21. 4. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 4. 2004

Skepse v srdci Evropy

Vondra: "Češi budou pohlížet k Washingtonu"

Před rozšířením EU dne 1. května publikuje britský deník Guardian stručné profily jednotlivých nových členských zemí. V úterý zveřejnil profil České republiky. "Jsme malá, hrdá země, která překonala množství překážek," řekla listu Guardian Věra Česenková, 34, kreativní ředitelka firmy Leo Burnett Advertising. Podle listu Guardian patří k nejznámějším Čechům Kafka a Freud. Celý "profil" ČR je ZDE.

"Češi považují členství v EU za své přirozené právo, avšak jsou na pozoru ohledně toho, co z něho mohou očekávat," píše reportér Ian Traynor a pokračuje:

Sloupek

Výsledky druhého kola prezidentských volieb boli privítané s uľahčením. Drak sa nevrátil. Tí, ktorí 10 rokov rátali absolútne zlo v politike, mohli napriek zbabranému prvému kolu pokojne dýchať. Pravdupovediac, vydýchli sme si všetci. V nemeckých a francúzskych médiách dominovala iná nálada. Nečakané víťazstvo Ivana Gašparoviča hodnotili opäť inak ako domáce debaty. Najrenomovanejší nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung okrem iného napísal: "Škody, ktoré by privodil Vladimír Mečiar ako prezident medzinárodnému menu krajiny, by boli nesmierne a okamžite viditeľné. Škody, ktoré by mohol spôsobiť Gašparovič, by mohli byť rovnako veľké, ale netýkali by sa len imidžu krajiny. Hrozili by poškodiť - s neskorším, ale o to účinnejším dopadom - politickú substanciu krajiny."

Podobne kriticky konštatoval Handelsblatt: "Západní diplomati v Bratislave reagovali skepticky na víťazstvo Ivana Gašparoviča. Obávajú sa, že touto voľbou sa mohlo Slovensko stať komplikovaným partnerom pre EÚ. To isté platí aj pre NATO, kam bolo Slovensko prijaté len prednedávnom." Süddeutsche Zeitung tiež netajili pochybnosti, nehovoriac o rakúskych prirovnaniach k Haiderovmu "myšlienkovému svetu". O čom to je?

Začnime doma. Myslím, že premiér Dzurinda sa mýlil, keď označil Ficov výrok o správnej intuícii za dôkaz jeho lacnej dezorientácie. Tentokrát bola Ficova intuícia namieste. Razantná stranícka podpora Gašparoviča zo strany Smeru priviedla túto stranu k prvému významnému víťazstvu doma. Áno, víťazstvu, ktorého dôležitosť je meraná významom jeho opaku, prehry. Ak by sa Mečiarov pokus vydaril, koalične prijateľné HZDS bez Mečiara by sa zbavilo svojej minulosti a hnané dopredu úspechom a symbolom štátu by sa zrejme výrazne posilnilo. Evidentne na úkor Smeru. Takto je dnes HZDS znova pri svojej syzifovskej traume: čo s kameňom, ktorý len čo dosiahne vrchol, strháva všetko dole a padá dozadu. Nielen to, Mečiar - podľa vlastných slov - si svoj hlavný cieľ - mobilizáciu a rozšírenie elektorátu - splnil. V skutočnosti si aj tento úspech môže pripísať na svoje konto Smer. Starý sen o tretej ceste (sile?) sa nechtiac naplnil.

Ivana Gašparoviča podporili - kradnem myšlienku Karola Moravčíka - obe krídla: antimečiarovci na jednej a antidzurindovci na druhej strane sa stretli v jednom závese. Čo postaviť proti tejto sile? Práve v záprahu s Konfederáciou národných síl vyvolá dnešná prevaha SMERu obavy v Európe. Po týchto voľbách stratila zrejme "konkurencieschopného" konkurenta. Obava zo silného opozičného bloku a národný princíp nevyvažujúceho prezidenta je teda na mieste. Skúste si len predstaviť detail, akým je preklad národného a sociálneho princípu cudzojazyčnému diplomatovi. Posledné udalosti v Poľsku, nástup radikálnej pravice spolu s populizmom zľava destabilizujú celý región. Každý dodatočný otras môže zneistiť povstupovú atmosféru. Nie, nemaľujem čerta na stenu. Verím, že to nakoniec zvládnu, naozaj. Najprv treba o tom rozprávať. Mimo dobra a zla. Jazykom racionálnej analýzy.

Nie výsledok, ale ona pri týchto voľbách citeľne chýbala.

Přetištěno se svolením týdeníku SLOVO

21. 4. 2004

Britský Projekt pro čekárnu organizace Hyphen-21 nabízí básně pro čekárny u lékaře. Ke vstupu deseti nových členských zemí do EU dne 1. května 2004 byly vybrány básně Kamila Peteraje ze Slovenska, Mario Azzopardiho z Malty, Vizmy Belševičové z Lotyšska, Eugenijuse Alisanky z Litvy, Jánose Pilinszkého z Maďarska a "Setkání ve výtahu" od českého básníka Vladimíra Holana.

Ukázky v angličtině ZDE

21. 4. 2004
Tisková zpráva Ligy lidských práv

Liga lidských práv zastupuje dva cizince, kteří byli podle své výpovědi zbiti strážníky pražské městské policie. Liga lidských práv již podala trestní oznámení a bude požadovat, aby případ byl řádně a nezaujatě prošetřen, jak je vyžadováno i závaznými mezinárodními úmluvami.

21. 4. 2004

středa 12.00: Ve středu dopoledne byl v Izraeli propuštěn Mordechai Vanunu. Poté, co byl unesen izraelskou tajnou službou z Británie, Vanunu byl uvězněn na 18 let, z toho strávil 12 let na samotce, za to, že prozradil britskému týdeníku Sunday Times, že má Izrael jaderné zbraně. Podle jeho svědectví z roku 1986 konstatovali odborníci, že má Izrael šestý největší jaderný program na světě. Vanunu pracoval jako technik u izraelského jaderného reaktoru Dimona.

Vanuna v roce 1986 v Londýně svedla agentka Cheryl Haninová a vylákala ho na cestu do Říma. V Římě ho zajali agenti Mossadu, uspali ho injekcemi a propašovali ho do Izraele..

Za kontroverzní se považuje, že i když si Vanunu odpykal celý trest, je i po propuštění podrobován zjevně neústavním omezením izraelské vlády: příslušníci tajných služeb na něj mají dohlížet, aby prý neprozradil další izraelská jaderná tajemství. Nebude také smět cestovat do zahraničí a do některých částí Izraele mu má být zakázán přístup.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

21. 4. 2004

Právník, který zastupuje asi 600 vězňů, zadržovaných na vojenské základě na Kubě, obvinil americkou vládu, že tam vytvořila "enklávu, kde neplatí právo".

John Gibbons hovořil u amerického Nejvyššího soudu, který zkoumá, zda mají mít osoby, zadržované v zálivu Guantánamo, přístup k obhajobě u amerických civilních soudů. Jeho odpůrce konstatoval, že americké právo v zálivu Guantánamo neplatí. Podle analytiků bude mít rozhodnutí Nejvyššího soudu v červnu zřejmě podstatný vliv na "válku proti terorismu", kterou vede prezident Bush.

Zároveň, jak uvedly v úterý večer britské Channel Four News, se zkoumají případy zadržovaných Britů v zálivu Guantánamo. Situace je velmi obtížná: pokud by americký Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch Britů, vážně to oslabí postavení Bushovy vlády. Pokud by rozhodl ve prospěch Bushovy vlády, Amerika se stane terčem obvinění, že se stala policejním státem, konstatovaly Channel Four News. Soudci jsou podle pozorovatelů při jednání rozděleni tak půl na půl.

Právník John Gibbons argumentuje v intenzivní debatě, že "je jasné už 215 let", že lidé, které vězní americká federální vláda, se proti tomu smějí hájit u amerických soudů.

21. 4. 2004

Irák: Šiité jsou z Američanů "zklamáni"

V úterý večer vysílaly Channel Four News reportáž o tom, že britští vojáci, okupující Basru, pomáhají tamějším šiitům zavodňovat oblast bažin, kterou vysušoval Saddám Husajn a ničil tak tamějším obyvatelům bažin jejich živobytí. Důsledkem toho je, že na britské vojáky u Basry místní obyvatelstvo v podstatě nepáchá ozbrojené útoky. To však neznamená, že je jimi nadšeno. "Říkám vám zcela otevřeně," sdělil do kamery irácký starší z tamější oblasti, "britští vojáci nám sice pomohli, ale v zásadních politických rozhodnutích budeme následovat rozhodnutí našich náboženských představitelů".

Loni prý podle zpravodajky BBC v Bagdádu Barbary Plettové doporučil velký ajatolláh Ali al-Sistani, nejmocnější šiitský náboženský představitel, svým stoupencům, aby zaujali vůči svým novým americkým vládcům tento postoj: Poděkujte jim za svržení Saddáma Husajna, ale ukončujte každý rozhovor s nimi otázkou: "Kdy už odejdete?"

21. 4. 2004
"Jednáme-li, aniž zasahujeme,
nic není bez vlády.
Lao-c`

Nenásilí? Dnes? V této době? V této situaci? Jak lze ještě mluvit o nenásilí tam, kde se lidé baví krví a jejich političtí vůdcové -- a často i náboženští představitelé -- vyzývají k tvrdé odplatě za brutální zločiny? Není pak nenásilí jen přeludem, opiem levicových intelektuálů, sebevražedným únikem z reality tohoto světa? Není myšlenka nenásilí vyvracena dnes a denně, když si pustíme televizní zprávy?

21. 4. 2004

V úterý rezignovala Karen Jurgensenová, šéfredaktorka listu USA Today, pouhý jeden den poté, co její noviny přiznaly, že tým jeho novinářů zjistil, že Jack Kelley, jeden z bývalých slavných reportérů deníku, si vymýšlel části svých reportáží, opisoval a lhal. Kelley toto obvinění popírá.

Je to v nedávné už druhý skandál v čelném americkém listě. V květnu 2003 musel odejít pro opisování a vymýšlení částí svých článků reportér listu New York Times Jayson Blair, v BL jsme o tom psali ZDE, podrobnosti v angličtině ZDE

Podrobnosti v angličtině ZDE

21. 4. 2004

Ke kandidatuře do Evropského parlamentu

Po uchvácení moci Patočkou a Beránkem ve Straně zelených, kteří si z ní vytvořili svoji osobní mocenskou základnu, je SOS jedinou volební alternativou pro opravdové zastánce ochrany životního prostředí, a to alternativou zcela věrohodnou, protože opřenou o osobnosti , které za uplynulých 15 let pro životní prostředí naší země mnoho udělali, jako je Eva Tylová, Svatomír Mlčoch či Pavel Nováček.
Ivan Dejmal
21. 4. 2004

Tisková zpráva Dětí Země.

Pokud si někdo chce v předvečer vstupu ČR do Evropské unie užít dobrou zábavu, pak by měl podle Dětí Země v pátek 30. dubna přijít do brněnského HaDivadla, kde až do půlnoci bude probíhat soirée s pestrým kulturním programem a s vyhlášením vítězů anket "Ropák 2003" a "Zelená perla 2003". Mezi nejčastěji skloňovaná jména na ropáka patří poslanec za ČSSD Jaromír Schling za prosazování dvou jezů na dolním Labi ve dvou chráněných krajinných oblastech, o nichž má rozhodnout vláda ve středu 28. dubna.

21. 4. 2004

Pan Prtina svou reakci ZDE na můj článek "Démoni pořád nespí", otištěný v 14.čísle týdeníku Respekt, uvedl silnými slovy jako "lživý", "nepravdivý" či výkřikem "ostudné"! Podobně jako on cítil potřebu reagovat na můj článek, cítím i já potřebu odpovědět, poněkud obsáhleji než bývá zvykem, na jeho reakci.

Mám ovšem dojem, že v zápalu rozhořčení nečetl pan Prtina můj článek příliš důkladně.

21. 4. 2004

Z internetového zdroje www.arabs48.com přeložila Jana Malá, která k tomu dodává:

Přeložila jsem teď v noci zkratku ze života dr. Al Rantissiho, na kterého byl v sobotu spáchán atentát. Myslím, že v Britských listech o tom nic nebylo. Původně jsem si to stáhla k přečtení, ale zjistili jsem zrovna tak, jak u šejcha Ahmeda Jassina, že je to velmi tragický osud člověka. Bohužel díky americké a izraelské propagandě se lidé nedozví o ničem jiném, než že se jedná o teroristu a o teroristické hnutí, ale už se nikdo nedozví o kořenech toho všeho, proč jsou zrovna takoví, jací jsou, jakým tragickým údělem prošli. Nehledě na to, že představitelé většiny zemí tyto vražedné praktiky odsoudili a vyzvali k jejich ukončení, že Izrael nemá právo stát nad mezinárodním zákonem.

21. 4. 2004
Spochybňovať zásluhy Vladimíra Mečiara na vzniku, alebo obnove samostatnej slovenskej štátnosti sa opováži len málokto, dokonca i z radov jeho početných nepriateľov. História poskytuje príklady, že sa z osobností, ktoré sa najväčšmi zaslúžili o vznik nových štátov, regrutujú ich prví občania, t. j. prezidenti. Na Slovensku však platia iné móresy: tam sa za zásluhy jednoducho vešia.
21. 4. 2004

Vox naturae -- vox populi. Zároveň sa ukázalo, že veľká väčšina občanov SR Mečiarovi nie je ochotná odpustiť jeho chyby a má obavy, že by Slovensku opäť spôsobil komplikácie v zahraničí. Gašparovič, ktorý Mečiarovi sekundoval pri všetkých kritizovaných politických krokoch, si vybudoval imidž zodpovednejšieho a dôveryhodnejšieho politika, respektíve politika, ktorý bude najmä voči zahraničiu menším zlom.

21. 4. 2004

Kto by pred mesiacom vsadil 100 korún na prezidenta Gašparoviča?

Vrcholová politika nie je žiaden biznis pre slabé povahy. Vie byť neuveriteľne neúprosná a často nepozná zľutovania. Uplynulý víkend nás o tom opäť raz presvedčil. Samozrejme, v priamom prenose. Vyzeralo to pre neho tak sľubne. Dva roky dôslednej cielenej práce. Zmizol konfrontačný tón, zmizla agresivita, zmizli krivé slová na novinárov, o fyzických výpadoch ani nehovoriac.

21. 4. 2004

Zahraničný komentár týždňa

Nový španielsky premiér José Luis Zapatero zostal verný svojmu predvolebnému sľubu a nariadil odsun jednotiek svojej krajiny z Iraku. Celistvosť tzv. koalície ochotných je narušená a Spojené štáty hľadajú spôsoby, ako predísť jej ďalšiemu trhaniu. Odhodlanie Zapatera odvolať španielskych vojakov z Iraku je všeobecne známe od marca, keď jeho socialistická strana vyhrala voľby aj vďaka kritike vojenskej angažovanosti Španielska po boku Američanov v Iraku. Španielska verejnosť si už od septembra 2001 uvedomovala rozmanitosť príčin islamistického terorizmu a Zapatero len nahlas vyslovil väčšinový názor, že invázia do Iraku teroristické vzplanutie islamských extrémistov neuhasí, ale naopak rozohní.

21. 4. 2004

Sloboda pohybu alebo migrácia medzi jednotlivými členskými štátmi Európskej únie je jednou zo štyroch základných slobôd, na ktorých je postavený spoločný trh v rámci únie. V rokovaniach o podmienkach pristúpenia nových členských krajín sa však otázka voľného pohybu pracovných síl stala pálčivým politickým problémom. Súčasné členské štáty sa boja masového prílivu imigrantov z nových členských štátov, ktorí by mohli "kradnúť" pracovné miesta ich vlastným občanom, zneužívať ich relatívne štedré sociálne systémy a ohrozovať súdržnosť a homogenitu ich spoločností.

21. 4. 2004

Gallery Art Factory, Václavské náměstí 15, Praha 1, 3. -- 19. 3. 2004

V roce 1972 se v rezidenční čtvrti Los Angeles odehrála výstava prostě nazvaná Womanhouse (Dům ženy), kterou lze považovat za jeden z počátků uměleckého feministického hnutí v USA. Vybydlený dům určený k demolici tehdy na měsíc zaplnila skupina mladých umělkyň instalacemi, které bezprostředně reagovaly na životní zkušenost žen. Pro podobný projekt nemohlo být lepší a autentičtější místo než předměstský dům, kde do té doby trávily americké ženy a manželky většinu svého života. K dílům, které tehdy vyvolaly nejemotivnější diskuse, patřila také instalace Judy Chicago Menstruation Bathroom (Menstruační koupelna).

Další články k tomuto tématu > > >
21. 4. 2004

Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Předchozí zpravodajství iráckého odboje > > >
21. 4. 2004

Zdá se být zřejmé, že s nedávnou změnou času v letní by mohl přijít čas májových změn i na české politické scéně. Členové i voliči dvou stran - ČSSD a KSČM - by si měli najít odpověď na shodnou otázku: bylo by lépe měnit program strany kvůli předsedovi anebo naopak? Obojí je možné, ale ne obojí musí nutně být správné. A ne nutně stejné řešení musí být správné pro obě strany. Nejsou totiž stejné.

21. 4. 2004

Dobrý den,

doufám, že to nebude znít jako nehorázná reklama, ale rád bych v reakci na Váš článek Pár slov ke školství ZDE rád upozornil čtenáře Britských listů na svou Elektronickou učebnici literatury, která se snaží žákům atraktivní formou předložit právě literární texty. Ukázky z učebnice najdete na adrese ZDE, upozorňuje Radek Sárközi.

20. 4. 2004

Dnešní deníky letmým pohledem pro Mediář

Lidové noviny, Právo a Mladá Fronta Dnes by se dnes mohly sloučit.

Alespoň pokud porovnáme hlavní vizuální prvek titulních stran - fotografie úvodníku z agenturního servisu. Je vidět, že ČTK stále nahrazuje lenost nejen novinářskou, ale už i fotoreportérskou.

Plním přání Adama Javůrka ze serveru Mediář, pro kterého jsem měl dnes okomentovat titulní stránky deního tisku . Snažil jsem se. Přesto, že všechny tituly jsou sebestředné a upřednostňují zacyklenou mediální bublinu stojedničkového přehlasovávání prezidentského veta o DPH více, než si tato agenda zaslouží.

Světová média jsou sice také místy zahleděna do regionálních problémů, nicméně mezinárodní agenda u nich hraje prim. Bloomberg si všímá Blairovy iniciativy k podpoře referenda o EU ústavě, ačkoliv si Britové myslí něco jiného. Nyní více nacionalistická než internacionalistická CNN si všímá George Bushe, kterak jmenoval bývalého amerického velvyslance u OSN Johna Negroponteho jako nového amerického velvyslance v Iráku a tím i faktického "stínového" předsedu okupační vlády, BBC News se ptá, zda by mělo Španělsko ustoupit z Iráku. Odpověď BBC i Zapatera se dá předpokládat... Ministr financí Izraele Benjamin Netanjahu tvrdí v interview pro magazín Forbes, že velmi důležitá mezinárodní investiční podpora Izraeli závisí na tuhých bezpečnostních opatřeních k ukončení násilí víc než na nějaké mírové dohodě s Palestinci. Vladimír Špidla mi také onehdá na tiskové konferenci ČSSD tvrdil, že asymetrická válka se dá vyhrát...

Channel News Asia, Reuters a NYT se věnují návratu jordánského krále Abdulláha II. po setkání o izraelsko - palestinském "problému" s Bushem. Scotsman se probírá usvědčující zprávou, která ukazuje, že Shell skrýval nedostatek svých ropných rezerv. Nový Enron? Yahoo, NYT, ITAR-TASS tvrdí, že NASA odmítná ruský plán pro delší vesmírné výpravy ISS. Americké San Jose Mercury News citují Ralpha Nadera jako "nezávislou prezidentskou naději", který tvrdí, že američtí vojáci by měli odejít z Iráku. Americké CFRA Radio si všímá amerického Nejvyššího soudu, který zvažuje práva "nepřátelských bojovníků", převážně umístěných v koncentačním táboře v Guantanámu. USA Today tvrdí, že nabídka k dohodě s Mahdíovou armádou je projednávána v nestabilní Fallúdže, ABC Online a Radio Free Europe k tomu dodávají, že Honduras následoval Španělsko a stahuje svá vojska z Iráku.

Článek na serveru Mediář >
19. 4. 2004

Nezvládnutelná epidemie v nemocnicích?

V pátek jsem hovořil v Glasgow s jedním českým lékařským odborníkem, který pracuje v Británii ve výzkumu rakoviny. Ptal jsem se ho, jestli je britské státní zdravotnictví opravdu špatné, jak se obávám. Konstatoval, že britské zdravotnictví sice moc dobré není, ale vědecký výzkum v oboru lékařství je prý v Británii naopak na výši. Britové totiž mají na lékařský výzkum na rozdíl od českých vědců skutečné peníze.

Takže podle tohoto mladého českého vědce existuje skutečný rozdíl mezi velmi kvalitním britským lékařským výzkumem a o hodně horší běžnou zdravotnickou praxí.

Shodou okolností jsem téhož dopoledne slyšel v britském rozhlase děsivou reportáž o epidemii nevyléčitelné, vůči antibiotikům nyní rezistentní nákazy staphylococus aureus, zlatého stafylokoka, která nyní podle rozhlasu BBC ohrožuje až i smrtí téměř každého, kdo kvůli nějaké nemoci je nucen strávit delší dobu v britských nemocnicích. Ptal jsem se v pátek večer zmíněného českého lékaře, zda je tato situace v porovnání s českými nemocnicemi v Británii výjimečně špatná. Odpověděl mi přesně tak, jak jsem to v minulosti vždycky při srovnání poměrů mezi ČR a Británií zjistil i já: "Ono to bude v Čechách velmi podobné. Vždycky při srovnání každého problému zjistíte, že v ČR je to stejné, nebo horší, jenže v Británii se o tom mluví veřejně kdežto v ČR ne."

Měl mladý český lékař v tomto případě pravdu, anebo je situace s nevyléčitelným, nebo velmi obtížně léčitelným, resistentním onemocněním způsobeným zlatým stafylokokem v českých nemocnicích stejně špatná? Rádi k tomu zveřejníme vyjádření lidí, kteří o tom mohou kompetentně svědčit.

O co tedy v celém problému jde? Jak epidemiologicky nebezpečná je na antibiotika rezistentní nákaza kokem staphylococcus aureus?

20. 4. 2004

Bůh je mrtev. Národní stát se stal obtěžující koulí na noze. Každá ideologie je považována za potenciálně totalitní. Co si ale máme počít s vírou?

20. 4. 2004

Tiskové agentury z celého světa přinášejí šokující informaci. Geologická sondáž, kterou v Tibetu uskutečnila nezávislá geologická společnost IG Corp. se sídlem v Houstonu, přinesla nečekané výsledky. Průzkum, který byl původně zaměřen na detekci druhohorních fosilií, prokázal na celém území Tibetu výskyt obrovských nalezišť ropy. Podle předběžných odhadů jsou tato naleziště schopna poskytovat ropu, i při expandující těžbě, dalších 350 let.

20. 4. 2004

Rada ČT "pohrdla právním názorem":

Kritériem musí být, zda je napadený výrok doložitelný, nikoliv osobní předsudky

Adresováno Radě České televize

V Praze 12. dubna 2004

Vážené paní a vážení pánové,

na počátku byly dvě věty v pořadu Fakta, vysílaném 8. prosince 2003 na ČT1:

"Greenpeace dnes katastrofu (myšlena havárie v indickém Bhópálu) zneužívají ve svém politickém boji proti globalizaci, a dokonce na ní založili i mezinárodní sbírkovou kampaň. Z peněz, které Greenpeace na bhópálské téma po celém světě vybrali, poskytli jen nepatrný příspěvek klinice Sambhavna."

Dopis Petra Uhla a Zdeny Hůlové. K tomu v BL též tento článek Ivana Breziny ZDE

20. 4. 2004

Hrozby vůči americké okupaci Iráku se rychle stávají vážnými. Média i politici, po celém světě i ve Spojených státech poprvé vážně kladou otázku, zda mohou USA v Iráku zvítězit. A právě tak náhle se diskuse začíná soustředit ne na otázku, jestli mohou USA přinést do Iráku "demokracii", ale kolem otázky, zda mohou zabránit tomu, aby se pro ně samotné situace změnila v úplné fiasko -- v nový Vietnam, jak se běžně říká.

20. 4. 2004

Až půl milionu britských důchodců je prý zřejmě obětí sexuálního, fyzického či finančního zneužívání. Mnoha z nich se také podávají příliš velké dávky léků, konstatuje zpráva zdravotnického výboru britské Dolní sněmovny. Mnoho důchodců je obětí násilí přímo ve svých domovech.

20. 4. 2004

Nikdy na mě nedělala velký dojem teorie o "střetu civilizací", kterou zformuloval asi před deseti lety americký vědec Samuel P. Huntington, píše v arabském listě Al Ahram Mohamed Sid-Ahmed a pokračuje: Zdálo se mi, že je to dost násilná teorie, vypracovaná jako reakce na teorii o "konci historie", kterou tehdy zformuloval jiný Američan, Francis Fukuyama. Avšak nyní se domnívám, že na Huntingtonově teorii něco přece jen je, pokračuje arabský komentátor:

20. 4. 2004

Zdá se, že doba Christine Amanpourové skončila. Skončila doba reportérky ze CNN, která se proslavila reportážemi z první irácké války a byla posledním mohykánem, který rozuměl kultuře, do níž jel pracovat. Návrat statečných a chrabrých českých zajatců iráckých povstalců (nebo kdo je to vlastně zajal) ukázal, jak tragická je žurnalistika v ČR.

20. 4. 2004

Je vidět, že při vhodné konstelaci vnějších nepříznivých podmínek pronikne na stránky jakéhokoliv média cokoliv. Petr Jánský dokázal svou "reportáží" Konečně krásná žena, že hranice stupidity jakéhokoliv textu lze libovolně posouvat. Jsem zvědav, kdy i Britské listy přinesou článek o červáncích nad Prahou a zvonících zvonech, rámující pozdní odjezd ministrů z nočního zasedání vlády... Vládní dýchánek onehdá pojal takto kreativně jinak velmi věcný, dlouholetý reportér ČTK Hrníčko a všichni jsme si říkali, že jeho impresionistický pohled na jinak nudnou vládní tiskovou konferenci už nikdo nepřekoná. Naštěstí nikde nevyšel, a tak Četka neměla z ostudy kabát. Petru Jánskému se to povedlo. Škoda pro Britské listy, že se včera postavily do jedné řady s ČTK. Pedagogická ukázka stupidity jako názorná a výchovná ukázka může být pochopena i jako editoriální politika listu.

Pozn. JČ: Zaujal mě rozdíl mezi viděním soutěže Miss ČR, potažmo Miss World, jak ji prezentoval článek Petra Jánského ZDE, a viděním téže soutěže v západním světě. Proto jsem článek Petra Jánského konfrontoval s několika anglickými články, vysvětlujícími historii a nynější mezinárodní postavení soutěže Miss World, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.. Osobně jsem přesvědčen, že je takováto konfrontace pohledů zajímavá; mohu se samozřejmě mýlit.

20. 4. 2004

Franz Otto Wrede

Z knihy "O židech", vydané nákladem "Orbis", Praha.

Studium židovského živlu v Generálním gouvernementu mě pohnulo k návštěvě Lublina. Stál jsem v ghettu všech ghett, v srdci polypa o tisíci chapadlech, polypa "Judy". V uličním neřádu si hrají malí synovci nepřístupných, urozených lordů britského impéria. Neřád a špína jsou zde všude. Starci a děti, ženy i muži okorali špínou. Domy jsou vně i uvnitř špínou olepeny. Nepopsatelný zápach ustrnul ve vzduchu a klade se návštěvníkovi dusivě na plíce. Červené plakáty na četných domech varují před nákazami a zakazují Němcům přístup. "Veš šatní, rozšířená u Židů", říká se v jedné úřední zprávě střízlivě, "je hlavním nositelem skvrnitého tyfu." Židů, postižených tímto morem, umírá pouze 40 procent, ale Poláků už 55 procent a říšských Němců 90 procent.

Níže uvedené články přepsal jeden čtenář Britských listů z knižní publikace zvané VÝBĚR (Výběr nejzajímavějších článků z poslední doby), která vyšla na jaře 1941 ve Zlíně (v katalogu Národní knihovny v Praze jsme ji nenašli...)

20. 4. 2004

"Nejlepší a nejzajímavěší články současné doby"

Vítám příležitost, kdy mohu před vámi promluvit o řadě otázek, které podle mého názoru v zájmu vyjasnění poměru Říše a Protektorátu musí být jednou se vší otevřeností vysloveny. A pokládám za nutné přes válečné události, aby se to stalo v této chvíli. Neboť je se obávat, že až bude po válce, nebude už možné mluvit o těch otázkách s takovou věcností jako nyní. Jako lidé ducha si jistě jasně uvědomujete, že se v léto chvíli odehrává největší dějinné drama, jaké zná vůbec historie evropského lidstva. Jsem pevně přesvědčen --- jak by tomu mohlo být jinak! - že toto drama bude rozhodnulo v náš prospěch. Ve chvíli, kdy se hroutí anglická moc, je nám dána možnost, Evropu nově organisovat, a to podle hledisek vyhovujících sociálním, hospodářským a technickým možnostem dvacátého století.

20. 4. 2004

"Před 20 lety, když jsme začínali pracovat na terapii mikrovlnnou frekvencí, dohodli jsme se , že objevy v této oblasti nikdy nepoužijeme v neprospěch člověka. Varování generála Kobece, že OMON (ruská speciální a protiteroristická policie - pozn. překl.) má psychotronické generátory, svědčí o tom, že psychotronická zbraň už byla vyrobena. Dostane-li se do rukou lidí se špatnými úmysly, může být nebezpečnější než atomová bomba, protože je schopná potlačit svobodnou vůli člověka. Obracíme se na prezidenta Jelcina a demokratické organizace světa se žádostí, aby bylo používání psychotronických generátorů jako zbraní zakázáno."

Tuto výzvu několika vedoucích pracovníků ruských výzkumných ústavů, univerzit a lékařských pracovišť otiskl ruský deník Komsomolská pravda v červnu roku 1992.

19. 4. 2004

Kniha, kterou by měl znát každý novinář

Bill Kovach a Tom Rosenstiel, The Elements of Journalism (Základy novinářské práce), Atlantic Books, 2003, Londýn, 8.99 liber, 208 stran, ISBN 1-84354-228-5; k dostání v internetovém knihkupectví Amazon ZDE.

"Je to kniha století... učebnice pro každého, kdo praktikuje novinářskou práci. Je to také vynikající reportérské dílo," napsal o této knížce list San Francisco Chronicle. "Tato kniha by měla být povinnou četbou pro každou instituci (i jednotlivce), kteří se zabývají novinářskou prací," vyjádřil se Neil Rudenstine, prezident Harvardské university.

Nejcennější na této knížce je, že neobsahuje pouze názory svých dvou autorů. Je výsledkem prvních tří let práce mezinárodního Committee of Concerned Journalists (Výboru novinářů, kterým jde o věc) a výsledkem pohovorů a rozsáhlých veřejných debat stovek novinářů, takže je vlatně jakýmsi shrnutím esence novinářské praxe a etiky od zkušených mezinárodních žurnalistů dnešní doby.

Kniha velmi přesně definuje základní principy mnoha oblastí novinářské práce, ale cenné na ní právě je i to, že uznává, že v mnohých oblastech dnešní novinářské práce vládne zmatek a je obtížné přesně definovat, co je dobrý žurnalismus. V těchto oblastech, kde trvají nejasnosti a v nichž se novináři na základních definicích neshodnou, se kniha pokouší alespoň probrat možné alternativy a definovat, až jak daleko jde v těchto nejasných oblastech profesní konsensus.

Kniha vychází především z anglosaské a v ní zejména americké novinářské praxe. To má své výhody i nevýhody. Výhodami jsou cenné exkurzy do historie novinářské práce (dovídáme se, že investigativní žurnalistika existovala v Anglii už v sedmnáctém století), nevýhodou je, že američtí autoři častěji necitují dost podnětnou tradici britského veřejnoprávního žurnalismu. Právem poukazují na hrozbu novinářské práci ze současné komerční sféry, která však, zdá se, především ohrožuje americký veřejný prostor snad více než prostor západoevropský.

Jaké jsou tedy podle konsensu stovek anglosaských novinářů základní principy dobré novinářské práce?

20. 4. 2004

Jak už naznačuje nepatrná grafická úprava notoricky známého hesla Francouzské revoluce, jež zní Rovnost, svornost, bratrství, stává se pro důstojný život stále důležitější tak nabubřele opomíjená skromnost. Podle mého mínění jsem si bez obav mohl dovolit vypustit slovo svornost, neboť je již obsaženo ve slově bratrství. V tomto příspěvku tedy bude řeč o dobrovolné skromnosti.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

7. 4. 2004

22. 3. 2004 jsme uhradili koupi nového serveru, na něž nám po lednové havárii čtenáři rychle poskytli finanční prostředky, a to částkou 122 500 Kč. Za finanční pomoc od čtenářů, za pomoc sponzora Globe.cz i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Dominik Joe Pantůček zadarmo postupně zprovozňuje dosud nefunkční části časopisu. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

V březnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 2700 Kč. Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

7. 4. 2004

Katedra slovanských studií na Glasgow University vypisuje konkurs na místo bohemistického lektora na školní rok 2004-05. Hledáme absolventa bohemistiky, pokud možno se zkušeností výuky češtiny pro cizince, či jiného jazyka. Uchazeči by měli mít obstojnou znalost angličtiny. Jejich úkolem bude vyučovat studenty prvního a druhého ročníku bohemistiky českému jazyku. Jejich pracovní úvazek bude cca 8 vyučovacích hodin týdně. Jmenování je na dobu deseti měsíců, od října 2004 do června 2005. Úspěšný kandidát obdrží na tuto dobu stipendium ve výši 6000 liber. Zároveň se očekává, že kandidát vypracuje postgraduální práci v oboru bohemistiky, slavistiky či anglistiky pro získání titulu MPhil. Pro toto roční postgraduální studium kandidáta Glasgow University osvobodí od platby školného, které bude po vstupu ČR do EU sníženo z nynějších 7000 na 2500 liber.

Toto místo pro bohemistického lektora-postgraduálního studenta financuje společně Glasgow University, MŠMT ČR a britský Foreign and Commonwealth Office.

Podrobnosti i formulář pro zájemce jsou ZDE

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2004 O nenásilí Martin  Škabraha
21. 4. 2004 Ještě jednou Tento měsíc menstruuji Martina  Pachmanová
21. 4. 2004 Srbsko: Démoni skutečně pořád nespí? Matyáš  Zrno
21. 4. 2004 ČR: "Jsme malá, hrdá země, která překonala mnoho překážek"   
21. 4. 2004 Mladá generace už je objektivnější Jan  Čulík
20. 4. 2004 V ghettu všech ghett   
20. 4. 2004 Říšský ministr dr. Goebbels k českým novinářům a kulturním pracovníkům   
20. 4. 2004 Rovnost, skromnost, bratrství! Petr  Horák
20. 4. 2004 Uhl a Hůlová: Nechť se Greenpeace obrátí proti Brezinovi na soud   
20. 4. 2004 Bůh je mrtev. Dnešním náboženstvím je sport :) Bohumil  Kartous

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2004 Elektronická učebnice české literatury   
21. 4. 2004 Mladá generace už je objektivnější Jan  Čulík
1. 4. 2004 Milan Kundera pětasedmdesátník Jakub  Žytek
1. 4. 2004 O rodné sestře plivance Jan  Čulík
30. 3. 2004 Bohumil Hrabal: Furiant nekonečna a věčnosti Martin  Škabraha
30. 3. 2004 Jak vidím krále české literatury Tomáš  Koloc
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík
25. 3. 2004 "Laskavý humor" Bohumila Hrabala Jan  Čulík
5. 3. 2004 Desáté jaro Karla Kryla Martin  Štumpf
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba
19. 4. 2004 Miss World je anachronismus - vymyslel ji autor zábavných pořadů pro vojsko   
19. 4. 2004 Jak zachránit nepřijatelné   
19. 4. 2004 Ošklivá strana soutěže Miss World   
19. 4. 2004 Odsuzování soutěže Miss World je snobské   
19. 4. 2004 Konečně krásná žena Petr  Jánský
15. 3. 2004 Opravdu divnej chlap Štěpánka  Matúšková
15. 3. 2004 Opravdu sprostá výstava Jan  Čulík
10. 3. 2004 Také každý měsíc menstruujete? Já ne, možná jsem divnej chlap a možná, že nejsem vůbec chlap... Jan  Paul
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2004 Počátky křesťanství Lenka  Kužvartová
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2004 Británie: Homosexuálové získávají plná "manželská" práva   
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
17. 2. 2004 Odvaha k lásce Martin  Škabraha
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger

Školství RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2004 Elektronická učebnice české literatury   
19. 4. 2004 Pár slov ke školství Jan  Čulík
15. 4. 2004 Zmatený výklad   
14. 4. 2004 Opravník obecně oblíbených omylů Vladimíra Al-Maliki Levá
2. 4. 2004 Škoda, že není komu vyprávět o neutrinech ... Hynek  Hanke
2. 4. 2004 Jsme v něčem ještě dědici Masarykových koncepcí a mělo by to smysl? Miloš  Dokulil
1. 4. 2004 Jste nespokojeni s výukou na vaší fakultě? Nadávat v hospodě nestačí Ivo  Bystřičan, Petr Jedlička
25. 3. 2004 Jak přimět studenty k (inter)aktivitě Jan  Čulík
24. 3. 2004 Učení by mělo být zábavou Hynek  Hanke

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
19. 4. 2004 Menší zlo? Ne, mediální realita Štěpán  Kotrba
12. 4. 2004 Prásk: Jaká byla spotřeba německých zajíců nejen v České tiskové kanceláři Štěpán  Kotrba
9. 4. 2004 ZPRÁVA: Německý zajíček české tiskové kanceláře Štěpán  Kotrba
4. 4. 2004 ČeRT Vlastimil  Ježek
4. 4. 2004 Čert na druhou aneb jak propojit média veřejné služby tak, aby přežila budoucnost Štěpán  Kotrba
1. 4. 2004 Stane se novým šéfem Rady BBC Blairova pravá ruka, Peter Mandelson?   
31. 3. 2004 V ČRo 6 znovu o bulvarizaci médií   
29. 3. 2004 Hrozí kvůli případu Kelly stávka v BBC?   
26. 3. 2004 Dno možností televizní rady Štěpán  Kotrba
26. 3. 2004 Dno schopností bohemistiky Štěpán  Kotrba

Zelení RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2004 Bursík, Dejmal a Uhl: Podporujeme Evu Tylovou, nikoliv Jakuba Patočku   
15. 4. 2004 Dalibor Stráský, Ondřej Liška: Odstupujeme z předsednictva Strany zelených   
14. 4. 2004 Milana Horáčka můžeme i vyloučit!   
14. 4. 2004 Daniel Cohn-Bendit: Předsednictvo českých Zelených potlačuje demokratickou diskusi   
14. 4. 2004 Petr Uhl: Věřím v pád patočkovského sektářství   
14. 4. 2004 Zelení shazují krunýř sektářství Pavel  Pečínka
16. 3. 2004 Co na novou demokracii říká internet Antonín  Slejška
15. 3. 2004 Demokracii zelenou viděti... Karel  Dolejší
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 8.-11. dubna 2004   
20. 4. 2004 USA nabídky amnestii vzbouřencům z Fallúdže   
20. 4. 2004 Bílý dům odmítl obvinění, že neoprávněně přesunul peníze z Afghánistánu do Iráku   
17. 4. 2004 Tony Blair odmítl Bushovu nabídku, podle níž Británie nemusela vyslat svá vojska do Iráku   
17. 4. 2004 Američané spáchali ve Fallúdže masakr: Proč poslanci mlčí?   
16. 4. 2004 Hybáškové svědectví o sobě a o terorismu Miroslav  Polreich
16. 4. 2004 Válka proti terorismu jako výraz soudobé absurdity Tomáš  Linhart
16. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 6. a 7. dubna 2004   
16. 4. 2004 Zprávy iráckého odboje za dny 4. a 5. dubna 2004   
16. 4. 2004 Michael Moore: Hlavu vzhůru!   

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XVI. Alexandra  Virgová
6. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XV. Alexandra  Virgová
1. 4. 2004 Deníček sněmovní panny XIV. Alexandra  Virgová
31. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XIII. Alexandra  Virgová
29. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XII. Alexandra  Virgová
26. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XI. Alexandra  Virgová
25. 3. 2004 Deníček sněmovní panny X. Alexandra  Virgová
24. 3. 2004 Deníček sněmovní panny IX. Alexandra  Virgová
10. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VIII. Alexandra  Virgová
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová

Immanuel Wallerstein: Commentaries RSS 2.0      Historie >
20. 4. 2004 USA prohrávají válku Immanuel  Wallerstein
8. 4. 2004 Španělsko, Evropa a pan Bush Immanuel  Wallerstein
17. 3. 2004 Haiti: převrat ke dvoustému výročí Immanuel  Wallerstein
3. 3. 2004 Hry, které hrají celé národy Immanuel  Wallerstein
19. 2. 2004 Válečný prezident propadající se do bahna Immanuel  Wallerstein
3. 2. 2004 Rostoucí síla Světového sociálního fóra Immanuel  Wallerstein
16. 1. 2004 Pohádka o dvou zprávách Immanuel  Wallerstein
2. 1. 2004 2003 - Rok Bushe Immanuel  Wallerstein
22. 3. 2002 Politika levice ve věku přechodu Immanuel  Wallerstein