8. 8. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 8. 2007

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BL Sněmovna reprezentantů odebrala 139 milionů dolarů (2,8 miliardy korun) z 310 milionů, jež vláda prezidenta George Bushe požadovala na přípravné práce na výstavbu evropské části amerického systému protiraketové obrany. Výdaje potřebné pro radarovou základnu v Česku sice členové dolní komory Kongresu schválili, chybí ale finance pro přípravu umístění antiraket v Polsku. Z věcného hlediska toto rozhodnutí na první pohled postrádá logiku, protože se jedná o spojité nádoby, jde o komplex, jedno bez druhého nemůže plnit svou předpokládanou funkci. Příčinou tohoto rozhodnutí může být i fakt, že se jedná o systém, který vlastně nikdy nefungoval a už vůbec ne v reálných podmínkách. Specialisté se vehementně snaží z jednotlivých komponentů slepit plnně funkční systém. Doposud se ale nikdy neprokázalo, že by tento projekt, který již spolykal miliardy amerických dolarů, byl skutečně nejvhodnější investicí. Za škrty v rozpočtu proto lze hledat nejspíše snahu o efektivní vynakládání finančních prostředků na obranu, než zásadní odpor k systému protiraketové obrany jako takovému.

Pozn. red. O této skutečnosti jsme v BL informovali s předstihem už 27. 7. 2007, ZDE.

Mnozí z nás si možná položí jednoduchou otázku, zda by měl význam samotný předsunutý radar v Brdech bez protiraketové základny s antiraketami v Polsku? A je vůbec možné, aby v případě, že by u nás i přesto byl vybudován jen radar, mohla polskou raketovou základnu nahradit některá další základna s antiraketami jinde na světě?

Sloupek
Kateřina Komorádová

ulicí protéká
ředěný vodou z květinářství
prosycený hlukem tepe do spánků
shrbený pod tíhou všedního dne
a ke konci jen mžourá

světel rej

na Las Ramblas pálí
v očích
přímořské dejà vu vykřesané z ničeho

zhasíná

do Britských listů poslala autorka

8. 8. 2007

Jisté vzrušení ohledně vízové povinnosti pro české občany cestující do USA nepochybně opadne, až se občan dočká odpovědí na řadu základních otázek. Zatím je zřejmé, že zrušení víz nedává jistotu, že (český) občan, stejně jako jakýkoli jiný, bude do země skutečně vpuštěn.

Kanadské radio CBC vysílalo 4. srpna 2007 ZDE zajímavý program týkající se konkrétního případu, kdy byl odmítnut vstup do Kanady vysokoškolskému profesorovi z USA. Prvních 9.20 minut záznamu pak bylo doplněno odpověďmi na telefonické dotazy čtenářů. Tato část pořadu bohužel není na stránkách CBC přístupná.

Americký profesor pracovních vztahů (tedy vztahů mezi odbory a zaměstnavateli, pozn. red.) T. J., zažil minulý týden velké překvapení na americko-kanadské hranici v Cornwallu: byl mu odepřen vstup do Kanady, přestože tuto hranici překročil během posledního roku asi padesátkrát. Důvodem byl záznam v jeho spise, že byl zadržen v roce 1981, když se zúčastnil odborové stávky v USA. Kanadský úředník na hranici požadoval důkaz, že T.J. nebyl nikdy obžalován a nebo odsouzen v USA za žádný trestný čin.

8. 8. 2007

tisková zpráva ministerstva životního prostředí

Vážené novinářky, vážení novináři,

v některých médiích se dnes objevila zpráva o tom, že místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík je údajně nezvěstný či snad dokonce zemřel kdesi v pákistánských horách. Tyto informace se v žádném případě nezakládají na pravdě. S Martinem Bursíkem jsou jeho nejbližší spolupracovníci i rodina v kontaktu, naposledy dnes dopoledne. Ministr Bursík je zcela v pořádku a vrací se zpět do republiky zcela podle původního plánu.

8. 8. 2007

Ke sporům o dodávkách plynu do Běloruska přibyl ostrý zápas o Arktidu.

Drama začalo minulý týden. To Gazprom varoval, že 3. srpna zkrátí dodávky plynu do Běloruska na 45 procent. Se zdůvodněním, že Minsk neplatí dohodnutou cenu. Podle představitelů Gazpromu dluží Bělorusko od začátku roku 456,2 milionu dolarů. Následně běloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil Rusko z "privatizace" jeho země a dodal, že Bělorusko nemá dost peněz. Vyjádřil naději, že mu finančně pomůže venezuelský prezident Hugo Chávez či západní banky.

8. 8. 2007

OTEVŘENÝ DOPIS IVANU DAVIDOVI:

Vážený pane doktore, protože i já patřím mezi ty "obecné stěžovatele," kteří Vás tak bytostně znechucují, prostudoval jsem si zájmem, velmi pozorně a několikrát Váš článek "Má to cenu, ale jen konkrétně -- a s důkazy" ze dne 6. 8. 2007. Došel jsem k závěru, že oba dva žijeme sice v jednom státě -- ovšem ve značně odlišných světech, píše čtenář Jiří Kramář.

7. 8. 2007

V současných diskusích o tom, zda a jaký vliv má mít vyzařování plánovaného XBR radaru na životy a zdraví lidí v blízkém okolí, zda nenaruší příjem televizního signálu či provoz mobilních operátorů se do pomyslného stínu dostává závažná otázka - zajištění obrany XBR radaru a potažmo celé evropské části amerického protiraketového systému.

Jak to vidí vládní zmocněnec pan Klvaňa, zvaný pan Radar? Ten prohlásil: "pokud radarová stanice opravdu bude v ČR zřízena, mohu Vám zaručit, že to bude zřejmě nejbezpečnější místo v celé zemi. Žádný terorista se nedostane do blízkosti této stanice a po spuštění systému protiraketové obrany bude toto místo chráněno svým vlastním systémem proti různým typům raket nebo dalším případným útokům. ČR nepředpokládá, že by s případným umístěním radaru na území ČR byly spojené nějaké výraznější hrozby, nežli ty, kterým ČR čelí již v tuto chvíli. V pohotovosti bude také letectvo AČR a v krizových situacích bude obrana posílena stíhacím letectvem Severoatlantické aliance. V Česku potom pravděpodobně nenajdete bezpečnější místo. Neexistují žádné údaje o útocích na americké vojenské základny ve světe, prostě proto, že provést takový útok se blíží nemožnosti".

7. 8. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

< foto Uwe Ladwig

Po vlastně nedlouhé době jsem byl zase jednou v Praze. Tentokrát jsem se ale nechtěl jen podívat na krásné kamení a vidět staré přátele, chtěl jsem se taky přesvědčit o tom, o čem se tak píše v té demokratické republice české...

Že demokraté musí být pod neustálou kritickou kontrolou, o tom se ví v těch zemích, kde demokracie už existuje delší dobu. Politická opozice je při tom důležitým a nezbytným faktorem, ale to, co demokracie hlavně potřebuje, má-li přežít na delší dobu, to je opravdu nezávislá a kritický čtvrtá moc -- tisk a sdělovací prostředky. Čtenáři Britských listů to vědí, Jan Čulík to píše pořád, já jsem se o tom už taky párkrát zmínil.

A jaké to tedy teď bylo v té Praze? O čem se tam psalo, nebo lépe řečeno nepsalo?

(Autor byl dlouhá léta ředitelem jedné velké globální elektronické firmy v Evropě. Je Němec a žije v Hamburku.)

8. 8. 2007

Den po výročí Hirošimy Rusové otestovali novou mezikontinentální jadernou střelu. Copak na to naše slavná Humanistická strana, Komunistická strana a další mírotvorci? Ticho po pěšíně? A co Tamáš, co Neoral? Další mohutný protest proti neexistujícímu radaru? A co na to Britské listy? ptá se Jan Bláha.

Pozn. JČ: Britské listy sledují ruské, stejně jako americké zbrojení systematicky (včera a dnes např. ZDE ZDE) a také systematicky poukazují na to, že americká protiraketová obrana i rozmisťování amerických základen stále blíže ruského území roztáčejí nové závody ve zbrojení. Jak konstatoval opakovaně Vladimír Putin, "My jsme si s tím nezačali". Je to jistě od Putina do jisté míry pokrytecké, avšak Amerika pod nynějším politickým vedení se nesnaží o snižování závodů ve zbrojení, bohužel naopak. Velmi varovně vyznívá tato analýza "Má americká protiraketová obrana zlikvidovat po preventivním jaderném útoku USA poslední ruské a čínské střely?, z níž vyplývá že dochází k postupné likvidaci veškerých dosavadních mezinárodních dohod o omezování zbrojení.

8. 8. 2007

Tomáš Klvaňa, koordinátor vládní komunikace programu protiraketové obrany na chatu na internetu, v pondělí 6. 8. 2007, 10:00 - 11:00 http://vipchat.novinky.cz

Otázka:

Fanik.B:

Budou mít lidé z okolních vesnic, kde bude radar umístěn, nějaké omezení nebo i výhody?

Odpověď:

Klvaňa: Žádná omezení mít nebudou. Byl jsem se podívat na kótě 718 a myslím, že radar dokonce ani z okolí nebude příliš vidět. Okolní stromy jsou zhruba stejně vysoké. Žádné záření ani jiné negativní účinky na zdraví nepřicházejí v úvahu, to jsou všechno nesmysly. Žádné přímé výhody z existence radaru v Brdech místní obyvatelé mít nebudou. Ekonomický význam takto malé stanice je sice pozitivní, ale poměrně malý, není však vyloučeno, že vláda a kraje budou investovat do infrastruktury regionu.

Komentář: Pane Klvaňo,

měl byste si své výroky dávat před zveřejněním kontrolovat odborníky. Myslím skutečnými odborníky, z oboru radiolokace. Pokud, jak pozoruji, je vláda nemá, možná bych Vám doporučil některé z našich. Nebudete se alespoň zesměšňovat.

8. 8. 2007

Pan starosta Neoral z Trokavce ve svém článku na téma "Jak lze zamaskovat radar" přičítá vládnímu zmocněnci Klvaňovi základní neznalosti, pokud jde o radar a jeho umístění.

Nic mi do toho není, ale myslím, že neznalost projevil spíše pan starosta. Jestli je mezi radarem vzdáleným od pozorovatele například 1 km na půli cesty lesík, jehož stromy jsou srovnatelné s výškou radaru, pak jej pozorovatel skutečně neuvidí. Přitom nejbližší stromy od radaru mohou být mnoho set metrů. Pokud chce pan starosta kritizovat, měl by mít trochu jiné argumenty, upozorňuje čtenář Petr Žilka.

8. 8. 2007

Stíhání místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka bylo zastaveno. Problémy lidovců to neřeší.

Příznivci předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka mohou slavit: jihlavský státní zástupce Arif Salichov, který převzal vyšetřování údajné Čunkovy úplatkářské aféry, trestní stíhání oficiálně zastavil. A slíbil navíc podnět na přešetření práce vyšetřovatele, kterou pokládá za nebývale tendenční. Tím jen potvrdil, že konec kauzy je nadále v nedohlednu - vyšetřovatel se bude hájit, právě tak jako hlavní svědkyně v dané kauze. Na ni Čunek podal trestní oznámení - a ona teď musí vypovídat, stejně jako další svědci.

8. 8. 2007

Čína tvrdí, že "je ochotna společně s Ruskem přispět k udržení regionální bezpečnosti, stability a světového míru"

Česká zahraniční politika a česká média si nejsou schopny uvědomit zásadní změny na mezinárodně politické scéně, vedoucí k multipolarizaci globální politiky. Ignorují tyto fenomény a jsou fascinovány pouze Spojenými státy, ačkoliv se stačí podívat na mapu, aby bylo jasné, jak USA tristně selhaly v posledních desetiletích. Včera začala "Mírová mise" pravidelných společných "protiteroristických" manévrů ozbrojených sil členských zemí Šanghajské organizace spolupráce. Střelnice Čebarkul v ruském městě Čeljabinsk hostila společné cvičení nového mezinárodního uskupení. Rusko je zakládajícím členem Šanghajské organizace spolupráce , která vznikla z neformálního uskupení tzv. Šanghajské pětky. ŠOS tvoří Čína, Rusko, Uzbekistán, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. V roce 1996 byla v Šanghaji podepsána "Smlouva o prohloubení vojenské důvěry v hraničních oblastech". V květnu 2003 schválil ruský parlament Chartu ŠOS. Rusko přikládá rozvoji této organizace velký význam... Primárně ji Rusko považuje za nástroj, který by podle jeho názoru prý "měl pomoci stabilizovat oblast nejen Střední Asie".

7. 8. 2007

V Událostech České televize v úterý 7. srpna 2007 vicepremiér Čunek řekl: "Kdybych odstoupil před půl rokem, tak ta moje kauza by trvala minimálně pět let." Kdybych nebyl vicepremiér, tak to moje trestní stíhání by nebylo teď zastaveno. Jestli ještě někdo nevěděl, že Čunkovu kauzu ovlivňovala vláda, tak teď mu sám vicepremiér Čunek řekl, že ovlivňovala.

8. 8. 2007

Vyučený automechanik, později středoškolsky dostudovaný revizní technik se ženou a čtyřmi dětmi přišel k několika nemovitostem a mnohamilionovému majetku.

Ke kariéře senátora a místopředsedy vlády.

K postu šéfa křesťanskodemokratické strany, té nejmravnější.

Zloba zlé sekretářky vedla k jeho obvinění z korupce. Případ dokonce směřoval k soudnímu procesu. Ale deux ex machina (nejvyšší státní zástupkyně) zasáhla a přidělila případ jinému vyšetřovateli. A ten k údivu celého národa neshledal ni skvrnky na jednání pana místopředsedy vlády (senátora) a celé vyšetřování zastavil.

Opravdu se mi ulevilo. Měl jsem strach, že ve vládě, potažmo senátu jsou zločinci. Nyní opět mohu bez pochyb důvěřovat vládě, senátu, orgánům činným v trestním řízení.

Prostě té naší demokracii. Jak to říkal Masaryk? "Tož budeme sedlat......"

8. 8. 2007

Další z ukázek útočné policajtoreportérské žurnalistiky je současná bezradnost těch médií, která rozpoutala kampaň proti předsedovi KDU-ČSL Čunkovi, smočila se v blátě mediálních útoků a nyní nejsou schopna dokázat, že se státní zástupce Salichov mýlil, když Čunka zprostil obvinění. Tyto žurnalistické "křepelky" mimo jiné ignorovaly alarmující prohlášení hejtmana Juránka na sjezdu KDU-ČSL v Brně, kde obvinil v dramatickém monologu některé své spolustraníky z organizace jeho zavraždění, pokud bude kandidovat do nejužšího vedení strany.

Novinářů zde bylo dost, nikdo nezjistil a nikdo nic nenapsal. Přitom oba příběhy spolu mohou souviset, neboť vykazují stejně bujná fabulační schémata. Jako Kubiceho zpráva. Jako Ghanské kakao. Jako Grossova směnka. Jako kauza Srby. Jako Olovo. Jako Bamberk.

Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze TÉMA BL

8. 8. 2007

Jen škoda, že to nemohl říci soud. Ten případ už dospěl tak daleko, že není možné smazat ho útokem na vyšetřovatele Šošovičku, který prý neslýchaně selhal. Salichov si jistě právem stěžuje na výroky opozičních politiků, nicméně zcela zanedbává fakt, že se kauza, ať chce či nechce, týká předního vládního politika, ba budoucnosti celé vlády. A vláda, nikoli opozice, má pod sebou státní zastupitelství (nezávislý na exekutivě je by byl pouze soud). Salichov se dostal k věci nestandardním způsobem a z případu, který užuž měl být u soudu, učinil pravý opak -- všechno otočil o 180 stupňů.

8. 8. 2007

"Jsme zemí, ne nadací; musíme vést zahraniční politiku pro Ameriku; myslíte si, že slovo "demokracie" bude [na to] stačit?" Henry Kissinger (18. dubna 2007)

Koncem července a začátkem srpna jsme svědky závažných politických událostí, spojených s dvěma nejaktuálnějšími humanitárními krizemi současnosti, se súdánským Darfúrem a s Irákem.

8. 8. 2007

BRITÁNIE:

Britská vláda byla v úterý další institucí, která se rozhodla zastavit svou reklamu na populárním internetovém serveru Facebook, věnovaném vytváření sítí mezi občany, poté, co tam zrušilo svou reklamu několik velkých britských firem, včetně podniku Vodafone. Ukázalo se totiž, že se jejich reklama se objevila na stránkách britské extremně pravicové strany British National Party.

Britský vládní Central Office of Information nyní konstatoval, že vláda nebude poskytovat reklamu pro servery, kde si uživatelé volně mohou vytvářet vlastní stránky. Mediální agentura, která zastupuje britskou vládu, se i v minulosti přidržovala zásady, že reklama britské vlády se nebude vyskytovat na stránkách, které obsahují společensky nepřijatelné výroky. Na serveru Facebook najdete stránky nazvané "Amerika je plná blábolících idiotů" a "Zaveďme zase trest smrti a veřejné popravy".

Britská vláda má roční rozpočet na reklamu ve výši 339 milionů liber a zvýšila inzerci na internetu o 85,4 procent na 22,5 milionů liber.

Dosud silně využívala populárních serverů jako MySpace, Bebo a Facebook, kde miliony občanů tráví velké množství času.

Podrobnosti v angličtině ZDE

8. 8. 2007

Jsou vlády, kterým nestály u kolébky sudičky ale bludičky.

8. 8. 2007

Pan Vojtášek mne ve svém příspěvku označil za zaujatého. Má pravdu. Jsem zaujatý proti politice a počínání samozvaného světového hegemona, tj. proti vládě USA. Smyslem mého článku o bombardování průmyslových závodů plzeňské Škodovky, vysočanské ČKD a mostecké chemičky na sklonku 2. světové války , bylo poukázat na nepřátelskou a zákeřnou činnost USA proti Československu daleko dříve, než se stalo "zemí za železnou oponou".

8. 8. 2007

Ansbach. Ako uviedol týždenník Woche im Blick, vydávaný vo vydavateľstve Fränkische Landeszeitung GmbH v Ansbachu, vo svojom čísle 31/2007 zo dňa 2.8.2007, odovzdali nedávno odporcovia rozširovania americkej vrtuľníkovej základne neďaleko Ansbachu primátorovi mesta Ralfovi Felberovi (SPD) vyše 3 000 podpisov odporcov stavebných zámerov Američanov. Takto chcú presvedčiť predstaviteľov mesta o tom, že väčšina obyvateľov Ansbachu je proti americkým zámerom.

Nebudú to však mať ľahké. Treba otvorene povedať, že obyvatelia Ansbachu nemajú jednotný postoj v tejto otázke. Príslušníci americkej armády majú veľmi dobré finančné príjmy. Vozia sa vo svojich typicky amerických veľkých autách s veľkou spotrebou pohonných hmôt a usilovne utrácajú v Ansbachu svoje peniaze. Z toho všetkého profitujú podnikatelia a obchodníci v Ansbachu a tí si prítomnosť Američanov pochvaľujú.

V tejto súvislosti ma napadá ešte jedna otázka: Nie sú aj v pozadí nadšeného súhlasu niektorých českých politikov s výstavbou americkej radarovej základne v Čechách ekonomické záujmy? ptá se Karol Dučák.

8. 8. 2007

Teoreticky přísahal při svém nástupu George W. Bush, že bude věrně dodržovat zákony Spojených států. Ve skutečnosti s nimi zachází jako s jídelním lístkem, z nějž vybírá ty, které se mu zamlouvají a pomíjí ty, jež mu nejsou po chuti. Tento královský přístup by mohl brzy vést k ústavnímu střetu, jenž by neměl obdobu v dějinách USA.

V této chvíli je sklon prezidenta k pomíjení nepříjemných zákonů nejviditelnější v kolizi mezi ním a Kongresem ve věci kongresových obsílek (odborný termín: subpoenas). Kongres totiž požaduje od některých zaměstnanců Bílého domu, aby pod přísahou vypovídali ve vyšetřování, jež vede proti ministerstvu spravedlnosti. Bílý dům -- tj. prezident -- odmítá svolit k výpovědím s odvoláním na "výsadu výkonné moci". (Na vysvětlenou: "executive privilege" je zásada amerického práva, že členové výkonné moci nemají být legálně nuceni odhalit důvěrné informace, pokud by takové informace nepříznivě ovlivnily fungování nebo postupy vlády. - Tu si nemohu odpustit poznámku: čeští ministerští předsedové musí hluboce litovat, že u nás taková výsada neexistuje.)

8. 8. 2007

O Libyi a o penězích:

Reakce na článek Štěpána Kotrby "Libyi jsme si vypěstovali sami - jako masožravou rostlinu"

Musím přiznat, že jsem dosud netušil, že i v politickém psaní může existovat cosi jako surrealismus, píše Richard Prager.

Je to asi proto, že jsem již delší dobu systematicky přecházel texty páně Kotrby coby apriori irelevantní. Vzhledem k tomu, že jeho "libyjský výkřik" nesl v podtitulku věnování mé osobě, prokousal jsem se tím houštím (či snad spíše bahnem) slov. Ba jsem se i pokusil hledat vnitřní jazykové a smyslové vazby. Nejen to, pár se mi jich snad dokonce objevit podařilo.

Jedno však odolalo všem pokusům o zařazení. Mohl by tedy básník vysvětlit, co myslel tímto výlevem: "Nemohou tuto logiku přijmout. Toho lékaře izraelská vláda určitě ve vězení nenavštěvovala, takže se není čemu divit, že přijal v libyjském kriminále bulharské občanství." Ponechám stranou jisté technické problémy, které by izraelské vládě asi činilo navštěvování libyjského žaláře. Ale i kdyby, proč by to dělala?

8. 8. 2007
reakce na článek Milana Daniela "Kdy budou Zelení opravdu zelení"

Postoje Bursíků, Lišků, či vůbec vedení strany Zelených nemají svůj původ jen v neochvějné účasti na vládní koalici a s ní spojené afinitě k ministerským křeslům. Nejen v tomto případě ukazují, že se mají od koho učit. Maně se vnucuje otázka, jestli třeba jim někdo nepíše scénář...

Topol M
8. 8. 2007

Mezikontinentální balistické rakety SLBM Bulava M (morskoj), které mají dolet 8600 km a nesou každá deset jaderných hlavic (D-19M Bulava-30) či jednu o síle 500kt - 1Mt (D-19M Bulava-M - pak některé zdroje udávají dolet až 10 000 km) , pokládá od února 2004 prezident Putin i vedoucí projektu a hlavní konstruktér Jurij Solomonov za nejmodernější ruskou zbraň , schopnou proniknout jakýmkoliv obranným "deštníkem". SS-NX-30 je derivát střel Topol-M (SS-27), kromě nepatrného poklesu v doletu, vzniklého kvůli nutnosti startu z ponorky. Střela SS-27 je 21,9 metrů dlouhá, příliš dlouhá na to, aby se vešla do typické ruské ponorky. Nejspíše má pravdu, protože se jedná o takzvané kvazibalistické střely s vlastním astronaváděním, samostatnou inteligentní manévrující schopností nosiče i hlavic. Plánováno je i mobilní, pozemní řešení na tahači 8x8. Sergei Ivanov prohlásil, že "ruské ozbrojené síly budou dostávat do operačního nasazení tyto zbraně koncem roku 2007."

7. 8. 2007

Vzpomínka na historii varšavského povstání v roce 1944

V sobotu, 4. 8. 2007, po 22. hodině, bylo vzpomenuto v rozhlasové stanici ČRo 6 historie varšavského povstání. Pořad probíhal v dialogu reportéra s pracovníkem Vojenského historického ústavu v Praze.

Pro nejednoho z nás tyto 60 -- 70 let staré události stále mají kouzlo zajímavých a ne bezvýznamných příběhů, které se podílely na zřetězení všech těch epizod do toku historie národů, Evropy a celého našeho světa. Někteří se pokoušíme hodnotit také výklad těchto událostí po stránce úplnosti informací, otevřenosti či zaujatosti dějepisce, trpíme, když pociťujeme, že výklad není zcela spravedlivý k zúčastněným stranám, píše Jan Škarban.

V relaci ČRo 6 bylo stručně a přehledně vysvětleno téměř vše, co souviselo s 2. varšavským povstáním, které proběhlo od začátku srpna do začátku října 1944.

7. 8. 2007

Možná jste si někdy kladli otázku, jestli je vůbec možné vychovávat mladé vandaly, kteří jen tak bezdůvodně dělají nepořádek či ničí věci kolem. Včera se mi stala zajímavá příhoda, o kterou bych se rád s ostatními podělil, píše Zdeněk Macura.

7. 8. 2007

Některé skončily v rukou povstalců

Od invaze v březnu 2003 ztratili Američané v Iráku 110 000 střelných zbraní typu AK 47 (Kalašnikov), 80 000 pistolí a 135 000 součástek tělesné obrněné ochrany. Informace zveřejnil auditorský úřad americké vlády, kterou svou analýzu vypracoval pro Kongres. Ukazuje to, v jaké zmatku je americká správa v Iráku. Zpráva zjistila, že mezi záznamy o existenci zbraní, spravovaných Američany v Iráku a skutečností existuje třicetiprocentní rozdíl. Nikdo v Bushově vládě netuší, kam se podělo těchto 30 procent zbraní.

7. 8. 2007

Pazourek v ruce primitivního člověka to byl, co na úsvitu lidské society vyznačilo patrně nejpozoruhodnější jev ve sluneční soustavě: koexistenci inteligentního fenoménu a nástroje, po tisíciletích vývoje stroje, ještě později automatu, v jedenadvacátém století robota blížícího se inteligencí člověku. Neméně příznačné je, že to naopak byla až průmyslová revoluce, s níž se stává již rozšířeně užívaným termín humanismus.

7. 8. 2007

Tento krátký traktát pojednává v minimalistickém stylu o slovesu být a smyslu života.

6. 8. 2007

Na klinice vládly sestry. Těžko někdy zapomenu případ, kdy pacientka zvonila na sestru, že "potřebuje na stolici". Jako medik- pomocná sestra jsem se zvedl, abych podal mísu. Sestra mě ale chytila za ruku: "Teď tam nemůžeš, to by si zvykly nás honit, musíš chvíli počkat...". Před uplynutím chvíle ale zazvonil zvonek znovu: "Já jsem se pokálela...", plakala pacientka. Zvedal jsem se, abych provedl očistu na lůžku, ale sestra mě zase výchovně chytila za ruku: "Posrala se baba, tak ať si v tom poleží!".

Praxe mediků v roli ošetřovatelského personálu má hluboký smysl. Prostě jsem se rozhodl, že jako lékař něco podobného nepřipustím. Jako mladý lékař na klinice jsem zahlédl sestru před důchodem, jak dává facku dementní stařence. Zavolal jsem jí na ošetřovnu, abych jí ostře domluvil. Jenže asi za dvě minuty z ošetřovny vyběhla a křičela: "Vošahávat mě teda nebudete...".

(Reakce na články "Vždyť to stejně nemá cenu" BL 3. 8. 07, "Pacienti jen obtěžují", BL 2. 8. 07, "Výchovou k neúctě v českém zdravotnictví", BL 3. 8. 07).

Strašně se mi nelíbí všechny oblíbené stereotypy a obecné stížnosti s nimi často související. Trvám na tom, že dozví-li se někdo o nějaké nepravosti, má právo a povinnost se obrátit na orgány, které jsou určeny k přezkoumávání a řešení stížností, případně na orgány činné v trestním řízení a to i přesto, že budou možná nečinné. Jenže lidé si chtějí popovídat, postěžovat si a případně i lehce exhibovat při prezentaci svých poznatků drsnou formou v hospodě nebo vybroušeným stylem v eseji či nějakém žurnalistickém literárním útvaru.

7. 8. 2007

ANALÝZA

Kodex veřejné služby versus názory moderátorů "analyticko-publicistické" stanice

Ukázkově primitivní prací propagandistů, a nikoliv analytických publicistů je výměna názorů, ve které ty své sdělovali redaktoři Českého rozhlasu 6 neméně důrazně než jejich host, aniž by uvedli u většiny projednávané problematiky jakékoliv exaktní informativně cenné údaje. "Já nejsem moc odborník přes tu situaci Romů v různých zemích," říká Gabal hned v úvodu. A přesto jako zaseknutá mašina redaktoři pokračují ve výslechu, co si ten, který nerozumí Romům, myslí o Romech, i když měli hovořit o sociálně vyloučených občanech a jejich koncentraci v kriticky ohrožených lokalitách. Rozhovor se sociologem Gabalem byl připraven s jediným cílem: rozvášnit posluchače nad miliony, dávanými jen a jen Romům, zlobbovat odpovědné osoby pro Gabalovy "odborné" představy a zaplácnout nutně nudný čas povinného vysílání. Přesně v duchu otázky-odpovědi Jany Šmídové: "A, pane Gabale, domníváte se, že právě tento váš plán, ta vaše vize by tedy mohla být realizována? Pokud ano, tak kdy?"

Říká se, že odborník je člověk z jiného města.... Moderátor Českého rozhlasu 6 je člověk z jiného světa.

ČRo 6 a někdejší Svobodná Evropa TÉMA BL

S-400 5P85SE TEL s odaplovacími rampami  9M96E
7. 8. 2007

Nejmodernější protiraketový a protiletadlový systém protivzdušné ochrany S-400 Triumf a S-400M Samoděržec, o kterém psaly Britské listy v souvislosti s asymetrickými protiopatřeními ruské strany, nyní Rusko nainstalovalo a uvedlo do stavu plné bojové pohotovosti jako první útvar velikosti divize. Rusko tak modernizovalo klíčovou součást posledního pásma ochrany hlavního města Moskvy nedaleko města Elektrostal v moskevské oblasti. Systém S-400 je určen k boji proti všem typům letících těles, počínaje malými bezpilotními letouny přes stíhačky, bombardéry a rakety s plochou dráhou letu až po klasické balistické střely a další nosiče. Informaci přinesla včera ČTK na základě zprávy agentury DPA, jejíž zdrojem byla zpráva ruské agentury Interfax.

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Záhadná obrana XBR radaru v Brdech Stanislav  Kaucký
5. 8. 2007 Mají mít antirakety v Polsku DESETKRÁT VÍC hlavic? Štěpán  Kotrba
4. 8. 2007 SRN: Wi-fi nebo radar, pro jistotu co nejméně elektromagnetického záření ....   
4. 8. 2007 Pane Klvaňo, odpovězte na ty otázky, na které neodpověděl generál Štěpán  Kotrba
2. 8. 2007 Základna USA a výpověď smlouvy o důvěře Ruskem Miroslav  Polreich
31. 7. 2007 Má americká protiraketová obrana zlikvidovat po preventivním jaderném útoku USA poslední ruské a čínské střely?   
28. 7. 2007 Premiére, lžete. A Britské listy mají důkaz. Štěpán  Kotrba
28. 7. 2007 Czech Prime Minister Mirek Topolánek has lied in Parliament. Here is the evidence Jan  Čulík
27. 7. 2007 Americký Kongres zasadil těžkou ránu Bushově projektu raketové obrany v Evropě   
24. 7. 2007 Továrny hrůzy: Made in America Nikola  Čech

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2007 Jak lze zamaskovat radar Jan  Neoral
6. 8. 2007 Radar jako zrcadlo Ladislav  Žák
5. 8. 2007 Akce "Praha - Brdy - Hirošima"   
5. 8. 2007 Pozdrav od starosty města Hirošima   
5. 8. 2007 Mají mít antirakety v Polsku DESETKRÁT VÍC hlavic? Štěpán  Kotrba
4. 8. 2007 SRN: Wi-fi nebo radar, pro jistotu co nejméně elektromagnetického záření ....   
4. 8. 2007 Pane Klvaňo, odpovězte na ty otázky, na které neodpověděl generál Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Myšlenka dne (včerejšího) : Klvaňův tenký paprsek   
3. 8. 2007 Břízkovec, hora Osudu Pavel  Čámský
2. 8. 2007 Základna USA a výpověď smlouvy o důvěře Ruskem Miroslav  Polreich

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Soudce částečně zakázal ekologické protesty proti letecké dopravě   
2. 8. 2007 Hnědé mraky z Asie oteplují planetu   
18. 7. 2007 Předposlední jednání partnerů projektu ACCRETe   
11. 7. 2007 Boj proti klimatickým změnám trochu jinak Miroslav  Uhlíř
9. 7. 2007 S planetou to vidím modře Adam  Votruba
9. 7. 2007 Live Earth: placebo pro přesvědčené Fabiano  Golgo
7. 7. 2007 Live Earth - megaakce rockových hudebníků na záchranu planety   
26. 6. 2007 Británie: Přívalové deště a záplavy   
26. 6. 2007 Hodlá Klaus dezinformovat českou veřejnost záměrně?   
25. 6. 2007 Chládek pod stromem   

Čína RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba
23. 7. 2007 Barel ropy za sto dolarů? Jindřich  Kalous
13. 7. 2007 Biopaliva: za jakou cenu Daniel  Veselý
28. 6. 2007 Nejistý plamen ... aneb průvodce ropným světem Ladislav  Žák
22. 6. 2007 O ropném zlomu v irské televizi Michal  Brož
19. 6. 2007 Poslední hlava státu v táboře popíračů - Klaus Petr  Frish
18. 6. 2007 Vychytralost Putinovy nabídky základny v Gabale Štěpán  Kotrba

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata   
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary   
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Američané "ztratili" v Iráku 190 000 zbraní   
6. 8. 2007 Americký viceprezident Dick Cheney údajně připravuje teroristický útok v USA Jakub  Rolčík
31. 7. 2007 Zmatek v překladech anebo "jemné rozdíly"? Štěpán  Kotrba
31. 7. 2007 Amerika prodá na Blízký východ obrovské množství zbraní   
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba
26. 7. 2007 Čekání na září Štěpán  Steiger
24. 7. 2007 Dear Mr. President od Pink na ČT24 - změna politického kurzu veřejnoprávní televize? Štěpán  Kotrba
21. 7. 2007 Náměstek ministra financí Reaganovy vlády varuje před nastolením diktatury v USA Jakub  Rolčík
13. 7. 2007 Sněmovna reprezentantů hlasovala pro stažení amerických vojsk z Iráku   
11. 7. 2007 Irák: Bush požaduje podporu od Kongresu   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Romský problém v ČRo 6 Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Nemoc Kijivu odhalil Gorilí klan   
6. 8. 2007 Gorily v pražské ZOO zná díky rozhlasu celá republika, Rada ale útočí drsněji než Richard Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 WWW -- postřik na mediálního škůdce Bohumil  Kartous
4. 8. 2007 Český rozhlas: "Zpravodajství" Jana Jůna pokračuje Jan  Čulík
1. 8. 2007 DIGITALIZACE: jaký ten produkt skutečně bude Štěpán  Kotrba
1. 8. 2007 Potomci studené války v Českém rozhlase Štěpán  Kotrba
31. 7. 2007 Když stůl kulhá aneb prokletí mediální nezodpovědnosti Jan  Motal
31. 7. 2007 Nesmyslné zkreslování informací v ČRo 6 - proboha, proč?   
30. 7. 2007 J. S. Bach zdarma   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas