3. 8. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Libyjští Tuaregové
3. 8. 2007

Libyi jsme si vypěstovali sami - jako masožravou rostlinu

korekční reakce jako tečka za moralistickou replikou Richarda Pragera s titulkem "Libye: Gaunerský režim si řešil problémy na účet evropských občanek"

Ochránci lidských práv, humanističtí idealisté a zastánci euroatlantické dvojtvářnosti se pohoršují, že nějaký plukovník v Tripolisu zinscenoval proces, při kterém si vzal jako rukojmí bulharské sestřičky a palestinského lékaře. Nemohou tuto logiku přijmout. Toho lékaře izraelská vláda určitě ve vězení nenavštěvovala, takže se není čemu divit, že přijal v libyjském kriminále bulharské občanství. Ale ten zbytek politické věrolomnosti a rozporů mezi slovy a činy je kompletně dílem a odpovědností Evropy. Oné Evropy, do které se dobrovolně přihlásilo Bulharsko i Česko. Tak jaképak hraní si na skautíky? Odpovědnost postkoloniální je na Evropském společenství uhlí a oceli, které si kdysi pořídilo loutkovou vládu v zemi, kde černé zlato dává moc a mocichtivost. Odpovědnost Evropské unie je v tom, že ropa má větší cenu než lidské životy.

Libyjští Tuaregové na fotografii cestovatelky Adrienne Wilsonové

Francouzská i britská auta musí jezdit na nějaký benzín také, stejně jako americká. Do roku 1947 byla Libye kolonií, součástí Itálie. V letech 1947-1951 to pak bylo po povstání, vedeném Omarem Mukhtarem, svěřenecké území OSN pod správou Velké Británie a Francie. Království ani arabská republika dlouho nevydržela. Roku 1959 byla na území státu nalezena ropa a tak přišla v letech 1971-1977 na řadu federace se Sýrií a Egyptem. Emancipační, sekulární federace pokrokových arabských republik. Nový svět bez islámu ve veřejném životě se nepodařilo ustavit natrvalo ani Ataturkovi, ani Násirovi, ani dalším romantickým vzdělancům, jakým byl i Páhlaví.

Ropná idylka bezohledných prospektorů Texaco a BP vydržela deset let. Socialistická revoluce byla méně špatným východiskem než islámská revoluce, kterou zažil Írán. Dnes Libyjská arabská lidová socialistická džamáhiría. Diktatura, jejíž systém je dnes jako past na stárnoucího zakladatele. Po mně potopa. Životní úroveň lidí je na africké poměry vysoká. HDP na 1 obyvatele je 6 500 USD. Hustota populace asi 3 osoby na kilometr čtvereční. Téměř 1/3 obyvatel pracuje v průmyslu. Inflace 3%, nezaměstnanost 27%, zahraniční dluh 4,4 mld. USD. 35,8 mld. HDP a 5 633 000 obyvatel není špatné, uvědomíme li si, že se jedná o Afriku. Gramotnost zde dosahuje 76,5 %, nicméně národnostní a náboženské složení obyvatel je časovanou bombou, namířenou na jih západní křesťanské Evropy. Arabové tvoří 90%, Berbeři 5% obyvatelstva, které vyznává z 97% sunnitskou větev islámu, v tradicích hnutí Sanusi. Malá anglikánská komunita a 40,000 římských katolíků tvoří zbytek. Kaddáfího vláda má vedoucí roli v podporování islámských institucí. Libyjský islám, nicméně, byl doposud vždy považován za tradiční, ale nikdy krutý. Padesát procent populace má být mladší 15 let. Jsou to tradicí a minulostí převážně kočovní beduíni . Nezkrotní Tuaregové. Pomodlete se, pokud se rozhodnou táhnout ve větším množství přes Středozemní moře na Evropu.

Politická diktatura samolibého plukovníka nebrání členství v mezinárodních organizacích OSN, OPEC, LAS. To stačí. Tripolis se honosí mnoha dobrými muzei a archivy, včetně Národního archivu, Vládní knihovny , Etnografického muzea, Archeologického muzea, Epigrafického muzea a Islámského muzea. Muzeum džamahíríje, vystavěné v konzultaci s UNESCO, je možná nejslavnější a uchovává jedny z nejkrásnějších sbírek antického umění ve Středomoří. Leptis Magna je široce uznáváno za jedno z nejlépe uchovaných římských archeologických nalezišť na světě. Kaddáfí není islámský barbar, který by si nevážil tradic svého lidu a vyhazoval do povětří historii kvůli traktátům proroka Mohameda. . A to je jedna z jistot, která mu dává sílu při vyjednávání o čemkoliv. Kaddáfí je voják, pragmatik. Kaddáfí sní o sjednocení Afriky - Spojených státech afrických, které by už ani v paláci OSN nemohla delegace USA beztrestně ignorovat. Kašlat na MMF a podobné upíry nadnárodního kapitálu je v Libyi logickým vyústěním vývoje. Vysmívat se je hrdinstvím. Platidlem v oblasti mezinárodní politiky je ropa. Program se jmenuje ryze neoficiálně ropa za demokracii. Vy nám nepřipomínejte, jak zacházíme se našimi nepřáteli, my vám nebudeme připomínat, jak zacházíte s naším nerostným bohatstvím. Francie či Británie si nemůže vybírat... Hlavními obchodními partnery Libye jsou Velká Británie, Itálie, Německo, Španělsko, Turecko, Jižní Korea. Kde je demokracie a lidská práva? Libye je křehký a demokratickým způsobem neudržitelný konglomerát tradic útočiště středomořských pirátů, Osmanské říše, arabských otrokářů, vyhnanců demokratické Francie, mezinárodních špiónů a dobrodruhů všeho druhu. Předpolí pouště.

Francouzského premiéra Sarkozyho na jeho spanilé misi za osvobozením bulharských sestřiček doprovázel šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner a ministr pro přistěhovalce Brice Hortefeux. Kromě diplomatického usmíření s Kaddáfím samozřejmě Sarkozy v Libyi také lobboval za francouzské firmy. Libye importuje asi 75 % potravin. Jíst se musí. Export francouzských produktů do Libye se jen loni zvýšil o 40 procent. Francie dováží ropu a ropné produkty, a to v roční výši 2 miliard eur. Morálka stranou, jde o byznys. Francie má ambice sjednocovat Afriku, kam se prozatím odvážila investovat pouze rudá Čína. Po děkovné návštěvě Kaddáfího následuje Sarkozyho výlet do Senegalu a Gabunu. Kouchnerova náměstkyně pro lidská práva je Rama Yadeová, 31letá rodilá Senegalčanka...

Post scriptum : Libye vlastní od listopadu 1999 Airbus A310, o měsíc později Airbus A320. Boeingy už nekupuje. Naposledy koupila Boeing 727-200. Na začátku své historie byly libyjské aerolinie vybaveny letouny Caravelle a Fokker. Dobrý, ne?

Takže prosím vás, zapomeňte na arabsky demonstrativní obchod o pět bulharských zdravotních sester, ve kterém vůbec nešlo o to, kdo co zaplatí, ale jak se kdo zachová. Co řekne. Komu a jak kdo projeví solidaritu tváří v tvář hrozbě nespravedlnosti a smrti. A podle toho dostane v Tripolisu koncese. Sarkozy udělal na všechny moralisty dlouhý nos. USA se také snaží: už v roce 2004 ukončily veškeré ekonomické sankce vůči Libyi. Je na čase si to přiznat a přestat plácat nesmysly o těch zlých a těch hodných. Jde jenom o peníze. Jenom o peníze. Slyšíte? O peníze. Zapomeňte na morálku. Jde o ropu. Libye ve čtvrtek podepsala s francouzskými firmami smlouvy o koupi protitankových střel Milan a komunikačních systémů TETRA firmy Matra v celkové hodnotě 296 milionů eur, minulý týden Francie podepsala dohodu o poskytnutí jaderného reaktoru Tripolisu.

                 
Obsah vydání       3. 8. 2007
3. 8. 2007 "Vždyť to stejně nemá cenu..."
5. 8. 2007 Praha-Brdy- Hirošima: večer zapálených svící za mrtvé
5. 8. 2007 Pozdrav od starosty města Hirošima
5. 8. 2007 Mají mít antirakety v Polsku DESETKRÁT VÍC hlavic? Štěpán  Kotrba
5. 8. 2007 HP 7 CZ aneb Harry Potter vlastním nákladem Štěpán  Kotrba
4. 8. 2007 Jak může vláda jako svého propagandistu užívat agenta tabákové společnosti?! Jan  Čulík
4. 8. 2007 Topolánek prý odpovídal na něco jiného, než se ho ptali Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
5. 8. 2007 Topolánkova návštěva v Brdech na YouTube
4. 8. 2007 Takhle se má strukturovat rozhovor, Jane Jůne
4. 8. 2007 SRN: Wi-fi nebo radar, pro jistotu co nejméně elektromagnetického záření ....
4. 8. 2007 Klaus: Vládní trivializace dělá medvědí službu Štěpán  Kotrba
4. 8. 2007 Pane Klvaňo, odpovězte na ty otázky, na které neodpověděl generál Štěpán  Kotrba
4. 8. 2007 Michael  Marčák
4. 8. 2007 Český rozhlas: "Zpravodajství" Jana Jůna pokračuje Jan  Čulík
4. 8. 2007 Francie prodala Libyi zbraně v hodnotě 400 milionů dolarů
3. 8. 2007 Jižní Asii zasáhly ničivé povodně
3. 8. 2007 Korejský vědec-podvodník ve skutečnosti udělal významný objev
3. 8. 2007 Po kolapsu mostu v Minnesotě se provede inspekce silničních mostů v Británii
3. 8. 2007 Známý britský komik shledán vinným z vlastnictví dětské pornografie
3. 8. 2007 Šéfa londýnské policie uvedla protiteroristická jednotka v omyl
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
4. 8. 2007 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. -- 31. července 2007
3. 8. 2007 Assisi Emil  Bok
3. 8. 2007 Když podnikat, tak lukrativně? Miloš  Dokulil
3. 8. 2007 Zážitek ze zdravotnictví
3. 8. 2007 Výchovou k neúctě v českém zdravotnictví Bohumír  Tichánek
3. 8. 2007 Podřízení pracují tak, jak pracují nadřízení Petr  Wagner
3. 8. 2007 Michael  Marčák
3. 8. 2007 Břízkovec, hora Osudu Pavel  Čámský
3. 8. 2007 Tvrzení, že lékaři potlačují lidská práva pacientů, je třeba nejdřív dokázat Ivan  David
3. 8. 2007 Ještě jednou k nedobrovolným hospitalizacím Jan  Potměšil
3. 8. 2007 Květák a brokolice chrání před rakovinou prostaty
3. 8. 2007 Myšlenka dne (včerejšího) : Klvaňův tenký paprsek
3. 8. 2007 Před 75 lety byla otevřena Hitlerova cesta k moci Richard  Seemann
2. 8. 2007 Ivan David nechtěl Centrum krizové intervence udržet... Jeroným  Janíček
2. 8. 2007 Psychiatrický biftek Štěpán  Kotrba
2. 8. 2007 Praha chce od státu zdravotní službu, platit ale nehodlá Ivan  David
3. 8. 2007 Libyi jsme si vypěstovali sami - jako masožravou rostlinu Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Libye: Gaunerský režim si řešil problémy na účet evropských občanek
2. 8. 2007 Základna USA a výpověď smlouvy o důvěře Ruskem Miroslav  Polreich
3. 8. 2007 Šedivý Zeleným: Američané si červený knoflík vzít nedají Alexandr  Černý
2. 8. 2007 Pacienti jen obtěžují Jan  Paul
2. 8. 2007 Hnědé mraky z Asie oteplují planetu
2. 8. 2007 Kubánský režim se mstí rodinám boxerů
2. 8. 2007 Vědecké výklady demokracie: Demokracie není zlodějna Wenzel  Lischka
1. 8. 2007 Potomci studené války v Českém rozhlase Štěpán  Kotrba
1. 8. 2007 Soud zamítl žádost o zákaz místních referend Pavel  Čámský

Francie RSS 2.0      Historie >
4. 8. 2007 Francie prodala Libyi zbraně v hodnotě 400 milionů dolarů   
3. 8. 2007 Libyi jsme si vypěstovali sami - jako masožravou rostlinu Štěpán  Kotrba
19. 7. 2007 Prezident Sarkozy: Jak změnit Francii? Simone  Radačičová
22. 6. 2007 Sarkozyho revoluce nese jména: Rachida, Fadela a Rama Josef  Brož
18. 6. 2007 Bývalý prezident Chirac ztratil imunitu Simone  Radačičová
18. 6. 2007 Sarkozyho pravice získala většinu, levice i nadále vzdoruje Josef  Brož
17. 6. 2007 Sarkozy vyhrál francouzské volby, nikoliv však drtivou většinou   
11. 6. 2007 Sarkozyho modré tsunami smetlo téměř vše: levici, střed i extrémy Josef  Brož
8. 6. 2007 Francie, země, která se žádné jiné nepodobá Josef  Brož
18. 5. 2007 Bernard Kouchner jmenován francouzským ministrem zahraničí   
10. 5. 2007 Konec "dobrého života" ve Francii?   
10. 5. 2007 Turecká kríza Radovan  Geist
7. 5. 2007 Sarkozy ve Francii i v EU Michal  Petřík
7. 5. 2007 Sarkozyho velký úkol Boris  Cvek
6. 5. 2007 Sarkozy vyhrál francouzské prezidentské volby