2. 7. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 7. 2007

Ivan Vojnár: Rozpomínání

< Ivan Vojnár při diskusi s diváky v Karlových Varech. Foto Dominika Švecová

Ivan Vojnár předvedl v sobotu na karlovarském filmovém festivalu svůj důležitý dvaašedesátiminutový dokumentární film Rozpomínání. Název je odkazem na Platónovo tvrzení, že věci, které si postupně uvědomujeme, se vlastně neučíme úplně znovu, ale jen se na ně rozpomínáme, protože jsme ji vždycky měli přítomné ve své duši. V závěru filmu na toto téma hovoří ve Vojnárově dokumentu skupina studentů.

Sloupek
Jiřina Hauková

Jeřabinová barva proti modré obloze --
nic není cizejší propastnému moři;

do vzdušného prostoru
vytlačují své drobné, přesné tvary,
zatímco pod nimi
ocún proráží kopím vzduch.

Co je mi víc? Tyto barvy
a tvary země -- nebo moře,
které bez obzoru
se do vesmíru přelévá?

z knihy Básně, Torst, Praha 2000 vybral Štefan Švec

1. 7. 2007

< Režisérka Linda Jablonská před promítáním v Karlových Varech. Foto Dominika Švecová

Opravdu komický dokumentární film natočila Linda Jablonská. V přibližně hodinovém snímku, nazvaném Kupředu levá, kupředu pravá sleduje protagonisty dvou současných extremnějších českých politických organizací, Komunistického svazu mladých a Mladých konzervativců, a to od 17. listopadu 2005 až do červnových voleb v roce 2006.

2. 7. 2007

Poetická, dramatická i horrorová
báseň o smyslu života
Příběh od narození až po ukřižování
Průběžné výsledky diváckého hlasování
Kletba zlatého květu
anebo "Chryzantémy"
napsaná v období dynastie Tang
potěšit a alespoň se pokusit

imunizovat proti hlouposti
barevných i černobílých fotografií
mnoha poloh
och, och
recenzí a tipů na dobrý film
Báseň o hašiši

"Jaké je poslání herce?" 10:21
-- "Myslím, že žádné"
prohlásila hvězda filmu
Angel Romola Garai

Aktuálně
Před festivalem
Fotogalerie
Divácká cena
Film Industry
Login:
možná mají ty výtky něco do sebe

Fotografický deník Emmy Čulík z MFF Karlovy Vary jako inspirace FOTOGALERIE

30. 6. 2007

Film Delirious Toma di Cilla:

< Tom di Cillo při promítání filmu Delirious v sobotu v karlovarském hotelu Pupp

Také velmi dobře vybraným, napínavým a mnohovrstevnatým filmem, vedoucím k přemýšlení, promítaným v prvních dvou dnech karlovarského festivalu, byl snímek amerického nezávislého režisére Toma Di Cilla Delirious (U vytržení). I tento film se svými tématy dotýká přesně toho, čím žije dnešní společnost. I on řeší závažná témata ironicky, přesto však je zjevné, že pod povrchem je touha po jemnosti, citu, upřímnosti a čistotě, kterou se však v dnešním cynickém světě lidé bojí přiznat.

Michael Marčák: Tlustýho reforma,  ptačí  chřipka, teroristi, když se to tak vezme, tak ten Paroubkův rozvod je jediná dobrá zpráva...
2. 7. 2007

Petra Kováčová
1. 7. 2007

Konečně bude Paroubek v novinách - aneb kterak blonďaté nohy svědčí o krachu tradičního modelu rodiny

Ústup od taktiky zatloukat, zatloukat, zatloukat, kterou doporučoval sexuolog Plzál jako reakci na neschopnost utajit mimomanželský poměr po sedmadvaceti letech manželství, zvlolil bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ukončil tak dlouhé měsíce štiplavých zákulisních úsměšků. Jedinou morální výhodu, kterou měl proti svému sokovi Topolánkovi v podobě stárnoucí manželky, jíž byl formálně věrný a hájil její čest před bulvárními fotografy, odhodil. V souboji morálky "tradiční rodiny" a "všehoschopnosti" zvolil atraktivitu "tady a teď" bez toho, aby si uvědomil, do jaké míry bude jeho soukromí nadále ovlivňovat jeho veřejný život. Snad si myslel, že se vydá ve stopách politických "nadsamců" Macka, Březiny, Ratha či Topolánka, kterým společnost jejich zálety velkoryse prominula. Domívám se, že se spletl.

Zuzana Paroubková (49) totiž Právu přiznala, že by nikdy netolerovala nevěru. Petra Kováčová nevěru toleruje.

1. 7. 2007

< Režisér Javier Rebollo. Foto Emma Čulík.

Občas člověk vidí film, který vás přiměje k tomu, že se zamyslíte nad otázkou, co je to žánr. Protože, bohužel, přátelé, tohle je něco, co je na filmu nevysvětlitelné, a je to něco, co musíte vzít v úvahu, když vytváříte své mistrovské dílo.

Film je něčím, co je žánrově značně omezené, vzhledem k tomu, že se film stal součástí lidové kultury jako masové médium. Téměř každý zajde aspoň tak dvakrát do rok do svého místního multiplexu -- film je zábava. A tento rys kinematografie způsobuje, že film mnozí považují za žánr nízké kvality, za něco, co není třeba brát vážně. Módní návrhářka Vivienne Westwoodová ve své přednášce v Oxford Union v roce 2004 charakterizovala film jako "pseudo-žánr". Ve skutečnosti neměla tušení, o čem mluví, vzhledem k tomu, že neměla naprosto žádné povědomí (anebo se rozhodla, že nechce mít naprosto žádné povědomí) o všech těch nejrůznějších filmech, které jsou ke zhlédnutí zde v Karlových Varech. Inteligentní, dojemné, imaginativní filmy, které se dotýkají srdce i mozku. Ano, nejsou to většinou filmy, které se promítají v multiplexech (možná, že by se tam měly promítat? chodili by tam lidé na ně?) -- ale není možné je ignorovat, protože jsou nedílnou součástí kinematografie.

1. 7. 2007

From time to time you see a film which makes you sit back and consider the question of genre. Because unfortunately, my friends, this is something inexcapable in film, and something you must think of when creating your masterpiece.

Film is something particularly limited by genre, due to the way that it has been embraced by popular culture as a mass-medium. Almost everybody goes to their local multiplex at least a couple of times a year - it is entertainment . And this aspect of cinema makes it come to be regarded by some as low brow, as disregardable. Vivienne Westwood, in a speech at the Oxford Union in 2004, called it a "pseudo-genre". In fact, she had no idea what she was talking about, as she was blissfully unaware (or had decided to be blissfully unaware) of all those types of films that we see here at Karlovy Vary. Intelligent, moving, imaginative films, which touch the heart and the brain. Indeed, these are not the films shown in the multiplexes (perhaps they should be? but would people go to see them?) - but one cannot ignore them as a part of cinema and film as a whole.

30. 6. 2007

Karlovy Vary 2007:

Karlovy Vary, sobota 0.30: Hned v pátek, v první den letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, se promítaly dva velmi dobré filmy. Britsko-francouzsko-irsko-americký film, natočený v severním Skotsku, Mister Lonely (Pan Samotář) a korejský film Ye-ui-up-nun-gut-deul (Bez slitování) měly kupodivu mnoho společného.

1. 7. 2007

BRITÁNIE:

Hořící vozidlo narazilo do hlavní budovy na letišti ve skotském Glasgow. Svědci hovořili o tom že vozidlo Jeep Cherokee zamířilo vysokou rychlostí proti budově letištního terminálu a zpod vozidla šlehaly plameny. V automobilu byli dva muži asijského původu, jeden z nichž hořel.

Velká Británie byla uvedena do stavy nejvyšší protiteroristické pohotovosti, poté, co v Glasgow narazilo vozidlo plné plynových bomb do budovy letištního terminálu.

Podle jednoho ze svědků se hořící vozidlo zarazilo uprostřed jedněch vchodových dveří letištního terminálu. Svědek pokračoval: "Dva policisté vytáhli asijsky vypadajícího muže z tohoto automobilu, který jim při tom vzdoroval. Strhli ho na zem. Vozidlo nevybuchlo. Něco vybuchovat začalo, byl to asi benzín."

30. 6. 2007

PR v českých médiích

Od té doby, co jsem prozradil, že je pravidelnou součástí v každodenním životě deniku Metro, distribuovaného zadarmo, proud tzv. PR článků, mnoho lidí mě obvinilo, že jsem to učinil proto, že jsem byl propuštěn. Jako by to byla nějaká pomsta. Je tedy relevantní poukázat na to, že to není pravda.

Byl jsem propuštěn teprvé poté, co jsem předtím poslal dlouhý seznam stížností firmě Metro International, který obsahoval mé ostré protesty proti tomu, že jsem byl nucen tisknout takovouto skrytou reklamu. Britské listy ode mne obdržely, řadu dní před tím, než jsem byl propuštěn, kopii mé "zprávy o praktikách v listě Metro CZ" (to je pravda, potvrzujeme to, redakce BL) i seznam emailů, nařizujících mi, aby takovéto texty publikoval, které od té doby zveřejňuji.

29. 6. 2007

Výzva pro Jiřího Janečka a ČT:

Britským listům na vědomí:


Vážený pan
Jiří Janeček

generální ředitel České televize a
vážený pan
Jiří Vondráček
šéfredaktor Redakce aktuální publicistiky

Vážený pane řediteli,

vážený pane šéfredaktore,

po shlédnutí včerejšího pořadu v cyklu Fenomén o umístění amerického radaru v České republice panů Fr. Šulce a P. Jančárka pod vedením paní A. Majstorovićové, musíme se smutkem konstatovat, že veřejné peníze českých poplatníků byly opět zneužity ve prospěch jednostranné a tedy ve veřejnoprávní televizi nepřípustné agitaci. Když vašim redaktorům, vašim externím spolupracovníků z řad tvůrců i vám osobně se nedaří, a to již po několikáté, uchopit tématiku plánované americké radarové základny v Čechách objektivně, nabízíme zpracování této látky našimi silami. Jsme zkušení filmová a televizní tvůrci a staří natolik, abychom věděli, že propagandou ani manipulací nelze lidi delší dobu obelhávat.

2. 7. 2007

William T. Kabb, přední kritik americké zahraniční politiky, píše, že na prahu 21. století imperiální ambice USA představují neoliberální globalizaci, jejichž základem je hegemonie nad mezinárodním režimem obchodu, financí a investic světové ekonomiky a jejich institucionální páteře (Mezinárodní měnový fond, Světová organizace obchodu, Světová banka) doplněné metodou vojenského dobývání když je toto považováno za nutné.

2. 7. 2007
dopis ministru spravedlnosti a předsedovi Soudcovské unie České republiky

Vážený pane ministře, vážený pane předsedo, dovolujeme se na Vás obrátit v závažné záležitosti, týkající se ohrožení soudcovské nezávislosti a nestrannosti. Společenská angažovanost soudců je jistě dobrá věc a je potřeba jí podporovat. Na druhé straně ale v některých případech může docházet ke střetu zájmů, které přímo ohrožují soudcovskou pověst. Jako typický příklad uvádíme kauzu "Transparency International Česká republika" . Jedná se o to, že vláda svým usnesením č.495 ze dne 15. května 2000 rozhodla, že podpoří 10. mezinárodní protikorupční konferenci v Praze uvolněním překlenovací půjčky ve výši 30 milionů Kč. Z půjčky vrátila Transparency International pouze 15 milionů Kč, a to ještě z této částky hostila např. 4 000 osob za několik milionů Kč. Dalších 15 milionů Kč nevrátila vůbec. V současné době řeší tuto záležitost orgány činné v trestním řízení.

2. 7. 2007

Konečně všecko utichlo, protože bylo uděláno. Pilky dořezaly a mlýnky domlely, třebaže dočasu; čas proti Věčnosti. Rotujícím lopatkám Božích mlýnů, roztáčených větrem otrocké práce dvorních šašků, proti nimž a z jejichž středu vytáhli do pole pošetilí Cervantesovi hrdinové. Nepatřím k nim, a proto se odhodlávám dopřát si odpočinku, jenž by obnášel provětrávání hlavy zahlcené nadbytečnými údaji. Údy Kusaje a kusy Udaje Husajnových by stálo za pokus vytěsnit četbou Káji Maříka.

2. 7. 2007

Obsluhoval jsem anglického krále

Polemika s článkem Jana Čulíka "Film, který neví, co chce říct"

Obávám se, že vaše kritika filmu se pohybuje v předpojatosti, patrně vytvořené tím, že jste knihu četl jako první. Nemusíte se mnou souhlasit, ale vaše hodnocení filmu mé tezi odpovídá, píše Jan Koňas.

p> Hrabal i Menzel popisují snahu "mčč" (malého českého člověka) o dosažení místa na slunci.

A Menzel na rozdíl od Hrabala tento koloběh, na jehož každé otočce je "překlopení hodnot", popisuje pro dnešního diváka velmi srozumitelně.

29. 6. 2007

Roming (2007) režie Jiří Vejdělek

Film Roming je překvapivě daleko hlubším dílem než Vejdělkovi komerční a relativně tuctoví Účastníci zájezdu z loňského roku, a to nejen proto, že je tento film skutečným hereckým koncertem dvou opravdových hvězd, Mariana Labudy a Bolka Polívky. Ti v tomto filmu oba hrají Romy, se všemi omezeními i lidskými vlastnostmi, jaké bychom zřejmě nalezli u většiny dnešních Romů v České republice. Film nezakrývá, že Romové mohou být nevzdělaní, v určitých věcech omezení a mohou lpět na absurdních, nepraktických tradicích, avšak to neznamená, že nejsou nakonec lidmi, které nemůžeme než mít rádi. Velmi dobře napsaný scénář tohoto pikareskního filmu používá romskou omezenost i furiantství jako metaforu všeobecného lidského údělu. Stejně jako oba hlavní Romové z tohoto příběhu, i my všichni často v životě lpíme na základě svých osobních či kulturních předsudků na nesmyslných, nepraktických či absurdních zvyklostech či řešeních, v jejichž důsledku se pak dostáváme do problémů. Lidé se takto chovají určitou měrou snad všichni -- neznamená to však, že přestávají být lidmi, argumentuje moudře a tolerantně tento film.

30. 6. 2007

Autobusová společnost Student Agency:

Cestoval jsem v pátek v 11 hodin autobusem společnosti Student Agency z pražské Florence do Karlových Varů. Už asi čtvrt hodiny před odjezdem řidič autobusu nastartoval motor a nechal ho po celou dobu volně běžet, zplodinami tak otravoval vzduch přítomných, plýtval benzínem a poškozoval tak životní prostředí.

Cestou do Karlových Varů jsme přes půl hodiny uvázli v důsledku dopravní nehody na silnici v nepohyblivé koloně aut. Přesto, že jsme stáli déle než půl hodiny, po celou tuto dobu nechal řidič běžet motor.

No, to je tedy tragédie. Myslím si, že bych se po půl hodiny bez klimatizačního luxusu docela obešel, je-li v sázce budoucnost světa. Podnik Student Agency by se možná mohl probudit a uvědomit si, že některé ekologické imperativy jsou tak trochu důležitější než klimatizace pro zákazníky.

30. 6. 2007

Ve svém článku "Úloha Spojených států amerických ve světových dějinách" jsem předestřel myšlenku, že politika USA představuje v současnosti největší hrozbu, jaké kdy známé dějiny čelily. Uvědomuji si, že je třeba toto troufalé tvrzení neodbýt a doložit důvěryhodnými argumenty. Na rozdíl od establišmentových apologetů jako je Bohumil Doležal, který je ve svých komentářích loajálním obhájcem té nejagresivnější moci, snažím se ve svých textech neobhajovat násilnické principy, ale zasadit je do patřičného kontextu, neomlouvat je, pouze představovat.

2. 7. 2007
Dnes ráno jsem potkal přítele. Jel těžce a trhaně na rozvrzaném kole. Zastavil u okraje chodníku. Vytočil mne na nejvyšší míru. Musel jsem mu vynadat. Když učinil ke mně, několik kroků, vlekl se, kulhal a sotva lezl. Má za sebou závažnou operaci kolena a na další ještě čeká. Sportoval a zranil se při fotbale. Místo aby se na něj jenom koukal.

30. 6. 2007

V současně probíhající polemice na BL stran nemocničního stravování dochází k některým nepřesnostem a nedorozuměním. Podotýkám, že nemocniční stravu nekonzumuji ani jako zaměstnanec, ani jako pacient. Jsem pouze vedoucí nutričního týmu naší Klaudiánovy nemocnice, píše její primář Petr Wagner.

2. 7. 2007
Bude tomu pomalu rok co platí nový zákon na silnicích -- bodový systém. Ukazuje se že, nevedl k poklesu dopravních nehod a úmrtí. A to ani virtuálně zvýšením povinně hlášené nehody na škodu 50 000 Kč.

Většina komentářů se odvíjí od představy, že zákon je dobrý až výborný, ale řidiči jej nerespektují. A v tom je problém.

Louis Fürnberg - 1956
2. 7. 2007

Devadesátiletá Lenka Reinerová , která je poslední německy píšící autorkou z Prahy, si povzdechla v rozhovoru pro BBC, že v Česku se sice píše o jedinečném průniku tří kultur, české, německé a židovské, ale ze dvou z nich dnes nikdo nic nezná. Když tak jen čtyři jména -- Kafka, Kisch, Werfel a Rilke. Proto ani nepřekvapilo, že pokud je mi známo, nikdo u nás si nevzpomenul na Louise Fürnberga, zemřelého před padesáti lety, na rozdíl od Německa, ačkoliv nebyl jeho rodákem. Přitom šlo o všestranného umělce, literárního vědce, básníka, scénáristu a hudebního skladatele.

30. 6. 2007

Poslední dva články na téma "stravování v nemocnicích" je klasickou ukázkou naplnění pořekadla "kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde". Pan Julínek a ODS nejsou v lásce, pak budu předstírat, že jídlo v nemocnicích je chutné, a že jeho kritika a snaha o zavedení příplatku za něco, co si každý den běžně kupují za své peníze miliardy lidí na této planetě a to podle svých možností a individuálních chutí, tak že toto změnit i při léčbě v nemocnici, že je něco ukrutného. Nebo má snad pár "socialistických pojištěnců" toho času v době své hospitalizace v rámci zdravotnické péče mít v nemocničním zařízení stravu zdarma jako nějakou součást nám naordinované léčebné kůry? Nevěřím, že jako součást jakékoli léčebné kůry by mělo být výsledkem nechutenství a trauma pacienta z nuceného přijímání nechutné stravy.

2. 7. 2007
Článek pana Antuška mě přiměl k zamyšlení - proč se u nás jezdí tak špatně? Proč je u nás na silnicích tolik stresujících situací? Je to jenom nedodržováním předpisů ? Myslím si že ne a že to není ani hlavní důvod, píše Jiří Šlouf.

Jako extrémní příklad bych mohl uvést třeba Egypt, zejména Káhiru. Zde nedodržuje předpisy vůbec nikdo a všichni jezdí "co to dá ". Přitom jsem neviděl osobně ani jednu "bouračku" a bouraných aut je vidět opravdu jen velice málo? Proč?

29. 6. 2007

BRITÁNIE:

V neděli 1. července v 6 hodin ráno začne i v Anglii a ve Walesu platit celoplošný zákaz kouření ve veřejných místnostech, především v restauracích a hostincích. Obdobný zákaz platí velmi úspěšně už od března 2006 ve Skotsku: miliony lidí tam v jeho důsledku přestaly kouřit. 80 procent zaměstnanců restaurací a hostinců přestalo mít chronické choroby horních cest dýchacích. Když si zajdete na pivo nebo na kávu, nemusíte nyní ve Skotsku podstupovat martýrium s kouřem znečištěnou košilí či kabátem, které jste dříve museli po jediné návštěvě zakouřeného hostince vyprat.

V souvislosti s nově zaváděným zákazem kouření po celé Británii se média intenzivně soustřeďují na doporučování občanům, jak se zbavit drogové závislosti na nikotinu ZDE; britské státní zdravotnictví zprovoznilo celý nový portál s radami, jak se zbavit otrocké narkomanie kouření ZDE Poradenství jak přestat kouřit při zavedení zákazu kouření nabízejí i supermarkety.

Ročně v Británii umírá na kouření 86 500 lidí, to je asi 230 denně ZDE

Za prvních 18 měsíců po zavedení zákazu kouření ve veřejných místnostech v americké městě Pueblo ve státě Colorado vedl k poklesu počtu infarktů o 27 procent. Lékaři usuzují, že infarkty byly vyvolávány důsledkem sekundárního kouření. Zákaz kouření v restauracích ve Skotsku nevedl k poklesu tržeb od zákazníků, buď zůstaly stejné nebo stouply. Avšak zákaz kouření v Irsku a ve Skotsku vedl k vzrůstu prodeje cigaret o 5 procent - odborníci usuzují, že mladí lidé nyní kouří více, neboť považují kouření za akt vzdoru.

29. 6. 2007

I v roce 2007 pokračuje v Radě Českého rozhlasu absurdní tahanice o novou podobu Českého rozhlasu. Na pozadí sporů o digitalizaci televizí, poznamenané otázkou "kdo to zaplatí", pokračuje také spor o legalitu vysílání Radia Wave a možnost vysílání tohoto studia zakázat. Pokračuje s neztenčenou silou, neboť část členů Rady Českého rozhlasu se rozhodla "hájit zájmy těch koncesionářů, kteří Český rozhlas neposlouchají", jak se vyjádřila místopředsedkyně Rady Dana Jaklová (ODS). Došlo tak k paradoxní situaci, neboť se polovina členů Rady rozhodla rozhlasu cíleně a systematicky škodit a zhoršovat tak jeho pozici v konkurenci privátních vysílatelů. Zájmem koncesionářů, neposlouchajících rozhlas a nucených jej platit totiž je, aby plnil jen ty funkce, které komerční vysílatelé neplní a nepřekážel jim. To je takzvané Železného pravidlo, formulované v roce 2001 generálním ředitelem TV Nova jako argument k požadavku na privatizaci 2. programu České televize. Od té doby ale prošla média veřejné služby bouřlivým vývojem, spjatým s procesem digitalizace. Už je nelze tak snadno zpochybnit, jako během televizní krize v roce 2000, kdy vzbouření redaktoři okupovali studia a ukazovali, jak manipulativní dokáže "veřejná služba" být.

Radio Wave jako TÉMA BL

29. 6. 2007

U protinožců pravil svobodomyslný občan ČR, že uprchl před domácími lidmi, co to vždycky myslili dobře a konali všechno pouze a jenom v zájmu celku, aby v příhodném okamžiku změnili postoje a znovu a důrazně zapojili svou maličkost do boje proti zlu. Bezpočet příkladů bychom mohli každý z nás jmenovat, není-li pravda?! Utajená armáda domácího odboje dokonce pozvedla hlavu a odstrkuje vehementně bývalé disidenty, vytváří mýty, roznáší drby, rozmělňuje zásluhy ponižovaných a zavíraných. Známý "umělec" pravil, že bývalý prezident nebyl nic moc -- nu, nevím, vím, že "umělec" si dovedl poradit v každém okamžiku a dříve se míval dobře, dnes se má dobře, pozítří se bude mít dobře a potvrzuje myšlenku, že lejno vždycky plave na hladině. Vysmáté tlamy slintají ubohosti o druhých a vyžívají se v duchovním cizopasení, neštítí se umazat čistého, připraveni k útoku za dosažení svých mrzkých jepičích cílů.

29. 6. 2007

Uplynul rok od platnosti nového silničního zákona. Jeho uvedení do života předcházela mohutná mediální kampaň, která slibovala nekompromisní přísnost a hrozila ztrátou řidičského průkazu všem, kdo nebudou pravidla silničního provozu respektovat. V první chvíli to skutečně zapůsobilo. Vzpomínám, že několik hodin, co jsem jel maximální povolenou rychlostí, mě nikdo nepředjel. Dnes už jsem opět za hlupáka, protože každý, kdo má moderní vůz, mě opět předjíždí, protože jedu "jen" tou maximální povolenou rychlostí.

Čím to je?

29. 6. 2007

Obsluhoval jsem anglického krále (2006), režie Jiří Menzel

Většina filmových adaptací literárních děl, vzniklých po roce 1990, je neúspěšná, a totéž platí plnou měrou o velmi nevyrovnané Menzelově verzi Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Jistě, Hrabalův román je významově těžko uchopitelný, světélkuje množstvím protichůdných semantických obsahů na mnoha rovinách; přesto však z nich nakonec vyplývá ucelená filozofie. Veškerá tato složitost a hloubka z Menzelovy adaptace zmizela. Co zůstalo, je jen láskyplná a vizuálně pečlivá evokace prostředí luxusních dobových hotelů z období první republiky. Cynik by se mohl zeptat: Co ten film vlastně sděluje, než že je to oslava jídla?

(Ukázka z připravované knihy Jana Čulíka: Jací jsme: Český hraný film 1990-2007, která vyjde před Vánoci)

4. 5. 2007

V dubnu 2007 přispělo celkem 97 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 18, 437.07 Kč . Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2007 částku 255 292.76 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2007 Fotografický deník: Karlovy Vary 2007 Štěpán  Kotrba
1. 7. 2007 Lidé o tom chtějí mluvit, filmař to natočí, ale v médiích to systematičtěji nenajdete Jan  Čulík
1. 7. 2007 Bigotní dogmatismus zprava i zleva Jan  Čulík
1. 7. 2007 Jak pomalu lze jít? Poetický film a umění zaujmout diváka Ema  Čulík
1. 7. 2007 How slow can you go? - Poetic film and the art of the audience Ema  Čulík
30. 6. 2007 Slibný začátek Jan  Čulík
30. 6. 2007 O slávě a o čistotě Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2007 Je nesprávné pomíjet Menzelův láskyplný pohled   
1. 7. 2007 Lidé o tom chtějí mluvit, filmař to natočí, ale v médiích to systematičtěji nenajdete Jan  Čulík
1. 7. 2007 Bigotní dogmatismus zprava i zleva Jan  Čulík
29. 6. 2007 Film, který neví, co chce říct Jan  Čulík
29. 6. 2007 Film o lidské nedokonalosti Jan  Čulík
5. 6. 2007 Tajnost dnešního českého filmu Tomáš  Koloc
30. 5. 2007 Bestiář: Překvapuje banalitou i mechaničností Jan  Čulík
29. 5. 2007 Tajnosti: Snad nejhlubší a nejpozoruhodnější film z poslední doby Jan  Čulík
28. 5. 2007 Vratné lahve: Sentimentální variace na známé téma Jan  Čulík
23. 5. 2007 Zemřel filmový režisér Pavel Hobl   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
29. 6. 2007 Vyrobíme sami objektivní pořad o americkém radaru, když to vaši redaktoři neumějí nebo nechtějí udělat   
27. 6. 2007 Obrana před balistickými raketami dlouhého doletu v Evropě   
27. 6. 2007 Strana Zelených, Greenpeace a Jan Neoral budou zjišťovat, co se děje   
27. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Protiraketový obranný štít: bláznivý nápad nebo racionální cíl Immanuel  Wallerstein
20. 6. 2007 Stratfor: Skutečným účelem americké protiraketové obrany je vojensky ovládnout vesmír   
19. 6. 2007 Protiraketová základna -- a české zájmy Josef  Pokštefl
19. 6. 2007 Reuters: Írán tvrdí, že Rusko nepovolí Americe, aby použila radaru v Ázerbajdžánu   
18. 6. 2007 Jak jsem potkal Rusko Ladislav  Žák
18. 6. 2007 Radar a víza místo ústavní smlouvy Lukáš  Jelínek
18. 6. 2007 Antirakety v Polsku budou mít těžko jaderné hlavice Karel  Dolejší

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
29. 6. 2007 Vyrobíme sami objektivní pořad o americkém radaru, když to vaši redaktoři neumějí nebo nechtějí udělat   
27. 6. 2007 Obrana před balistickými raketami dlouhého doletu v Evropě   
27. 6. 2007 Strana Zelených, Greenpeace a Jan Neoral budou zjišťovat, co se děje   
27. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Protiraketový obranný štít: bláznivý nápad nebo racionální cíl Immanuel  Wallerstein
18. 6. 2007 Radar a víza místo ústavní smlouvy Lukáš  Jelínek
16. 6. 2007 Raketový systém: USA odmietli ruskú ponuku   
16. 6. 2007 Novinky.cz: Podle Rusů dostanou antirakety v Polsku jaderné hlavice, použití jaderných hlavic u antiraket GBI je technicky možné Petr  Nachtmann
15. 6. 2007 Americký protiraketový systém ve Východní Evropě: Neúplný systém, který kontinentu přinese menší bezpečnost   
11. 6. 2007 Teď jde do tuhého: Bush je nahý Lukáš  Rázl
8. 6. 2007 Proč jsme nezískali Ameriku Lukáš  Rázl

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2007 Afghánistán - hledání cesty Miroslav  Polreich
19. 6. 2007 Poslední hlava státu v táboře popíračů - Klaus Petr  Frish
18. 6. 2007 Krvavý epitaf Blairově válce   
17. 6. 2007 Blair věděl, že Amerika nemá plán na poválečnou znovuvýstavbu Iráku   
12. 6. 2007 Mařilo Německo vyšetřování skandálu CIA? Štěpán  Kotrba
5. 6. 2007 Bush nemá rád matky usmrcených vojáků Tomáš  Krček
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
28. 4. 2007 Mám absolutní pohrdání pro Bushův tým   
25. 4. 2007 Americká armáda "zneužila smrti fotbalisty Tillmana"   

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 6. 2007 Nejistý plamen ... aneb průvodce ropným světem Ladislav  Žák
22. 6. 2007 O ropném zlomu v irské televizi Michal  Brož
19. 6. 2007 Poslední hlava státu v táboře popíračů - Klaus Petr  Frish
18. 6. 2007 Vychytralost Putinovy nabídky základny v Gabale Štěpán  Kotrba
15. 6. 2007 Zásoby ropy "začnou klesat za čtyři roky"   
1. 6. 2007 Bude George Bush vyhlášen šimpanzem roku? Mojmír  Babáček
28. 5. 2007 Pro hluché, kteří nechtějí slyšet Fidel Castro Ruz
18. 5. 2007 Putin je opět zatracován pro odpor k Sorosovým nečistým praktikám Hugo  Fibiger
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
5. 5. 2007 Čeho je bezprostředně zapotřebí, je energetická revoluce Fidel Castro Ruz

Čína RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2007 Británie: Přívalové deště a záplavy   
26. 6. 2007 Hodlá Klaus dezinformovat českou veřejnost záměrně?   
25. 6. 2007 Chládek pod stromem   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
22. 6. 2007 Má-li být planeta modrá, musí zůstat zelená Pavel  Havránek
22. 6. 2007 Zakažte Číně znečišťovat ovzduší .... Jan  Hošek
21. 6. 2007 Čína předstihla Spojené státy a je nyní největším globálním znečišťovatelem ovzduší   
21. 6. 2007 Klaus, neexistence globálního oteplování a britský tisk   
20. 6. 2007 Boj s větrnými mlýny   
19. 6. 2007 Planeta Země je přímo ohrožena bezprostředním nebezpečím   

Filmový festival Karlovy Vary 2006 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2006 Ztrácí se povědomí o významu Jan  Čulík
8. 7. 2006 Ztratili jste pas? Policii ČR to nezajímá Jan  Čulík
8. 7. 2006 Karlovy Vary: Dobré filmy i koncem týdne Jan  Čulík
7. 7. 2006 Karlovy Vary 2006: Příběhy o lidské ubohosti Jan  Čulík
7. 7. 2006 Všechno nejlepší Jan  Čulík
7. 7. 2006 Cesta na Guantánamo Jan  Čulík
7. 7. 2006 Pěregon - opravdu ruský film Ema  Čulík
7. 7. 2006 Peregon - definitely a Russian film Ema  Čulík
7. 7. 2006 Karlovy Vary: Ztraceno v překladu Ema  Čulík
7. 7. 2006 KVIFF - Lost In Translation Ema  Čulík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2007 Fotografický deník: Karlovy Vary 2007 Štěpán  Kotrba
29. 6. 2007 ■ ■ ■ František  Schildberger
28. 6. 2007 Vzpomínka na samotu Bohuslav  Reynek
24. 6. 2007 - - - Egon  Bondy
22. 6. 2007 Peří Bohuslav  Reynek
21. 6. 2007 ■ ■ ■ J. H. Krchovský
19. 6. 2007 Přeháňka Jana  Štroblová
18. 6. 2007 Netonální partitury? Milena  Fucimanová
14. 6. 2007 to nepochopíš Michal  Šanda
11. 6. 2007 Domov E. B.  Lukáč

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts