6. 12. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 12. 2004

Země je oddělena od EU plotem, nabitým elektrickým proudem

Slabost Moskvy vůči Ukrajině by nemohla být v ostřejším kontrastu k schopnosti Washingtonu prosazovat svůj vliv a své lidi v postsovětském světě. Všechny režimy ve střední Asii teď jistě uvažují, zda bude taktika paralelního sčítání hlasů v pochybných volbách použita i proti nim, pokud nebudou Ameriku poslouchat, píše v pondělním Guardianu jeho bývalý korespondent v Moskvě David Hearst:

Po pátečním vítězství Juščenkových lidí, kdy ukrajinský Nejvyšší soud anuloval prezidentské volby, prohlásil Viktor Juščenko, že Ukrajinci se stali občany západního národa.

Juščenkovi demokraté však zjistí, že jejich cesta je zablokována v obou směrech: na západ i na východ. Stačí jen, aby oranžoví revolucionáři pochodovali pár kilometrů na Západ od města Lvov a najdou tam tři metry vysoký, elektrickým proudem nabitý plot, opevněný strážními věžemi.

To jsou naše věže. Železná opona na polské hranici s Ukrajinou a Běloruskem byla původně vybudována za sovětských dob, ale Evropská unie ji nadšeně obnovila - přesně tatáž Evropská unie, který nyní tvrdí, že chce Kyjevu pomáhat.

6. 12. 2004

Británie stárne, ale její kultura je stále infantilnější. Zralost a moudrost byly z dnešní adolescentní kultury vykázány, napsal v sobotu v deníku Guardian Martin Jacques. Že by byla podobnost se situací v České republice čistě náhodná?

6. 12. 2004

Americký velvyslanec v Londýně David T. Johnson ostře protestoval, když dne 26. listopadu napsala komentátorka Naomi Kleinová v listě Guardian tuto větu: "V Iráku se už americké jednotky a jejich iráčtí náhradníci neobtěžují skrývat útoky na civilní cíle a otevřeně eliminují každého - lékaře, duchovní, novináře - kdo se odváží počítat mrtvoly." Zejména ostře protestoval americký velvyslanec proti slovu "eliminují". Požádal deník Guardian, aby tento výrok buď vzal zpět, anebo předložil důkazy. V sobotu 3. prosince tedy Kleinová v otevřeném dopise, publikovaném v tomto listě, požadované důkazy předložila:

6. 12. 2004

(Nic neposílí alternativu tolik jako silný a bohatý střední proud)

Patří k pěkným zvykům publicistiky vymyslet si nepřítele a pak ho potřít. Mým vymyšleným nepřítelem budiž všichni, kdo nadávají na kýč, na ztrátu vzdělanosti a na to, že comicsové (klipové, obrázkové...) myšlení ničí a pohlcuje kulturu. Všichni, kdo tvrdí, že všechno velké a důležité bude sežráno (vykleštěno, zbanálněno...) bezduchým pastelovým kýčem. Těm všem, ať si třeba neexistují (určitě ano!) to teď natřu.

6. 12. 2004

Czech police recently investigated a cartoonist who was suspected of "supporting terrorism."

6. 12. 2004

Z aktuálního velikonočního vydání časopisu Dobrá adresa:

Postmoderní vedení DA, které už roupama neví, jak by zaujalo, mě vyzvalo, abych pro prosincové číslo napsal něco o svých velikonočních zážitcích. Jelikož tu nejsem od toho, abych podobné zvrácenosti vyvracel, pohodlně se usazuji u půjčeného počítače a vracím se zpět do svého idylického dětství, ukotveného ve vyhasínající slávě obuvnického střediska, jímž bylo pětitisícové městečko Zruč nad Sázavou v roce 1991.

6. 12. 2004

Pákistánské jednotky, které hledají Usámu bin Ladina podél pákistánských hranic s Afghánistánem, nemají tušení, kde je, konstatoval šéf afghánského státu Pervez Musharraf, který je na návštěvě ve Washingtonu. Nedávné informace potvrzují, že je bin Ladin naživu, sdělil Musharraf americkému listu Washington Post, ale "my nevíme, kde je." V rozhovoru, který vyšel v neděli, přiznal generál Musharraf, že jeho vláda nemá žádné informace o tom, kde hledat Usámu bin Ladina. Dodal, že za tuto situaci jsou částečně vinny i Spojené státy, protože Američany vedená koalice neměla v Afghánistánu dost vojáků, a tak zůstala "prázdná místa". Požadoval, aby byl zvýšen počet příslušníků afghánské armády a aby se jim dostalo lepšího výcviku. Bin Ladin se naposledy objevil na videozáznamu, zveřejněném před americkými prezidentskými volbami, které se konaly dne 2. listopadu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

6. 12. 2004

Akademie věd funguje ve čtyřletém cyklu, a nové volby akademického vedení připadají na 24. března 2005. Akademický sněm volí předsedu a Akademickou radu (ekvivalent dřívějšího Presidia), a též se obmění i Vědecká rada.

6. 12. 2004

Jestliže pachatel -- výrobce i prodejce -- makety z důvodu ziskuchtivosti opomíjí oprávněné pocity nevole a rozhořčení množství osob ve společnosti, pak vědomě se dopouští hrubé neslušnosti. Takové jednání je nejen morálně zavrženíhodné, ale pro jeho míru projevené neúcty k ostatním členům společnosti -- je třeba mu zamezovat -- i pomocí trestního práva. Jakákoliv jiná úvaha se zdá sice být možná, avšak nesprávná.

6. 12. 2004

ČTK: "Jakákoliv jiná úvaha se zdá sice být možná, avšak nesprávná."

Reakce na článek "Prodej zapalovačů ve tvaru hořícího WTC je trestným činem".

Rád bych jednou takovou úvahou přispěl opačným názorem k diskusi otevřené subjektivním a emotivně zabarveným výkladem zákona, který zveřejnila ČTK. Nebudu polemizovat s autorovým výkladem zákona, nejsem právník a zákon nepovažuji za nezpochybnitelnou etickou či morální autoritu, odvoláním na níž je možné diskusi uzavřít. Raději se nad celou věcí zamyslím z hlediska mého vnímání etiky a svobody člověka, konkrétně svobody myšlení a projevu.

6. 12. 2004

SUŠICE, ČESKÉ BUDĚJOVICE (5. 12. 2004) -- V databázi bezdrátových sítí provozovaných sdružením Internet pro všechny je již 194 záznamů. "Je to v tuto chvíli největší databáze bezdrátových sítí, která zahrnuje komerční i komunitní sítě," říká předseda sdružení Miloslav Sova. V databázi jsou všechny potřebné údaje pro zájemce o připojení, tedy ceníky, kontakty na provozovatele, popis použitých technologií, mapy pokrytí nebo výhledy z přístupových bodů.

Databáze je přístupná ZDE.

6. 12. 2004

Argumentace ve prospěch pěstování GM plodin je na první pohled velmi přesvědčivá a není těžké jí podlehnout. Biotechnologické firmy se nám snaží vštěpit 5 základních pravd" o GMO, které se však v konfrontaci s realitou a zdravým rozumem ukazují jako pouhé mýty. Média je bohužel často nekriticky přijímají.

5. 12. 2004

Velká vědecká studie, uskutečněná v Británii, dospěla k závěru, že geneticky modifikované plodiny nejsou o nic škodlivější životnímu prostředí než konvenční druhy. Projekt "Bright" ("Botanical and Rotational Implications of Genetically Modified Herbicide Tolerance") zkoumal různé druhy cukrovky a zimní olejnaté řepky, které byly geneticky upraveny, aby odolávaly specifickým herbicidům.

6. 12. 2004

Flašky jsme nechali dole, batohy hodili nahoru. Vlak vybral Čáp. Vlak na východ v pátek večer. Slováci, Ukrajinci se vracej z robot dom. Z českýho západu. Najdem kupé, který není plný. Dvě starší romský dámy, holčina. Jak nás viděla, smykla se jak užovka a šup mezi dámy. Skrývá se za časopis Girl. Ostatní lidi tohle kupé zatím šanovali, protože sou střízlivý. My předstíráme, že je fuk, ke komu do kupé vlezeš. Tohle je čistě mužskej vlak. Dámy nám sdělí, kde je picí kupé. Kořalka došla velice brzo. Přičemž já piju velice opatrně. Před pár dny jsem vysadil antabus. S tím, že na výpravě bude rozumnější pít, jsem se svěřil akorát Stojakovi. Je z naší čtveřice nejuvážlivější. Musíš pít, to bys jinak nepřežil, poradil mi. Dobrá. Abstinence trvala půl roku, porušil jsem ji v Berlíně právě se Stasiukem. A zas jsem se v tom plácal až do antabusu. I ten největší bohatýr se rozpadne do kreténskýho Marmeladova, co svou ženu normálně utrápí a dcerku Soněčku vyžene šlapat. Právě o tom teď vykládám chlapům. Pokyvujou. Čáp, náš vedoucí, stojí u okýnka. Zaplaťpánbů, že jsme v našem hnusným poblitým východoevropským vlaku! Jdou tu otvírat okýnka a člověk v klidu žere vzduch. Stojak mý řeči taky schvaluje. Jen Jirka Zyndram namítá, že Hrabal pil normálně do osmdesátky, než se zabil. Na to nejde nic říct.

Ukázka z textu Jáchyma Topola, který vychází v novém čísle časopisu Téma, který vydává Boris Cvek.

6. 12. 2004
František Hrdlička

Dagmar Mocná, Josef Peterka a kolektiv: Encyklopedie literárních žánrů, Nakladatelství Paseka, 704 stran, ISBN: 80-7185-669-X, Praha 2004 (1. vydání), doporučená cena 599 Kč.

Recenzovat slovníkovou příručku není příliš vděčný úkol: Jednak takový titul zabírá několik různých oborů, čímž přesahuje okruh recenzentových znalostí, a jednak -- tváří v tvář nashromážděným faktům -- mohou recenzentovy drobné připomínky vypadat jako pedantská svévole. Přesto se o to pokusím, a to spíš z pozice běžného zájemce než z pozice spisovatele.

6. 12. 2004

To je v zásadě hamletovská otázka současných ministrů školství a kultury mnoha zemí. Jaká je na tuto otázku správná odpověď?

6. 12. 2004

Propuštění několika kubánských disidentů:

Minulý týden jsme se dozvěděli o propuštění několika kubánských spisovatelů - politických vězňů z ostrovních žalářů. Je to beze sporu pozitivní zpráva pro všechny demokratické země, ale režim zůstává stále stejný a přes toto humanitární gesto se pohled na něj příliš nezmění. Castro však své "vězně svědomí" nepropustil pouze z nějakého pohnutí mysli. V poslední době Evropská unie v čele se Španělskem uvažuje o zmírnění sankcí. Castro se tedy snaží její politiku oplácet určitými ústupky.

4. 12. 2004

"Musím se teprve seznámit s důvody. Ale je to precedentní zásah do politické svobody, a já to považuji za velice špatné," prohlásil Václav Klaus citován serverem Lidovky.cz, když přišel odevzdat prezidentskou zdravici účastníkům kongresu ODS. Výrok se týkal rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kterým byly zrušeny výsledky senátních voleb v Praze 11. Tak upřímného doznání zaujatosti se dostane veřejnosti málokdy. Český prezident asi ztratil soudnost.

5. 12. 2004

Po přečtení příspěvku Bohumila Kartouse jsem si uvědomil, že to není poprvé, kdy prezident České republiky komentuje soudní proces či soudní rozhodnutí. Paměť lidu bývá někdy krátkodobá, proto si jen dovoluji připomenout červenec 2002, kdy bývalý prezident Václav Havel vyzval k rezignaci předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana.

6. 12. 2004

Nevím, proč se tak vždy rozčilujete, když prezident řekne, že se mu něco nelíbí, napsal nám anonym. Vy kafráte do všeho, každému dáváte rozhřešení, jako by on se nemohl vyjádřit k věcem, které jdou proti jeho přesvědčení. A jak jsme se několikrát přesvědčili, vývoj událostí mu častokrát dal za pravdu. Rozhodnutí soudů v ČR je něco tak nepochopitelného, že kritika těchto podplacených, nekompetentních lidí je málo. Však tento stát projel snad všechny soudy ve Štrasburku a o arbitrážích ani nemluvě, tam docela dodáváme důkazy proti sobě.

5. 12. 2004

To, co se ke mně donáší z Kongresu ODS skrze média, považuji za odpudivé a posiluje mne to v přesvědčení, že v parlamentních volbách bude lepší volit Evropské demokraty. ODS se dme jako žába z Ezopovy bajky -- ale před kým?

5. 12. 2004

Vážená redakce, děkuji za zpřístupnění projevu předsedy ODS Mirka Topolánka, píše Josef Kovařík z Písku a pokračuje:

Kdysi jsem psal diplomovou práci na téma: Poučení z krizového vývoje ve straně a splečnosti po 13. sjezdu KSČ a jeho uplatňování v ČSLA. Z celého textu tohoto " Poučení..." je nejdůležitější teze o pravdivosti a neměnnosti 5 základních hodnot budování socialismu a komunismu. Již tato teze tehdy odporovala a odporuje dodnes MxL filozofii. Společenské jevy a procesy nejsou strnulé a nelze je ani silou zakonzervovat.

K projevu Mirka Topolánka. Část projevu jakoby věcně opsal, jakoby se učil od KSČ v letech 1972 - 1989. Také za jednu ze základních a neměnných hodnot vyhlásil nekritizovatelnost kuponové privatizace a celého procesu transformace, když se ve svém projevu přihlásil k odkazu kupónové privatizace a procesu, který už dnes neobhajují ani domácí, ani zahraniční ekonomové a bankéři. Oněch 1 000 miliard ztrát české ekonomiky svědčí o všem. Také považuje ( ve shodě s tehdejší politikou KSČ ) kritiku těchto společenských jevů a procesů první poloviny 90 let za útok na svobodu a demokracii.

Cituji: "Jde o útok na svobodu! Obhajujeme a musíme obhajovat první polovinu devadesátých let...,)" Inu, v naší společnosti se neradi poučíme, ale za to silově protlačujeme jen jediný správný názor, a to proti komukoliv.

5. 12. 2004

Prezident Václav Klaus je člověk pracovitý, disciplinovaný, sebevědomý, ale také nepochybující, neschopný sebekritiky, a tedy v jistých směrech omezený. Ve výčtu jistě některé vlastnosti chybí, ale myslím, že právě poslední vlastnost je v kontextu dnešního politického vývoje důležitá. Pokud je Václav Klaus o něčem přesvědčen, nesrovnává, nedomýšlí možné dopady svých slov, a pokud ano, je mu asi jejich dopad lhostejný. Mluvím teď o jeho vyjádření, které se týkalo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci neplatnosti volby senátora v Praze 11. Kandidát, jehož vítězství soud neuznal, je kandidátem ODS.

Mirek Topolánek - ilustrační foto
4. 12. 2004

KONGRES ODS

V Praze dnes začal dvoudenní XV. kongres ODS. Jediným kandidátem na předsedu občanské demokratické strany je Mirek Topolánek. Delegáti by měli nového lídra i místopředsedy volit v neděli. Kongres svým projevem zahájil Václav Klaus. Topolánek ve svém úvodním projevu k čtyřem stovkám delegátů řekl, že občanští demokraté mají své vize a nyní musí pro koncepce získat veřejnost. To půjde nejlépe v krajích, kde v nedávných volbách ODS výrazně posílila. "Náš úkol a poslání neskončily a my se musíme soustředit na bitvy další, nové a z hlediska potřeb a dosud nenaplněných nadějí našich občanů nepochybně důležitější, " řekl Topolánek.

"Taktikou našich protivníků se postupně stalo zásadní zpochybňování úspěšnosti a efektivnosti polistopadových změn. Jako by ona nebývalá erupce osobní aktivity, znovunalezené sebevědomí jednotlivců, rodin, komunit, obcí, národa i celé České republiky bylo jen divnou hříčkou, pomýleným výkyvem a my, toužící po svobodě, jakýmsi vymírajícím druhem, či zpátečníky. Nenechme se zmást! Jde o fundamentální útok na samu podstatu našeho osobního přesvědčení a na kořeny pozitivních změn.

Jde o útok na svobodu! Obhajujeme a musíme obhajovat první polovinu devadesátých let, jediné období za posledních takřka sedmdesát let, kdy se v naší zemi právě svoboda stala určující silou společenského a politického procesu. Obhajujme tedy nadále tuto dobu jako uplatnění principu, nikoliv její jednotlivé epizody či pár mediálně zveličených vítězství prachsprosté lidské malosti a chtivosti. Naše tehdejší pozice se samozřejmě nemůže opakovat. Občanská demokratická strana tehdy přesně odpověděla na neartikulovanou společenskou objednávku, nenechala se zmást ani osmašedesátnickým pojetím ekonomiky, ani utopickým pojetím nepolitické politiky."

Topolánek se tak ve svém projevu přihlásil k odkazu kupónové privatizace a procesu, který už dnes neobhajují ani domácí, ani zahraniční ekonomové a bankéři. Ekonomičtí analytici vyčíslili ztráty porevoluční transformace ekonomiky na více než jeden bilión korun. Topolánek ve svém projevu podrobil zdrcující kritice vládní sociální demokraty, jako by zapomněl, že po vzniku US-DEU takzvaným "Sarajevským atentátem" umožnila opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS vznik menšinového kabinetu Miloše Zemana i následné vítězství Vladimíra Špidly a vznik vládní trojkoalice s lidovci a unionisty.

Plné znění projevu Mirka Topolánka ZDE

Vladimír Tlustý - ilustrační foto
4. 12. 2004

KONGRES ODS

Kongres ODS podpořili pozdravnými dopisy předsedkyně CDU Angela Merkel, Viktor Orbán (FIDESZ), předseda španělské Lidové strany Mariano Rajoy. Účastníky kongresu pozdravil krátce po poledni i host kongresu, slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a představitel Občanské platformy Polska Jan Rokyta. Projev Vlastimila Tlustého bilancoval roli ODS ve sněmovně.

"Třikrát jsme se pokusili svolat mimořádnou schůzi. Jednou nám to vládní koalice dovolila. Dvakrát nám neschválila ani program takové schůze byť například jsme navrhovali, aby diskuze proběhla o problematickém čerpání z fondů Evropské unie. Ze 179 interpelací jich 149 předložili poslanci ODS", řekl předseda poslaneckého klubu ODS na úvod projevu, hodnotícího také práci odborné komise - stínového kabinetu financí, který vede. Vlastimil Tlustý hovořil i o hejtmanech, senátorech a europoslancích. "Nepředpokládal jsem, že naši protivníci v posledních pěti minutách pomyslného soupeření vstřelí do vlastní brány tři góly." Tlustý nazval premiéra a předsedu ČSSD Grosse a eurokomisaře Špidlu zoufalci.

Předseda poslaneckého klubu ODS konstatoval, že "Špidlova" ČSSD měla jednozančnou orientaci na čtyřkoalici. Tlustý také řekl, že KSČM je dnes naprosto mimo izolaci, a že má mezi sociálními demokraty řadu spojenců. Pokud ČSSD pomůže komunistům získat dominantní roli na levici, bude stát v příštích volbách proti ODS komunistická strana. Proto vyzval Vladimír Tlustý premiéra Grosse z tribuny kongresu: "Odejděte včas, abyste neodešli na příliš dlouho !"

"K blížícím se volbám mi dovolte říci jednu výzvu nám: pokusme se volby vyhrát tak, aby ODS mohla realizovat svou Modrou šanci bez kompromisu - to jest bez koaličního partnera. Pokud by to nebylo možné a pokud by to nevyšlo, přejme si, aby si ODS mohla vybrat z koaličních partnerů toho nejméně špatného - jinými slovy, aby byli nejméně dva, a kdyby náhodou nebyli dva, tak si toho druhého alespoň vymysleme.". Tlustý připomněl, že tou skutečnou zkouškou občanských demokratů, mnohem těžší než těch sedm let v opozici, bude období čtyř nebo osmi let ve vládě.
4. 12. 2004

ZASEDÁNÍ ÚVV ČSSD

Gross odmítl spolupráci se Zemanem

Platforma "pro renesanci ČSSD" "naléhavě vyzvala" členy ústředního výkonného výboru sociální demokracie, aby konali. Aby projednali kritickou situaci, do níž se sociální demokracie dostala v průběhu posledních dvou let, a která se dále vyhrotila po trojích prohraných volbách.

Václav Dašek, předseda obvodní organizace v Praze 2, v níž měl kdysi domovské právo bývalý premiér Miloš Zeman, starosta městské části v Praze Josef Dobrý a státní úředník Jaroslav Doležal podepsali za platformu výzvu svým spolustraníkům. Vyčítají v ní, že sociální demokracie sama postrádá vnitrostranickou demokracii, tvrdí, že je nutné přistoupit k okamžitým a radikálním reformám a změnám ve stranickém vedení. Platforma obviňuje straníky, že jejich osobní a skupinové zájmy jsou nadřazeny potřebám strany, dobře placené funkce jsou silnějším motivem než starost o věci veřejné.

Zatímco další člen ČSSD v Praze 2 a její poslanec Stanislav Křeček po včerejším jednání předsednictva strany komentoval toto jednání pro média slovy: "Bavili jsme se hlavně o tom, jak vystupovat jednotně, aby se nestávalo to, že polovina klubu bude hlasovat jinak než zbytek našich poslanců," druhá část téže organizace vyzývá straníky veřejně k převratu. Obvodní konference, která se konala v minulém týdnu, dala však za pravdu Václavu Daškovi a potvrdila ho znovu ve funkci. Proti němu kandidoval totiž pouze Jiří Dienstbier mladší, který vyjádřil svůj program jako touhu podílet se na moci v koalici s ODS a US-DEU...

V projevu k členům Ústředního výkonného výboru ČSSD řekl dnes předseda strany, premiér Stanislav Gross, že hlavním úkolem ČSSD je čelit snahám o "vyprazdňování sociálního státu", mimo jiné tím, že chce škrtat sociální výdaje. Zda tento koncept přijmou voliči sociální demokracie, o tom lze s úspěcherm pochybovat. ČSSD musí podle Grosse přistoupit na kroky, které "budou bolet". Jen tak se stát přiblíží měnové unii. Miliardy se musí uspořit na nemocenské, protože systém není efektivní. Ušetřit se musí dvě miliardy na dávkách nezaměstnaným. ČSSD musí dokázat, že není stranou flákačů, řekl straníkům předseda Gross. Reformovat je podle premiéra nutné i důchodový systém. ČSSD bude muset možná i opustit své pozice... Pokud podle něj ale na krácení sociálních dávek sociální demokracie nepřistoupí, a nevstoupí proto do měnové unie, zradí tím daleko důležitější bod svého programu, a to integraci do EU.

"Pokud si někdo myslí, že Miloš Zeman je budoucností pro ČSSD, tak se šeredně mýlí. Ta cesta nevede k úspěchu," řekl Gross. "Zahořklost není program ani pro sociální demokracii, ani pro Českou republiku," prohlásil Gross. Zdůraznil, že ačkoli ho k tomu předsednictvo strany v pátek vyzvalo, potřetí nebude nabízet bývalému premiérovi a předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi spolupráci. Grossův projev, ve kterém hovořil o ústupu od programu ČSSD při důchodové reformě a o krácení výdajů na sociální dávky, schválila drtivá většina členů ústředního výkonného výboru. Proti byli 3 a nehlasovalo 14 členů nejvyššího stranického orgánu.

Plné znění výzvy ZDE

Jan Zahradil - ilustrační foto
4. 12. 2004

KONGRES ODS

Stínový ministr zahraničních věcí, 1. místopředseda ODS a předseda europoslaneckého klubu ODS, vedoucí české národní delegace v EPP-ED Jan Zahradil se ve svém projevu zaměřil na programové otázky, se kterými občanští demokraté vystupovali v rámci své stínové vlády. "Nežijeme v 19. století, v době nadnárodních říší, kdy velikost, rozloha a počet obyvatel platily nade vše platilo v stylu hesla "big is beautiful". Žijeme v pohyblivém a proměnlivém 21. století, kdy spíš platí heslo "size is not everything. Požadavkem dnešní doby je účelnost, pružnost, přizpůsobivost, schopnost rychlé reakce na proměnlivé podmínky - nikoliv velikost ", prohlásil Zahradil v skeptickém komentáři k členství české republiky v EU. Poté delegátům kongresu sdělil, že s konceptem 15% rovné daně se už počítá jako s budoucí realitou. Rovná daň by ovšem přinesla mimo jiné i výrazné zdražení potravin. Zahradil přiznal, že pro ODS byl uplynulý rok "vlastně jednou permanentní volební kampaní - napřed k volbám evropským, potom senátním a krajským.

Zahradil na kongresu kandiduje na místopředsedu ODS opět.

Plné znění projevu Jana Zahradila ZDE

Václav Klaus - ilustrační foto
4. 12. 2004

KONGRES ODS

Projev čestného předsedy ODS, prezidenta Václava Klause byl očekáván delegáty kongresu s napětím, neboť Klaus je stále živou ikonou občanských demokratů. "Vy mě znáte, a proto víte nejlépe, že i tato skutečnost mě vede k tomu, že jsem k vám ještě kritičtější než k jiným politickým subjektům v naší zemi," řekl Klaus. Prezident věří, že strana, kterou založil a léta vedl, se bude v politice řídit zásadovostí, pracovitostí a neokázalostí vlastní liberálně-konzervativním stranám. "Netěší mne občasné zprávy o různých, méně než kolegiálních soubojích na úrovni obcí a měst, oblastí či regionů. "

Klaus prohlásil, že ODS byla koncipována jako první demokratická, široce založená a tedy nikoli úzce zájmově orientovaná pravicová strana v celé moderní historii českého státu.

Plné znění projevu Václava Klause ZDE

Miroslav Grebeníček - ilustrační foto
4. 12. 2004

ZASEDÁNÍ ÚV KSČM

"Sociální demokraté projevují neschopnost při vládnutí i zvládnutí vnitřních problémů vlastní strany", prohlásil dnes Miroslav Grebeníček na 4. zasedání ústředního výboru komunistické strany v Nymburce. Navázal tak na tiskovou konferenci s premiérem Grossem v Parlamentu před několika měsíci, kde definoval budoucí tvář KSČM jako "šmeralovskou". "Vláda šetří na úkor sociálně slabších", tvrdí Grebeníček. Komunistického předsedu přitom inspiruje politický styl ODS, která ovšem hodlá zavést takzvanou "rovnou daň": "Čitelnost ODS pro pravicové voliče, jasné vyhranění v roli opoziční strany je účinné bez ohledu na to, že její rétorika hrubě zjednodušuje vážné společenské a ekonomické problémy", řekl předseda KSČM na adresu občanských demokratů. Přes tento obdiv politickým metodám ODS si komunistický lídr myslí, že "brát chudým znamená v současné situaci prohlubovat chudobu a podvazovat ekonomiku."

Ústřední výbor KSČM se v Nymburce bude zabývat také analýzou stavu ekonomiky ČR a jejího vývoje po vstupu do Evropské unie. Předseda KSČM na něm ostře kritzoval na zasedání vedení pražské komunistické organizace v čele s Martou Semelovou, které se k návaznosti na KSČ před rokem 1989 otevřeně hlásí. Semelová překvapuje komunisty svými výroky na adresu Stalina stejně, jako jednoznačným přihlášením se k bývalému funkcionáři KSČ Hoffmannovi.

Zpravodajka serveru Česká média, manželka poradce předsedy ODS Jakla, Dana Jaklová
3. 12. 2004

BEZ KOMENTÁŘE: Další perla "objektivní žurnalistiky" serveru Česká média

ODS bude mít navíc co oslavovat. Až se delegáti jejího XV. Kongresu v sobotu ráno sejdou v Praze, určitě se bude v jednacím sále i v kuloárech mluvit o podzimních vítězných volbách. Vedle toho ale daleko důležitější hovory budou o tom, jaké má kdo starosti a problémy ve své místní, oblastní či krajské organizaci, jak se těžko komunikuje se spolustraníky v zastupitelstvech, jak je někdy složité získat informace z centra ODS atd.,atd. Zkrátka obyčejné stranické záležitosti, které nezasvěcenci znějí jako jazyk blíže neurčeného afrického kmene.

Na kongresu na vlastní oči uvidí Topolánka, Nečase, Langera a všechny další známé tváře z televize. Popovídají s kolegy-straníky, které často znají jen po hlase v telefonu a pořádně si rozhýbají pravici při hlasování. A zatímco stranické špičky ve všech možných i nemožných koutech kuloárů dolaďují strategii a taktiku voleb, řadoví členové tu u kafíčka, tu u pivka probírají dovolenou, starosti s dětmi a nepochopení drahých poloviček pro jejich "nesmyslné" schůzování.

Mám stranické sjezdy a kongresy ráda. Je to zpravidla víkendový svět sám pro sebe. Kromě vrcholných politiků, které vídám často, pozoruji právě ty bezejmenné lidi, na kterých ale každá politická strana stojí a pozoruji je s obdivem.

... po dvoudenním hlasovacím maratónu členové ODS rozjedou po republice, budou si v autech, autobusech a vlacích špitat o tom, jak si dobře zvolili.

Plné znění "glosy" na serveru Česká média ZDE

Svatý Mikuláš
3. 12. 2004

Virtuální bohoslužba pro ty, kteří vědí, že dávat je více než brát

Podle jedné legendy k dobrým skutkům biskupa Mikuláše, který žil počátkem čtvrtého století, patřil i tento:

Jeden šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly jako nevěstky na věno ke svatbě. Mikuláš však hodil oknem v noci třem mladým ženám po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se.

Nechme v tuto chvíli stranou absenci moralismu tohoto dobrého muže, která by slušela i dnešním křesťanům a všimněme si na Mikulášovi něčeho jiného - jeho velkorysosti, se kterou uměl rozdávat. Mikuláš vzal vážně slova apoštola Pavla, která jsou základem dnešní virtuální bohoslužby a věděl, že "radostného dárce miluje Bůh".

George Galloway
5. 12. 2004

Formulace zprávy ČTK autorů čas a ank ze dne 3. 12. 2004, tvrdící, že pravicový Daily Telegraph obvinil v sérii článků publikovaných v dubnu 2003 Gallowaye, který v Dolní sněmovně zasedá za vládní Labouristickou stranu... není pravdivá.

George Galloway byl v říjnu 2003 vyloučen z Labouristické strany za to, že nabádal veřejně Araby, aby bojovali v Iráku proti britským vojákům. Galloway byl shledán "stranickým soudem" vinným, že v televizním rozhovoru v Abu Dhabi Television nabádal Araby, aby bojovali proti britským vojákům, apeloval na britské vojáky, aby se protivili rozkazům svých velitelů, hrozil, že bude kandidovat proti Labouristické straně a v městě Preston podpořil protiválečného kandidáta. V Labouristické straně strávil tento poslanec 36 let. K svému vyloučení uvedl: "Byl to výsměch spravedlnosti, byl to zaujatý tribunál. Rozsudek byl napsaný předem. "

Konzervativní deník Daily Telegraph v dubnu 2003 napsal, že Saddám Husajn Gallowaye tajně platil a že od něho Galloway dostával ročně asi 375 000 liber; že zpronevěřoval peníze z iráckého programu "ropa za potraviny", a tak zřejmě připravoval Iráčany o potraviny a léky; že zneužil dobročinné akce Mariam. Galloway to vždy popíral. Čerstvě vynesený rozsudek nad deníkem Daily Telegraph, který Gallowayovi přiznává odškodnění za tuto pomluvu ve výši 150 000 liber obsahuje nové informace o tom, do jaké míry je či není tisk chráněn podle výše zmíněného principu veřejného zájmu "qualified priviledge".

Britské listy se podrobně věnovaly případu Galloway ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE

6. 12. 2004

V listopadu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 8550 Kč, zadavatelé reklamy nám zaplatili 2400 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Chvála kýče Štefan  Švec
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
6. 12. 2004 Američané v Iráku eliminují ty, kdo se snaží počítat mrtvé   
6. 12. 2004 Všichni jsme nyní puberťáci   
6. 12. 2004 Myšlenková policie jako nástroj pro zlepšení mezilidských vztahů Tomáš  Stýblo
3. 12. 2004 Pentagon proměňuje poznatky o evoluci v počítačový program, jehož cílem je předpovídat teroristické hrozby   
2. 12. 2004 "Komisař Aaronovich"   
2. 12. 2004 Ideologie Bohumil  Kartous
2. 12. 2004 Čína: "Zázračný lékař" chirurgicky léčí dosud neléčitelná zranění mozku a páteře   
1. 12. 2004 Levice není mrtva Michael  Kroh

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2004 ČSSD je třeba po trojích volbách... Oldřich  Průša
4. 12. 2004 Krize v ČSSD už je - a sociální demokraté to myslí upřímně ! Štěpán  Kotrba
2. 12. 2004 Vzkaz Mlynářovi: Chceme širokopásmový internet bez DPH!   
30. 11. 2004 Doleva se Škromachem? Irena  Ryšánková
29. 11. 2004 Schröder, Zapatero a Gross vyzvali evropské občany k schválení Evropské ústavy   
25. 11. 2004 Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu   
23. 11. 2004 Pomůže sociální demokracii krása, nebo silný vůdce? Petr  Svoboda
23. 11. 2004 Volební kampaň sociální demokracie Pavel  Urban
22. 11. 2004 Klaus a Gross v Berlíně představili diametrálně různý pohled na EU Radek  Vogl
19. 11. 2004 Gross nemá právo si dnes stěžovat na Klause   

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Hrozí na Ukrajině etnický konflikt?   
3. 12. 2004 Proč se Západoevropané stavějí s takovým odporem vůči ukrajinské oranžové revoluci?   
3. 12. 2004 Odpovědi na Ashovy otázky o Ukrajině   
2. 12. 2004 "Komisař Aaronovich"   
2. 12. 2004 Kučma je ochoten rozpustit vládu   
1. 12. 2004 Skutečná vyjednávání o ceně Ukrajiny se dějí mezi Bushem a Putinem   
1. 12. 2004 Ukrajina se nerozštěpí   
30. 11. 2004 Česká vláda nemá Ukrajince ráda Milan  Daniel
30. 11. 2004 Ukrajina: Mýty o Juščenkovi   
30. 11. 2004 Jsou Laughland a Raimondo objektivní?   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Američané v Iráku eliminují ty, kdo se snaží počítat mrtvé   
27. 11. 2004 V městě Fallúdža zahynulo při americké ofenzívě prý až 6000 občanů   
24. 11. 2004 Proč jsem odvysílal reportáž o zavraždění iráckého povstalce   
23. 11. 2004 Irák: Umění pod palbou   
23. 11. 2004 Jak to bylo, když jsem natočil, jak americký voják zastřelil raněného povstalce   
22. 11. 2004 A až se vzpamatují z krveprolévání........   
21. 11. 2004 Volby v Iráku se budou konat 30. ledna 2005   
20. 11. 2004 Násilí se rozšířilo po celém Iráku   
19. 11. 2004 Viděl jsem, jak Američané zastřelili pětičlennou rodinu   
19. 11. 2004 Červený kříž ostře odsoudil "naprosté pohrdání lidskostí" v Iráku   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2004 Michael Moore plánuje další film   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent   
28. 11. 2004 Zpravodajství BBC propustí 350 zaměstnanců   
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
19. 11. 2004 Ohlédnutí o rok a čtvrt zpět: BBC plnila svou veřejnoprávní roli výborně Jan  Čulík
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

17. listopad RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Čo je to vlastne za odkaz pre budúce generácie ? Miloslava  Kodoňová
19. 11. 2004 Jak jsem se vyrovnal... Ladislav  Žák
19. 11. 2004 Jeden pohled zleva Jiří  Dolejš
19. 11. 2004 Naďalej polojasno Peter  Greguš
19. 11. 2004 15 let ekonomické transformace v České republice   
19. 11. 2004 Rozpaky nad rozostřenou spravedlností Petr  Blažek
18. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož
18. 11. 2004 Česká televize pojala "sametovou revoluci" opravdu kýčovitě Bohumil  Kartous
18. 11. 2004 Mediální kýč podruhé ukradené revoluce Štěpán  Kotrba
17. 11. 2004 Co se stalo v listopadu 1989? Josef  Brož

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Orientovat školství na elitu, nebo na širokou veřejnost? Miroslav Václav Steiner
29. 11. 2004 Problémy českého školství je třeba pojmenovat, až potom je můžeme začít řešit   
29. 11. 2004 Princip zkoušení je z pedagogického hlediska sporný Radek  Sárközi
26. 11. 2004 Co je to "test" Boris  Cvek
23. 11. 2004 Princ Charles uprostřed kontroverze ohledně kvality školství   
18. 11. 2004 Je vhodnější ústní forma zkoušení nebo písemné testy? Vladimír  Wagner
16. 11. 2004 Já ústnímu zkoušení naopak fandím Ignác  Pospíšil
16. 11. 2004 Školství politiky nezajímá Radek  Sárközi
16. 11. 2004 Kam kráčíš, česká techniko?   
15. 11. 2004 Je ústní zkoušení v chemii a ve fyzice na gymnáziu nutné? Boris  Cvek

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha
23. 11. 2004 Týden proti násilí na ženách   
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek
13. 10. 2004 Američané neokupovali Afghánistán, aby hájili práva žen   
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková

T. G. Masaryk a odkaz Republiky československé RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Projev prezidenta republiky Václava Klause 28. října 2004   
27. 10. 2004 Washingtonská deklarace z 18. října 1918   
27. 10. 2004 Provolání Národního výboru ke vzniku Československa   
27. 10. 2004 Manifest císaře Karla I. ze 16. října 1918   
27. 10. 2004 První zákon Československé republiky   
27. 10. 2004 Projev T. G. Masaryka k 28. říjnu 1919   
27. 10. 2004 Zahajovací řeč prvního dne Národního shromáždění československého   
27. 10. 2004 Martinská deklarácia   
27. 10. 2004 Nasrat! Jo, nasrat! Zdeněk  Bárta
27. 10. 2004 Události října 1918   

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej