26. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 3. 2004

Dno možností televizní rady

Otřesným zážitkem pro soudného člověka znalého věci byla středeční diskuse na zasedání Rady České televize v bodě "různé". Členové ctihodného orgánu "prezentovali své názory" na jeden jediný článek v Právu o možném nehospodárném hospodaření České televize a kousavou poznámku v něm o své spoluodpovědnosti za tento stav.

Jejich reakce ukázala posluchačům a divákům přímého přenosu jejich nervozitu a nejistotu, stejně tak ukázala, jak dokáže jeden jediný článek přimět několik radních k čtvrthodině planého plkání. Autorovi jeho výhrady nevyvrátili. Snažili se vyvrátit autora...

Rozeberme si ale názory Radima Hrehy trochu blíže. Autor ve své polemice vyšel zcela záměrně z chybné premisy, aby na ní postavil veškerou logiku článku. Ne všichni, kteří si přejí zvýšení prostředků pro média veřejné služby, ignorují nehospodárnost a domnívají se, že Kavčí hory pod novým vedením už prošly komplexní restrukturalizací. To tvrdí málokdo, jako generalizující soud však toto východisko neobstojí. Pro Hrehu se toto tvrzení ale stalo oslím můstkem a zároveň pranýřem pro hloupé. Vydírací postoj poslankyně ODS Kateřiny Dostálové o nutnosti zeštíhlování České televize do neviditelnosti by neměl sdílet nikdo soudný. Rybníčkovské zdivočelé propouštění zaměstnanců a omezování výroby nepomůže veřejné službě. Pomůže však rozbití televize a její následné privatizaci. Což je cílem nejen komerčních televizí, ale i některých politiků. Jistotu a odhodlání k jakýmkoliv restrukturalizačním krokům nemůže vést hlad, ale odpovědnost. I radních.

Já sám jsem živým důkazem, že je argument Radima Hrehy nepravdivý - jsem příznivcem zvýšení koncesionářského poplatku bez podmínek a zadávání podmínek pro restrukturalizaci bez vydírání. Přesto si myslím, že Hreha má pravdu, jestliže tvrdí, že by členové Rady ČT měli prosazovat zavádění racionalizačních opatření, snižování nákladů a rovněž odstraňování neprůhledných forem přidělování zakázek či systému rozhodování o tom, co se na obrazovku dostane. I zákon o zadávání veřejných zakázek v umělecké tvorbě není aplikován. Ale asi by ani nemohl být. Kreativní činnost není obchod. Kritérium levnosti nemusí být vždy tím, které by mělo rozhodovat ani v chudé televizi veřejné služby. Kvalita televizního projektu i osob, které tvoří jeho tvůrčí tým, může být tisíckrát přednější. Pro plnění veřejné služby. Může. Ale tím nechci říci, že je.

Přesto s Kateřinou Dostálovou a dalšími parlamentními restrukturalizátory z líhně ODS nesouhlasím a nemám potřebu její názory hájit jako Hreha. Nevedl bych ale o tomto článku ani čtvrthodinovou debatu na Radě. Připadalo by mi to nedůstojné veřejného zasedání Rady. V hospodě bych ale na totéž téma s radními rád poklábosil. Tam tato diskuse patří...

Autor je členem Rady ČRo

ČT není na dně svých možností

"Nedojde-li ke zvýšení televizních poplatků České televize, bude to znamenat začátek nevratného procesu, na jehož konci dojde k zániku veřejnoprávní televize." O tom jsou zřejmě přesvědčeni stoupenci okamžitého navýšení zdrojů ČT bez jakýchkoli podmínek, jakož i o tom, že Kavčí hory pod novým vedením prošly komplexní restrukturalizací. Stejně tak jsou asi přesvědčeni, že na Kavčích horách došlo ke zprůhlednění veškerých činností a procesů.

Nic proti podporovatelům bezpodmínečného zvýšení poplatků z řad uměleckých, tvůrčích a ostatních profesních kruhů, jejichž přirozeným i legitimním zájmem je rozvoj vlastní tvorby ČT.

O to víc však překvapuje stejný postoj některých poslanců a zejména členů Rady České televize. Ti jako by zapomněli, že jsou součástí orgánu, jehož základní povinností je ochrana zájmů divácké obce. O různorodosti či až protichůdnosti diváckých zájmů není pochyb (o tom vědí své účastníci akcí, které jejich organizátoři zasvětili problematice televize veřejné služby).

Nicméně nezpochybnitelným veřejným zájmem je nastolení nezávislého, efektivního a co nejtransparentnějšího režimu ČT. To platí nejen pro zpravodajství či publicistiku, (které už tuto vizi začaly naplňovat) ale stejným dílem pro vlastní dramatickou tvorbu, dokumenty nebo filmovou koprodukci. Kdo jiný než členové Rady ČT by měli bezpodmínečně prosazovat zavádění racionalizačních opatření, snižování nákladů a rovněž odstraňování neprůhledných forem přidělování zakázek či systému rozhodování o tom, co se na obrazovku dostane. V tom má Česká televize stále rezervy a zdaleka si nesáhla na dno svých možností.

Přívrženci okamžitého zvýšení poplatků vydávají ČT za plně zkonsolidovanou instituci a jakékoli zpochybňování jejího působení pokládají za médii vytvořené mýty. Rada ČT však disponuje nástroji k ověření situace v praxi.

Na eventuální korupci v oblasti vlastní tvorby jí naposledy upozornil režisér Jiří Krejčík. Jeho sdělení ovšem radu neiniciovalo k žádnému zásadnímu usnesení. Ta pouze konstatovala, že odstranění nedostatků ve zmíněné sféře považuje za jeden z hlavních úkolů rady a nového vedení televize.

Radní se tak zbytečně dostali do podezření, že i oni upřednostňují princip přenášení odpovědnosti na poslance namísto důsledného naplňování svého mandátu. Míra přesvědčení Rady ČT o okamžitém a bezpodmínečném navýšení poplatků proto připomíná dimenzi jejího stanoviska v případě restrukturalizačního projektu KPMG, jehož zavedení bývalému generálnímu řediteli schválila stejně hladce, jako souhlasila se zastavením většiny akčních plánů projektu současným vedením ČT. I proto lze pochopit poslance, kteří váhají se zvýšením zdrojů veřejnoprávní televize předtím, než dojde k odstranění jejich chronických nedostatků.

(Autor je ředitelem internetového serveru Česká média)

Radim Hreha

Zdroj Právo

                 
Obsah vydání       26. 3. 2004
26. 3. 2004 Zvítězí v Praze automobily? Petr  Kužvart
26. 3. 2004 Bush vyvolal novou kontroverzi
26. 3. 2004 Lidovci míří klidně do hrobu Boris  Cvek
26. 3. 2004 RRTV se nechce stát politickým cenzorem vysílání
25. 3. 2004 "Laskavý humor" Bohumila Hrabala Jan  Čulík
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík
26. 3. 2004 Deníček sněmovní panny XI. Alexandra  Virgová
25. 3. 2004 Blair navštívil plukovníka Kaddáfího, Británie bude Libyi zase dodávat zbraně
26. 3. 2004 Blair "líbá Kaddáfího, aby skryl svou vinu"
26. 3. 2004 Lekce ze Španělska
26. 3. 2004 Dno schopností bohemistiky Štěpán  Kotrba
26. 3. 2004 Dno možností televizní rady Štěpán  Kotrba
26. 3. 2004 Okradli Srbové a Maďarka kasino v londýnském Ritzu o 60 milionů Kč pomocí počítače?
26. 3. 2004 Špiónsky stihomam premiéra Dzurindu Lubomír  Sedláčik
26. 3. 2004 Je správné, aby zaměstnanci stěží živořili? Tomáš  Stýblo
26. 3. 2004 Válka jako pokračování globalizace jinými prostředky Jan  Keller
26. 3. 2004 Zbořte chrám! Zdeněk  Bárta
25. 3. 2004 Deníček sněmovní panny X. Alexandra  Virgová
25. 3. 2004 "Zapomenutá" privatizace? Ondřej  Čapek
25. 3. 2004 Žít za 39,- Bohumil  Kartous
25. 3. 2004 Projev nesouhlasu je v západní kultuře projevem loajality Martin  Škabraha
25. 3. 2004 Fukuyama: "Teze o konci historie stále platí"
25. 3. 2004 Smlouva z Nice odchází na smetiště evropských dějin Josef  Brož
25. 3. 2004 Géniové ve Sněmovně schválili další klenot Štefan  Švec
26. 3. 2004 Eurozatykač a souvislosti aktuální novely Listiny základních práv a svobod Helena  Svatošová
24. 3. 2004 11. září: šokující důkazy o tajných ujednáních, promrhaných příležitostech a tragických chybách
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
14. 3. 2004 Hospodaření OSBL za únor 2004
22. 11. 2003 Adresy redakce

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2004 Dno možností televizní rady Štěpán  Kotrba
26. 3. 2004 Dno schopností bohemistiky Štěpán  Kotrba
25. 3. 2004 Byl Bohumil Hrabal tvůrcem "laskavého humoru"? Jan  Čulík
23. 3. 2004 Pokud má rozhlas obstát v nastupující éře digitalizace... Jan  Punčochář
22. 3. 2004 Český rozhlas, dlouhá vlna a odpovědnost odpovědných Štěpán  Kotrba
19. 3. 2004 ČT,BBC, David Elstein a koncesionářské poplatky   
11. 3. 2004 Hospodaření ČT je transparentní   
11. 3. 2004 Film Johna Simpsona o tom, jak Američané zaútočili na tým BBC v Iráku, dostal významnou cenu   
2. 3. 2004 Čulík pohlédl do zrcadla Ivan  Jemelka
2. 3. 2004 Česká televize neuvažuje o bankovním úvěru   
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba
8. 2. 2004 Nedělní rozhovor o českých médiích, o BBC a o novinářské práci