10. 11. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 11. 2004

Vlna dotazů od amerických občanů, jak se odstěhovat z USA, zasáhla po Bushově volebním vítězství Nový Zéland, píše britský konzervativní deník Daily Telegraph.

Imigrační služba na Novém Zélandě konstatuje, že její internetové stránky obdržely den po Bushově volebním vítězství 10 300 přístupů, byl to čtyřnásobek normálního počtu. Denně také telefonuje a emailuje s dotazy ohledně toho, jak se z Ameriky odstěhovat na Nový Zéland, přibližně 300 lidí. Před Bushovým vítězstvím to byl jen osm zájemců denně. Podle činitelů na Novém Zélandě je nejsilnější zájem o vystěhovalectví z USA z oblastí kolem San Franciska a Los Angeles, které tradičně volí Demokratay. Právě tam se vyjádřilo mnoho lidí, že ze země odejdou, pokud ve volbách zvítězí Bush.

10. 11. 2004

Američtí vojáci obsadili policejní stanici a sídlo primátora v centru města Fallúdža. Ve středu města se bojuje, okrajové čtvrti jsou pod kontrolou amerických a iráckých vojáků. Humanitární organizace konstatují, že mají velké obavy o osud civilistů.

10. 11. 2004

Mohammed Abboud byl svědkem toho, jak včera v městě Fallúdža vykrvácel jeho devítiletý syn. Nemohl ho odvézt do nemocnice, protože se v ulicích bojovalo a padaly bomby. "Mého syna zasáhl šrapnel do břicha, když byl při úsvitu zasažen náš dům, ale nemohli jsme ho odvést k lékaři," uvedl Mohammed Abboud, který je učitelem. "Pohřbili jsme ho na zahradě, protože bylo příliš nebezpečné jít ven."

10. 11. 2004

Americký generální prokurátor John Ashcroft a ministr obchodu Don Evans odstoupili. Jsou to první odchody z americké vlády po znovuzvolení prezidenta Bushe.

Podrobnosti v angličtině ZDE

9. 11. 2004

"Svět je tady od toho, aby byl dobyt," argumentuje podle George Monbiota v deníku Guardian americký prezident George Bush. Navazuje tak podle něho na puritánskou filozofii ze 17. století, která byla produktem hospodářské transformace.

10. 11. 2004

Zdůraznil to americký ministr zahraničních věcí Colin Powell v rozhovoru s britským hospodářským listem Financial Times.. Powell uvedl, že prezident Bush nebude nijak ve svém druhém funkčním období omezovat či měnit svou politiku.

Michael Marčák: Tak už vás něco napadlo, jak to jen uděláme s tím Arafatem ?
10. 11. 2004

9. 11. 2004

úterý 18.00: Jásir Arafat trpí krvácením do mozku, sdělil jeho čelný poradce reportérům v městě Ramallah.

Tayeb Abdel Rahim uvedl, že krvácení začalo v pondělí večer a že je nyní Arafat v kritickém stavu. Apeloval na Palestince, aby se modlili za svého vedoucího představitele. Všeobecně se předpokládá, že Arafat už se z klinické smrti probrat nemůže a nyní se mezi diplomaty a představiteli vlád diskutuje už jen o tom, kde jej pohřbít. Podle muslimských náboženských předpisů musí k pohřbu dojít do 24 hodin od oficiálně konstatované smrti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10. 11. 2004

Včera, v úterý, 9. listopadu, byl oficiálně zpřístupněn prohlížeč Firefox, dílo pozoruhodné mezinárodní komunity neplacených dobrovolníků, kteří vytvářejí software "open source", umísťované do veřejné domény bez nároku na finanční zisk. Firefox www.getfirefox.com je internetový prohlížeč, který je k dispozici zadarmo a je přímou konkurencí Internet Exploreru od firmy Microsoft, který donedávna ovládal 95 procent počítačového trhu.

Internet Explorer má velkou výhodu v tom, že software Windows od firmy Microsoft má téměř úplný monopol na operační systém osobních počítačů. Windows už obsahují Internet Explorer - takže uživatel musí vyvinout vlastní iniciativu a stáhnout si sám Firefox.

Lidé kolem Firefoxu jsou přesvědčeni, že existují dobré důvody, proč by si uživatelé internetu měli stáhnout jejich prohlížeč. Firefox má novou funkčnost, zamezuje tomu, aby se na obrazovce počítače objevovala reklama v samostatných oknech a Firefox je také daleko odolnější vůči virům, které lehce útočí na Explorer.

Michael Marčák: A to mi všechno slibuje jenom kvůli mému hlasu? To já si myslela, že mě chce dostat do postele.
10. 11. 2004

10. 11. 2004

Blogy (weblogy) jsou periodicky aktualizované deníky, obsahující komentáře, publikované na internetu, s minimálním externím redigováním. Odhaduje se, že v roce 1999 existovalo po světě 50 blogů, dnes je jich prý něco mezi 2,4 miliony a 4,1 miliony. Podle časopisu Foreign Policy už v současnosti blogy ovlivňují americkou zahraniční politiku. Pět nejúspěšnějších politických blogů má více než půl milionu čtenářů denně. Podle statistik však využívají blogů jako zdroje informací jen 4 procenta Američanů. Blogy jsou však vlivné, protože ovlivňují obsah "establishmentových" sdělovacích prostředků. Média totiž selektivně určují, co je realita, podle toho, o čem se rozhodnou psát. A v poslední době jsou novináři stále častěji ovlivňováni při svém psaní tím, co se píše na weblozích. V hlavních otázkách mezinárodní politiky fungují blogy jako pozoruhodná kombinace odborných názorů, kolektivních reakcí na vývoj událostí v reálném čase, a zároveň i jako barometr veřejného mínění. V případech, kdy se weblog soustředí na sdělovacími prostředky zanedbané téma, mívá pozoruhodný vliv při utváření veřejné agendy.

10. 11. 2004

Vzhledem k článku "Zvůle samosoudkyně a zvůle policie ruku v ruce" Vás informuji o tom, že ve středu 10.11.2004 proběhne u Městského soudu v Praze odvolací řízení s obžalovaným JUDr. Koljou Kubíčkem pro trestný čin vydírání. Soudit jej bude soudce Horký, z tisku též dobře známý. Více se dočtete na www.advokati.info v sekci "Pro novináře".

Tuto informaci Vám podávám proto, že řízení s JUDr. Kubíčkem vykazuje značné podobnosti s Vámi zmiňovaným případem. Konformní média typu iDnes, Lidovek atd. budou informovat pouze "konformním" způsobem:-)

S úctou Jan Dvořák, student PF UK

10. 11. 2004

Kulturní společnost je defektní. To je historií jednoznačně doloženo, ve dvacátém století absolutně a nezvratitelně. Trpí mnoha patologickými jevy, ať už spjatými s evolucí nebo prostě s faktem, že u člověka dochází k přeměně živočicha na sofistikovanou biologickou bytost. Při vší té těžko si představitelné hrůze je ale nutné říct, že doposud dochází ve smyslu dosaženého stupně rozpoznávání světa k neustálému a zrychlujícímu se vzestupu.

9. 11. 2004

Dobrá zpráva: Politika zůstává střetem idejí a programů, ne mediálních obrazů populistů

Krajské volby dopadly pro vládní ČSSD katastrofálně. Pokud bude Stanislav Gross říkat něco jiného a odvolávat se na šestiprocentní posun oproti volbám do Evropského parlamentu, bude hrubě neupřímný. Alespoň k sobě samotnému.

Premiér Gross si po zveřejnění výsledků stěžoval, že voliči hlasovali nohama, resp. k volbám vůbec nepřišli. Ani ne třicetiprocentní účast prý nahrála ODS s KSČM a jejich věrným příznivcům. Má pravdu, avšak při zhodnocení voličské neúčasti si musí ihned položit otázku, proč voliči ČSSD nepřišli, a pro její zodpovězení začít hledat chyby především u sebe.

10. 11. 2004

Ke včerejšímu článku o školské radě v Cobb County a jejím problému s výukou evoluce ve školách je dobré připojit několik poznámek, píše biochemik Jan Konvalinka:

9. 11. 2004

Rada pro správu škol v okrese Cobb County v americkém státě Georgia se v pondělí octla před soudem, kde byla nucena obhajovat, že v učebnicích, jichž se používá v tamějších školách, se vyučuje evoluční teorie. Někteří rodiče u soudu považují, aby se kreacionismus - teorie, že Bůh stvořil člověka tak, jak se o tom mluví v Bibli - vyučoval ve školách spolu s evoluční teorií.

9. 11. 2004

Vážený pane Bláho,

S většinou Vámi, byť poněkud obhrouble, uváděnými důvody pro privatizaci nemocnic lze s drobnými výhradami souhlasit. On by ovšem stát jako vlastník měl taky umět pohlídat hospodaření na svém majetku (a on by to uměl nebýt častého politického pozadí nehospodárnosti, v podobě dosazeného, neschopného managementu). Ovšem jeden z vážných důvodů proti privatizaci jste sám uvedl. Píšete, cituji : "Jen v socialistickém zdravotnictví se může stát, aby doktor naordinoval pacientovi s ireversibilní prognózou jen několika dní života, superdrahá antibiotika za desetitisíce."

A tady to je ten důvod proti privatizaci. Obávám se, že zisk bude hlavním cílem a hlavním měřítkem úspěšnosti nemocnice, a pár dnů života pacienta navíc nebude v rozhodování lékaře o způsobu léčby důležitý argument. Ale kdo bude rozhodovat o tom, kolik dnů života navíc ještě za to stojí aby se pacient léčil? A kolik dnů to má být, pane Bláho, podle Vás??? ptá se Alfred Eckhardt.

Štěpán Kotrba: Předseda ale říkal, že to bude zlatý vejce...
10. 11. 2004

9. 11. 2004

Několik dnů poté, co mediální lobbista Jaroslav Berka vstoupil opět na trh elektronických médií jako podnikatel s cílem "polknout" regionální televizní studia a vytvořit pro svou novou firmu RTA síť regionální "zpravodajské" televize, stalo se mu malé faux pas. Jeho další firma Česká média pořádá jeden z dlouhé řady mediálních seminářů, tentokrát ovšem na téma Obstojí zpravodajské televize?. Mediální debatu pořádá firma, zájem jejíhož majitele není v tomto případě není čistě publicistický. Jako "veřejná služba" českému mediálnímu světu je to úžasné... Ještě více k popukání by bylo, kdyby Berkova firma v té souvislosti chtěla diskutovat také o financování médií veřejné služby a sama definovala vznikající podnikání RTA jako veřejnou službu. Server Českých médií dokonale naplňuje "sebedefinici" jako stránek, které mají mentálně i personálně blízko ke komerčním televizním společnostem.

Pokud chcete ve čtvrtek podnikateli Berkovi poradit, jak dělat zpravodajskou televizi, obstát a neprodělat přitom kalhoty (například tím, že si nechá za "objektivní" komunální vysílání platit radnicemi, hejtmany z ODS, fondy EU na podporu regionů a bude navíc požadovat grant na "veřejnou" službu po vzoru Státního fondu pro rozvoj kinematografie), tak přij'ďte. Bude alespoň legrace... Já ale zůstanu v tomto deštivém počasí doma.

9. 11. 2004

Bez komunistů už mnohde není možné vládnout

Trend volebního chování se nezměnil. Obklíčení vládní koalice opozicí zesílilo.

Volby krajských zastupitelstev a první kolo voleb třetiny senátorů přinesly minulý týden dvě důležité zprávy o politické situaci v Česku.

  • Český volič je racionální a nestačí mu bezobsažné volební kampaně. Prázdné heslo "Myslím to upřímně" doprovázené dětskou tváří předsedy ČSSD a premiéra nezabralo. A když si volič nenajde svého favorita, k urnám nepřijde.
  • Selhaly výzkumy volebních preferencí, a to hned ve dvou nejdůležitějších výpovědích. Již dva měsíce ujišťují výzkumné agentury, že klesá obliba opozičních stran. ODS údajně se propadla pod laťku 30 % příznivců, sociální demokraté prý předběhli komunisty.
The Men Who Stare at Goats
9. 11. 2004

V neděli 7. listopadu ve 20 hodin začala britská televize Channel Four vysílat třídílný dokumentární seriál Jona Ronsona Crazy Rulers of the World (Šílení vládci tohoto světa). První část tohoto filmu, nazvaná "The Men Who Stare at Goats (Muži, kteří civí na kozly)" se zabývala v neděli 7.11. historií tajné jednotky americké armády, založené v roce 1979 po traumatu vietnamského debaklu, která se jmenovala "First Earth Battalion" a jejíž příslušníci se vážně pokoušeli procházet zdí a zabíjet zvířata tím, že na ně civěli.

V pondělí dopoledne interviewoval reportér Andrew Marr v rozhlase BBC v pořadu Start the Week autora dokumentu Jona Ronsona. Z rozhovoru vyjímáme:

9. 11. 2004

Američané sdílejí s Evropany instituce, nikoliv hodnoty. Sociální a morální hodnoty většiny Američanů se radikálně odlišují od těch hodnot, jimiž se řídí většina Evropanů. Evropanům je cizí i nebezpečná americká neznalost ostatního světa i americká směsice intelektuálního izolacionismu a imperiálních intervencí v zahraničí. Ve Spojených státech má víc občanů střelnou zbraň než cestovní pas. Existuje jediný evropský národ, o němž je toto pravda? ptal se v pondělí v deníku Guardian Jonathan Steele.

9. 11. 2004

Soudkyně porušila práva obžalovaného na obhajobu, odvolací soud ji v rozsudku tvrdě kritizoval

Nezákonný zásah policistů proti aktivistovi Radkovi Mikulovi dne 28. 10. 2003 poté, co se ten den nenechal policisty nezákonně perlustrovat, skončil u soudu první instance odsouzením obžalovaného za trestný čin útoku na veřejného činitele na šest měsíců s podmínkou v trvání jednoho roku. Samosoudkyně JUDr. Helena Králová pominula práva obžalovaného, pominula i zákon a důkazy o nevině. Zato připustila důkazy policie, pořízené částečně i nezákonnou formou. Důkazy vyhodnotila nesprávně, tendenčně a rozsudek vynesla 18. 5. 2004 v nepřítomnosti obžalovaného. O kvalitě výpovědí policistů ani nemluvě... To vše konstatoval odvolací senát Městského soudu v Praze na neveřejném zasedání a vrátil 24. 8. 2004 věc soudu prvního stupně zpět. Soudkyně obvodního soudu se poté 13. 10. 2004 sama vyloučila z dalšího projednávání pro podjatost.

Flagrantní případ policejní s soudcovské zvůle, kterému přítrž učinil až odvolací soud, tak po více než roce spěje k snad uspokojivému závěru.

9. 11. 2004

Bush a konec postmodernismu

Byl jsem tím slůvkem kdysi okouzlen. Uvěřil jsem v něj a ono mi přineslo spoustu báječného intelektuálního dobrodružství. Dnes už je na místě hovořit o dědictví, protože postmodernismus se s přelomem tisíciletí začal jevit jako nesplněný sen. Krásný a vděčný sen, z kterého však -- tak jako ze všech snů -- bylo nutné se probudit. Smrt Jacquese Derridy může být v tomto ohledu symbolická. Jako by filosof opustil tento svět, aby mohl v klidu a pokoji spát svůj věčný postmoderní sen. My, kteří jsme zůstali, to máme o něco složitější.

9. 11. 2004

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Úmysly politiků jsou však vždy něco jiného, než jejich veřejné sliby (viz např. ZDE). A tak nám zůstávají zpočátku jen ty sliby a nakonec již ani ty ne. Mohly by toto být dějiny demokracie v ČR za posledních 15 let v kostce?

6. 11. 2004

O selhávajících médiích, o politice a o současnosti

Pokud existuje jednotící téma v Curtisově díle, je to úsilí zkoumat, jak se různé elity v různých historických dobách pokoušely lidem vnutit určitou ideologii a jak to vedlo k tragikomickým následkům.
"Skutečným východiskem mých filmů je to, že dnešní svět, v němž žijeme, utvořily myšlenky Friedricha Nietzscheho, a to naprosto nepředpověditelným způsobem."
Curtis argumentuje, že BBC přestala lidem skutečnosti vysvětlovat: "Události na nás útočí v emocionálních vlnách a my to dopouštíme. A co je nejhorší, tato metoda se dnes také používá vůči minulosti. Zapomínáme, že události jsou důsledkem sporů ohledně určitých myšlenek a důsledkem určité politiky. Zpravodajství musejí dělat lidé, kteří si dokáží udržet přísný smysl pro kritickou, zpochybňující distanci. Pokud o skutečnostech informujete emocionálně, okamžitě je to depoliticizuje. Nikdo se neposuzuje, nikdo ničemu neporozumí."

Autorem slavných dokumentárních filmů Century of the Self a The Power of Nightmares, který poukazuje na to, že "válka proti terorismu" je mýtus, je britský dokumentarista Adam Curtis. Býval učitelem politologie na Oxfordské univerzitě. Z tohoto prestižního místa odešel, protože se mu nelíbila izolovanost oxfordského vysokoškolského učitele od vnějšího světa, a dal se do televize.

Adam Curtis, píše týdeník Observer, dělá rád obtížné věci. Před půldruhým rokem navrhl svým šéfům v BBC, že chce natočit sérii dokumentárních filmů o filozofických idejích, které jsou jádrem konzervatismu. Přiznává, že "nudněji to nemohlo vypadat".

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

V angličtině si můžete stáhnout všechny tři díly filmu The Power of Nightmares v dokonalé kvalitě (každý díl má cca 600 Mb) ZDE

Potřebujete mít broadband a program BitTorrent ZDE
9. 11. 2004

Britským listům zaslal jeden stoupenec George Bushe ze Spojených států.

Jiné mapy, s demografickým rozborem amerických volebních výsledků ZDE

4. 11. 2004

Stíny v jeskyni:

"Osoby, které šíří nejděsivější představy, se stávají nejmocnějšími."

Minulý týden jsme skončili v období na konci devadesátých let, kdy obě skupiny, američtí neokonzervativci i islámští extremisté, byli marginalizováni a ztratili moc. Avšak s útoky z 11. září se osud obou skupin dramaticky změnil. Islamisté byli po svém momentu triumfu během několika měsíců téměř úplně zničeni. Avšak neokonzervativci ve Washingtonu převzali moc. A pak neokonzervativci začali islamisty rekonstruovat. Vytvořili neexistujícího nepřítele. A jak se tato neskutečná noční můra začala šířit, politikové si uvědomili, že jim to poskytuje ve světě, který se octl v hluboké deziluzi, obrovskou moc. Ti, kteří šířili nejhroznější noční můry, se stali nejmocnějšími lidmi na této planetě.

Shrnujeme argumentaci z třetí a závěrečné části dokumentárního filmu Adama Curtise The Power of Nightmares (Síla nočních můr), nazvané Shadows in the Cave (Stíny v jeskyni), která se vysílala ve středu 3. listopadu v 21 hodin v televizi BBC 2. První část tohoto významného filmu je ZDE, druhá část je ZDE.

Adam Curtis - Vymítač duchů ZDE

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti TÉMA BL

Všechny tři díly Curtisova filmu The Power of Nightmares (3x 1 hodina) jsou ke stažení na serveru Indymedia ZDE pomocí programu BitTorrent, stejně, jak se dal stáhnout Moorův film Fahrenheit 9/11. Film je pozoruhodným dílem, zejména v tom, jak dokázal sloučit svou obrazovou a slovní stránku. Otázka copyrightu při tomto stahování v dokonalé kvalitě (každý díl cca 600 Mb) je nejasná.

Instrukce ke stažení filmu - v češtině ZDE

1. 11. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V říjnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5119,90 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2004 Může totalita zahltit celou civilizaci? Bohumil  Kartous
10. 11. 2004 Blogy a jejich vliv na světovou politiku   
9. 11. 2004 Sociální demokracie nezaujala, agentury také ne Oskar  Krejčí
9. 11. 2004 Spi, synku, svůj postmoderní sen...? Martin  Škabraha
9. 11. 2004 Zvůle samosoudkyně a zvůle policie ruku v ruce Štěpán  Kotrba
9. 11. 2004 Cesta do pekla Milan  Valach
9. 11. 2004 Jak se americká armáda snažila zabíjet kozy tím, že na ně civěla   
9. 11. 2004 Bushovo puritánství má kořeny v 17.století   
8. 11. 2004 Dělníky ve slovenském Ružomberoku vyhazují z práce, požadovali zvýšení mezd Petr  Jindra
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   
4. 11. 2004 Jak si stáhnout z internetu film The Power of Nightmares Tomáš  Stýblo
28. 10. 2004 Podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme   
23. 10. 2004 Kdo je dokumentarista Adam Curtis?   
23. 10. 2004 O bizarním filmu televize BBC   
22. 10. 2004 Rozdíl mezi českou a jinou dokumentární tvorbou Jan  Čulík
21. 10. 2004 Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
9. 11. 2004 Sociální demokracie nezaujala, agentury také ne Oskar  Krejčí
9. 11. 2004 ČSSD potřebuje pragmatismus Jan  Ambrož
7. 11. 2004 S upřímností leda pojdeš Bohumil  Kartous
7. 11. 2004 Vážený pane Grossi... Boris  Cvek
5. 11. 2004 Politika prázdných žvástů Radek  Batelka
3. 11. 2004 Monitor Jana Paula : Gross to myslí ještě upřímněji Jan  Paul
1. 11. 2004 Proč se perou Klaus a Gross Bohumil  Kartous
27. 10. 2004 Švehla a Gross: Teprve politika je ta pravá krása Jan  Bohata
21. 10. 2004 Myslí to upřímně -- Grossova strategie úspěchu Petr  Baubín
19. 10. 2004 Jak řekl Stanislav Gross Jaroslav  Doležal

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2004 Republikánské volební vítězství - Strategický triumf Karla Rova   
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
5. 11. 2004 Americké volby vyhrál Ježíš... Fabiano  Golgo
5. 11. 2004 Válka? Nezaměstnanost? Ne, Bush vyhrál, "protože má charakter"   
3. 11. 2004 Michael Moore: Už jen dvě hodiny   
3. 11. 2004 USA: První volební informace   
3. 11. 2004 Volby v USA: Nikdo zatím nevede   
3. 11. 2004 Volby v USA: Bush získal Floridu, Kerry New Hampshire   
3. 11. 2004 Bush směřuje k vítězství, čeká se na rozhodující Ohio   
3. 11. 2004 Britové pohlížejí na výsledky amerických voleb se znepokojením Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Mé první úvahy nad volbami Michael  Moore
2. 11. 2004 Zelené zóny myšlení: K čemu je dobrý Michael Moore? Michal  Jurza
2. 11. 2004 Už jen jeden den Michael  Moore
6. 10. 2004 Američtí vojáci: "V Iráku je to blbé..."   
15. 9. 2004 Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější? Tomáš  Tetiva
13. 9. 2004 Pražská premiéra filmu Fahrenheit 9/11 se proměnila ve spor mezi dvěma ideologicky zaťatými tábory Jindřich  Lacina
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film   
24. 8. 2004 Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin   
18. 8. 2004 Fahrenheit 9/11 vyvolává kontroverzi v arabském světě   
14. 8. 2004 Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2004 Boj o město Fallúdža   
10. 11. 2004 Ranění a mrtví ve Fallúdže   
7. 11. 2004 Irák vyhlásil výjimečný stav   
6. 11. 2004 Britové protestují proti útoku na Fallúdžu   
5. 11. 2004 Hněv nad usmrcenými britskými vojáky   
30. 10. 2004 Usáma bin Ladin: "Naše útoky na USA byly odplatou za nesnesitelné zlo"   
30. 10. 2004 V Iráku bylo usmrceno 100 000 civilistů, konstatuje studie   
30. 10. 2004 Co znamená bin Ladinův pokus ovlivnit americké volby?   
30. 10. 2004 Úřad Tonyho Blaira zpochybňuje studii o iráckých mrtvých   
29. 10. 2004 Předehra a doznívání 11. září 2001 Miloš  Kužvart st.

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba
23. 10. 2004 BBC nebude vysílat záběry unesené humanitární pracovnice   
19. 10. 2004 Jakou plánuje britská vláda budoucnost pro BBC   
18. 10. 2004 "Hrozba organizovaného terorismu je mýtus, kteří vytvářejí politikové"   
13. 10. 2004 Alexandr Pícha: Rádio má stále budoucnost Irena  Ryšánková
13. 10. 2004 Mé jednání s Aidanem Whitem a zpráva Mezinárodního svazu novinářů, kterou nikdo nechtěl Irena  Válová
13. 10. 2004 České televize se v prosinci 2000 nezmocnili žádní vzbouřenci Ivo  Mathé
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
8. 10. 2004 Budoucnost zpravodajství ve vysílání rádií a digitalizace s otazníkem   

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Postmoderní média pro děti jako zdroj alternativní historie Štefan  Švec
22. 10. 2004 Soutěž školních časopisů   
16. 10. 2004 Kancléř Oxfordské univerzity pohrozil privatizací   
16. 10. 2004 "Školství má nyní úplně novou roli"   
6. 10. 2004 Oxford Blairovi: "Odvezte si tanky z našeho trávníku"   
4. 10. 2004 Blairova vláda nutí univerzity, aby dávaly přednost uchazečům se slabšími studijními předpoklady   
27. 9. 2004 Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti? Ivo V. Fencl
24. 9. 2004 Jeďte studovat do Oxfordu! Jan  Čulík
23. 9. 2004 Poslušně hlásím, pane lajtnant... -- cíl výchovy? Boris  Cvek
14. 9. 2004 S kůží na trh Ivo  Bystřičan

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2004 Násilí a běsnění Václav  Dušek
13. 10. 2004 Američané neokupovali Afghánistán, aby hájili práva žen   
2. 8. 2004 Úkolem ženy je čekat a poslouchat, míní Vatikán   
31. 7. 2004 Papež kritizuje feministické hnutí   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
7. 6. 2004 O terorizování matek   
26. 5. 2004 Morálka lékárníků se střetává s požadavky žen Miloš  Kaláb
24. 5. 2004 Preťažká interrupčná otázka Sylvia  Porubänová
17. 5. 2004 Bránit vraždám prostitutek, nebo raději rychle identifikovat jejich mrtvoly? Miloš  Kaláb
20. 4. 2004 Stupidita už i v Britských listech Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček
27. 10. 2004 Cesta do noci Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 Poprava květinky Jaroslav  Hutka
27. 10. 2004 O Hutkově knize Požár v bazaru Jan  Čulík
15. 10. 2004 Bourání mýtů Irena  Zítková
12. 10. 2004 Nebezpečný věk Václav  Dušek
11. 10. 2004 Pijavice a básníci Václav  Dušek
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
26. 9. 2004 Brudlý krampoblouch - soutěž literárních sborníků českých škol   

Český památník z velkého roku RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Zd. Nejedlý: duch božích bojovníků musí býti v českém člověku   
22. 10. 2004 Josef Bohuslav Foerster: Oř, jenž tě doveze k cíli dokonalosti   
20. 10. 2004 Destinnová: V milosti shlížejte na tuto zem   
14. 10. 2004 K. M. Čapek - Chod: Držme se !   
13. 10. 2004 Soubor lístků, poslaných přes propast času   
13. 10. 2004 František Bílek: Každý ve svém povolání dílo - život lámej a svým dávej   

Přesun brněnského nádraží - téma voleb RSS 2.0      Historie >
1. 11. 2004 Hlavní nádraží v Brně je krajským dopravním uzlem a tím musí také zůstat Jiří  Löw
29. 10. 2004 Krajské volby: rozhodněte o nádraží volbou politiků   
27. 10. 2004 Kolik bude hlavních nádraží v Brně? Antonín  Žiška
18. 10. 2004 Věčně nespokojený druhý Bohumil  Kartous
12. 10. 2004 Proč se nemluví o dopravní obslužnosti Miloš  Dokulil
9. 10. 2004 Brno, město odsunů Zdeněk  Moravčík
9. 10. 2004 ČTK k referendu v Brně: Účast asi nebyla dostatečná, výsledek nebude závazný   
8. 10. 2004 Nádraží v Brně -- snaha o informaci před referendem   
7. 10. 2004 Zkušenost z Dánska - aneb nádraží v centru Jan  Lipšanský
7. 10. 2004 Čí je Brno? Milan  Valach