pačesy."

Robin Ujfaluši byl po více než tři měsíce dobrovolníkem na projektu v jednom z největších slumů Keni v Nairobi, kde pracoval spolu s keňskou organizací Mathare Youth Sports Association (MYSA) na fotbalovém projektu, který spojoval sportovní aktivity a další sociální projekty prospěšné pro komunity v nairobských slumech (prevence HIV, úklid odpadků, boj proti dětské práci...).

6. 12. 2005

K vzpomínkovým akcím kolem 200 letého výročí bitvy u Slavkova.

Jako dlouholetý účastník těchto akcí se vyjádřím k hodnocení p. Stanislava A. Hoška, píše Pavel Mužný:

Jeho článek hodnotím jako zcela mimo realitu a zmíněný pisatel se navíc mýlí v základních faktech:

6. 12. 2005

Nesuďte podle toho, co vidíte v televizi

Pan Hošek kritizuje rekonstrukci bitvy u Slavkova a nelíbí se mu, že, alespoň podle něj, byla celá připomínka dvoustého výročí bitvy tří císařů degradována na jakousi mužskou zábavu s flintami. Je vidět, že pan Hošek nemá ani nejmenší ponětí, jak celovíkendové připomenutí této události proběhlo, a že o něm slyšel pouze z televize, míní Jaroslav Borovička. Zcela jistě nebyl v neděli v poledne u Mohyly míru, kde proběhl za účasti tisíců lidí pietní akt.

5. 12. 2005

Vyprávěli nedávno v malé kavárně na Starém Městě o paní profesorce, které je 84 let, ještě přednáší, píše, bádá a organizuje a účastní se rozličného dění, zasloužilá na všechny strany, jeden z posledních Mohykánů národní paměti. Je k uzoufání nepraktická, což byla po celý život a to ve směru úřadů, lejster, potvrzení a povolení, takže se teprve letos rozpomněla, že by ve svém věku snad měla také dostávat nějaký důchod a obrátila se k Úřadu. Tím na sebe upoutala pozornost a Úřad na ni poslal exekutory. Neplatila České republice sociální pojištění. Paní profesorka dala za dveře obraz Antonína Slavíčka a napsala :"Exekutoři, vezměte si Slavíčka, je to originál."

Od té doby na ní žádá Úřad, aby doložila své vzdělání maturitním vysvědčením. To své kdesi v průběhu života ztratila, zápis o řádně vykonané maturitě se stal obětí osvobozeneckého bombardování Brna. Rozum sice dá, že akademické tituly nelze získat bez maturity, zcela jistě ne v případě paní profesorky, o níž je řeč, ale Úřad nedbá rozumu, nýbrž dokladu.

5. 12. 2005

OSTRAVA:

"První muž ostravského magistrátu nazval redaktora hajzlem"

Útok ostravského primátora na zpravodaje Britských listů vyvolal palcové titulky regionálního tisku

Provokoval tak, že lituji toho, že jsem mu nedal pár facek. Co si ten hajzl myslí, že může kohokoli osočovat? A z čeho?"

Město Ostrava podporuje kontroverzní projekt zástavby areálu Karolina, který kritizuje Česká komora architektů. Když se ho ve středu na tiskové konferenci zeptal zpravodaj Britských listů Jan Mech primátora Zedníka na možnou korupci v celé věci, primátor "neváhal nazvat Jana Mecha hajzlem, přirovnat ho k praseti a dokonce zalitovat, že mu nevlepil pár facek!" píše deník Šíp (3. prosince 2005).

Kontroverze vyvolala celou řadu článků v moravskoslezském tisku:

5. 12. 2005

Česká komora architektů:

Jakožto pověřený správní orgán Vám sdělujeme, že se v tomto případě jedná nejen o skrytou neregulérní architektonickou soutěž, ale s největší pravděpodobností i o obcházení zákona č. 40/2004 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů.

Česká komora architektů není odpůrcem vyhledávání účelných řešení územního uspořádání funkčního a strukturálního, opírajícího se o relevantní ekonomickou rozvahu. Musí se tak ovšem dít způsobem věcně a právně kvalifikovaným.

V případě vyhlášení soutěže, dle nám nyní dostupných podmínek, bychom museli využít oprávnění Komory a prohlásit tuto soutěž za neregulérní, o čemž pak podáme informaci všem autorizovaným i registrovaným osobám; vzhledem k podmínkám výkonu povolání a platným mezinárodním závazkům, informujeme o této skutečnosti profesní orgány členských zemí EU a země Evropského hospodářského prostoru.

Česká komora architektů konstatuje v tomto dopise primátoru Ostravy Aleši Zedníkovi, že jeho "konkurs" na zástavbu prostoru Karolina v Ostravě porušuje zákon a právní předpisy.

5. 12. 2005

Znovu k příběhu Rostislava Roztočila:

Na počátku útěkářského příběhu Rostislava Roztočila se vynořilo přirovnání s útěkem Jiřího Kajínka. Důvodem byla smělost provedení obou činů. Bylo to srovnání velmi vnějškové, protože se jedná o osobnosti a způsoby provedení útěku naprosto odlišné. Další vývoj ale směřuje spíše ke srovnávání s procesem Hučínovým, neboť Roztočilova kauza vyvolává vedle právních pochybností také otázky politické a mravní.

5. 12. 2005

Několik poznámek k článku Jana Sterna a debatě o médiích

Jeden z největších problému západních intelektuálů je hluboké přesvědčení, že když se něco pojmenuje nebo umně vysvětlí, tak je to vyřešeno. Obávám se, že tomu tak není. Většina problémů, které nás týrají a pronásledují dodnes, byla pojmenována a umně vysvětlena už před tisíci lety. Možná, že bychom si měli klást otázky poněkud jiným způsobem. Skutečná nebo správně položená otázka o vlivu "corporate culture" na společnost by mohla např. vypadat takto: Vzhledem k tomu, že je dána nepopiratelná dvojakost dopadu tohoto fenoménu na současnou společnost (a o tom snad nikdo, včetně Jana Sterna, nepochybuje), můžeme si dovolit žít s jeho škodlivým vlivem, anebo je cena, kterou platíme za některé jeho výhody, příliš vysoká?

Nechci a nemohu bránit panu Sternovi, nebo komukoliv jinému, aby se intelektuálně vzrušoval nad VyVolenými, majorem Zemanem a Rychlonožkou, nakonec, jak říkala moje babička, a to přesto, že nevěřila v relativitu hodnot, ale v Boha, "proti gustu žádnej dišputát", ale měl by si uvědomit, že tento typ žonglování s koncepty a pojmy, který předvedl ve svém článku (jinými slovy ozvláštňování, hledání něčeho tam, kde to není), může obhájit nebo vysvětlit téměř cokoliv.

2. 12. 2005

Jak a proč studovat a milovat média a populární kulturu

Jsou média zlem či požehnáním? Manipulují nebo nám slouží? Carl Gustav Jung pojmenoval ve své studii Zur Psychologie der Schelmenfigur tajemný archetyp Kejklíře (blázna, jokera). Tohoto kejklíře známe na Západě především v podobě postavy klauna. Klaun má většinou pozitivní konotace směrem k zábavnosti, ale mnozí rodiče vědí, že senzitivní děti se klauna často bojí.

5. 12. 2005

Šéf ODS si do včerejší Nedělní partie na Primě přinesl papírové kolečko (připomíná dětské hračky), pomocí kterého si může každý občan ČR vypočítat, kolik vydělá na budoucí vládě ODS oproti dnešnímu stavu své peněženky. Ačkoli bych si velmi přál výměnu ČSSD u moci, nemohu než přiznat Paroubkovi a Rathovi, kteří jsou mi oba nesympatičtí, větší invenci.

Pokud jde o rovnou daň, byl jsem dlouho v živém očekávání, co tím ODS vlastně myslí -- čekal jsem konkrétní a radikální sliby, jak bude šetřit nesmyslné výdaje na byrokracii ze státní kasy, jak posílí úlohu NKÚ a jak bude řešit plýtvání, které NKÚ pravidelně objevuje v českých veřejných institucích. Čekal jsem na návrhy razantních protikorupčních zákonů a na to, jak si ODS nekompromisně zamete před vlastním prahem. Tím by se dalo ozdravit celé české veřejné prostředí a ušetřit spoustu peněz.

5. 12. 2005

VĚŽ ZE SLONOVINY

Je to vůbec zvláštní. Pořád čtu samé vlastně pozitivní informace -- zahraniční obchod má pozitivní bilanci, HDP roste, dluh je nižší, platy stoupají, koruna zlomila rekord vůči euru, ale komentáře jsou k tomu tragické: rekord drží redaktor LN Plesl, který napsal, že "vláda je příšerná, škoda, že se nám daří dobře". Nesmírně mě baví současná zdravotnická válka. Jednak je vůbec zábavné, když jeden o druhém vysokoškolsky vzdělaní občané, podléhající Hippokratově přísaze, mluví tak zajímavým slovníkem, jednak je to příslovečná Pandořina skřínka. Chovám obavy, že v současné době každý lékař specialista je vlastně zkorumpovaný a každá tiskovina rovněž. Chodí za nimi dealeři farmaceutických a jiných firem, zvou je na večeře, pořádají pro ně kongresy v St. Moritzu a školení na Kanárských ostrovech, rozdávají jim malé dárky i prémie... Pokud je v nějakém časopise jakákoliv reklama, je to svým způsobem korupce, neboť logicky je vydavatel nucen dát větší prostor v časopise tomu, kdo mu víc zaplatí... Můžeme se těšit na řetězovou reakci.

4. 11. 2005

V říjnu 2005 přispělo celkem 105 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 376 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 885.28 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2005 Hrubý domácí produkt -- k čemu je a k čemu není Tomáš  Paleta
6. 12. 2005 Jak vypadá svoboda peněz Bohumil  Kartous
6. 12. 2005 Být dobrým člověkem Irena  Zítková
6. 12. 2005 Zedník bude pískat, kdo bude skákat? Jan  Mech
5. 12. 2005 Osmdesát čtyři směrem k jedné nule Karel  Moudrý
5. 12. 2005 Zápisky od života odtrženého spisovatele Alex  Koenigsmark
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"   
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá   
5. 12. 2005 Co s junk food pro mozek? Jiří  Drašnar
5. 12. 2005 Mezi Kajínkem a Hučínem Zdeněk  Jemelík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2005 Výlov horusického rybníka Tomáš  Třeštík
5. 12. 2005 Jediné, co ti mohu dát Štěpán  Kotrba
2. 12. 2005 Na Forum Latinum Car  Osten
1. 12. 2005 Konec listopadu Štěpán  Kotrba
30. 11. 2005 Znepokojení Richard  Weiner
28. 11. 2005 Když se loučí...   
25. 11. 2005 VI Ladislav  Novák
22. 11. 2005 * * * Leoš Bacon Slanina
21. 11. 2005 * Martin  Švanda
18. 11. 2005 Peříčko Štěpán  Kotrba

Školství RSS 2.0      Historie >
11. 11. 2005 Škola a jazyky   
10. 11. 2005 Jak se vyučují jazyky na české střední škole   
10. 11. 2005 Výuka cizích jazyků Josef  Vít
9. 11. 2005 Pozor! Hrozí omezení samosprávy akademických obcí   
1. 11. 2005 České univerzity již dávají svým studentům peníze Zdeněk  Moravčík
27. 10. 2005 Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství Jiří  Jírovec
19. 10. 2005 Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů?   
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda
6. 9. 2005 Post-moderní reforma školství v ČESKU jako příležitost pro (všeho)schopné Ivo V. Fencl
30. 8. 2005 Kluci hrajou počítačové hry, holky dělají domácí úkoly   

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
9. 5. 2005 Capitalist lapses, Communist lures Jan  Čulík
25. 4. 2005 Secretive politicians vanquish a media foe Jan  Čulík

Autorské právo RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2005 Microsoft se bude podílet na digitalizaci světových knihoven   
17. 10. 2005 Autorské právo, písmo svaté a veřejná služba Štěpán  Kotrba
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu   
22. 8. 2005 Komu patří internetové stránky Hospodářských novin Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
15. 7. 2005 Summit v Londýně: "Rozvíjet jednotnou evropskou digitální ekonomiku!" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek
17. 10. 2005 Jak se ubránit před ptačí chřipkou   

Český sen - dílo nebo podvod? RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Český sen trvá Bohumil  Kartous
12. 9. 2005 Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace Jan  Čulík
12. 9. 2005 Vít Klusák: Čulík je neseriozní novinář   
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
14. 7. 2004 Český sen žaluje ODS a supermarket Julius Meinl za porušení autorských práv   
9. 7. 2004 Český sen je úžasný projekt...   
8. 7. 2004 Český sen: zábavný průvodce zemí, kde se neřežou hlavy Ondřej  Čapek
7. 7. 2004 Film Český sen: zklamání Jan  Čulík
12. 2. 2004 Český sen: Kultura hypermarketů   
23. 7. 2003 Invitation: "The Czech Dream" project in London   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Ti, kteří zaručeně znásilňují a vraždí   
30. 9. 2005 Američané se musejí zbavit své posedlosti armádou   
18. 9. 2005 Američtí konzervativci útočí na Bushe   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
16. 9. 2005 Lidé umírali a budou umírat Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Nový Orleán Petr  Pospíchal
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
13. 9. 2005 Chaos je blízko a musíme s ním počítat Michal  Spáčil
9. 9. 2005 Bush vyhlásil den modliteb za oběti Katriny   
9. 9. 2005 Šok: Amerika není všemocná   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Evropská komise o ropném zlomu   
23. 10. 2005 Newyorská konference o ropném zlomu Jindřich  Kalous

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Tak trochu jiná reality show Odhalení RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Stále stejná, režimem povolená a regulovaná hra Michal  Vimmer
15. 11. 2005 Reality show Odhalení: víkend aneb dámská rvačka o sex Štěpán  Kotrba
12. 11. 2005 Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů Štěpán  Kotrba
11. 11. 2005 Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu Štěpán  Kotrba
10. 11. 2005 Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
8. 11. 2005 Gorily: nikdy jsme nepředstíraly, že nejsme nahé Karel  Moudrý
8. 11. 2005 Reality show Odhalení: premiéra na ČT 24 na pozadí bojující Francie Štěpán  Kotrba
7. 11. 2005 Reality show Odhalení je parodie!! Jan  Čulík
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba