10. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 3. 2004

Navrhnout a přijmout zákon o tom, že některá osoba něco udělala, je totální nadmutí. Zákon o Benešově zásluze o stát má ke skutečnému uznání Benešovy zásluhy asi tak daleko, jako má břicho nadmuté k břichu naplněnému jídlem.

Ať už se Beneš zasloužil o stát komunistický nebo demokratický, předválečný nebo poválečný, zákonem se tohle nevyjadřuje. Tak se nemluví, nemilí moji zákonodárci!

Zákony jsou na to, aby regulovaly, co se mezi lidmi opravdu dělat nesmí, anebo otevíraly možnosti k tomu, aby si lidi zařídili, co potřebují. Na to, aby byl někdo podkuřován, oslaven, zveřejněn, připomenut, jsou oslavy, média, státní řády, kostely a obětiště, lidové slavnosti u pohřebišť atd.

10. 3. 2004

Památce Jana Masaryka a Karla Kryla

Úvodem bych chtěl říct pár slov k diskusi kolem svého minulého článku "Kde to žijem?!?". V první řadě se musím zastat Mikoláše Alše a Bedřicha Smetany. Že Aleš nebyl správní radou Národního divadla připuštěn k práci na svých lunetách a Smetana musel své opery držet v šuplíku až osm let, dokud nepolevil názor, že "je zrádcem, který prosazuje německý wagneriánský hudební styl, škodící českému národu" a na svou poslední premiéru v Národním byl pozván potají, aby správní rada nevěděla, to jsou neoddiskutované fakty. Celková diskuse kolem mého článku se pak vedla cestami,které jsem nepředpokládal.
10. 3. 2004

Tisková konference

Dovolujeme si Vás pozvat na tiskovou konferenci s předsedajícím Koalice pro mezinárodní trestní soud (Coalition for the International Criminal Court -- CICC) panem Williamem Pacem, pořádanou ve čtvrtek, 11. března 2004 v 10 hodin. Tisková konference se uskuteční v prostorech nadace Open Society Fund v Praze, Seifertova ulice č. 47.

10. 3. 2004

Tisková zpráva Ligy lidských práv -- 10. 3. 2004

Mezinárodní federace lidských práv (FIDH) na svém 35. kongresu v ekvádorském Quitu jednomyslně rozhodla o přijetí Ligy lidských práv za svého člena. FIDH je nejstarší mezinárodní organizací na ochranu lidských práv na světě založenou roku 1922 v Paříži. Sdružuje 142 organizací ze všech kontinentů.

10. 3. 2004

Česká spořitelna pod rakouským majitelem a americkým ředitelem opět změnila obchodní podmínky. Upozorňuje na to Sdružení na obranu spotřebitelů. Tentokrát jde o podmínky u Penzijního fondu ČS, pro který snažila získat klienty prémií pro pozůstalé pojištěnců v případě jejich úmrtí. Dodatečně však ČS doplnila podmínku, která mnohým získání prémie znemožňuje.

Opakuje se tak situace s účty v režimu Sporostudent, kdy banka odmítala vyplatit slíbenou mimořádnou prémii studentům. V obou případech jde o základní částku deset tisíc korun.

10. 3. 2004

Hned v průčelí pražské galerie Art Factory mě uvítaly dvě obří dámské menstruační vložky, pocákané červenou barvou. Pracně prošívaný monumentální objekt uvozuje projekt společnosti Gender Studies, pod divácky chytlavým názvem Tento měsíc menstruuji. Nebylo to ale všechno, návštěvník mohl shlédnout i video, na kterém si v detailu hrdinka mění tampón přímo před kamerou. Napadlo mě, co všechno lze vystavovat. Třeba vlastní výkaly a jiné exkrementy, lidské činnosti tak samozřejmé pro člověka, že o nich už ani nepřemýšlí. Ano, s tím vším lze jít na veřejnost, otázka je ale proč.

10. 3. 2004

Začalo sa to hneď ráno automatickým naladením inak obľúbenej rozhlasovej stanice. Moderátor mi počas necelej hodiny niekoľkokrát pripomenul, že boli časy, keď pri dátume 8. marec svietila v kalendároch skratka MDŽ. Vďaka za pripomenutie, pousmiala som sa. Nad tým, že Medzinárodný deň žien bol komunistický sviatok a, chvalabohu, sa už neoslavuje, som pokrútila hlavou.

10. 3. 2004

Během posledních čtrnácti let bylo až příliš často na univerzitách slyšet heslo "politika na vysoké školy nepatří." Jak se ale stále více ukazuje, platí to jen pro někoho. Spolku studentů a studentek politologie Polis nikdo nedělá problém pořádat na vysokých školách debaty s různými (ale povětšinou pravicovými) politiky. Vysoká škola ekonomická je pak přímo zahlcena akcemi pravicové mládežnické úderky Mladí konzervativci. Ti se nyní rozhodli uspořádat jednu akci i na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. To, co proběhlo 9. března na v budově této fakulty na Palachově náměstí ale mělo daleko k (byť třeba ostré) debatě na akademické úrovni. Byla to spíše propagandistická agitka za návrat do středověku.

Akci nazvanou "Umělé potraty z konzervativního hlediska" svolali "studenti historie a politologie" (respektive jejich naprostá menšina), pražský klub Mladých konzervativců a Hnutí Pro život ČR. Organizátoři nejen, že nepozvali mezi diskutující žádné odpůrce své "prolife" politiky, ale rovněž ani žádné ženy.

10. 3. 2004
Alexandra Virgová

Můj milý deníčku,

včerejší schůze se mohla nazývat schůzí přestávkovou. Zvonilo co chvíli... Mléko v krabičkách s brčkem sice poslancům nepodávali, ale koalice nakonec dosáhla sérií přestávek, procedurálních kliček a vášnivých diskusí minimalizace škod, vzniklých z nevypárované nepřítomnosti některých jejich poslanců - cestovatelů. Na počátku dne jich totiž bylo víc, než dost. Odletěli, můj milý deníčku, na parlamentní návštěvy a nikomu nic neřekli. Odletěli si. Delegace rozpočtového výboru se rozhodla prozkoumat během čtyř dnů rozpočet Velké Británie in natura, předseda Zaorálek odletěl s oficiální delegací do Dánska zkoumat Evropu a její informační centrum, další delegace letěla do Bulharska bavit se se studenty Velikotarnovské univerzity sv. Cyrila a Metoděje o integraci Evropy. Zápočet se nepožadoval. Na jižní pól neletěl nikdo. Na severní také ne.

10. 3. 2004

5 britských občanů, dosud zadržovaných v táboře v zálivu Guantánamo, přiletělo v úterý večer zpět do Británie. Všech pět mužů bude nyní v Londýně vyslýchat policie.

Další čtyři Britové jsou nadále zadržováni v táboře Delta v zálivu Guantánama a čelí kontroverzním vojenským tribunálům. Britský ministr vnitra David Blunkett se o nich v pondělí vyjádřil, že důkazy proti nim by "nejlépe měly být použity v USA a ne v Británii." Blunkett uvedl, že tito čtyři muži jsou v jiné kategorii, protože byli zatčeni v "bojové zóně" (Kde tedy bylo zatčeno oněch 5 Britů a proč byli zadržováni v Americe tak dlouho?)

Organizace Liberty, hájící lidská práva, konstatovala, že čtyři muži, kteří zůstávají v zálivu Guantánamo, by měli být buď propuštěni anebo postaveni před soud podle mezinárodního práva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10. 3. 2004

Orchideje a Nový Zéland

tisková zpráva

Vyjádření náměstka životního prostředí Ladislava Mika k některým výrokům, které se objevily v souvislosti se sběrem orchidejí na Novém Zélandu.

10. 3. 2004

Orchideje a Nový Zéland

Prohlášení Čestmíra Číhalíka

Rektorce Univerzity Palackého Janě Mačákové jsem dnes po zralé úvaze předal oznámení o svém odstoupení z funkce děkana Lékařské fakulty UP. Učinil jsem tak i přesto, že jsem se podle mne nikdy nedopustil ničeho, co by byť i sebemenším náznakem mohlo být vykládáno jako poškození dobrého jména olomoucké alma mater. V čele fakulty má ale stát člověk, který nechybuje ani v odborných, ani v soukromých věcech. Já jsem udělal chybu, a proto odstupuji.

9. 3. 2004

"Jakožto student školy v Británii mám své zkušenosti s Gymnáziem Zlín i britským školstvím", napsal Jan Semotam v reakci na článek profesora Miroslava Rafaje z 12. 2. O tragickém českém školství?. "V první řadě mě zarazilo, že autor prohlásil, že Honza Baláč ve svém článku, na který profesor Rafaj reaguje, prosazoval britský systém jakožto "ideální a jediný správný". Podle toho, co jsem se dočetl v jeho příspěvku, se on ale o tomto systému zmiňuje jen jako o lepším a více efektivním z hlediska vzdělávání studentů."

10. 3. 2004

Zajistil překvapivě rychlou vnitřní stabilizaci země a růst její prestiže v zahraničí. Proto prezidentské volby vyhraje.

Všeobecně se očekává, že 14. března v prezidentských volbách v Rusku zvítězí nynější vládce Kremlu -- Vladimír Vladimirovič Putin (1952). Výzkumy veřejného mínění hlásí, že by měl obdržet téměř 65 % odevzdaných hlasů. To by znamenalo, že by zvítězil hned v prvním kole. Zdá se, že jej neohrožují ani tak jeho protikandidáti, jako možná nízká účast voličů. Ta byla při prezidentských volbách před čtyřmi lety 69 %, loni při volbách do Dumy, dolní komory parlamentu, ale jen 56 %. Zákon vyžaduje, aby se prezidentských voleb účastnila více než polovina oprávněných voličů.

9. 3. 2004

Není pochyb o tom, že evropské sociální státy, včetně toho našeho, potřebují ekonomické reformy. Tady v Singapuru si ale dobře uvědomuju, že výraz sociální stát má i pozitivní obsah. O ceně demokracie, svobody a svobodných médií ani nemluvě.

Mám teď možnost pobývat několik měsíců v Singapuru. Vedu zde tým místních inženýrů, pracujeme na prototypu stroje, který je součástí linky na výrobu integrovaných obvodů (čipů). Je zajímavé srovnat Singapur s Českem. I když podle hrubého domácího produktu je Singapur nejméně dvakrát bohatší než Česká republika, z každodenního života zde mám úplně opačný pocit. Je to způsobeno odlišnou asijskou kulturou ?

10. 3. 2004

Protože jsem byl delší dobu v zahraničí, reaguji na článek Jana Bergera z 9. února "Omluva ČT za reportáž o Sazce ano, omluva za lži o Bhópálu ne?" a podtitulkem "Dvojí metr ředitele Janečka" s měsíčním zpožděním. Autor mně obviňuje z lhaní a z toho, že porušuji etické normy novinařiny. Lze přitom snadno dokázat, že obou těchto prohřešků se ve skutečnosti dopouští on sám.

10. 3. 2004

Já osobně nesouhlasím s tím, aby význam Edvarda Beneše byl oceňován zákonem "Edvard Beneš se zasloužil o stát". Myslím, že je to nevhodné, protože bych byl velmi nerad, kdyby se to stalo zvykem i pro další osoby. Dost bylo jedné. Na druhou stranu bych ale velmi rád sdělil všem Benešovým kritikům, že to byl skutečně on, kdo svou mravenčí prací velkým podílem pomohl vybudovat v průběhu první světové války a po ní československý stát, míní Michal Horák:

9. 3. 2004
Tak po dlouhých tahanicích, kdy létaly věcné i méně věcné argumenty a ve hře byly spíše symbolické významy, se nám konečně zasloužil o stát Edvard Beneš. Ti, jež jej do zákona prosadili, to vnímají jako posílení české suverenity a vytnutý políček aktivistickým sudetským Němcům. Někdy se zdá, že dekrety prezidenta Beneše přebíjejí celé jeho působení v prezidentském úřadu a dokonce tvoří jakýsi pilíř našeho právního systému, na kterém může být budována nadstavba.
9. 3. 2004

Názor pana Josefa Klasa se zdá být ovliněn velmi silně převládající "tradičním názorem" na Beneše, který slyšíte velmi často. Beneš byl zjevně osobou, kterou lidi neměli moc rádi a prožil svůj život ve stínu TGM, ale byl to hodně nadaný politik a mně vždycky připadaly záporné postoje vůči němu poněkud podivné. Pokud vím, neexistuje v ČR jediná socha Edwarda Beneše a jen málo ulic a náměstí je po něm pojmenováno.

Součástí celého problému je to, že většina Čechů si myslí, že obnovení Československa po druhé světové válce bylo nevyhnutelné, ale ono nebylo. Británie to nikdy během války neschválila, schválili to jen Sověti. Tím se Beneš dostal do velmi nezáviděníhodné situace, protože se musel rozhodovat mezi obnovou Československa se sovětskou pomocí, a mezi spolehnutím se na zrádný Západ, který mu neposkytl záruku, že bude Československo obnoveno. To nebyla zrovna příjemná volba, ale protože byl Beneš dobrý nacionalista, rozhodl se podporovat projekt obnovy československého státu bez ohledu na politické následky - stát se sice v roce 1948 stal komunistickým, ale Československo existovalo dalších 40 let. To byl Benešův cíl a toho se mu podařilo dosáhnout.

8. 3. 2004

"Edvard Beneš se zasloužil o stát" A TO JE ZÁKON! Naši zákonodárci schválili minulý týden zákon obsahující tuto JEDINOU větu. Oni nemají za peníze z našich daní na práci nic důležitějšího, než schvalovat zákony, obsahující jedinou -- a podle mne ještě škodlivou -- větu, že Edík Benešů se nám zasloužil o stát. Kdo že byl Edík? Já to vím, vy to víte a poslanci, kteří jsou (bez ironie) vzdělaní lidé, to vědí také.

9. 3. 2004

Nevím, co si o tom mám myslet. Je to skutečně bulvární, velmi lidově napsané a žádné ty myšlenky nejsou nové (a ani si nemyslím, že by to bylo zrovna dobře napsáno). Ano, on říká, že není historik, ale ta celá věc "měli jsme bojovat", to je diskuse, která už proběhla před časem. Opakuje názor, že to bylo všechno Benešova chyba a že Československo mělo bojovat v roce 1938, jako většina ostatních hovoří o tancích - a tím dokazuje, že neví, o co šlo.

v angličtině ZDE
8. 3. 2004
reakce na reakci na tentočlánek

Brown: Je to skutečně bulvární, velmi lidově napsané.

Kahoun: Tak to Vám opravdu děkuji za poklonu. Chtěl jsem to napsat přesně tak, aby si to přečetl ten nejprostší lid, který má někdy i rád bulvár a "lidový" styl. Aby si to přečetli přesně ti, kteří často nečtou články historiky psané nebo historiky čtené, ale zato si možná někdy přečtou "lidový bulvár". Dle Vaší reakce se mi to opravdu povedlo. Nepředpokládám, že bych někdy chtěl psát články pro historiky, ale pokud by se tak stalo, samozřejmě je napíšu zcela nebulvárním a nelidovým stylem a rád Vám je pak zašlu.

9. 3. 2004

Afghánské děti propuštěné nedávno z amerického tábora v zálivu Guantánamo, vzpomínají na svůj pobyt v táboře s nadšením.

"Mám velký štěstí, že jsem tam mohl být, a teď se mi po tom stýská. Kuba byla fantastická," řekl zpravodaji listu Guardian čtrnáctiletý Afghánec nedlouho po návratu domů.

9. 3. 2004

Causa Beneš:

Zákon o tom, že Edvard Beneš se zasloužil o stát je 1) v rozporu s principy svobodného historického bádání a 2) v rozporu s principy otevřené společnosti, na nichž prvně uvedené principy závisí.

9. 3. 2004
Abdel Wahab Badrachan
Z libanonského deníku Alhayat 23. 2. 2004 přeložila Jana Malá

Proč Izrael dal přednost bojkotu zasedání mezinárodního soudu ohledně zdi? Hlavní důvod je ten, že odmítá být obviněným, to ale na něm ulpívá, jestli se jich bude účastnit nebo ne. Vždy ignoroval mezinárodní zákonost a její instituce, pohrdal rezolucemi, za podpory Spojených státu je negoval.

9. 3. 2004

ANALÝZA NEKONCEPČNÍ KONCEPCE DIGITÁLNÍHO VYSÍLÁNÍ

Ministr informatiky ve spolupráci s ministrem kultury předložil do vlády "aktualizaci" Koncepce přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání v České republice, kterou vláda ČR vzala na vědomí svým usnesením č. 696 ze dne 9. července 2001. Zpracování aktualizace Koncepce, ve které by byly zohledněny změny, ke kterým došlo od doby zpracování původní Koncepce, bylo uloženo ministru informatiky ve spolupráci s ministrem kultury usnesením vlády č. 159 ze dne 12. února 2003 s termínem do 31. května 2003 a s následným prodloužením do 31. ledna 2004. Je březen 2004. Změny zohledněny nebyly, připomínky také ne. Ke dni vstupu ČR do EU na 1. máje má být ale k dispozici vládou schválená národní strategie přechodu na digitální vysílání (viz COM 2003-541 ze září 2003). To ministr Mlynář neví, nebo ignoruje? Co všechno a jak dlouho ještě bude Mlynář ignorovat? Zítra, 10. března 2004 bude Mlynářův dokument projednávat vláda, pokud jej sám ministr z jednání iniciativně nestáhne a zásadně nepřepracuje.

8. 3. 2004

Budoucnost ekonomiky i sociálních standardů

Globalizace se se může a musí změnit, říká obsáhlá zpráva s názvem Spravedlivá globalizace: Vytváření příležitosti pro všechny, kterou vydala Mezinárodní organizace práce (ILO) a která nutí čtenáře chápat spravedlnost a globalizaci jako celosvětové priority. ILO volá po naléhavém promyšlení si běžných politik a institucí globálního vládnutí. Zpráva byla vydána Světovou komisí pro sociální dimenzi globalizace, která je spluřízena prezidentkou Tarja Halonennovou z Finska a prezidentem Benjaminem Williamem Mkapou z Tanzanie.

168 stránková zpráva přiznává globalizaci "ohromný potenciál pro dobro" a to, že "otevře dveře mnoha výhodám ..."nebo že "podpořila otevřenou občanskou společnost a otevřené ekonomiky a povzbudila volnější směnu zboží, myšlenek a znalostí ...". Zpráva tvrdí, že "opravdově globální myšlení začne být citlivé na nespravedlnost chudoby, genderovou diskriminaci, dětskou práci a environmentální degradaci, kdekoli tyto problémy mohou nastat ".

4. 2. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 zareagovali čtenáři velmi rychle na náš apel o finanční pomoc na koupi nového serveru. Za leden 2004 celkově přispěli čtenáři částkou 139 691,65 Kč. Za finanční pomoc upřímně děkujeme. Pořídili jsme nový server a nyní ho postupně zprovozňujeme. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte úplně přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap... Jan  Paul
10. 3. 2004 Třetí odboj Tomáš  Koloc
10. 3. 2004 Zákon není kadidlo Ondřej  Hausenblas
10. 3. 2004 Česká spořitelna: Zase neplní sliby? Radek  Mokrý
9. 3. 2004 Nese Edvard Beneš vinu za všechno? Martin D. Brown
9. 3. 2004 Mlýny melou pomalu, ale jistě - i Mlynářovi Štěpán  Kotrba
9. 3. 2004 Jak se zasloužit o stát Martin  Škabraha
9. 3. 2004 Beneš se zasloužil o přežití československého státu Martin D. Brown
8. 3. 2004 Jen jeden den žen, prosím Anna  Čurdová
8. 3. 2004 USA: Většina konvenčních plodin kontaminována geneticky modifikovanými plodinami   

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová
28. 2. 2004 Deníček sněmovní panny VI. Alexandra  Virgová
27. 2. 2004 Deníček sněmovní panny V. Alexandra  Virgová
26. 2. 2004 Deníček sněmovní panny IV. Alexandra  Virgová
25. 2. 2004 Deníček sněmovní panny III. Alexandra  Virgová
23. 2. 2004 Deníček sněmovní panny II. Alexandra  Virgová
20. 2. 2004 Deníček sněmovní panny I. Alexandra  Virgová

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2004 "Američané jsou senzační a na Kubě to bylo fajn"   
8. 3. 2004 Velitel britské armády: Právní ujištění, že je útok na Irák legální, přišlo teprve 5 dní před válkou   
2. 3. 2004 143 osob usmrceno při explozích v Iráku   
25. 2. 2004 Británie: Obžalovaná požaduje vysvětlení, proč byla propuštěna   
25. 2. 2004 USA postaví první dva vězně z Guantánama před soud   
23. 2. 2004 Pákistán popřel, že se chystá zatčení Osamy bin Ladina   
22. 2. 2004 Británie: ministerstvo obrany čelí žalobám za zabité Iráčany   
20. 2. 2004 Propouští americká armáda Brity z Guantánama, protože se bojí Nejvyššího soudu?   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
16. 2. 2004 Americko-britská špionážní operace pomohla USA prosadit útok proti Iráku   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2004 Čulík pohlédl do zrcadla Ivan  Jemelka
2. 3. 2004 Česká televize neuvažuje o bankovním úvěru   
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba
8. 2. 2004 Nedělní rozhovor o českých médiích, o BBC a o novinářské práci   
8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   
6. 2. 2004 ČT i digitalizace ve Sněmovně Zdeněk  Duspiva
6. 2. 2004 Bývalý ředitel BBC má dostat půl milionu liber za knihu o kontroverzi s vládou   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2004 Izrael ignoruje mezinárodní zákony a základní lidská práva Palestinců Jana  Malá
20. 1. 2004 Palestinci nevylučují, že izraelská vláda přistoupí k jejich odsunu   
16. 1. 2004 Izrael pozval Sýrii na "mírové rozhovory" do Jeruzaléma   
14. 1. 2004 Izrael má obavy z rozšíření jaderných informací   
13. 1. 2004 O jakém míru to Ahmed Qurei mluví? Pavel  Mareš
12. 1. 2004 Amerika se už nyní stává obětí vlastní preventivní bezpečnostní doktríny Štěpán  Kotrba
12. 1. 2004 J'accuse? Simone  Radačičová
12. 1. 2004 Zeď ničí mír - bude nakonec Izrael etnicky vyčištěn? Štěpán  Kotrba
9. 1. 2004 Zákroky proti mírovým demonstracím u izraelské izolační zdi   
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   

Zelení RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka
8. 12. 2003 Zelení hledají dobrovolníky proti Sládkovi Pavel  Pečínka
25. 11. 2003 Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce Pavel  Pečínka

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Zákon není kadidlo Ondřej  Hausenblas
9. 3. 2004 Nedělejte ze studentů motorové myši na fakta   
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
17. 2. 2004 Odvaha k lásce Martin  Škabraha
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Kdyby Beneš viděl, jak to válčíte vy, asi by mu bylo špatně   
9. 3. 2004 Jak se zasloužit o stát Martin  Škabraha
9. 3. 2004 Lex Beneš Josef  Klas
9. 3. 2004 Beneš se zasloužil o přežití československého státu Martin D. Brown
3. 3. 2004 Pochopit Hitlera a Beneše Martin  Groman
26. 2. 2004 Hans Adam II. Nechci odškodnění, chci svůj majetek v ČR zpět Ladislav  Kahoun
26. 2. 2004 Jak a hlavně proč vznikl rozhovor s lichtenštejnským knížetem Ladislav  Kahoun
24. 2. 2004 O zneužívání propagandy Martin D. Brown
24. 2. 2004 The misuses of propaganda Martin D. Brown
13. 1. 2004 Čechy jako poučení Miroslav Václav Steiner

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap... Jan  Paul
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová
8. 3. 2004 Jen jeden den žen, prosím Anna  Čurdová
4. 3. 2004 Stop násilí na ženách   
1. 3. 2004 Zdroj sexuálního vzrušení žen je v mozku   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
9. 2. 2004 Misogynní rezoluce irácké Vládní rady je odsouzena k neúspěchu   
20. 1. 2004 Jak bít manželku   
19. 1. 2004 Sexuální obtěžování a zcestná logika pana senátora Kubery Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Model, který dobře padne ve Švédsku, nemusí padnout v Čechách Radmila  Dobešová

Interrupce: ženino právo či vražda? RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2004 Tmáři na Filosofické fakultě Ondřej  Slačálek
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová
27. 2. 2004 Pořád dokola... Vlasta  Leporská
25. 2. 2004 Koho dráždí zákazy? Pavel  Mareš
25. 2. 2004 Pan Mareš má jasno...?   
6. 2. 2004 Vdaným matkám, ale i těm rozvedeným Štěpán  Kotrba
5. 2. 2004 O interrupcích: Co takhle legalizovat i vraždy? Pavel  Mareš
5. 2. 2004 Potratový extremismus: Jděte se vycpat!   
3. 2. 2004 Otevřený dopis poslancům proti legislativnímu zákazu interrupcí   
3. 12. 2003 Ještě o potratech: pochybná argumentace Jana Čulíka Vojtěch  Polák

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík