16. 4. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 4. 2004

Michael Moore: Hlavu vzhůru!

Přátelé!

Dosud jsem nikdy neviděl hlavu tak daleko zalezlou prezidentovi kamsi jako tu, kterou jsem viděl včera večer při "tiskové konferenci", kterou uspořádal George W. Bush. Pořád ještě mluví o tom, že hledá "zbraně hromadného ničení", tentokrát na Saddámově "krocaní farmě". Jo, krocaní. Zjevně si Bílý dům myslí, že v oněch 17 nerozhodných státech je dost idiotů, kteří jim tohle přijmou. Myslím, že to bude pro ně neurvalé probuzení.

Michael Moore je známý americký dokumentarista, který loni obdržel Oscara za svůj film Bowling for Columbine.

Články o Moorovi v BL > > > > > > > >

Celé týdny jsem nyní byl mimo, protože jsem ve střižně dokončoval svůj film (911 stupňů Fahrenheita ZDE). Proto jsem se v poslední době neozýval. Ale poté, co včera večer George Bush napodoboval Lyndona Johnsona - kdy sliboval, že pošle do iráckého marasmu další vojáky - musel jsem vám napsat tenhle dopis.

Zaprvé, prosím, přestaňme užívat toho orwellovského jazyka a začněme nazývat věci pravými jmény. Oni to nejsou v Iráku "stavebníci" a "podnikatelé". Oni tam nejsou od toho, aby vám tam spravili střechu nebo vybetonovali příjezd ke garáži. Jsou to PLACENÍ ŽOLDÁCI. Jsou tam kvůli penězům a vydělávají opravdu hodně, když se jim podaří přežít dost dlouho na to, aby si to užili.

Halliburton není "firma", která "podniká" v Iráku. Je to VÁLEČNÝ VYDŘIDUCH, ŠMELINÁŘ, LICHVÁŘ, který tahá miliony dolarů z kapes průměrných Američanů. Při předchozích válkách by byli zatčeni - anebo by to s nimi dopadlo ještě hůře.

Iráčané, kteří se pozvedli proti okupaci, nejsou "povstalci" ani "teroristé" ani to není "Nepřítel". Je to REVOLUCE a jejich počet poroste - a oni zvítězí. Dochází vám to, Bushi? Vždyť vy jste, zatraceně, zakázal jedny irácké noviny, vy velký dárče svobody a demokracie. Pak vypuklo celé toto peklo. Ty noviny měly jen 10 000 čtenářů. Proč se tak hloupě usmíváte?

Rok poté, co jsme utřeli tvář sochy Saddáma Husajna americkou vlajkou, než jsme ji shodili k zemi, je nyní příliš nebezpečné, aby jediný reportér si zašel na totéž náměstí v Bagdádu a odeslal odtamtud reportáž o nádherných výročních oslavách pádu Saddámova režimu. Samozřejmě, ony se žádné oslavy nekonají a oni odvážní reportéři s nakulmovanými vlasy, svázaní s armádou, nemohou bezpečně opustit vojenskou pevnost v centru Bagdádu. Oni ve skutečnosti NEJSOU VŮBEC SVĚDKY TOHO, co se po celém Iráku děje (většina záběrů, které vidíme v televizi, byla natočena arabskými médii nebo pár Evropany). Když se díváte na reportáž "z Iráku", posloucháte tiskové prohlášení, které vydala americká okupační armáda, které vám reportéři opakují jako "zprávu".

Mám v současnosti v Iráku dva kameramany-reportéry, kteří tam natáčejí pro můj film (americká armáda o tom neví). Mluví s americkými vojáky a zaznamenávají, co si američtí vojáci skutečně myslí o tom, co se tam opravdu děje. Každý týden mi posílají, co natočili, prostřednictvím americké zasilatelské služby Federal Express. Ano, Federal Express. Kdo říká, že jsme do Iráku nepřinesli svobodu! Nejlegračnější historka, kterou mi mí reportéři sdělili, byla ta, že když přiletěli do Bagdádu, nemuseli nikomu ukazovat pas ani neprošli žádnou imigrační kontrolou. Proč ne? Protože necestovali do zahraničí - jeli z Ameriky DO Ameriky, do země, která je naše, je to nové americké území, které se jmenuje Irák.

Mezi Bushovými odpůrci se hodně hovoří o tom, že bychom měli tuto válku předat OSN. Proč by měly jiné země na tomto světě, země, které se nás snažily přesvědčit, abych tuhle pošetilost nedělali, nyní za nás řešit náš bordel? Stavím se proti tomu, aby OSN či kdokoliv jiný riskoval životy svých vlastních občanů jen proto, aby nás dostal z tohoto debaklu. Je mi líto, ale většina Američanů tuto válku podpořila, poté, co začala, a, bohužel, tato většina nyní musí obětovat své děti, dokud nebude prolito dost krve a pak možná - možná - nám nakonec Bůh a irácký lid odpustí.

Než k tomu dojde, užijte si "pacifikaci" Fallúdži, "zvládání" Sadr City a další ofenzívu Tet - promiňte, chtěl jsem říci "teroristický útok malé skupinky loajalistů ze strany Baath" (Hahaha! Píšu to velmi rád, "loajalisté ze strany Baath", to zním tolik jako Peter Jennings!" [hlavní moderátor zpráv americké televize ABC News]) - a pak si užijte i "tiskovou konferenci", kde nám bude řečeno, že musíme "zůstat pevní", protože právě "získáváme mysli a srdce místních lidí na svou stranu".

Ozvu se zase brzo. Nezoufejte. Nezapomínejte, Američané nejsou zase takoví blbci. Ano, lze nás poděsit natolik, že zahájíme válku, ale vždycky se dříve nebo později zase probereme - a tato válka NENÍ jako Vietnam právě v tom, že lidem netrvalo čtyři roky, než jim došlo, že se jim lže.

Kdyby Bush konečně přestal vystupovat na veřejnosti a přestal mi tak pořád poskytovat další a další materiál zadarmo pro můj film, mohl bych to konečně dodělat. Už mi do uzávěrky zbývají jen čtyři týdny.

Váš

Michael Moore


Subject: Heads Up... from Michael Moore

Heads Up

April 14, 2004

Friends,

I have never seen a head so far up a Presidential ass (pardon my Falluja) than the one I saw last night at the "news conference" given by George W. Bush. He's still talking about finding "weapons of mass destruction" -- this time on Saddam's "turkey farm." Turkey indeed. Clearly the White House believes there are enough idiots in the 17 swing states who will buy this. I think they are in for a rude awakening.

I've been holed up for weeks in the editing room finishing my film ("Fahrenheit 911"). That's why you haven't heard from me lately. But after last night's Lyndon Johnson impersonation from the East Room -- essentially promising to send even more troops into the Iraq sinkhole -- I had to write you all a note.

First, can we stop the Orwellian language and start using the proper names for things? Those are not "contractors" in Iraq. They are not there to fix a roof or to pour concrete in a driveway. They are MERCENARIES and SOLDIERS OF FORTUNE. They are there for the money, and the money is very good if you live long enough to spend it.

Halliburton is not a "company" doing business in Iraq. It is a WAR PROFITEER, bilking millions from the pockets of average Americans. In past wars they would have been arrested -- or worse.

The Iraqis who have risen up against the occupation are not "insurgents" or "terrorists" or "The Enemy." They are the REVOLUTION, the Minutemen, and their numbers will grow -- and they will win. Get it, Mr. Bush? You closed down a friggin' weekly newspaper, you great giver of freedom and democracy! Then all hell broke loose. The paper only had 10,000 readers! Why are you smirking?

One year after we wiped the face of the Saddam statue with our American flag before yanking him down, it is now too dangerous for a single media person to go to that square in Baghdad and file a report on the wonderful one-year anniversary celebration. Of course, there is no celebration, and those brave blow-dried "embeds" can't even leave the safety of the fort in downtown Baghdad. They never actually SEE what is taking place across Iraq (most of the pictures we see on TV are shot by Arab media and some Europeans). When you watch a report "from Iraq" what you are getting is the press release handed out by the U.S. occupation force and repeated to you as "news."

I currently have two cameramen/reporters doing work for me in Iraq for my movie (unbeknownst to the Army). They are talking to soldiers and gathering the true sentiment about what is really going on. They Fed Ex the footage back to me each week. That's right, Fed Ex. Who said we haven't brought freedom to Iraq! The funniest story my guys tell me is how when they fly into Baghdad, they don't have to show a passport or go through immigration. Why not? Because they have not traveled from a foreign country -- they're coming from America TO America, a place that is ours, a new American territory called Iraq.

There is a lot of talk amongst Bush's opponents that we should turn this war over to the United Nations. Why should the other countries of this world, countries who tried to talk us out of this folly, now have to clean up our mess? I oppose the U.N. or anyone else risking the lives of their citizens to extract us from our debacle. I'm sorry, but the majority of Americans supported this war once it began and, sadly, that majority must now sacrifice their children until enough blood has been let that maybe -- just maybe -- God and the Iraqi people will forgive us in the end.

Until then, enjoy the "pacification" of Falluja, the "containment" of Sadr City, and the next Tet Offensive -- oops, I mean, "terrorist attack by a small group of Baathist loyalists" (Hahaha! I love writing those words, Baathist loyalists, it makes me sound so Peter Jennings!) -- followed by a "news conference" where we will be told that we must "stay the course" because we are "winning the hearts and minds of the people."

I'll write again soon. Don't despair. Remember, the American people are not that stupid. Sure, we can be frightened into a war, but we always come around sooner or later -- and the one way this is NOT like Vietnam is that it hasn't taken the public four long years to figure out they were lied to.

Now if Bush would just quit speaking in public and giving me more free material for my movie, I can get back to work and get it done. I've got four weeks left 'til completion.

Yours,

Michael Moore
mmflint@aol.com
www.michaelmoore.com

                 
Obsah vydání       16. 4. 2004
18. 4. 2004 Slovensko: Kto naozaj vyhral prezidentské voľby ? Lubomír  Sedláčik
17. 4. 2004 Izraelci "usmrtili šéfa organizace Hamas"
17. 4. 2004 Tony Blair odmítl Bushovu nabídku, podle níž Británie nemusela vyslat svá vojska do Iráku
17. 4. 2004 Jednoduché řešení, které nikoho nechce napadnout Petr  Baubín
17. 4. 2004 Američané spáchali ve Fallúdže masakr: Proč poslanci mlčí?
16. 4. 2004 "Bin Ladin" nabídl Evropě příměří
16. 4. 2004 Michael Moore: Hlavu vzhůru!
16. 4. 2004 Co znamená nový Šaronův plán pro Palestinu a Izrael?
16. 4. 2004 Poslechněte si Sira Arthura Conana Doyla
15. 4. 2004 Společnosti ČSA: Cestující nemusí být "odborník" Jan  Čulík
15. 4. 2004 Dalibor Stráský, Ondřej Liška: Odstupujeme z předsednictva Strany zelených
16. 4. 2004 Irák potřebuje, aby se s ním jinak zacházelo - nikoliv více amerických vojáků Miloš  Kaláb
16. 4. 2004 Válka proti terorismu jako výraz soudobé absurdity Tomáš  Linhart
16. 4. 2004 Nemocnice jako obraz politického světa Viliam  Baláž
16. 4. 2004 Účast mírového hnutí izraelských žen v boji za nenásilí
16. 4. 2004 Opouští Štěstěna prezidenta Bushe? Miloš  Kaláb
16. 4. 2004 Zprávy iráckého odboje za dny 4. a 5. dubna 2004
16. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 6. a 7. dubna 2004
16. 4. 2004 Hybáškové svědectví o sobě a o terorismu Miroslav  Polreich
16. 4. 2004 I nejčtenější média manipulují a bulvarizují
16. 4. 2004 Dolly Buster - šance pro národ Petr  Jánský
16. 4. 2004 The newsletter for those interested in Czech Theatre
15. 4. 2004 Poslancům Mejstříkovo vystoupení nechybělo Ivan  David
16. 4. 2004 Pracovníci ČT jsou na svobodě a v pořádku
16. 4. 2004 Pracovníci ČT stále nezvěstní: vedení ČT se obrátilo na premiéra
16. 4. 2004 Proč západní média neinformují o únosu českých reportérů?
15. 4. 2004 Paměť národa Bohumil  Kartous
15. 4. 2004 Soudci a psi jezdí zadarmo Radek  Mokrý
15. 4. 2004 Článek Radka Mokrého o soudcích je věcně nesprávný
16. 4. 2004 Je "tažení proti soudcům" neoprávněné?
15. 4. 2004 Jaký obraz Srbska kreslí týdeník Respekt Srdjan  Prtina
15. 4. 2004 Stanovisko krajského hejtmana k výstavbě vědecké knihovny v Ostravě
15. 4. 2004 Bush jako "oživující prostředek pro americkou mládež"
15. 4. 2004 Zmatený výklad
15. 4. 2004 Terry Jones z Monty Pythonů: Tony (Blair) se opravdu musí snažit víc
15. 4. 2004 Mluvčí ČSA: Letadla ČSA patří k nejbezpečnějším na světě
7. 4. 2004 Chcete učit češtině na Glasgow University?
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
7. 4. 2004 Hospodaření OSBL za březen 2004

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2004 Slovensko: Kto naozaj vyhral prezidentské voľby ? Lubomír  Sedláčik
16. 4. 2004 Hybáškové svědectví o sobě a o terorismu Miroslav  Polreich
16. 4. 2004 Nemocnice jako obraz politického světa Viliam  Baláž
16. 4. 2004 Válka proti terorismu jako výraz soudobé absurdity Tomáš  Linhart
16. 4. 2004 "Bin Ladin" nabídl Evropě příměří   
16. 4. 2004 Michael Moore: Hlavu vzhůru!   
16. 4. 2004 Irák potřebuje, aby se s ním jinak zacházelo - nikoliv více amerických vojáků Miloš  Kaláb
15. 4. 2004 Společnosti ČSA: Cestující nemusí být "odborník" Jan  Čulík
15. 4. 2004 Jaký obraz Srbska kreslí týdeník Respekt Srdjan  Prtina
15. 4. 2004 Paměť národa Bohumil  Kartous
14. 4. 2004 Dal Sobotka Součkové políček? Ivan  David
14. 4. 2004 Irácké otazníky Oskar  Krejčí
14. 4. 2004 A znovu: Jsou mobilní telefony hrozbou lidskému zdraví?   
14. 4. 2004 Zelení shazují krunýř sektářství Pavel  Pečínka
13. 4. 2004 Demokracie a terorismus Mojmír  Babáček

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
17. 4. 2004 Tony Blair odmítl Bushovu nabídku, podle níž Británie nemusela vyslat svá vojska do Iráku   
17. 4. 2004 Američané spáchali ve Fallúdže masakr: Proč poslanci mlčí?   
16. 4. 2004 Hybáškové svědectví o sobě a o terorismu Miroslav  Polreich
16. 4. 2004 Válka proti terorismu jako výraz soudobé absurdity Tomáš  Linhart
16. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 6. a 7. dubna 2004   
16. 4. 2004 Zprávy iráckého odboje za dny 4. a 5. dubna 2004   
16. 4. 2004 Michael Moore: Hlavu vzhůru!   
15. 4. 2004 Terry Jones z Monty Pythonů: Tony (Blair) se opravdu musí snažit víc   
14. 4. 2004 Televize BBC: Špatné zprávy pro prezidenta Bushe z Iráku   
14. 4. 2004 Bush: "Zůstaneme pevní"   
10. 4. 2004 Válka v Iráku se stala náboženskou válkou proti okupantům, Američané nabízejí příměří   
9. 4. 2004 Irák: Bush a Blair zapálili oheň, který je možná stráví   
9. 4. 2004 Zpravodajství iráckého odboje I.   
7. 4. 2004 Iráčtí emigranti podávali falešné informace   
7. 4. 2004 "40 osob usmrceno" při americkém útoku na iráckou mešitu   

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
16. 4. 2004 Michael Moore: Hlavu vzhůru!   
21. 11. 2003 Nová kniha Michaela Moora je zklamáním   
7. 10. 2003 Michael Moore: Sedm otázek pro George Bushe
Bin Ladinovi vlastní i část Microsoftu
  
2. 4. 2003 Michael Moore zamýšlí ve filmu dokázat styky mezi Bushem a bin Ladenem   
25. 3. 2003 Michael Moore dostal Oscara a zaútočil na Bushe   
20. 3. 2003 Milý pane Bushi, měl jste jet do zahraničí, tedy aspoň jednou...   
11. 3. 2003 Ještě k Bowling for Columbine Jindra  Vavruška
8. 3. 2003 Bowling for Columbine -- dobrá ukázka investigativní práce Jan  Čulík
3. 2. 2003 Michael Moore: Jak se Američané ze strachu zabíjejí Tomáš  Linhart