7. 2. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Šanghaj - nová Čína
7. 2. 2005

Globalizace není proces pozápadňování

Prezident Bush řekl ve svém inauguračním projevu slovo "svoboda" za dvacet minut více než pětadvacetkrát. Američtí neokonzervativci chtějí přizpůsobit svět zájmům své supervelmoci. Spojené státy neuznávají, že by mohly existovat hranice jejich moci a ambic," píše Martin Jacques v deníku Guardian:

Dvě světové války, vznik moci Spojených států a Sovětského svazu a boj proti kolonializaci přinesly Evropě povědomí, že moc je vždycky omezená. Proto dnes Evropa ve většině případů nechce užívat vojenské moci.

Sloupek

"Obchod se zahraničím skončil loni schodkem 20,6 miliardy korun, což je nejnižší deficit od roku 1993". Uvedla to ČTK.

"Zahraniční obchod se jednoznačně stal motorem hospodářského růstu a je to ideální způsob jak zvyšovat životní úroveň obyvatel a bojovat s nezaměstnaností," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Dodal, že zahraniční obchod se loni podílel na HDP více než 50 procenty a český vývoz meziročně vzrostl zhruba o 24 procent. Podíl států EU na českém vývozu loni činil 87 procent. "Se zeměmi EU máme za loňský rok přebytek 219 miliard korun, což je důkazem naší dobré konkurenceschopnosti," uvedl Urban.

Na jednoho obyvatele ČR loni připadl vývoz v hodnotě 5216 eur (160.000 Kč), což je podle Urbana více než ve Španělsku, Portugalsku či Řecku. "Dostali jsme se na úroveň Velké Británie," podotkl Urban. Poznamenal, že podíl obratu českého zahraničního obchodu na světovém obchodu se za deset let zvýšil na 0,7 procenta z 0,4 procenta.

ČTK však napsala v úvodu článku , že "Analytici rekordně nízký schodek předpokládali.". Přitom hlavní ekonom Patria Online David Marek, jeden z "mediálně preferovaných expertů" ČTK ještě na začátku roku kroutil nevěřícně hlavou nad ekonomickými výsledky za listopad 2004, které oznámil Český statistický úřad.

Kdyby ČTK raději nežvanila o "expertech" a jejich "očekáváních", a dokázala analyzovat příčiny tohoto vzestupu... Pak by musela přiznat, že většinu ho tvoří firmy, které dostaly od vlády tak vysmívané investiční pobídky a jsou dnes největšími producenty i vývozci. Mladoboleslavská Škoda Auto, pardubický Foxconn CZ, jihlavský Bosch Diesel a plzeňská továrna Panasonic. Ani jednu z firem nepřilákala politika rovné daně. Ani jednu z firem nepřiláklala politika laissez faire. Vláda Václava Klause vehnala Českou republiku do obrovského zahraničněobchodního dluhu. Zahraniční investoři se tehdy od Česka odvraceli, Klausova "česká cesta privatizace" znamenala výhled na bankroty. V roce 1996 byl schodek zahraničního obchodu 150 miliard, v roce 1998 přebírala zemi nová vláda Miloše Zemana se schodkem 80 miliard. Dnes je to už jen 20,6 miliard. Koruna je jednou z nejstabilnějších evropských měn. Vývoz českých výrobků na náročné trhy EU činí 87 procent. Česko se nezadržitelně integruje do ekonomiky sjednocující se EU. Trend ekonomického růstu je větší než trend půměru EU.

A to jsou zjištění, jejichž politicko-ekonomické příčiny se mnoha "mainstreamovým" médiím analyzovat nechce. Protože by si musely pravicově manipulativně-sdělovací prostředky tváří v tvář faktům odpovědět, že průmyslová a proexportní politika posledních tří vlád teprve teď začíná nést ovoce. A říci socialistům "děkujeme ti, milá vládo, že vládneš tak, že země bohatne", to uznejte, to by byla mediální bomba...

Přeci je jednodušší nachytat na švestkách premiéra, který neví, kudy tak náhle mladý nadějný muž, který má kamarády v ropných, podnikatelských a zbrojařských kruzích, zbohatl.

Jistě, premiér musí rozptýlit podezření z korupce, a pokud nemůže, tak musí odejít - ale neměla česká média ZÁROVEŇ psát i o výrazném českém hospodářském úspěchu?

7. 2. 2005

pondělí 10.15: Neidentifikovaná skupina osob se zmocnila španělského konzulátu ve švýcarském Bernu a zadržuje rukojmí. Švýcarská police konzulát obklíčila.

7. 2. 2005

Každé zapírání ztěžuje přiznání a každé přiznání ztěžuje zapírání. Toho si povšiml již Josef Švejk. Nejde jen o Stanislava Grosse, který si zapírání nenávratně ztížil, jde i o Vlastimila Tlustého, případně Miroslava Kalouska a mnoho dalších. Spojuje je skutečnost, že si peníze (aspoň podle médií) na své nadstandardní bydlení půjčili od svých příbuzných.

7. 2. 2005

The "normalization" period in Czechoslovakia in the 1970s and 1980s was characterized by various shrill propaganda campaigns, the purpose of which was to make normal political and social discourse in the public arena impossible.

7. 2. 2005

Tak už víme, že panu premiérovi pomohl s placením bytu jeho strýc František Vik, který si tři čtvrtiny potřebného obnosu vypůjčil před pěti lety od podnikatele Rostislava Roda. Věříme-li novinám, pak Stanislav Gross až do čtvrtka 3.2.2005 neznal původ 900 tis. Kč. Nevíme nic o tom, zda znal, popř. již zná původ zbývajících 300 tis.Kč. I to je nezanedbatelná částka, a tedy voňavá návnada pro investigativní novináře.

7. 2. 2005

Skandál kolem toho, že si dnešní premiér jako nadějný poslanec koupil byt, je typicky čecháčkovský. Je sto různých cest, jak se může poslanec v této zemi dostat k bytu. Z celé kauzy jak sláma z bot čiší touha ublížit. Najít chlup za každou cenu. Nerozumím ale, proč si pan premiér, kterého mnozí označují za mediálně zdatného, ponechal jako vysvětlení "strýce Vika", posléze vyfutrovaného "novinářem mládežnické Mladé fronty". To, že je premiérův domácí komfort v roce 2005 zaplacen penězi z podivně zlikvidněného majetku SSM z roku 1990, není ovšem rozhodně příliš obratné a bylo by možné přijmout jedinou omluvu. A to v tom případě, kdyby to byla nijak nezpochybnitelná pravda. Nelze to vyloučit. A skutečnost, že by inkriminované peníze pocházely z hnízda, odkud se na premiéra tak pilně kydá hnůj, nepostrádá půvabu.

Stanislav Gross
5. 2. 2005

Grossův skandál

Od chvíle, kdy se objeví kouř, mají novináři povinnost zkoumat, zda nehoří.

Teď, když má příběh Stanislava Grosse o tom, jak si koupil byt, zase další verzi, celé to ještě zdaleko neskončilo. Novinářská práce nemůže jen tak přijmout něčí tvrzení. Premiéra nyní zachraňuje nějaký bývalý zaměstnanec Mladé fronty, který se proměnil v jejího spolumajitele. Ani jeho příběh však nevypadá důvěryhodně, budeme-li uvažovat o řetězci události a o předchozích verzích tohoto příběhu.

Michael Marčák: Zlatej středověk, kde bych sehnal někoho, kdo by i na mučidlech řekl, že mi na to půjčil
7. 2. 2005

5. 2. 2005

Zloděj křičí: "Chyťte zloděje!"

Stalo se přesně to, na co jsme před lety s obavami poukazovali, když jsme upozornili na pochybnou privatizaci někdejších celostátních deníků Mladá fronta či Zemské noviny.

V závěru svého článku o privatizaci MFD napsal 16. března 1997 londýnský ekonom František Nepil:

Doufám však, že se Ondřej Neff nezmínil o mnoha milionech, které skupina zakládající Mladou frontu Dnes zaplatila za trh Mladé fronty, jen přehlédnutím. Za předpokladu však, že by skupina lidí vlastnících Mladou frontu Dnes za obrovský majetek Mladé fronty v roce 1990 skutečně nezaplatila, mělo by to vliv na další redakční politiku? Mladá fronta Dnes by mohla být snadno obětí vládního nátlaku formou: Buď nás budete podporovat, anebo se znovu podíváme, jak to vlastně s vaším vznikem bylo (a můžete přijít o milióny). I v případě, že by tento nátlak nebyl tak surový, bylo by pravděpodobné, že jakákoli kritika privatizace přivlastňováním si státního majetku zdarma nebo za zlomek ceny, by asi těžko našla pochopení u redaktorů a vlastníků deníku, jehož majetek byl získán podobným způsobem. Tím méně by získala jejich podporu strana, která by usilovala o nápravu tohoto zlořádu.

A teď se to právě děje. Pokud Stanislav Gross skutečně neprokáže, ověřenou dokumentací a splátkovým kalendářem, že peníze od Rostislava Roda opravdu financovaly koupi jeho bytu, lze mít velmi důvodné podezření, že byl Rod předhozen médiím jen proto, aby šéf ČSSD znovu upozornil na spornou privatizaci listu Mladá fronta. V podtextu je tato argumentace: "MFD mě nemá co obviňovat z korupce, když vstup tohoto listu do postkomunistického období byl spojen s pochybnými transakcemi, v jejichž důsledku získali někteří členové redakce osobně velké finanční částky."

Přitom však způsob, jimž bylo toto "vysvětlení" předhozeno české veřejnosti, je tak neuvěřitelně amatérský, že to vyvolává vážné obavy o osud českého státu. Řekněme to cynicky: Jestliže Stanislav Gross, dostane-li se do úzkých, není schopen ani připravit kompetentní vysvětlení své situace a předhodí veřejnosti tak neuvěřitelně zpackané, rozporuplné tvrzení ohledně půjčky od Rostislava Roda, znamená to snad, že stejně amatérsky a zpackaně spravuje jako premiér záležitosti českého státu?

Avšak potíž je, že list Mladá fronta Dnes nemá k vyšetřování možné korupce na nejvyšších státních místech řádný kredit. V důsledku historie svého "vzniku" není ten deník důvěryhodný. A argument, že redakce Mladé fronty si musela deník zprivatizovat do vlastní kapsy, protože jinak by zisk z jejího vydávání plynul i nadále do soukromých kapes jakéhosi Svazu mladých, nástupce Socialistického svazu mládeže, neobstojí. Je to argument: "Museli jsme si to vzít sami my k vlastnímu osobnímu prospěchu, protože jinak by to bylo k osobnímu prospěchu lidí, kteří si to nezasloužili."

Grossův skandál je zjevně velmi závažný a měl by se stát, jak argumentuje Fabiano Golgo, katalyzátorem pro energickou protikorupční kampaň. Jenže kdo to bude dělat, když mají v ČR mnozí čeští novináři velmi obdobně špatnou pověst jako politikové?

Investigativní práce Mladé fronty Dnes by byla důvěryhodná pouze v tom případě, kdyby osoby, které si v "revoluční situaci" přisvojily podíl na firmě, vlastnící tento list, a pak ho výhodně prodaly do zahraničí, finanční částky, které na tom vydělaly, státu vrátily.

Jaký je totiž pak rozdíl mezi údajnou korupcí ve vysokých vládních kruzích a v kruzích novinářských?

Není to jen, že zloděj křičí "Chyťte zloděje?"

Že by toto bylo důvodem, proč se po celou řadu dní k této kampani listu MFD proti Grossovi ostatní média nepřidala?

4. 2. 2005

pátek 16.00: Jak uvedla ČTK, premiér Stanislav Gross si půjčil peníze od strýce Františka Vika, který si je prý zase vypůjčil od "bývalého novináře" Rostislava Roda, který je získal prodejem svých akcií ve společnosti MAFRA zahraničnímu vlastníku.

Celá věc znovu připomíná pochybný způsob, jímž byl po pádu komunismu zprivatizován tento deník. Členové redakčního týmu někdejší Mladé fronty si ho "zprivatizovali mezi sebou", převzali do svého vlastnictví čtenáře deníku Mladá fronta i zavedenou značku "Mladá fronta", tu pozměnili tak, aby u čtenářů trval dojem kontinuity ("Mladá fronta Dnes"), avšak aby mohli právně přesvědčivě argumentovat, že jde o zcela nový deník. Majetek, který "revolučním způsobem" převzali do osobního vlastnictví, patřil státu. Získaný majetek pak s velkým ziskem prodali do zahraničí a osobně vydělali velké částky.

Je-li výše uvedená zpráva ČTK pravdivá, je pikantní, že část těchto peněz o mnoho let později zjevně posloužila českému premiérovi jako půjčka na koupi bytu...

Analýza privatizace deníku Mladá fronta od londýnského ekonoma Františka Nepila ZDE

K privatizaci Mladé fronty nám napsal jeden účastník tohoto procesu, který si nepřeje být jmenován, ale redakci BL je jeho totožnost známa:

V článku Františka Nepila, který jste přidal ke své poznámce, jsou nesmysly:

  • MF v době přeměny na akciovou společnost nevlastnil Socialistický svaz mládeže, ale jeho nástupnická organizace Svaz mladých
  • vedení MF žádalo českou vládu (tedy stát) několikrát (a marně), aby list přešel do státních rukou, jenže to tehdejší vláda neudělala
  • současně samozřejmě celá redakce odmítala, aby list ovládali bývalí vedoucí funkcionáři SSM
  • Svaz mladých měl samozřejmě možnost dál vydávat MF a často jeho funkcionáři o tom i hovořili, ale neudělali to. Proč se jich nezeptáte?
  • kde jsou peníze (odhad je přes 20 milionů), které redakce vydělala v roce 1990 a které zmizely ve Svazu mladých?

5. 2. 2005

Prosim pana Fabiana Golga, aby se omluvil za sva nejapná tvrzeni o Italech, Mexičanech a Nepálcích (resp. o Itálii, Mexiku, Nepálu) ze svého článku "Pohádka o dobrém strýci Vikovi a kouzelníku Rodovi" . Jinak jej (a jen jej a nikoliv všechny Brasilce) budu považovat navíc za hlupáka, píše Antonín Kosík.

7. 2. 2005

RASISMUS ?

Antonín Kosík protestoval proti tomu, co považuje za paušální stereotypní, rasistický odsudek o "Italech, Mexičanech a Nepálcích" v článku Fabiana Golga "Pohádka o dobrém strýci Vikovi a kouzelníku Rodovi". Fabiano Golgo se však odmítl omluvit. Konstatoval:

"Nevidím důvodu, proč se omluvit. Tvrzení, že Mexiko i Nepál jsou zeměmi, kde je - na rozdíl od ČR, většina lidí negramotná, není v rozporu s realitou. Brazílie do této kategorie taky patří. A to, že Itálie je synonymem nepořádku a zmatku, není novinka, ani můj objev. Antonín Kosík určité ví, že jeho krajané používají výraz 'Itálie' pro situaci, když se třeba jednotliví členové rodiny mezi sebou hlučně hádají. "

A pak svědčil o dosti drastické zkušenosti se zkorumpovanými italskými imigračními úřady:

7. 2. 2005

VEŘEJNÁ ODPOVĚĎ NA PETICI "ZRUŠTE KOMUNISTY"

Petr Uhl

Vážený pane senátore,

obrátil jste se na mne s prosbou o podporu petice Zrušme komunisty, kterou v Senátu chystáte při přípravě zákonné úpravy, která by zakazovala -- pod trestem odnětí svobody -- používání slova "komunistický" v názvech a programech politických stran. Petice se ale nazývá Zrušme komunisty, a ne Zakažme slovo "komunistický". Po tolika rušeních cca 70 posledních let lze jen hádat, zda chcete "zrušit" jen členy KSČM, nebo také její voliče.

Michael Marčák: Důležité je synku, aby to byla spolupráce a ne spolupachatelství
7. 2. 2005

7. 2. 2005

Už nějaký čas nic nového pod sluncem? Jednou zřejmě bývalý "nápadník" zabije dívku svého srdce, jindy mladší snad kamarád zabije ještě před vyučováním svého údajného kamaráda, aniž pak ví proč. Scénáře se poněkud liší, výsledek bývá tragicky týž: neodčinitelná smrt mladého člověka a jeho --- někdy šokovaný --- vrah. Nemá zde smysl mluvit o tom, zda došlo k vraždě "jen" nožem, či jinak a jak. Vzory k zabíjení nabízí zvláště televize, a to prakticky denně. Uvažuje se o snížení věku pro trestní odpovědnost mládeže.

Papež Jan Pavel II. s monstrancí
7. 2. 2005

Jedná se o ukončení vleklé diskriminace ateistické většiny

Filip Sklenář je právem hrdý na to, že žije ve společnosti, jejíž většina je možná ateistická, ale určitě neochotná podřizovat se církevním dogmatům. Zcela legitimně má radost z toho, že o jeho životě nerozhodují lidé, kteří si zcela vážně myslí, že panna Maria porodila jako panna, že císař Karel Habsburský konal po své smrti zázraky a že každý, koho zvolí kolegium kardinálů papežem, se tím pádem také stane neomylným. Rovněž naprosto oprávněně varuje před evangelizační činností různých křesťanských církví, které v dnešní společnosti šíří produkty společenských podmínek starých dva tisíce a více let.

V reakci na jeho článek píše Jan Sládek, že prý se autor vlastně zastává komunistů, protože ti jejich aktivita prý tvoří "kořeny ateismu v naší zemi", jejíž sekularizace "měla podobu lágrů, zapisování, udávání a lhostejnosti." Zde se autor ocitá na štíru s historickou pravdou.

7. 2. 2005

Provádí se redakce článků, které vycházejí v BL? ptá se Jakub Žytek:

Ondřej Slačálek dnes píše: "...lidé, kteří si zcela vážně myslí, že panna Maria porodila jako panna..." Copak nikdo neví, že spojení "Neposkvrněné početí Panny Marie" neznamená, že Marie počala jako panna, nýbrž to, že ona sama byla počata z panenského, čistého svazku (vždyť jedině tak pak mohla porodit Božího Syna, že).

Jak víme, z lingvistického hlediska jde ovšem o pouhou záměnu genitivu objektového a subjektového (podobně např. "křivdy sudetských Němců") :-)

Poznámka JČ: Jakub Žytek má samozřejmě pravdu, mně to uniklo. Pojem "neposkvrněného početí" - znamená, že se Panna Maria narodila bez dědičného hříchu, jímž je postiženo lidské pokolení od Adama a Evy poté, co podlehlo ďáblovu pokušení v ráji.

Poznámka ŠK: V loňském prosinci uběhlo 150. let od vyhlášení dogmatu neposkvrněného početí Marie jako předpokladu nutného pro vtělení Božího Syna papežem Piem IX. ve Vatikánské basilice v encyklice "Ineffabilis Deus", 8. prosince 1854: "Učení, že nejblahoslavenější Panna Maria byla od prvního okamžiku svého početí ojedinělou výsadou milosti všemohoucího Boha se zřetelem k zásluhám Ježíše Krista, Spasitele lidského pokolení, uchráněna neporušenou od všeliké poskvrny prvotní viny, je od Boha zjeveno, a proto mu všichni věřící musí pevně a stále věřit." Celou teorii rozpracovává mariologická katedra teologické fakulty Papežské university sv. Antonína, jejíž patronem je blahoslavený Giovanni Duns Scoto. Giovanni Duns Scoto svým učením značně přispěl k vytvoření nauky o Neposkvrněném početí P. Marie, jež bylo prohlášeno papežským dogmatem. Neposkvrněné početí míní Mariinu nevinnost, tj. její nedotčenost dědičným hříchem. Tím se Maria stala protitypem hříšné Evy. Podle tradice Maria porodila Ježíše, aniž pozbyla svého tělesného panenství. S Josefem žila v panenském manželství a neměla další děti. Evangelisty zmiňovaní "bratři" a "sestry" Ježíšovy nepokládá katolická církev za tělesné sourozence, ale za příbuzné. Mariánská dogmata stavějí ekumenický proces před velké problémy. Také uvnitř římskokatolické církve jsou v nejnovější době prudké kontroverze o adekvátním mariánském chápání. Neposkvrněné početí Panny Marie katolická církev vyznávala již v prvních staletích své existence. Na "křesťanském Východě" je tento svátek doložen již v 9. století, v českých zemích se jeho oslavy ustálily až počátkem 15. století.

Podrobnosti: Encyklopedie náboženství ZDE

Tridentský koncil kromě toho vyhlásil, že Panna Maria zůstala dokonce bez jakéhokoli osobního hříchu. Papež Pius XII. vyhlásil r. 1950 v konstituci: "Je Bohem zjevenou pravdou víry, že neposkvrněná, vždy panenská matka Boží Maria byla po skončení svého pozemského života vzata s tělem i duší do nebeské slávy." Tentýž papež ozdobil Pannu Marii r. 1954 titulem "Královna nebe a země". O deset let později představil papež Pavel VI. Pannu Marii na 2. vatikánském koncilu jako "Matku církve".

Ekumenický koncil v Efesu roku 431 vyhlásil nejstarší dogma o Mariině Božím mateřství: "Kdo nevyzná, že Emanuel je pravý Bůh a proto svatá Panna rodička Boží, protože Slovo, pocházející z Boha, které se stalo tělem, porodila v těle, ten budiž vyobcován." Od 3. stol. dosvědčují liturgická vyznání víry, že Maria při početí Ježíše z Ducha svatého byla panna. Tento názor vyzvedl ekumenický koncil v Konstantinopoli roku 381 jako článek víry. Celá historka s neposkvrněným početím navazuje na závěr první kapitoly Matoušova evangelia.

1,18 Narození Ježíšovo se událo takto: Jeho matka Maria byla zasnoubena Josefovi, ale dříve než se sešli, shledalo se, že počala z Ducha svatého.

1,19 Její muž Josef byl spravedlivý a nechtěl ji vystavit hanbě; proto se rozhodl propustit ji potají.
1,20 Ale když pojal ten úmysl, hle, anděl Páně se mu zjevil ve snu a řekl: "Josefe, synu Davidův, neboj se přijmout Marii, svou manželku; neboť co v ní bylo počato, je z Ducha svatého.
1,21 Porodí syna a dáš mu jméno Ježíš; neboť on vysvobodí svůj lid z jeho hříchů."
1,22 To všechno se stalo, aby se splnilo, co řekl Hospodin ústy proroka:
1,23 'Hle, panna počne a porodí syna a dají mu jméno Immanuel', to jest přeloženo 'Bůh s námi'.
1,24 Když se Josef probudil ze spánku, učinil, jak mu přikázal anděl Hospodinův, a přijal svou manželku k sobě.
1,25 Ale nežili spolu, dokud neporodila syna; a dal mu jméno Ježíš.

Zdroj: Mat 1,18-25

7. 2. 2005

Vtipný Holzbachův výrok o Indiánovi, který v hodinkách vidí ducha, a stejné tvrzení o vesmíru není žádnou argumentací, která by byla neprůstřelná. Přirovnání není důkaz.

7. 2. 2005

Představme si člověka, který by byl s teorií relativity obeznámen jen prostřednictvím článků z časopisu ABC. Co bychom si o něm asi pomyslili, kdyby přišel a s vehemencí ignoranta Einsteinovu fyziku odmítl? Podobně bojují s vlastními stíny čeští ateisté. Většinou jsou to lidé, jež charakterizuje nevědomost a lhostejnost. Jestliže tvrdí, že něco odmítají, odmítají pouze své vlastní fantasmagorie -- nikdy nečetli Bibli, nikdy nenahlédli do Augustinových Vyznání nebo do Čtyř knih o následování Krista od Tomáše Kempenského [kněz a augustiniánský kanovník, 1379-1471 - pozn. red.], dokonce ani netuší, o čem tyto knihy hovoří.

6. 2. 2005

Je v tom cosi rabelaisovského, neb za poslední dny jsem byl za článek o ateismu (nenapodobuji Doktorův styl, jen konstatuju fakta) poslán

do Sovětského svazu
na Kubu
na strom
do Číny
do jeskyně
do gulagu
do školy
do kostela
do (mnoha dalších interesantních destinací)
do Haló novin (co to je, ostatně?)

inu... Tak.

Michael Marčák: Sklad vyhořelého jaderného paliva, nikdy! Musíme dbát o bezpečnost obyvatel naší obce!
7. 2. 2005

Jan Werich
6. 2. 2005

K stému výročí narození Jana Wericha

Jan Werich, 6. 2. 1905 -- 31. 10. 1980

Shodou okolností se v prvním únorovém týdnu setkaly dvě zdánlivě nesouvisející věci. Sté výročí narození Jana Wericha a stupidita nových křečků a bařtipánů, s níž dále ponižují již ponížené a znova tak vytvářejí lůzu, kterou proti nim zanedlouho požene hlad.

"Zklamaný prorok lepších časů", tak označuje Wericha článek v Lidových novinách, a opakuje opakuje blábol o "mladickém levičáctví", v němž adjektivum má naznačit stav, z něhož lze vymoudřet věkem, kdežto levičáctví naznačuje neblahou politickou orientaci. Stín připisovaného levičáctví má nejspíš zakrýt to, že k politizaci Osvobozeného divadla vedlo sociální cítění (což není úchylka v žádném věku) V+W a zhůvěřilost tehdejších politických stran.

7. 2. 2005

Američanům z Británie

od Basila Fawltyho alias Johna Cleese

Český překlad přišel z internetu, kde mailem před časem, nedlouho po loňských listopadových prezidentských volbách v USA, koloval k velkému pobavení mých britských přátel a známých i originál v angličtině

Občanům Spojených států amerických se na základě neschopnosti zvolit kompetentního prezidenta, a tudíž neschopnosti vládnout své zemi oznamuje, že se k dnešnímu datu ruší nezávislos USA. Její Veličenstvo královna Alžběta II. se stává svrchovaným monarchou všech amerických států, území a dalších teritorií. Kromě Utahu, který se jí nelíbí.

Váš nový premiér (Trojctihodný Tony Blair, pro těch 97.85% z vás, kteří doteď nevěděli, že za hranicemi vašich států jsou další země) je pověřen jmenováním ministra pro Ameriku bez nutnosti dalších voleb.

7. 2. 2005

Pan Línek se domnívá, že jsem jeho názory prezentované v palachovské diskusi dezinterpretoval. Tvrdí, že jsem mu podsunul, co nikdy nenapsal: "polistopadový vývoj nic nového nepřinesl" a obvinil ho z verbování sebevrahů. Věc je ovšem poněkud složitější.

7. 2. 2005
Aleš Kozelský

Přečetl jsem si diskusi o Janu Palachovi. Jsem ročník 1967, takže nemohu mít vlastní vzpomínky na srpnovou okupaci a všechny události, které Palachovu činu předcházely. Od doby, kdy jsem se o Janu Palachovi poprvé dověděl, jsem měl názor spíše kritický, jeho čin jsem nechápal. Za bývalého režimu jsem o něm věděl jen velmi málo, dnes již je tomu jinak, avšak Palachův čin jsem nejen nepochopil, a jsem k němu ještě kritičtější než dříve. Než se pokusím popsat proč, ocituji úryvek z "Bratrů Karamazových" F.M.Dostojevského, který podle mého názoru Jana Palacha a jeho následovníky přesně charakterizuje.

7. 2. 2005

K milosti je skutečně zapotřebí rozumu. Málokdo si řekne s klasikem: Chci žít, abych trpěl.Vstoupíš mezi dospělé a vzdáš krásné sny. Během planetární vteřiny spadneš do kotle tavícího charaktery a nebude ti pomoci, mladý snílku. Budeš poznávat denní problémy i pseudoproblémy, dozvíš se ověřenou moudrost, že zbabělec hledá úlevy a shovívavost, nenalezneš však recept na bezchybné kroky k nadějné budoucnosti; smiř se realitou, přestaneš existovat v čisté esenciální podobě, staneš se požadovanou sloučeninou bez zápachu a chuti.

7. 2. 2005

V naší líbezné zemi zázraků přibývá hrubosti, neomalenosti, čiré pitomosti a stupňujícího se hulvátství. Superstar marnivosti přitahuje jednoduchostí provedení. Vysmátá porota neznámých odborníků v Altenbergu nebo Hofu, naprosto zbytečná v Gabunu a na Kajmanských ostrovech, určuje pořadí závodních pěvců. Prosím, proti gustu žádný dišputát, nakonec legrace musí bejt, i kdyby fotra věšeli, jak říkají hospodští nádeníci.

Pořádaná honička na Annu Gleisnerovou ovšem zapáchá čecháčkovským lejnem. Užívat si srandičky na úkor druhých, vysmívat se všem napadaným v mediálních kotlících hanby a špíny, toť něco pro zdatné české junáky a děvy. Stud ze země zázraků dávno odvanul, pokora je k smíchu, jen škleb zůstal. Pozdrav Bůh vašemu dílku, vesmírní ztracenci, umělí kašpaři a hrdinové nestálé doby.

7. 2. 2005

Jen těžko se hledá v dnešní době klíčová odpověď na otázku, kterou si klade každý, kterému není lhostejný současný stav věcí, charakterizovaný neuvěřitelným počtem konfliktů, urážek, hrubostí a ignorantství, které rukou společnou a nerozdílnou generují stav nazvaný eufemisticky "blbá nálada". Ta, která silně tenduje k všeobecné nas...ti. Halina Pawlovská by se teď rozzářila a řekla by : "...a mě z toho vychází úplně jasně jedna rada pro naše politiky. Dejte si do svých programů, že nás přestanete až do voleb každodenně něčím rozčilovat!!!"

5. 2. 2005

Je to zcela evidentní a můžete se o tom přesvědčit sami. Pokud si otevřete internetové stránky kterékoliv z evangelikálních církví. V podmínkách vstupu do těchto církví je nebiblická podmínka. Je to závazná podmínka věřit v Trojjediného Boha. Avšak pojmenování Boha přívlastkem Trojjediný nikde v Bibli nenaleznete.

7. 2. 2005
Referát připravený pro konferenci Proměny pedagogiky, Praha 3 - 4. 2. 2005

Utváření informační společnosti tvoří souběh spontánních (computerizace společnosti prostřednictvím osvojování kompetencí počítačové gramotnosti a disponibility počítačové techniky) a plánovaných procesů (např. projekt e Europe, digitalizace elektronického vysílání apod.). Utváření informační společnosti je syceno značným podílem spontánních procesů, zatímco "učící se - znalostní společnost" je projektem, jehož realizace je řízena.

7. 2. 2005

Záleží jen na nás, zda politika bude čím dál více jen hromadou svinstva

Sdílím skepsi Jana Čulíka ohledně toho, zda má většina českých novinářů morální právo být těmi "hlídacími psy", kteří by měli podobné aféry, jako je Grossova, rozkrývat, míní Jindřich Kalous.

Cynismus a otupení, které vládnou ve veřejnosti (lépe řečeno mezi "průměrnými" občany), do značné míry po celých 15 let většina z mainstreamových médií sama vyvolávala.

7. 2. 2005

Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně nedávno udělila Zlatou medaili své univerzity rakouskému právnímu expertovi Peteru Doraltovi. Profesor Doralt vyučuje právo na vídeňské univerzitě (Wirtschaftsuniversität Wien). Od roku 2001 vede v Brně projekt "Škola rakouského práva", a to v němčině. Tento projekt umožňuje českým studentům získávat tolik potřebné informace o právním řádu sousední Rakouské republiky.

6. 2. 2005

Ukradnou-li vám pas, můžete skončit v zálivu Guantánamo

"Přišel jsem o tři roky života, protože jsem muslim"

Britský občan, podezřívaný z terorismu, který byl vězněný v táboře v zálivu Guantánamo po dobu 33 měsíců, oznámil, že bude žalovat britskou vládu.

Martin Mubanga (32) tvrdí v nedělním vydání týdeníku Observer, že poté, co byl zatčen v Zambii, způsobil pracovník britské rozvědky MI6, že byl Mubanga Američany odvezen do tábora v zálivu Guantánamo. Konstatuje, že tam byl brutálně vyšetřován a že ho stráže potíraly močí. Důkazy o jeho "teroristické činnosti" jsou přitom nepřesvědčivé, jak přiznal i americký tribunál.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

22. 1. 2005

V prosinci 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 15412 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Američané bojují na Blízkém východě, budoucnost je v Indii a v Číně   
7. 2. 2005 Česko na úrovni Velké Británie: loňský obchodní schodek byl nejnižší v historii Štěpán  Kotrba
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
7. 2. 2005 Uhl Štětinovi: Vaše postoje nejsou postoji Strany zelených Petr  Uhl
7. 2. 2005 Oznámení o zrušení nezávislosti   
6. 2. 2005 Dva zámky plný prezidentů Jiří  Jírovec
5. 2. 2005 Porušují protestanté svoji zásadu sola scriptura? Karel  Sýkora
4. 2. 2005 Našlo křesťanství inspiraci v řeckém pohanství? Karel  Sýkora
4. 2. 2005 Leo Strauss: guru neokonzervativců Greg  Evans
4. 2. 2005 Eurasianistický neokonzervatismus: Třetí pilíř světa nočních můr Karel  Dolejší

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Komunikace banální pravdy o premiérovi a o židovi Ladislav  Žák
7. 2. 2005 Směnečné variace Zdeněk  Jemelík
7. 2. 2005 Duch Pepy z Hongkongu aneb optimismus páchne blbostí Ivan  David
5. 2. 2005 Pohádka o dobrém strýci Vikovi a kouzelníku Rodovi Fabiano  Golgo
5. 2. 2005 Nevěřím novinářům ani politikům Jan  Čulík
4. 2. 2005 Proč (ne)kopat do policie Jan  Bohata
4. 2. 2005 S upřímností ČSSD vlastní: "Strana nám byla ukradena a my ji chceme zpět"   
4. 2. 2005 Grossovi půjčil na byt "bývalý akcionář podniku MAFRA" Jan  Čulík
1. 2. 2005 Jak vládnout neovladatelnému Oskar  Krejčí
1. 2. 2005 Škromach: Strany nemajú prispôsobovať program konjunktúre Radovan  Geist

Jan Palach RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Kultivujme tradici, nestavme pomníky Karel  Dolejší
7. 2. 2005 K Janu Palachovi jsem kritický Aleš  Kozelský
4. 2. 2005 Spor o Palacha: Výzva, nebo návod? Karel  Dolejší
4. 2. 2005 Spor o Palacha: sebereflexe, nebo bagatelizace? Vladimír  Línek
2. 2. 2005 Ideál neospravedlňuje, motiv ano Vladimír  Línek
31. 1. 2005 Ideál neospravedlňuje nic Filip  Sklenář
28. 1. 2005 Největšími Čechy jsou Jan Palach a Jan Zajíc Petr  Jánský
28. 1. 2005 Dnes nepotřebujeme mučedníky, ale sebevědomé občany Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba

Katastrofa v jihovýchodní Asii RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 Koupíte si šest airbusů, anebo na vás uvalíme evropská ochranářská cla   
5. 1. 2005 Je Bůh terorista?   
5. 1. 2005 Výstražný systém, který mohl varovat před tsunami, existoval   
5. 1. 2005 Jak to, že se americká základna v Indickém oceáně ubránila před tsunami?   
4. 1. 2005 Humanitární organizace požadují přístup na Andamanské a Nicobarské ostrovy   
4. 1. 2005 Letiště v městě Banda Aceh bylo dočasně uzavřeno   
3. 1. 2005 Katastrofa v Čechách horší než v Asii? Wenzel  Lischka
3. 1. 2005 OSN: Vlády asi nesplní své sliby   
2. 1. 2005 Při asijské katastrofě nezahynula žádná zvířata   
2. 1. 2005 Přívalové deště ztěžují humanitární pomoc   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   
3. 2. 2005 Vyřeší volby situaci v Iráku? Václav  Žák
2. 2. 2005 Demokracie není zaklínadlo Oskar  Krejčí
2. 2. 2005 Irák: Největší korupční skandál ve světové historii   
2. 2. 2005 Účast ve vietnamských volbách byla také velká   
1. 2. 2005 Zpráva o stavu Iráku   
1. 2. 2005 Irák je stále místem strachu   
31. 1. 2005 Projevme základní slušnost a podpořme touhu Iráčanů po svobodě   
30. 1. 2005 Britské vojenské letadlo havarovalo v Iráku   
30. 1. 2005 Volby v Iráku byly prohlášeny za "úspěšné"   

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Česko hledá... Jan  Sýkora
14. 1. 2005 Jára morálním vítězem? Bohumil  Kartous
9. 1. 2005 Sledovanost veřejnoprávní BBC nezadržitelně klesá   
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý
4. 1. 2005 Otázky televize BBC   
15. 12. 2004 Rekordně klesla sledovanost televize BBC   
8. 12. 2004 BBC propustí 5300 zaměstnanců   
2. 12. 2004 BBC má snížit svůj programový rozpočet o 15 procent   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Egypt otřesen sexuálním skandálem, svědčícím o tamějším postavení žen   
23. 12. 2004 OSN: Sexuální skandál v Kongu novým Abu Ghraib?   
10. 12. 2004 Soud zakázal násilníkovi vstup do bytu   
10. 12. 2004 Ženy jsou ignorované oběti konfliktů po celém světě   
9. 12. 2004 Nejhorší zločin na světě   
2. 12. 2004 Žena roku 2004? Jiří  Kratochvíl
2. 12. 2004 Diskriminuje islám ženy?   
26. 11. 2004 Postavenie ženy v 19. storočí Zuzana  Pinčíková
26. 11. 2004 Feminismus a bezpředsudkové myšlení?" táže se udiveně Petra Konrádová v Reflexu. "Žurnalismus a nepředsudečné myšlení?" nepodivuji se příliš... Jan  Matonoha
23. 11. 2004 Týden proti násilí na ženách   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček